Binnenlands nieuws Vader dwong zijn zoon tot spionage RECHTSZAKEN SANDWICH SPREAD HEINZ s in 't kort RODE ARMEN REIKEN VER VS 9SHUUKDS SCHT9SN00T BEURSBERICHTEN lerdag 28 mei 19591 I SCHE VROUW IND VERMIST Yard is begonnen met en naar de vrouw en n een adjunct-marine- i de Russische ambas- nden, die sedert zater- 5t worden. tw, de 35-jarige Nina en haar 5-jarige doch- die geen van beiden I Engels kennen, zijn t Londen naar Hawk- ent vertrokken, waar adepersone'el en week- heeft. Zij zijn er ech- igekomen. ict-marine-attaché, ka- trief, woont nog maar nden. Hij zou op het ek zijn. Functionaris- Russische ambassade :nsdag geen comracn- n. Vermisten terecht. rige Nina Dimitrief woensdag naar het sterie van Buitenland- begeven, waar zij een heeft gehad met twee iet Russische ambas- 1. rdvoerder van het mi- eft medegedeeld, dat d plaats vond op ver- de Sowjetambassade, trief had erin toege- Sowjet-ambassade Foreign Office" ver medewerking te ver- t opsporen van mevr. n haar dochtertje, ordt gemeld dat de adj.-marine-attaché, nitrief, woensdag per tar Moskou is terug- et is niet bekend of n zal terugkeren, wordt, dat het ver- mevr. Dimitrief en trige dochtertje, na c uit Londen naar het blijf van de Russische te Hawkhurst, in echtelijke moeilijk- worden toegeschre- iL TE DENVER vers met 600.000 ti er vandoor r in de Amerikaanse rado hebben zich ee mannen meester in een bedrag van ir (ruim 600.000 gul- net een gepantserde ten bank werd ver- cers van het geld bedrag juist in de tl. Toen zij nog even kgebouw waren om ld te halen, opende rovers met een val- e bestelauto, terwijl in een auto in de achtte. Hij pakte de ,rin het geld,zat en met zijn medepllch- voeten. Hun, auto omgeving terugge- staalfabriek in Ko- :ijn woensdag twe'e het leven gekomen n gewond door een in een oven. Men it de ontploffing is door een oude gra- ;ussen het schroot gezeten, n geen Sowjet-ge- nemen aan het in- olie-congres dat de ek in Londen be de Amerikaanse de Russische verte- rs niet willen laten ian de excursies die gamma staan, zo d van het 2.500 ton teedse s.s. „Berkel" na een ontploffing nekamer brand uit- ie zich snej over hip verspreidde. De ien zijn door een gered. De Zweed n lading pulp, teer ijn op weg van n naar Frankrijk, operatie van drie t gebied van Con- 26 opstandelingen n 100 gevangen ge- eeft het Franse Ie rs bekendgemaakt, communique werd aard dat tussen 18 in Oost-Algerië 163 gedood en 188 ge- imen. (HTENVEILING HVLAANDEREN tNEUZEN er van 27 mei uks: Sla I ƒ8,10— 3.009.60. loemkool A II 30- - -24 ct, afw. 10—28 omkommer A II 42 C 24—26 ct; Witte B 44—47 ct. elderij 14 ct; Peen dijs 1213 ct. ndijvie 3337 ct; 27 ct; Peulen 2,81 kool 1528 ct; t; Rabarber 16—20 I 35 ct; Tomaten A 59; Asperges B I B II ƒ1,36—ƒ1,62, f 1,36. LEN trstelingen II 42 ct, ct. per doosje: Regina 19—33 ct; Frühern- II 22—24 ct; Dutch 34 ct, II 22—24 ct. ipels F 20—23 ct. Donderdag 28 mei 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 TRAGEDIE TUSSEN OOST EN WEST Grillig verloopt de zonegrens, die Duitsland in tweeën splijt. Grillig en gevaarlijk tevens. Dag en nacht, zonder onderbreken, bewaken de mannen van de Grenzschutz enerzijds en van de Oostduitse Volkspolizei anderzijds het hun toegewezen revier. Dag en nacht, openlijk en in het geheim, overschrijden mannen en vrouwen, meisjes en jongens, deze grens. Dit zijn of vluchtelingen of spionnen. De middenstander Ludwig had in opdracht van het Westduitse een goed renderende zaak in fototoestellen en aanverwante artikelen in het Oostduitse stad je Bad Küchlingsborn. Hij was een individualist en felle tegen stander van het rode regiem in zijn land. Zijn gezin bestond uit de echt genote Maria Ludwig, de zoon Horst en