Uit de Provincie Binnenlands nieuws Eric de Noorman De ring van Fergus KERKNIEUWS Gemeenteraad van Zaamslag AGENDA Meubilair en gezinsleven KERKDIENST BENOEMINGEN BIJ ZEEUWSE FOLDERS EN WATER SCHAPPEN. Bij de polders en waterschap pen in Zeeland kwamen de vol gende benoemingen voor: Gezworene van de polder Groote-TIuissens, de heer J. van de Kee te Zaamslag; dijkgraaf van de polder Dijckmeester, de heer L. M. de Zwarte te Philip pine; gezworene van de polder Kapelle, de heer A. K. van Aren- thais te Axel; gezworene van de polder Beoosten- en-bewesten-Blij, de heer J. C. den Hamer te Axel; gezworene van de polder Willem III. de heer P. de Jonge te Zaam slag; gezworene van het water schap Koegors c.a. de heer A. van Wijck te Axel; gezworene van de calam. polder Margaretha, de heer L. W. de Regt te Zaamslag; gezworene van de polder Van- Lynden, de heer F. P. de Kubber te Zaamslag; gezworene van de polder Catharina, de heer J- W. Scheele te Vogel warde; gezwo rene van het waterschap Aan-en- Genderdijke, de heer M. Boogerd te Zaamslag; gezworene van de calam. polder Eendragt, de heer E. J. Verpoorte te Zaamslag; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Kreke, de heer M. C. Maris te Zaamslag; gezwo rene van de polder Vlooswijk, de heer A. C. S. van Breda Vries man te Terneuzen; gezworene van liet waterschap Zuid-Kats- St. Anna en-Sparks, de heer A. E. J. de Moor te Terneuzen. GROENE KRUISBESSEN. Op Zuid-Beveland is maandag de oogst van groene kruisbessen begonnen. De eerste veiling van dit produkt had plaats in Ka- pcile-Biezelinge. Er was hier een aanbod van 1500 kg, dat werd verkocht voor 1,81 per kg voor export naar Zweden. Verwacht wordt dat deze week het aanbod nog gering zal blij ven. De vruchten zijn namelijk nog klein van stuk. Ze hebben gebrek aan regen Het vorig jaar werd de eerste veiling van groene kruisbessen in Zeeland gehouden op 2 juni. Toen liep de prijs tot 1,68 per kg. TERNEUZEN Geslaagd Onze stadgenoot de heer G. van Mossevelde slaagde gister te Den Haag voor het examen derde stuurman grote handelsvaart. SLUISKIL. Beenbreuk op afscheidsavond Het afscheid nemen kan zowel iets droevigs als iets vrolijks in houden; op de avond van de C. N. A.-gezelligheidsvereniging mixte het noodlot beide mogelijk heden tot één geheel. Personeel van deze industrie was in het groot-casino bijeen gekomen om afscheid te nemen van het winterseizoen met een avond in cabaret-stijl, gepresen teerd op een wijze, die een ieder voldoening schonk en nog ruime stof tot nakeuvelen geeft. Voor ir. van M. zullen de ge voelens ten aanzien van deze avond gemengd blijven. Hij brak n.l. het onderbeen op twee plaat sen en dokter Wechgelaar, die eerst geruime tijd als gast in het casino had vertoefd, moest later als geneesheer worden ontboden. Na de wielerkoers Kon men de zaterdag georga niseerde nieuwelingenkoers, voor wat de opkomst van bezoekers betreft, geen groot succes noe men, het bal in hotel Meert ten bate van de supportersclub geor ganiseerd heeft echter wel alle verwachtingen overtroffen. Het lag in de bedoeling op ker misdag een amateurkoers te ver rijden. Van K.N.W.U.-zijde heeft men tegen deze streefdatum be zwaren gopperd i.v.m. op die dag te houden internationale wed strijden. Thans zal, aldus de voor zitter, het criterium op 25 juli a.s. plaats hebben, terwijl dan te zelfdertijd het feit wordt her dacht, dat 25 jaar geleden de eer ste renners, waaronder ook enke le plaatselijke, van start gingen in de ronde van Sluiskil. Van Marble Arch naar Arc de Triomphe. 