7 \JMC (U /couw Handschoenen wassen en u van de week «1 VAN DE REE r Verwar gevoeligheid niet met sentimentaliteit Geheimen uit de Hogeschool der wetenschap 977 EEN APART MODELLETJE V«pI oucieai wei»lc>v«iagsa»aiigeai De wereld wil bedrogen zijn Zaterdag 16 mei 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina S U KUNT NIET ALLES WETEN Lederen handschoenen Algemene wenken. BENT U LINKS, OF RECHTS, OF GEMENGDHANDIG? HET „SMAKELIJKE" BOUTJE Kwade gevolgen van kwakzalverij Mooie modellen 1959 40 64 10 98 96 52 14 54 Dat Stientje een uiterst gevoelig natuurtje bezit bleek al, toen ze nog maar een klein kindje was. Stientjes moe der vond het heerlijk, dit te kunnen constateren. Ze was zelf een overgevoelige vrouw, die een afschuw had van alles, wat naar hardheid zweemde en zich als een slak in haar huisje terug trok, als iemand haar maar onvriende lijk aankeek. Als ze met Stientje buiten wandelde en het kind bloempjes geplukt had, die ze later uit ver veling weer wegwierp, riep moe der verschrikt: „O Stientje, dat moet je niet doen. Het doet de bloempjes zo'n pijn, als er straks iemand op trapt. En wat zullen ze een dorst krijgen, als ze niet jn het water worden gezet. Dan gaan de bloempjes huilen". „Kunnen bloempjes voelen, mammie?" „Alles wat leeft kan voelen, Stientje. Daarom mag je ook nooit met een stok tegen bomen slaan of bladeren afrukken. Of op een torretje trappen of die ren plagen. Je moet medelijden hebben met alles wat pijn heeft en zelf nooit iets of iemand pijn doen. Zelfs geen dingen, waarvan je denkt, dat ze geen pijn kunnen voelen". In principe leek het natuurlijk heel mooi, wat moeder Stientje wilde bijbrengen. Maar zulke dingen mogen niet overdreven worden. Bij het opwekken van de gevoeligheden in een kind moet men ervoor waken, niet zover te gaan, dat het in senti mentaliteit ontaardt, want daar mee is het kind zeker allerminst gebaat. Bij Stientje heb ik het wel meegemaakt, toen ze nog maar een peuter van een jaar of drie was, dat ze per ongeluk tegen de tafelpoot schopte en dan in tra nen uitbarstte en op de grond ging zitten, om de „arme tafel poot, die nu zo'n pijn had" te strelen en te troosten. „Is het niet schattig, zo'n ge voelig hartje?" kon Stientjes moeder bij zulke gelegenheden dan vertederd vragen. Ik voor mij kreeg er altijd een min of meer twijfelachtig gevoel door. O Suèdejasjes gemaakt van schapenhuid, zijn de goed koopste, die van een kruising van schaap en geit (persian) zijn duurder, terwijl die ge maakt van antilopenhuid de duurste zijn. Voorkom, indien mogelijk, een regenbui op uw suède jasje, maar krijgt ge er een buitje op, dan rustig laten drogen, niet bij de kachel en zodra droog opborstelen. Vetvlekken op suède kunt u verwijderen met magnesium, poeder. Dit poeder op de vlek strooien, in laten trekken en afborstelen. O Andere vlekken op suède, verwijdert u met een potlood gommetje. Nawrijven met het suède van het beleg. O Echt vuil geworden suède dient u te laten reinigen door een betrouwbaar vakman. A YVasbare suède kunt u slechts krijgen in één tint, n.l. in na turel beige. O Voorjaarstyd is regentijd, smeer ritssluitingen van re genjassen en overschoenen af en toe in met wat vaseline, Een vetvlek in fluweel verwij dert u door de vlek te wrijven met een flanellen lapje waar op wat terpentijn. 