Uit de Provincie T/iMto-KooU KIEKEN COSTUUMS, AXEL I Eric de Noorman De ring van Fergus Vader d KERKNIEUWS Nieuws in 't kort Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 28 mei 19591 HET BEZOEK VAN CHROESJTSJEF AAN ALBANIË DE 27ste MEI „DE ONGELUKKIGSTE KONING VAN EUROPA" De oliebrand in Venezuela TERNEUZEN Watersport: geknipt om te AXEL BOSCHKAPELLE. HULST. OSSENISSE. RUSSISCHE VROUW EN KIND VERMIST SLUISKIL. Stap eens bij V-K binnen Libanees vliegtuig tot landen gedwongen OVERVAL TE DENVER Twee rovers met 600.000 gulden er vandoor Donderdag 28 mei R( TRAGEDIl Grillig verloopt c splijt. Grillig en ge onderbreken, bewa enerzijds en van d het hun toegewezei het geheim, oversc en jongens, deze gr spionnen. Mishandeld Als vluchteling De toelating landverhuizers tol Volgens het onafhankelijke blad „Le Monde" zou de Russische premier zo spoedig mogelijk pro beren neutralisering van de Bal kan en terugtrekking van Grie kenland en Turkije uit de NAVO te verkrijgen. Speculerend over het bezoek van Chroestjtsjef aan Albanië vraagt het blad zich af ef Chroes- jtsjef niet het denkbeeld van de Roemeense premier, Stica, voor een verbond van de Balkanlan- den zal doen herleven. President Tito van Zuid-Slavië stemde in met een dergelijk ver bond indien alle andere landen in het betrokken gebied dat ook zouden doen. Toen Turkije en Griekenland weigerden werd het plan opgegeven, aldus Le Monde. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen in Belgrado wil de Zuidslavische communistische partij „een duidelijk bewijs" van Moskou dat het de pogingen om een verzoening tot stand te bren gen, steunt. De Sowjet-Unie zou in de af gelopen maanden verscheidene stappen hebben gedaan om de propaganda tegen Zuid-Slavië te verminderen. De Zuid-Slavische autoriteiten hebben deze pogingen met wan trouwen opgemerkt. Zij menen dat een openlijke bekendmaking van Chroesjtsjef in Albanië over een verzoening het beste bewijs zou zijn dat men werkelijk een verzoening wil. Een dergelijke bekendmaking zou zeer belang rijk zijn vanwege de grote rol die Albanië bij de aanvallen tegen Zuid-Slavië heeft gespeeld. In welingelichte kringen ismen echter van mening dat everuuële stappen in de nabije toekomst meer gericht zullen zijn op ver mindering van de aanvalleo dan op een poging om de oorzaken daarvan weg te nemen. Radio-Moskou heeft, evenmin als het officiële Sowjet-persbu- reau „Tass", woensdagochtend gezinspeeld op het feit dat gis teren, 27 mei, het aanvankelijk door Chroestjsjef gestelde ulti matum voor regeling van de Ber- lijnse kwestie was afgelopen. „Tass" verspreidde gisteroch tend alleen een artikel van de „Izwestia" over 't Duitse vraag stuk, waarin de bekende kritiek op de politiek van de Westduitse regering wordt geuit. De burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, heeft in een woensdag gepubliceerd inter view met de „Neue Rhein Zei- tung" verklaard dat de bevol king van Berlijn het Russische dreigement nooit ernstig heeft opgevat. Het onafhankelijke blad „Die Welt" betwijfelde woensdag of men er wel goed aan had gedaan te spreken van „ultimatum". Chroesjtsjef heeft altijd gespro ken over een „tijdslimiet", aldus het blad. Aan de grens van Berlijn wa ren gisterochtend normaal Rus sische militairen aanwezig op de controleposten en ook op het vier-mogendheden-centrum voor veiligheid in de lucht en in de gevangenis voor oorlogsmisdadi gers te Spandau ging het werk normaal dooi". In een aan hem gewijd artikel heeft de „New York Times" gis teren koning Leopold de „onge lukkigste koning van Europa" genoemd. Hij heeft zich weer