een dochter Hanni. In het Duitsland van Hitier werd Horst opgeroepen voor de mili taire dienst en in de rang van vaandrig vervulde de jongeman zijn dienstplicht. Na de val van het derde rijk, werd Horst als student ingeschreven aan de uni versiteit van Jena, met als stu diedoel geografie en geschiede nis. In 1950 hield deze student het niet langer uit onder het rode juk. Hij verdween spoorloos om op te duiken bij een Amerikaans marine-commando in Bremers- haven. Horst Ludwig had geluk, veel geluk en na een korte voor opleiding werd hij als marine officier geplaatst op een Ameri kaanse mijnenveger. In 1956 kwam onze Horst Ludwig in vaste dienst bij de inmiddels op gerichte Westduitse bondsmari- ne in de rang van kapitein-luite nant ter zee. Mishandeld Op een druilerige en sombere novembermiddag in 1954 werd de oude heer Ludwig met spoed ontboden op het plaatselijk bu reau van de Oostduitse Staats veiligheidsdienst (S. S. D) in Lübeck. Zijn dochter Hanni ver gezelde hem. De verhorende in specteur wilde weten, waar de zoon van de heer Ludwig was en wat deze alzo uitvoerde, doch de oude vader gaf voor, zulks niet te weten. Het verhoor nam tenslotte een zeer dramatische wending voor vader Ludwig en de Oostduitse politieman ontzag zich niet en mishandelde de vader in het bij- Zijn van diens dochter. Men eiste van de oude heer, dat hij Z'n zoon Horst zou over reden om geheim werk (spiona ge) voor de S. S. D. in het wes ten te gaan verrichten en de va der, verteerd door angst en pijn, zegde z'n steun toe. Wat zouden ze anders met zijn vrouw en met zijn dochter doen? Als vluchteling Ijlings reisde het gezin Lud wig naar Bremershaven en om alles toch maar echt te doen schijnen, vertrok de familie in de nacht vanuit Lübeck, langs smokkel- en sluipwegen en be reikte in de omgeving van Gu- dow de zonegrens en daardoor West-Duitsland. In de verte vie len schoten Op een eenzame grensboerderij brandde nog licht. Daar ontving de familie Ludwig het eerste on derdak op Westduitse bodem, terwijl de boerenknecht Karl Heinsch in opdracht van de land bouwer Rudolf Kling, de West duitse Grenzschutz van het een en ander op de hoogte bracht. Fotograaf Ludwig speelde zijn spel, waarbij hij zich tegen over de autoriteiten beriep op zijn zoon Horst Ludwig, de kapi tein-luitenant ter zee van de Westduitse bondsmarine en zo kon het gebeuren, dat het gezin vergunning kreeg om zich in Bremershaven te vestigen. Daar werd Horst Ludwig door zijn vader er toe gebracht om zijn land aan de communistische machthebbers te verraden cn hij speelde zijn spel goed. Vertrouwenspositie Kapitein-luitenant ter zee Horst Ludwig volgde in 1957 en De toelating van landverhuizers tot de V. S. Het Amerikaanse ministerie van Justitie hei ft het congres gevraagd, de wet op de immi gratie en het staatsburgerschap in die zin te wijzigen, dat er jaarlijks 10.000 vluchtelingen uit communistische landen kunnen worden toegelat-n. Op grond van een ander voorgesteld amendement zouden de norma le nationale quota met 65.000 immigranten per jaar moeten worden verhoogd, terwijl de on gebruikte quota naar het vol gende jaar zouden moeten kun nen worden overgeschreven. Volgens dit amendement zou den speciaal geschoolde immi granten of landverhuizers met naaste verwanten in de V.S. van deze quota kunnen profi teren, ongeacht hun land van herkomst. De immigrantenquo ta zouden, volgens de voorstel len. op de bevolkingssamenstel ling van de V.S. in 1950 moeten worden gebaseerd en niet op die van 1920, zoals thans het geval is. ministerie van Landsverdediging, een vliegeropleiding op de mili taire vliegbasis Pensacola (Flo rida) in de Verenigde Staten, ge volgd door een specialister.leer- gang op het