Hartelijke ontvangst van de Sjah van Perzië in Amsterdam Chroesjtsjef over de V. A. R. Hoogste Amerikaanse burgerlijke onderscheiding voor Dulles Vliegtuigongevallen bij marine en luchtmacht De conferentie te Genève Ton op nr 19168 Examen doen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 21 MEI 13e Jaargang Nr 4681 EERSTE BLAD NOORSE TANKBOOT IN BRAND BIJ KUST VAN OMAN HET A.S. HUWELIJK VAN PRINS ALBERT RUSSISCHE TROEPEN IN TIBET? Hitier, Goering en Goebbels Ontploffing in vliegtuighangar in Baltimore DUITSE PERSCOMMENTAREN PERSCOMMENTAAR OP NEDERLANDSE KABINETSFORMATIE OP GENEVE Frankering bij abonnement: ferneuzen. Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2, per week 48 ct Losse nrs 9 et DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 our. Tientallen belangstellenden en voorts enige matrozen van de koninklijke marine die de meer- ploeg vormden, zijn er woens dagochtend om 4 uur in een druilerige motregen getuigen van geweest hoe H.M. kruiser „De Ruyter" met de sjah van Perzië aan boord IJmuiden is binnengelopen. Korte tijd nadat Hr Ms „De Ruyter" met aan boord de kei zerlijke gast en zijn gevolg Am sterdams territoriaal gebied was binnengestoomd, meerde de oorlogsbodem om precies 10 uur aan de Shell-steiger aan de noordzijde van het IJ achter de westelijke zijde van het Centraal Station. Na de inspectie op het achter dek van de kruiser, waar ook de marinierskapel van de konink lijke marine stond opgesteld, deden de commandant van smal deel I, kapitein-ter-zee A. P. Ferwerda, en de commandant van de „De Ruyter", kapitein- ter-zee P. Cool, de sjah uitgelei de. Deze verliet met klein ge volg en de leden van de ere dienst het oorlogsschip ovei stuurboordvalreep en begaf zich naar de commandosloep. Terwijl de gehele bemanning in paradeerrol stond -zowel langs de verschansing als op de dekken, zelfs tot in de toppen van de masten en de sloep op 20 meter afstand midscheeps van de „De Ruyter" dobberde, weer klonken 21 saluutschoten, afge vuurd door de batterijen van de kruiser. De sjah stond rechtop in de boot, het gezicht gekeerd naar de vuurmonden, en nam saluerend het eresaluut in ont vangst. Om elf uur precies gleed de sloep, die Zijne Keizerlijke Ma jesteit, de sjah van Iran. van de aan de Shell steiger in het IJ gemeerde kruiser „De Ruyter" naar de steiger aan de Prins Hendrikkade bracht onder de geopende ophaalbrug voor de linkerzijde van het Centraal Sta tion statig het water tussen kerk en Centraal Station binnen. In een oogwenk meerde de kleine sloep en de sjah stapte lenig van boord, nog voor de sloep stil lag. Hij drukte onze Vorstin en Prins Bernhard de hand, waarna het gezelschap de korte trap besteeg terwijl de Koninklijke Militaire Kapel het Iraanse volkslied inzette. Met de Koningin tussen zich in beluis terden de sjah en Prins Bern hard, beiden stram saluerend, het volkslied, waarna onze Vor stin allereerst de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, aan de keizerlijke gast voorstelde. Onze Vorstin was gekleed in een lichtblauw deuxpièce met een brede grijze bontstola. Zij droeg een iets donkerder getint hoedje en grijze schoenen. De Prins verscheen in het ceremo nieel generaals tenue der garde grenadiers. Nadat de keizerlijke gast, H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden de ere wacht, die bestond uit de ere- compagnie van het garderegi ment der grenadiers met vaan del en vaandelwacht, allen in ceremonieel tenue, had geïn specteerd, betrad het vorstelijk gezelschap het erepaviljoen, waar het zich enkele minuten onderhield met de daar aanwezi ge autoriteiten. Terwijl een batterij van zes stukken van de elfde afdeling veldartillerie vanaf het opgespo ten terrein bij het Oosterdok iedere vijftien seconden een da verend schot loste, zette vervol gens de feestelijke stoet van rij tuigen zich in beweging voor de feestelijke intocht in Amster dam op weg naar het konink lijk paleis op de Dam. In het eerste koninklijke rij tuig namen de sjah. onze Vorstin en Prins Bernhard plaats. OP DE DAM Het daverend welkomstgeluid van de