onderwor pen aan de wil van zijn volk en zich daarmee weer een stap ver der verwijderd van de troon, die hij eens bezat. Met de mede deling, dat hij en zijn morgana tische echtgenote het koninklijk paleis te Laeken zullen verlaten, is hij gezwicht voor de verden king dat hij, acht jaar na zijn troonsafstand nog steeds de be sluiten van zijn zoon, koning Bou- dewijn, beïnvloedde, aldus het Amerikaanse blad. Het vertrek van Leopold bete kent, dat er weer een tegenslag is toegevoegd aan de vele, die hem zijn heie leven hebben ach tervolgd. „Vele Belgen dragen hem echter nog een goed hart toe", zo meent de „New York Times". t Ofschoon de grote oliebrand in de raffinaderijen van de Mene Grande Maatschappij in Venezuela thans onder contro le is gebracht, is de nabijgele gen stad Puerto La Cruz geheel uitgestorven. De bevolking is met het oog op het gevaar, dat enkele dagen dreigde toen de brand in een pompstatiqn uit brak, geheel geëvacueerd. Een aantal mensen werd in de pa niek en de verwarring gewond door auto's die eveneens eva cuees vervoerden. De stad is voor het vuur behoed gebleven door een plotselinge verai ne ring van de windrichting, juist toen de vlammen een groot oliereservoir hadden bereikt. De oorzaak van de brand is nog niet achterhaald. De politie is met een onderzoek begonnen. Bij de explosie in het pompsta tion waren slechts enkele werk lieden ter plaatse. De eerste schattingen om trent de schade belopen 10 mil joen Bolivars. De brand zal een aanzienlijke vermindering van de produktie van de raffinade rij tot gevolg hebben. Binnen kort wordt een nieuw pomp station in gebruik genomen. fAdvertentie) maaltijden. Voor de velen, die Mm mNHMoMM»»»v °P dieet staan, zal deze cursus JONKER FOTO TOE STEL ZEQT: 1 zek^r een openbaring zijn, want 1 hen zal worden aangetoond dat DE ZEEUWSE VEREN. Het „Vrije Veren Comité'' heeft een schrijven gericht aan de mi- nister-president, prof. dr. J. E. de Quay. Hierin wordt ondermeer gereleveerd, dat zowel de Tweede Kamer der Staten Generaal als de Provinciale Staten van Zeeland door middel van een motie te ken nen hebben gegeven, dat wijzi ging van de arieven noodzakelijk moet worden geacht. De regeringsmutaties hebben, aldus het schrijven, stagnerende invloed doen ondervinden en in middels heeft een ernstige terug gang van het verkeer over de Westerschelde, het bange vermoe den, reeds eerder aan de regering bekend gemaakt, thans wel be waarheid. In het slotgedeelte van het mi nisterieel gericht schrijven zegt het comité van mening te zijn, dat aan de voor Zeeland zo belangrijke aangelegenheid der veertarieven, welke steeds groter ongerustheid in de provincie te weegbrengt, prioriteit verleend dient te worden. De regering wordt daarbij ver zocht op korte termijn een be spreking te houden met het pro vinciaal bestuur van Zeeland en een zodanige regeling te bevor deren, dat de kosten, verbonden aan het vervoer over alle veren in Zeeland, volledig ten laste van het rijk zullen worden gebracht. Het schrijven werd ondertekend door de voorzitter en secretaris van het „Vrije Veren Comité", respectievelijk de heren H. J. Col- sen uit Sluiskil en F. J. Kolijn uit Oostburg. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Vacantie-vaartocht chro nische patiënten. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar door het Nederlandsclie Roode Kruis aan chronische pa tiënten uit alle provincies een vacantie-vaartocht van een week met het nieuwe Rode Kruis-hos- pitaalsehip „J. Henry Dunant" aangeboden. De eerste boottocht vangt aan op 1 juni a.s. te Deventer. Voor de patiënten uit Zeeland zal de vacantie-vaartocht, die zal plaats vinden in de week van 13 tot en met 18 juli. aanvangen te Terneuzen volgens onderstaand schema: 13 juli: Terneuzen, via Vlake en Zijpe naar Alblasserdam. 