Provinciaal nieuws Mysterieuze moord in Amsterdam TERNEUZEN AXEL HULST. SLUISKIL. STOPPELDIJK. VEERE. VOGELWA ARDE. ZAAMSLAG De Pinksterdagen in Axel Franse gevallenen herdacht AGENDA INRUIL ACTIE VERKEERS ONGEVALLEN Perzen gearresteerd Vrouwen van Lhasa VROUW DOOR WURGING OM HET LEVEN GEBRACHT OE GEHUURDE ECHTGENOOT De koud Pinksteren 1959 Pinksterdagen waren te om veel drukte te ver wachten. Pinksterenzondag kon er, wat het weer betrof, nog enigszins mee door, maar op de tweede Pinksterdag was het be paald koud door de gure wind. Aan de Scheldedijken was het stil en dat was echt niet te verwon deren. Men moet toch al een heel enthousiast visser zijn om bij een dergelijke koude wind aan het water te gaan zitten. De provinciale boot kon de drukte best verwerken al ston den er veel auto's in de omge ving. Van het parkeerterrein zou veel meer gebruik kunnen wor den gemaakt, evenals van het terrein op de Markt. In de stra ten en de café's was er enige drukte, maar overstelpend was het bij lange niet. Ook de watertoren trok niet het aantal bezoekers die ver wacht werden. In totaal een klei ne driehonderd, maar 't was dan ook beslist te koud om naar bo ven te gaan. Inmiddels zijn de reclamebor den die een bezoek aan de water toren moeten stimuleren ge plaatst. Zij waren het resultaat van een, op verzoek van V.V.V. Temeuzen, door de Studieclub voor schilders uilgeschreven wed strijd. Eén werd tegen de mu- ziekkiosk op de Markt geplaatst en de beide andere aan Driewe gen en aan de Zevenhuisjes. Tangowedstrijd In de dansschool van de heer C. Bilderbeek werd een tango wedstrijd gehouden, waaraan werd deelgenomen door cluble den uit Temeuzen, Hulst en IJzendijke. De heer Bilderbeek tracht zoveel mogelijk het goede dansen te stimuleren, maar de meeste van zijn leerlingen, onge veer 8000 in de loop van de tien jaren die hij in Zeeland werkt, geloven het wel als zij de cursus voor beginners hebben beëindigd. Ongeveer 20 voelt er wel voor één of andere favoriete dans be ter te leren beoefenen. De leden van de tangoclub werden dan ook aangemoedigd in een onder linge wedstrijd waaraan overi gens niets officieels zat. Er wa ren veertien paren van de partij. De jury besliste dat de heer C. Bakker (Hoek) en mej. E. van Gelderen (Temeuzen) het best aan de gestelde eisen voldeden. De tweede prijs was voor de heer en mej. K. en I. Zandburg uit Temeuzen en de derde prijs ging naar de heer J. Wisse en mej. C. Herrebout, eveneens uit Terneu- len. Slotavond Hervormde Instuif Zaterdagavond hield de Her vormde instuif de slotavond van het seizoen in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Kerkhof laan. Eind december van het vo rig jaar gestart, ligt het in de be doeling van het kader van de Hervormde instuif ook de jonge ren van andere Kerken of buiten kerkelijke jeugd te bereiken. Het is dus en z.g. „open" instuif, waaraan door iedere jongen of meisje dat de leeftijd van 16 jaar heeft bereikt, kan worden deelge nomen. Terugziende op dit eer ste seizoen kan men constateren dat de opzet van de initiatiefne mers althans een deel van de jeugd op zaterdagavond van de straat te houden geslaagd is. Deze laatste zaterdagavond was het Jeugdgebouw geheel ge vuld met jongeren, die zich kos telijk hebben geamuseerd door het optreden van het jeugdcaba- ret „De Hoepel". Dit bracht een reprise van de revue „Wij ko men terug" en zij hebben dit op alleszins aanvaardbare wijze ge daan. De verschillende sketches werden door de jeugdige ama teurs op vlotte wijze afgewerkt. Een van de beste nummers was de figuur van „Dorus", voor het voetlicht gebracht door Henk Kramer, die hiermede blijk gaf goed te kunnen imiteren