iet igister" wagen RIBBENS Autoflex Staatsiebezoek Sjah van Iran ftstefftawag De Westelijke tien beginselen voor Duitsland Arrestaties in West-Duitsiand op elke kilometer nzine kunt sparen, u dagelijks geld Dit hangt af van nethode en de van uw motor. rijkt is met het iw motor schoon HANDELSONDERNEMING VRIJDAG 22 MEI 1959 13e Jaargang Nr 4682 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD TWEEDE PROGRAMMA DURE AANVULLENDE WERKEN 1959 Loodsen van Suezkanaal beginnen proces ONRUST IN GUATEMALA Indonesische geleide democratie in wording De spionage in de V. S. DE OPVOLGING VAN ADENAUER ALS BONDSKANSELIER De overstromingen in Zuid-Afrika Abdijbrand in België Volksgezondheid waak? tegen radio-actieve besmetting HELDER MET WEST-DUITSLAND VOOR NIET-AAN VALS- VERDRAGEN? De Prawda over de conferentie te Genève DE CONFERENTIE TE GENEVE HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN sso VERF Westkolkstraat 40 TEENEUZEN 'n prima autolak. Mogen wij U voor stellen de Parket 17, jongste telg uit het roemruchte geslacht der Parker vulpennen! Deze nieuwe, elegante creatie bezit een in- gebouwdegouden pen met Electro Polished penpunt. P 17 Standard f 27.50 17 de Luxe f 32.50 (met blankmetalen dop) U kunt hem bekijken en proberen bij: N.V. Fa P. J. v. d. SANDË Noordstraat Terneuzen I'HliMKII'Kllimi'lMII'ltMWjW Frankering bij abonnement: Temeuzen. Redactie-adres; Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2, per week 48 ct Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De tweede dag van het bezoek van de Sjah is begonnen met een wijziging van het officiële pro gramma. Prins Bernhard bracht nl. gisterochtend nog vóór het vastgestelde bezoek aan de Fok kerfabrieken, de Sjah naar Schiphol. Daartoe nam de Prins zelf achter het stuur van zijn Ferrari auto plaats en met de Perzische vorst naast zich reed hij in snelle vaart via het Am sterdamse Bos naar onze lucht haven. Evenals de Prins heeft de Sjah grote belangstelling voor vlieg tuigen, hij is zelf een uitstekend vlieger. Dit zo plotseling ingelaste be zoek duurde bijna drie kwartier. Toen namen de Sjah en Prins Bernhard afscheid en reden naar de drie kilometer verder gelegen Fokker vliegtuigfabriek. Het wachten was nu op Ko ningin Juliana, die kort voor tien uur van het paleis op de Dam vertrok. Vijf minuten na aankomst van de Sjah en Prins Eernhard arriveerde zij voor het hoofdgebouw van de Fokkerfa brieken. Onze Vorstin droeg een grijze mantel en een lichtblauw hoedje. De Sjah, die haar 's och tends nog niet ontmoet had, drukte haar de hand, waarna de tienjarige Birgitta Diepen haar een tuiltje lelietjes van dalen aanbood. Het gezelschap bezich tigde in de hal enkele historische Fokkermodellen, waarmede der tig jaar geleden beroemde vluch ten zijn gemaakt. Om elf uur begaf het vorste lijke gezelschap zich naar de Friendship, waarin het over Oost-Flevoland, de Noordoost polder en de Friese meren naar de vliegbasis Leeuwarden van de koninklijke luchtmacht, reis de. Het hoogtepunt van het be- bezoek van de Sjah aan Fries land vormden de demonstraties, die gistermiddag op het zaailand in het centrum van Leeuwarden werd gegeven door het Fries paardenstamboek en de lande lijke rijvereniging „De Oor sprong" uit St. Nicolaasga Het optreden van de ruiters en de enkel- en dubbelspannen van Friese paarden voor de oude krompanelen-sjezen, waarin Friese boeren en boerinnen za ten, gekleed in oud Fries cos- tuum, vormde een onvergetelijke sc-houwspel. Het duizendkoppig publiek sommigen zaten zelfs op de da ken van de omringende huizen