10.000 pond sterling (ongeveer 100.000) looft het Britse blad „Daily Mail" uit voor degene die het snelst de afstand aflegt tus sen Marble Arch in Londen en de Are de Triomphe in Parijs. Alle middelen of combinaties zijn goed mits zij het snelst naar het doel voeren: straalvliegtuig, heli kopter, auto of desnoods rol schaats of fiets. Een speciale prijs van 1000 (ƒ10.000) krijgt de meest ingenieuze deelnemer. De wedstrijd tussen 13 en 23 juli is georganiseerd ter her denking van de vijftigste verjaar dag van de tocht over het Ka naal door Louis Blériot. De voor pagina van de „Daily Mail'' was voor de aankondiging gedeeltelijk in het Frans gesteld. De stand van zaken in de Gereformeerde Kerken Het jaarboek van de Gerefor meerde kerken in Nederland ver meldt, dat het aantal belijdende leden over 1958- steeg van 392.959 op 398.828 en dat het aantal ge meenten met 1 vermeerderd en thans 835 bedraagt. Het aantal predikanten vermeerderde met 7 en bedraagt nu 1021. Er zijn 13 kerken in het buitenland die be horen tot classes in Nederland met 13 dienstdoende predikan ten en 3 vacaturen, omvattend 3677 zielen en 2076 belijdende leden. De Geref. kerken zijn 't sterkts in de provincie Zuid-Holland, waar zij 161 kerken hebben met 254 predikanten. Het zielental in deze provincie omvat totaal 208.062 en het aantal belijdende leden 111.686. AXEL 6000 kg vlas verbrand. Gistermiddag omstreeks 3.30 our werd de brandweer gealar meerd, omdat men meende brand in het bos te hebben geconsta teerd. Bij het ter plaatse komen zag men al gauw, dat het niet het bos was, maar dat op een weide achter het concourster rein vlas, dat op sprei lag, in brand was geraakt. Deze brand dreigde ernstige vormen aan te nemen, maar door een krachtige aanpak door de Brandweer bleef de schade be perkt tot 6000 kg vlas, eigen dom van enige vlassers uit Hei kant. Omtrent de oorzaak van de brand is door de rijkspolitie een •onderzoek ingesteld, waarbij wel is komen vast te staan dat van enige opzet geen sprake is. BRESKENS Vrachtauto in Frankrijk verongelukt. In de nacht van vrijdag op za terdag slipte een vrachtauto van de fa. Cambier uit Breskens, be stuurd door de heer W. Vermeu len, eveneens uit Breskens, 5 km buiten Arras. De vrachtauto was geladen met 4 ton garnalen en op weg naar de vroegmarkt te Parijs. Het gevaarte geraakte van de weg en sloeg enige malen over de kop, waardoor de inzittenden van de wagen, W. Vermeulen en P Keijmel, uit het voertuig wer dén geslingerd en de inhoud van de wagen op de weg werd uitge stort. V. brak een schouderblad, terwijl K. een gescheurd borst been opliep. Maandag is de totaal verniel de wagen naar Breskens terug gesleept, terwijl ook de beide gewonden naar Breskens konden terugkeren. OOP. VRUCHTENVEILING ^ZEEUWSCH-VLAANDEREN'' TERNEUZEN Veiling van 25 mei GROENTEN: Per 100 stuks: Sla A I ƒ9, II ƒ3—6,60. Per stuk: Bloemkool A 2935 et A II 23—33 ct, B 16—24 ct, B II 13—23 ct, C II10 ct, afw. 12— 25 ct; Groene komkommer B 37 —39 ct, C II 29—31 ct; Witte komkommer B 47 ct. Per bos: Selderij 14—15 ct; Peen X 53—60 ct, II 46-48 ct; Ra- «fijs 12—15 ct; Sjalotten 11 ct. Per kg: Andijvie 3646 ct; Sa- woye kool 4147 ct; Rabarber 28 —31 ct; Spinazie 4548 ct; To maten A 1,67, C 1,53, kriel 69 et; Asperges B 1,621,64, C 0,88—1,20. AARDAPPELEN: Per 100 