en over een aardige mimiek te beschik ken. De pauze tussen de nummers werd op uitstekende wijze gevuld door een orkest onder leiding van Aarnout Rouw, dat op en thousiaste wijze bekende melo dieën bracht en bij het jeugdige publiek dan ook groot succes had. Aan het einde van de voorstel ling dankte de heer Kouwijzer de medewerkenden voor hun presta ties, waarbij aan de dames bloe men werden overhandigd en aan de leider van het gezelschap, Henk Kramer, een enveloppe met inhoud ter vrije bestemming. Half september wordt er weer gestart met de instuifavonden en bet kader hoopt dan, gesteund door ideeën en wensen van ande ren, andermaal een verantwoorde manier van ontspanning ingang te doen vinden. Aanrijding Kerkdreef—- Prins Hendrikstraat De wielrijder J. H. uit Axel kwam op zijn fiets gereden in de richting van het kruispunt Prins HendrikstraatNoordstraat— Kerkdreef— Stationsstraat. Op het moment dat hij het kruis punt naderde, werd hij aangere den door de veewagen van A. v. K. te Zaamslag, die de Prins Hendrikstraat uit kwam gereden. H. kwam te vallen, terwijl het voorwiel van zijn rijwiel onder het voorwiel van de auto terecht- Kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ernstig auto-ongeluk. In de bocht nabij Absdale, on der de gemeente St. Jansteen, had op Eerste Pinksterdag een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij drie personen zwaar ge wond werden. In de middag omstreeks drie uur vloog een personenauto, be stuurd door de heer Halmerse af- komsttig uit Delfzijl, vermoede lijk door te hoge snelheid, uit de bocht. Naast de heer H. zat zijn echtgenote, terwijl achterin de auto hun dochter, kleindoch ter en een neefje gezeten waren. De auto kwam nabij de boer derij van landbouwer Van Acker tegen een langs de weg staande paal van de P.Z.E.M. terecht. De gevolgen waren zeer ern stig. De paal knapte af en het gedeelte dat was blijven staan drong midden in de auto. De heer H. bekwam hierbij een hersenbloeding alsmede diverse breuken. Zijn echtgenote liep een zware hersenschudding, een bek kenfractuur en een armbreuk op. De achterinzittende dochter bekwam een zware hersenschud ding en diverse breuken aan ar men en benen. Alle drie de slachtoffers wa ren zeer zwaar gewond en voor hun leven wordt gevreesd. De twee andere achterinzitten de kinderen bekwamen geen noe menswaardig letsel. De zwaar gewonden werden in allerijl naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. De familie die des morgens uit Delfzijl was vertrokken, was op weg naar een zoon dié te Temeu zen woont.. Tot heden is de toestand van de drie zwaar gewonden nog zeer ernstig en er bestaat nog levens gevaar. Geslaagd Een dezer dagen slaagde in Den Haag voor het vakdiploma „Kleinhandel in parfumerieën, cosmetische en toiletartikelen" onze plaatsgenote mej. J. L. C. Verschuren. Bedrijfsongeval Tijdens het verladen van zak ken kristalsulfaat in het laadge- bouw op de zakkenvloer van het tweede verdiep op de Compagnie Néerlandaise de l'Azöte geraak te P. de E., afkomstig uit Axel, zaterdag met zijn linkervoet be kneld tussen de houten trans portband van de naaitafel. