leuke paraplu en De Gruyter betaalt! 1 grote tl' 2 Hesjes 2 zakjes De winnaar van de race naar grote meren terug in de Rotterdam Italië zal slachting onder vogels staken Baconmarkt ingestort HET SNOEPJE VAN DE WEEK OploskoHie elke aankoop Buitenlands nieuws Laat het maar regenen. Ik kan er> nu tegen en daar hebben De Gruyter s gratis kassabons voor gezorgd. Vier maanden kassabons waren goed voor f. 20,- Jantje Contantie! Donderdag 28 mei 1951 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 KWARTJE Geld)9 »ot en tfoor de kinderen Teun Aaldijk in Canada heet hij Steve, omdat men er zijn naam niet kon uitspreken is de 47-jarige kapitein van het m.s.' „Prins Willem George Fre- derik" van de Fjeli-Oranjelijnen. Deze Rotterdammer, winnaar van de race van zeeschepen naai de grote meren en de eerste die de nieuwe St. Laurenszeeweg „nam", heeft gisternacht om één uur zijn schip langs de kade in de IJselhaven te Rotterdam ge meerd en kon met voldoening ge wagen van „een stunt", die hem gelukt was. „Wij hebben", zo zei hij met gerechtvaardigde trots, „de Ne derlandse vlag hoog kunnen hou den en ofschoon ik gezegd had, dat wij ervoor gingen knokken, was ik werkelijk overtuigd, dat wij toch geen kans hadden. Ons schip ging wel als eerste do ka nalen binnen, maar wat moesten wij met een snelheid van 10 kno pen beginnen tegen de „Man chester Faith", die op zijn mai dentrip 17 mijl liep? Bovendien hadden wij nog een beschadigde schroef, die we hadden opgeiopen toen wij drie dagen door drijfijs van een meter dikte moesten bo ren. Maar de „Manchester Faith" ging in Lake St. Lewis voor an ker liggen, van half acht des avonds tot de dag aanbrak Ik begrijp nog niet, dat men dit ge daan heeft, temeer omdat ik per telefoon had bekend gemaakt, dat ik loods of geen loods verder zou stomen. Hij heeft dit gesprek kunnen horen. Kapitein Aalders achtte het risico van doorvaren zelfs min der groot zonder loods dan met een loods. Deze mensen voeren immers eveneens voor de eerste Zuivering in Jemen De kroonprins van Jemen voert op het ogenblik een groot scheepse zuivering van het be stuursapparaat in Jemen uit,zo heeft de vertegenwoordiger van de Imam van Jemen dinsdag in Cairo bekendgemaakt. De campagne heeft tot doel „cor ruptie uit te roeien en pro-im perialistische elementen uit de regering te verwijderen", zo verklaarde hij. maal deze route, terwijl de Ne derlandse gezagvoerder het voor deel had zijn eigen schip te ken nen en hij kon rekenen op de uitstekende teamgeest van de be manning. Hij vaart bovendien al 20 jaar op de grote meren, waar van tien jaar als kapitein. Niettemin kwam er, toen hij te kennen had gegeven niet voor anker te willen gaan, toch een loods aan boord, maar de feeste lijkheden van de opening van de zeeweg hadden hem parten ge speeld en dus moest het in feite toch zonder hem geklaard wor den. Kapitein Aalders was sportief genoeg om te erkennen, dat het sneu was voor de „Manchester Faith" geen winnaar te zijn ge worden. Men had er niet alleen alles op gezet, maar ook vast op de overwinning gerekend. Even zo de Canadese autoriteiten. Dit bleek wel uit het feit, dat kapi tein Aalders o.a. een schilde rijtje aangeboden kreeg met een koperen plaatje, waarop bij voorbaat al de naam van de „Manchester Faith" was gegra veerd. Hij heeft het in Totonto achtergelaten. Op de terugreis had men de fout gecorrigeerd. De Canadese maatregelen te gen de wilde-vaartboten noemde kapitein Aalders gerechtvaar digd, ook al zijn de havens dan nog niet berekend op groot ver keer. Vele Lifcerty-schepen, be horend tot de z.g. mottenballen- vloot, had men halsoverkop voor graanladingen ingezet, vermoe delijk met de gedachte aan een goldrush in het achterhoofd. Maar dat is tegengevallen. Men