kg: Bevelanders ƒ8— ƒ15. FRUIT Per stuk: Perziken 21 ct. Per doosje: Glasaardbeien I 50 —55 cl, II 34—37 ct; Natuuraard- ibeien I 45-55 ct, II 3045 ct. Per kg: St Rémy-peer kroet 6 cent. ONSCHULDIG IN HUIS VAN BEWARING. Enige tijd geleden zag een bak ker, wonende in de Marikelo straat te Den Haagt de hem be kende glazenwasser W. A. B. uit zijn woning komen. De bakker zette de glazenwasser na, daar bij geassisteerd door vier mede burgers. B. werd gegrepen en aan de politie overgeleverd. B. ontkende heftig,1 dat hij in het huis van de bakker was binnen gedrongen. Daar de bakker en degenen, die aan de achtervol ging hadden deelgenomen, hem positief herkenden, werd de gla zenwasser opgesloten. Dezer dagen werd in Apel doorn de 22-jarige chauffeur W. E L. uit Den Haag gearresteerd. L. reed daar rond in een Belgi sche auto en vroeg aan een paar voorbijgangers de weg naar Hoogsoeren. Deze voorbijgan gers verwonderden zich er over, dat „de Belg" zo'n volkomen Noordnederlandse uitspraak had en wezen hem de politie aan, die de man nader aan de tand voel de. Hij bekende de Belgische wa gen in Den Haag te hebben weg genomen. De Apeldoornse poli tie bracht hem over naar Den Haag, waar hij door de politie nog eens duchtig werd onder vraagd. L. bekende toen zes in braken in Den Haag te hebben gepleegd, waaronder ook de in braak in de Markelostraat. Nu bleek, dat de glazenwasser ten onrechte was opgesloten. Deze leek zo sprekend op de chauf feur, dat èn de bakker èn de ge tuigen, die aan de achtervolging hadden deelgenomen, beiden niet uit elkaar konden houden, zoals bij confrontatie bleek. L. heeft bij zes inbraken een bedrag van ƒ600,— bemachtigd. Ook heeft hjj uit een Haagse ka zerne een pistool gestolen. TIMMERFABRIEK AFGEBRAND. Een zware brand heeft maan dagmiddag omstreeks half vier de timmerfabriek Twenthe te En schedé, gevestigd aan het Twents kanaal, volkomen verwoest. De brand greep zo snel om zich heen, dat de arbeiders nauwe lijks in staat waren hun kleren uit de baaierd van vuur te red den. Binnen een kwartier stond een oppervlakte van bijna 1800 vierkante meter in lichterlaaie. De brandweer van Enschedé kon niets uitrichten. De schade bedraagt enkele tonnen. Het be drijf, dat vele orders had, is tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. De oorzaak van de fcrand is onbekend. KIND IN EEN SLOOT VERDRONKEN. Een tweejarig zoontje van de familie Zethof te Uithoorn dat sedert maandagochtend werd vermist, is maandagmiddag ge vonden in een sloot nabij de ge meentelijke tennisbanen. Ver moedelijk is het kind tijdens het spelen te water geraakt. ONEERLIJKE BROOD BEZORGER AANGEHOUDEN. In Loosduinen is een 21-jarige broodbezorger, A. B. P., aange houden, die ten nadele van zijn patroon 375,heeft verduis terd. Toen de politie bij zijn vo rige baas ging informeren, bleek dat hij deze voor een bedrag van 755,- tekort had gedaan. Voorts heeft P. een radio van 250,— op afbetaling gekocht en deze direct weer doorverkocht. „DINGLE-BOYS GANG- OPGEROLD. De Haagse politie heeft tien jongelui in de leeftijd van veer tien tot achttien jaar gearres teerd. Deze hadden een „gang" gevormd, die zij „dingle-boys gang- noemden. Het eerste doel wit van deze „gang" was het stelen van bromfietsen. De vorige week braken zij in twee voetbaltenten bij Kijkduin in, welke zij plunderden voor een bedrag van ƒ250,Zij namen daarbij limonade en snoepgoed weg. Met deze buit