Wat mannen onaangenaam is enu ran de week De vloerbedekking IK HEB ZO'N BUIKPIJN! 11 97? WAT TE DOEN IN DIT GEVAL? Moeder, \Joot <U VOOR HET STRAND! Regenbak schoonmaken 4 Is uw gummie (tuin(slang) lek, bestrijk haar dan met dikke terpentijn. Gasslangen kan men hiermede niet repa reren. 4 Iluurkwitanties behoeven slechts 5 jaar bewaard te worden, omdat een huurvor- dering met 5 jaar verjaart. 4 Een goed middel tegen tran spirerende voeten is's avonds een voetbad (warm water met wat zout, geen soda) stevig borstelen, naspoelen met koud water, krachtig afdrogen. Des morgens kamferspiritus ge bruiken als men geen kloot jes tussen tenen heeft, daar na poederen, zorgen voor schone kousen en twee paar schoenen tegen elkaar ge bruiken. 4 Een enkel grijs geworden hoofdhaartje verdwijnt dik wijls reeds door toevoeging van wat azijn in het was water. Blindedarm? nervositeit? of gewoon verstopping? Huidgenezing Ik kan koken Firma P. J. VAN DE SANDE Zaterdag 23 mei 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Er zijn tegenwoordig zovele verschillende vloerbedekkingen in de handel, dat jonge paren wel eens twijfelen bij de keuze als zij een eerste nestje gaan in richten, maar ook ouderen ge regeld om advies aankloppen als er sprake is van vervanging, re paratie of schoonmaken. Gezien de hoge kosten komt een gemiddeld gezin aan een „pers" niet vaak meer toe. Der halve wordt gezocht naar een ander goeduitziende en lang mee gaande vloerbedekking. Ander zijds komt de techniek velen te hulp met machinaal vervaar digde Perzische tapijten en be vordert de zelfwerkzaamheid het zelf knopen van Smyrnatapijten. Wat duurzaamheid betreft staan deze bovenaan de lijst, ze gaan langer dan een mensenleeftijd mee. Wie zelf gaat knopen, ad viseren wij evenwel goed te be seffen wat de kosten van de wol in totaal zullen zijn, en hoeveel TIPS (ft Een schimmelvlek in hout verdwijnt door afwrijving met petroleum. 4 Als slagroom niet. stijf wil worden voegt men er een beetje opgeloste gelatine bij. 4 Thee-, koffie- of chocolade vlekken in niet of moeilijk wasbare stoffen moet men eerst betten met lauw water, daarna met alcohol. V.z v. be treft wasbare stoffen wassen met warm water of wassen in sop. 4 Onzichtbare inkt kunt ge ma ken van 1 deel lijnolie, 20 de len ammoniak en 100 delen water. Er is niets meer van te lezen, zodra het droog gewor den is. Dompelt men het ge hele blad wederom in water, dan wordt het geschrevene" weer leesbaar. (Nadruk verboden). werktijd er in gaat zitten: zü moeten het formaat niet te groot kiezen, willen zij niet bel gevaar lopen met een half afgewerkt kleed te blijven zitten. Echte Perzische tapijten zijn alleen door kenners van machi naal vervaardigde te onderschei den, want zelfs machinaal wor den de weeffouten van de hartd- knopers nagebootst Een nieuwe vondst is het „tuf ted tapijt", dat een uitstekende vervanging biedt voor de nor male beurs. Bij de tapijten dient men te fatten op de hoogte van de „pool"; hoe dikker het tapijt, hoe langer levensduur. Dan zijn er, na de poolweefsels, ook plat- weefseltapijten, die weliswaar niet zo lang aan de gebruikte zijde mooi blijven, maar daaren tegen omgekeerd kunnen wor den, hetgeen een punt van over weging kan zijn. Het poolweef- seltapijt heeft een rug van jute en kan dus nimmer andersom gelegd worden. Beide tapijten kunnen vakkundig worden ge reinigd. Tapijten of karpet kun nen worden gelegd over een vast tapijt van één kleur, b.v. bouclé. Bouclé leen losse kaardgaren stof met lussen geweven) is op dit gebied vrijwel onovertroffen, /omdat het in een mensenleeftijd onverslijtbaar is. In de moderne zitkamer legt men geen karpet meer van de mvang zoals vroeger. Menigeen ;iest liever kleine formaten, vaarbij dan eerder een klein ta- ijt, een dierenhuid, een sisalmat t rubber in aanmerking komen, e dierenhuiden moet men even- el niet leggen op plaatsen, waar vbel wordt gelopen of waar kin deren spelen. Wie besluit, tot mat ten kan kiezen uit biezen, kokos, sisal e.d. Een heel geslaagde op lossing bereikt men met