Westelijk plan ingediend België is bezorgd over het Deltaplan Professor De Quay heeft formatie-opdracht Fmnóijn De vissterfte in Zuid-Holland W eeroverzicht Voorstellen van de Hoge Autoriteit verworpen Belangrijke platen HÜÖGWATER VRIJDAG 15 MEI 1959 13e Jaargang Nr 4677 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, heeft donderdagmiddag op de confe rentie van Genève het „westelijke plan" voor de hereni ging van Duitsland, de Europese veiligheid en een vredes verdrag met Duitsland ingediend. GEEN GEHEIME STRAALMOTOREN VERBRAND WENST NASSER ONDERHANDELINGEN IN ALGERIE FRIGERIO TREEDT AF Toelichting van Herter DE SCHEPEN ONDER GOEDKOPE VLAG verwacht wordt dat Frigerio's I Be,gische hoge vervoerscomité maakt zich bezorgd over MOSKOU WAARSCHUWT ATHENE FORMATEUR HOUDT HEDEN BESPREKINGEN RED BERRY en FRANDIJN zijn ook verkrijgbaar bij VAN OVERBEEKE Axelsestraat en Westkolkstraat PRIJSVERLAGING OLIEPRODUKTEN KERNEXPLOSIES VOOR HAVENAANLEG METROVERBINDING IN ROTTERDAM Kosten 134 miljoen ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2, per week 48 ct Losse nrs 9 et. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Dit plan voorziet in het oplossen van het vraagstuk van de her eniging van Duitsland in vier étappes en stelt gelijktijdige maat regelen voor de Europese veiligheid voor. Het voorziet tevens in een overgangsregeling voor de kwestie-Berlijn, Berlijn zou een „verenigde stad" moeten worden. In de eerste étappe zou Ber lijn moeten worden verenigd na vrije verkiezingen en onder con trole van de vier grote mogend heden of de Verenigde Naties moeten worden geplaatst. Een gekozen raad, onderworpen aan het opperste gezag van de grote vier, zou de stad moeten bestu ren. De vrije toegang tot de stad zou moeten worden gegarandeerd door de grote vier die het recht zouden houden troepen in Ber lijn te handhaven. In deze fase zouden de grote vier een „ge meenschappelijke verklaring" over vreedzame regeling van ge schillen, het afzien van het ge bruik van geweld en het weige ren van hulp aan een aanvaller, moeten ondertekenen. In de tweede étappe zou een gemengde commissie voor geheel Duitsland belast worden met het versterken van de technische contacten, de bevordering van vrij personenvervoer en het op stellen van een ontwerp-kieswet voor heel Duitsland die aan een volksstemming zou worden on derworpen. Deze commissie zou bestaan uit 25 afgevaardigden van West-Duitsland en tien van Oost-Duitsland. Als geen over eenstemming zou worden bereikt zouden de Duitsers kiezen tussen twee ontwerpen. De besluiten van de commissie zouden genomen worden bij Volgens een woordvoerder van Rolls-Royce zijn de berichten dat bij de brand in de fabriek in Mountsorrel bij Leicester ge heime straalmotoren verloren zijn gegaan, volledig uit de lucht gegrepen. ,.Tn deze fabriek worden slechts onderdelen van metaal platen gemaakt en geen hele motoren," zo zei hij. Het onafhankelijke Parijse blad „France Soir" meldde don derdag, dat president Nasser van de Ver. Arabische Republiek er bij de Algerijnse opstandelin genleiders op aandringt met Frankrijk te onderhandelen over vrede in Algerië. Volgens de correspondent van „France Soir" in Cairo steunt Nasser de in Cai ro vertoevende Algerijnse lei ders „zor.der enthousiasme", en heeft hij voornamelijk bezwaar tegen hun pogingen om van communistische landen militaire hulp te verkrijgen. De corres pondent verwachtte concessies van de Algerijnse leiders, die on derhandelingen met De Gaulle mogelijk moeten maken. Rogelio Frigerio, persoonlijk adviseur van president Frondizi van Argentinië, heeft de presi dent woensdag meegedeeld dat hij besloten heeft uit de over heidsdienst te treden en een einde te maken aan alle samen werking met de regering. De zeer nationalistische en linkse Frigerio heeft Frondizi's verkiezingscampagne in 1958 ge leid. Zijn aftreden wordt toege schreven aan druk van de strijdkrachten en van Frondizi's intransigente radicale