IA Tweede Kamer debatteerde over de Regeringsverklaring Dulles ten grave gedragen •Mir >9 AST Gromyko wilde niets zeggen P erscommentaar op besluit van Leopold Chroesjtsjef over Genève HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN T 58 ct cent 5 DONDERDAG 28 MEI 13e Jaargang Nr 4687 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen PROF. BEEL IN RAAD VAN STATE MISLUKTE „SNARK"-LANCERING FRANSE MINISTERS AFGETREDEN Het is duidelijk dat de Westelijken niet tot overeenstemming willen komen OOSTDUITS WESTELIJK PLAN GEVECHT IN TUNESISCH- ALGERIJNS GEBIED s bekers tegelijk rden de'porto- hiervan te pro- daatjes (voor 3- (voor 6 bekers) Dp duidelijk met tiste kleur. Voor 55 ets voor de voor 6 bekers ior de bekers en ef aangetekend. ts m Ftrankerlng by abonnement: Terneuzen. Redactie-adresNoordstraat 5557 IWrecteur-Hoofdredacteur 1. van de San de Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handda ad verten ties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Naar wij vernemen is prof. dr. L. J. M. Beei met ingang van 1 juni benoemd tot lid van de Raad van State. In de vergadering van de Twee de Kamer is gisteren een aan vang gemaakt met de beraad slagingen over de regeringsver klaring, welke de minister pre sident dinsdagmiddag heeft afge legd. Met uitzondering van mr. Luns, die de begrafenis van Fos ter Dulles bijwoont, waren alle ministers en de beide staatssecre- tarissen aanwezig. De loges en tribunes waren weer overvol. Als eerste spreker treedt op de heer Burger (P. v. d. A.), die het verschijnen van oit kabinet met gemengde gevoelens begroet. Hij stelt vast, dat thans voor het eerst na de oorlog een nieuwe figuur is geschapen. Spr. schetst do arbeid van herstel en weder opbouw, welke in 1945 is aange vangen. Thans zijn er spannin gen ontstaan tussen hen, die winstbejag en eigenbaat ruim baan willen geven en hen, die wil len vasthouden aan wat de soli dariteit had gebracht. De manier waarop de P. v. d. A. b j de formatiepogingen is uitge sloten, past z.i. niet op de uitslag der verkiezingen. Volgens spr. zou 's lands be lang het beste gediend zijn ge weest, als K.V.P. en P. v. d. A. elkander alsnog hadden kunnen vinden. Daarom heeft hij een serieuze poging daartoe nage streefd. Z. i. is de gehele pro gressieve vleugel buiten de deur gezet. De zwaksten zullen weer de dupe worden. De heer Romme zit eenvoudig in de tang van Oud. De achtergrond van dit kabinet is de dwangpositie, waarin de K.V.P. zich heeft vastgewerkt. In de regeringsverklaring zoekt men tevergeefs naar reële moge lijkheden tot belastingverlaging. Dit kabinet stelt de huurverho ging hoven het ongedaan malfen van de bestedingsbeperking voor lcontrekkenden en rentetrekkers. Spr. is van oordeel, dat er geen homogeniteit in het kabinet be staat. Wat is bijv. het homogene standpunt ten aanzien van de voetbalpool, de kinderbijslag en het landbouwbeleid? De regeringsverklaring wordt gekenmerkt door vele onduide lijkheden. De internationale paragraaf vindt spr. bepaald niet slecht, maar z.i. had de regering niet de vrijhandelszone, doch de Euro pese integratie voorop moeten stellen. Welke termijn staat de rege ring voor ogen, als zij spreekt over het zo spoedig mogelijk be reiken van zelfbeschikking voor de Papoea's? Wat de mededelingen inzake de woningbouw aangaat, vraagt spr. wat de regering zal doen, als het particulier initiatief in ge breke blijft. Met geen woord wordt gerept over bouwkosten verlaging. Spr. betoogt, dat niemand de consequenties van de vrijere loonpolitiek kan overzien en hij vraagt, of niet weer de zwaksten de gedupeerden dreigen te wor den. Hoe de loonvorming ook zal zijn, voorop staat, dat loon- en