RONDOM PINKSTEREN KERKDIENSTEN de zonnige RANG Soepeler toepassing ongevallenwet Moeder y°orMhre BABYDERMoufRZALf Minister Cals over wijziging lager onderwijswet Voor de zondag Baby-huidje DS GSHUURDS SCHTGSNOOT Zaterdag 23 mei 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Het nieuwe kabinet Pinksterdrukte Haringvloot en Hilton hotels Vergiftiging en verkeer Tienjarenplan en Venusman Het nieuwe kabinet is dan eindelijk geboren. Hoewel, „geboren' is hier eigenlijk een weinig passend woord; „geconstrueerd„in elkaar gezet" geeft de wordingsge schiedenis beter aan. De nieuwe regeringsploeg is als een mozaiek in elkaar ge legd. Of het een schoon ge heel is geworden, staat nog te bezien, n aar 't is althans een zeker geheel. Zelfs voor 't sluitstuk (Sociale Zaken) is een oplossing gevonden: mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, thans burgemeester van Eindhoven, kwam het kunst(maak)werk comple teren. Prof. De Quay werd, na dat het complete construc tieplan hem door prof. Beel was voorgelegd, aangewezen als formateur. De heer De Quay riep zijn vermoede lijke toekomstige medewer kers prompt bijeen, wist met dezen overeenstemming te bereiken over het rege ringsprogram, spoedde zich vervolgens naar paleis Soestdijk, aanvaardde de formatie-opdracht en „pre senteerde" meteen zijn kabi net aan Hare Majesteit. Zowel de Koningin als de formatie-zwoegers konden met een gerust hart de Pink sterdagen doorbrengen. On middellijk daarna vond de beëdiging van de nieuwe ministers plaats, maar de regeringsverklaring zal pas op 26 mei worden afgelegd. Dit laatste in verband met het bezoek van de sjah van Perzië, dat juist in deze week viel. Voor een zo ge wichtige aangelegenheid moet het land nog maar een weekje langer op zijn nieu we regering wachten. Toerisme en visserij De Pinksterdrukte is dit jaar groot geweest, maar niet over stelpend. Oorzaak: het was over het algemeen wel goed en vrij zonnig weer, maar wij waren door een direct aan de Pinkster dagen voorafgaande tiendaagse periode van warm zomerweer zo verwend, dat de temperatuur op de feestdagen bepaald kil aan deed. Intussen waren er toch nog wel een 200.000 vreemdelingen in ons land, terwijl vele honderddui zenden Nederlanders huis en hof hadden verlaten, om van hun vrijheid te genieten. Het bezoek aan de badplaatsen was matig, maar instellingen als Maduro- dam, Avifauna, de Efteling, De Hoge Veluwe, Sonsbeek, Blijdorp, Artis, de rondvaartrederijen en zelfs nog de Keukenhof en Lin- naeshof profiteerden rijkelijk van het beweeg van Nederlanders. Het aantal dodelijke ongelukken Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. H. Smid, van Haarlem. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. D. Hoornstra, van Hoofd dorp. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 23 MEI. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Gebouw „Pro Rege.") Terneuzen: 7.30 uur Stud, Ligten- berg, van Rjjssen. NED. HERV. KERK. Axel: "10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo, van Sluiskil. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst. Hulst: 10 uur Ds. K. Verbeek, van Kloosterzande. Philippine: 9 uur Ds. E. Ed. Stern. (Bed. H. Doop.) Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. N. Cupé do; 2.30 uur vie. S. den Blaau- wen, van Axel. Terneuzen: (kerk Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Cand. J. Leeuwic, van Vlaardin- gen. Gebouw Kerkhoflaan: 10 uur Eerw. heer C. H. Hejjboer, van Zaamslag. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht; 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. (Bed. H. Doop.) GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Ik zal horen wat God de Here spreken zal; want Hij zal tot Zijn volk en tot Zijn gunstgenoten van vrede spreken. Ps. 85 9. Vele zijn de stemmen der aarde, waarnaar wij mensenkinderen luisteren en die onze ziel her- en derwaarts bewegen. Hier is de Christus of daar is Hij, zo klinkt ons vooral in onze dagen van alle zijden tegen. Dat wil keggen: hierin is uw heil, daarin uw za ligheid! En op die wijze wordt menig mensenhart onrustig en geslingerd als de baren der zee. Ach, aan hoevele stemmen geven wij gedurig gehoor! En wij blijven doof voor de stem van Hem, die zich boven al dat men- senrumoer laat horen. In het spreken van God tot de mens ligt voor ons zaligheid. En het is ons geraden naar Hem te luisteren, Die, hetzij Hij vermaant en be straft of vertroost en bemoedigt, altijd a&n d€ luisterende ziel vrede brengt. Wij beginnen onze dag zoo vaak met allerlei plannen: Ik zal dit werk voleindigen, die reize aan vaarden, dat plan ten uitvoer brengen. Trachten wij heden eens de god delijke raad te volgen, die de psalmdichter tot ons brengt. Laat het in ons heden een bevestigd voornemen zijn om te horen, wat de Here tot ons spreken zal. Zo dra Hij maar in ons aan het woord kan komen, daalt de hemel- zegen, die „vrede" heet, op ons r.eer. Ja, onze ziele waakt en wacht, Uw Vaderhand zal ons bestieren Ln ons geloof zal door Uw kracht Op nood en dood toch zegevieren. (Uitt „Nieuw Bijbels Dagboekje."), CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Lees- dienst. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswükstraat.) Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug. GEREF. GEMEENTE (Syn.). Axel: 10 uur 2.30 uur en 7 uur Stud. Ligtenberg, van Rvjssen. (Gebouw „Pro Rege.") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur: Ds. A. Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H, H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen7 uur, 8.30 uur en rö.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. DONDERDAG 28 MEI. NED. HERV. KERK. Hoek: 2.15 uur Huwelijksbevesti- fing en -inzegening. .15 uur Huwelijksbevestiging en -inzegening. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 23 MEI. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 24 MEI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Evenhuis. Breskens: 10 uur Dr. J. H. van Beusekom. Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. Joh. Bre- Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Medew.Herv. Kerk koor.) Retranchement: 9.30 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. (Bed. H. Doop.) St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. (Bed. H. Doop.) Zuidzande: 10 uur Wika R. Was- terval; 2.30 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen, van Oostburg. DINSDAG 26 MEI. Schoondijke: 3.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Huwelijksbevesti ging en -inzegening.). bleef gelukkig beperkt. Gedurende de Pinksterdagen lag onze haringvloot gepavoi- seerd en wel in de thuishavens. Op „vlaggetjesdag" (zaterdag) was het bijzonder druk en ook daarna trokken de schepen nog veel bekijks. Dinsdagmorgen zijn de loggers uit Vlaardingen, Sche- veningen, Katwijk en IJmuiden vertrokken naar de visgronden, in de verwachting dat reeds op vrijdag de eerste maatjes groene haring in IJmuiden zouden kun nen worden aangevoerd. 1 Hilton hotels Enige deining is ontstaan over de bouw van twee Hilton hotels, n-1. in Amsterdam en Rotterdam. De staat zal zich garant stellen voor rente en aflossing van twee leningen, elk ten bedrage van 12 miljoen, als het desbetref fende wetsontwerp tenminste wordt aanvaard. Maar de Neder landse hoteliers, georganiseerd in Horecaf en Hocres, zijn aller minst enthousiast over de plan nen. .Wanneer het kapitaal, dat overheid en bedrijfsleven nu be schikbaar willen stellen voor de bouw van twee Hilton hotels, ter beschikking zou komen van de Nederlandse hotellerie, zou een veel grotere bijdrage worden ver leend aan de oplossing van het hotelprobleem dan thans het ge val is". Aldus genoemde orga nisaties op een door hen belegde persconferentie. Direct daarna noemde echter generaal mr. H. J. Kruis als ad viseur van de directie der K. L. M. op een aansluitende perscon ferentie een aantal argumenten vóór het wetsontwerp. De Hilton- hotels in Amsterdam en Rotter dam zouden van groot belang zijn voor de ontwikkeling van het toerisme. „Er is dringend be hoefte aan zulke hotels, omdat zij tegemoet komen aan de speci fieke wensen van de Amerikaan se toerist. In alle landen, waar Hilton hotels zijn verezen, is steun ver leend door de overheid" Boven dien achtte mr. Kruis de bouw van deze Amerikaanse hotels ook nog in het belang van de Nederlandse hotellerie, omdat alleen al de aanwezigheid van Hilton hotels de toeristenstroom naar Nederland zou bevorderen. 