EVISIE Levendige debatten op de conferentie te Genève Chroesjtsjef in Albanië W eer over zicht Reacties op Dulles overlijden Verenigde Staten verwerpen Russische nota HOOGWATER Schoolstrijd in Fapendrecht Adres van drie vakcentraien aan minister van Sociale Zaken en V olksgezondheid WEERBERICHT ZON- co MAANSTANDEN 2.00 Jazzmuziek; 12.20 iuitz.12.30 Land- en neded.12.33 Metro- 13.00 Nws13.15 Med. 13.20 Gram.; 13.55 14.00 Kamermuziek; jolradio15.00 Voor de 5.30 Kamermuz.; 15.55 6.00 Caus.16.10 Gr. r de jeugd; 17.30 Jazz- 00 Nws; 18.15 Gram.; ;r. kwint.; 18.55 Paris e; 19.00 Voor de kleu- Cabaret; 20.00 Nws; lio-revue; 21.05 Progr. mburg; 21.35 Gram.; 22.00 Filmpraatje; Drzang; 23.00 Nieuws; .irsber. te New York; v York calling; 23.21 muziek. EL (VI.): 12.00 Gram.; aospel; 12.30 Weerber.; nospel; 12.55 Koersen; s; 13.11 Gram.; 14.00 iio15.45 Gram.; 16.00 16.02 en 16.15 Gram.; amse muz.; 17.00 Nws; g en piano; 17.45 Boek- L8.00 Voor de jeugd; or de soldaten; 19.00 30 Caus.; 19.40 Gram.; dikale kron.20.00 Na- trk.22.30 Nws; 22.45 22.55 Nieuws. wisieprogranima's. TV20.00 Journaal en zicht; 20.20 Tekenfilm; 15 Filmprogramma. TV (VI.): 19.00 Lucht- ri.19.30 Nieuws; 20.00 tg; 20.15 Perry Como .00 TV-spel21.50 Do- progr.22.15 Nieuws aal. ZEEPOST volgende schepen kan worden verzonden. De arop de correspondentie ter post moet zijn be- aan achter de naam var. vermeld. ië dontferland" 25-5 leifenstein" rathnaver'' 27-5 28-5 Jontferland" 25-5 aasdam" rindefjell" 27-5 28-5 merican Reporter'' 30-5 w York 28-5 illen larpedon" 27-5 mw-Guinea: Schelde Lloyd" 28-5 leeland: luahine" 30-5 e: Dberon'' 28-5 Zuid-Afrika: Tagersfontein" 26-5 st-Afrika: Sterling Castle" 30-5 st-Afrika: ;an Laborde" i 30-5 ingen betreffend? de ngsdata van postpakket- n de postkantoren. Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres; Noordstraat 55—57 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2, per week 48~ct Losse nrs 9 ct DINSDAG 26 MEI 1959 13e Jaargang Nr 4685 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De ministers van Buitenland se Zaken van de grote vier heb ben maandag hun besprekingen le Genève hervat. Vóór de aanvang van de eigen lijke vergadering werd het over lijden van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, herdacht. Minister Selwyn Lloyd van Engeland noemde Dulles een groot en goed mens en zei er trots op te zijn dat hij tot de vriendenkring van Dulles h«_uL behoord. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, was er van overtuigd dat de aanwezi gen, hoe zij ook tegenover de onderhavige problemen mochten staan, het er over eens zijn dat de wereld door het overlijden van Dulles een staatsman heeft verloren, wiens integriteit, energie en toewijding lange tijd een inspiratie zullen blijven voor het werk ter behoud van de vre de en gerechtigheid. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromiko, con doleerde Herter en voegde hier aan toe dat hij Dulles vijftien jaar lang heeft gekend. Ook de Oost-Duitse afgevaardigden Gre- we en Bolz spraken met sympa thie over Foster Dulles. Grewe gaf uiting aan zijn bewondering voor Dulles, „die zo lang voor de vrede heeft gestreden". Gromiko sprak hierna onge veer drie kwartier. Hij ging na der in op de kritiek van het Wes ten, zoals geformuleerd op de voorgaande vergaderingen te Genève, op zijn ontwerp voor een vredesverdrag. Hij verklaarde dat slechts dit verdrag in staat is om Europa vrede en rust te brengen. De Russische minister legde er de nadruk op dat zijn re gering zoveel belang hecht aan het. vredesverdrag en daarom wenst dat besprekingen hierover GROTE OLIEBRAND IN VENEZUELA. Te Puerto la Cruz in Oost- Venezuela, woedt een reusach tige oliebrand, die