Binnenlands nieuws z(H#eê kcuvt xcAütfr Chroesjtsjef toch optimistisch BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Vergadering Landbouwschap Donderdaj 21 mei 1959 13e jaargang no. 4681 Libanese Kamer eist terugroeping van Malik Sow jet-Unie zal nooit een oorlog ontketenen Landhervorming in Cuba OPMERKINGEN VAN MONTGOMERY HET AUTOVERKEER IN BELGIE Zó'n Verschil spreekt boekdelen! Alleen Radion wast wérkelijk wit. Al het goed wordt even fris en helder in het dikschui- mende sop. Stevig sop, dat je pakken kunt, dat al het vuil in zich opneemt èndat voorzichtig is. Geen zorgen voor Uw goed. Geen zorgen voor Uw wasmachine. Radion is weldadig zacht, veilig als geen ander. DE GEHUURDE ECHTGENOOT OVEREENKOMST TUSSEN FRANKRIJK EN DE V.A.R.? Als wy niet van mening wa ren geweest dat de conferentie te Genève goede resultaten zou opleveren, zouden wy niet bereid zijn geweest er aan deel te ne men. ,,Maar om succes te hebben moet men zich grote inspannin gen getroosten", aldus Chroesjt sjef. „Een Russisch spreekwoord zegt dat men een ton zout moet opeten om iets moeilijks te vol brengen. De ministers van Bui tenlandse Zaken zullen veel zout moeten opeten voor hun bespre kingen met succes bekroond zul len worden". De Russische premier ver klaarde dat de Russen, zo dit no dig mocht zijn, bereid zijn om meer dan een ton zout op te eten. Maar mochten de ministers er niet in slagen om het zout bij de eerste poging op te eten en te verteren, dan zullen nieuwe po gingen gedaan moeten worden. De toestand in de wereld is er barmelijk. Men moet een einde maken aan de koude oorlog", al dus Chroesjtsjef. Hij noemde voorts het weste lijke voorstel inzake Berlijn on redelijk. Het komt in feite hier op neer dat de Oostduitse rege ring afstand zal moeten doen van de Oostduitse hoofdstad, aldus de Russische premier. Chroesjtsjef verwierp ook weer het westelijke voorstel om vrije verkiezingen in Duitsland te laten houden. „De hereniging van Duitsland moet een zaak van de Duitsers zelf blijven". De Russische premier sprak voorts nog over de Amerikaanse en Russische bewapening. „Kortgeleden, aldus Chroesjt sjef, heeft president Eisenhower verklaard dat de Verenigde Sta ten een fase zijn ingegaan, die ligt tussen het tijdperk van de luchtmacht zoals die tot nu toe heeft gekend en het komende tijdperk van de raketten. Wij hebben deze fase echter al vier jaar geleden bereikt. De Verenig de Staten zijn op dit gebied nog niet zo ver als wij". Chroesjtsjef voegde hier ech ter met nadruk aan toe dat de Sowjet-Unie geen oorlog wil en er ook geen een zal beginnen. „U en uw kinderen kunnen rus tig slapen, want ik kan u ver zekeren dat de Sowjet-Unie nooit een oorlog zal ontketenen". De Libanese Kamer heeft de terugroeping van Charles Malik, de voorzitter van de algemene vergadering van de Ver. Naties, geëist. Hij heeft het Israëlische paviljoen op de internationale handelsbeurs te New York be zocht en bij die gelegenheid een heildronk op „de vrede in het Midden-Oosten" uitgebracht. De Libanese Kamer wil dat hij hier over zal worden ondervraagd. Het Cubaanse kabinet heeft een besluit uitgevaardigd tot land hervorming. De president, Urru- tia, en de ministers hebben het besluit te La Plata, een dorp in de Sierra Meastra in de provincie Oriënte, ondertekend. Veldmaarschalk Montgomery heeft in een lezing voor de uni versiteit van Oxford gezegd dat sir Winston Churchill als premier tijdens de oorlog ver geefs gepoogd heeft de Verenig de Staten te doen begrijpen „dat Sowjet-Rusland een dode lijk gevaar voor de vrije wereld was geworden". De Westelijke geallieerden hadden er zeker voor moeten! zorgen dat hun troepen bezit namen van de grote politieke centra van cen traal Europa voordat de Russen dit deden, met name Berlijn, Praag en