14 juli: Van Alblasserdam via Utrecht naar Durgerdam. 15 juli: Van Durgerdam naar Wij he. 16 juli: Van Wijhe naar Wijk bij Duurstede. 17 juli: Van Wijk bij Duurstede naar Moerdijk. 18 juli: Van Moerdijk via Zijpe naar Vlake, waar de ontscheping plaats vindt en de patiënten ver der naar hun woonplaats zullen worden vervoerd. Alle boottochten vangen aan op maandagmorgen tussen 9 en 11 uur en de ontscheping geschiedt op zaterdag daaraanvolgende om streeks het middaguur. In de tussenhavens-wordt over nacht. De „J. Henry Dunant" legt dan 's avonds tegen 6 uur aan en de volgende morgen wordt te 8 uur de reis voortgezet. De plaatselijke afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis, zal in practisch alle tussenhavens de gasten een attentie bewijzen. Het is in nrincipe steeds moge lijk gedurende de avonduren (1920 uur) de reizenden te be zoeken, maar in uitzonderingsge vallen bestaat de kans, dat de scheepsarts zulks niet gewenst zou achten. PROVINCIALE ZEEUWSE SCHOONHEIDSCOMMISSIE Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan ir. F. H. Klokke (voorheen te Middelburg, thans te Amersfoort) op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Provinciale Zeeuwse Schoonheidscommissie onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten. In de daardoor ontstane vaka- ture hebben Gedeputeerde Sta ten benoemd de heer ir. J. Ph. L. Petri, hoofdplanoloog bij de Pro vinciale Planologische Dienst in Zeeland. Het ligt in de bedoeling, dat ir. Petri als lid-deskundige zal deel uitmaken van de bouw commissie voor Goes en van die voor de andere gemeenten op Zuid- en Noord-Beveland. Deze commissies brengen de door de gemeenten gevraagde adviezen over bouwplannen uit. Gomden echtpaar S. Kerpel Hooglander Sedert 12 jaren ^eniet de heer S. Kerpel (77) met zijn echtge note mevr. C. A. Kerpel—Hoog lander (73) van hun pensioen en de eentonigheid van deze jaren werd gisteren op feeste lijke wijze onderbroken door dat dit echtpaar zijn gouden huwelijksfeest vierde. De heer Kerpel was vele ja ren in dienst van de Rijkswa terstaat. Zijn geboorteplaat:-, Bruinisse bracht hem al heel vroeg met het. water in aanra king doordat hij meeging op de mosselvangst. Dit duurde tot hij 21 jaar was. Hij kwam op een Antwerps plezierpacht u ree, en dit koos in de winter lig plaats in Terneuzens vlucht- haven. Na 2' 'j jaar kwam de heer Kerpel in dienst van de Rijks waterstaat. Het was toen 1909. Ook dat was weer ai water wat de klok sloeg. Als kantonnier werd hij vast aangesteld en voer regelmatig met de direc tieboot op het kanaal. In 1910 volgde zijn aanstelling tot kan tonnier-schipper. Tot 1933 heeft hij hier steeds gevaren. Er kwam een grote verande ring in het leven van 't echt paar Kqrpel toen /ij in 1933 verhuisden naar Velsen en de heer Kerpel werd benoemd tot 2e gezagvoerder op de stoom bootveren. Als eerste gezagvoer der ging hij naar de Hembrug op 23 mei 1940. Op 1 juni 1947 ging de heer Kerpel in pensioen en ontving de eremedaille in zilver ver bonden aan de orde van Oran- je-Nassau. Daar mevrouw KerpelHoog lander geboren en getogen is in Terneuzen bleef deze plaats altijd trekken en daarom werd in 1947 zo spoedig mogelijk ge legenheid gezocht weer op „het oude nest" terug te keren. Zij wonen nu op de Grenulaan no. 52 hun rustig leventje temid den van vele goede vrienden en bekenden die hen op deze heuglijke dag niet vergaten, ge zien