BINNENLANDS NIEUWS BUT Kikkers wagen grote sprong de veelzijdige voeding! CADEAU Om het verbod van proeven met kernwapens in Frankrijk V erkeer sov ertredingen hoofdpijn Woensdag 13 mei 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagint 7 '4 is een LIGA-kindje1 Krachtige Kost voor het Kind! Het van de week v. d. Fotografie: GRAMMOFOON PLAAT met Fono-Foto-tips! Vraag er om bij Foto-Kino VOORKOMING VAN „SMOG" Echtpaar Boesman voer over Noorse bergen TREINONGELUKKEN DE EGYPTISCHE SCHEEPSRAMP DE RAMP MET DE „HANS HEDTOFT" „Wij hebben geen medicijnen voor Afrikanen" NOOIT TE OUD OM TE LEREN 72'jarige volgt nog het lagere onderwij» Afghaanse tegenspraak (Advertentie.)! JONGEN BIJ ZWEMMEN VERDRONKEN Zondagmiddag is bij het zwemmen in het Twentekanaal de 15-jarige T. S. van Dijk uit Almelo verdronken. De jongen verdween in het midden van het kanaal plotseling in de diepte. Het stoffelijk overschot was zondagavond nog niet ge borgen. Dit is het tweede verdrin- kV zsgeval in drie dagen, dat zich in het Twentekanaal heeft voorgedaan. Vrijdagmiddag i erdronk tijdens het zwemmen daar de 24-jarige F. Markslag uit Wierden. BROMFIETSER GEDOOD BIJ AANRIJDING Zondagmiddag te 12.40 uur is de 59-jarige gehuwde opperman F A. van den B. te Wychen, bij het kruispunt Balgoyseweg— O raaf se weg te Lunen—Wy chen op zijn bromfiets aangere den door een personenauto, be- uurd door de 28-jarige radio technicus J. van D. uit Vught. De bromfietser werd door de auto geschept en werd zwaar zewond. Een passerende arts verbeende geneeskundige hulp. in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen overleed het slacht offer enige uren later. HEIDEBRAND TE BEEKBERGEN. "Maandagmiddag omstreeks halfdrie is brand ontstaan in een juiced heide en vliegdennen op ongeveer 500 meter afstand van dc Arnhemse weg tegenover de Spoekweg te Beekbergen. Het vuur, dat werd aangewakkerd door een vrij straffe wind, greep ;nel om zich heen en bereikte spoedig de Arnhemse weg, waar- ra ook heide en vliegdennen aan de andere kant van deze brede verkeersweg in brand raakten. He: vuur was zo fel en veroor zaakte zoveel rook, dat het ver keer over de,Arnhemse weg ge durende' ongeveer 20 minuten totaal onmogelijk was. In totaal gingen ongeveer 5 hectaren hei de en vliegdennen verloren. Het vuur werd bestreden door de brandweren van Beekbergen, Apeldoorn en Ugchelen en de hosbrandweren van Beekbergen, Loenen -en de Woeste Hoeve, ze iverden geassisteerd door bur gers en ongeveer 40 jongens uit het rijkswerkkamp „De Kuil'' in Beekbergen. De brand is vermoedelijk ont staan door een achteloos wegge worpen sigaret, hoewel men ook i-ekening houdt met de mogelijk heid, dat enkele jongens brand hebben gesticht. De brandweren hebben ongeveer een uur werk gehad om het vuur te stuiten. De nablussing nam nog geruime tijd in beslag; ETHERPIRATEN. Opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben zondag in samen werking met. de rijkspolitie te Wezep de klandestiene zender „Favorita" opgespoord en in be slag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 29- jarige soldaat H. V. te Hattemer- broek. Op dezelfde dag werden in samenwerking met de rijks politie te Wezep de klandestiene zenders „Struisvogel' en „Toron to" gepakt. Tegen de 25-jarige electricien H. B. te Oosterdorp-, de 40-jarige rijwielhersteller R- R. en de 22-jarige terreinknecht G. V. beiden te Oldeéroek werd procesverbaal opgemaakt. ZWEEFVLIEGER MAAKTE NOODLANDING De zweefvlieger J. M. uit Ven. lo heeft zondagmiddag in het Ridderplantsoen te Utrecht een noodlanding moeten maken bij gebrek aan thermiek. Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. De man scheerde met zijn licht toestel over rijksweg 12 en kon toen veilig landen op een weiland, dat een onderdeel van dit plantsoen is. PRIMEURS IN DE LIER Aan de veiling Westerlee in de Lier werden zaterdag de eerste aalbessen van het sei zoen aangevoerd door de kwe ker A. J. Zuidgeest aldaar. Ze brachten ƒ3,50 per kilo op. De eerste pruimen, aange voerd door de tuinder H. van der Ende, noteerden 1,80 ƒ2.15 per kilo en de eerste per ziken, die door de heer L. P. van Uffelen waren aangevoerd, 40—53 cent per stuk. KLEUTER OP FIETSJE OP ONBEWAAKTE OVERWEG GEDOOD Gistermorgen om acht uur is de vijfjarige Adriana van Iersel uit Udenhout op de onbewaak te overweg in de Winkelsestraat door een trein gegrepen en op slag gedood. Het meisje was met nog wat kinderen per fiets op weg naar school, zij reed het groepje kinderen uit. „HIJGEND HERT" De politie te Groningen kreeg zondagmiddag de waarschu wing door, dat een jonge reebok door de Vechtstraat te Gronin gen rende, achternagezeten door honden. De politie ging er in de surveillancewagen op uit om het onfortuinlijke dier te hulp te komen en slaagde erin de reebok in een tuin aan de Hpreweg te vangen. Het dier bleek een gebroken linkerpoot te hebben. In de