Wenen. Wanneer dit door Roosevelt en Churchill in januari 1943 als doel was ge steld zouden wij, naar mijn sol daten inzicht, alle drie de plaat sen in 1944 hebben kunnen inne men voordat de Russen er wa ren, aldus Montgomery. „Ik ben altijd van mening ge weest", aldus Montgomery, die zich kortgeleden verontschul digd heeft voor in een televisie gesprek gemaakt opmerkin gen over het leiderschap van de V. S., „dat de Westelij ke landen, al zou het uiteenval len van het bondgenootschap tot een tegenstelling tussen Oost en West nauwelijks voor komen hebben kunnen worden, op het einde van de oorlog met hun troepen verder naar het Oosten hadden kunnen staan dan thans het geval was. Zij zouden dan beter in staat ge weest zijn om een politiek even wicht in Europa tot stand te brengen, gunstiger voor henzelf dan wat er thans is gekomen. Wat heeft sir Winston dit altijd goed ingezien," aldus Montgo mery. De maarschalk zei dat Eisen hower en de Amerikaanse ge nerale staf voorbereidingen hadden getroffen voor een ge allieerde landing op de Kanaal- kust in 1942 en dit, indien men het had geprobeerd, op een ramp zou zijn uitgelopen. Hij kritiseerde ook heftig het beginsel van onvoorwaardelijke overgave zoals dit door Eisen hower was omschreven. Dat juist heeft, zo zei hij, de Duit sers er toe aangezet zich tot het einde toe te verdedigen. De Belgische minister van Openbare Werken, Van Auden- hove, heeft bij gelegenheid van de viering van de tiende ver jaardag van het Belgische ver bond van wegverkeer gepleit voor een politiek in grote stijl ten aanzien van het wegver keer. De snelle uitbreiding van het autopark maakt nieuwe voorzieningen nodig. In 1957 wa ren er in België 89 motorrijtui gen per duizend inwoners. Vol gens een schatting op basis van het nationale inkomen zul len het er in 1980 niet minder dan 370 per duizend inwoners zijn. Het departement heeft een programma opgesteld volgens hetwelk de totale lengte der autowegen op 1.463 km. zal wor den gebracht. Het gewone wegennet, dat thans vijfduizend km. telt, zal gaan bestaan uit 615 km. vier baanswegen, 3000 km. driebaans- wegen en 1900 km. tweebaans- wegen. Op het ogenblik is een wets ontwerp betreffende de finan ciering van het wegenplan in voorbereiding. ONVOORZICHTIG i OVERGESTOKEN. Maandagavond omstreeks zes uur is te Stuivesant onder de ge meente Rijsbergen de 64-jarige landbouwer A. J. H. bij een aan rijding om het leven gekomen. Hij stak onvoorzichtig de weg ovei', waardoor een auto hem niet kon ontwijken. H. was ongehuwd. PERSONENAUTO DOOR TREIN OVERREDEN Dinsdagmiddag omstreeks 16.25 uur is een personenauto, bestuurd door de heer M., han delaar in afvalstoffen te Prin senbeek, op de onbewaakte over weg bij Steenakker (gem. Prin senbeek) in het baanvak Rotter damBreda, gegrepen door een personentrein. De schoonvader van de heer M., de heer V. uit Prinsenbeek, die mede in de auto zat, kwam onmiddellijk om het leven. De heer M. is met een schedelbasisfractuur opgenomen in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. De brokstukken van de auto lagen na het ongeluk over een afstand van twee tot driehon derd meter verspreid. IN WATER GEGOOIDE WEGENBOUWER OVERLEDEN. De 33-jarige wegenbouwer Jo- sephus Worms, die in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. door zijn vriend, de 27-jarige steward J. W. T. in het water van de Plet- terijkade te 's-Gravenhage zou zijn gegooid, nadat de steward hem van zijn geld had beroofd is maandagavond in het Zuidwal- ziekenhuis plotseling overleden. Maandagmiddag werd zijn toe stand iets beter en d.e Haagse po: litie meende dat zij de man spoe dig zou kunnen verhoren, maar geheel onverwachts verergerde de toestand van de wegenbouwer en overleed hij. Een P.T.T.