salaristrekkenden en degenen die sociale uitkeringen genieten, aanspraak moeten hebben op een deel van de economische ruimte. De oppositie van sprekers frac tie zal een zakelijk karakter heb ben zonder verlangen om van de ene uitzichtloze crisis in de an dere te worden gesleept. De heer Burger vraagt wat er waar is van het gerucht, dat de werklozenzorg ten dele zou wor den ondergebracht bij maatschap pelijk werk. Dit departement zou z.i. een staatssecretaris van so ciale zaken moeten zijn. De problemen waren z.i. beter op te lossen mèt dan zonder deel neming van de P. v. d. A. aan de regering. Het nieuwe kabinet mist iedere waarborg, dat aller belangen zullen worden behar tigd. De heer De Groot (C.P.N.) zegt, dat de opzet der verkiezin gen was, de communistische par tij uit de Kamer te verwijderen of haar vertegenwoordiging tot een minimum te beperken. Hij bestrijdt de opvatting, dat er een loonronde zou zijn ge weest. Er is een versoberings ronde geweest en die is onge daan gemaakt. Spr. wenst een loonronde tot opheffing der be stedingsbeperking en hij onder steunt de eis van het N.V.V. tot een loonronde van 4 ingaande 1 juni. De huurverhogingen, aldus de heer De Groot, hebben de volks huisvesting niet verbeterd. Ze is slechter geworden. Een nieuwe huurverhoging zal de volkshuis vesting nog slechter maken. Spr. verklaart zich tegen vrjjere loonvorming en verhoging van de melkprijs. Hij is van oordeel, dat er in Europa beperking der bewape ning zal moeten komen. Verlaging van de militaire uit gaven en verkorting van de diensttijd zijn naar sprekers in zicht onvermijdelijk. Bij de rege ring is dat echter nog pas in on derzoek. maar de vorige minister van Defensie had die zaken ook al in onderzoek. De regeringsverklaring, zo con cludeert spr,, is een uitdaging aan de arbeidende bevolking. Het kabinet acht hij zwak. Het is anti-democratisch, het leeft bij de gratie van de V.V.D. Prof. Komme spreekt. De heer Komme (K.V.P.) richt een woord van dank tot de leden van het kabinet-Beel voor de wij ze, waarop zij hun ondankbare taak hebben vervuld. Met voldoening hebben de po litieke vrienden van spreker ken nis genomen van de beginselen en richtlijnen in de regeringsver klaring voor het toekomstige be leid. De heer Romme vraagt of het kabinet zich zal inzetten voor het invoeren van een algemene kinderbijslagwet. Hij betoogt, dat de mammoetwet van minister Cals door het kabinet moet wor den doorgevoerd. Uit de regeringsverklaring blijkt dat de Nieuw-Guinea-poli- tiek van het kabinet-Drees zal worden voortgezet. De voorkeur van sprekers fractie gaat wat de voorgestelde defensiemaatrege len betreft uit naar een verkor ting van de diensttijd boven ver mindering van de sterkte der lichtingen. De heer Romme zegt er op te rekenen, dat de minister-presi dent het kabinet zal bezielen om de bevordering van het persoon lijk bezit voortgang te doen ma ken. Met genoegen is kennis geno men van het voornemen der re gering om te komen tot een ge- differentieeerd loonstelsel, het instellen van een minimumloon en een vrijere toonbeweging. De heer Komme vraagt naar het plafond van de defensie uitgaven en de afspraken, die hierover zijn gemaakt, Met be langstelling ziet hij de uit de re geringsverklaring voortvloeiende fiscale maatregelen tegemoet. Zullen de tijdelijke belastingver hogingen in I960 worden ver lengd?? Spr. vraagt voorts, of een be slissing over de producenten subsidie op melk geïsoleerd kan worden bekeken of moet worden bezien in het bredere verband van de in de regeringsverkla ring aangekondigde bezinning op het garantiebeleid voor de land bouw. Terugblikkend oi de kabinets formatie, zegt de heer Romme persoonlijk ten bezwaar te