'Nadruk verboden.) O Geef geen vuile melkflessen terug aan de melkboer, maar spoel de flessen eerst om met koud water en daarna met een warm sopje. O Bij vlam in de pan, direct een goed passende deksel er op cn de vlam dooft. Geen water gebruiken. Bittere komkommers legt u, in stukken gesneden, een paar uur in het water en de bittere smaak is verdwenen. Over taai vlees kunt u een neetjo water sinten, ver mengd met. cognac of brande wijn. Het taaiste vlees wordt dan weer mals. Uit sinaasappelen krijgt u meer sap door deze even op een warm hoekje van een haard of fornuis te leggen. (Nadruk verboden.) Op het ogenblik is Stientje ruim zes jaar en gaat naar school. Ik geloof, dat ze het vaak zwaar te verantwoorden heeft, want de andere kinderen houden geen rekening met haar gevoe ligheid. Het kind wordt nu vaak geconfronteerd met dingen, die in haar ogen regelrechte en on toelaatbare wreedheden zijn en haar ten diepste schokken. Want Stientje heeft niets meegekre gen, om zich ertegen te pantse ren. Ze staat volkomen weerloos temidden van een troep gezonde, normale en allesbehalve overge voelige kinderen. 's Avonds leest moeder haar altijd voor. Een in ieder opzicht toe te juichen gewoonte, als moe der maar niet altijd van die droe vige verhaaltjes uitzocht, waar Stientje om huilen moet. Ze zit dan bij moeder op schoot en als het erg droevig wordt, drukt ze haar gezichtje tegen moeder aan en smelt in tranen weg. Ze huilt om een kindje met een boze stiefmoeder; om een hondje, dat verdwaald is en klappen van kwade mensen krijgt, of om een muisje, dat zijn veilige holletje verlaten heeft, om op avontuur te gaan en dan in de val loopt. Weer raakt moeder vertederd, dat haar kind zich zo gevoelig toont. Ze moet er soms zelf van mee huilen. En zo zwelgen die twee samen in hun sentimentali teit Toch zou moeder verstandiger doen. als ze eens meer wéér- stand kweekte. Ze moest beden ken. dat ze niet altijd bij haar kind zal kunnen zijn, om het op schoot te nemen en zachtjes te troosten. Zachtheid van gemoed is mooi, maar de mens heeft ook weerbaarheid nodig. MARCELLE. (Nadruk verboden.) We kunnen nu eenmaal niet altijd maar aan 't kopen blijven; dus zullen vuil ge worden handschoenen moe ten gewassen worden. Zie hier de werkwijze om een zo goed mogelijk resultaat te verkrijgen. Katoenen, linnen, wollen en zijden handschoenen moeten ge weekt worden gedurende een half tot 4 uur in lauw water met zout, in de verhouding van een lepel zout op een teiltje water. De tijdsduur hangt af van de vuilheid der handschoenen en in welke mate deze kleurvast zijn. Handschoenen, die veel kleur af geven, moeten kort geweekt en verder snel afgewerkt worden. Vuile handschoenen, die weinig kleur afgeven, kunnen langer in het badje blijven. Na 't weken moeten de hand schoenen goed uitgespoeld wor den in schoon koud water, daar het sop neerslaat. Vervolgens moeten ze gewassen worden in lauw warm sop van huishoud zeep. Hierbij moet u de hand schoenen aantrekken en wassen, zoals u de handen wast. Vuile toppen insmeren met zeep en met een borsteltje schoon ma ken. Zeer vuile handschoenen, die kleur afgeven, in een sop weken alvorens ze te wassen. Indien de handschoenen schoon zijn, deze goed naspoelen en vervolgens uitknijpen in een doek. De vin gers in hun model leggen en zo veel mogelijk met de hand glad strijken. Wollen wanten e.d. liggend drogen. Andere handschoenen ophangen, na het model er in ge legd te hebben. Geknoopte hand schoenen met roestvrije spelden opspannen. Zijn ze droog, dan de handschoenen zo nodig onder een doek met een lauw warm strijk ijzer