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de arbeider die constateerde hoe twee zakken tijdens de overgang van de ene transportband op de andere, klem draaiden en deze met de voet trachtte los te ma ken, waardoor de voet tussen de band schoot. Onmiddellijk werd de trans portband in de tegenovergestelde richting ingeschakeld, waardoor de voet vrijkwam. Na eerste hulpverlening werd het slachtoffer per bedrijfsambu- lance naar het EJizabeth-zieken- huis vervoerd. Naar men ons gisteren mede deelde maakte De E., die een teentje werd geamputeerd, het naar omstandigheden bijzonder goed. Zeevis-liengelclub In hotel „De Kroon" kwamen zaterdag enkele sportvissers bij een om mogelijkheden te overwe gen te komen tot oprichting van een plaatselijke hengelvereni- ging. Onder presidium van de heer H. Snoeijs werd een voor lopig bestuur geformeerd. Indien er voldoende belangstel ling voor deze vereniging blijkt te bestaan, zal tevens in geza menlijk verband aan concoursen kunnen worden deelgenomen. Aan de gisteren (2e Pinkster dag) te Tholen gehouden hengel- wedstrijd, waarvoor 440 sportvis sers hadden ingeschreven, na men 7 hengelaars uit Sluiskil deel. Van hen behaalde onze dorpsgenoot J. van Drongelen de 9e prijs. Resultaat fancy-fair. Van de ruim ƒ2400 bruto-op- brengst van de gehouden fancy- fair ten bate van het a.s. paro- chiefeest is ruim 1400 netto in het laatje gebleven. Het organ! serend comité toonde zich met dit prachtige resultaat zeer te vreden. De „Groene Draeck". Met haar jacht de „Groene Draeck" is Prinses Beatrix gis termiddag in Veere aangekomen. De Prinses maakt, vergezeld van Prinses Irene, Margriet en enkele vriendinnen een korte tocht. De Prinsessen Irene en Margriet maakten met enkele vriendinnen een wandeling van een uur door Veere. De „Groene Draeck" kwam van Burgsluis, waar de nacht was doorgebracht. Maandagmorgen te 8.30 uur ver trok de „Groene Draeck" bege leid door een politieboot uit Burgsluis. Maandagmiddag 13.00 uur werd koers gezet naar We- meldinge. Inenting tegen polio. Op woensdag 20 mei a.s. wor den de voorjaars-inentingen te gen kinderverlamming voor deze gemeente besloten met vaccinatie van de kinderen, geboren in 1950, 1951 en 1958. De eerstgenoemde jaarklassen krijgen dan hun der de prik, terwijl de kleintjes van 1958 aan hun tweede injectie toe zijn. Agenda gemeenteraad De raad der gemeente Zaam slag is bijeengeroepen tegen don derdagmiddag a.s. ter behande ling van o.m. de volgende pun ten: Benoeming onderwijzer aan de openbare lagere school; Benoe ming lid Algemeen Burgerlijk Armbestuur; Voorstel goedkeu ring wijziging van de begrotin gen 1957 en 1958 van het Alge meen Burgerlijk Armbestuur; ld. vaststelling vergoedingen bijzonder lager onderwijs over 1958; id. wijziging Schadever goedingsverordening; id. verle ning duurtetoeslag 1959; id. wij ziging Verordening op de heffing en invordering van keurlonen vleeskeuringsdienst; id. tot het bouwen van 2 woningwetwonin gen; id. wijziging gemeente-be groting 1958. De Pinksterdagen zijn alhier als salueerden de ruiters te paard van ouds in trek om in een ge- en hierna werd de troep geïn- Advertentie) zeilige stemming aan allerlei vermaak en evenementen deel te nemen. 's Zaterdagmiddags, terwijl de specteerd door burgemeester Van Oeveren, het hoofdbestuurs lid van de ruiterverenigingen A. C. Bom te Amsterdam en de Markt nog in volle gang was, ar- voorzitter van het concours-hip- riveerden vóór het gemeentehuis picque. Zoals reeds vermeld had het programma een zeer vlot verloop en in de pauze zorgde de gym nastiekvereniging „T.H.O.R." voor een aangename omlijsting. Het talrijke publiek heeft ze ker waar voor zijn geld gekre gen. DINSDAG 19 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Opstandig Afrika". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Paspoort der schande". WOENSDAG 20 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Opstandig Afrika", Zuidersportpark, 19,15 uur: P.Z.E.M.Comeyrib. Op de ere begraafplaats te Ka- pelle, waar de Franse gesneuvel den uit de oorlog 19401945 ter aarde zijn besteld, is zaterdag morgen de traditionele herden king gehouden. Deze herdenking, werd dit jaar bijzondere luister bijgezet door de aanwezigheid van de Amsterdamse politiekapel onder leiding van de dirigent, majoor K. A. Pinkse en 'n deta chement van de hulppolitie uit Amsterdam. Een tweetal mare chaussees in ceremonieel tenue had de erewacht bij het monu ment betrokken. Onder de vele genodigden wa ren onder meer de Franse am bassadeur in Nederland, baron G. E. de Beauverger, de Commis saris der Koningin in de provin cie Zeeland, jhr. A. F. C. de Ca- sembroot, de commandant-direc teur van „Le Souvenir Frangais", generaal Leridon uit Parijs, de president du Souvenir Frangais, de pasteur Marc Jospin en afge vaardigden van het 271 regiment infanterie der Franse strijd krachten, die aanwezig waren onder leiding van hun oude kolo nel Perrier. Op de begraafplaats werd het woord gevoerd door de burge meester van Kapelle, jhr. mr. Van Suylekom, die de gasten ver welkomde. Generaal Leridon bracht daarna namens het comité „Souvenir Frangais" zijn dank over voor het onderhoud der gra ven. Hij wees erop dat in deze tijd van materialisme het goed is te denken aan het idealisme, dat de Franse soldaten bezielde, die in deze strijd zijn gevallen. De president van „Le Souvenir Frangais", pasteur Jospin, zei in zijn toespraak op de begraaf plaats dat men met het leven verder gaat. Doch steeds denkt men nog aan de gevallenen, die destijds afscheid hebben genomen van hun familie en bekenden en om hun rol in de historie te gaan vervullen. Hij herinnerde aan het feit, dat er thans duizenden graven over de wereld zijn van oorlogsgevallenen en aan de vre de, die volgde. De graven nog graag bezoekt om het offer te ge denken dat zij brachten. In het gemeentehuis van Ka pelle, waar een officiële ont vangst volgde, werd de burge meester van Kapelle de ere medaille in zilver uitgereikt van de orde van de „Souvenir Fran gais" uit erkentelijkheid voor het vele werk, dat hij voor de nabe staanden van de Franse gevalle nen heeft gedaan. Des middags zaten de nabe staanden van de gevallenen aan aan een diner dat te Goes werd gehouden. enkele bussen van onze Zuider- ren met de harmonie „De Broe derband" van Lokeren. Het bestuur van het „Streek- centrum" was aanwezig om dit gezelschap officieel te ontvan gen. Dit had plaats in het café ,.Het Wapen van Zeeland" op de Markt. Na het gebruik van een verver sing begon „De Broederband" 'n muzikale rondwandeling door de gemeente. Met pittige marsmu ziek bracht deze keurig geünifor meerde groep leven in de brouwe rij. Des avonds gaf het gezel schap een concert op het Szyd- lowskiplein, wat uiteraard veel belangstelling trok. Maandagmorgen was het om 8 uur reeds appèl bij de Ijs baan. Hier, midden in het recrea tie-oord, had de visclub G.O.A. 'n hengelwestrijd georganiseerd. Niet minder dan honderd henge laars, waaronder ook veel leden waren van de zustervereniging uit Sas van Gent, hadden rondom de visvijver plaatsgenomen. In een uiteraard rustige wedstrijd werd getracht een voorntje of edelkarper aan de hengel te krij gen om zodoende een van de fraaie prijzen in de wacht te sle pen. De organisatoren hadden alles goed geregeld en een keur van controleurs, gewapend met een schuifmaat, noteerden de juiste vangst, welke met een totaal aan centrum de volgorde der prijs winnaars vaststelden (de vis moest vanwege het gesloten sei zoen terug in het water gewor pen worden). Na afloop vergaderden de hen gelaars in het clublokaal, waar de voorzitter, de heer A. van Riel, de namen der winnaars be kend maakte. Na enige zakelijke mededelin gen reikte hij de prijzen uit. De volledige uitslag was als volgt: I. W. Oostdijk, Axel; 2. G. Velle- man, België; 3. F. Dekker, Axel; 4. C. Bolleman, Axel; 