miljoenen li ters olie bedreigt. De brand ont stond in een pompstation van de olieleidingen ter plaatse. De brandweer uit Puerto la Cruz en omliggende steden schijnt het vuur onder controle te hebben, doch als voorzorgsmaatregel heeft men 4000 mensen die in de buurt wonen aangeraden het ge bied te verlaten. Berechting Belgische methylzaak Voor de Antwerpse rechtbank is maandagochtend de behande ling begonnen van de gerucht makende methylalcohol-zaak, waarbij indertijd acht mensen het leven lieten en een man blind werd. Er zijn tien hoofdbeklaag- den en 26 fiscale vervolgingen. concreet en vruchtdragend zul len zijn, omdat hoe eerder een dergelijk verdrag met Duitsland gesloten wordt, des te kleiner het gevaar voor nieuwe militaire conflicten zal zijn. Hij verklaarde dat de pogin gen van Rusland om het Duitse militarisme de voet dwars te zet ten, sympathie ontmoet in Frank rijk, Engeland en de V. S. De Rus vroeg zich af wat men door verder uitstel kan winnen. De omvorming van West-Duitsland tot een startbaan voor atoom bommenwerpers? De uitrusting van het West-Duitse leger met raket- en kernwapens? Niemand behoeft er op te re kenen in de Sow jet-Unie een bondgenot te zullen vinden, die een dergelijke toestand zal helpen handhaven, aldus Gromiko. De Russische minister leverde ver volgens weer kritiek op het Wes telijke plan en noemde dit een „bundeling van verscheidene, duidelijk onderscheiden proble men" Hij meende dat de minis ters de beide Duitse staten een kans moeten geven om elkaar te benaderen, zo men tenminste de Duitse eenheid werkelijk wil her stellen. De Duitse democratische republiek heeft zijn eigen voor stellen over het herstel van deze eenheid en West-Duitsland mis schien ook. De vier mogendheden kunnen de Duitsers helpen en wel door het sluiten van een vredesverdrag. In of aan het verdrag kunnen dan bepalingen worden toegevoegd over de ver dere hulp van de grote mogend heden bij de pogingen van de bei de Duitslanden om opnieuw tot eenheid te komen. Gromiko verklaarde met na druk dat het sluiten van het vre desverdrag tegelijkertijd de op lossing van de kwestie-Berlijn moet inhouden. Tenslotte zei hij dat hij op dit ogenblik niet over Berlijn wilde spreken, doch dit vraagstuk op e?n volgende vergadering zou aansnijden. Lloyd en Couve de Murville verwierpen e veneen-i de Russi sche voorstellen voor een vredes verdrag' met Duitsland. Lloyd verklaarde dat uitvoe ring van het door de Sow jet- Unie voorgestelde verdrag „een nieuwe ramp over Europa zou brengen". De conferentie van maandag werd gekenmerkt door levendige debatten, die wel een scherpe te genstelling vormden tot de van te voren geprepareerde redevoe ringen van voorgaande vergade ringen. Prijsindexcijfers van het levensonderhoud van hand en hoofd-arbeidersgezinnen Het landelijk prijsindexcijfer van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maan delijks door het centraal bureau voor de statistiek wordt samen gesteld, vertoonde van medio maart tot medio april 1959 een lichte daling. Het indexcijfer in clusief A.O.W. daalde van 121 in maart tot 120 in april. Het index cijfer exclusief A.O.W. bleef on veranderd staan op 116. Per 15 april 1958 stonden beide index cijfers op resp. 123 en 119. (Het indexcijfer is gebaseerd op 1951 100). In de sector voeding trad een forse daling op van het index cijfer voor groenten en een prijs daling voor vis en eieren. Het indexcijfer voor aardappelen en fruit vertoonde een stijging ter wijl voorts een kleine prijsstij ging voor rundvlees werd waar genomen. Buiten de voedingssector vond o.a. een prijsdaling plaats voor brandstoffen (eierkolen en co kes). Voor schoeisel trad een lichte prijsstijging op. Het overlegorgaan van de drie vakcentraien, het N. V. V., de K.A.B. en het C.N.V., heeft zich in een adres tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid gericht naar aanleiding van geruchten, als zou in overweging zijn om bepaalde werkzaamheden welke door de afdeling sociale bijstand en complementaire ar beidsvoorzieningen van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid worden verricht over te hevelen naar het minis terie voor Maatschappelijk Werk. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft irjandag de Russische nota van 23 mei, waarin opnieuw geprotes teerd werd tegen het Westelijke besluit om de N.A.V.O.-landen waaronder West-Duitsland, te voorzien van de modernste wa pens, verworpen. De woordvoerder van het mi nisterie heeft verklaard dat dit besluit op geen enkele wijze kan worden beschouwd als een be dreiging van de vrede zoals de Russische regering het doet voorkomen. Hij nodigde de Sowjet-Unie uit op te houden met het dreigen met eenzijdige maatregelen in zake Duitsland, welke bedreigin gen, zoals minister Herter ver- Premier Chroesjtsjef is maan dag voor een officieel bezoek van twaalf dagen in Tirana, de hoofd stad van Albanië, aangekomen. Hij was volgens de Albanese radio in gezelschap van maar schalk Malinofski, de minister van defensie, Noejitdin Moechit- dinof, lid vari het partijpresir.ium die vooral bekend is met kwesties van Azië en het Midden-Oosten, en Nikoali Fiyroebin, ondermi nister van buitenlandse zaken. Volgens waarnemers duidt de aanwezigheid van maarschalk Malinofski in 't gezelschap erop, dat het aangekondigde „vriend- schapsbezoek" wellicht meer dan een beleefdheidsgebaar tegen over een bevriende staat zal blij ken te zijn. Sommige waarnemers geloven dat Chroesjtsjef misschien met politieke leiders van andere sta ten, onder wie maarschalk Tito van Zuid-Slavië of Arabische lei ders, zal spreken. De Oostduitse premier, Otto Grotewohl, is op het ogenblik met vakantie in Albanië, zo is in kringen van het Oostduitse mi nisterie van buitenlandse zaken vernomen. De premier vloog in een Rus sisch straalvliegtuig van het type Toe-104 in 3 uur en 20 minuten van Moskou naar Tirana. De Zuid-Slavische regering had spe ciale toestemming voor het over vliegen van haar grondgebied gegeven. Volgens waarnemers is het mo gelijk dat Chroesjtsjef tijdens zijn bezoek onder meer een waar schuwing zal laten horen tegen plannen" om Westelijke raxet- cases in Italië en Griekenland in te richten. Mogelijk zal hij dan dreigen met de inrichting van dergelijke Sowjet-bases in Alba nië, die een strategische ro! in het Middellandse-zeegebied zou den spelen. Deze theorie wordt gesteund door het feit dat de minister van Defensie, Malinof- sky, de premier vergezelt. Oechitdinof, die deskundige is in problemen van het Midden- 'üosten, is van geboorte een Mo hammedaan en dit zou erop kun nen duiden dat Albanië dat voor het merendeel door Mohamme danen wordt bewoond, een of andere rol zou kunnen krijgen in de communistische betrekkin gen met de Arabische wereld. Firyoebin is onder meer am bassadeur in Zuid-Slavië ge weest. Chroesjtsjef werd op het vlieg veld van Tirana cloor Enver Hoxba eerste secretaris van de Albanese communistische partij, premier Sjehoe, en de Oostduit se premier, Grotewohl, ontvan gen. Tijdens zijn vlucht over het Zuid-Slavische grondgebied zond Chroesjtsjef een telegrafische gelukwens aan president Tito van Zuid-Slavië die maandag 67 jaar is geworden. De vorige maand had Tito Chroesjtsjef bij gelegenheid van diens 65ste ver jaardag eveneens een telegram gestuurd. klaard heeft, moeilijk kunnen bijdragen tot het resultaat van de onderhandelingen tussen Oost en West. Hij merkte op dat er niets nieuws