opstrijken. Lederen handschoenen, die zeer vuil zijn, afnemen met een vet- oplossend middel (tetra b.v.) en opwrijven met lederwas in de kleur van het leer of met witte was. Zijn ze na deze behandeling niet voldoende opgeknapt dan de handschoenen geheel met een vetoplossend middel (liefst tetra) reinigen. Daartoe legt u de handschoenen in een jampot of een bakje met deksel en overgiet ze met zoveel vetoplossend mid del, dat ze geheel onder liggen. Af en toe het potje of bakje goed heen en weer schudden. Na ongeveer een half uur moeten ze worden uitgeknepen en schoon gewreven. Zonodig nog eens de behandeling herha len in schone vloeistof. Met een schone doek afwrijven en liggend drogen. Gebruikt u benzine, dan dient u voorzichtig te zijn in verband met brandgevaar. Ner gens mag vuur branden, ook mag er niet gerookt worden. Witte leren handschoenen kunt u opwrijven met meel, na dat ze in benzine gewassen zijn. Tegenwoordig kunnen de mees te leren handschoenen gewassen worden in water en zeep. Bij de aanschaf moet u hiernaar infor meren. Week ze kort (vijf minu ten) in een sopje van synthetisch wasmiddel en was ze na. Spoel ze, knijp ze uit in een doek, blaas ze op en laat ze liggend drogen. Trek leren handschoenen aan voordat ze droog zijn, het leer wordt dan weer soepel. Zijn ze reeds geheel droog geworden, kneed ze dan, teneinde ze soepel te maken of rek ze op met een handschoenenrekker, of een hou ten lepel. Zeemleren handschoenen moe ten vettig blijven en daarom ge wassen worden in een sop van huishoudzeep. waaraan enige druppels slaolie of glycerine ge durende het oplossen van de zeep zijn toegevoegd. Rest ons nog de donker ge kleurde handschoenen. Deze moet u wassen in een of meer soppen van synthetische zeep met wat glycerine. Na het was sen moet men ze uitknijpen, in een doek in hun model leggen en aldus laten drogen. Dit drogen moet langzaam geschieden, dus nooit handschoenen bij de kachel of in de zon hangen. Zijn ze droog, dan ook deze handschoe nen rekken en wrijven. (Nadruk verboden.)' Vroeger dacht men, dat het ene kind linkshandig, het andere rechtshandig wordt geboren. Dank zij de onderzoekin gen van Conrad en Subirana denkt men nu er niet meer zo gemakkelijk over. Eveneens dacht men vroeger, dat bij linkshandigen de spraakfunctie aan de rechterhersenhelft was gebonden en bij rechtshandigen aan de linker. Zo een voudig evenwel is deze verhouding niet gebleken; dit verband is ingewikkelder dan nog velen wel denken. In een onderzochte groep van 316 nor male kinderen was 8 zuiver rechts handig, linkshandig en niet min der dan bijna 92 c/c gemengdhandig! De gemengdhandigheid blijkt volgens ge noemden op verschillende oorzaken te berusten als b.v. opvoedingsdwang bij oorspronkelijk linkshandige en aandoe ning van de linker hersenhelft. Dat de verhouding tussen hersenhelft en handigheid niet zo eenvoudig is als men aanvankelijk dacht, blijkt wel uit het geconstateerde feit, dat bij een links handige afasie (d.i. een gedeeltelijke stoornis van het vermogen om te spre ken) ontstaat bij een aandoening niet van de rechter, zoals men placht te den ken, maar van de linkerhersenhelft. Eveneens is geconstateerd, dat bij oor logsverwondingen van linkshandigen vrij vaak de rechter hersenhelft niet ge heel overheerste en dat een zeker per centage dezer getroffenen bij een aan doening van de rechter hersenhelft geen afasie kreeg. Met de onderzoekers kunnen wii o.a. de volgende conclusies trekken. Er