kanonschoten, dat de tal rijke duiven in de omgeving van de Dam telkens verschrikt deed opvliegen, vermengde zich dra met het gejuich der duizenden Amsterdammers, die zich langs het met vlaggen en bloemen versierde Damrak hadden opge steld en hun halzen rekten om niets van het immer kleürrijke schouwspel bij een staatsiebe- zoek te missen. Terstond nadat de keizer en het koninklijk paar het rijtuig hadden verlaten speelde het trompetterkorps der cavalerie het Iraanse volkslied. Vervol gens inspecteerde de keizerlijke gast de erewacht. Enkele ogenblikken later open den twee lakeien de balkondeu ren en verschenen de sjah, de Koningin en de Prins op het balkon, tot driemaal luide" toe gejuicht door de honderden op de Dam. De sjah wuifde vrien delijk naar alle kanten, ook naar talrijke mensen op de hoge da ken van de warenhuizen ïond het plein. Met enkele lichte bui gingen naar het publiek verliet de sjah tenslotte het balkon, ge volgd door Koningin en Prins. KRANSLEGGING BIJ HET NATIONAAL MONUMENT Precies kwart voor twaalf ver liet de keizerlijke gast met zijn gevolg en de hem toegevoegde eredienst het paleis voor het verrichten van zijn eerste offi ciële daad. Door een erehaag, gevormd door leden van de stu dentenweerbaarheid uit Amster dam en Leiden in donker blauwe en uit Utrecht in groene uitmonstering begaf het gezelschap zich naar het Nationaal Monument. De sjah legde een fraaie grote krans van rode en witte bloemen, voorzien van linten in de Iraan se kleuren, aan de voet van het monument, waarna hij enige passen teruggetreden salue rende gedurende een minuut stilte hulde bracht aan de Ne derlandse oorlogsdoden. De Amsterdamse Politiekapel voerde een koraal uit. De vele duizenden, die vanaf de komst van de Iraanse gast het Damplein vulden, hieven op nieuw een gejuich aan toen deze omringd door de autoriteiten naar het paleis terugkeerde, waar de hoofden der buitenland se missies hun opwachting maakten. ONTVANGST TEN PALEIZE Nadat de hoge gasten ten pa- leize het noenmaal hadden ge bruikt, waarbij mede aanzaten de Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke, ontving de sjah in gezelschap van de Ko ningin en de Prins, in de fraaie Van Speyckzaal het hoofd en de leden van het stadsbestuur, zo wel wethouders als raadsleden. De sjah verscheen, evenals de Prins in donkergrijs costuum; de Vorstin was gekieed in een lichte oranje deux-pièce, een bruine stola over de arm. Terwijl de Koningin zich on gedwongen met enkele vrouwe lijke raadsleden onderhield, sprak de keizer met de wethou ders en raadsleden over de pro blemen van de grote stad. De sjah informeerde vooral naar het verkeersvraagstuk, dat ook voor de hoofdstad van zijn land, Teheran, zeer nijpend is. Hij liet zich voorlichten over de haven en over het bedrijfsleven. Om kwart over drie vertrok het gezelschap met gevolg in auto's naar het laboratorium van de Koninklijke Shell benoor den het IJ. De 232 ton metende Neder-i landse sleepboot „Cycloop" is op weg naar Aden met de 12.479 ton metende Noorse tankboot „Mosborg", aan boord waarvan dinsdag brand uitbrak toen het schip bij de kust van Oman voer. De 29 opvarenden van het tankschip zijn door een andere Noorse tankboot, de 20.202 ton metende „Hoegh Forum", aan boord genomen. Blijkens een radiobericht van de „Cycloop" is de brand aan boord van de „Mosberg" in de machinekamer ontstaan. Het huwelijk van prins Albert en prinses Paola Ruffo di Cala bria zal op 1 juli door de Paus worden ingezegend voor het altaar van de Cathedra, het hoofdaltaar van de St. Pieters basiliek. Dit altaar bevindt zich op de achtergrond van de absis en dankt zijn naam aan het feit dat zich daar de cathedra van St. Petrus bevindt. Links en rechts in de absis zullen podiums worden opgericht o.m. voor de diplomaten en de vertegenwoor digers van de Belgische wetge vende lichamen. De Belgische regering zal op het huwelijk van prins Albert vertegenwoordigd zijn door pre mier Eyskens, vice-premier Li- lar, de minister van Buitenland se Zaken, Wigny, en de minister van Justitie, Merchiers. De kar dinaal