organiseer den zij een Amerikaanse instuif, waarvoor zij een aantal vrien dinnetjes uitnodigden. Na af loop van dit feest werd een van de jongens aangehouden, die op een bromfiets naar huis ging. De politie twijfelde er namelijk aan, of hij wel zestien jaar was. Op deze manier kwam de zaak aan het rollen. De oorzaak van dit alles is, naar de politie mee deelt, te wijten aan een ontstel lend gebrek aan toezicht van de zijde van de ouders. TWEEMAAL EEN GEBROKEN BEEN Zondagavond ontstond in een café aan de Lepelkruisstraat te Amsterdam een vechtpartij tus sen twee negentienjarige militai ren enerzijds en twee burgers anderzijds. Toen de kruitdamp opgetrokken was bleken de bur gers, de 26-jarige M. J. Potho ven en de 36-jarige W. Kooyman elk een been te hebben gebroken. De twee militairen zijn door de koninklijke marechaussee aan gehouden. TARIEVEN DER LAND- ENGELAND BOUWAMBACHTEN. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft besloten een schrijven te doen uitgaan naar de gewestelijke raden in zake het overleg over de tarie ven der landbouwambachten. Reeds ten tijde van de Stich ting voor de Landbouw zijn in een aantal provincies organen voor gewestelijk overleg op dit gebied gevormd en er bestaan nu, binnen het kader van het Landbouwschap, gewestelijke activiteiten in Groningen, Dren te, de IJsselmeerpolders, Utrecht en Zeeland. De vorm van dit overleg verschilt in de verschil lende gebieden. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap realiseert zich dat de behoefte aan dit werk blijkbaar nogal varieert en dat er eveneens variatie bestaat in de omvang der werkzaamheden welke men in de gewesten wil verrichten. Nu de landbouw ambachten als bedrijfsgenoten binnen het Landbouwschap zijn aanvaard, vraagt het dagelijks bestuur de gewestelijke raden, zich voor zover nog nodig erover te beraden, of op het terrein van het tarievenwerk en de overige belangenbehartiging van de landbouwambachten geweste lijke activiteit zou kunnen wor den ontplooid en zo ja, in welke vorm. Het dagelijks bestuur be veelt aan, bij de vormgeving van dit overleg zo veel mogelijk te streven naar een evenwichtige samenstelling, waarbij ook aan de vertegenwoordiging van dze ambachten zo veel mogelijk recht wordt gedaan. Het meent dat het overleg over de tarieven een zeer geschikt be ginpunt kan vormen voor een verdergaande samenwerking ten aanzien van de landbouwambach ten. LIEFDESBRIEVEN VAN HITLER In Frankfort woont 'n vrouw die een stapeltje liefdesbrieven van Hitier bezit en van wie de Führer werkelijk, zij het dan ook in het geheim, heeft gehouden. Zij heet Maria Reiter en 't Brit se blad „Sudaij Pictorial" heeft het ontdekt. Maria heeft verteld dat zij pas 16 was toen Hitier haar in zijn armen nam en fluisterde: „Je bent van mij, je moet altijd van mij houden". Dat heeft ze gedaan en hij is ook van haar blijven houden, tot aan zijn zelfmoord in de kanselarijbunker in Berlijn toe. aldus haar verhaal. Over Eva Braun, met wie Hit- Ier op 't laatste ogenblik trouw de, zegt Maria misprijzend; „Zij heeft zich aan hem opgedrongen, maar hij heeft nooit echt van haar gehouden" Een en ander is voor de „Sun day Pictorial" aanleiding om een feuilleton te beginnen onder de titel „De geheime liefde van Hitier". Onderzeeboot dook maar vergat matroos. Zondag bevond de Engelse matroos Roy Livesay zich tij dens duikoefeningen ten westen van Schotland op de brug van de Britse