komen zeer veel gemengdhandigen voor, d.w.z. onzuivere links- en rechtshandigen, waarbij naar alle waarschijnlijkheid geen overheersing van een der hersenhelften bestaat. In deze groep hebben de mensen een grotere kans om door een hersen letsel afasie te krijgen, omdat de proces sen van de linker en de rechter hersen helft het slachtoffer afasie kunnen be zorgen. Aan de andere kant evenwel her stellen deze patiënten vaker van hun afasie, omdat bij hen de „mobiliteit" van do spraakfuncties over beide hersen helften groter is. Tenslotte mogen wij uit de resultaten concluderen, dat de afasie zich in 6 der gevallen bij zuiver rechtshandigen herstelde, in 59 bij on zuiver rechtshandigen en in 100 bij onzuiver linkshandigen. Zuiver linkshan digen komen bijna niet voor. De geur van gebraden kippen en dui ven kan reuk- en smaakorgaan van de mens (hij hoeft helemaal geen smul paap te zijn) zo heerlijk „strelen", dat men zich inderdaad in luilekkerland waant te zijn. Dit klinkt heel dichterlijk en romantisch, maar de reukstoffen, die verantwoordelijk zijn voor dit „waan denkbeeld" zijn helemaal niet poëtisch; ze zijn evenals alle andere stoffen door en door „prozaïsch" en „werkelijk" Kip- penaroma is niets anders dan een droge, smaakloze verzameling exacte scheikun dige stoffen en toch vormt het geheel iets smakelijks en smeuigs. Wat kan het toch wonderlijk toegaan in de mens. Wilt u nu weten waardoor u zo kunt watertanden? Hier zijn dan die smaak stoffen uit gebraden kippen geïsoleerd en die wij niet beter weten aan te duiden dan met de volgende prozaïsche namen: aceton, diacetyl, verder verzadigde alde- hyden met (zo men zich hiervoor interes seert) 26 en S9 koolstofatomen en onverzadigde aldehyden met 5—7 en 10 11 koolstofatomen. Kortom, niet minder dan 18 carbonylverbindingen kunnen uit wildbraad worden afgezonderd. Voeg ze bijeen en u kunt smakelijk eten Dr. JEAN HUGO. (Nadruk verboden.) Het is dit jaar wel een erg vroege Pinksteren en de groen- te die we juist op de le Pink sterdag go graag geven, nu nog wel erg prijzig. Maar misschien, is het mogelijk om toch hij wij ze van uitzondering en als fees telijke verrassing de asperge, die toch altijd uitmunt door z'n fijne aparte smaak, de hoofd schotel van het Pinkstermenu te laten vormen. Het beste is om de asperges in bosjes van 8 10 stuks samen te binden en deze in kokend water met wat zout gaar te koken. De asperges moeten daarbij helemaal onder water liggen. Na ongeveer 20 minuten zijn de middengedeel ten zacht. De asperges worden nu met een schuimspaan uit het water geschept en na ver wijdering van de draadjes met de punten in dezelfde richting op een verwarmde schotel ge schikt. Wanneer een gedeelte van de asperges in de keuken wordt achtergehouden, kan hiermee 'n heerlijk voorgerecht voor de 2e Pinksterdag worden bereid! ZONDAG: Kalfsvleescroquet- ten; sleep-asperges, hard ge kookte eieren, gesmolten roomboter, nieuwe aardappe len, fruitsla. MAANDAG: Aspergetaart; spi nazie, biefstuk, aardappelen; ananaspudding. DINSDAG; Kop spinaziesoep; gebakken aardappelen met kaas, andijvie, wentelteefjes. WOENSDAG: Bloemkool met verse worst, rauw gebakken aardappelen; yoghurt. DONDERDAGRijst met champignonragout, komkom mersla; rabarberpudding. VRIJDAG: Gebakken paling, Hollandse saus, sla, prommes frites, of Gebakken hamplakken, Hol landse saus, sla, pommes fri tes; Spaanse appelen. ZATERDAG: Stoofschotel wit te bonen, tomatensaus, aard appelen