een vaste kokosmat, waarop dan en kele gekleurde kleedjes worden gelegd. Leg geen matjes van het zelfde materiaal op een grote vaste mat, dit geeft een verkeerd effect. Bij een rubber vloer kun nen de kleedjes e.d. zelfs geheel achterwege blijven, als er een middenvak van anders gekleurde lubber wordt ingevoegd. Ditzelf de doet men tegenwoordig met linoleum. Linoleum en zeil zijn niet het zelfde! Linoleum kent wel ver schillende variaties, maar de echte, sterke vloerbedekking van die naam is een juteweefsel, waarop een harde, vele jaren in goede staat blijvende laag is ge perst, bestaande uit kurkmeel, hars, lijnolie en gommen, ge mengd met kleurstof(fen). Lino leum is ideaal voor kamers met veel geloop, spelende kinderen enz. Fraai zijn de toepassingen van vakken effen linoleum in contrasterende kleuren. Viltzeil, vloerzeil en balatum zijn voordeliger vloerbedekkin gen, maar gaan uiteraard minder lang mee. Vloerzeil b.v. is jute, bedrukt met verf. Viltzeil is vilt- papier, gedrenkt in asfalt en daarna met verf bedrukt. In een nieuw huis wordt vaak met goed kope vloerbedekking begonnen, omdat de vloer mogelijk vocht optrekt. Men bedenke echter, dat de vloerbedekking ook geluid dempend moet zijn! Er zijn heel wat ouders die tobben over de gezondheid van htm kinderen omdat ze steeds ius- teloos en bleek uit school konten en altijd maar klagen over buik pijn. Vaak ook worden ouders 's nachts telkens weer opge schrikt omdat hun kinderen plot seling beginnen te jammeren. Als reden daarvoor wordt dan (Advertentie). Huidzuiverheid - Huidgezondheid Ca puistjM v«rdro0M door 1 Onlangs heeft men aan honderd mannen van uiteenlopende leeftijden en millieu's de vraag voorgelegd, welke vrouwehjkste eigenschappen hen het meest onaangenaam troffen. Er waren er maar zes, die onvoorwaardelijk een knappe vrouw eisten. Tweeentachtig verklaarden er genoegen mee te nemen, dat hun wederhelft hartelijk, gevoelig en aan I rekkelijk was. Niet meer dan i.veo hadden voorkeur voor opvallende make-up. Niet een van de honderd kon het waarderen, dal vrouwen publiekelijk lippenstift en poederdoos hanteerden. Hier volgt een opsomming van vrouwelijke ondeugden, waardoor de proefpersonen vrijwel unaniem onaangenaam werden getroffen: ...als zij niet luistert als je over je werk buitenshuis spreekt. ...ais zij 's avonds bij je thuiskomst dadelijk met onaangename dingen als gasrekeningen, belastingbiljetten, een kapotte ruit, ondeugende kinderen, ruzie met de werkster en dergelijke din gen te voorschijn komt. ...als er voortdurend iets aan haar rinkelt, bengelt of glinstert. ...als zij haar wenkbrauwen afscheert en door een onaanzienlijke streep op een verkleerde plaats vervangt. ...als er sporen van lippenstift op haar tanden te zien zijn. ...als zij in een restaurant of tijdens een bezoek onder de tafel ongemerkt haar schoenen uittrekt. ...als de schouderbandjes onder haar bovenkleren rafelig zijn of de naden van haar kousen scheef liggen. ...als haar decoleté schoonheidsfouten onthult. ...als zij flirt zonder ernstige bedoelingen. ...als er voortdurend asresten op de vloer of onder haar of op de kleren van haar partner vallen. ...als zij in een ogenblik van schrik onwelluidend gilt. ...als zij voor elke afspraak principieel te laat komt. ...als zij al bij de tweede ontmoeting laat doorschemeren huwe lijksneigingen te hebben. ....als zij in een café de man passeert en zelf met de kelner onder handelt. NATUURLIJK hebt u uw vakantieplannen al gemaakt, maar daarmee bent u nog niet klaar. Op vakantie draagt iedereen altijd graag andere kle ding dan die welke hij of zij normaal thuis draagt. Het is toch niet prettig om ergens aan het strand in ons gewone jurkje te gaan zitten Neen, aan het strand dragen we kleding die in dit milieu past. De cou turiers hebben daartoe speciale collecties ont worpen en zo zien we verschillende aardige ensembles, die menige vrouw graag tijdens haar vakantie zal willen dra gen. Een voorbeeld hiervan zien we op onze illustra tie. Het betreft een drie kwart broek met