BINNENLANDS NIEUWS De haringvloot uitvaren gaat Bulgarije-Nederland 3-2 Beursoverzicht Gemeenteraad van Schoondijke Eric de Noorman De ring van Fergus AGENDA SPORTNIEUWS BURGERLIJKE STAND LOOF DER BEVOLKING Donderdag 14 mei 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 AUTO REED OP GROEP MENSEN IN Op de markt in 's-Hertogen- bosch zijn gistermorgen zes personen gewond toen een be stelauto daar plotseling op een groep mensen inreed, die bij de bushalte stond te wachten. De bestuurder van de auto, de heer V. uit 's-Hertogenbosch was, toen hij van de Hintha merstraat de Markt opreed, on wel geworden en had de macht over het stuur verloren. Mevrouw Weber uit 's-Her- togtnbosch moest met een ge broken been naar het groot ziekengasthuis worden overge bracht, de andere slachtoffers konden, na in dit ziekenhuis verbonden te rijn, naar huis terugkeren. DRIE GEZINNEN DAKLOOS DOOR BRAND Door een felle brand zijn dinsdagmiddag drie gezinnen aan de Prins Bernhardlaan te Veenendaal dakloos geworden. Door onbekende oorzaak ont stond brand in een schuur ach ter het perceel no 129, bewoond door de familie Van Wakeren. Da bewoners waren afwezig en hoewel een buurman de brand spoedig ontdekte, kreeg het vuur, eer de brandweer aanwe zig kon zijn, de kans over te slaan naar een ander schuur tje. Aangewakkerd door een straffe oostenwind sloegen de vlammen vervolgens over naar de rieten daken der woningen. Hierin kon het vuur zich zeer snel uitbreiden en ofschoon de brandweren van Utrechts en Gelders Veenendaal spoedig ter plaatse waren en het vuur bin nen een half uur hadden ge doofd, konden zij toch niet ver hinderen, dat perceel no 127 ge heel uitbrandde. Van de aan- erenzende woningen gingen de zolderverdiepingen geheel ver loren en deze huizen liepen gro. te waterschade op. DUIE HUIZEN AFGEBRAND Woensdagmiddag heeft, een brand drie huizen, staande aan de dijk nabij de kom van de ge meente Streefkerk, verwoest. Voorbijgangers ontdekten vuur bij de schoorsteen van de woning van de heer De Bruin. In minder dan geen tijd ston den deze woning, en de twee daaraan vastgebouwde wonin gen, die met riet waren gedekt, in lichterlaaie. Hoewel de brandweren van Streefkerk, Nieuwlekkerland en Groot Am- mers vrijwel onmiddellijk ter plaatse waren, was het niet meer mogelijk het vuur te blus sen. Alle drie de huizen brand den tot de grond toe af. Een nabijgelegen boerderij kon door het optreden van de brandwe ren worden behouden. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. Door deze brand zijn drie gezinnen, in to taal tenminste achttien perso nen, dakloos geworden. Het pand Nieuwe Veer 106 werd bewoond door het gezin J. Boele (man, vrouw en drie kinderen), pand Nieuwe Veer 107 door het gezin W. de Bruin (man, vrouw en zes kinderen); pand Nieuwe Veer '08 door het gezin P. van de Berg (man, vrouw en twee kinderen). Deze gezinnen zijn inmiddels bij bu ren ondergebracht. BRAND TE EERBEEK Gistermorgen is het gebouw, waar in het café-restaurant is gevestigd van het kampeercen- trum „Coldenhove", eigendom van de Nill Mij. geheel uitge brand. Vandaag zou er een groot ge zelschap komen en daarvoor was men bezig met het aanma ken van het grote fornuis. Ver moedelijk is een vonk op het dak terecht gekomen. De brandweren van Eerbeek, Brummen en een fabrieksspuit van de papierfabriek Sanders konden het grotendeels uit hout opgetrokken gebouw niet redden. BRAND IN OPSLAGPLAATS Dinsdag is een felle uitslaan de brand uitgebroken in een van de houten loodsen van de Coöperatieve Aankoop. en Handelsvereniging Voorthuizen en omstreken. In de opgesla gen voorraden, zakken kunst mest, stromatten, jute zakken en balen stro, vond het vuur gretig voedsel. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer van Voorthuizen was spoedig ter plaatse om het vuur met man en macht te bestrijden. Door dat men het blussingswerk met kracht ter hand nam, bleef de brand beperkt. Een gedeelte van de houten loods brandde uit. Er is schade aangericht van naar schatting ƒ25.000, EI-EI Toen mevrouw W. uit Barne- veld gistermorgen een ei wilde bakken en zij het abnormaal grote kippeëi kapot sloeg, ont dekte zij in dit ei nog een an der ei, geheel compleet met schaal en al. Een grote zeld zaamheid, menen de deskundi gen. JONGETJE ONDER ZAND BEDOLVEN Dinsdagavond is de bijna 10- Scheveningen, waar baggermo lens, graafmachines en heiinstal laties druk in actie zijn voor de verbetering van de buitenhavens, bereidt zich voor op het uitvaren van 105 vissersschepen voor het nieuwe haringseizoen. Bij de rederijen ruikt het weer naar verse teer. de netten worden van de zolders gehaald, op de loggers worden tuigage en me taalwerk onder handen genomen. Zaterdag a.s. is het feest van vlaggetjesdag en de dinsdag daarop zal de vloot uitvaren. Het trompetter, en pijperkorps g.j.m-V.-Scheveningen heeft een muziekconcours georganiseerd, oat in de morgen, terwijl de ge- pavoiseeide vloot onder de ge bruikelijke belangstelling van duizenden in de haven zal lig gen, zal worden gehouden. Later zal door de Scheveningse straten een optocht trekken, die onder het motto: „Van want tot kant" het visserijbedrijf zal uitbeelden. In tegenstelling met andere ja ren zal de vlootschouw omstreeks zeven uur in de avond beginnen, aangezien met hoog water reke ning moet worden gehouden. De terugtocht van de scheepjes, met gasten, onder wie regeringsfunc tionarissen, leden van het diplo matieke korps en reders, zal later op de avond het schouw spel van geïllumineerde vaartui gen te zien geven. De „Scheveningen 134" van de rederij Vrolijk zal de uitvarende vloot leiden, als de winnaar van de haring-race van 1958. Vlag getjesdag wordt besloten met een taptoe. Ter hoogte van de Engelse plaats Aberdeen, op 57 graden Noorderbreedte, zuilen de net ten van de 53 loggers en van de treiiers, die dinsdag uitvaren, overboord gaan in de nacht van woensdag op donderdag de vol gende week. De eerste haring mag in de loop van de vrijdag avond worden verwacht. De Scheveningse reders hopen op een beter bedrijfsresultaat, althans wat de kwantiteit betreft dan het vorig jaar. De aanvoer van zoute haring, die in 1957 377.000 kantjes bedroeg van het totaal van 700.000 kantjes van de gehele haringvisserij, bedroeg in 1958 333.000 kantjes (totaal 657.000 kantjes). Aan verse ha ring werd in 1958 8.600.000 kg aangevoerd (totaal 13.130.000 kg) In het voorjaarsseizoen, van juni tot eind augustus, liet de vangst zich hoopvol aanzien, en was zelfs redelijk te noemen, maar na augustus viel de vangst plotseling terug, waardoor ten opzichte van 1957 een verminde ring ontstond van 44.000 kantjes. De vissers hebben overigens van deze kleinere vangst geen al te nadelige gevolgen onder vonden, aangezien vooral voor de exportharing door de geringere aanvoer vrij hoge prijzen konden worden verkregen, zodat het re sultaat van de besommingen toch nog meeviel. Voor het aanstaande seizoen worden, vooral in het begin, geen al te slechte vangsten verwacht, ofschoon, zo zei woensdagmiddag de reder D. A. den Duik, natuur lijk deze verwachting een ver wachting zonder meer blijft. De broedontwikkeling in het najaar kan veel vergoeden. Het blijft verder afwachten hoe de stand van zaken in het visgebied onder de Engelse kust, het voornaamst*) gebied waar de Scheveninger$ hun netten uitwerpen, zal zijn. Het zal te zijner tijd moeten wol- den uitgemaakt, of dit gebiel het voornaamste doelwit zal blijven. De hoop blijft nog altijd staan dat het volgend seizo' een resultaat zal afwerpen, dit enigszins vergeleken kan wordtin met het recordjaar 1950, toen 1,1 miljoen kantjes naar de afslag konden worden gebracht. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop'' zal de volgende week uit de haven van Vlaardingen ver trekken om zich bij de vissers te voegen. jarige Adri M. te Sprundel op de Lokkerberg nabij de ouder lijke woning door neerstortend zand bedolven en tengevolge daarvan overleden. Samen met z'n 15-jarige broer was hij op de hei bezig geweest een karretje met wit zand te laden, dat in het varkenshok gestort moest worden. De oudste ging met het volle karretje naar huls, terwijl Adri nog bleef graven aan de ongeveer 1.40 hoge muur van zand van een gedeelte reeds af gegraven perceel grond. Deze zandwand, die reeds enigzins was ondermijnd, is door de droogte plotseling inge stort, met het gevolg dat het jongetje werd bedolven. Toen zijn oudere broertje terugkeer de om het karretje voor de tweede maal te vullen, zag hij de instorting, waarop hij zijn ouders, die in de buurt aan het werk waren, te hulp riep. Zij kwamen echter te laat. WONING UITGEBRAND. Woensdagmiddag om ongeveer half drie is een felle brand uit gebroken in de woning van de ïamilie H. Meijer aan de Kloos- terveenweg in Ter Apel. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was kon men niet verhinderen, dat de woning geheel uitbrandde. De brand is vermoedelijk ont staan door brandstof van een oliekachel. Mevrouw Meijer en haar echtgenoot, die zich even ter ruste hadden begeven, wer den gewekt door een hevige knal. Ternauwernood konden deze bejaarde mensen zich red den. De woning was verzekerd. HEIDEBRAND BIJ KOOTWIJK Woensdagmiddag te ongeveer 13 uur is brand ontstaan op de heide achter het radiostation van Kootwijk. Dit radiostation en een gebouw van de P.G.E.M. liepen gevaar door het vuur. De brandweren van Apeldoorn, Ede en Harskamp boden hulp bij de bestrijding van de vlam men. Hoewel tankwagens waren gedirigeerd naar het terrein van de brand, was er groot tekort aan water. Eenheden van het leger boden eveneens hulp. Ongeveer na een uur was het grootste gevaar voor de gebou wen geweken. De brand, die gewoed heeft op de beide vlak bij het zendstation van Kootwijk is het eerst gemeld door de wacht op de brandtoren, die inviel voor een zieke collega. De strook grond die door het vuur is kaalgebrand bestond uit heide en bos en heeft een lengte van circa een kilometer en een breedte van ongeveer 200 meter. Circa honderd militairen, die op het infanterie schietkamp „De Harskamp" bezig waren met schietoefeningen werden onmid dellijk ingeschakeld bij de be strijding van de brand. Aan de militaire instanties werd om half twee assistentie gevraagd. Om half drie kon ge meld worden, dat de brand was bedwongen. Bij het blussen van de brand is ook assistentie verleend door mi litairen uit de voertuigenparken te Stroe en Harskamp. Naar schatting hebben in totaal 1500 personen deelgenomen aan het blussingswerk. SNOEK VANGT JONGEN. De 9-jarige Jan van Brandwijk uit Krimpen a/d Lek had van zijn vader de uitdrukkelijke waarschuwing gekregen, dat hij niet meer met de schouw van boer Van der Laan mocht gaan varen. Ondanks deze waarschu wing ging hij er woensdagmor gen om tien uur toch met de schuit vandoor. Als passagier DONDERDAG 14 MEI Sluiskil: Hotel Meert: Open bare verkoping van een woon huis met erf en tuin, Kanaal- zicht 50 (gem. Westdorpe). Axel: Stadsherberg: 8 uur: Vergadering oprichting en bouw van diepvries-installatie. VRIJDAG 15 MEI Temeuzen: Luxor-Theater: 