5. F. de Ca- luwé, Axel; 6. G. Buijze, België; 7. J. Verlove, België; 8. J. de Clercq, Sas van Gent; 9. F. van Harn, Axel; 10. M. Kaijser, Axel; II. E. Pieters, Axel; 12 A. Loof, Axel; 13. J. Aarnoudse, Sas van Gent. De grootste vis werd gevangen door F. Dekker uit Axel, n.l. een voorn van 57 cm. Na dit visfestijn begonnen de deelnemers aan de ruitersport de gemeente birinen te komen. Ook was inmiddels de gymnastiek vereniging „"Ï.H.O.R." uit Sas van Gent geaffriveerd. Deze sympathieke vereniging, vergezeld door een mooie drum band, maakte een wandeling door de straten. Deze drumband, voor afgegaan door een vrouwelijke maitre, oogstte veel bekijks. Orn 1 uur volgde een muzikaal défilé van de harmonie „Concor dia" met haar drumband met voorop de aan het concours deel nemende ruiters. Inmiddels hadden zich onge veer 6 duizend betalende bezoe kers het prachtige terrein der V.V.Z.F. omzoomd om gtuige te zijn van een goed georgani seerd en uitgevoerd ruiterpro- gramma. De organisatoren van deze middag hadden alles tot in de puntjes verzorgd en het bestuur van de landelijke ruiters te Axel kan dan ook op een mooie dag terugzien. Het zou ons veel te ver voeren om alle nummers spe ciaal te vermelden, maar ieder nummer werd subliem uitge voerd. Een machtig moment was het toen alle deelnemende ruiters en amazones op hun gezadelde paarden onder de tonen van de posthoorngalop in het parcours kwamen en als het ware een po lonaise uitvoerden en zich aan het slot opstelden voor de ere tribune. Toen weerklonk het oude Wil helmus en stram in de houding De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: De voorkeuringen voor dres suur en springen hadden reeds in de voormiddag plaats gehad. §g Nog slechts tjm 23 mei Grandioze Uw oude fototoestel is J 7f°,10.-.fl5.- waard. t! Inlichtingen bij uw fotohandelaar Serrarens te Ossenisse met „Johny". Vrijheidsdressuur Ponny's: le pr. Jan Breel te Veere met zijn por.nj „Winny"; 2e pr. Jan de Feijter te Axel met „Freddy'. Springconcours klasse B.le pr. Bram van Nieuwenhuisen met „Bram", Walcheren; 2e pr. A. van Liere met „Rudi", Oranje zon; 3e pr. W. K. van Nieuwen- huizen met „Inco", Oranjezon. Voor het springconcours was een zwaar maar fraai parcours gebouwd door de heer L. B. H.l te Axel'meT,",Freddy", v. d. Slikke te Nieuw en St. Joos- Race In de periodes van 1953 tot 1956 is het aantal verkeerson gevallen jaarlijks met gemid- Vff..»»,...,, p, M. A.s Ï8 kinL meTi" FindïleSr;'. echter geen 5000. De king met de „Eendrachtruiters' te Oud-Vossemeer. Een prachtig staaltje van dressuur. Springconcours voor ponny's: Gewonnen door Simon den Exter land. Vooral groan bloemen ^1^ STSifTSS met „Freddy", volgd door A „Johny". Deze race was over 150 mete en leverde grote span ning onder de bezoekers. Bij de jeugdrubdiek verdiende de 9-jarige P. Dieleman te Axel met „Florian" voor zijn presta- .ie_ een eervolle vermelding. Eilanden Springconcoursen: le pr. Schouwse ruiters te Drei- schor; 2e pr. „Eendrachtruiters" te Oud-Vossemeer; 3e pr. Oran jezon te Oostkapelle. De dag werd besloten met een bravournummer door August Serrarens die staande op zijn ponny het gehele parcours rondreed. De organisatoren kunnen op een mooie dag terug zien en zul len dit evenement zeker herha len. verhoogden de aanblik. Hierna had een grote parade plaats van alle deelnemende rui ters en amazones onder leiding van paradecommandant Jac. de Feijter te Axel. Achttallen: le pr. (hoefijzer plaquette) „Oranjeruiters" te Willemstad, instructeur J. Mun ters, 163v2 pnt; 2e pr. „Schouw se Oranjeruiters" te Dreischor, instructeur M. L. Moermond, 161 pnt; 3e pr. L. R. „Walcheren" te Nw en St.