een lang jak, vervaardigd van een leuke katoenen stof. De kleur is blauw met zwarte strepen en in de licht blauwe banen vinden we witte en don kerblauwe driehoekjes, waardoor we een vrolijk effect krijgen. De broek is normaal driekwart en het jak is recht toe recht aan, met korte mouwtjes en een vierkante halsuitsnijding. Alles even simpel, maar in zijn eenvoud en door het leuke dessin buiten gewoon aantrekkelijk. Dergelijke pakjes stel len ons in staat ons aan het strand vrij te bewe gen, de broek stelt de zon in staat onze onderbenen lekker bruin te branden tot op rokhoogte. zodat wij later In onze japon toch bruine benen hebben. Het jak is ruim en belemmert ons niet in onze bewegingen, terwijl het ons toch goed om sluit. De armen krijgen ook voldoende zun. Wat willen we nog meer I Wie zou niet graag zo'n leuk strandpak op vakantie meenemen 1 (Nadruk verboden). Gebeurt het V ook wel eens dat V Uw andijvie of spinazie al in huis hebt en dan helemaal geen tijd of zin hebt om die schoon te maken? Of dat het weer misschien plotseling zó is geworden dat een slaatje eigen lijk veel lekkerder zou zijn? Waarom zouden we dan eigen lijk niet van ons voornemen, de groente gekookt te geven, af stappen en ze inderdaad rauw opdissen? Spinaziesla en andij- viesla smaken beide verrukke lijk. Nemen uye er een eitje bij, doen we er dobbelsteentjes kaas door of hadden we juist vlees, wat we ook koud kunnen op doen b.v. gegarneerd met wat mayonnaise en een paar zilver uitjes? Weet U dat we bladgroente besprenkeld met wat water in een goed gesloten plastic zak prachtig fris houden? Want we willen de rest van de groente de volgende dag toch zeker nog gebruiken. B.v. in de vorm van stamppot met rauwe groente. Weer eens iets heel anders enwe sparen er een bezoek aan de groenteboer mee uit! ZONDAG: Kop bouillon; kalfs oesters, aardappelen, peu len en worteltjes; aardbeien met Bulgaarse yoghurt. MAANDAG: Spinaziesla met hamblokjes, gebakken aard appelen met gefruite ui; beschuit met bessensap. DINSDAG: Stamppot rauwe spinazie met kaas; sinaas appel. WOENSDAG: Gevulde Slakrop- jes, rauw gebakken aardap pelen; rabarber met vanil- levla. DONDERDAG: Roastbeef, pos telein, aardappelen; cocos- vla, VRIJDAG: Koud vlees, remou- ladesatzs, aardappelkoekjes, tomaten en. komkomfnersla, of viskoekjes, aardappelpu ree en sla; tuttifrutti met koffieroom. ZATERDAG: Kerrierijst; hang op. RECEPT: COCOSVLA 'h l melk, 150 gr gemalen co- cos, 25 gr. suiker, 25 gr maïze na, 100 gr goela djawa. De goela djawa in wat water oplossen, zeven en vermengen met 100 gr cocos. De melk met de rest van de cocos lang zaam aan de kook brengen, binden met de maizena (aan gemengd met wat koude melk) en met wat suiker af- maken. De vla laag om laag met het cocosmengsel in een vlaschaal opdienen. RECEPT: Stamppot rauwe spinazie met kaas 2 kg aardappelen gaar koken, stampen en vermengen met een rauw geraspt uitje en l'/z pond gewassen en gemalen rauwe spinazie. 40 gr boter, melk naar behoefte en van het vuur af 200 gr geraspte kaas en wat zout erdoor roe ren. Op dezelfde wijze kan stamppot andijvie, raapstelen, sla, kool en zuurkool worden gemaakt. dikwijls buikpijn opgegeven. Bij plotseling opkomende pijn wordt cr terecht aan blinde darmontsteking gedacht, vooral wanneer de klachten rechts on der in de huik «orden gelokali seerd. Volledigheidshalve moot hier bij echter worden opgemerkt dat blindedarmontsteking ook gepaard kan gaan niet, pijnen die op heel andere plaatsen wor den gevoeld. BLINDEDARMONTSTEKING Lichte tempcratuursverhoging doet het vermoeden op appendi citis versterken. In zulke geval len doet men er goed aan de dok ier dadelijk te waarschuwen. Snel chirurgisch ingrijpen brengt, in liet geval er werke lijk appendicitis in het spel is, de zaak weer in betrekkelijk korte tijd In orde. Er zijn ook nog andere acute buikklachten, die de komst van de huisarts vereisen. Het is niet altijd gemakkelijk om ie weten of men de dokter 's nachts lastig moet vallen. In alle gevallen van plotseling opkomende hevige pijn