8 uur: In liefde en oorlog. Zuidersportpark: 19.15 uur: SpadellaP. T. T. nam hij de 5-jarige Adri Kout mee. Toen ze bij de Tiendweg kwamen, verloor Jan de vaar boom. Hij wilde deze uit het water halen, doch greep mis en op hetzelfde moment beet een snoek hem in de middelvinger. De jongen schrok zo, dat hij on middellijk in de boot terug sprong. De snoek bleef aan zijn middelvinger hangen. Eerst toen hij boven de schouw kwam liet de vis los, een lelijke wond in de hand achterlatend. Een boerenknecht, die het on geluk zag gebeuren, schoot snel toe en sloeg met de klomp de snoek, die ongeveer zestig centi meter lang was en naar schat ting drie pond woog, dood. Jan kreeg de eerste geneeskundige hulp van zijn vader, die lid is van de vereniging E.H.B.O. DODE EN GEWONDE BIJ VERKEERSONGEVAL Dinsdagavond is te Haarlem aan de gevolgen van een sche- delbasisfractuur overleden de 76-jarige heer N. Verdel uit de P. C. Buitensstraat. Hij werd dinsdagmiddag op de Rijks* straatweg in Haarlem-Noord, toen hij de rijbaan wilde over steken, aangereden door een motorrijder. Deze werd met een hoofdwond en gebroken enkel in St. Johannes de Deo zieken huis opgenomen. BAKKER DOODT MINNAAR VAN ZIJN VROUW Met 5 schoten uit een automatisch pistool Dinsdagavond kort na tien uur heeft zich in het Zuidlimburgse dorpje Vaesrade bij Nuth een drama afgespeeld, dat aan de 44- jarige chauffeur-monteur G. ten O. het leven heeft gekost. Ten O. had een verhouding met de vrouw van de bakker R. Toen hij haar dinsdagavond wilde be zoeken werd hij achter het huis opgewacht door de bakker, die zich verscholen had in een kip penhok. Toen O. hem tot op een afstand van nauwelijks drie me ter was genaderd, richtte de bak ker een automatisch pistool op hem en vuurde vijf maal. Enige kogels troffen O. in het hoofd. De man moet op slag dood zijn geweest. Na het gebeurde is de bakker naar de buren gegaan, vanwaar hij de politie in Nuth belde. En kele minuten later werd hij ge arresteerd. Vrijdagmiddag zal hij voor de officier van justitie in Maastricht worden geleid. Het was sinds vele jaren in het dorpje bekend, dat de vrouw van de bakker een verhouding had met de chauffeur, die geen goede reputatie genoot. Herhaalde ke ren is het in het verleden tot vechtpartijen tussen beide man nen gekomen. Het Nederlands elftal heeft woensdag te Sofia met 32 (rust 21) verloren van Bulgarije, in een wedstrijd, die door nauwe- Zomeravondvoetbal ging van start Dinsdagavond werd in het Zui dersportpark te Terneuzen de eerste wedstrijd gespeeld van het nieuwe zomeravondseizoen. De kampioen van het vorig sei zoen, De Hoop, kwam uit tegen H. K. C., die als tweede eindigde. De H. K. C-ers namen revanche voor de in het vorige seizoen ge leden nederlaag en wonnen met 3—0. Vóór de aanvang der wedstrijd overhandigde de adj.-directeur van de N.V. Handel-, Ind.- en Scheepvaartmij „De Hoop", de heer J- van der Peijl, aan de zomeravondvoetbalcommissie een wisselbeker, die driemaal achter een of vijf maal in totaal gewon nen moet worden om definitief in het bezit van het kampioens elftal te komen. NederlandNoorwegen te Terneuzen Hedenavond om 7 uur vindt te Terneuzen een interlandvoetbal wedstrijd plaats. Dan speelt n.l. in het Zuidersportpark een elftal van de gecombineerde Terneu- zense havenbedrijven tegen een elftal van het Noorse m.s. „Jessie Stove". DE VROUW IN HET AMBT De journalisten die na zich gelegitimeerd te hebben, het Volkerenpaleis in Genève mo gen binnengaan, wacht aan de voet van de „ministeriële" trap naar de conferentiezaal de tweede controle. Daar worden hun zakken gefouilleerd op wa pens en explosieven. Toen de eerste vrouwelijke journalist zich