Engelse vliegveld Lossimouih in Schotland. Dit was in maart 1958. Op deze En gelse basis worden Duitse mari nevliegers vertrouwd gemaakt met de behandeling en bediening van instrumenten, waarmede vanuit een vliegtuig onderzeebo ten worden opgespoord en in aansluiting daarop met speciaal voor dat doel vervaardigde boordwapens vernietigd. Op deze vliegbasis stond voor kort de hagelnieuwe en st per- snelle Engelse straaljager „Sci mitar", goed bewaakt in een han gar opgesteld. Van dit vliegtuig, dat bij de andere Navo-landen nog onbekend was, maakte Lud wig een aantal foto's, die hij la ter uitleverde aan de Oostduitse machthebbers. Na zijn terugkeer in West- Duitsland werd Horst Ludwig belast met de leiding van de ma rine-vliegbasis Jagel bij Schles- wig, tussen Flensburg en Kiel gelegen, welke vliegbasis is op genomen in het Navo-verdedi- gingsplan West. Bijna ontsnapt De spion werkte voortreffe lijk maarverdiende teveel. Door z'n verkwistende levens wijze vestigde de kapitein-luite nant ter zee Ludwig de aandacht op zijn persoon. Rechercheurs van de Westduitse bondsrecher- che gingen in samenwerking met de Amerikaanse F. B. I. en de In lichtingendienst (C. I. D.) zijn gangen na. Toen het net werd dichtgetrok ken, poogde kapitein-luitenant Horst Ludwig, in gezelschao van de 18 jaar oude Juni Gilbert van Engelse nationaliteit, per auto naar Oost-Duitsland uit te wij ken. Zijn vlucht werd echter door de hem schaduwende politieman nen opgemerkt en na een wilde autorit werd de zee-officier met z'n Engelse vriendin op de rijks autoweg 205 tussen Neumünster en Lübeck (Oost-Duitsland1 overmeesterd. Na hem werden zijn ouders, zuster en zwager ge arresteerd. Het vriendinnetje werd op transport gesteld naar Engeland. Enkele dagen later werd een aan Ludwig onderge schikt onder-officier van de Westduitse marine eveneens ge vangen genomen. De verdachten, die allen schul dig werden bevonden aan spio nage ten gunste van Rusland en Oost-Duitsland, zijn intussen door de recherche ter beschik king gesteld van de procureur- generaal van het Opperste Ge rechtshof te Karlsruhe. (Nadruk verboden). P.T.T.-BESTELLER ONT VREEMDE AANGETEKENDE BRIEVEN EN PAKKETTEN. Ter wille van de bescherming der poststukken die aan de P.T.T. ter verzending zijn toevertrouwd en „ter waarschuwing aan post ambtenaren, die misschien plan nen mochten hebben om ook eens iets weg te nemen" heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam woensdag tegen de 25-jarige P.T.T.-besteller J. C. T. uit Amsterdam een gevange nisstraf geëist van een jaar en drie maanden met aftrek van de tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Verdachte had zich in het tijd vak 19571959 als besteller bij de P.T.T., waar hij nu is ontsla gen, op een postkantoor in Am sterdam-Zuid uit brieven en pak ketten de inhoud toegeëigend. De brieven vernietigde hij. De drie hem in de dagvaarding ten laste gelegde feiten gaf verdachte toe. Zelf schatte hij het door hem op deze wijze ontvreemde geld op ongeveer 500 gulden en het aan tal brieven op 50. Het bedrag der vermissingen op het genoemde postkantoor was echter veel hoger. De president noemde de werk wijze van verdachte wel zeer lis tig. Hij had n.l. een nieuwe be steller, die uit de provincie kwam er. nog niet precies met de lig ging der straten op de hoogte was, aangeboden hem bij het sor teren behulpzaam te zijn. Bij deze werkzaamheden zag hij kans 'n brief, waarvan hy dacht dat er iets van zijn gading in zou zitten, in zijn zak te steken. De nieuwe besteller ontdekte op zijn ronde tot zijn grote ontsteltenis dat een aangetekend stuk ontbrak. Kort daarop kwam de diefstal aan het licht en ook wie de dader was, zodat de nieuwe besteller veel