partij. Deze partij beschouwt Frigerio als communistisch gezind en peronistisch. meerderheid van drievierden waardoor Oost-Duitsland dus be sluiten kan tegenhouden. Tijdens deze tweede étappe zouden de volgende veiligheids maatregelen worden genomen: a. Het instellen van een be paalde zone waarover inlichtin gen inzake de strijdkrachten zou den worden uitgewisseld. b. Beperking van de strijd krachten der vier mogendheden (2,5 miljoen Russen en 2,5 mil joen Amerikanen) en hun bewa pening en controlemaatregelen tegen verrassingsaanvallen. c. Duitsland zou zich verbin den geen atoomwapens en wa pens voor biologische en chemi sche oorlogvoering te vervaar digen. In de derde étappe zouden ver kiezingen worden gehouden voor een nationale vergadering die be last zou worden met het opstel len van een grondwet. Deze ver kiezingen die op zijn laatst twee- en-een-half jaar na de onder tekening van deze overeenkomst zouden moeten worden gehou den, zouden onder toezicht van Duitsers uit beide delen en van de V. N. of de vier mogendheden staan. Er zou een regering worden gevormd die over het vredesver drag zou onderhandelen. De vier mogendheden zouden echter tot het sluiten van dit verdrag hun rechten en verantwoordelijk heden inzake heel Duitsland, Berlijn en de stationering van hun troepen blijven uitoefenen. In deze derde faze zouden de volgende veiligheidsmaatregelen worden genomen: 1. De vestiging van een zone bestaande uit twee gelijke en even belangrijke delen aan weerszijden van een lijn die bij wederzijdse overeenstemming zou worden vastgesteld. Voor de nationale en buitenlandse strijd krachten in deze zone zouden plafonds worden opgesteld. 2. Terugtrekking van de bui tenlandse troepen uit deze zone na het sluiten van het vredesver drag. Vermindering der Ameri kaanse en Russische strijdkrach ten tot 2,1 miljoen en later tot 1,7 miljoen. 3. Ingeval van toetreding van Duitsland tot de NAVO of het Pact van Warschau zouden de Westelijke en Russische strijd krachten blijven in de zone waar zij thans gestationeerd zijn. De vierde en laatste étappe voorziet in een definitief vredes verdrag met een verenigd Duits land. Bij de indiening van het „wes telijke vredesplan" dat 3.000 woorden omvat, heeft minister Herter verklaard dat „bij de be studering van dit plan duidelijk blijkt dat onze regeringen zeer ver zijn gegaan om aan de Rus sische verlangens tegemoet te komen". „Bij de besprekingen zullen wij gelegenheid hebben te wijzen op de belangrijke wijzigingen die zijn aangebracht in onze voor stellen van 1955 teneinde reke ning te houden met de inzichten van de Russen. Wij hopen oprecht dat de Rus sische regering van haar zijde een dergelijke poging zal doen en het aldus mogelijk zal maken tenminste een basis voor weder zijds begrip te vinden". Herter zei dat Duitsland niet het enige onafgewerkte onder werp is waarvoor de bezorgde mensheid zich gesteld ziet. „De onderhandelingen over al gemene ontwapening hebben geen werkelijke vooruitgang ge boekt en de kwestie van de on misbare inspectie blijft de groot ste moeilijkheid. In het hart van het Europese continent blijven verontrustende situaties bestaan. Volken van Oost-Europa zijn, zoals de gebeurtenissen in Hon garije hebben aangetoond, niet bij machte om over hun lot te be slissen. In andere gebieden blijven ern stige crises de rust verstoren". Herter zei dat men de kwestie- Berlijn als onderdeel van het centrale Duitse vraagstuk, de verdeling van het land, moet be schouwen en dat men een oplos sing voor dit centrale probleem moet vinden. Volgens Herter is de kwestie- Duitsland op haar beurt onder deel van een nog groter vraag stuk. „Geen Europese regeling zou waarde hebben tenzij deze ge paard gaat met een oplossing van het Duitse vraagstuk". ..Elke blijvende oplossing moet rekening houden met de noden en belangen van de betrokken partijen en mag van geen der partijen ondraaglijke concessies eisen". „Een blijvende oplossing moet gebaseerd