meldde, sprong een „inspectrice" naar voren die enthousiast uitriep„Ein delijk werk voor mij". Met veel kennis van zaken kweet zij zich van haar taak. Eerst werd de handtas aan een zorgvuldig on derzoek onderworpen. Toen week zij enkele passen terug en wierp zij een snelle blik op het gewaad van haar „slachtoffer" om tenslotte vakkundig vast te stellen: „Geen zakken". Zeventig Britse Lagerhuis leden (69 socialisten en een con servatief) hebben een motie in gediend voor afschaffing van de doodstraf. lijks 25.000 toeschouwers werd bijgewoond. De overwinning van de Bulgaren was verdiend, om dat zij gedurende lange perioden in de meerderheid zijn geweest. De eerste fase van de strijd gaf een Nederlands overwicht te zien, hetgeen in de twaalfde mi nuut resulteerde in een doelpunt van middenvoor Canjels na een verre pass van Van der Kuil. Hierna werd Nederland steeds meer in de verdediging gedron gen en in de 37e minuut scoorde de Bulgaarse rechtsbinnen Kolev uit een strafschop, toegekend wegens hands van rechtsback Brull, de gelijkmaker (11). Twee minuten later profiteerde linksbinnen Wassilev van een aarzeling in de Nederlandse ver dediging om zijn land een 21 voorsprong te bezorgen, met welke stand ook de rust aanbrak. In de tweede helft vond de Bulgaarse ploeg het juiste sa menspel, maar door het goede verdedigen van spil Van der Hart en doelman De Munck bleef suc ces aanvankelijk uit. Zelfs kwam Nederland na 22 minuten op 22, toen Canjels na een vrije trap tegen rechtsbinnen Rijvers zijn tweede doelpunt maakte. Maar nog geen minuut later was het 32 voor Bulgarije, toen linksbuiten Sokolov de uitgelopen De Munck passeerde. Zeven mi nuten voor het einde kreeg Can jels nog een kans om de score voor de derde maal in evenwicht te brengen, maar zijn schot werd door de goed uitgelopen Naidenov gestopt. Nederland B Luxemburg 40 De te Den Bosch gespeelde voetbalwedstrijd tussen het Ne derlands B-team en Luxemburg is in een 40 overwinning voor onze landgenoten geëindigd. De ruststand was 20. BraziliëEngeland 20 Brazilië heeft in Rio de Janeiro de voetbalwedstrijd tegen En geland met 20 gewonnen. Bei de doelpunten werden voor de rust gescoord. Real Madrid opnieuw in de finale van de Europese beker Real Madrid heeft zich woens dag door een 2—1 overwinning in de beslissingswedstrijd tegen Atletico, geplaatst voor de finale van het tornooi om de Europese beker voor clubs. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Het was de derde maal dat de beide clubs elkaar voor de beker ontmoetten. De eerste wedstrijd eindigde met een 21 zege voor Real, de tweede werd met 10 door'Atletico gewonnen. Real Madrid zal in de finale die op zondag 7 juni a.s. in Stut- gart zal worden gespeeld, uit komen tegen de winnaar van de wedstrijd ReimsYoung Boys. Zeer stille markt Het was gisteren in alle op zichten een stille beursdag. Uit het bedrijfsleven waren geen be richten gekomen met stimuleren de elementen, al blijft in het al gemeen de toestand in het zaken leven bepaald niet ongunstig, zo als ook blijkt uit jaarverslagen en mededelingen in jaarvergade ringen. Zo lang het buitenland kooplust demonstreert voor onze grote internationale fondsen, blijft de opgaande tendentie van de markt aanwezig. Men heeft in Amerika nu eenmaal veel ver trouwen in de goede Europese aandelen, vooral sinds de tot standkoming van de Euromarkt waarvan men een toenemende activiteit voor de Europese in dustrieën verwacht. Dat deze verwachting min of meer reeds bewaarheid blijkt voor een be drijf als de Hoogovens in IJmui- den, is wel gebleken in de deze week gehouden aandeelhouders vergadering, waarin de directie ■Schoondijke getroost zich grote uitgaven