onaangename gevolgen bespaard bleven. Men is verplicht zijn brieven aan de P.T.T. toe te ver trouwen. Maar dan moet men ook de zekerheid hebben dat het personeel van de P.T.T. eerlijk is. Verdachte is, zo zei de president, wel 'n buitengewoon slecht voor beeld voor anderen geweest. Ook de officier van justitie wees op de ernst van het delict. De P.T.T. heeft op het vervoer een mono polie. Daarom moet men kunnen aannemen dat alles goed aan komt. De verdediger schetste zijn cliënt als een zielige figuur en hij kon diens gedrag, in tegenstel ling tot de president, niet bepaald listig noemen. GETUIGE TER ZITTING GEARRESTEERD. Ter zitting van de Alkmaarse rechtbank is dinsdag wegens meineed gearresteerd de 52-jarige caféhouder H. E. uit Heerhugo- waard. Hij trad als getuige op in een zaak tegen zijn zoon, tegen wie de officier van Justitie terzake van het besturen van een auto, terwijl hij onder invloed verkeer de, een week gevangenisstraf eiste. De vader had voor de politie verklaard, dat zijn zoon op 30 januari stomdronken zijn café had verlaten en dat hij hem meer sterke drank had geweigerd. Hij was bin dat de politie ingreep, omdat de jongen een gevaar op de weg zou zijn. Ter zitting verklaarde de café houder dat zijn zoon op de be wuste avond niet dronken was, maar ziek, en daarom zijn auto niet kon besturen. Hij had zijn verklaring voor de politie afge legd in een stemming van nervo siteit, omdat hij al eens een zoon bij een verkeersongeluk had ver loren. DE SCHOOLKWESTIE IN LITTLE ROCK De kiezers van Little Rock hebben zich uitgesproken voor het aftreden van drie leden Van de plaatselijke schoolraad die voorstanders zijn van rassen scheiding. Met 13.087 tegen 11.691 stemmen was men van oordeel, dat de voorzitter van de raad, McKinley, die leider van de voor staanders van segregatie is. kan aanblijven. Ten aanzien van drie gematigde leden van de school raad kwamen de kiezers tot het zelfde besluit. Sneltrein FrankfortParijs ontspoord Bij Bingen is dinsdagnacht de sneltrein FrankfortParijs ont spoord. Er vielen een dode en zeven gewonden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. NEDERLANDERS IN FRANKRIJK VERONGELUKT De heer C. Rosberger, Neder lands consul in Rosario (Argen tinië). die vrijdag gewond was geraakt bij een verkeersongeval in de buurt van Roquefort (Landes-Z.W. Frankrijk) is dinsdag in het ziekenhuis van Mont-de-Marsan overleden. Zijn echtgenote was reeds kort na aankomst in het ziekenhuis aan haar verwondingen bezweken. Geld van Duitse regering en bondspresident voor Anne Frank Huis De burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, heeft dins dagmiddag uit handen van de Duitse consul-generaal in de hoofdstad, dr. Carl von Holten, een bedrag van 100.000 Duitse marken (ruim 90.000) in ont vangst genomen, zijnde een bij drage van de bondsregering en de bondspresident ten behoeve van het herstel van het Anne Frank-huis. De burgemeester gaf het geld op zijn beurt door aan mr. F. B. Bakels, voorzitter van de Anne Frank-stichting, die met het inzamelen van gelden beoogt het „achterhuis" aan de Prinsen gracht nr. 263, nabij de Wester- markt, zowel te doen restaureren als het in te richten in de staat waarin het verkeerde tijdens de bezettingsjaren, toen de familie Frank en Van Daan daar wareh ondergedoken. Bovendien wordt het voorhuis herbouwd tot inter nationaal jeugdcentrum en zal naast dit pand een studentenhuis verrijzen. De consul-generaal zei tijdens de korte plechtigheid te zijnen huize, dat „het dagboek van An ne Frank" ook weerklnak heeft gevonden in de Duitse bonds republiek. Zijn regering heeft ge meend het streven te moeten steunen om te komen tot een ge denkteken, niet alleen als herin nering aan de onschuldige slacht offers van het nazidom, maar ook als waarschuwing voor het be houd van vrede en vrijheid. De bondspresident, prof. Th. Heuss, heeft het bedrag van de regering aangevuld. Het geld was vergezeld van een brief waarin prof. Heuss persoon lijk aan de Anne Frank-stichting getuigt van zijn gevoelens voor het onschuldig lijden van zovelen en waarin hij zijn sympathie uit spreekt met het streven het An ne Frank-huis te maken tot een internationaal ontmoetingscen trum van jongeren. 