-Joosland, instructrice M. M. v. d. Bos, 153 pnt; 4e pr. L. R. „Eendracht" te Oud-Vos semeer, instructeur L. S. Ver- weij, 148V2 pnt; 5e pr. L. R. „Oranjezon" te Westkapelle, in structeur W. K. van Nieuwen- huizen, 140 pnt. Dressuurproef voor viertallen: le pr. L. R. „Noord-Beveland", instructeur J. J. Vogelaar, 125 pnt; 2e pr. L. R. „Julianaruiters" te Zaamslag, instructeur C. A. Dees lil ,pnt3e pr. L. R. „Oran jeruiters" te Axel, instructeur Jac. de Feijter, 110 pnt. Individuele dressuurproefRing I: le pr. A. Maljaars met „Pe ter" L. R, Oranjezon; 2e pr. D. A. van Nieuwenhuizen met „Ru- nellie". L. R. Walcheren; 3e pr. J. de Wilde met „Sultan", L. R. jhi'uvvse Ruiters. Ring II: le pr. J. Munters met „Deugniet" van Oranjeruiters te Willem stad; 2e pr. J. Stols met Derk Fans" te Dreischor; 3e pr. H. Knook met „Hanco" te Willem stad. Kleine individuele dressuur proef: le pr. A. J. Priester met „Marco", Noord-Beveland; 2e pr. J. J. van Oeveren, met Tarzan, Noord-Beveland; 3e pr. M. A. Geuze met „Pol", Eendrachtrui ters te Oud-Vossemeer. Jeugdnummer tot 14 jaar: le pr. Simon den Exter met „Tan- ja", O. R. Axel; 2e pr. Piet van Nieuwenhuizen met „Runellie", Walcheren: 3e pr. H. Maljaars met „Max", O. R. Oranjezon. Voltigenummer door L.R. „Eendracht" te Oud-Vossemeer. Dit nummer was ongeveer het zelfde als van de gymnastiekver eniging „T.H.O.R.", met dit ver schil, dat het te paard werd uit gevoerd. Demonstratie van alle aanwe zige Shetiandponny's onder lei ding van mevr. Conolly te Veere. Deze gaven een massale dres- s uurdemonstratie. Dit nummer was aangekon digd als de clou van de middag en het bleek dit ook inderdaad te zijn. Springconcours: le pr. J. J. van Oeveren met „Tarzan", Nrd- Bevelandn; 2e pr. M. A. Geuze met Pol te Oud-Vossemeer; 3e pr.. J. Munters met „Deugniet", O. R. te Willemstad. Aangespannen Shetlandpon- Herengracht nabij de Torensluis, ny's: le pr. Benny IJsebaert te het stoffelijk overschot van een Axel met „Bartje"; 2e pr. J. van' vrouw was aangetroffen. Moorthamer te Axel met „John- De politie vond er het gedeel- ny"; 3e pr. Jan de Feijter te, telijk ontklede lichaam van de Axel met „Freddy"; 4e pr. C.45-jarige J. C. B. liggend op de kentering moet vooral worden toegeschreven aan een ver mindering van het aantal on gevallen met vrachtauto's. Aldus een statistiek van het Centraal Bureau voor de statis tiek. Van 1956 op 1957 liep het aantal ongevallen met vracht- op de voet ge-j auto's terug van 41.800 tot 39.800, Serrarens met dus met rond 2000. In de voor- afgaande Twee Perzen die werken op de Russische ambassade in Teheran, zijn gearresteerd toen zij in een jeep van de ambassade commu nistisch propagandamateriaal uit deelden aan mensen op straat. De woordvoerder van de Russi sche ambassade heeft zijn ver bazing uitgesproken over het op treden van de Perzische politie. Beide ambassade-employees wer den volgens hem „gearresteerd toen zij hun gewone werkzaam heden uitvoerden". Volgens betrouwbare bron heb ben 5.000 vrouwen zich dezer dagen naar de Indiase ambas sade in Lhasa begeven om te vragen naar een portret van de Dalai Lama. Na twee uur wach ten zouden zij dit hebben gekre gen. Daarna hadden zij gewee klaagd en zich ter aarde gewor pen. Volgens genoemde bron wa den de Chinezen niet tussenbeide gekomen. periode (1953— 56), bedroeg de gemiddelde jaarlijk se stijging ongeveer 4000. Het aantal ongevallen met personenauto's vertoonde een aanzienlijk geringere stijging dan voorheen. Van 1955 op 1956 steeg dit met rond 9.000 tot bij na 69.000. Van 1956 op 1957 be droeg de toeneming ca. 3.000. De afnemende groei van het aantal verkeersongevallen wordt in de statistiek allereerst in verband gebracht met de op 1 november 1957 ingevoerde snel heidsbeperking voor het gemo toriseerd verkeer in de bebouw de kom. Daarnaast wordt even eens gewezen op de recessie in de Nederlandse conjunctuur, waardoor met name de ontwik keling van het vrachtautover keer werd afgeremd. 