hief een luid gejuich aan toen de vorstelijke stoet het plein opreed en voor de ereloge halt hield. Het Leeuwarder politiemuziek- korps speelde het Perzische volkslied, waarna het bestuur van het Fries paardenstamboek, de Gedeputeerde Staten van Friesland en de wethouders van Leeuwarden werden voorge steld. Een jongetje en een meis je in klederdracht boden de Ko ningin bloemen aan en de Sjah ontving van het provinciaal be stuur een bord van Akkumer aardewerk, met het Friese wa pen en het keizerlijk en persoon lijk wapen van de Sjah, dat hem door de Commissaris der Konin gin werd aangeboden. De burge meester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen, bood na mens het gemeentebestuur een fraaie antieke suikervaas van zilver aan. De vorstelijke bezoekers wa ren hierna getuige van enkele demonstraties, die door ruiters dubbelspannen werden gegeven, waarna en enkelspannen de iaatste ronde van de ringrijderij reden. De Koningin overhandig de persoonlijk de door Vorstin Ook voor de andere ontwik kelingsgebieden heeft de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid a.i. goedgekeurd gegeven aan het tweede pro gramma van „dure" aanvullen de werken. Ten aanzien van de onder dit plan vallende zwem baden heeft de minister het voorbehouden gemaakt, dat de betreffende gemeenten door de uitvoering niet in budgetaire moeilijkheden mag komen. Het programma omvat de volgende werken voor de provincie Zee land: Wolphaartsdijkriolering en bestrating Oud Sabbinge, R.W.S.rijwielpaden verbreden langs rijksweg 58; km. 26.9 30.7 en km. 31.4—32.5; Koude- kerke; aanleg weg in het Vebe- nabos, Meliskerke; bouw zuive ringsinstallatie St. Maartens dijk; aanleg riolering Oostzijde, aanleg toevoerriool zuiverings installatie en dempen oude water gang. en Prins beschikbaar gestelde medaille aan de eerste prijswin naars, de heer en mevr. Pasma uit Haskerdijken. Zowel de Sjah als Prins Bernhard hadden veel belangstelling voor de gitzwarte Friese paarden, die zij nog even bewonderden. Nadat het Friese volkslied ge speeld was reden de auto's weer voor en vertrok de koninklijke stoet naar het vliegveld, van waar de terugtocht naar Schip hol werd aanvaard. Bij het einde van het bezoek aan Friesland heeft H. M. de Koningin de burgemeester van Leeuwarden laten weten, dat de Sjah zich tegenover haar in bij zonder waarderende zin heeft uitgelaten over het onthaal in Leeuwarden. De Sjah noemde dit de hartelijkste ontvangst, die hij tot dusver in Europa heeft meegemaakt. Even na zeven uur arriveerden de Sjah van Iran tezamen met de Koningin, Prins Bernhard alsmede de Prinsessen Beatrix en Irene op het Binnenhof te Den Haag waar zij voor de Tré- veszaal werden verwelkomd door de minister-president prof. J. E. de Quay en de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns. De Sjah droeg zijn gala-uniform, terwijl de Prins in rokcostuum was gestoken. H. M. de Koningin was gekleed in een fraaie japon van gele or ganza met broderie met daar over een cape van nertsbont. Prinses Beatrix had een witte japon van Pakistaans weefsel met gouddraad aan waarop zij een kort manteltje droeg van wijnrood fluweel. Prinses Irene droeg een zeegroene japon waar over een wit brocaten cape die afgezet was met nerts. Na verwelkoming begaven de hoge gasten zich naar de eigen lijke Trèveszaal waar zij aan een galadiner aanzaten dat hun door de ministerraad, die hiermede zijn eerste officiële daad vervul de, werd aangeboden. Circa 120 loodsen, die in dienst zijn van het Egyptische gezags orgaan voor het Suezkanaal, hebben een