1 Vergiftigd water en volle wegen Door de lozing van sterk gif tige stoffen is een groot deel van de wateren van midden Zuid- Holland besmet geweest. Enorme hoeveelheden dode vis kv/amen bovendrijven en volksgezondheid waarschuwde ten sterkste tegen gebruik op enigerlei wijze van het besmette water of ook tegen zwemmen daarin, omdat dit ern stige gevaren zou kunnen op leveren. Intussen zijn reeds maatregelen genomen, om een eventuele herhaling van het ge beurde in de toekomst te voor komen, althans voorzover betreft de uitbreiding van de vergifti ging in een zo uitgestrekt ge bied. Tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat in de Eerste Kamer heeft de heer Lichtenauer de vrees ge uit, dat in het westen van ons land veertien-baans-wegen nodig zullen zijn, om in 1980 het steeds toenemende gemotoriseerde ver keer te verwerken. Minister Van Aartsen zag echter de oplossing in nieuwe, evenwijdig lopende wegen, zodat 14 banen niet no dig zouden zijn. Wel achtte de minister de bouw van wegen, bruggen en tunnels een moeilijk financieel probleem. Indien aan alle wensen zou wor den voldaan, zou men versteld staan van de bedragen, die hier mee gemoeid zijn. Het is beslist onmogelijk alles tegelijk uit te voeren en het nieuwe kabinet zal dan ook de volgorde van uitvoe ring van de meest noodzakelijke werken moeten vaststellen. Daartoe behoren dan; verbete ring van de IJmond, Hem-, Coen- en IJ-tunnel, verbetering van het Amsterdam-Rijnkanaal, verbre ding van de sluis bij Wijk bij Duurstede, Sloeplan, Kreekrak- plan, drie nieuwe spoorbruggen enz. enz. Suriname en George Adamski Gouverneur J. van Tilburg van Suriname heeft bij de opening van de Surinaamse Staten mee gedeeld, dat de uitvoering van het tienjarenplan, in het kader van het z.g. Brocopondo-plan, zal woorden versneld. Tevens ver klaarde de gouverneur, dat de belangstelling van buitenlandse beleggers voor de mijnbouw in Suriname toeneemt. Over de be langstelling van Nederlandse be leggers hoorden wij niets In Nederland is aangekomen meneer George Adamski uit Ca- lifornië. Deze meneer is expert in vliegende schotels en aanver wante artikelen. In 1952 heeft hij de eerste ontmoeting gehad met een bewoner van de planeet Venus, naar zijn zeggen, en ook heeft hij reeds een reisje om de maan heen gemaakt. Wat hj, aan de achterkant van de maan alle maal zag? Huizen en levende wezens, ook dieren, een soort honden, wegen en rivieren. Heel wat bewoners van andere pla neten hebben in hun vliegende schotels de aarde al bezocht. De heer Adamski heeft op Tweede Pinksterdag een rede gehouden in het gebouw voor K. en W. in Den Haag. Maar de Nederlandse wetenschappelijke wereld houdt zich verre van zijn fantasieën. Wel is de heer Adamski coor H. M. de Koningin op Soestdijk ontvangen. Of hij Hare Majesteit heeft kunnen interesseren voor een zomervakantie op Venus, weten wij niet. Ten dienste van de Rotterdam se Droogdok Maatschappij is in de Nieuwe Waterweg aange komen een 54.000 tons dok, over genomen van de Britse admira liteit. Het is 275 m lang en bijna 60 m breed. En de heer D. J. Lambooy heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen als hoofd redacteur van het alom in den lande bekende ANP. De nieuws berichten gaan door! (Nadruk verboden). De uitlevering van Josee Venmans De rechtbank van Turnhout heeft de zaak van Josee Ven mans, het vierjarige Nederlandse meisje, dat in 't gezin De Beucke- laer te Rijckevorsel met goedvin den van de moeder is opgenomen en voor wie de raad voor kinder bescherming te Breda naar uit levering naar Nederland ijvert, het bevel uitgesproken, dat de procureur des konings in de zit ting van 11 juni moet oordelen over de derde voorwaarde, die moet worden vervuld ingevolge de overeenkomst Nederland-Bel- gië van 13 juli 