onderzeeboot Gram pus toen hij bemerkte, dat de commandotoren werd gesloten en de boot langzaam begon te zakken. Men had hem kenne lijk vergeten en weldra werd hij van de brug gespoeld. Nadat hij een uur had rond gezwommen werd hij door een motorboot opgepikt en naar een ziekenhuis gebracht. De duikboot was ondertussen ook weer aan de oppervlakte verschenen, nadat men ontdekt had, dat de matroos niet meer aan boord was. FRANKRIJK DINSDAG 26 MEI. TERNEUZEN: Hotel Rotter dam, 2 u.Vergadering van aandeelhouders N.V. Han del- en Scheepvaart Mij „De Schelde". Luxor-Theater, 8 uur .Betreurd verleden". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. Zuidersportpark, 19.15 uur: ScheepswerfDe Hoop. WOENSDAG 27 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Thea ter, 8 u.: „Betreurd verleden' VERDRONKEN De rivierpolitie te Nijmegen heeft zondagmiddag uit de Waal, nabij de centrale van de Provinciale Gelderse Elektrici teitsmaatschappij, het stoffelijk overschot opgehaald van de 41- jarige J- S. uit Gendt (Over-Be- tuwe). De man werd sinds twee de Pinksterdag vermist. Vermoe delijk is hij bij het zwemmen verdronken. BIJ BOTSING GEDOOD. De 38-jarige musicus W. van der Meer die in de nacht van za terdag; op zondag op de Mister- v.eg te Winterswijk op zijn brom fiets reed is daar met een Duitse personenauto in botsing geko men. Korte tijd later is hij in het algemeen ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Anti-lawaai-week in Parijs In Parijs is maandag een anti- lawaai-week begonnen. De poli tie wil de Parijzenaars bewijzen dat een leven zonder herrie pret tiger is dan met. Daarom heeft zij de mensen verzocht deze week hun radio's zo zacht moge lijk te laten spelen, niet de deu ren hard dicht te slaan en zelfs zoveel mogelijk de ruzies fluiste rend te beslechten. De bezitters van auto's, motors en scooters is verzocht de geluiddempers van hun voertuigen te laten nazien. Dreigbrieven voor Parijse advocaten. Verscheidene Parijse advoca ten die Algerijnen hebben verde digd, die van verzetsdaden of ondergrondse activiteit in Frank rijk worden beschuldigd, hebben dreigbrieven ontvangen, waarin „ook U" stond. Deze woorden slaan op de moord op een Mo hammedaanse jurist, de 34-jari- ge Mokrane Oeld Aoedie, wiens lijk zaterdag in een gang van zijn kantoor werd gevonden. Aoedie heeft onlangs de verde- digingi gevoerd van Algerijnen, die beschuldigd waren van een moordaanslag op Jacques Sous- telle, die destijds de minister van Voorlichting van De Gaulle was. De dreigbrieven waren genum merd, kennelijk om aan te geven in welke volgorde de be- drèigi.:gen ten uitvoer zullen ruca gelegd. Wethouders salarissen wi den verhoogd. Voorstel tut verhoging der keurlonen verworpen. In de donderdagmiddag gehou den vergadering van de gemeen teraad van Zaamslag was met kennisgeving afwezig de heer I. de Jonge. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van Ge- dep. Staten betreffende de bezol diging der wethouders. Deze werd overeenkomstig het voor stel van G. S. vastgesteld op 1170 per jaar. B. en W. deelden in de raads stukken mede, dat op 9 april heeft plaats gehad de aanbeste ding van de verbetering Traver se Zaamslag. Het werk is ge gund aan de fa G. en A Spon- selee te Kloosterzande voor de som van 99.076. In verband met deze werkzaamheden vroegen B. en W. machtiging het thans on bewoonde perceel Axelsestraat 11, hetwelk eigendom is der ge meente, af