'T KAN VERKEREN „Ga uit mijn huis. anders schiet ik door de deur" schreeuwde gisternacht de be woner van een benedenwoning in de Hemonystraat te Amster dam Zuid toen hij een uiterma te verdacht geschuifel in zijn voorkamer hoorde. Het bleken echter geen inbrekers te zijn, doch een agent, die het raam open had gevonden en, toen hij op zijn herhaald bellen geen gehoor kreeg, naar binnen was geklommen om plichtsgetrouw een onderzoek in te stellen. SCHIEDAMMER TAKELDE GEWEZEN ECHTGENOTE TOE Op de Lange haven te Schie dam ontmoette dinsdag in de na-middag de 37-jarige automa- teninstalleur E. P. zijn van hem gescheiden vrouw, de 33-jarige M. C. M. Hij zat op een brom fiets en reed haar daarmee op zettelijk aan. Dit blijkbaar nog niet genoeg achtend, sprong hij daarna van zijn vehikel en ging de vrouw met een mes te lijf. Zij werd ernstig aan hals en rug verwond en moest naar het ziekenhuis vervoerd wor den. Omstanders slaagden erin de vechtenden te scheiden. Maar konden niet voorkomen, dat de man op zijn bromfiets de vlucht nam, na zijn mes in het water geworpen te hebben. Hij kon evenwel later gear resteerd worden. DODELIJK VERKEERSONGELUK De 41-jarige Haagse acteur J. M. G. R. heeft dinsdagmid dag omstreeks drie uur op de Kudelstaartseweg te Aalsmee\r de 44-jarige mevrouw H. M. van der Laanvan 't Schip met zijn auto doodgereden. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen. De acteur, die volgens de politie onder in vloed van sterke drank ver keerde, reed over de Kudel- staartsweg van Aalsmeer in de richting Kudelstaart. Plotseling schoot de wagen naar de lin kerhelft van de weg, ramde een lantaarnpaal en reed vervol- De overstromingen in Uruguay Ten behoeve van de slacht offers van de overstromings ramp in Uruguay heeft het Rode Kruis opnieuw een zending anti biotica ter waarde van 6.500, naar dit land verstuurd. (Advertentie) de nieuwe broodbelegging MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. /....w/ gens tegen de op het fietspad rijdende mevrouw Van de Laan aan. Daarna belandde de auto in een weiland langs de weg. De acteur is door de Rijkspo litie gearresteerd en zal nog de ze week voor de officier van Justitie te Haarlem worden ge leid, die dinsdagmiddag per soonlijk een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld. TE VOET NAAR AMELAND Een gezelschap van 49 perso nen. onder wie 17 vrouwen, is dinsdag van Friesland naar Ameland gawandeld. Het was de grootste groep mensen die tot nu toe te voet de Wadden zee overstak. Deze exclusieve wandeltochten zijn, de laatste twee jaar in zwang gekomen sinds 2 Leeuwarder ingezete nen. ds. D. van Dijk, vroeger te Hollum (Ameland) en de heer D. Duismans, in 1957 na lange voorbereiding en verken ning voor het eerst naar Ame land wandelden. Sindsdien zijn onder hun leiding ver schillende wandeltochten over* het Wad gemaakt, tijdens eb. Men steekt in de buurt van Ternaard van wal en arriveert op het Oerd, het meest ooste lijk deel van Ameland. De groep, die dinsdag de tocht maakte, vertrok dinsdagmorgen om kwart voor zes, anderhalf uur voor de laagste waterstand en kwam met de boot van half elf terug. De route over het Wad is ongeveer tien kilometer lang en men