had gedacht tot 26 voet diepte te kunnen laden, maar de vaargeul van de kanalen is daar nog niet op berekend dat zal mettertijd verbeterd worden en zodoende was het slechts mogelijk lading in te nemen tot 21.6 voet Dit scheelt bji 10.000-tonners als deze Liberty's al gauw een 3000 ton lading. De vrachtprijs, die goed was, kon het verlies niet egali seren. De verlenging van zijn schip met 14 meter noemde kapitein Aalders een groot succes. Het is precies de goede maat en men heeft niet de minste moeite ge had, ook niet met het nemen van de sluizen, al ts hij van oordeel dat het wellicht wenselijk zou zijn dat er hier en daar dubbele slui zen waren. Het Nederlandse succes bleek later nog groter, toen een andere Nederlander, de „Prins Willem III", tweede werd en zij boven dien gedrieën de „Friso" deed ook dapper mee alle havens als eerste binnenliepen. Hiervan nam de „Prins Willem George Fredorik" zelf de havens Toron to, Hamilton, Toledo en Sarnia voor zijn rekening. De eindindruk van kapitein Aalders was, dat de St. Laurens zeeweg een grote verbetering is te noemen, al zijn er nog kin derziekten te overwinnen. Hiel en daar zijn er z.g. bottlenecks, maar de schepen van de Fjell- Oranjelijnen zullen er geen hin der van ondervinden. Anders is het echter gesteld met de schepen van de wilde vaart, die zonder kennis van de situatie, de om standigheden en de door Canada gestelde voorwaarden de reis maar gewaagd hebben. De „Prins Willem George Fre- derik" is woensdagavond om 9 uur te Bolnes in het dok gegaan. Men wil wel eens zien welke schade de ijsgang aan de zijwan den heeft gemaakt. En ook moet de schroef weer in orde zijn, al was het natuurlijk niet zo en dat is wel gebleken dat men niet verder kon varen. Men re kent voor het dokken slechts een enkele dag, want heden vertrekt men weer naar Antwerpen, Bre men en Hamburg, om dan in Rotterdam terug te keren. Ten slotte verwacht men ook dat de schade niet zo aanzienlijk is. dat het definitieve herstel niet tot de winter kan wachten, als de vaart naar de grote meren toch stil moet liggen. het hart ENGELAND Stimulator voor Britse geleerden werken aan een elektrisch apparaat voor hart, aldus meldde het Britse hart, aldus meldt het Britse blad „Daily Herald" dinsdag. Het apparaat, dat zo groot is als een lucifersdoosje, wordt door middel van een chirurgi sche ingreep in het lichaam aangebracht en geeft de patiënt schokken en het ritme van een normale hartslag. Het appa raatje zal om de 3 dagen moeten worden opgeladen wat gedaan zal kunnen worden door een an der apparaat tegen de huid te drukken ter hoogte van de sti mulator van het hart. Op het ogenblik worden in het Londense Quy-ziekenhuis proeven genomen op honden, aldus de ,E>aily Herald". WEST-DUITS LAND De straf van Von Schirach Drie zoons van de leider van de vroegere Hitlerjugend, Bal- dur von Schirach, hebben de ministers van Buitenlandse Za ken van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot Brittan- nië en Frankrijk maandag te Genève verzocht hun vader die gedetineerd is in de vier-mo- gendheden-gevangenis te Span- dau (Berlijn), op vrije voeten te stellen. Het tribunaal van Neuren berg voor de berechting van oorlogsmisdadigers heeft Von Schirach tot twintig jaar ge ilet doel bereikt Zangvogels verdwijnen van de delicatessenmarkt in het zuiden Toeristen die Italië bezoeken kUken altijd weer verbijsterd naar de op de zuidelijke markten In kisten en manden te koop aan geboden broodmagere vogeltjes, die in Italië nis een uitgezochte lekkernij worden beschouwd Gewoonlijk gaat het hier om trekvogels, die uit het kil wor dende noorden naar warmer streken trekken. Al jaren wordt er verwoed slag geleverd tüssen hen die de natuur willen be schermen en de Italianen, die