van Mechelen zal even eens worden uitgenodigd, maar het is nog niet bekend of hij aanwezig zal kunnen zijn. De basiliek zal ongeveer op dezelfde wijze worden ingericht en versierd als voor de kroning van Johannes XXIII. De vier tribunes aan de voet van de pij lers van de koepel zullen toe gankelijk zijn. De bruidsstoet zal enkel de naaste verwanten van het jonge paar omvatten. Volgens het in Bombay ver schijnende weekblad „Blizt" heeft Chroesjtsjef verklaard dat de bevolking van de Verenigde Arabische Republiek geen betere vrienden heeft dan Rusland. De hoofdredacteur van dit blad, Karanjia, had onlangs een vraaggesprek met de Rus sische premier over de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de V.A.R. en de Russische houding jegens het Arabische nationalisme. Chroesjtsjef had daarbij o.a. geantwoord dat Rusland eigen lijk helemaal geen cconflict met de V.A.R. heeft. „Wij wil len onze betrekkingen met de V.A.R. blijven baseren op voet' van gelijkheid en eerbiedigheid van de soevereiniteit tot voor deel van beide landen. Als de V.A.R.-landen onze vriendschap niet wil, is dat hun' zaak. Wij zullen daar wel overheen komen en als daar enig nadeel uit voortspruit dan' zal dit niet ten koste van de' Sowjet-Unie gaan." Op de vraag of het waar is dat Moskou zijn invloed uit strekt in het Arabische oosten, antwoordde Chroesjtsjef: „Ex pansionistische neigingen zijn in strijd met ons stelsel van so cialistische staat. Wij hebben alles wat wij nodig hebben gebied, enorme natuurlijke hulpbronnen, toegang tot zeeën en oceanen. Zij die de Russen beschuldigen van pogingen om buitenlands gebied in te lijven zouderi liever moeten kijken naar hun eigen duistere repu tatie." Chroesjtsjef zei voorts dat Rusland 'veel heeft gedaan om Egypte te helpen maar dat Nas ser dit nu om een of andere reden heeft vergeten. „Hij zegt dat hij tijdens de Suez-crisis had gerekend op zichzelf en op Al lah". „Iedereen weet welke rol de Sowjet-Unie heeft gespeeld bij het beteugelen van de agressie tegen Egypte en het afwenden van de bedreiging van een aan val op Syrië. Nasser zal misschien eens ont dekken dat hij onder Amerikaan se heerschappij staat. Dan kan hij het verschil zien tussen de Russische en de Amerikaanse politiek.'' Op de vraag of de kritische op merkingen van Rusland op Nas ser in de laatste tijd in overeen stemming zijn met de politiek van de Sowjet-Unie antwoordde Chroesjtsjef: „Dit was niet in strijd met onze beginselen. Nas ser wierp zich op als beoor delaar van het communisme als wereldbeweging en als leer, maar hij wist kennelijk niet veel van deze leer af en verviel daar om in een aantal verdraaiingen. Natuurlijk komen wij daartegen in verzet. Dat zullen wij altijd met de meeste vastberadenheid blijven doen". Uit gezaghebbende bron in Gangtok (India) is vernomen dat Russische militairen de Chi nezen helpen bij de strijd tegen de Tibetaanse opstandelingen. Volgens de jongste berichten zouden 100 tot 200 Sowjet-mili- tairen onlangs in de Tibetaanse stad Gyantse zijn aangekomen. Ook zouden er Russen :in het gebied aan de westelijke gren zen van Tibet zijn. Voorts verluidt dat de Chine zen nu bezig zijn met zuiverings operaties. Oorspronkelijk zouden er een 25.000 Khamba-opstandé- lingen onder de wapenen zijn weest. Het feit dat een 5.000 van hen naar India zijn gevlucht, acht men in Gangtok een „slecht teken". In de Martinmunster te Land shut (Beieren) zien Hitier, Goe ring en Goebbels op de gelovi gen neer vanuit een nieuw glas- in-lood-raam, zo meldt de Frankforter „Abendpost". In het raam zijn de drie vroegere nazi-leiders voorgesteld als beu len van de martelaar Sint Castu- lus. Zij zijn afgebeeld met een duivelse uitüi lïJdng op hun ge zicht. President Eisenhower heeft aan Foster Dulles de vrijheids medaille toegekend. Dit is de hoogste onderscheiding die de Amerikaanse regering aan een burger kan verlenen. In de daarbij behorende ver melding wordt gezegd dat de on derscheiding aan Dulles is ver leend „wegens de hoogste bijdra gen voor de veiligheid van de Ver. Staten en de wereldvrede". In