stond in de Russische nota's aan de NAVO-landen en liet doorschemeren dat men zich niet druk zou maken om een antwoord te zenden. DE ZAAK-MACK PARKER De Amerikaanse procureur- generaal heeft medegedeeld, dat de beambten van de federale po litie zich niet langer zullen in laten met het onderzoek naar het uit de gevangenis van Poplar- ville, in de staat Mississippi, ont voeren en vermoorden van de 23-jarige neger Mack Parker, die was beschuldigd van schen ding van een blanke vrouw. Er is namelijk niets gebleken van overtreding van de federale wet ten bij het onderzoek zoals het tot dusverre is gevoerd. De nasporingen zullen worden voortgezet door de politie van de staat Missisippi. De drie vakcentraien wijzen in hun adres erop ernstige bezwa ren te hebben tegen een dergelij ke regeling. Met name het bren gen van de onderhavige groepen werknemers in een sfeer van maatschappelijke zorg die psy chologisch gezien aan een der gelijke maatregel verbonden zou zijn, kan volgens de vakcentra ien bezwaarlijk worden aan vaard. Voorzover wijzigingen van deze aard in het voornemen zouden liggen, stellen de vakcentraien het op prijs tevoren in de gele genheid te worden gesteld mon deling hun bezwaren kenbaar te ma'ken. Deens schip in Caribische Zee gezonken. Het Duitse vrachtschip „Horn- cap" heeft maandag in de Caribi sche zee alle opvarenden van het gezonken Deense schip „Oluf Sven'' opgepikt. De bemanning van het 485 ton metende Deense schip was in reddingboten over gegaan kort voordat hun schip zonk. De oorzaak van de ramp is niet bekend. Een Nederlander gedood en 1 gewond bij auto-ongeluk in buitenland Zondag is tengevolge van een auto-ongeluk bij Augsburg de 32-jarige masseur G. E. Bakker uit Purmerend om het leven ge komen. Zijn vriend, de 38-jarige uitgever P. E. M. Brandt uit Bussum, met wie hij zaterdag per auto uit Nederland was ver trokken voor een reis door Joe goslavië, werd niet levensgevaar lijk gewond. Met o.m. een kaak- fractuur werd de heer Brandt in het ziekenhuis te Augsburg op genomen waar hij vermoedelijk enige weken zal moeten verblij ven. De auto, waarin de beide Nederlanders zaten, sloeg bij het ongeluk over de kop en werd totaal vernield. NOORDWESTELIJKE WIND. De bewolking, die van de Noord zee het land was binnengedre- ven loste overdag vrijwel overal weer op, zij het pas in de mid dag in een smalle strook langs de kust. Het werd daarna opnieuw een zonnige dag, waarbij het kwik opliep van ongeveer 15 graden langs de kust tot even boven de 20 graden in het binnenland. Het huidige weerbeeld wordt nog steeds bepaald door een om vangrijk hogedrukgebied waar van het centrum zich wat west waarts heeft verplaatst en nu ten westen van Schotland ligt. Het veroorzaakte o.a. bijzonder mooi weer in Schotland en vooral in Ierland waar het kwik tot bij na 25 graden opliep. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond. Aan zee minder zacht Op de meeste plaatsen droog weer, met in de kustgebieden wolkenvelden, maar landin waarts flinke zonnige perioden. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Ge matigde temperaturen. Inmiddels trekt een deel van een actieve depressie over Scan dinavië zuidwaarts, zodat zich een noordelijke stroming instelt, die van de IJszee zuidwaarts reikt tot over de Noordzee. Een koufront dat hierin meetrekt zal ons hedenavond bereiken, maar geen neerslag van betekenis brengen. Tevens wakkert de wind wat aan uit noord tot noordwest en zullen opnieuw wolkenvelden van zee binnendrijven die waar schijnlijk minder snel oplossen dan maandag en vooral in de kuststrook tamelijk hardnekkig kunnen zijn. WOENSDAG 27 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.20 5.43 5.55 6.18 6.35 6.58 6.45 