zijn op de instemming der deelnemers en deze kan niet worden opgelegd. Zij moet wor den aanvaard. Zij moet voorzien in vrije wilsbeschikking, vrije (Advertentie.) meningsuiting, kort gezegd in het uitbrengen van zijn stem. Een regeling moet ook waarbor gen dat de veiligheid niet in ge vaar wordt gebracht. Volgens minister Herter moet het Westelijke plan worden be schouwd als één geheel, de on derdelen daarvan zijn allen met elkaar verbonden. Het Westen stelt voor dat de hereniging van Berlijn de „her eniging op kleine schaal en de voorloper van de hereniging van heel Duitsland is". Ongeveer 42 van de sche pen, die onder goedkope vlag varen, behoren aan Amerikaan se burgers, aldus Omer Becu, secretaris van het internationale verbond van transportarbeiders in de gisteren te Londen gehou den jaarvergadering van de na tionale zeeiiedenbond. Deze re ders zijn pirateni, zo voegde hij hieraan toe, want zij gebruiken en misbruiken deze goedkope vlaggen, omdat zij op de ruggen van de zeelieden en van de ge hele gemeenschap zo vlug mo gelijk rijk willen worden. Frankrijk, West-Duitsland en Italië hebben donderdagmid dag in de raad van minsters van de E.G.K.S. gestemd tegen de voorstellen van de hoge autoriteit die betrekking had den op de toestand op de kolen- markt in de zes landen. Slechts (Advertentie) TELL HIM NO Travis en Bob BLUE HAWAII Andy Williams POOR JENNY Everly Brothers WSTH.SA-ei TERIttU TEL. 2573 aftreden zal leiden tot een in- i verwezenlijking van het Deltaplan in verband met havens grijpende wijziging van de sa menstelling van de leiding op Het Belgische hoge vervoerscomité heeft gisteren met algemene economisch gebied. stemmen een rapport goedgekeurd over de verwachte nadelen die voor de Belgische havens voortvloeien uit de verwezenlijking van het Deltaplan. De Sowjet-regering heeft Griekenland gewaarschuwd de Beneluxlanden stemden voor. Dit betekent dat de voorstel len zijn verworpen. Deze voor stellen hielden in dat artikel 58 (afkondiging van de „duidelijke crisis") van het E.G.K.S.-ver- drag zou worden toegepast als voorheen in de plannen van de hoge autoriteit werd omschre ven. Het zou zijn neergekomen op een beperking van de pro- duktie en de invoer. Vervolgens bespraken de mi nisters en de leden van de hoge autoriteit de te nemen maatregelen tot steun van de Belgische mijnindustrie. Het kabinet der Koningin deelt mede: ,,H. M. de Koningin heeft gistermorgen ten paleize Soestdijk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen en hem opgedragen een kabinet te vormen, dat zal mogen rekenen op -een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Prof. De Quay heeft de Koningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden". Zoals bekend, heeft de minister van Staat, prof. Beel woensdag avond aan de Koningin verslag uitgebracht van zijn bevindingen. De laatste moeilijkheden, die prof. Beel had, betroffen het vinden van een figuur voor het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Naar verluidt heeft hij voor het bekleden van deze functie een toezegging ontvangen van mr. dr. C. J. M. A. van Rooij, burgemeester van Eindhoven, tevoren burgemeester van Venlo. De formateur, prof. De Quay, zal hedenmiddag om twee uur een bespreking hebben met de personen, die zich bereid hebben ver klaard een ministerszetel in het door hem te vormen kabinet te aanvaarden. koel geschonken, de zomerdrank bij uitstekt zwarte bessen apéritif frambozen apéritif Uitsluitend verkrijgbaar bij uw slijter - wijnhandel of café DOIJER VAN DEVENTER ZWOLLE AO 18 14 Onderzoekingen naar de oor zaken van de vissterfte in vrij wel alle open wateren van Zuid- Holland hebben de mening doen postvatten, dat de vergiftiging het gevolg is van het storten van alvalstoffen in de Hollandse IJssel. Deze afvalstoffen zijn naar alle waarschijnlijkheid af komstig van een bedrijf, dat sinds kort insectendodende mid delen vervaardigt. Dit is donder dagmiddag meegedeeld tijdens een