een korte brief, die geadres seerd was aan „beste Dulles" en ondertekend was met „D. E.", gaf Eisenhower uiting aan zijn waar dering voor de diensten die Dul les aan de Ver. Staten heeft be wezen. De president zei: „Het is een eer en een voorrecht je deze vrij heidsmedaille te verlenen. Ofschoon ik niet genoeg uiting kan geven aan mijn dankbaar heid en aan de dank van het land dat je zozeer gediend hebt, is dit een klein bewijs van de liefde en de hoogachting van het volk van de Ver. Staten en de wereld voor jou en je onvermoeide inspan ningen voor de vrijheid." De medaille, die vervaardigd is van brons, was woensdag door majoor John Eisenhower, zoon en een van de militaire adjudan ten van de president, overhan digd aan mevrouw Dulles. Zij had de medaille woensdagavond In een hangar van de vlieg tuigfabriek Martin in Baltimore heeft zich woensdag een ontplof fing voorgedaan terwijl werk lieden bezig waren een water vliegtuig met een schoonmaak middel te wassen. Er brak brand uit. Vijf arbeiders kwamen om het leven en tien werden ge wond. De hangar werd gedeelte lijk verwoest. aan haar echtgenoot gegeven. In de vermelding bij de me daille wordt nog gezegd dat Dul les meer dan zes jaar als minis ter van Buitenlandse Zaken in een tijd van internationale span ning en nationale risico's de ernstige vraagstukken tegemoet trad met wijsheid, oordeelkundig heid en moed. „Hij werkte en leefde in de overtuiging dat de vrijheid slechts kan gedijen als de mensen bereid zijn zich dezelfde uiterste inspan ningen te getroosten voor de vrede als zij destijds deden om de oorlog tot een goed einde te bren gen. Niemand zou meer kunnen doen dan John Foster Dulles om zijn geloof met voorbeelden te be wijzen. Zijn geloof en zijn in zicht inspireren allen die de vrij heid liefhebben." (Advertentie.) met actieve.beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten In 1958 verloren tengevolge van vliegtuigongevallen bij de marine 10 mensen het leven. Bij de luchtmacht verloren er 14 het leven en werden zeven men sen gewond, aldus blijkt uit het antwoord van de minister voor Defensie op schriftelijke vragen van de heren Lankhorst en Van der Veen, van de Tweede Ka mer, over de verliezen aan mensenlevens en materieel ten gevolge van vliegtuigongeval len. In 1958 verongelukten van de Nederlandse marine, tijdens de vlucht, drie propeller vliegtui gen en van de luchtmacht 22 straalvliegtuigen en twee pro peller vliegtuigen. In 1954 verloor de marine 10 vliegtuigen, waarbij twee doden en drie gewonden te betreuren vielen. De luchtmacht verloor in dat jaar 19 vliegtuigen. 22 mensen verloren het leven en vier raakten gewond. De scha de die geleden werd aan bezit tingen van de staat, voorname lijk aan vliegtuigen, wordt ge raamd op ƒ2.777.000 in 1954 en De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Ver. Staten Lloyd, Couve de Murville, Gro- myko en Herter zijn woens dagmiddag te Genève 3 uur en 'n kwartier bijeen geweest onder voorzitterschap van de Frans man. Herter en Lloyd spraken ieder ongeveer twintig minuten en Gromyko ongeveer een uur. Herter en Lloyd gaven een ver dere uiteenzetting van het Wes telijke vredesplan dat reeds door Gromyko is verworpen. De Rus antwoordde op de Westelijke ar gumenten. De Amerikaanse minister zei, dat de juiste benaming van het „pakket" van de Sowjet-Unie niet Sowjet-ontwerp-vredesverdrag met Duitsland is maar „Sowjet- verdrag voor de blijvende verde ling van Duitsland". In antwoord op de Russische kritiek op het Westelijke plan zei hij dat alle problemen die het be helst met elkaar zijn verbonden. De Sowjet-Unie verwerpt het omdat zij tegen hereniging van Duitsland is. De Westelijke mo gendheden zullen geen enkel compromis aangaande funda mentele beginselen, waaronder de hereniging van Duitsland, aanvaarden. Wij zijn bereid, zo zei hij, de hereniging van Duits land een weinig langer uit te stellen, zij het ook met tegen zin, maar wij wensen er geen af stand van te deen zoals het geval zou zijn indien wij akkoord gaan met een onmiddellijk vredesver drag met een