de vele prnchtige bloem stukken, geschenken en schrif telijke felicitaties die hen wer den toegezonden. De heer Ker pel die een trouw bezoeker der bejaardensociëteiten is, werd ook door de dames hiervan niet vergeten. Voorlichtingsavond In samenwerking met het schildersbedrijf E. Martens te Sas van Gent, werd door de firma De Conine - te Antwer pen in café „Du Commerce" te Terneuzen een voorlichtings avond gegeven over het verven op Latex basis. De organisator van deze avond, de heer Breugelmans hield de inleiding. Spreker deelde mede dat de fabricage van deze soort verven in België ver vooruit ligt. Ook een kleurenexpert was op deze voorlichtingsavond aan wezig die een ook voor leken gemakkelijk te begrijpen uit eenzetting paf over 'iet aanwen den van diverse kleuren. De laatste tijd wordt er veel ge sproken over moderne kleurtoe- passing maar met in een ka mer de ene muur een bepaalde kleur te geven en een deur weer anders te verven is men er niet. De aanwezigen die met grote belangstelling deze uiteenzet ting hebben gevolgd, kregen door dit praatje een geheel an dere kijk op deze materie. Voor de aanwezige vakmen sen niet alleen maar ook voor de zelf doeners was het een zeer interessante en leerzame avond. Aanbesteding werken Rijks Oostwaterleiding. Met de demping van de Rijks Oostwaterleiding waarvan reeds zo lang sprake is zal dit jaar een aanvang worden gemaakt, al- llians voor wat betreft het eerste deel van dit werk. Dit bestaat hieruit dat dus een nieuwe afvoer van de Olheense kreek zal moeten worden ge maakt. Deze zal bestaan uit een wacht- en een uitwateringssluis terwijl de dijk in die omgeving tot Delta-hoogte (±8.50 m) zal worden gebracht. De aanbesteding van dit werk zal plaats hebben op 24 juni a.s. Rijkswaterstaat houdt er reke ning mee dal ongeveer half augustus zal begonnen worden en dat het werk voorjaar 1961 (ook in kleur) gereed zal zijn. Eerst daarna zal met de eigenlijke demping van de Oost Rijks-Waterleiding een aan vang kunnen gemaakt worden. In de raadsvergadering van 16 april 1.1. keurde de Terneuzense gemeenteraad een B. en W.-voor- stel goed waarbij aan Rijks waterstaat een bedrag van onge veer 520.000,voor dit werk werd verleend. Districtsbrandweer- wedstrijden. Voor de jaarlijkse brandweer- wedstrijden district O. Zeeuws- Vlaanderen werd dit jaar Ter neuzen aangewezen. Deze wed strijden zullen worden gehouden op zaterdag a.s. Tot nu toe hebben zich 9 ploe gen van vrijwillige- of bedrijfs brandweren uit het Oostelijk deel van ons gewest gemeld. Na afloop wordt de deelnemers een koffietafel aangeboden in restaurant „Monopole". Judo-examens. Bij de alhier gehouden judo examens slaagden voor de aspi rant gele band (junioren): P. Huijsman, G. Vioen, W. v. Acker, F. Dekker, J. Dekker, J. de Hul- lu, J. Jansen, H. de Feijter, E. Tieleman, J. Oggel en G. v. d. Lee, allen te Axel, en H. v. Leus- sen uit Terneuzen. Voor de witte band junioren slaagden D. J. Oggel en A. Wal ker, beiden uit Axel, en K. Stuij uit Terneuzen. Voor de witte band senioren slaagden A. Bolleman en J. Wie- land. beiden uit Axel, en W. D. Sinke en P. W. Stuij, beiden uit Terneuzen. Voor de oranje band slaagden K. G. Sleeker en A. Tieleman, beiden uit Axel. Voor jiu-jitsu le graad slaag den A. Bolïeman en J. Wieland, beiden uit Axel, en W. D. Sinke en P. W. Stuij, beiden uit Terneu zen. Zoutloze voeding. In onze parochie zal, uitgaande van het Wit Gele Kruis, binnen kort een cursus worden gegeven in het bereiden van zoutloze ook zoutloos vele smakelijke en hartige hapjes te bereiden zijn. De cursus zal worden gegeven door zuster Vernimmen. Agenda gemeenteraad. De vergadering van de ge meenteraad, welke was uitge schreven tegen vrijdag 29 mei a.s. is verschoven naar vrijdag 5 iuni a.s. te 19.30 uur. De volgen de punten zullen o.m. worden be handeld: Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe algemene salarisver- ordening. Voorstel tot wijziging der win kelsluitingsverordening 1954 (ooenstelling op zondag). Voorstel tot afwijzing van een ngekomen verzoek inzake de winkelsluitingswet (verplichte '-•lve-dagsluiting voor kruide niers). Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de bouw van 14 woningwetwoningen. Voorstel ex art. 75 der Kleuter onderwijswet (afrekening 1958) t.a.v. de kleuterschool „Het Kleu- tgrparadljs" te Hulst. Voorstel ex art. 72 der L. O. wet 1920 ten aanzien van de R.K. Jongensschool St. Clemens voor bijz. u.l.o. Voorstel ex art. 101-bis, vierde lid der L. O. wet 1920 t.a.v. de St. Clemensschool voor bijz. u.l.o. voor 1958 Voorstel ex art 72 der L. O. wet 1920 t.a.v. de R.K. Meisjes school St. Joseph voor bijz. u.l.o. Voorstel ex art 72 der L. O.- wet 1920 t.a.v. de lagere school voor Christelijk Volksonderwijs. Voorstel tot het uitlenen van overtollig kasgeld aan de Coöp. Boerenleenbank te Hulst. Kermis. De kermisdagen hebben een gezellig verloon gekend. Er wa ren in onze kleine gemeenschap heel wat kermis-exploitanten ko men opdagen en ook de belang stelling van het publiek was, mede dank zij het mooie weer, zeer bevredigend. Ook op de goed geslaagde volksspelen op kermismaandag was het hele dorp present. gen de dames M. Dietrich, C van Doeselaar, A. van Dix- hoorn, B. van Dixhoom, M. Kielman en de heren F. Ver mast J. van Puyvelde, M. Mast en L. Doolage. Het examen vond plaats in de B B.-zaal en werd afgeno men door dokter Caspari uit Hulst. Begin van brand door kindervmmverk. Het 3' '.-jarig zoontje van de fam. B. uit de Pierssenspolder- straat heeft met lucifers spe lend in zijn bedje een begin van brand veroorzaakt hetgeen bij niet tijdig ingrijpen van de vader funeste gevolgen had kunnen hebben. De vader, in ploegendierist: op de industrie werkzaam, lag in de voormddag te bed, werd wakker van een brandlucht en spoedde zich naar de achterkamer waar zijn kleine sliep. Ds moeder vertoefde op dat I ermisten terecht, moment op het veld. De 35-jarige Nina Dimitrief Het kinderbedje was reeds, heeft zich woensdag naar het gedeeltelijk verbrand. De licht Britse ministerie van Buitenland- ontbrandbare wanden (jute-af-| sc Zaken begeven, waar zij een Scotland Yard is begonnen met naspeuringen naar de vrouw en dochter van een adjunct-marine- attaché van de Russische ambas sade in Londen, die sedert zater dag vermist worden. De vrouw, de 35-jarige Nina Dimitrief, en haar 5-jarige doch ter Lena, die geen van beiden een woord Engels kennen, zijn zaterdag uit Londen naar Hawk- hurst in Kent vertrokken, waar het ambassadepersoneel en week- eindverblijf heeft. Zij zijn er ech ter niet aangekomen. De adjunct-marine-attaché, ka pitein Dimitrief, woont nog maar kort in Londen. Hij zou op het ogenblik ziek zijn. Functionaris sen van de Russische ambassade wilden woensdag geen commen taar leveren. dekking en behang) waren een gemakkelijke prooi, die het dak beschot zwart blakerden. In deze positie kon de kleine zon der letsel worden bevrijd en werd met assistentie van de buren de kinderkamer met em mers water overgoten. Voor de ouders is het nog een raadsel, hoe de kleine kans heeft gezien de lucifers te be machtigen. Zware hersenschudding door val met brommer. De landbouwer F. D. uit de Bontepolder is in deze polder met zijn