doet men er in ieder geval goed aan het kind rustig in bed te leggen. Het patiëntje moei dan eens even niet eten of drinken: in 'zuik een toestand moet het maag- en darmkanaal zoveel mogelijk met rust gelaten worden. Men mag dus ook geen laxeer middelen ingeven of lavementen toepassen, tenzij de dokter dit na onderzoek noodzakelijk oor deelt. In de overgrote meerderheid der gevallen van buikpijn bij kin deren is er echter gelukkig niets ernstigs aan de hand. Telkens weer optredende vage pijnen berusten meestal op ner veusheid. Er kunnen allerlei in vloeden op het kind inwerken die het geestelijk evenwicht in ge vaar brengen. De oorzaak ligt dan op opvoedkundig terrein! Onrust, drukte en ruzie in het gezin zijn voor een kind verder felijk. Veel kinderen worden ook nog altijd bang gemaakt. Sommige kinderen moeten voortdurend strijd voeren om zich te handhaven tegenover broertjes en zusjes, anderen heb ben weer te weinig gelegenheid om echt te spelen. Een kind kan ook in zijn gees telijke ontplooiing worden gehin derd, doordat ouders of andere opvoeders veel te strenge eisen stellen voor een „keurig gedrag". Misschien vestigt de huisarts hierop de aandacht, maar het is nuttig als de ouders zich uit eigen beweging afvragen of er misschien psychologische fouten zijn gemaakt. ANDERE OORZAKEN Buikpijn kan ook optreden door maagoverlading of door tra ge stoelgang. Teveel eten en schrokkerig eten is natuurlijk een verkeerde gewoonte. Verstop ping, lang niet zeldzaam bij kin deren, is soms een gevolg van ongeschikte voeding, soms ook van plaatselijke afwijkingen rondom de darmopening. De voeding verbetert men door van wit op bruin brood over te gaan. Scheurtjes rondom de darmopening vereisen medische behandeling. Een enkele maal be rust chronische verstopping ook op psychische oorzaken. Dan moet vanzelfsprekend op andere manier hulp worden geboden. De ingewandsparasieten of „wormen" veroorzaken ook nog al eens buikpijn. Zowel voor de zeer kleine maden als voor spoel en lintwormen is een door de dok ter voorgeschreven wormkuur noodzakelijk. dr H. W. SCALONGNE (Nadruk verboden) Al neemt de aanleg van water leiding hand over hand toe, de regenbakken zijn vooral ten plattelande, nog lang niet ver dwenen. Af en toe moet deze bak of ton een goede schoonmaakbeurt hebben. Wij weten het, het is geen prettig werkje en er zijn voor een put 2 personen nodig, de ene om het vuil af te krabben, een ander om de volle emmers omhoog te halen. De meeste waterbakken zijn aangesloten op de afvoerpijp van het dak en het is begrijpelijk dat met hef regenwater veel onge rechtigheden onze put zullen be reiken. Denk maar eens aan al die vogeltjes, die regelmatig ons dak benutten als zitplaats en ze gaan werkelijk niet naar beneden om hun behqeften te doen. Veel vuil komt in de regenbak terecht. Het is in dat verband, noodzake lijk het water uit deze bak af komstig, indien 't gebruiki moet worden voor drinkwater, te ze ven. FILTERS Wij hebben wel eens afvoer pijpen gezien- waarin dicht bij de uitmonding in de put een stuk afvoerleiding was uitgezaagd en voorzien van een filter. Natuur lijk moet het stuk, waarin de fil ter is aangebracht weggenomen kunnen worden, omdat het vuil zich natuurlijk vast zal zetten voor de zeef. Dat is echter een klein werkje, vooral als het re gelmatig gebeurt. Niet regelmatig schoonge maakte regenputten gaan op de duur stinken, al het vuil zet zich vast op de bodem en langs de kanten. Het is dus aan de wan HANDIGE HANDEN den een voortdurende groei en sterven van een groot aantal or ganismen. Dit proces begint al zodra de eerste druppel water de bak bereikt. De put zal eerst leeggeschept moeten worden. Dat is een heel werk, waarbij wij natuurlijk be halve emmers, ook een ladder nodig hebben. Zodra de put leeg is, moeten de wanden schoon ge krabd worden, al het vuil moet als het ware losgeweekt worden. Ook dit vuil moet met emmers naar boven gehesen worden. STOFVRIJ Zodra al het vuil verwijderd is, moeten bodem en de wand afge schrobd worden, goed naspoelen met