van de natuur willen „profite ren". En de verontwaardigingj geldt niet alleen het lot van tie vangenisstraf veroordeeld. Hij is één van de drie belangrijke oorlogsmisdadigers die nog in gevangenschap zijn. De ande ren zijn Rudolf Hess en Albert Speer, die respectievelijk een levenslange gevangenisctraf en een gevangenisstraf van twin tig jaar uitzitten. Hess was plaatsvervanger van Hitier en Speer minister van de bewape ningsindustrie. zangvogels, maar spruit ook voort uit het nut dat zij hebben voor de verdelging van schade lijke insekten. De stemming die zich in het noorden tegen deze massamoorden op vogels ver hieven, hadden tot voor kort ln Italië geen weerklank gevon den. Inmiddels lijkt er zich een verandering te hebben voltrok ken. Italianen hebben nu het initiatief genomen, misschien hoofdzakelijk onder de druk van buitenaf, die jaar op jaar sterker werd. Er is een bepaling ontworpen ter bescherming van vogels en speciaal zangvogels, door de Italiaanse nationale raad van onderzoek, de Itali aanse vereniging voor dierenbe scherming, de Italiaanse toeris tenbond en andere instanties. Het Italiaanse parlement zal het ontwerp in studie nemen. In Italië zelf lijkt, men nu in te zien, dat het genot in geen enkele verhouding staat tot. de schade, die aan land- en tuin bouw door het verdelgen van zoveel vogels wordt toegebracht. Tot deze veronderstelling geeft wel in de eerste plaats een in het ontwerp opgenomen be perkende bepaling aanleiding, dat door de betrokken autori teiten vergunning tot het van gen van vogels kan worden ver leend, zodra blijkt, dat de be- Verkiezingsstrijd in Singapore De secretaris generaal van de linkse volkspartij in Singapore, die naar men verwacht de za terdag te houden verkiezingen zal winnen, heeft woensdag Ver klaard dal de partij de blanken zal bestrijdeji en de opperheer- ■schappij van de plaatselijke be volking over het eigen gebied zal opeisen. De secretaris-generaal, Lee Kuan Yew, die sprak op een lunchbijeenkomst, verklaarde dat de huidige regering van Singa pore, de volksalliantie, haar strijd door de blanken laat voe ren, Doch ons deel is „wij tegen de blanke", zo verklaarde hij. De zaak Morinigo Het Belgische hooggerechts hof heeft een cassatieverzoek van de oud consul van Paraguay 1e ./uitwerpen, Morinigo, dit tot 20 jaar gevangenisstraf was veroor deeld wegens moord op zijn vrouw, verworpen. Deze straf is vervat in een uit spraak van 16 maart van het Hof van Assisen van Brabant. De zware straf baarde veel opzien. Algemeen verwachtte men een gevangenisstraf van vijf jaar. trokken soort schadelijk is voor landbouw of visserij. Dergelijke oepanngen komen ook in ande re landen met strenge wetten op het gebied va» natuurbe scherming voor. Niemand zal hiertegen bezwaar hebben als de slachtingen op grote schaal 'i ue uekvogejs maar tot het verleden gaat behoren. De voorzitter van het Produkt- swhap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft woensdag morgen in Utrecht op de verga dering van het Produktschap ver klaard, dat de Engelse bacon markt volkomen is ingestort. I)e varkens brachten in de afge lopen week 1,65 perkilo op, terwijl de garantieprijs 2,23 be droeg. Om het fonds voor exportbe vorderende maatregelen door buitensporig hoge toeslagen niet al te zeer te belasten, besloot het bestuur de overname-prijs met 5 cent te verlagen tot 2,18. Men hoopt hierdoor tijdelijk te voor komen, dat er bacon naar Enge land wordt gestuurd. Voor de varkens in de opvol gende gewichtsklasse 7075 kg) wordt op het ogenblik een prijs van ƒ2,13 per kg genoteerd. Dank zij de gunstige ontwikke ling in de vet- en speksector en het beperkte aanbod zijn de prij zen voor de zware varkens iets gestegen. Naar Duitsland werd tct nu ióe 