aanklacht tegen hun werkgever ingediend omdat zij van mening zijn dat deze de be palingen van het arbeidscontract niet is nagekomen. Dit jaar zijn hun nieuwe con tracten aangeboden, die volgens de loodsen vermindering van sa laris en toelagen van circa 20 percent inhouden. Zoals bekend is het gezagsorgaan voor het Suezkanaal in juli 1956 in het leven geroepen toen president Nasser de naasting van het Suezkanaal bekendmaakte. De Guatemalteekse regering heeft woensdagnacht de staat van beleg afgekondigd. Aanlei ding hiertoe waren berichten dat vier gewapende schoeners uit Cuba naar Guatemala zijn ver trokken. In de stad Quatemala ver luidde dat het vertrek van de schepen deel uitmaakt van een communistische samenzwering tegen de regering van presi dent Fuentes. Eerder in deze maand was een veiligheidszone langs de Caribische kust inge steld in verband met berichten over 400 Cubanen die aanvan kelijk naar Panama zouden gaan maar later hun plannen naar Quatemala hadden ver legd. (Advertentie.) I pijrc^ hoest. 1 rhi (per etuis met 6 poeders maar ook in |zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. IMEENK S POED&&S helpen! Er zijn Meenk's Poeders^g|a hoofdpijn, kies pijn. hoest, griep. jR&rrhee, influenza rheumatiek, koortsigheid bij gevatte kou periodieke pijnen e^. enz. Verkrijgbaar m etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende eiuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn, perto<Udxe_Diinen enz^_cnz. V^k^jgbaar een TTieëk —,ha»»'iri i De Indonesische premier, ir. Djoeanda, heeft donderdag in de Indonesische grondwetge vende vergadering verklaard dat een streng vergelijkende on derzoek naar de politieke par tijen in Indonesië zal worden ingesteld, dit met het doel het aantal partijen te beperken. „Hoeveel partijen er zullen overblijven zal afhankelijk zijn van beantwoording der vraag, welke partijen zullen kunnen voldoen aan de bij de wet ge stelde eisen," zei hij. Djoeanda sprak in een debat over Soekarno's voorstel van 22 april j.l., waarin de president pleitte voor een terugkeer naar de Indonesische „revolutionaire grondwet" van 1945. Djoeanda zei ook dat hij een „handvest van Bandoeng" had opgesteld en dat zijn kabinet zou aftreden, wanneer dit door Soekarno was ondertekend. De president zal, in het kader van de beoogde hervorming van de grondwetgevende verga dering, 35 vertegenwoordigers der strijdkrachten tot parle mentsleden benoemen. De vertegenwoordigers van op een na alle partijen hebben in dertijd hun instemming betuigd met Soekarno's voorstel. De uitzondering was de Mohamme daanse Masjoemi-partij, waar van een aantal leiders zich heeft uitgesproken voor de te gen Soekarno's bewind gerich te opstandige beweging. Premier Djoeanda besloot: „De Indonesische regering is niet voornemens de geleide de mocratie te verwezenlijken door de volksvertegenwoordigers te dwingen haar te aanvaarden, zoals een dictoriaal bewind dit op onwettige wijze zou doen." De Amerikaanse minister van Justitie, William Rogers, heeft in een televisie-uitzending verklaard dat „de Sow,jets hun spionnage- activiteit in de Ver. Staten inten siveren". De Amerikaanse communisti sche partij reorganiseert actief haar innerlijke structuur. De Rus sische spionage vormt een ernstig probleem waartegenover wij goed op onze hoede moeten zijn, aldus de minister. Een onderhoud van anderhalf uur tussen president Heuss en bondskanselier Adenauer heeft te Bonn aanleiding gegeven tot nieuwe speculaties, dat prof. Erhard, de bewerker van het Westduitse „economische won der", vrijwel zeker in