voor het landbouwonderwijs. Tijdens de dinsdagavond ge houden raadsvergadering der ge meente Schoondijke voteerde de raad wederom grote bedragen voor het landbouwonderwijs in die gemeente. Zo werd voor het dagonderwijs aan de Lagere Landbouwschool, die wegens een omzetting van haar leerplan meer lokalen nodig heeft, de houtennoodschool in het arbeiderslogeerkamp Prins Willem aangekocht voor 18.000. Eveneens werden aangekocht twee fietsenbergplaatsen, terwijl als er behoefte aan is, B. en W. werden gemachtigd een afraste ring te plaatsen, waarvan de kos ten geraamd worden op 2300. Voorts besloot de raad een drietal nissenhutten op hetzelfde terrein aan te kopen en om te bouwen tot een bergplaats voor de machines der landbouwprak- tijkschool. Door deze aankopen is de ge meente Schoondijke genoodzaakt geldleningen af te sluiten. Wel wat pijnlijk vond men, dat de coöperatieve boerenleenbanken uit Westelijk Zeeuws-Vlaanderen voor dit bij uitstek boerenbelang geen geld beschikbaar hadden tegen het voor de gemeenten toegestane rentegamma van 4 Ms procent. Getracht zal nu worden bij de N.V. Bank van Ned. Ge meenten een langlopende geld lening af te sluiten. De raad ging, na een zeer uit voerig debat tussen de burge meester en de heer R. de Badts, accoord met de ontwerpregeling voor het B. L. O. onderwijs in West Zeeuws-Vlaanderen. De Z. L. M. Kring W. Zeeuws- Vlaanderen vroeg en verkreeg een subsidie groot 50 voor de te houden landbouwtentoonstel ling. Voor de Oranje-feesten voteer de de raad alsnog een bedrag van 150, terwijl een bedrag van 170 werd uitgetrokken om aan alle kinderen welke de school be zoeken een foto van het Konink lijk Gezin aan te bieden. Aan wethouder J- de Feijter werd een perceel grond verkocht voor de bouw van een woning aan de Prins Bernhardstraat, tegenover de landbouwhuishoud- school. Voorts werd grond verkocht aan mej. J. J. Joris en de heer W. Leenhouts. Aan de heer V. Verstraete uit Hoofdplaat werd grond verkocht voor de bouw van een werkplaats, waarbij la ter een woning gebouwd zal kun nen worden. Van Ged. Staten was een schrijven ontvangen, dat gezien de financiële positie aandrong om het plan voor de straatver lichting slechts bij gedeelten uit te voeren en eerst het allernood zakelijkste aan te pakken. Voor het kleuteronderwijs wer den de vergoedingen vastgesteld. Voor de neutrale school op 1980 en voor de R.K. school op 1458,75. Voor 1959 zullen beide scholen een zelfde voorschot krijgen. Voor het bijzonder onderwijs werden over 1958 de vergoedin gen vastgesteld op 2460,59, voor de Chr. School en 3317,12 voor de R.K. Lagere school. De bouw van 5 woningwetwo ningen werd gegund aan de laag ste inschrijver, de heer L. Mar tens te Hoofdplaat, voor ƒ64.889. Dit behoudens hogere goedkeuring. Bij de rondvraag zeide de heer De Badts, dat een nieuw te bou wen garagebedrijf niet mocht worden uitgevoerd in een bepaal de steensoort. Wèl wordt thans echter het diepvriesgebouw in deze steensoort uitgevoerd. Wat aan Jantje wordt toegestaan, mag men Pietje niet weigeren, aldus de her De Badts, die wei nig goede woorden had voor het meten met twee maten, hetgeen het garagebedrijf op enkele dui zenden guldens is komen te staan. B. en W. beloofden beter schap. zich zeer optimistisch over de verdere gang van zaken heeft uitgelaten. Dit neemt niet weg dat er da gen kunnen zijn waarop het bui tenland verstek laat gaan en de koersen zich moeilijk kunnen handhaven. Dit was gisteren het geval aangezien weldra bleek dat de arbitrage vrijwel uit de markt bleef. Dit had tot gevolg dat de koersstijging voor de toonaan gevende internationals niet werd voortgezet. Over de gehele linie trad een zekere