7079 ton spek uitge voerd, tegen 4871 ton in de over eenkomstige periode van 1958. Het Duitse contingent voor de import van varkensvlees Is in middels overschreden, maar Duitsland Is bereid door te gaan met de invoer tot 1 juli, de da tum waarop het nieuwe contin gent wordt vastgesteld. De rundveemarkt is prijshou dend. De uitvoer is gespreid over West-Europa en er is een ruime vraag. De hoeveleheid paardevlces die de paardenslagers maande lijks mogen invoeren is van 190 op 210 ton gebracht. Het bestuur van het Produkt schap hechtte zijn goedkeuring aan ren conceptadvies over het te concipiëren gemeenschappelijke landbouw, en marktbeleid in de E. E. G„ dat uitgebracht zal wor den aan de directie van de voed selvoorziening. Dit met het oog op de intormele besprekingen die de landbouwministers van 1 tot on met 3 juni in München zullen houden. In het advies uit het Produkt schap zijn voorkeur voor een snelle algemene liberalisatie in het E. E. G.-gebied voor rund-, kalfs-, schapen- en paardenvlees. De heer De Veer zei In zijn toe- lie: ting, dat er moeilijk een gun stiger tijdstip te vinden is voor deze liberalisatie, aangezien de prijzen in de verschillende lan den op het ogenblik elkaar niet veel ontlopen. Met de liberalisa tie van de varkenshandel dient men, zijns inziens, te wachten tot men het eens is geworden over het te voeren graanprljsbeleid. De heer De Veer noemde het Vraagstuk van de voedergranen [een bijzonder moeilijk probleem, aangezien de voedergraanprijzen in de afzonderlijke E. E. G.-lan den sterk verschillen. In het advies wordt voorts ge pleit voor globale maatregelen ter regeling van de vee- en vlees- handel. Tevens wordt aandacht besteed aan de veterinaire as- pekten van het handelsverkeer. Het is noodzakelijk om de regels inzake vleeskeuringen te harmo niseren en men zal eveneens moeten komen tot het opstellen van minimumeisen, aldus het advies. De adviescommissie van het Produktschap meent, dat een vrijmaking van de handel slechts voitooid kan worden, indien een gecoördineerde bestrijding van veeziekten met spoed tot stand wordt gebracht. PLEIDOOI VOOR GASOORLOG Generaal J. H. Rothschild, die directeur van de afdeling voor wetenschappelijk onder zoek van het Amerikaanse le ger is geweest, heeft in een rrti- kel in het Amerikaanse tijd schrift „Harpers" verklaard dat met biochemische wapens oor log kan worden gevoerd zonder dat er doden vallen of bloed vergoten wordt. Er bestaan niet-dodelijke gassen die tijde lijke waanzin verlamming of blindheid veroorzaken. Voorts is er gas waarmee men oogsten onbruikbaar kan maken. Generaal Rothschild gelooft dat de „vooringenomenheid" tegen biochemische wapens da teert uit de eerste wereldoorlog, toen o.a. mosterdgas werd ge bruikt. Hij merkt echter op dat van de circa 60.000 Amerikaan se militairen die in de eerste wereldoorlog bij gasaanvallen werden gewond, twee procent is overleden, terwijl het per centage doden onder de gewon den 25.8 bedroeg. De generaal waarschuwt ten slotte dat men in de Sowjet- Unie niet evenveel „scrupules" heeft als in de Ver. Staten en dat de Sow jet-leiders niet zul len aarzelen bio-chemische wa pens te perfectioneren en even tueel te gebruiken. Een Tsjechoslowaakse zweefvlieger vraag politiek asiel in Oostenrijk Een Tsjechoslowaakse zweef vlieger is op het Oostenrijkse vliegveld Wenen-Schechat ge land en heeft om politiek asiel in Oostenrijk verzocht. De vlieger was te Brno op gestegen voor een oefenvlucht en had heimelijk koers gezet naar Oostenrijks gebied. Tien procent korting op alle artikelen slechts met uitzondering van roomboter, suiker, rout en soda. steeds een andere lekkernij met elke week een nieuwe verrassing erbij.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5