september dr. Adenauer als bondskanselier zal opvolgen. Functionarissen van de christen-democratische partij van de bondskanselier ver klaarden echter dat er nog geen besluit is genomen. Adenauer geeft, zoals bekend, de voorkeur aan Etzel, de minis ter van Financiën, boven diens collega van Economische Zaken Erhard. Hij zou van oordeel zijn dat Etzel de figuur is om de Westduitse buitenlandse poli tiek, gebaseerd op het zes landen omvattende „Kleine Europa", overheerst door de Frans-West- duitse entente, voort te zetten. Voorts zou Erhard meer voelen voor het door de Britten beoog de vrijhandelsgebied dan voor de Europese gemeenschappelijke markt, één van de projecten waar Adenauer zeer op is ge steld. Politici te Bonn zijn evenwel van oordeel, dat Adenauer wel licht onder zijn aanhangers in de volksvertegenwoordiging een revolutie zou verwekken, als hij zou trachten Etzel tot zijn opvol ger te maken. Met het oog op de algemene verkiezingen in 1961 willen de christen-democraten n.l. geleid worden door Erhard, die na Adenauer de grootste stemmentrekker is. In het begin van het jaar zijn de christen democraten al eens eerder tegen Adenauer in opstand gekomen, toen deze de populaire Erhard wilde maken tot de partijkandi daat voor het presidentschap. De overstromingen in het kust gebied van Natal en de Kaappro vincie hebben tot dusver aan 51 personen het leven gekost. Hef- schroefvliegtuigen nemen aan het reddingswerk deel. Het dorp Umzikulu aan de grens van Natal en de Kaappro vincie is het zwaartst getroffen. Van de duizend inwoners zijn er 600 dakloos. Woensdag is men bij wijze van voorzorgsmaatregel begonnen met het inenten van de bevolking tegen typhus. Nadat de telefoonverbindingen met het getroffen gebied hersteld waren, is vernomen dat er meer dan 60 doden zijn. In de uit 1801 daterende Abdij te St. Denis lez Mons heeft woensdag een brand gewoed die oen schade van naar schatting 10 miljoen Belgische francs heeft aangericht. Begin vorige eeuw werd in dit kloostergebouw een spinnerij gevestigd, maar in 1958 kochten de „missionarissen van Scheut" de abdij aan om er een rusthuis van te maken. Men was doende het gebouw in zijn oor spronkelijke staat te herstellen. Tijdens de brand ontploften verscheidene zuurstof- en acety- leencylinders die op het bouw werk aanwezig waren. Het Rijksinstituut voor de volks gezondheid heeft in samenwer king met tal van andere organi saties een waarnemingsnet ont worpen, waardoor het mogelijk is regelmatig in verschillende delen van ons land de radio-activiteit te meten. Volgens de algemeen directeur van het instituut, dr. J. Spaan der, heeft een onderzoek, in de afgelopen maandpn verricht, uit gewezen dat voor ongerustheid over een toenemende radioactivi teit in ons land geen sprake be hoeft te zijn. De metingen worden in samen werking mot het K.N.M.I. ver richt, waarbij water, bodem, neer slag, grondwater," oppervlaktewa ter, zeewater en slib nauwkeurig worden onderzocht. Het K.N.M.I, meet op verschillende weersta tions in ons land de lucht, waar bij gedurende 24 uur lucht door een filter wordt gejaagd. Deze filter wordt later door middel van een geiger-muller-teller op radio-activiteit onderzocht. Ook worden metingen verricht op zeer grote hoogte waarbij het voornamelijk gaat om de radio activiteit in de stratosfeer. Hier bij wordt gebruik gemaakt van eon straaljager van de konink lijke luchtmacht. Ook door het personeel van de lichtschepen worden metingen verricht met name van het zee water. Door het Rijksinstituut wordt ook regejmatig onderzocht of