loopt er ruim twee uur over. Men kan de tocht echter alleen volbrengen onder betrouwbare geleide, an ders is het veel te gevaarlijk. Men moet onderweg zeven geu len oversteken en dit kan slechts op bepaalde ondiepe plaatsen, die alleen de ingewij den bekend zijn. DODELIJKE AANRIJDING. Een verkeersongeluk heeft dins dagmiddag in Utrecht een veer tienjarige scholier, L. H. van R., het leven gekost. De jongen wilde op de Maliesingel met zijn fiets twee andere wielrijders passeren. Van R. is daarbij waarschijnlijk te veel naar links uitgeweken. Hij werd aangereden door een hem achterop komende vrachtauto, die beladen was met 9 ton stenen. De jongen viel en kwam met zijn hoofd onder een van de achter wielen terecht. Hij overleed tij dens het vervoer naar het stads en academisch ziekenhuis te Utrecht. De chauffeur van de vrachtauto was de 26-jarige A. T. C. F. ARRESTANT VLUCHT DOOR W.C. RAAM Gisternacht heeft een 31-jari- ge smid uit Groningen kans ge zien uit het hoofdbureau van politie aldaar te breken. Hij zat daar opgesloten onder verden king enkele inbraken te hebben gepleegd. De man vroeg, of hij naar het toilet mocht en werd er heen gebracht. Enkele ogen blikken later hoorde de dienst doende politieman gerommel en toen hij ging kijken, zag hij juist de man door een nauwe raamopening verdwijnen. On middellijk werd een achtervol ging ingezet, doch de vluchte ling wist in de duisternis te ont komen. Gistermorgen werd hij evenwel ontdekt in een tuin huisje in het stadspark en weer opgesloten. FLESSETREKKERIJ Dinsdagmiddag heeft de poli tie van het bureau Oostervant- straat te Rotterdam naar zij zegt „voor de zoveelste keer" de 27-jarige kelner J. J. A. R. uit Rotterdam gearresteerd. Sedert zijn ontslag uit de gevangenis in de lente van het vorige jaar zou hij, voor zover nu bekend, diverse firma's door flessen trekkerij voor een bedrag van door LUISA-MARIA LÏNAR1 80) O—qiorUtarAi nrteillnt: W. FIOK—LUCJTXM (Nadruk verboden.) is aanbiddelijk. Ik begrijp niet, Overval op vrachtauto in West-Java Zestig gewapende mannen heb ben een overval gepleegd op een vrachtauto van de thee-or.der- neming Ardjuna in West-Java, waarbij twaalf mensen zijn ge dood en negentien gewond. Op de plaats van de overval was aan de ene zijde van de weg een steile afgrond en aan de an dere dicht struikgewas. Ik kreeg onweerstaanbare lust, je te zien, legde zij uit. Je komt precies op tijd om een cocktail mee te drinken. Ik heb ze zelf klaargemaakt. Toen Lin da je artikel kwam halen, heb ik haar uitgenodigd en laten beloven dat ze er niets van zou verklappen. Die arme Tim staat in de keuken wonderen te doen om ons allen eten te geven. In één teug leegde Miguel zijn cocktail. Hij voelde behoef te aan zo'n stimulans, want hij had een verdoofd gevoel, of hij een klap op zijn hoofd had ge kregen. Estrella en Linda ge droegen zich dus als vriendin nen? Sinds wanneer? Hoe moest hij de hartelijkheid van zijn vrouw verklaren, haar twee bedwelmende kussen b'i zijn binnenkomst? Hij streek met de hand over zijn voor hoofd, dronk nog een cocktail en nóg eenStellig was hij aan zijn schrijftafel weer in slaap gevallen droomde nu. Hij zou wat vaak gebeurde wakker worden met zijn hoofd op een berg papieren en zijn hand in de asbak. Jij hebt een lot uit de lo terij, Miguel, verklaarde Octa- vio met knipperend oog en op getrokken schouders. Je vrouw waarom je haar zo lang voor ons verborgen hebt gehouden, nadat je tijdens je vacantie in Tirol met haar was getrouwd. Linda kuchte en het gesprek kwam op iets anders. Madame est serviel kon digde Tim, die zich op en top majordomo voelde, plechtig aan. Nu, zo zei hij bij zichzelf, kan het hier een echt huishou den worden met een dame en