te breken. De heer De Visser vraagt wat B. en W. met de afbraak van plan zijn. De voorzitter ant woordt dat dit wel terecht zal komen. Blijkens mededelingen van B. en W. is de waterleidingmij voor nemens in een tijdverloop van circa 12 jaar dc boerderijen aan te sluiten. De heer Van Hoeve informeert of het hier om een vrijwillige aansluiting gaat. De voorzitter zegt van niet. Met het oog op de grote afstanden is een garantie van de gemeenteraad nodig. Hiertoe wordt besloten. Onderwijzersbenoeming. B. en W. stellen voor in af wachting van nadere berichten van het departement voorlopig één vaste onderwijzer te benoe men Deze kan dan met de waar neming van het hoofdschap wor den belast. De voordracht vermeldt als enige candidaat de heer A. Baij- ens te Middelburg, die met alge mene stemmen (10) wordt be noemd. De benoeming zal in gaan op een nader te bepalen datum. De heer Serrarens spreekt de hoop uit, dat de openbare school nu voorgoèd geholpen zal zijn. Lid Burgerlijk Armbestuur. De heer P. Koopman, die op 24 juli 1958 tot lid van het bur gerlijk armbestuur werd be- Het gezinsleven bepaalt voor een deel, hoe de woning-inrich ting zal zijn, anderzijds bepalen woning en meubilair veel in het gezinsleven. Dit stelde mevr. dr. M. Zelden- rustNoordanus in een voor dracht voor een congres van Europese meubelfabrieken in Kurhaus-Scheveningen. De vraag, welke meubelen de fabrikant moet fabriceren, is een zeer moeilijke, omdat men niet zeker van de keus van het pu bliek kan zijn. De woninginrich ting als onderdeel van het gezins leven krijgt veel te weinig aan dacht. Creatieve mogelijkheden bij het vormen van het woon- milieu kunnen door gebrek aan voorlichting, onderwijs en vor ming niet worden benut. De „woonervaring" ontbreekt. Bij de huidige stand van zaken heelt ieder zijn eigen smaak, al is bij de keuze wel een bepaal de tendens te bespeuren. De fa brikanten weten daardoor onvol doende, wat het publiek wil, ook al beïnvloeden zij anderszijds het publiek door advertentiecampag nes. Het is maar zeer ten dele waar, dat het publiek meubelen, die gemakkelijk te onderhouden zijn, verkiest. Tal van vrouwen leven zich met boenen en borstelen op hun meubeltjes uit, ook al ver mindert deze vorm van tijdsbe steding in omvang. Beziet men bijvoorbeeld de tunctie van de fauteuil vroeger en nu, dan was eertijds dit meubel in de deftige salon te vinden. Thans geldt de fauteuil in de hoek van welhaast iedere woonkamer als plaats en symbool van vrije tijd. Het kiezen van meubelen wordt door vele dingen beïnvloed, zo als milieu, uiting van welstand, standsgevoel en traditie. Smaak- vorming en peiling bij het pu bliek zal de fabrikant wijzer kun nen maken voor het opstellen van zijn produktieprogramma, aldus mevrouw Zeldenrust. Hierop aansluitende gaf prof. dr. D. Chapman uit Liverpool een overzicht van zijn studie in zake de sociale, culturele en es- tetische aspecten van meubilair in Engeland. Hij heeft o.a. op gemerkt, fiat de moderne lijn door een groot deel van het pu bliek verlaten is bij „nieuw ver val" in een. „neo-traditionalisme". Dit gebeurde enerzijds door het feit, dats oude gezinnen naar nieuwe, kleine huizen werden ge schoven, welke in traditionele stijl werden gebouwd, anderzijds door het plaatsen van jonge ge zinnen in oudere, ruime wonin gen. In het laatste geval wordt de stijl van de meubilering aan gepast aan de woning. De erva ringen van prof. Chapman