heb ben tegen de vorming van een parlementair kabinet op bredere grondslag. Dat de formateur een andere koers besloot te kiezen, was geen reden om hem de dienst op te zeggen. Spr. kan zich voorstellen, dat de formateur huiverig was de methode van overleg met de fracties te kiezen, die zou kun nen leiden tot ec.i herhaling van de gebeurtenissen in 1956. Het is te betreuren dat geen kabinet kon gevormd worden met geestverwanten van de Par tij v. d. Arl>eid. Hel is niet zo, dat de K.V.P. heeft gekozen tus sen de P. v. d. A. en V.V.D. Ge kozen moeM worden lussen vóór of tegen het regeringsprogram ma van de formateur en niet tussen partijen. De P. v. d. A. is niet bereid geweest in het kabi net zitting te nemen. Systematisch is mr. Burger ontsnapt aan serieuze besprekin gen, met de heer Beel door te verwijzen naar het verkiezings program en met de heer De Quay door de wijze van formatie prealabel te stellen. Sprekers ervaring is, dat al in de eerste informatieperiode van prof. Beel is gebleken, dat op een aantal essentiële punten van het regeringsbeleid de meningen zozeer uiteenliepen, dat een her stel van de brede basis onmoge lijk was. De heer Romme besluit met te zeggen, dat prof. Bee] en prof. De Quay er in zijn geslaagd een oplossing te vinden, die uitzicht biedt op een goed bestuur en een positief sociaal beleid van chris telijk karakter, dat verwezenlijkt zal worden, wanneer het rege ringsprogramma wordt omgezet in daden. De heer Bruins Slot (A.R.) verklaart de daden van dit kabi net in een welwillende geest te zullen beoordelen om tot vrucht bare samenwerking te komen. De opheffing van het departe ment van Zaken Overzee acht hij juist. Hij vraagt of hij in de ver klaring goed leest, dat over de status van Nieuw-Guinea niet met Indonesië in onderhandeling zal worden getreden. De overrompelende wijze, waar op de beslissing is genomen tot vorming van een ministerie van Defensie, heeft deining veroor zaakt Spr. hoopt, dat niet een onderdeel de dupe zal worden. Met de belastingplannen der regering is spr. het eens. De voorgenomen huurverhoging zal z.i. gedifferentiëerd moeten zijn. Spr. verklaart voorstander te zijn van vrijere loonvorming. Ten aanzien van de mammoet wet van minister Cals zegt spr., dat er wijzigingen moeten wor den aangebracht, die bevorderlijk zijn voor de vrijheid van het bij zonder onderwijs. Hij is het er mee eens, dat er een definitieve regeling moet komen voor de voetbalpool. De heer Bruins Slot geeft te kennen, dat men op 11 december terecht uit elkaar is gegaan. Voor hem hadden de consequenties daaruit al aanstonds getrokken kunnen worden. Dat behoefde geen vijf maanden te duren. Het verheugt, hem, dat er nu een kabinet is, dat volkomen heeft gebroken met het stelsel van binding aan de fracties. Hij zegt he kabinet zijn stem toe. Te half zes wordt de vergade ring geschorst tot des avonds 8 uur. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de dinsdagavond j.l. vanaf de lanceerbasis te Kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, afgevuurde raket „Snark" van haar koers is afge weken, waarna de gronddienst het projectiel ter hoogte van de basis in zee beeft doen neer komen. Het is niet bekend, wat de oorzaak van de mislukking is geweest. Indien de lancering van dins dagavond was geslaagd, zou het leger zijn begonnen met de ver vaardiging in serie van de „Snark". De 21 meter lange „Snark" heeft een snelheid van 960 kilo meter per uur. Het dinsdag avond gelanceerde exemplaar had een ongeveer 8000 kilometer ver der gelegen doel moeten treffen. Bijna drieduizend staatslieden, diplomaten en leidende figuren uit alle lagen van de Amerikaan se samenleving waren woensdag- midag