17-JARIGE DIEVEGGE GEPAKT De politie van Tilburg heeft een 17-jarige jongedame ingeslo ten, die de gewoonte had bij win keliers te vragen, of zij even mocht opbellen wanneer er geen klanten waren. Als dat dan werd goedgevonden ging zij mee naai de telefoon, keek daar kwansuis de telefoongids door en zei ver volgens dat ze het door haar ge zochte nummer er niet in stond. Dan liep ze weer door de winkel naar buiten, maar onderwijl zag ze de kans schoon een gTeep in de kassa te doen. Op die manier moet ze heel wat winkeliers te pakken genomen hebben. Op zekere dag vreesde ze ech ter dat de politie haar in de ga ten had, en daarom ging ze op reis. Bij Venlo werd ze door de douane aangehouden op het ogenblik dat ze illegaal de grens over wilde trekken. Het meisje is naar Tilburg overgebracht. Opnieuw is Amsterdam opge schrikt door een mysterieuze moord op een vrouw van lichte zeden. Even na twaalf uur in de nacht van zaterdag op zondag werd de politie van het bureau Warmoesstraat in de hoofdstad gewaarschuwd dat in een woning aan de Bergstraat, een nauwe doorgang tussen de Singel en de door LUIBA-MARÏA LINARES Oaautorlseerde vartaling: W. PICKLUGTEN 72. (Nadruk verboden.) Estrella was stomverbaasd. Zij wilde iets zeggen, maar kon geen woorden vinden. Het kan mij geen zier sche len al komt dat geld aan de staat. Mij zou het in de vingers branden... Je bent... je bent een uit nemend toneelspeler. Maar ik zeg je nóg eens, dat je geen kans zult krijgen mij te bedriegen. Er bestaat nog een ander middel en dat stelt jou in de ge legenheid van het vermogen te profiteren. Men ziet ons immers voor man en vrouw aan? Nu... laten wij trouwen Estrella kon van verbazing geen woord uitbrengen. Trouwen? Samen trouwen, zei ze hem tenslotte na. Wil je zó ver gaan om...? Dat is waan zin Je begrijpt, dunkt me, dat ik geen liefdesverklaring doe, die zou nu misplaatst zijn en stellig onheus ontvangen worden... Ik stel je slechts de enig mogelijke verbintenis voor, waarbij je niet zonder een cent blijft zitten. Als je mijn vrouw wordt behoort het vermogen van je peet evenzeer jou als mij toe. Met jou trouwen?... Wat een kolder i... Wij het bon con hekel aan elkaar Tk nietaan jou, zei hij met een poging om zijn stem vast te doen lijken. Hoe zou ik een hekel aan je kunnen hobben, die mij tijdens mijn ziekte zo goed hebt verzorgd Bij de gedachte aan de tragi sche uren in de Cabana schoten Estrella de tranen In de cgen. Tenslotte vermande zij zich en vroeg Wat voor voordeel zou dat huwelijk jou opleveren? Geen enkel Waarom wil je toch niet geloven dat ik in staat ben edelmoedig te zijn? Ik stel geen vertrouwen in je. Ik geloof je niet. Het denk beeld met je te trouwen stuit mij tegen de borst. Het zal enkel een huwelijk zijn naar de letter. In ons dage lijks leven kunnen wij de liefde vervangen door wellevendheid.. Maar... je bent een dief... ik kan niet... Als ik een dief was, zou ik niet voorstellen met je te delen. Het vermogen behoort mij toe, niet waar?... Ik zou dus anders weggaan, mijn geld meenemen zonder mij om jou te bekomme ren... Wij kunnen trouwens uit eengaan, als je dat wenst, zodra wij de kerk uit zijn. Dan ga jij je eigen weg en ik de mijne. Geef eens antwoord Wat wil je, dat ik zeg? Ik heb de keus tussen een rijk leven aan jouw zijde... of een ellendig, eenzaam bestaan. Ook zouden wij de een