brommer op de zand weg, die door de droogte zeer mul was, zodanig komen te val len, dat hij een hersenschud ding opliep. Het toeval wil dat de landbouwer bij dit ongaval op een juist passerende hond onderhoud heeft gehad met twee leden van het Russische ambas sadepersoneel. Een woordvoerder van het mi nisterie heeft medegedeeld, dat 't onderhoud plaats vond op ver zoek van de Sowjet-ambassade, mevr. Dimitrief had erin toege stemd. De Sowjet-a'mbassade had het „Foreign Office" ver zocht zijn medewerking te ver lenen bij het opsporen van mevr. Dimitrief en haar dochtertje. Nader wordt gemeld dat de Russische adj.-marine-attaché, kapitein Dimitrief, woensdag per vliegtuig naar Moskou is terug gekeerd. Het is niet bekend of hij in Londen zal terugkeren. Vernomen wordt, dat het ver dwijnen van mevr. Dimitrief en haar vijf-jarige dochtertje, na haar vertrek uit Londen naar het weekendverblijf van de Russische ambassade te Hawkhurst, in viel, die op slag dood bleek te amDassaae 'e "^Knursi ir zijn. Dit werd geconstateerd!?™' aan echtelijke moeihjk- door de eigenaar van bet d'er, heden moet worden toegeschre- Schaken, Dinsdagavond werd in zaal- Beaart de voorlaatste ontmoe ting in het kader van het ka- na alzöne-tournooi '59 gespeeld. V.S.V. (Sluiskil) kwam uit tegen „Landau" uit Axel en evenals vorige week te Gent wist V.S.V. ook op eigen bodem een 714zege te behalen. Aan de heer S. Dierix die de vereniging wegens vertrek naar Limburg gaat verlaten, werd een hartelijk afscheid bereid. De vereniging ziet hem node vertrekken. Dit moge wel blij ken uit het feit. dat de heer Dierix gedurende de periode 19551959 onafgebroken kam pioen van V.S.V. is geweest. E. H. B. O.-geslaagden, Voor de cursus E.H.B.O., wel ke in BB.-verband is gegeven door dokter Th. Wechgeiaar en de instructrice mevr. L. Lipjes de Wolf, slaagden een dezer da- een buurman, die onmiddellijk ter plaatse was om hulp te ver lenen. Konijnen doodgebeten. Eveneens in de Bontepolder bij de heer W. heeft een hond een zevental konijnen doodge beten. Deze schadeoost komt de eigenaar op enkele tientallen guldens te staan. De hond-da der is nog niet opgespoord. Visclub. De oprichting van een vis club te Sluiskil is na enkele voorbereidende contactverpede ringen een feit geworden. Niet minder dan 25 liefhebbers heb ben zich als lid aangemeld. De club draagt de naam van „Sluis- kilse zeevisclub- en hengelver- eniging" en hoopt in de komen de maanden op wedstrijden van zich te laten horen. Reeds de volgende maand zal een onder linge kamp worden uitgeschre ven. Ook Sluiskils jongere ge neratie zal in de gelegenheid worden gesteld tegen sterk ge reduceerde contributie als lid toe te treden. Advertentie zoveel verschillende, moderne zoveel aparte sportieve colberts en bijpassende pantalons hebt U nog nooit bjj elkaar gezien! En allemaal de befaamde FORTEX kwaliteit Waar U ook zorirt, alléén bij V K vindt U die royale keuze, die vorstelijke kwaliteiten. De prijzen zijn ook al een plezierige verrassing. De Israëlische luchtmacht heeft woensdag een Libanees vliegtuig tot landen gedwongen dat boven het gebied van de Kibboets Haja- led Hasjahar in Noord-Israël vloog. Het toestel weigerde te dalen toen het over de radio be vel daartoe kreeg. Nadat echter Israëlische ja gers waren opgestegen en enige waarschuwingsschoten hadden gelost, streek het vliegtuig op het vliegveld van Haifa neer. Aan boord bevonden zich vijf personen. Voorts waren er ap paraten voor luchtfotografie aan boord. Uit het SyrischIsraëlische grensgebied wordt gemeld, dat Syrische luchtafweer dinsdag heeft geschoten op