reactie in, welke echter nergens grote proporties aannam. Ook de Philips-waar- den, die deze week boven de 650 zijn gekomen liepen iets achter uit en wel tot circa 644. Unilever leed nog een iets groter verlies. Voor AKU beperkte de daling zich tot 2 punten. Kon. Olie was ruim een gulden lager. Ook de overige afdelingen wa ren weinig geanimeerd. De scheepvaart was merendeels prijshoudend en het lagere di vidend van de Java-China-Paket- vaart had geen uitwerking aan gezien men zich hierop had voor bereid. Cultuurfondsen brokkel den iets af maar Deli wist zich later tot het vorige niveau te herstellen. Hoogovens werden ge- taxeerd op 500 ex 18 procent di vidend (dinsdag 512 cum divi dend). De Nederlandse staats fondsen waren aan de vaste kant voor de staffellening. De markt vertoonde later geen fluctuaties van betekenis en sloot zeer rus tig. Prolongatie 3 procent. Beursindices 11/15 12/5 13/5 Int. conc. 421.36 423.36 420.29 Industrie 206.86 207.45 206.65 Scheepvaart 146.13 145.48 145.91 Banken 166.78 166.94 167.26 Ind. fondsen 119.21 119.75 120.28 Algemeen 288.22 289.47 287.81 N abeurskoersen Kon. Olie: 167.40—168.50 (167.70) Unilever: 576—583 Philips: 646 £54 AKU: 318—319% 89. Een dag nadat Bolan en zijn mannen als gevangenen op Griffan's burcht zijn binnengebracht, meldt de wacht de komst van twee krijgers en weinige tellen later staat Eric gekleed als Deen, met korte sprieterige vlechtjes langs zijn oren en zijn Ierse gids voor de troon van de gevrees de grootvorst. „Gij komt spreken over de gevangenen, die je aanvoerder aan boord heeft", gromt Griffan, „spreek!" „Mijn aanvoerder, Thore de Deen, heeft een gevangene aan boord, die waarschijnlijk Fergus de Stormvogel is. Hij stelt u voor de ze gevangene te ruilen voor de krijgers, die u in uw kerkers heeft", zegt de Noorman lijzig. „Wilt u zo goed zijn, oh machtige (573%)j (644%) (317%) De verkoop van buitenlands bankpapier in Frankrij'k In Frankrijk zullen met in gang van heden zowel de inge zetenen als de niet-ingezetenen buitenlandse bankbiljetten tegen Franse franken mogen omwisse len zonder dat naar een bewijs van herkomst of naar een iden titeitsbewijs zal worden ge vraagd. Dit is een nieuwe stap in de richting van algehele convertibi- teit van de Franse frank, die dinsdag werd aangekondigd. heerser, plaats en tijdstip te be palen voor een onderhandeling. En geeft mijn nederige boodschapper de belofte mee, dat tijdens de on derhandelingen geen enkele Deen se krijger een haar gekrenkt zal worden... Aldus zijn de woorden van Thore de Deen, mijn aanvoer der". Griffan knikt kort. „Dit is mijn antwoord. Thore de Deen mag hier verschijnen met honderdvijftig van zijn belangrijkste krijgers. De ove rigen kunnen hun tenten opslaan op de Ierse kust, terwijl wij onder handelen... Gaat heen en brengt deze boodschap met spoed naar Thore de Deen!" Met een bruusk gebaar beveelt Griffan de twee „boodschappers" te verdwijnen en begeleid door een krijger verlaten Eric en de Ierse gids, die geen woord gezegd heeft, de zaal. Even kijkt Griffan hen na. Dan wenkt hij een aanvoerder. „Ge zult alleen de Ierse gijzelaar laten gaan. De andere, die Deen, blijft hier... Ook hij is schuldig aan de moord op mijn mannen... Ook hij zal sterven als de tijd daar is..." VOGELWAARDE Gehuwd: 9 mei. Josephus J. Morcus, 27 j. (van Hontenisse) en Rozalia A. van Stevendaul, 22 j. j-d. Overleden: 8 mei. Mathilda Heijens, 84 j., wed. van Pius On- genae. VOGELWAARDE Gevestigd: Emma M. Otjes van Hulst. Vertrokken: Honoré Mannaert, naar Hontenisse; Paulina M. Gelderland, naar Hontenisse; Ro zalia A. van Stevendaal, naar Hontenisse.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5