met de vakkennis van Engelse meu belverkopers noemde hij schrik- en verbazingwekkend. De mees ten wisten vrijwel niets van pro dukt en stijl af en konden dus de afnemers ook geen raad geven. Op de lange duur echter lijkt het hem waarschijnlijk, dat het En gelse publiek van het „nieuwe veival" zal terugkomen onder architectonische invloed van mo derne scholen, kerken en open bare gebouwen, gecombineerd met de steun, die de beweging voor degelijk, comfortabel en es- tetisch verantwoord meubilair ontvangt van de vrouwenbladen. Ook de moderne keukeninrich ting en de televisie, welke laat ste grote veranderingen in het huiselijke leven bracht en brengt, zullen daarbij van invloed zijn. WOENSDAG 27 MEI. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 7.30 uur Ds. P. Honkoop, van Ierseke. 98. Bij de ingang van Criffans burcht tre den hem twee Ierse krjjgers verbaasd en achterdochtig tege moet. We hebben je ge zocht", gromt er een. „Waar heb je gezeten? Kom mee naar bin nen, jij. Griffan heeft het hele stelletje het liefst bij elkaar,'hèhè Ja dat zal wel, denkt de Noorman, terwijl hij de wachters snel voorbij gaat, dan kan hij ze allemaal in één keer om hals bren gen „Hé, wat moet je met die helm?" roept een van de wachters hem na, maar zonder te antwoorden stevent de Noorman op de zware eiken deur af en glipt naar bin nen. Achter het zware gordijn, dat de toegang tot de burchtzaal af sluit, staat hij even stil te- luiste ren naar het geroezemoes van stemmen daar binnen. Dan gluurt hij voorzichtig door een kier en zijn ogen zoeken de reuzengestalte van zijn trouwe Svein, die links van Criffans zetel staat en met gebogen hoofd voor ziel: uit staait; weliswaar sterk vermagerd en wit als een dede, maar gelukkig in leven en onge deerd. Rechts van de zetels van Criffan en zijn zoontje staan de gevangen Noren, terwijl de groep Denen zich recht tegenover de Ierse grootvorst bevinden met de rug gen naar de deur toeen overal staan de tot de tanden bewapende krijgers van Criffan Een zacht gerucht doet de Noor man snel ontwenden en hij staart in de fonkelende ogen van een Ierse wachter. „Wat doe je?", snauwt de man, „wat ben je van plan?" noemd in de vacature-Durinck. trad periodiek af. Met de heer Koopman werd op het dubbeltal ter benoeming voorgedragen de heer F. de Jongede Putter. Gekozen werd de heer Koop man met 9 stemmen; 1 stem was uitgebracht op de heer De Jonge. Schadevergoeding. Bij raadsbesluit van 8 dec. '58 is vastgesteld een schadevergoe dingverordening in verband met de vergoeding van geleden scha de als gevolg van de toepassing van stedebouwkundige maat regelen. Ged. Staten hebben terzake en kele bedenkingen gemaakt, spe ciaal tegen de bepaling in art. 4, dat de belanghebbende in zijn verzoek om schadevergoeding niet ontvankelijk is, indien hij verzuimd heeft tegen de betrok ken regeling bezwaren in te dier nen. Ged. Staten achten deze be paling uit 'n oogpunt van rechts zekerheid niet juist. B. en W stellen voor de be paling te handhaven, daar zij van mening zijn dat er voldoen de rechtszekerheid in opgesloten ligt. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 3 stem men (de heren De Visser, Flo- russen en Van Cadsand). Vleeskeuringsdienst. Met het oog op de tekorten van de vleeskeuringsdienst stelden B. en W. voor de keurlonen als volgt te verhogenvoor rund of paard boven 2 jaar van 9 tot 11; voor rund of paard beneden 2 jaar van 7 tot ƒ8; voor een varken van 4 tot 5. Er kwamen uit de gemeente raad nogal wat bezwaren tegen dit voorstel. Het werd verworpen met 8 tegen 2 stemmen (de heren Kos ter en De Koeijer). Bouw van 2 woningwet woningen. B. en W. stelden de raad voor onder intrekking van het besluit van 22 nov. 1957, waarbij beslo ten werd zes woningwetwonin gen te bouwen, thans over te gaan tot de bouw van twee wo ningen en hiervoor rijksvoor schot aan te vragen. Deze kun nen gebouwd worden in het ver lengde van de Puntstraat. De heer De Visser verklaart zich tegen dit voorstel. Hij vindt 0.a. de plaats en de toestand van de grond niet zo best. De animo voor die huizen zal niet groot zijn. want de mensen kijken in de eerste plaats waar ze staan en bovendien is de grond opge vuld met vuilnis. De voorzitter zegt dat er eerst antwoord moet komen van de Paehtkamer, anders kan er nog niet gebouwd worden. Er kun nen daar vier woningen staan. De heer Serrarens wil wach ten met bouwen en de grond nog niet kopen. De heer Van Cadsand zou deze gelegenheid met beide handen willen aangrijpen, nu men de kans heeft om te kopen. De heer De Kraker wijst er op, dat men nu twee woningen wil bouwen op grond die nog, ge kocht moet worden. De gemeen te heeft zelf toch ook grond. De voorzitter herhaalt dat in elk geval gewacht dient te wor den op de beslissing van de Paehtkamer. De heer Koster zegt dat de ge meente in een noodpositie ver keert om te bouwen. De heer De Visser handhaaft zijn bezwaren. Hij kan met dit voorstel niet meegaan. Het wordt na een langdurige discussie aan genomen met 9 stemmen tegen 1, die van de heer De Visser. De bedoelde bouwgrond, in totaal 4115 vierkante meter, zal worden gekocht van de familie Van Breen voor de som van 8230. Rondvraag. De heer Van Cadsand vraagt inlichtingen over aansluiting op het waterleidingnet, dit in ver band met een schrijven van de waterleidingmaatschappij. De voorzitter zegt dat de be trokkenen inderdaad een schrij ven hebben ontvangen. Geza menlijke aansluiting zou veel minder kosten. De gelegenheid is er nu, maar de gemeente blijft hier verder buiten. De heer Serrarens wijst op de situatie bij het voetbalterrein. De watergang is zo breed geworden, dat de bal er haast niet uit te vis sen is. Hij vraagt verder, of het pad naar „de hoogte'' nu ook zal verdwijnen. De voorzitter antwoordt dat het voetbalveld er goed bij ligt. Alles is gesnoeid en de grond uit de watergang zal uitgespreid worden. Met het bestuur van de voetbalvereniging zullen enkele moeilijkheden worden besproken. Het pad naar „de hoogte" wordt weer gelegd. Het kan niet weg. Veel mensen maken er ge bruik van voor het maken van een wandeling. De heer Van Hoeve: Er ligt toch een weg naar „de hoogte"? De voorzitter: Dat is zo, maar het pad kan nog niet gemist wor den. De raad kan daar altijd over beslissen, als er een verzoek zou komen om het op te heffen. De heer Serrarens vraagt de aandacht van B. en W. voor een inwoningsgeval. Dezelfde spre ker wijst tenslotte op de bouw van de garage achter de school, waardoor deze in de knel komt. De voorzitter zegt dat het col lege aandacht besteedt aan de be wuste inwoningskwestie. Wat de garage betreft daarvan zijn bestek en tekening reeds ge l-eed. B. en W. zullen een en an der nog eens bekijken. De vergadering wordt hierna op de gebruikelijke wijze door burgemeester Trimpe gesloten,

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2