1913 voor de repa triëring van een landgenoot. Deze repatriëring moet n.l. overeen stemmen met het belang van de betrokken minderjarige. De Belgische rechtbank dient te onderzoeken of de gevraagde repatriëring geen nadelige gevol gen zal hebben voor de opvoe ding en de gezondheid van Josee, hetgeen de Bredase raad voor kinderbescherming, naar zij mee deelde, een formaliteit vindt, die van Belgische zijde bezien met evenveel recht in het voordeel van de Belgische pleegouders dan wel in het voordeel van de raad kan uitvallen. (Advertentie) ZEIP CAdvertentie LUISA-MARIA LIHARM Ouautcwieeerde r«rteltng: W. JTOK—LUOTÏK HOLLANDSE NIEUWE GEARRIVEERD De eerste „Hollandse nieuwe" is binnen. De Scheveningse log ger Sch 55 „Noorderkroon" heeft de haringrace gewonnen. Het schip is vrijdagochtend om half tien de Scheveningse haven binnengelopen met HO kantjes aan boord. SCHIPPER BLOK VAN „TONNY" WINT IJMUIDENSI HARIN GPRIJS Schipper K. J. Blok van de Scheveningse motorlogger Sch 72 „Tonny" heeft om kwart voor elf uit handen van Velsens burge meester mr. M. M. Kwint, d« prijs van IJmuiden ontvangen, uitgeloofd door het gemeentebe stuur voor de schipper van de logger, die in IJmuiden de eerste Hollandse nieuwe aanvoerde. De prijs bestaat uit een zilveren legpenning en een oorkonde. Schipper De Graaf van de „Noorderkroon", die als eerste haring in Nederland aanvoerde, liep deze prijs mis aangezien hij van zijn reder te Scheveningen moest binnenlopen. De „Tonny" loste te IJmuiden tachtig kantjes, die per vracht auto naar de Scheveningse af slag zijn vervoerd. Als tweede kwam, 20 minuten later, te IJmuiden de Kw 40 „Everard Christina" binnen met 47 kantjes. 76). (Nadruk verboden). Estrella stak een sigaret op en gooide die zonder roken op slag weer in de asbak. Zij was óók verliefd op MiguelDat viel niet te ontkennen. Zij kon wel aldoor tegen zichzelf vol houden, dat hij een verachte lijke dief was geweest, maar die liefde kon zij niet uit haar ruk ken. Zij had hem blindelings lief en het denkbeeld, dat een andere vrouw hem kon verove ren, maakte haar gek van ja loersheid. Zij moest handelen. Zij zou op slag naar Barcelona gaan. Vastbesloten was ze nu. En dan zou zij meteen Miguel dwin- gen, zijn steno-typiste weg te sturen. Dadelijk belde zij haar kame nier. CarlottaPak de bagage in. We gaan weg. Gaan we weg? riep 't meis je, hoogst voldaan. Wanneer, mevrouw? Direct. Wij gaan naar Bar celona. Ik ga naar mijn man. Goddank! ,Mag ik zo vrij zijn, tegen mevrouw te zeg gen, dat zij niet beter kan doen? Ik voor mij geloof, dat het erg verkeerd is, de mannen te lang alleen te laten. Vooral zo'n knappe man als die van me vrouw. O, ja zeker.... Stellig krioelt het daar van nuffen, die om de mannen heendwarrelen. Wat zeg je daar? kreunde Estrella bevend. Dacht je dat heus? Mevrouw weet nog veel te weinig af van het leven Gauw, Carlotta! Pak de koffers in. Laten wij geen tijd verliezen. Die Sierra hangt mij allang de keel uit en dit hotel ook De lucht hier werkt slecht op mijn zenuwen. Wij gaan er heen vliegen. Goddank! riep Carlotta weer en haastte zich weg om de bagage in orde te maken. Eindelijk heeft mevrouw zich bedacht Tim inspecteerde even de ros bief, die in de oven sudderde en verdiepte zich toen weer in' het avondblad. Hij had ruzie gehad met zijn meisje en voel de zich bevangen door wanho pige neerslachtigheid. Het laag hartige schepsel had hem ver giffenis gevraagd, maar was niet waard, dat hij zich goeder tieren betoonde. Zij was zó schaamteloos geweest, met een buurjongen naar de bioscoop te gaan in de verwachting, dat het Tim niet ter ore zou komen. Maar dat was wél gebeurd en nu had hij haar de laan uitge stuurd.... niet, dan nadat hij zijn medeminnaar een stevige Het doel van de ongevallenwet is: arbeiders te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ongeval len, hun in verband met hun dienstbetrekking overkomen. Hoe is het nu met ongevallen, voorge komen op weg van en naar het werk, op een portiektrap of op de stoep van het eigen huis? Om niet in overtreding te zijn of te komen, dient de arbeider