zoHij was zeer goed ge luimd. Carlota had een veel plezieriger aard dan zijn vroe gere verloofde. Het zaakje liet zich gunstig aanzien.... Het diner verliep in alle vro lijkheid. Julio de Arnaïz, nu gepromoveerd tot particulier secretaris en geaccepteerd min naar, leek een volkomen ander mens. Hij pronkte met zijn mooiste pijp, het zilver-filigraan miniatuur van de Giralda. Mi guel kon geen oog afhouden van zijn vrouw, die tegenover hem ongedwongen zat te babbe len. Dit is een heel gezellig huis, maar wel wat klein voor ons, vind je niet, Miguel? Jawel een beetje. Hij trilde van emotie. Zou zij van plan zijn, voorgoed te blijven? Toen hij hoorde, wat zijn vrouw er aan toevoegde, werd zijn verbijstering nog gro ter. Voorlopig kunnen we het er wel mee stellen, maar hoe moet het gaan, als wij een ba by krijgen? Dan moeten we iets anders zoeken. Overhaast dronk Miguel zijn glas leeg en gaf Tim een wenk, het weer te vullen. Dat meisje, dat meisje Wat gebeurde er eigenlijk? Hield zij hem voor het lapje? Ze speelde zeker komedie om de anderen te laten denken, dat zij gelukkig was. De stemmen van de gasten en wat ze zeiden klonken Miguel als verward ge zoem in de oren. Houdt u veel van kinde ren? vroeg iemand, maar hij wist niet wie. Ja, ik ben er dol op. Ik zou er graag drie of vier hebben. Nu was het Linda, die zei Er zijn mooie woningen te krijgen in de Ik wil een wit met blauwe nursery hebben, hernam Es trella. Daar verlang ik al zó lang naar. Een lege nursery? Die komt wel vol. Iedreeen schaterde. Tim en Carlota bedienden. Er ontbrak niets, zelfs de champagne niet. Nog nooit heb ik Estrella zó echt blij gezien, dacht Julio de Arnaïz. Sedert zij getrouwd is, lijkt zij zich pas nu voor het eerst gelukkig te voelen. Miguel weet niet, hoe hij het heeft, peinsde Linda. Hij vreest dat hij droomt of voor de gek wordt gehouden. Hij is er nog niet achter, dat nu eindelijk het geluk aan zijn deur klopt. Zij zuchtte en zocht onder tafel Julio's hand. Ook zij hoop te het geluk gevonden te heb ben. Op de kinderkamer van mijnheer en mevrouw Rivera, zei Octavio en hief zijn glas op. Allen klonken. Over Tims ge zicht lag een voldane glimlach en hij had het trotse gevoel, dat hij nu eindelijk, evenals zijn neef Balthazar, majordomo was geworden van een deftig gedoente. Na de koffie, die Carlota in de salon ronddiende, namen de gasten discreet afscheid. Welgraag zou ik met u al len naar een of ander toneel- stu gegaan zijn, zei Estrella toen zij afscheid van hen nam, maar ik ben een beetje moe van de reis. Voor mij, mevrouw, is het een godsgeschenk, vroeg naar bed te kunnen gaan. Ik werk hard en ben uitgeput door vele nachtwakenIk smeek u, mij als uw beste vriend te beschou wen, daar ik die van Miguel ben. Tot ziens, Octavio, tot gauw, Julio. Mijn hartelijkste gelukwensen, je verloofde is al lerliefst. Ik ben heel blij, dat je dit zegt, lieve vriendineen poos heb ik gevreesd, dat Dat is oude kostnu ben ik héél gelukkig! Dit zeg gende kuste Estrella Linda op beide wangen. Ook u verdient gelukkig te worden en ik weet zeker, dat u het zult zijn. Graag accepteer ik die voorspelling. De deur ging dicht achter de laatste gast. Miguel en Estrella waren alleen. (Slot volgt.) i minstens 2000 hebben bena deeld. Vermoedelijk is dit nog maar een klein gedeelte van de werkelijke schade, aldus de po litie. De man geeft zich veel voor theateragent uit en weet in al lerlei soort winkels het perso neel te bewegen hem goederen te geven zonder betaling, le vensmiddelen, dure costuums e.d. Hij gebruikt ze dan zelf of verkoopt ze. Enige tijd geleden is R. in Amsterdam als kelner werk zaam geweest. In andere res taurants en hotels placht hij toen te eten en te slapen zon