7.08 ZON MAAN op ondex op ondei Mei 26 4.33 20.42 8.53 27 4.32 20.43 0.10 10.05 28 4.31 20.44 0 43 11.15 Het bericht van het overlijden van de Amerikaanse oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Dul les is door de Westelijke deelne mers aan de Geneefse ministers conferentie van Oost en West, onder wie Dulles' opvolger, Christian Herter, met leedwezen ontvangen. Herter verklaarde dat de dood van Dulles „alle mensen die de zaak van een rechtvaardige vre de zijn toegedaan, met droefheid zal vervullen". Hij zei te hopen dat de gebeurtenissen te Genéve hem in staat zouden stellen, naar Washington te gaan om de be grafenis van zijn voorganger bij te wonen. Ook in de verschillende Weste lijke hoofdsteden werd 't nieuws met leedwezen vernomen. Een Westduitse woordvoerder zei dat Dulles in Bonn niet alleen als het hart van de Westelijke poli tiek van de afgelopen jaren werd beschouwd, maar ook als een man met groot medegevoel met een inzicht in het Duitse vraag stuk. Hij had een groot vermo gen gehad om de meningsver schillen tussen de Westelijke ge allieerden uit de weg te ruimen. Voorts had men, aldus de woord voerder, in de Bondsrepubliek grote bewondering voor de moed die Dulles tijdens zijn ziekte had betoond. Halvard Lange, de Noorse mi nister van Buitenlandse Zaken, zei dat iedereen die met Dulles te maken heeft gehad geduren de diens ministerschap van zes jaar, zijn overlijden wel als een ernstig verlies voor de krachten die ijveren voor de vrede, zal ge voelen. Hoewel er wel eens menings verschillen waren geweest over de politiek van Dulles, zou vol gens n>inister Lange, niemand in Oost en West kunnen ontken nen dat de Amerikaanse staats man een „man des vredes" was. In kringen van de Ver. Naties werd het overlijden van Dulles beschouwd als het einde van een tijdperk. Hij werd beschouwd als een „man van de Verenigde Naties", die vaak een doeltref fend gebruik van de volkeren organisatie had gemaakt. In dit verband werd er aan herinnerd, dat Dulles vorig jaar op het hoogtepunt van de crises in Li banon en Jordanië deze kwesties voor de Ver. Naties had ge bracht,, waardoor een regeling kon worden getroffen. President Eisenhower, die door zijn lijkarts, dr. Howard Snyder, van het overlijden van Dulles in kennis was gesteld, noemde de overledene „één van de werke lijk grote mannen van deze tijd". In een verklaring, die te Gettys burg werd uitgegeven waar'hij op zijn boerderij het weekeinde doorbracht, zei de president o.a.: „Een leven van werken voor de wereldvrede is geëindigd. Zijn landgenoten en allen die geloven in rechtvaardigheid en in het gezag van de wet treuren bij het heengaan van één der werkelijk grote mannen van onze tijd. Ge durende zijn leven en in het bij zonder tijdens de zes jaren als minister van Buitenlandse Zaken die rijk aan gebeurtenissen wa ren, waren zijn moed, zijn wijs heid en zijn vriendelijk begrijpen gericht op het verbeteren van de betrekkingen tussen de volke ren. Alleen van tirannie was hij een vijand. Omdat hij geloofde in de waardigheid van de men sen en in hun broederschap on der God, ondersteunde hij hun diepste hoop en aspiraties. Uit zijn leven en werk zal de mens heid in de komende jaren nieu we inspiratie putten om nog har der te werken teneinde te komen tot een vrede in rechtvaardig heid". „Wij die met hem mochten werken verliezen een dierbare en naaste vriend, zoals alle Ame rikanen een kampioen voor de vrede hebben verloren", aldus de president. De burgemeester van West- Berlijn, Willij Brandt, verklaarde dat de bevolking van Berlijn met het Amerikaanse volk rouwt om de dood van Dulles, die hij een trouwe vriend van Berlijn noem de. Bondskanselier Adenauer sprak van zijn