in de nationale kathedraal in Washington bijeen voor de rouwdienst voor de overleden oud-minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. Er waren twee regeringshoof den, de Westduitse Bondskanse lier, dr. Adenauer en de Austra lische premier, Menzies, een aan tal ministers van Buitenlandse Zaken, onder wie dr. Von Bren- tano (West-Duitsland) dr. Figl (Oostenrijk), Wigny (België), Couve de Murville (Frankrijk), Selwyn Lloyd (Engeland) Foe- jiyama (Japan), Pella (Italië), Zorlu (Turkije), Gromiko (Rus land) en mr. Luns die tevens voorzitter van de NAVO is. Enkele regeringen werden niet vertegenwoordigd door haar mi nisters van Buitenlandse Zaken maar door andere leden van het kabinet. Mevrouw Tsjiang Kai- Sjek, de echtgenote van generaal Tsjiang Kai-Sjek, vertegenwoor digde nationalistisch China. Tot de aanwezigen behoorden verder de secretaris-generaal van de V. N., Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, en leden van de 86 ambassades en legaties in Washington. In de grote in gothi- sche stijl opgetrokken kathedraal waren slechts enkele verspreide plaatsen beschikbaar voor het publiek. De meeste plaatsen wa ren gereserveerd voor congres leden, senatoren, rechters, gou verneurs, militaire leiders en functionarissen van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Vooraan in de kerk waren spe ciale plaatsen voor president Eisenhower, mevrouw Dulles en andere verwanten van de over ledene. Mevrouw Dulles en haar drie kinderen kwamen in de kerk kort voordat de dienst begon. Even te voren waren de president en me vrouw Eisenhower met hun zoon John gearriveerd. Op speciaal verzoek van me- ,,Ik heb op het ogenblik niets te zeggen". Dat waren de lako- nieke woorden waarmede de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, bij zijn aankomst in New York in de erezaal van het vliegveld de pers afweerde. Toen de journalisten hem zei den dat zij zeer vroeg waren op gestaan om hem te verwelkomen voegde de minister er glim lachend aan toe: „Ik ben ge komen om de Sowjet-Unie te vertegenwoordigen bij de begra fenis van mr. Dulles, die ik ge durende verscheidene jaren vijftien meen ik heb gekend. Wij hebben deelgenomen aan tal rijke onderhandelingen over be langrijke internationale kwesties. Dat is alles wat ik u kan zeggen". Gevraagd naar zijn mening over Dulles antwoordde Gro myko: „Ik geloof toch echt niet dat dit het geschikte moment is om een politieke verklaring af te leggen". Toen men hem vroeg te zeg gen wat zijn indruk was van de gang van zaken op de conferen tie van Genève, zei Gromyko te menen, dat zijn collega's, de an dere ministers van Buitenlandse Zaken, hem zeker van indiscretie zouden betichten wanneer hij zich een verklaring hieromtrent zou veroorloven. Ook op vragen om trent Berlijn wilde de Russische minister niets antwoorden. De prijzende woorden die de Russische premier, Chroesjtsjef, voor wijlen Foster Dulles heeft overgehad en het feit dat Gro myko naar Washington is gegaan voor de begrafenis, zijn 'n merk waardige kenschetsing van het huidige psychologische klimaat in Moskou, waar alle hoop op een topconferentie deze zomer gevestigd is, aldus seint Reuters correspondent Vincent Buist. Slechts weinige waarnemers in De Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Jean Berthoin, en zijn collega van landbouw, Roger Houdet, zijn woensdag af getreden om zich geheel te wij den aan hun taak als leden van de vorige maand gekozen Se naat. zo is officieel te Parijs be kendgemaakt. Volgens de grondwet hadden de in de Senaat gekozen minis ters tot donderdag de tijd om één van de twee functies te kiezen. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen hebben de twee ministers om gezondheidsrede nen de voorkeur aan het lidmaat schap van de Senaat gegeven. Moskou verwachtten dat de Rus sische autoriteiten stil zouden staan bij de negatieve aspecten van Dulles' houding ten opzichte van het communistische blok maar niemand had de generosi teit voorzien welke van de zijde der Sowjet-regering ten aanzien van een van haar grootste tegen standers van na de oorlog ten toon is gespreid. Men meent hierin onder meer de invloed te onderkennen van een gesprek dat Dulles met de Russische eer ste vice-premier Mikojan tijdens diens bezoek aan Amerika dit voorjaar heeft gehad. Van Rus sische zijde schijnt men thans aan te nemen dat de Westerse leuze van „bevrijding voor Oost- Europa" tegelijk met Dulles be graven wordt. Deze leuze werd als een der voornaamste belet selen voor het houden van een topconferentie beschouwd, aldus Reuters correspondent. De Belgische bladen wijzen woensdagochtend veel commen taar aan de beslissing van ko ning Leopold zich buiten het koninklijk domein van Laken te vestigen. Hierdoor, zo schrijft het con servatieve katholieke blad „La Libre Belgique" wordt defini tief een einde gemaakt aan al lerhande, vaak kwaadwillige en onredelijke commentaar op wat sommigen het „samenwo nen" van de koning, koning Leopold en zijn gezin op het kasteel te Laken hebben ge noemd. Aangezien deze stand van zaken aanleiding gaf tot geschillen kon hij niet blijven voortduren. Volgens het blad had koning Leopold daarover trouwens reeds besprekingen gevoerd met de regering Van Acker. Volgens „Le Peuple" (socia listisch partijblad) mag het een geluk worden genoemd dat Leopold III tenslotte begrepen heeft dat de tijd gekomen is om zijn zoon in staat te stellen op eigen wieken te drijven. Het nieuws van dit vertrek uit La ken zal met instemming worden begroet. Nu dienen echter twee andere belangrijke kwesties ge regeld te worden: het huwelijk van de prins van Luik en de vraagstukken welke de onont beerlijke vervanging van de in opspraak gebrachte omgeving van de koning, waarop de schuld van al te veel onhandig heden en vergissingen drukt, doet rijzen. Volgens „De Standaard" (Vlaams katholiek) zal het vermoedelijk een einde maken De Russiche premier en partij leider, Chroesjtsjef, heeft in Ti rana verklaard dat het duidelijk is dat de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken „niet tot overeenstemming willen komen" in Genève. Volgens radio-;Moskou zei pre mier Chroesjtsjef: „Het Russi sche standpunt wijst precies op het tegenovergestelde". Hij waarschuwde opnieuw: „Indien wij er niet in slagen een overeenkomst te bereiken over een vredesverdrag met beide delen van Duitsland, dan zullen wij een verdrag met Oost-Duits- land alleen sluiten". Hij voegde er aan toe dat de Sowjet-Unie zou trachten even eens met West-Duitsland een vredesverdrag te sluiten. „Tijdig zal ook West-Duitsland begrijpen dat dit noodzakelijk is". Chroesjtsjef die sprak op een grote bijeenkomst op de Stalin- textiel-fabriek, zei, dat b'j een redelijke politiek militaire con flicten zouden kunnen worden voorkomen. „Rusland en de an dere socialistische landen doen alles om de vrede te verzekeren". Hij verwees naar de situatie in Italië en Griekenland en zei dat de Italiaanse regering toege stemd had in het aanleggen van raketbases die tegen Rusland en andere socialistische landen, waaronder Albanië, gericht zijn. „Het lijkt er op dat Grieken land geneigd is een zelfde besluit te nemen, maar deze beslissin gen getuigen van een onredelijke politiek en zijn in de eerste plaats van belang voor de bevolking van Italië en van Griekenland. Het zou voor het Balkanschier eiland verstandig zijn een schier eiland van vrede