een Israëlisch verkenningsvliegtuig, toen dit in het gebied van het meer van Ga- iilea boven Israëlisch gebied vloog. Israël heeft n.a.v. dit in cident een klacht bij de bestands commissie ingediend. NED. HERV. KERK Benoemd tot res. legerpred. (standplaats Breda), W. Metting van Rijn, vic. te Aardenburg. In Denver in de Amerikaanse staat. Colorado hebben zich dinsdag twee mannen meester gemaakt van een bedrag van 164.450 dollar (ruim 600.000 gul den), dat met een gepantserde auto van een bank werd ver voerd. De bewakers van het geld hadden het bedrag juist in de auto geladen. Toen zij nog even in het bankgebouw waren om wat kleingeld te halen, opende een van de rovers met een val se sleutel de bestelauto, terwijl zijn collega in een auto in de nabijheid wachtte. Hij pakte de zakken waarin het geld „zat en maakte zich met zijn medeplich tige uit de voeten. Hun, auto werd in de omgeving terugge vonden. 100. Terwijl Eric zün dichtstbijzijnde Ieren zwaard flitsend laat neersuizen tussen de krijgers, stort Svein Langtand zich eens klaps als herboren op zijn helm, geeft Vorst Criffan een ge weldige kaakslag, zet snel zijn kostbaar hoofddeksel op zijn schedel en springt joe lend temidden van de Ierse krijgers. Als de zoldering naar beneden geko men was, zouden de gevolgen njet vernie- lender geweest kun nen zijn De zwaar bewapende Ieren zijn tè verbaasd om te reageren, als de Saksische rou9 één van hen bü het middel pakt en deze als een soorl strüdknots rondzwaait. „Hoepla, daar krijgen jullie een fijn gevecht van mij te zien", bul dert Svein en de doodsbenauwde Ieren vallen als grashalmen De.overige Noren laten niet lang op zich wachten, wanneer ze hun oude strijdmakker bezig zien. Bo- lan slaakt eén doordringende gil en stort zich blindelings in het dichtst van het gevecht rond Eric en Svein. In minder dan geen tijd rol len een paar Ieren met een opge zwollen kaak over de grond en hebben Bolan en enkele Noren hun zwaarden in handen. Alsof een reuze golf hen over- s'tuelde, zo wijken de gelederen van de Ierse krijgers achteruit en een ogenblik lijkt het erop, of ze in panische vrees op de loop zul len gaan voor de reusachtige Sak- ser, de zwijgende Noor met zijn staalgrijze ogen en zijn flitsende, spookachtig, lemmet en hun hand jevol medestanders Maar beter dan wie ook beseft de Noorman, dat hoe langer het gevecht hier in de burchtzaal duurt, hoe kleiner hun kansen worden „Er uit" sist hij Bolan die dicht naast hem vecht - - toe, „we moeten eruit, voor de Ieren hun zinnen weer bü elkaar hebben... Naar de deur allemaal, snel, nu het nog kan. 0 In een staalfabriek In Ko penhagen zijn woensdag twe'e arbeiders om het leven gekomen en negentien gewond door een ontploffing in een oven. Men vermoedt dat de ontploffing is veroorzaakt door een oude gra naat die tussen het schroot moet hebben gezeten. Er zullen geen Sowjet-ge- leerden deelnemen aan het in ternationale olie-congres dat de volgende week in Londen be- gint, omdat de Amerikaanse autoriteiten de Russische verte genwoordigers niet willen laten deelnemen aan de excursies die op het programma staan, zo meldt ,,Tass". Aan boord van het 2.500 ton metende Zweedse s.s. „Berkel" is woensdag na een ontploffing in de machinekamer brand uit gebroken, die zich snel over het gehele schip verspreidde. De 24 opvarenden zijn door een Deens schip gered. De Zweed was met een lading pulp, teer en terpentijn op weg van Noord-Zweden naar Frankrijk. 