persconferentie die in Al phen aan de Rijn werd gehouden en waaraan een coördinerende bespreking was voorafgegaan. Op het ogenblik wordt met alle mogelijke middelen getracht, de gifstoffen zo snel mogelijk uit net water te doen verdwijnen. Men tracht dit te bereiken door ean maximale opstuwing van de wateren naar Katwijk, waar op zee wordt geloosd. In verband hiermee is de waarschuwing uit gegeven dat een deel van het siiand, waar het vergiftigde wa ter met de dode vis in zee ge loosd wordt an waar deze vis tengevolge van de stroom op het strand kan aanspoelen, niet te georuiken. Ook werd meegedeeld, dat de tekenen er op wijzen, dat de Hol landse IJssel weer zuiverder be gint te worden. De waarschu wing tegen het gebruik van het besmette water, hetzij om in te baden en te zwemmen, hetzij VVat de Scheldemondingen betreft, vreest men vooral een be- I |H moeilijking van de scheepvaart in het Oostgat, in het bijzonder j onve^mtnderd^vnn kru ht^*1 dat zij het als een „vijandige in hst Steendiep. Voor Antwerpen en Gent acht het comité het - Griekse^' ll^es.c^louw.cn a's de onontbeerlijk, dat dit vaarwater ten volle kan worden benut. Het verklaart/Amerikaanse atoom?1 wenst' dat aan Nederland waarborgen worden gevraagd, en raketbases op haar gebied i toe te laten. Volgens radio- j Ook in de tussenwateren zal volgens het comité het Deltaplan Moskou ^is ^woensdag een me- j nieuwe nadelen voor België met zich brengen. Als enige oplossing aan de Griekse' Ambassadeur I ziet het comité 6011 kanaal tussen Antwerpen en het Hollands Diep, morandum van deze strekking zi'et"het 'c0~fté f ,u nekse ambassadeur comité te Athene overhandigd. I waarin ook duwvaart mogelijk is. Voordat de persconferentie werd gehouden werd, zoals ge zegd, in het raadhuis te Alphen aan de Rijn een coördinerende bespreking gehouden, waaraan werd deelgenomen door ver tegenwoordigers van de dienst voor Volksgezondheid, het Hoog heemraadschap van Rijnland, van rijks- en provinciale waterstaat, van de militair geneeskundige dienst en van het geologisch in stituut te Leiden. Men besprak er de mogelijk heden tot het tegengaan van verbreiding van de besmetting, de bestrijding van de gevolgen en de mogelijkheid tot het tref fen van maatregelen bij een even tuele herhaling. Tijdens de persconferentie werd het woord gevoerd door ir. H.-de Groot van het Hoogheemraad schap Rijnland te Leiden die een overzicht gaf van de omvang van het gebied waarin besmet water voorkomt en door de heer M. J. U. Schuursma, farmaceu tisch inspecteur van de Volksge zondheidsdienst, die er op. wees dat van de besmette wateren geen gebruik mag worden ge maakt voor hij de waarschuwing tegen het gebruik er van zal heb ben opgeheven. Op het ogenblik worden de on derzoekingen naar de mate van vergiftiging nog steeds voortge zet. Men doet dit voornamelijk, door voortdurend watermonsters te nemen. Ook werd op de pers conferentie nog meegedeeld, dat onderzoekingen die zijn ingesteld, nadat er berichten waren ont vangen over het besmet raken van kinderen en het sterven van dieren na het eten van besmette hebben opgeleverd. De heer Schuursma heeft tij dens de donderdagmiddag gehou den persconferentie voorts mede gedeeld dat de besmetting van de vis nog steeds voortduurt. Nog steeds treft men in de Zuid- Iloliandse wateren, te weten in Rijnland, Delfland, de Hollandse IJssel, een deel van de Woerden- se boezem, de Gouwe, de Rijn, de Aar, de Vliet, de Ringvaart enzo voorts, grote aantallen dode vis sen aan. Zoals gezegd schijnt de Hol landse IJssel echter niet zo erg meer besmet te zijn dan voordien het geval was. Men heeft ten minste op plaatsen waar tot dus verre slechts dode vis werd aan getroffen al weer enkele leven de vissen gesignaleerd. De dode vis hoopt zich op in de dode hoe ken van de rivieren en gaat daar tot rotting over. Dit zou, aldus de heer Schuurman, een nieuwe bedreiging van de volks gezondheid kunnen worden. Als gevolg van prijsdalingen op