het water van Rijn en Maas radioactieve stoffen bevat. In samenwerking met het I.T.A.L. (Instituut toepassing atoomenergie landbouw) wordt nagegaan welke maatregelen die nen te worden genomen indien onverhoopt bij landbouwproduk- ten een verhoogde radio-activiteit wordt geconstateerd. In Euratoomverband zullen ge gevens van de bij de Europese Gemeenschap aangesloten landen over verhoogde radio-activiteit in deze landen vanaf 1 januari 1960 regelmatig worden gepubliceerd, terwijl door de landen onderling wetenschappelijke gegevens zul len worden uitgewisseld. Van welingelichte zijde te Ge neve is donderdagochtend verno men dat de tien beginselen van de Westelijke mogendheden voor een vredesverdrag met Duits land ook steun voor toelating van Duitsland tot de Verenigde Naties behelzen. Aanvankelijk was verwacht dat de ministers van Buiten landse Zaken, van de drie Wes telijke grote mogendheden de beginselen woensdag zouden in dienen. Naar verluidt, hebben de Westelijken echter besloten ze voorlopig nog niet ter sprake te brengen. Van bovenaangeduide zijde werd vernomen dat het om de volgende tien beginselen gaat: 1) Vrije onderhandelingen over een vredesverdrag en on dertekening ervan door een re gering van geheel Duitsland. 2) De inleidende besprekin gen dienen te worden gehouden door de grote vier en een rege ring van geheel Duitsland. Er zullen schikkingen worden ge troffen voor een vredesverdrag tussen alle landen die met Duitsland in oorlog zijn ge weest, en Duitsland. 3) De grenzen van Duitsland zullen worden vastgesteld in de slotregeling. 4) De soevereiniteit van Duitsland over al zijn grondge bied zal worden erkend. 5) De ondertekenende landen zullen de territoriale onschend- Het Westduitse ministerie van '.Binnenlandse Zaken heeft woensdag bekendgemaakt, dat een aantal mensen is aangehou den op verdenking van het on derhouden van betrekkingen met de Oostduitse inlichtingen dienst. De verdachten hadden opdracht gekregen inlichtingen over de christen-democratische unie, de Westduitse regerings partij, te verzamelen, aldus de bekendmaking van het ministe rie. De Westberlijnse minister van Justitie, Kielinger, maakte later bekend dat er in West-Berlijn zes mensen zijn aangehouden. Vier van hen waren lid van de C.D.U., twee van hen 'hadden zitting in wijkraden. Van de twee anderen zou er een in con tact zijn geweest met de West berlijnse liberale vrije democra tische partij en een met de rechtse Duitse partij. Een C.D.U.-woordvoerder in Bonn deelde desgevraagd mede dat op het partijhoofdkwartier in Bonn woensdag verscheidene arrestaties zijn verricht. De ar restanten bekleedden allen slechts ondergeschikte posities, zei hij. Kielinger heeft voorts nog verklaard dat het politieonder zoek in deze affaire met Pink- i Advertentie.1 SIKKENS-TJALLEMA PRODUKTEH vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Lelden Volgens de Geneefse corres pondent van de New York Ti mes is West-Duitsland bereid niet-aanvalsverdragen met Po len en Tsjecho-Slowakije te sluiten en dit op de Geneefse conferentie aan te bieden. Ade nauer had voorts ook het voor stel van Von Brentano goedge keurd om de diplomatieke be trekkingen met deze beide lan den en Bulgarije, Roemenië en Hongarije te herstellen. De niet-aanvalsverdragen zouden te gemoetkomen aan Gromyko's uitlating van woensdag over „de bezorgdheid van Duitslands buren ten aanzien van het doel der Duitse politiek." Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft donderdag verklaard dat in Bonn niets be kend is van Westduitse plannen om niet-aanvalsverdragen te te kenen en diplomatieke betrek kingen met communistische Oosteuropese landen aan te kno pen. Een Westduitse woordvoerder te Genève zei dat West-Duits- land niet het voornemen heeft de Oosteuropese communisti sche landen te erkennen, tenzij misschien binnen het geheel van het Westelijke vredesplan dat op de conferentie der mi nisters van Buitenlandse Zaken is ingediend. Indien het plan wordt aan vaard, of indien er overeen stemming over essentiële pun ten wordt bereikt, aldus de woordvoerder, zou West-Duits land aan Polen, Tsjecho-Slowa kije, Roemenië, Bulgarije en Hongarije wellicht niet-aanvals verdragen kunnen aanbieden en bereid zijn tot diplomatieke erkenning over te gaan. steren was begonnen. Hij achtte meer arrestaties mogelijk. Een woordvoerder van het parket van het hooggerechts hof van de Duitse bondsrepu bliek heeft donderdagmorgen te Karlsruhe meegedeeld dat er achttien mensen zijn gearres teerd, die beschuldigd worden van spionage voor Oost-Duits- land. Verscheidene van hen zijn leden van de Westduitse christen-democratische partij, die lagere posten zonder poli tiek belang in de partij bekle den. Een van de christen-democra ten, Stoockell, lid van de raad van Spandau (Berlijn) heeft reeds bekend inlichtingen aan de Oostduitsers te hebben ver kocht, aldus de woordvoerder van het parket. Een woordvoerder van de Westberlijnse politie deelde mee dat de spionage aan het licht is gekomen door toedoen van een hoge ambtenaar van de Oostduitse veiligheidsdienst die naar West-Berlijn is ge vlucht. In West-Berlijn is donderdag nog een arrestatie verricht in verband met de spionnage-aifaire ten behoeve van Oost-Duitsland. Het totaal aantal arrestaties in West-Duitsland en West-Berlijn is daarmee tot 19 gestegen. -De arrestaties volgden op de vlucht van een vooraanstaande functionaris van het Oostduitse ministerie van Staatsveiligheid naar het Westen. Volgens pers berichten had hij eer. lijst tij zich met de namen van alle mensen lie binnen de Westduitse chris ten-democratische unie voor Oostduitsers spioneren. „De onderhandelingen te Ge nève hebben de afgelopen twee dagen een keer in positieve zin genomenaan beide zijde is een wil om het standpunt van de andere partij beter te begrijpen gebleken," aldus schreef de Prawda donderdagmorgen. De besprekingen hadden met name een concreet karakter j toen er over het Sowjet ont-' werp-vredesverdrag werd ge- i sproken. Het orgaan van het centraal- comité van de communistsche partij verwijt de Westelijke' pers echter pessimisme te ver spreiden door het gebruik van woorden als „impasse", „crisis" e.d. Deze methode is niet nieuw: de Westelijke propaganda neemt hiertoe elke keer haar toevlucht wanneer de noodzaak' ontstaat om de zwakte van het standpunt der Westelijken aan de conferentietafel te maskeren, aldus de 'rawda. baarheid en soevereiniteit van Duitsland en Duitslands recht zijn eigen regeringsvorm te kie zen eerbiedigen. 6) Er zullen voorzieningen worden getroffen voor de gel ding van de mensenrechten in Duitsland. 7) Er zullen veiligheidsmaat regelen worden ingevoerd in overeenstemming met het wes telijke vredesplan dat vorige week donderdag op de confe rentie te Genève is ingediend. 8) Een verenigd Duitsland zal de vredesverdragen met Bul garije, Roemenië, Hongarije, Italië, Japan en Finland alsme de het Oostenrijkse staatsver drag erkennen. 