schoon water en ook dit wa ter moet weer worden verwij derd. Dan laten we wanden en bodem goed drogen, waarna al les met een stoffertje stofvrij ge maakt moet worden. Het is vanzelfsprekend nood zakelijk dat het deksel van de put afgesloten kan worden, want het is nog steeds een geliefkoosd iets voor de jeugd om het deksel te openen en er allerlei rommel in te gooien. Ook is het niet uit gesloten, dat katten e.d. onge merkt in de put verdwijnen en u kunt begrijpen, dat het dier et- in zal sterven en het kadaver het water kan vergiftigen, althans sterk verontreinigen. (Nadruk verboden). Verkrijgbaar bij: NOORDSTRAAT TERNEUZEN KIND EN KARAKTER De ouders van Tom zitten met een vrij moeilijk geval, wat hun oudste jongen betreft. Tom is nu negen jaar. Onder hem zijn nog twee zusjes van zes en vier. De ouders hebben bij hun kinderen altijd de volgende taktiek gevolgd: jullie kun nen ons alles vertellen. .Te hoeft nooit bang vóór straf te zijn, als je maar eer lijk opbiecht en niet probeert je er met leugens uit te draaien, of stiekeme din gen te doen. Deze ouders gingen van het stand punt uit, dat eerlijkheid de voornaamste eigenschap is, die een mens kan sieren (wat ook ontegenzeggelijk waar is) en dat de eerlijkheid gestimuleerd wordt door het wegnemen van iedere angst voor straf. Bovendien meenden ze op deze manier het volledig vertrouwen van hun kinderen te winnen, wat ook een heel voorname factor bij de opvoeding is. Ze hebben met hun methode groot suc ces gehad. Hun kroost ontwikkelde zich tot aardige, openhartige en volkomen betrouwbare kinderen, aan wie elke angst voor hun ouders vreemd was. Vader en moeder zagen ze als hun beste vrienden. Noodzaak om te liegen of iets te verheimelijken bestond niet, want de ouders hielden zich aan hun belofte: straf voor een vergrijp, dat eerlijk opge biecht werd, werd niét gegeven. Nu waren de vergrijpen ook nooit heel OPVOEDING ernstig. Over wat er gebiecht werd, spra ken de ouders met hun kinderen en brachten hun onder het oog, waarom het verkeerd was en niet meer gebeuren mocht. Alles ging goed, totdat enkele maan den geleden de moeilijkheden met Tom begonnen, waar de ouders nu niet goed raad mee weten. De jongen is plotseling dit „alles eerlijk aan zijn ouders ver tellen" gaan beschouwen als een vrij brief om ook alles te kunnen doen. D.w.z. hij haalt nu herhaaldelijk dingen uit, die niet door de beugel kunnen en wel degelijk straf zouden verdienen. Maar erop rekenend, dat er geen straf gegeven wordt voor wat je eerlijk ver telt, meent hij, net als het altijd geweest is, van iedere konsekwentie af te zijn, zodra hij opgebiecht heeft. De ouders vroegen mij hierin om raad. Ze staan voor een dilemma, waarvan ze de oplossing niet zien. Ze hebben het ge voel hun doel voorbij geschoten te zijn. Natuurlijk is het nog altijd iets, om dankbaar voor te ztjn, dat de jongen zo openhartig tegen hen is en nooit zal pro beren, zijn ondeugendheden te verber gen. Maar het gaat toch ook niet aan, om de konsekwentheid zóver door te drijven, dat ze van hun kant alles door de vin gers zien onder het motto: wat opge biecht is, is vergeven en vergeten. Ik voor mij zie dc zaak niet zo duister in. Waar het duidelijk is, dat er tussen deze ouders en hun zoon van klein kind af een door niet geremde vertrouwelijk heid heeft bestaan en Tom wel een heel hoge dunk van het rechtvaardigheids gevoel van zijn ouders moet hebben, moet hij het volgens mij. op de leeftijd waarop hij nu is, kunnen verdragen, dat ze eens uit een ander vaatje gaan tap pen. Ik heb hun aangeraden, ernstig met de jongen te praten en hem onder het oog te brengen, dat sommige dingen, die hij nu doel, vanzelfsprekend straf verdienen en ook gestraft móéten worden, ook al vertelt hij ze eerlijk. Het zal de verhou ding tussen Tom en zijn ouders niet schaden, wanneer zij hem thans lerert, dat ook in het leven, dat hij straks bin nentreedt, ieder mens de konsekwenties van eigen daden moet leren dragen. MARCELLE. (Nadruk verboden)'.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5