zich niet aan meer dan normaal gevaar bloot te stellen, of roeke loos te handelen. Nu is het voor gekomen, dat een ongeval plaats had op de stoep van het huis van de werknemer, welke toegang gaf tot de woning. Voorheen was het altijd zo, dat indien het ongeval op de stoep plaats had nimmer een schade loosstelling werd toegekend, het geen moge blijken uit het volgen de voorbeeld. Behoort stoep tot het huis? Een dame begaf zich op weg naar haar kantoor toen zij op de hardstenen stoep voor het huis gelegen, welke stoep „kennelijk" behoorde tot het perceel waarin haar woning was gelegen, over vuil was uitgegleden. Zij viel daardoor op de openbare weg en bezeerde haar pols. Een aanvraag om uitkering werd ter zijde gelegd, omdat werd aangenomen, dat de stoep moest worden beschouwd als een onderdeel van de woning waarin de dame woonde. Zij protesteerde, doch de Raad van Beroep besliste toen, dat de stoep ongeveer 15 cm boven het trottoir gelegen was in een por tiek, welke binnen de rooilijn was gelegen. Men achtte het toen niet van belang dat deze stoep van de openbare weg af voor een ieder, dus ook voor dieren, toe gankelijk was. Op grond van de ze overweging werd de aanvraag afgewezen. Hij zocht het hogerop De sociale wetgeving gaat ech ter steeds vooruit en er worden andere normen aangenomen, zo- klap had toegediendEen idioot typeO, uie vrouwen Met 'n bijzonder sterk scheld woord aan het adres van de schone sekse, nam hij een ba naan van de fruitschaal en peu zelde die op. Hij voelde zich flauw en moest zich opmonte ren, want mijnheer zou stellig pas na tienen komen eten. Na een diepe zucht pakte hij nog een appel en at die op. Daarna een peer. Luidruchtig bellen ontrukte hem aan zijn overpein zingen. Wie kon dat zijn? Hij deed de deur open. Vóór hem stonden te midden van 'n kring bagage twee dames. Hier woont toch immers mijnheer Rivera? Ja, mevrouw, maar mijn heer is niet thuis. Dat hindert niet. Ga naar binnen, Carlotta. Wilt u mijn bagage even binnenbrengen, vriend? Hoe heet u? Tim, mevrouw, antwoord de hij stomverbaasd. Tim! Wat een aardige naam. Neem even die valiezen aan. Ik ben de vrouw van me neer Miguelmevrouw Ri vera. Memevrouw Ri vera? Wist u niet, dat mijnheer getrouwd is? Dat had hij laast gezegd, maar ik dacht, dat het 'n grap je was Is u nu, riep zij lachend uit, overtuigd, dat het waar is? Wij me mijn kamer. Uw kamer? Natuurlijk! Waarom kijkt u zo verwonderd? Wij hebben maar twee slaapkamers hier. Die van me neer en de mijne. als moge blijken uit het volgen de geval, dat veel overeenkomst vertoont met het zo juist aange haalde. Spelende kinderen hadden op de portiektrap behorende tot het huis van een werknemer, vuil achtergelaten. Een werknemer nu gleed daarover uit, kwam te vallen en liep letsel op. Ook hier werd aanvankelijk een verzoek om schadeloosstelling afgewezen en wel op grond van voorafgaan de gevallen. Deze werknemer echter ging met de beslissing niet akkoord en al stelde de Raad van Beroep de werknemer niet in het gelijk, de Centrale Raad van Beroep dacht er anders over. Toch openbare weg! Deze werknemer voerde in zijn beroepsschrift aan, dat de por tiektrap waarop hij gevallen was, als toegang tot en uitgang van verschillende woningen diende en bovendien zonder meer open stond voor het publiek, dat zich op de openbare weg bevindt zo dat degene die van de trap ge bruik moet maken, zich gesteld kan zien voor gevaren, die over eenkomen met die welke hem ook kunnen treffen op de openbare weg. Dit volhouden van onze door tastende werknemer had niet al leen voor hem een gunstig slot. Hij werd in hoogste instantie in het gelijk gesteld en kwam dien tengevolge voor schadeloosstel ling in aanmerking. Maar ook had dit alles tot gevolg dat de Sociale Verzekeringsbank haar vroeger ingenomen standpunt herzag. (Nadruk verboden). Minister Cals is er niet bang voor dat de in het wetsontwerp tot wijziging van de lager onder wijswet voorgestelde verlaging van de leerlingenschaal in de ko mende jaren onmogelijk gemaakt zal worden door gebrek aan lo kalen. Hij schrijft dit in de me morie