9) De ondertekenende lan den zullen Duitsland toelating tot de Verenigde Naties bevor deren. Duitsland zal op grond van art. 51 van het handvest het recht hebben tot individuele en gezamenlijke zelfverdedi ging. 10) Een verenigd Duitsland zal in vrijheid kunnen beslissen welke politieke en militaire verdragen van de Duitse bonds republiek en de Duitse demo cratische republiek het wil handhaven of beëindigen. Op de conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken van Oost en West te Genève is donderdag van Westelijke zijde vooral aandacht besteed aan wat „de positieve elementen" in de verklaringen van de Rus Gro- myko werd genoemd. Minister Lloyd van Engeland, die de vergadering van ruim drie uur leidde, kwam lot de conclu sie dat er thans een bruikbare basis voor overleg bestaat. Hierop gaf Gromyko als zijn mening te kennen, dat een toe nadering van de standpunten zal moeten geschieden op basis van het Russische ontwerp voor een vredesverdrag met Duitsland. Het machtsevenwicht in Euro pa, voor het behoud waarvan de Fransman Couce de Murville had gepleit, achte hij niet een ge schikt uitgangspunt, omdat dit evenwicht tot stand was ge bracht door de Navo, die z.i. een bedreiging van de vrede bete kent. Het Westelijke plan vormde, volgens de Sowjet-minister, geen basis voor overleg, doch hij zag er wel positieve punten in. Tot slot gaf de Amerikaanse minister Herter in een korte ver klaring te kennen, dat hij in de loop van de conferentie niet meer de beschuldigingen aan het adres van de Navo en „de re vanchistische bondsrepubliek" wenste te horen, omdat deze niet alleen „hinderlijk" waren, maar ook zouden kunnen leiden tot „ernstige spanningen". Na de bijeenkomst waren Gro myko, Lloyd en Couve de Mur ville de gasten van Herter bij een diner in diens villa aan het Meer van Genève. ZONIGE PERIODEN. Tussen een hogedrukgebied ten noorden van Schotland en een lagedrukgebied boven Frankrijk en Zuid-Duitsland voeren ooste lijke winden continentale lucht naar ons land. Het genoemde lagedrukgebied heeft een uitloper in de richting van Ierland, waar door daar nu, evenals in Enge- iand al geruime tijd regenbuien aanwezig zijn. Elders in het lage drukgebied komen boven Frank rijk en Zuid-Duitsland vooral 's middags onweersbuien tot ont wikkeling. Donderdag kwamen deze ook tot boven België, maar in het zuiden van ons land bleef het bij enkeie lichte buitjes. Het is echter niet uitgesloten dat de or.weders vrijdagmiddag wel tot het zuiden van ons land door zullen dringen. In het noorden is de kans op neerslag echter klein. De wind blijft oostelijk waardoor de middagtemperaturen plaatse lijk iets hoger zullen worden. Tijdens een herdenking van de Duitse invasie te Canea op Kreta is woensdag een laag- vliegende Griekse straaljager in aanraking gekomen met de punt van het marmeren oor logsmonument waarbij zich honderden mensen hadden ver zameld. Het toestel vloog in brand en stortte vlakbij de me nigte neer, zonder iemand te ra ken. De piloot was op slag dood. Uit het monument waren echter enige marmeren blokken losgeraakt, die een jongeman en een kind troffen. Ook zij werden op slag gedood. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag- ochtend tot vrijdagavond. OOSTELIJKE WIND. Zonnige perioden en in hoofd zaak in het zuiden van het land hier en daar een regen of on weersbui. Matige tot vrij krach tige oostelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als giste ren of iets hogere. ZATERDAG 23 MEI v.m. n.m. Breskens 1.57 2.26 Terneuzen 2.32 3.01 Hansweert 3.12 3.41 Walsoorden 3.22 3.51 ZON op ondti Mei 23 4.36 20.37 21.41 24 4.35 20.39 22.41 25 4.34 20.40 23.31 MAAN op onder 5.42 6.39 7.44

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1