-ambtenaar en een vrouw die het gebeurde zouden hebben gezien hebben zich op het politiebureau gemeld. De stewart bekent nu de wegenbouwer te hebben beroofd, maar ontkent dat hij de man in het water zou hebben geworpen. De steward, die evenals de we genbouwer onder drankinvloed verkeerde was vrijdag j.l. uit de gevangenis ontslagen, na 'n straf van twee maaden te hebben uit gezeten. Hij is al eens eerder we gens diefstal veroordeeld. GEWONDE ZWEED OP STRAAT AANGETROFFEN. Gisternacht troffen twee poli tiemannen op de rijbaan van de Oostzeedijk te Rotterdam de 18- jarige Zweedse zeeman B. Erics son, wonende Hyttgatan 14 te Stockholm en opvarende van het zeeschip „Reine Astrid", aan. Hij was gewond aan hoofd en armen en werd in het havenziekenhuis opgenomen. De politie vermoedt dat hem een ongeluk is overko men. DODELIJK VERKEERSONGEVAL De 56-jarige dakbedekker A. C. wonende in Rijsoord, is op tweede Pinksterdag 's-middags, toen hij over de Lagedijk te Ridderkerk fietste, door een te gemoetkomende auto, bestuurd door de 28-jarige melkboer M. H. uit IJsselmonde aangereden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed hij aan een schedelbasisfractuur. Het slachtoffer was gehuwd en laat een echtgenote en drie kinde ren achter. EEND VLIEGT DOOR DIKKE SPIEGELRUIT. Een man zat zaterdagmiddag rustig in zijn woning op de twee de étage aan de Aronskelkweg in Den Haag zijn krant te lezen toen er plotseling een vrouwtjeseend dwars door een centimeter dikke spiegelruit zijn kamer binnen vloog. De man wilde de eend van gen, maar het dier vluchtte door het gat dat hij zelf in de ruit had gemaakt. De ruit kostte 100. De man is niet verzekerd. DODELIJK ONGEVAL IN BRAKEL. Op 2de Pinksterdag is om on geveer 23.45 uur de heer J. Pelle uit Brakel op het kruispunt Mei- dijkVan Heemstraweg onder Zuilichem door een uit de rich ting Zaltbommel komende auto aangereden, tengevolge waarvan hij is overleden. Het slachtoffer was 59 jaar oud. De auto werd bestuurd door de heer J. van der Ven uit Poederoijen. ENGELSE MATROOS TE ROTTERDAM GEWOND Aan boord van een drijvende kraan, die langszij het Engelse m.s. „Cairngorth" in de Waal haven te Rotterdam lag, is dins dagavond de 35-jarige matroos Sydney Ralph Carr, wonende Farndale-Green te Stoctong (Engeland) door de duisternis misleid over een stalen draad gestruikeld en op een stalen rand gevallen. Met een schedel basisfractuur moest hij in het Havenziekenhuis worden opge nomen. VOGELWAARDE Gehuwd: 14 mei: Johannes Alphonsus Marie Dobbelaar. 28 j. en Rosa Josepha Mannaert, 25 j.; Theophilus Alphonsus Maria Dusarduyn, 26 j., van Biervliet, en Maria Dorothea Florencia de Nijs, 23 j. VOGELWAARDE Vertrokken: Maria D. G. Du sarduynde Nijs naar Biervliet. doof LLJISA-MARIA LINARES Geautoriseerde rertalinfW. FICK—LUGTEN 74) (Nadruk verboden.) Duizend geschiedenissen en veronderstellingen had zij al zit ten bedenken over het deftige, elegante paar, dat om te trou wen uit alle kerken in Spanje het bescheiden kerkje van haar dorpje had uitverkoren. En wat nog het eigenaardigste waszij waren alleen, zon der vrienden of verwanten Maar dit ging haar eigenlijk niet aan. Er viel niets op hen aan te merken, want zij gedroe gen zich, zoals het hoorde. Mijnheer pastoor zelf was haar komen verzoeken, getuige te willen zijn. Mooi weer om te trouwen! zei ze opgewekt in haar Gali- cische tongval. Vijf dagen regen en nu is de zon u komen geluk wensen. Ik zal in de tuin dek ken. Zeelucht wekt de eetlust op. U krijgt een lekkere taart, die ik ter ere van u zelf gebak ken heb. Tiaguin, de zoon des huizes, ging er prat op, dat hij de plech tigheid had bijgewoond. Van verre glimlachte hij de pasge huwden beschroomd toe, terwijl zij zich aan tafel zetten om te lunchen. De vrouw des huizes bracht lekkere chocolademelk met broodjes, pas uit de