vriend John Foster Dul les, die een trouw vriend was en een strijder voor de vrijheid en het christendom, die zijn gehele leven aan zijn overtuiging heeft opgeofferd. Minister Von Brentano, die hel weekeinde te Bonn doorbracht, was van oordeel dat „de gehele wereld in deze vooraanstaand staatsman een persoonlijkheid verliest die bereid was de vrede te dienen met een innerlijke hartstocht en een diep gevoel van verantwoordelijkheid". Premier MacMillan van Enge land noemde Dulles een man, in wie „de hoogste idealen werden gesteund door een uitzonderlijk sterk karakter". Oud-premier sir Winston Chur chill en oud-premier sir Anthony Eden betuigden telegrafisch me vrouw Dulles hun medeleven. Dit deed ook president De Gaul le van Frankrijk. In een tele gram aan president Eisenhower zei hij o.a., dat Dulles' doorzet tingsvermogen, zijn geloof in de beginselen, die het Westen hul digt, en zijn moed voor indereen steeds een voorbeeld zullen zijn. Premier Kisji van Japan noem de Dulles de enige man in de „vrije wereld" die Japans positie ten volle begreep. Alle Spaanse radiostations wijdden aandacht aan de figuur van Dulles, waarbij herinnerd werd aan de bezoeken die hij in 1955 en 1957 aan Spanje bracht. Van de zijde van het Belgische ministerie van Buitenlandse Za ken werd Dulles geprezen van wege zijn „superieur staatsman schap en zijn persoonlijke kwa liteiten". Kanselier Raab van Oostenrijk noemde Dulles 'n speciale vriend van Oostenrijk. Zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Figl. herinnerde er aan, dat Dulles had meegeholpen om Oostenrijk zijn vrijheid te hergeven. In de Ver. Staten werden zo wel van democratische als van republikeinse zijde woorden van erkentelijkheid jegens de over ledene. De democratische voor zitter van het Huis van Afge vaardigden, Sam Rayburn, noemde hem een „groot patriot die zijn land goed heeft gediend". De democratische oud-president Truman sprak van „een goede ambtenaar". De republikeinse gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, achtte Dulles „één van de grote Ameri kanen van de 20ste eeuw". ■Het Russische persbureau Tass (Advertentie) en het communistische persbu- i rean „Nieuw-China" gaven het overlijdensbericht zonder com mentaar. Het Oostduitse persbureau A.D.N. sprak van Dulles als een van de initiatiefnemers tot ,.de machtspolitiek tegen het socia listische kamp". „Zijn naam is verbonden met zowel de steun aan de agressieve politiek van Hitier als met de vorming van een nieuw brandpunt voor oorlog in Europa door de kernbewape ning van West-Duitsland", aldus A D.N. De voorzitter van de Duitse Evangelische kerken, bis schop Dibelius, sprek echter van „een ware christen en een trouw lid van zijn kerk". Adenauer naar Amerika. Bondskanselier Adenauer zal met zijn minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, dinsdagmiddag naar Washington vliegen voor de begrafenis van Dulles. Dit heeft een officiële woordvoerder maandag in Bonn bekendgemaakt. GROMIKO NAAR WASHINGTON Dc Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko, zal zich vandaag per vliegtuig van Genève naar Was hington begeven om de begrafe nis van John Foster Dulles bij te wonen, zo heeft maandagavond een Russische woordvoerder te Genève bekendgemaakt. Minister Luns zal begrafenis van Dulles bijwonen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal vandaag naar Washington ver trekken, teneinde namens de Nederlandse regering en in zijn hoedanigheid van voorzitter van de NAVO-raad de begrafenis van oud-minister Dulles bij t® wo nen. Radionieuwsdienst. In de uitzendingen van de ra dionieuwsdienst op woensdag 27 mei zijn wijzigingen gebracht. De uitzending via Hilversum II van 18 uur wordt