verdeeld Duitsland. Alleen het gehele Duitse volk kan over de toekomst van de Duitse natie beslissen. Herter verzocht de Sowjet-dele- gatie in te stemmen met een ern stige bespreking van de Weste lijke voorstellen in de komende dagen, daar deze een poging zijn om uit de moeilijkheden te gera ken. De Sowjet-voorstellen noem de hij een grote stap achteruit, welke niet in overeenstemming is met het dikwijls herhaalde Russische aanbod om met de Westelijken naar een verminde ring van de spanning te streven. Hij herhaalde dat de Ver. Sta ten slechts aan een topconferen tie willen deelnemen indien de ontwikkeling van de huidige con ferentie dit rechtvaardigt. Minister Lloyd verklaarde naar aanleiding van Russische kritiek op het Westelijke pakket voor steilen dat de grote kwesties, welke thans worden behandeld, wezenlijk met elkaar zijn verbon den, „of wij willen of niet". De Russische voorstellen vormen eveneens een „pakket", zo zei hij. Over de kwestie der hereniging merkte hij op, dat de vier mogendheden het erover eens schijnen te zijn dat zij een spe ciale verantwoordelijkheid daar voor hebben. Wat de Berlijnse kwestie betreft: laat de wil van de bevolking van Berlijn de door slag geven. Aangaande de Euro pese veiligheid stelde hij, dat de uiteindelijke vorm van de te nemen maatregelen moet worden vastgesteld in overeenstemming met de regering van een ver enigd Duitsland. Naar aanleiding van de opmer king van Gromyko dat men voor Duitsland het voorbeeld zou kun nen volgen van de afzonderlijke verdragen met de staten die uit de Oostenrijks-Hongaarse monar chie zijn voortgekomen, zei Lloyd dat hieruit juist blijkt dat het gevolg van ondertekening van twee vredesverdragen, zoals dooi de Sowjet-Unie voorgesteld, de verdeling van Duitsland zou zijn. 946.000 in 1958. De schade ge leden door de luchtmacht en door de andere NAVO-landen bedroeg in 1954 3.500.000 en in 1958 4.604.000. De schade, die derden leden als gevolg van vliegtuigongelukken van de ma rine bedroeg in 1954 8.600 in 1958 nihil. De luchtmacht (te zamen met de andere NAVO- landen) veroorzaakte in 1954 een schade aan derden van ƒ105.000 en in 1958 22.300. De onafhankelijke te Mün- chen verschijnende „Süddeut- sche Zeitung" schrijft in een hoofdartikel op de Nederlandse kabinetsformatie dat de vor ming van een katholiek-libera le regering, ofschoon niet ge heel onverwacht, toch wel bijna een revolutionaire gebeurtenis is. „Ondanks ernstige oorlogS' schade en het verlies van Oost- Indië hebben de Nederlanders door grote inspanning op dus- trieel en landbouwgebied weer een aanzienlijke welvaart be reikt waarin brede lagen van de bevolking delen. De regeringen waaronder deze materiële en sociale successen zijn bereikt waren coalities waarin de socia listische partij de toon aangaf. Maar bij de verkiezingen van 12 maart ruimde deze partij de plaats aan de top met gering verschil maar toch onmisken baar voor de katholieke volks partij." Dit op zichzelf zou misschien geen grote verande ring in de regeringspolitiek heb ben gebracht, aldus het blad, maar van beslissende betekenis was het succes van de liberalen die op twee na de sterkste par tij in het parlement werden. „Tengevolge hiervan wil de coalitieregering thans een vrijer economisch klimaat scheppen en de belastingen, subsidies en prijs- en looncon- trole verminderen. Of men hierin zal slagen, bij een socia listische oppositie die nog bijna een-derde van het aantal afge vaardigden omvat, is de vraag maar als proefneming zal het leerzaam zijn." In de Staatsloterij is gister ochtend de hoofdprijs van 100.000 gulden uitgeloot. De ton viel op lot no. 19168. De collecteurs die het lot waar op de 100.000 gevallen is ver kocht hebben zijn de volgende: Serie F, de heer C. Romijn te Haarlem. In serie F werd slechts een half lot verkocht. De heer Romijn verkocht dit halve lot in tien twintigjes, die allen door verschillende personen werden gekocht. De heer Romijn herin nerde zich wel een twintigje verkocht te hebben aan een werkster in Spaarndam. Serie D van het lot werd aan de man ge bracht