der de rekening te voldoen. In februari van dit jaar zou hij zich met zijn vrouw per ta xi naar het carnaval in een plaatsje in het zuiden van ons land hebben laten rijden. Ook dit moet nog betaald worden. Zeer vaste markt Aan de hausse-stemming ter beurze schijnt geen einde te kun nen komen. De internationale waarden waren gistermiddag, bij actieve handel, wederom aan de vaste tot willige kant. De hausse tendentie voor AKU's zat er gis teren goed in. Na een opening op 335 werd spoedig 337 gedaan, tegen dinsdag als slotprijs 324. Deze hoek eiste gistermiddag de grootste belangstelling voor zich op en de stukken werden, hoofd zakelijk voor Duitse rekening, grif uit de markt genomen. De handel bleef gedurende de ge hele beursduur vrij levendig. De beroepshandel liet zich niet on betuigd en trachtte een graantje mee te pikken. Daarnaast waren er kooporders van de zijde van het publiek voor de rayon-aan delen. De vaste stemming voor de Philipsaandelen bleef ook giste ren gehandhaafd. Op circa 664 werd gehandeld terwijl de stock dividenden op 331 in andere handen overgingen. By elkaar maakt dit ongeveer voor de aan delen 700 pet. uit. De slotkoers van dinsdag bedroeg 656)4 zodat de koerswinst voor gisteren op circa 6 a 7 punten gesteld kan worden. De stockdividenden no teerden dinsdag 327,50. De grootste belangstelling voor de Fhilipsaandelen kwam van Zwit serland. Unilevers lieten zich gisteren niet onbetuigd en stegen van 572% tot 575, tegen dinsdag 567%. Met Kon. Olies wil het nog steeds niet vlotten. De hoofdmarkt van deze aandelen ligt in Wallstreet en de tendentie aldaar is voor deze papieren niet bepaald om over naar huis te schrijven. Zo lang dit aanhoudt is er van een hausse-stemming in aandelen Kon. Olie op het Damrak geen sprake. Gistermiddag werd op c.a. ƒ165,20 gehandeld. Het koers verlies bedroeg derhalve c.a. een halve gulden. De stemming voor de KLM-papieren was ongeani meerd. Scheepsvaarten iets beter ge disponeerd. Van de Cultures wa ren HVA's en Deli's aan de vaste kant op locale vraag. De drukte in de staatsfondsenhoek neemt zo langzamerhand af. Over het algemeen was de stemming in deze sector prijshoudend tot vast. Ook in de locale afdelingen had den de kooporders de overhand waardoor wederom hogere koer sen tot stand kwamen. De bier aandelen werden opnieuw 10 tot 15 punten hoger geadviseerd. Zware industrieën eveneens hoger. Prolongatie 5 procent. Beursindices 25/5 26/5 27/5 423.90 426.77 429.64 212.69 214.14 216.81 149.39 150.05 151.57' 165.80 166.13 165.96 122.96 123.23 124.66 291.48 293.29 295.57 Int. Concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen Nabeurskoersen 165.80—166.20 (165.10) Unilever: 573—576 (572%) Philips: 662—665 (661%) AKU335—336 (335%) Stoc Philips331 Landelijke organisatie van beleggingsclubs Onder auspiciën van de vereni ging „Effectenbescherming" is door een aantal in Nederland werkzame beleggingsclubs een landelijke organisatie opgericht, die tot doel heeft het idee van de beleggginsclubs te propageren, de belangen van de bestaande clubs bij overheid en bedrijfs leven te verdedigen en de op richting van nieuwe clubs te sti muleren. Als lid kunnen alle in Neder land bestaande of nog op te rich ten beleggingsclubs toetreden mits wordt voldaan aan de eis tot regelmatige effectenstudie en de hierop gebaseerde effecten transacties het gevolg zijn van collectieve beslissingen van de gehele club. De werkzaamheden van de landelijke organisatie zijn in han den gelegd van een daartoe in het leven geroepen „Nationaal Bureau voor Beleggings-studie- clubs in Nederland" (het N. B. B. N.) waarvan het secretariaat gevestigd is te Amstelveen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3