vervroegd en ver kort. Zij begint omstreeks 17.45 uur, in de pauze van de inter land voetbalwedstrijd Nederland Schotland, en duurt ongeveer 9 minuten. Daartegenover wordt de uitzending van 20.00 uui via dezelfde zender van 5 minuten verlengd tot een kwartier. De uitzending van 19.00 uur via Hil versum I wordt verlengd van 10 tot 14 minuten In Papendrecht zijn de gemoe deren in beroering gebracht door een schoolkwestie. De gemeente raad heeft namelijk enkele weken geleden het verzoek van de Stichting Christelijk Nijverheids onderwijs West-Albiasserwaard om de oprichting van een Chris telijk Technische School in Pa pendrecht overeenkomstig de wet op het Nijverheidsonderwijs nodig te verklaren, met zeven tegen zes stemmen afgewezen. In dezelfde vergadering nam de meerderheid in de raad, bestaan de uit zes P. v. d. A.-leden en één V.V.D.-er een motie aan waarin de oprichting van een openbare technische school of van een compromissehool werd tepleit. De Stichting vindt dit besluit en deze motie in strijd met de realiteit en bovendien in strijd met de zogenaamde pacificatie. Zij is van oordeel dat er alle reden is- in 'Papendrecht een Christelijke technische school op te richten, al was het alleen maar vanwege het feit dat deze schooi elk jaar op tenminste 100 nieuwe leerlingen kan rekenen. Zij heeft zich nu tot de Kroon gewend met het verzoek de Stichting van een Christelijke technische school in Papendrecht ondanks het besluit van de raad, goed te keuren. Onder meer wordt in dit ver zoek aangevoerd dat er in de omgeving van Papendrecht drie openbare scholen zijn, namelijk in Dordrecht, Slikkerveer en Sliedrecht. Ouders die hun kin deren naar een openbare school willen sturen, kunnen daar te recht. Er is maar één Christe lijke technische school en wel in Zwijndrecht. Deze school is geo grafisch gezien onbereikbaar voor kinderen uit de Alblasser- waard en bovendien is zij over bevolkt. De meerderheid in de raad verwierp het verzoek om nodigverklaring ondermeer op grond van de stichtingskosten. Maandag hebben de kerkera den van de Hervormde gemeente, 1 de Gereformeerde kerk, de Chris telijk Gereformeerde kerk en de Oud-Gereformeerde gemeen ,e een adres bij de raad ingediend, waarin ernstig geprotesteerd wordt tegen het meerderheids besluit. fn dit adres wordt ge zegd, dat de meerderheid niet slechts de democratische vrij heid van een groot deel der ar beidersbevolking in de Alblas- serwaard ontkend heeft, maar er bovendien blijk van gegeven heeft geen rekening te willen houden met de godsdienstige overtuiging van dit volksdeel. NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft een aantal personen benoemd verklaard tot leden der Tweede Kamer in de plaatsen van enige leden, die in de regering zijn benoemd. In de plaats van dr. Veldkamp zal zitting nemen de heer W. P. G. Assmann te Roosendaal (KVP) in de plaats van mej. dr. Klompé, mej. J. M. Th. Knol te Enschedé (KVP), in de plaats van drs. Schmelzer mej. O. S. H. M. Kok te Hoensbroek (KVP), in de plaats van mr. Cals mr. E. G. M. Roolvink te Almelo (KVP). Wat de anti-revolutionaire partij betreft is het de bedoeling dat mr. Van Aartsen vervangen zal worden door mr. Wl. Aantjes te Utrecht en prof. Zijlstra door de heer C. van Nierop (secr. Chr. Nat. Vakverb.) te Zeist. Tenslotte is in de plaats van mr. Toxopeus benoemd ver klaard mevr. ir. A. Kuiper Struyk (VVD) te Rotterdam. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal heeft de heer J. C. Corver, te Heemste de, benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De heer Corver komt in de plaats van de heer Kort hals, die minister van Verkeer en Waterstaat is geworden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1