door de heer E. Kleijn in Amsterdam. Hij verkocht dit in zijn geheel aan de personeels club van de machinefabriek „Smalo" te Amsterdam. Serie A van het lot werd dooi de colporteur de heer G. Kot kamp in Middelburg doorver kocht aan de debitante mevrouw P. VaderMeyers in Vlissingen. Serie E van het lot werd ver kocht als een half lot en twee kwart loten door de heer L. Laurier in 's-Gravenhage. Drie personen werden hier de geluk kigen. Serie C van het lot werd ver kocht door mevrouw J. van Krie kenvan der Loo in Delft. Zij verkocht het lot in zijn geheel zodat één persoon daar de ge lukkige werd. Tenslotte werd serie B van het lot in Amsterdam verkocht door de heer J. Burger. Ook hij ver kocht het als een geheel. Het te Hamburg verschijnen de onafhankelijke dagblad „Die IWelt" schreef woensdag, dat de I conferentie te Genève tien da- gen na de opening haar naam nog nietf waard is, daar Oost en West tot dusver alleen maar stellingen hebben geponeerd, die al lang bekend waren. Vol gens het blad kunnen alleen door middel van vertrouwelijke besprekingen tastbare resulta ten worden bereikt. De onafhankelijke „Frank furter Allgemeine Zeitung" is van oordeel dat het feit, dat premier Chroesjtsjef een top conferentie wenst „een soort werkhypothese van het Wes ten" is. Na te hebben opge merkt dat de Russen „zeer waarschijnlijk iets te bieden hebben wat een vermindering van de spanning en de ontwa pening betreft, n.l. een verbod op proeven met kernwapens," schrijft het blad echter dat er, hoe belangrijk deze kwestie ook is, niet vergeten mag worden dat er nog andere vraagstukken moeten- worden opgelost. De partijloze „Der Mittag" is van mening dat het Westen voor het ogenblik geen andere keuze heeft dan de status quo in Berlijn te behouden. Minis ter Herter van de V. S. had dit als voorwaarde voor de topcon ferentie gesteld. Als Chroes jtsjef hiermee zou instemmen, zou hij echter wellicht zijn ge zicht verliezen, aldus het blad. De christen-democratisch ge zinde „Kölnische Rundschau" spreekt de hoop uit, dat de mi nisters vorderingen zullen ma ken in de richting van een ver bod van de proeven met kern wapens en dat dit van invloed zal zijn op de ingewikkelde po litieke geschillen. Dit zal ech ter waarschijnlijk eerder door vasthoudendheid dan door het voortijdig sluiten van een ak koord worden bereikt, aldus het Keulse blad. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. NOORDOOSTELIJKE WIND Opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. VRIJDAG 22 MEI v.m. n.m. Breskens 1.05 1.36 Terneuzen 1.40 2.11 Hansweert 2.20 2.51 Walsoorden 2.30 3.01 ZON MAAN op ondfc.- op onder Mei 21 4.39 20.35 19.14 4.13 22 4.38 20.36 20.31 4.53 23 4.36 20.37 21.41 5.42 24 4.35 20.39 22.41 6.39 25 4.34 20.40 23.31 7.44 NOORDOOSTELIJKE WIND De rechtstreekse aanvoer van lucht van zee werd woensdag af gebroken. De wind draaide name lijk naar noordoost waardoor in het agemeen hogere maximum temperaturen werden bereikt dan op de vorige dagen. In Zuid- Limburg werd zelfs 22 graden gemeten, maar ook elders in het land steeg het kwik tot 18 a 21 graden. Alleen aan de Waddenkust duurde de instroming van zee lucht voort en daar lag het tem- peratuur-niveau dan ook enkele graden lager. De minder koude lucht die hu over Nederland ligt, wordt van de koudere, die ten noorden van ons aanwezig is, gescheiden door een brede zóne, die erg diffuss is, maar waarin toch hier en daar regen voorkomt. Anderzijds is I de warmere lucht tamelijk on- stabiel van opbouw. Woensdag- middag werd er dan in de omge- I ving van Limburg onweer ge- meld. In grote trekken verandert er aan de luchtdrukverdeling boven West-Europa maar weinig. Een hogedrukgebied ten noorden van Schotland en een vlak lagedruk gebied boven Centraal- en Zuid west-Europa houden bij ons een noordoostelijke luchtstroming in stand waarin de temperaturen vandaag plaatselijk opnieuw iets hoger kunnen worden. Bovendien blijft de lucht onstabiel, zodat behalve opklaringen ook hier en daar buien moeten worden ver wacht.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1