en kaas; fruit. RECEPTEN: ASPERGETAART Van 100 g bloem, 60 g room boter, pl.m. i/j dl water en iets zout een deeg kneden en hiermee 'n beboterde spring vorm bekleden. (Be wanden niet hoger maken dan 4 cm). De bodem inprikken, met,vetvrij papier bedekken en opvullen met een hulp vulsel (rauwe erwten, bonen of rijst). De taart in de oven in pl.m. 20 minuten gaarbak- ken, het vulsel en het papier eruit halen en de bodem be leggen met gaar gekookte asperges die in stukken van pl.m. 5 cm lengte zijn gesne den. Van 75 g roomboter, 75 g bloem, 6 dl aspergenat en 1 dl room een gladgebonden saus bereiden. Deze op smaak afmaken met 100 g geraspte oude kaas en zo no dig met zout en peper. De asperges ermee bedekken en de taart nog pl.m. 15 min. in een vrij warme oven bakken. SPAANSE APPELEN 4 Goudreinetten, een paar vijgen, enige amandelen, een klontje roomboter, 3 eetle pels honing, kaneel. De appelen schillen en klok huis eruit boren. Deze holten vullen met een mengsel van in stukjes gesneden vijgen en gesnipperde amandelen. Er wat kaneel aan toevoe gen. De appelen in een be boterde vuurvaste schotel overbrengen. Ze overgieten met een stroopje, gemaakt van wat water, een klontje boter en een paar lepels ho ning. Het schoteltje in een matig verwarmde oven zet ten en de appelen af en toe met 't vocht bedruipen. Het gerecht warm opdienen. Advertentie N.V. Fa F. J. v. d. SANDE DAT heerlijke warms jaargetijde, dat nu weer voor de deur staat en waarin we de kans krij gen eens leuke ècht-zo- merse kleren te dragen, verlokt ons even het oog te laten vallen op de kle ding die onze zusters in zuidelijker landen zich kunnen permitteren. Dat betekent dikwijls luchtig en apart van model. Al is het helaas een feit, dat wij dergelijke jurkjes niet dikwijls kun nen dragen, doordat ons weer niet altijd even warm en zonnig is, toch willen we - wannéér de gelegenheid zich voordoet - ons graag in zo'n jurk- Je hullen. Veelal kunnen we ons dat wel veroorlo ven, omdat dergelijke Jurkjes niet zo kostbaar lijn en omdat we toch ook niet elke dag met hetzelfde lopen. Zo zal Iedere vrouw in haar zomergarderobe een dergelijk apart modelle tje willen hebben. Ook dit seizoen zijn ze er weer en ongetwijfeld zal ieder een keus kunnen maken. Wat denkt u bijvoor beeld van het aardige dingsigheidje op onze il lustratie? Het is vervaar digd van veredelde ka toen, fris groen van kleur met witte banen, waarin snoezige kleurige bloe men. Het model is bui tengewoon leuk, een wij de rok met erboven een strak lijfje zonder mouwen dat als het ware opgehangen is aan het ronde kraagje. Een aardige vondst, waardoor we een echt zomers model krijger. (Nadruk verboden). De kwakzalverij is zo oud als de mensheid. Ook op de hui dige dag mogen we zeggen, dat ze nog steeds een bloei end bestaan leidt. Dat komt omdat het geloof in wonder- genezingen, ondanks al die jaren van wetenschappelijke en culturele vooruitgang, bij de massa helemaal niet ver anderd is. De Vereniging tegen de Kwakzalverii heeft heden ten dage nog evenveel recht van bestaan als bijna tachtig jaar geleden toen zij werd opgericht. Wij zullen hieronder nagaan hoe de kwakzalverij te her kennen, is en welke maatre gelen daartegen te nemen zijn. Een gewaarschuwd mens telt immers voor twee. Kwakzalverij is het wanneer iemand, die de geneeskunde niet beheerst, zieken behandelt. Kwakzalverij is het eveneens indien geneesmiddelen schrifte lijk of mondeling aan een niet ter zake kundig