van antwoord aan de Eer ste Kamer over dit wetsontwerp. In de jaren 1949 tot 1958 steeg het totale aantal onderwijzers bij het gewoon lager onderwijs, voortgezet l.o. en u.l.o. met 11.500, een jaarlijkse toeneming met bijna 1300 onderwijzers dus. Ten gevolge van de verlaging van de leerlingenschalen zal het onderwijzerskorps nogmaals met ongeveer 11.000 moeten worden uitgebreid, dus met een onge veer even groot aantal als in de voorbije negen jaren. Daar het in die jaren mogelijk is gebleken om in de lokalenbehoefte te voor- Dan zult u beiden genood zaakt zijn, ze ridderlijk aan ons af te staan. Hoe laat komt mijn man meestal thuis? Over tienen. Ik wil hem verrassen. Estrella liep de salon en de eetkamer binnen en nam Mi- guels woning nieuwsgierig in ogenschouw. In de slaapkamer had Tim het dek al teruggesla gen, de pyama en de kamerjas van zijn meester klaargelegd. Ook de pantoffels stonden klaar. Bij het bed ontdekte zij op een nachttafeltje iets, dat haar hart sneller deed kloppen. Daar had Miguel het portret van zijn verre echtgenote neer gezet; een aardige foto, die in Brussel was genomen en Es trella aan haar peet had gege ven. Zij vond het dwaas van zichzelf, dat dit haar zo diep ontroerde. Waarschijnlijk had Miguel die foto daar voor de vorm neergezet, voor het geval, dat er vrienden in zijn kamer kwamen. Overal ging Estrella kijken. De gehele woning had een uitgesproken mannelijk ca chet. Tim, jij moet voor van nacht mijn kamenier maar zo goed mogelijk herbergen. Mor gen zullen we alles in orde ma ken. Maak een diner klaar voor vier personen, wil je? Ik hoop, dat wij het gauw goed met el kaar zullen kunnen vinden. Mijn man heeft veel over je ver teld, voegde zij er op goed ge luk af aan toe, want Miguel had haar geen enkele bijzon derheid over zijn persoonlijk leven meegedeeld. Hij is héél tevreden over je. (Wordt vervolgd.) zien, zij het met overwinning van grote moeilijkheden en gebruik van allerlei noodlokalen, acht de minister de veronderstelling ge wettigd dat in de komende jaren voor de verlaging der leerlingen schalen een voldoende aantal lo kalen zal kunnen worden ge bouwd. Over de werving van de beno digde onderwijzers zegt de mi nister ook van mening te zijn dat in de toekomst maatregelen om het kweekschool bezoek te stimuleren niet mogen ontbre ken. Daarom zullen ook in de komende jaren in ruime mate studietoelagen aan kweekschool leerlingen kunnen worden ver leend. Aan de voorlichting over opleidingen voor functies bij het onderwijs zal veel aandacht wor den besteed. Voorts zal naar de mening van de minister de toe lating van onderwijzers en be zitters van middelbare akten tot het afleggen van universitaire examens ongetwijfeld medewer ken om het ambt van onderwij- zes aantrekkelijker te maken. De tenuitvoerlegging van elke fase van de verklaring der leer lingenschalen zal eerst geschie den, als de daarvoor benodigde onderwijzers in voldoende mate aanwezig zijn. De minister deelt nog mede dat het rapport van de contact commissie van de departementen van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en van Sociale Za ken en Volksgezondheid inzake de verdere behandeling van het probleem van het partieel onder wijs en de verdere vorming, bin nenkort kan worden tegemoet gezien. De toelating van buitenlanders in Indonesië De Indonesische minister van Justitie, Maengkom, heeft ver klaard dat de Indonesische rege ring de maatregelen zal verster ken die moeten verhinderen dat buitenlandse diplomaten onder mijnende activiteit bedrijven. Voorts deelde hij mede dat functionarissen van buitenlandse diplomatieke missies geen films en boeken mogen invoeren die de openbare orde kunnen verstoren. De minister -ei dit bij de par lementaire behandeling van een wetsontwerp over toelating van buitenlanders in Indonesië. Het wetsontwerp is aangenomen na dat door enige amendementen het artikel was gewijzigd dat leden van buitenlandse diplomatieke of consulaire missies en hun ge zinsleden vrijstelt van verblijfs- en inreisvergunningen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3