9 Bij een operatie van drie dagen in het gebied van Con- stantine zijn 26 opstandelingen gesneuveld en 100 gevangen ge nomen, zo heeft het Franse le ger in Algiers bekendgemaakt. In het communique werd voorts verklaard dat tussen 18 en 24 mei in Oost-Algerië 163 rebellen zijn gedood en 188 ge vangen genomen. C'OOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSC'H VLAANDEREN TERNEUZEN Veiling van 27 mei GROENTEN Per 100 stuks: Sla I ƒ8,10 ƒ10,60, II ƒ3,00—ƒ9,60. Per stuk: Bloemkool A II 30— 39 ct, B II 16—24 ct, afw. 10—28 ct; Groene komkommer A II 42 et, B II 32 ct, C 24—26 ct; Witte komkommers B 4447 ct. Per bos: Selderij 14 ct; Peen 39-51 ct; Radijs 12—13 ct. Per kg: Andijvie 3337 ct; Spitskool 2427 ct; Peulen 2,81 3,08; Sav. kool 15—28 ct; Prei 29—33 ct; Rabarber 1620 ct; Spinazie II 35 ct; Tomaten A ƒ1,71, C ƒ1,59; Asperges B I ƒ1,60—ƒ1,82, B II ƒ1,36—ƒ1,62, afw. 0,82—1,36. AARDAPPELEN Per kg: Eerstelingen II 42 ct, onges. 3544 ct. FRUIT Aardbeien per doosje: Regina 1 27—49 ct, II 19—33 ct; Frühern- te I 31—42 ct, II 22—24 ct; Dutch Evern I 30—34 ct, II 22—24 ct. Per kg: Appels F 2023 cL De middenstander L een goed renderend' fototoestellen en aa artikelen in het Oostd je Bad Kiichlingsbori een individualist en f< stander van het rode zijn land. Zijn gezin bestond genote Maria Ludwi Horst en een dochter het Duitsland van I Horst opgeroepen voo taire dienst en in de vaandrig vervulde de zijn dienstplicht. Na het derde rijk, were student ingeschreven versiteit van Jena, m diedoel geografie en nis. In 1950 hield deze niet langer uit ond juk. Hij verdween sp op te duiken bij een i marine-commando in haven. Horst Ludwig veel geluk en na een opleiding werd hij a officier geplaatst op kaanse mijnenveger kwam onze Horst vaste dienst bij de inr gerichte Westduitse 1 ne in de rang van kap nant ter zee. u Op een druilerige novembermiddag in de oude heer Ludwig ontboden op het plaa reau van de Oostduit veiligheidsdienst S Lübeck. Zijn dochter gezelde hem. De verh specteur wilde wete: zoon van de heer Lud\ wat deze alzo uitvoert oude vader gaf voor, te weten. Het verhoor nam te zeer dramatische we vader Ludwig en de politieman ontzag z mishandelde de vader zijn van diens dochter Men eiste van de dat hij z"n zoon Horst reden om geheim wer ge) voor de S. S. D. ii ten te gaan verrichten der, verteerd door ang zegde z'n steun toe. W ze anders met zijn vro zijn dochter doen? Ijlings reisde het wig naar Bremersha\ alles toch maar ec schijnen, vertrok de de nacht vanuit Lül smokkel- en sluipwe; reikte in de omgevin dow de zonegrens e West-Duitsland. In dc len schoten Op een eenzame gre brandde nog licht. De de familie Ludwig het derdak op Westduit terwijl de boerenkr Heinsch in opdracht v bouwer Rudolf Kling duitse Grenzschutz v, en ander op de hoo Fotograaf Ludwig spel. waarbij hij zici over de autoriteiten - zijn zoon Horst Ludwi tein-luitenant ter zt Westduitse bondsma kon het gebeuren, da vergunning kreeg Bremershaven te vesl Daar werd Horst L zijn vader er toe ge zijn land aan de com: machthebbers te vem hij speelde zijn spel g Vertrouwenspositi Kapitein-luitenant Horst Ludwig volgde Het Amerikaanse van Justitie he«ft I gevraagd, de wet op gratie en het staats! in die zin te wijzig jaarlijks 10.000 vluch communistische land worden toegelaten, van een ander amendement zouden le nationale quota immigranten per ja worden verhoogd, tei gebruikte quota nas gende jaar zouden n nen worden over Volgens dit amende den speciaal gescho granten of landverl naaste verwanten van deze quota kui teren, ongeacht hui herkomst. De immi ta zouden, volgens len. op de bevolkine ling van de V.S. in worden gebaseerd die van 1920, zoals gevai ia.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2