publiek worden aangeprezen. Wie deze twee zeer eenvoudi ge feiten in het oog houdt, heeft er in het algemeen geen moeite mee uitingen van kwak zalverij te herkennen. En moch ten er twijfelgevallen overblij ven, dan kan iedereen die zegt het kwakzalveren te verfoeien, altijd nog de mening van zijn dokter vragen. Wilt u zich echter liever laten bedriegen dan is daar nog steeds volop gelegenheid voor: de kwade gevolgen die daaruit kunnen voortkomen zijn dan echter geheel voor uw eigen verantwoording. Nu zullen er ongetwijfeld le zers zijn die denken dat het zo'n vaart niet loopt met al die kwakzalverij en zeker niet met al die kwade gevolgen. WAT ZIT ERACHTER? Bij lichte stoornissen en bij toepassing van „behandelin gen" die op zichzelf niet scha delijk zijn, zou men misschien de echte en de ingebeelde zie ken hun illusies maar moeten laten. In die gevallen zouden wij de schouders kunnen optrekken en kunnen zeggen dat de wereld nu eenmaal bedrogen wil zijn, maar en hier zit juist de moeilijkheid: men weet immers nooit of de ziekte van ernstige betekenis is of niet. Wat zit er achter die pijn, die duizeligheid, die benauwdheid, die zenuwen? Het is mogelijk dat het allemaal niet zoveel te betekenen heeft, maar er kan ook een werkelijke ziekte achter zitten In dit laatste geval is het al tijd schadelijk om een niet be voegde genezer te raadplegen of om op gezag van adverten ties geneesmiddelen te gebrui ken. BIJZONDER LANGE STUDIE. Door deze handelwijzen wordt de gang naar de dokter steeds weer uitgesteld en dat uitstel kan juist zo noodlottig zijn. Dit is hetgeen u moet zien te voor komen. Natuurlijk, de huisarts wéét niet alles en kè,n niet alles en bij de specialist is dat precies zo. Maar de doktoren hebben een bijzonder lange studie ach ter de rug. Bovendien zijn de geneeskundigen gebonden door hun eed of door een plechtige belofte om de mensen die hun gezondheid aan hen toevertrou. wen zo onbaatzuchtig en zo kundig mogelijk te helpen. Ten slotte zijn de medici mo reel verplicht de vorderingen van de wetenschap bij te hou den door het bijwonen van ver gaderingen of door het raad plegen van de vaklitteratuur. BEHOEFTE AAN GEHEIM ZINNIGHEID. En wat stelt de kwakzalver daar tegenover? In het aller beste geval is hij te goeder trouw, maar daarmee wordt zijn gebrek aan kennis nog helemaal niet goedgemaakt,. Meestentijds zijn kwakzalvers mensen zonder enige ontwikke ling, die gewetenloos de ellende en de behoefte aan geheimzin nigheid van hun medemensen uitbuiten. Het enige wapen dat de arts kan hanteren in de strijd tegen de kwakzalverij is, dat hij zich het door de patiënt in hem ge stelde vertrouwen waardig toont. De taak van de overheid is het om scherp toe te zien en de kwakzalverij te bestraffen waar onze wetgeving dat maar even toelaat. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) In België gelden thans op zaterdagen en zondagen en op de dagen voor de feest dagen zelf, snelheidsbeper kingen tot maximaal 80 km per uur van 's middags 5 uur tot 's nachts één uur, be halve op de autowegen Brus selOstende en Brussel— Meisbroek. Let op de in som mige districten vastgestelde maximum snelheid van 60 km. Wilt ge in aanmerking komen voor een kampeerkaart, dan zult u bij uw aanvraag een „verklaring van goed gedrag" moeten overleggen. Inlichtin gen ten gemeentehuize, en bij de kantoren van de ANWB. Nieuwstraat 14 - Tal. 2284 - Terneuxen

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5