oven, verse boter, schuimende melk en de veelgeroemde taart. Deze was met room bespoten en bovenop stond een porseleinen Cupido, die pirouettes leek te maken. De lieve vrouw was verrukt over haar succes. O, wat alleraardigst. En wat lekkerEen heerlijke taart, hoor! Nooit zou Estrella het con cert van geuren vergeten, dat iets heel bijzonders gaf aan de ze vreemdsoortige uren, de be langrijkste van haar leven. De aangename zeelucht, de geur van de boter en van het boeket rode rozen, dat op tafel stond. Die van de nog warme taart en de dampende chocola. Van de jasmijn-odeur, die zij op haar zakdoek had gesprenkeld en de eau-de-Cologne van Miguel, een aroma van honing en door de zon gerijpt ooft en verder van de bloemen op de velden Ik denk, zei ze met een glimlach, dat ik altijd de her innering aan deze ogenblikken zal behouden. Zij lijken niet op voorafgaande en zullen evenmin gelijken op wat volgtZij zuchtte. Nu is de wens van Peet vervuld en ben jij werke lijk mijn man. Ze haalde zich de onprettige dagen voor de geest, toen zij eindeloze besprekingen moesten houden met de notaris. Hij had hun de laatste beslissing van Don Nicolas uitgelegd. Toen Don Mendoza zijn testament veranderde, zei hij tegen, mij, dat dit hem wense lijk scheen. „Ik geloof," vertel de hij me, „dat de geldkwestie de enige ernstige moeilijkheid tussen mijn petekind en haar man vormt. Het is niet goed, dat de vrouw het gezin onder houdt. Op deze manier wordt het nu Miguel, die het geld heeft. Estrella zal genood zaakt zijn, haar man alles te vragen, wat zij nodig heeft. Zo zullen zij veel gelukkiger zijn. Dezer dagen heb ik gelegenheid gehad, Miguels goede eigen schappen naar waarde te gaan schatten. Het is een man van eed. Hij zal Estrella gelukkig kunnen maken. In de regel ver gis ik mij niet in mijn waarde bepaling van mensen." En zo had hij de dwaling be gaan, die de plechtigheid van deze morgen na zich had ge sleeptDe jonge vrouw had er berouw over, dat zij haar man ten onrechte had beschul digd, hem had verweten, dat hij Don Nicolas er toe had ge-, bracht, zijn fortuin na te laten. Was hij een misdadiger ge weest, dan zou hij zich dit ijlings toegeëigend hebben; dan had hij niet aan Estrella voor gesteld, met hem te trouwen. Nu zag zij dat in. Wat voor pro fijt kon hij trekken uit dit hu welijk? Geen enkel. Hij had er zelfs zijn liefde voor Linda aan opgeofferdTot in de mi- niemste kleinigheden had hij alles geregeld. Hij was naar Oostenrijk gegaan, naar het kleine dorpje Zbetreurens waardiger gedachtenis.waar hij ontdekte, dat het huwelijk van Erik en Estrella reeds on geldig was verklaard. Erik was zo brutaal en gewetenloos ge weest, nog tweemaal de streek uit te halen, die hij zich jegens Estrella had veroorloofd. Zijn laatste slachtoffer, een zeer rij ke, vastberaden Frangaise, had geen ogenblik geaarzeld, een klacht tegen hem in te dienen en hem in de gevangenis te la- tert zetten. Het discreet afge wikkelde proces had de briljan te loopbaan van de oplichter blootgelegd en het had Miguel niet de minste moeite gekost, voorgoed een eind aan die zaak te maken. De lunch was geëindigd en zij moesten vertrekken. Estrella drukte twee hartelijke zoenen op de blozende wangen van de goede gastvrouw en de jongelui moesten beloven, dat zij terug zouden komen met hun eerste baby. Mijnheer pastoor kwam de pastorie uit om afscheid van hen te nemen. Zij wierpen nog een laatste blik op de stralend- groene weide, op de zee, op het kleine kerkjeKlokgelui galmde door de lucht om de ge lovigen op te roepen naar de dagelijkse mis. Miguel en Es trella stapten in de auto en vingen de terugweg aan. Zij re den de witte weg over tot aan La Coruna en, namen de herin nering mee aan heerlijke lich tende uren Enige uren daarna installeer de Miguel