of andere tragische ge schiedenis moeien bedenken, om mijn plotseling bestaan van on bestorven weduwe te verklaren. vaste stem aan toe, maar toch weet ik dat ik per slot van reke ning met je zal trouwen omdat ik nog erger terugschrik voor het onbekende en de verlatenheid die mij wachten. vloer van de door haar gehuurde kamer op de benedenverdieping van het huis. Dr. J. Zeldenrust, die later sec tie verrichtte, constateerde dat de vrouw met grote kracht door wurging (vermoedelijk met de handenom het leven is ge- j bracht. De moord zou kort vóór i middernacht zijn gebeurd. Een 1 naast de kamer van de thans om het leven gebrachte vrouw wo nende vrouw heeft het slacht offer ontdekt nadat het haar was opgevallen dat zij in de kamer niets hoorde en 't licht tegen de gewoonte in -bleef branden. De recherche heeft direct he' onderzoek ter hand genomen maar tot dusverre zonder positief resultaat. Het is gebleken dat de ver moorde vrouw geruime tijd „uit het leven" is geweest, doch dat zij sedert kort, waarschijnlijk sinds een week, daarin was te ruggekeerd. De politie .lelt over naar de mening dat hier sprake is van een lustmoord, temeer daar in de kamer niets wordt vermist voor zover kon worden nagegaan. Zo wel de officier van justitie als enkele politie-autoriteiten hebben zich ter plaatse op de hoogte Miguel wilde naar haar toe gaan, maar met een gebaar hield gesteld, zij hem terug. I Er Is niets gebleken van enige Laat dat Ik zal over je verwantschap tussen dit misdrijf voorstel nadenken en je morgen en de moorden op drie andere mijn antwoord laten weten. Ga .vrouwen van lichte zeden in de nu naar je vroegere kamer. De binnenstad van Amsterdam, anderen mogen niets vermoeden, i waarvan er twee nog niet zijn op- Julio is hier met zijn grootmoe- i gelost, n.l. die op „Chinese An der. Nog een paar dagen zullen jnie" op Oudejaarsdag 1956 en die we de komedie volhouden. ,op „magere Josje" in augustus Zij ging naar de deur. Smarte- 1957. lijk werd Miguel getroffen bij het I beschouwen van haar kleine ge- i Vrouw met wurging zichtje, vol diepe smart... Estrella, wat er ook gebeurt, bedreigd ik wil dat je weet... De politie heeft vrijdagavond Hij wilde haar zeggen, dat hij in de Oude Nieuwstraat te Am- haar aanbad en zij tot in de dood 1 sterdam de 31-jarige bankwer- Ineens voelde zij dat al haar op hem kon rekenen. Maar bij ker P. J. H. de W. aangehouden. achten haar ontzonken en zij sloeg haar handen voor haar ge zicht. Het is... het is tè hard, kreunde zij. Al ben ik dan on besuisd en nukkig geweest, nu word ik toch wel héél zwaar ge- ogen op die van Miguel. de gedachte aan haar woorden die, onder invloed van sterke vol haat en verachting, vervolg- drank verkerend, een vrouw uit de hij: donder Amsterdam (bijgenaamd ...dat ik bereid ten je bij l„mooie Hetty") met wurging te staan in al je moeilijkheden... heeft bedreigd. Toen de vrouw ■Strak ve-tigde zij haar blauwe niet van het gezelschap van de straft... Alles, wat ik om me heen heb..., alles, wat mijn leven uit maakt, stort rondom mij ineen... Ik ben bang voor de toekomst. Ik ben alleen en weet niet wat ik moet beginnen... Aan jou heb ik het land, voegde zij er met on- man gediend bleek, greep deze Soms weet ik niet meer of haar bij de keel en wierp haar op jc een schaamteloze kerel tent bed. Hij dreigde haar te zullen of een man van eer, maar jouw wurgen. De vrouw verweerde leven is verweven met het mijne 'zich: de bankwerker nam de en ik zie geen kans ze te schei- vlucht. De man is al eens eerder den. voor een soortgelijk optreden met (Wordt vervolgd.) de politie in aanraking geweest.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2