de wereldmarkt, zullen met in gang van heden, 15 mei, de ver koopprijzen voor enkele aardolie- produkten in Nederland worden verlaagd. De prijs voor petroleum voor huishoudelijk gebruik wordt drie kwart cent per liter lager. Trac- torpetroleum wordt 0,50 per 100 liter goedkoper. Verder worden de prijzen voor gasolie en auto- gasolie met 0,90 per 100 liter en die voor dunne stookolie met 0,70 per 100 liter verlaagd. De prijsverlaging voor huis brandolie 1 en 2 voor niet-par- ticulier verbruik bedraagt resp. 0,90 en 0,70 per 100 liter, ter wijl de prijzen van laatstgenoem de produkten voor particulier ge bruik een verlaging ondergaan van resp. 1,en 0,75 per 100 liter. Het verschil in de verlaging voor genoemde categorieën hangt samen met de omzetbelasting. In enkele sectoren hebben de verlagingen ten dele reeds eer der plaatsgevonden. De Amerikaanse deskundigen zijn van plan in '61 bij de aanleg van een haven in Kotzebue Sound (Noord-West-Alaska) vijf grote kernbommen te gebruiken. Er zullen echter speciale maat regelen worden genomen om te voorkomen dat door deze explo sies in Sowjet-Siberië ruiten springen of anderszins schade wordt aangericht. Twee Amerikaanse deskundi gen, J. W. Reed en H. W. Church van de Sandia Corporation, heb ben donderdag in San Francisco verklaard, dat onder lie paalde omstandigheden schokgolven van zware ontploffingen door hoge luchtlagen kunnen worden terug gekaatst en tot op een afstand van 500 km nog schade kunnen veroorzaken. De afstand van Kotzebue Sound tot Siberia is circa 350 km. Daarom zal in het. voorjaar van 1961 met behulp van kleine ontploffingen een stu die worden gemaakt van de hogè luchtlagen. Als de toestand on gunstig is, zullen de kemontplof- fingen worden uitgesteld tot de omstandigheden zich gewijzigd hebben. De gemeenteraad van Rotter dam iieeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming alleen één CHU-lid wenste aantekening dat het tegen was besloten tot de aanleg van een métroverbin ding van het centraal station on der de Nieuwe Maas door naar het Zuidplein. Tevens werd een eerste krediet gevoteerd ad 31.300.000,voor de uitvoering van het rivierkruisend gedeelte ervan. Eenmaal voltooid zal het ge hele traject vijf en halve kilome ter lang zijn. Aan de rechter Maasoever zal het ondergronds zijn. Aan de linker Maasoever zul len de 32 treinstellen, die een ma ximumcapaciteit van 3.500 pas sagiers per kwartier hebben, bo vengronds komen om via een viaduct bet Zuidplein te bereiken. Het gehele plan zal een bedrag van ruim 134 miljoen gulden ver gen. OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN. Een geleidelijke verandering in de luchtdrukverdeling boven noordwest-Europa heeft hiertoe geleid dat de maximumtempe- rtauren de laatste dagen voort durend lager werden. Door het langzame terugtrek ken van een hogedrukgebied, dat aanvankelijk boven Scandina- ZATERDAG 16 MEI v.m. n.m. Breskens 7.34 8.01 Terneuzen 88.09 8.36 Hansweert 8.49 9.16 Walsoorden 8.59 9.26 ZON MAAN op onder op onder Mei 15 4.48 20.26 11.34 1.16 16 4.46 20.27 12.44 1.46 18 4.43 20.30 15.14 2.40 19 4.42 20.32 16.32 3.08 vië lag, naar de Noordzee, kromp de wind naar het noorden, zodat de lucht donderdag over de Noordzee werd aangevoerd. Al leen in de zuidoostelijke provin cies kwamen nog temperaturen van 20 graden voor. De verandering in de lucht drukverdeling hangt samen met de ontwikkeling van een depres sie in de hogere luchtlagen. Dit lagedrukgebied veroorzaakt in Duitsland op vele plaatsen on weersbuien. Deze drongen pok door tot Zuid-Limburg, waar op liet vliegveld Beek in korte tijd 16 mm neerslag werd afgetapt. Het is mogelijk dat de buienac- Liviteit zich nog wat verder over ons land zal uitbreiden, overigens komt er weinig verandering in het weerbeeld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Noordelijke wind Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige noordelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1