zonder raketten of atoomwapens te worden. Wij moeten de zaken zo regelen dat er meer gebieden ter wereld zon der atoomwapens zijn. Tenslotte sprak Chroesjtsjef over het „niet te overwinnen en machtige socialistische kamp dat dagelijks sterker wordt". Hij zei dat de socialistische landen in militair-technisch opzicht op hoger en moderner peil staan dan de Westelijke landen. Het officiële Oostduitse pers bureau A.D.N. heeft commen taar geleverd' op de Westelijke voorstellen over Berlijn die mi nister Herter dinsdag heeft inge diend. Het noemt de voorstellen „een poging om heel Berlijn, na „vrije verkiezingen" onder buitenlandse voogdij, in het keurslijf van een bezettingsregiem te dwingen". „Volgens het plan zouden de grote mogendheden het beslis send gezag en de beslissende rechten in Berlijn krijgen. Ber lijn zou een „nieuwe bezettings zone" worden", aldus A.D.N. aan de malaise die sedert ge ruime tijd de betrekkingen tussen de kroon en de regering bemoeilijkt. Wellicht bereidt het heengaan van koning Leo pold ook het huwelijk van ko ning Boudewijn voor. Men mag hopen, aldus de krant, dat de vorst binnen afzienbare tijd een beslissing zal treffen die het land zal verheugen. Op dat ogenblik zou het weinig elegant zijn het gezin van koning Leo pold in allerijl te doen verhui zen. Men mag de wijze beslis sing van het gewezen staats hoofd dan ook beschouwen als een eindpunt van een reeks be treurenswaardige wrijvingen en conflicten en tegelijk als de aankondiging van een nieuwe periode in het leven van koning Boudewijn." Koning Leopold, aldus „La Cité" (het blad van de katho lieke vakbonden) heeft gevolg gegeven aan een gewettigd ver langen van de openbare me ning. Het is normaal dat La ken alleen de residentie van de koning is. Het is eveneens nor maal dat men de voorwaarden tracht te verwezenlijken die de koning in staat stellen op on dubbelzinnige wijze zijn grond wettelijke prerogatieven uit te oefenen. Moge thans door de loyale toepassing van het zo pas getroffen besluit, het mis verstand uitgewist en mogen hierdoor de betrekkingen tus sen vorst en land eenvoudiger en hartelijker worden. „Een edelmoedig besluit," zo schrijft „Het Laatste Nieuws" (libe raal), het helpt een einde te maken aan het onbehagelijke gevoel dat men niet altijd de verantwoordelijkheden in het beleid van het land duidelijk afgebakend ziet. Koning Leo pold heeft een besluit genomen, dat aantoont hoezeer hij alle grond tot geruchten over in menging in staatszaken in de toekomst wil wegnemen. TAMELIJK KOUD. Slechts ten zuiden van de Al pen en in Ierland waar warmere lucht is blijven steken, komen op op het ogenblik temperaturen van omstreeks 25 graden voor. Elders in Europa is het echter koud weer. De luchtdruksyste men, die aanleiding tot dit onaan gename weer geven verplaatsen zich slechts langzaam, zodat er ook voor vandaag maar weinig verandering is te verwachten. Er zal nog voortdurend veel bewolking van de Noordzee wor den aangevoerd, waaruit hier en daar wellicht een buitje kan val len, maar reven van betekenis is nog steeds onwaarschijnlijk, doordat de noordelijke wind wat afneemt, wordt de kans op een opklaring echter iets groter. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Iets minder wind Wisselende bewolking en slechts een enkele verspreid voorkomende lichte bui. Matige wind tussen noord en noordwest. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. VRIJDAG 29 MEI v.m. n.m. Breskens 7.12 7.35 Terneuzen 7.47 8.10 Hansweert 8.27 8.50 Walsoorden 8.37 9.00 vrouw Dulles werden tijdens de dienst geen toespraken gehou den. De voorganger, dr Roswell Barnes, zei slechts dat het leven van John Foster Dulles goed is samengevat in de vermelding bij de „vrijheidsmedaille" die Dulles enkele dagen voor zijn dood werd verleend. Deze luidde o.a.: „Hij werkte en leefde in de overtui ging dat vrijheid slechts kan ge dijen als de mensen bereid zijn zich dezelfde inspanning te ge troosten voor de vrede als zij ge daan hebben om de oorlog tot 'n goed einde te brengen. Niemand kon meer doen dan John Foster Dulles om met voorbeelden van dit geloof te getuigen. Zijn geloof en inzicht inspireren allen die de vrijheid liefhebben". Tijdens de dienst die een half uur duurde, zat de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, naast de secretaris generaal van de NAVO. Na de eenvoudige Presbyte riaanse dienst volgde met groot ceremonieel de begrafenis in de nabijheid van het graf van de on bekende soldaat op de glooiende heuvels van het nationale kerk hof van Arlington. Meer dan 200 auto's volgden de lijkwagen op zijn weg door het Rock Creek Park en langs de straten die de overledene vroeger dagelijks ging van zijn huis naar het departement. Duizenden ston den langs de weg. Na 55 minuten een half uur later dan men verwacht had arriveerde de stoet bij de hekken van het kerkhof waar de kist werd overgenomen door een af fuit die getrokken werd door zes paarden. Intussen speelde een militaire kapel. Eenheden van leger, marine en luchtmacht en andere militaire diensten marcheerden voor de af fuit naar de grafplaats, het hoog ste punt op het kerkhof vanwaar men Uitziet op de Potomacrivier en de hoofdstad. Na een eenvoudige plechtig heid bij het graf werden kanon- en geweerschoten afgevuurd. Het militaire escorte vouwde de vlag die de kist gedekt had, op en óverhandigde deze aan mevrouw Dulles die haar zal be waren. Tenslotte betuigden de presi dent en mevrouw Eisenhower hun deelneming aan mevrouw Dulles vóórdat deze het graf ver liet. Het Franse militaire hoofd kwartier te Algiers heeft mede gedeeld dat Franse troepen, die vanaf Tiuiesisch gebied werden beschoten, in een gevecht met hun aanvallers de Tunesische grens over een afstand van een km hebben overschreden, hier bij gebruik makend van het z-g. „recht tot achtervolging". Een Franse eenheid werd ten westen van het mijngebied van Oeenza en op ongeveer een km afstand van de Tunesische grens, krachtig onder vuur genomen door rebellen, die zich hadden ingegraven in berghellingen op Tunesisch gebied. Hierdoor wer den zes Franse militairen ge dood en elf gewond. Er werden onmiddellijk versterkingen aan gevoerd, die, gebruik makend van het recht tot achtervolging, Tunesisch gebied over een af stand van een kilometer over schreden, om de stellingen der opstandelingen aan te vallen. Er ontspon zich een gevecht, waar- bij 32 rebellen werden gedood. Voorts werd een veertigtal vuur wapens buitgemaakt, waaronder een mortier, een zwaar machine geweer en twee automatische wapens. Later wijzigde het hoofdkwar tier te Algiers zijn verklaring zo danig, dat de passage over het overschrijden van de Tunesische grens en „het recht tot achtervol ging" werd geschrapt. De nieuwe formulering luidde als volgt: „Onmiddellijk werden versterkingen naar de bewuste plaats gezonden om de Franse eenheid in staat te stellen 't con tact te verbreken. Zij vielen de aanvallers van achteren aan op de noordelijke helling van de berg Harraba". 9 Het Nederlandse jacht „Ma- tamaru", dat in februari uit de haven van Marseille werd ge stolen, is teruggevonden in Ca sablanca. Twee zwervende Duitsers hebben er een tocht langs de Spaanse kust mee ge maakt. ZON MAAN op onder- op onder Mei 28 4.31 20.44 043 11.15 29 4.30 20.45 1.11 12.24 30 4.29 20.46 1.36 13.31 31 4.28 20.48 2.00 14.36

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1