Estrella zo comfor tabel mogelijk in de trein naar Madrid. Vraag me alles, wat je maar wilt, Estrella. Ik hoef je niet te vertellen, dat het geld van Don Nicolas uitsluitend jou toebehoort en ik er geen cent van wens te gebruiken. Dit is Peets bedoeling niet geweest, Miguel. Zijn vermogen is van jou. Goed en wel van jou. Als ik iets nodig heb, kan ik dan naar je Club schrijven? (Wordt vervolgd.) Het bestuur van het Land bouwschap besloot een heffing van 2,75 per hectare te leggen op alle met aardappelen be bouwde cultuurgrond om met dit geld de aardappelmoeheiid te bestrijden. Voorts zal op iedere hectare vlas een heffing van ƒ3,wor den gelegd ten behoeve van de propaganda voor het gebruik van linnen en het onderzoek op het gebied van vlas. De heer drs. J. Heerkens uit Roermond werd namens het Landbouwschap benoemd tot zuiveldeskundige in het „cen traal orgaan voor de econo- KLACHT VAN VLOOIENTHEATER DIRECTEUR. Bill Rayner, directeur van een vlooientheater, dat* elke tweede Pinksterdag in Bir mingham placht op te treden, maar ditmaal verstek moest laten gaan, heeft zich tegen over verslaggevers erover be klaagd dat „iedereen tegen woordig zo schoon is dat het onmogelijk is aan vlooien van mensen te komen". „Deze soort vlooien is de beste voor een circus omdat zij zo vlug leren", aldus Ray ner, die zeep als zijn aarts vijand beschouwt. Hij 'is thans met een muizen theater begonnen, maar dit bedrijf bevalt Blil niet zo best. Hij wil zijn oude vlooienvak weer opnemen als iemand, „die niet aan zeep verslaafd iis", hem een aantal goede exemplaren kan leveren. Hij betaalt de hoogste prijzen. KWAK Gistermorgen heeft jachtop ziener Brinkman op het land goed „Reubversweert" te Brum- men een „Kwak" gevangen. Deze nachtvogel komt slechts zelden 's zomers in ons land. De vogel is zo groot als een duif en heeft grijsblauwe vleu gels, zeer grote ogen, een lange snavel. De Latijnse naam van het dier is „Nycti-Corax". De vogel is direkt doorgezonden naar Burgers dierenpark te Arnhem. mische betrekkingen met het buitenland". De heer J. Tins- sen en ir. J. W. Hudig werden benoemd in respectievelijk de besturen van het instituut voor toegepast biologisch onderzoek. Het bestuur keurde benoe ming van ir. W. H. A. Th. van Oyen, rijksveeteeltconsulent te Utrecht, in het bestuur van de centrale melkcontroledienst goed. Het bestuur besloot aan te dringen op spoedige uitbetaling van de garantiegelden op be- waarkool. Men was het eens een nota van de hoofdafdeling Akkerbouw, dat mede ten be hoeve van eenvoudige uitvoer baarheid, op het punt van de toeslagregeling voor voedergra- nen van lichte gronden, de voorkeur dient te worden gege ven aan eenzelfde toeslag per hectare voor alle voedergraan soorten. Het bestuur blijft van mening, dat de toeslag ook voor voedergranen van de kleigron den zou moeten gelden. Op het punt van de brouw- gerstregeling werd teleurstelling uitgesproken, dat de coöpera ties wel, doch de handelaren geen overeenkomst met het centraal brouwerijkantoor heb ben kunnen bereiken. Een bespreking over de ont worpen zaaizaad- en plantgoed- wet werd uitgesteld. Wel echter werd met nadruk vastgesteld, dat siergewassen naar mening van de georganiseerde land bouw buiten deze wet moeten blijven. Radio-Tunis heeft woensdag meegedeeld dat Frankrijk een voorstel van de V.A.R. heeft aanvaard. Dit voorstel houdt in dat de V.A.R. de Algerijnse verzets strijders niet meer zal steunen als Frankrijk van zijn kant geen wapens meer levert aan Israël. Volgens radio-Tunis zou Frankrijk dit voorstel hebben aanvaard tijdens een bespreking die de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, de vorige week met een vertegenwoordiger van Nas ser in Genève heeft gehad.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5