po litiewagen werd het naar het hoofdbureau gereden, waar het in een cel werd gezet om ver zorgd te worden door de dieren. arts en te kalmeren,. Daarna werd het hert naar Faterswolde gereden en aan de zorgen van een jachtopziener toevertrouwd. DENNENBOSBRAND BIJ ROSMALEN Zondagmiddag omstreeks drie uur brak brand uit in de den- nebossen, gelegen aan de rijksweg 's-HertogenboschNij megen, onder de gemeente Rosmalen, genaamd „De Malis kamp". De brand is waar schijnlijk ontstaan door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret. De brandweer uit Rosmalen bond met een nevelspuit de strijd aan aan de wegzijde en de brandweer uit 's-Hertogen bosch begon de afbakenings- strijd aan de oostzijde, eveneens met de neveltankwagen. Ook de brandweer uit Nuland verleen de assistentie. Ongeveer 3 tot 4 hectaren dennen gingen verlo ren. Het nablussingwerk nam nog een tweetal uren in beslag. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN De Rijkspolitie te water heeft de nacht van zondag op maan dag omstreeks twee uur het stoffelijk overschot van de 35- jarige L. P. E. uit de hoofdstad uit de binnenhaven te' Amster dam opgehaald. Op welke wijze de man te water is geraakt is niet bekend. Een schippers knecht. die om half twee wak ker werd van een plons in het water en hulpgeroep, heeft nog getracht de man met een vaar boom op het droge te krijgen, doch dit mislukte. De 18-jarige zeeman G. Fennell is nog in het water gesprongen, doch ook zijn reddingspogingen ble ven zonder succes. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN, In de Oude Maas onder Niftrik, gemeente Wychen, is maandag middag bij het zwemmen de 15- jarige Ulo-scholier Ariens uit Wychen verdronken. 'De jongen was mat zijn klasgenoten onder leiding van de sportleraar aan het zwemmen. Plotseling ver dween hij in de diepte en kwam niet meer boven. Zowel de sport leraar, de heer S., ais zijn kame raden hebben door duiken ge tracht de jongen te redden. Men is ook onmiddellijk met dreg gen begonnen, doch zonder direkt resultaat. HAAGSE JONGEN VAN 15 JAAR NEERGESLAGEN Toen zondagavond het echt paar G. in zijn woning, annex kantoor aan de Regentesselaan terugkeerde, vond het- daar de 15.-jarige zoon, overdekt met schaaf- en snijwonden. Het huis was geheel overhoop ge haald. De jongen vertelde dat enige uren tevoren twee man nen op een hem onbekende wijze de woning waren binnen gedrongen, van wie de een een donkere huidskleur had. De jongen had een schaats gegre pen en de donkerkleurige man een flinke klap toegebracht. De kerels hadden hem daarop knock out geslagen, waarbij de jongen door een ruit viel en bewusteloos geraakte. De on middellijk gealarmeerde politie verspreidde direct het signale ment, dat de jongen van de in dringers had opgegeven. Gis termorgen vroeg stelde de poli tie een controle-onderzoek in in een café in de binnenstad en zag daar een man zitteii, die op merkelijk veel geleek op het signalement, dat de jongen van de donkerkleurige indringer had gegeven. De man, een Alge rijn M. O. geheten, werd meege nomen, doch ontkende tenstel- ligste iets van de overval in de Regentesselaan af te weten. Bij fouillering vond men verborgen onder zijn kleren pakjes siga retten en een bedrag van ƒ200. Inmiddels deed een sigaren winkelier wonende in de Maas straat, aangifte, dat er bij hem de afgelopen nacht was inge broken, waarbij een geldsbedrag van ƒ200 was gestolen alsmede een paspoort, een rijbewijs en pakjes sigaretten. Ook dit pas poort en rijbewijs, werden op de Algerijn teruggevonden. Bo vendien werden zijn vingeraf drukken in de sigarenwinkel aangetroffen. O. blijft deson danks heftig ontkennen. Hij zal nu met de jongen van de Regentesselaan worden gecon fronteerd, die, door de mishan deling, ook een lichte hersen schudding blijkt te hebben op gelopen. BEROEPSINSLUIPER GEARRESTEERD De politie heeft zaterdag de 51-jarige landbouwer G. J. K. aangehouden, die minstens veertig keer is veroordeeld we gens insluipingen en lange tijd verpleegd is geweest in Aver eerst. De laatste tijd was K. te werk gesteld bij een boer in Reeu- wijk maar op Koninginnedag had hij daar de benen genomen. Zaterdagmorgen zag een be woner van de Gevers Deynoot weg K. op zulk een verdachte wijze rondscharrelen, dat hij de politie opbelde. Toen deze arrf veerde, kwam K. een tuin uit lopen. Gefouilleerd, bleek de man voor 500 aan sieraden bij zich te hebben, die hij juist had weggenomen uit de woning, welke hij verlipt. K. bekende vlot. even te voren een inslui ping te hebben gepleegd in een huis aan het Seinpostduin. Hij had daar een filmcamera van 400 gestolen en deze verbor gen in de Scheveningse bosjes. DOOR POLITIK, AANGEHOUDEN In een rijwielstalling te Apel- doorn is door de politie aange houden de 15-jarige H. L. uit Veenendaal, die ontvlucht was uit een inrichting te Zeist. De jongeman pleegde bij zijn aan houding hevig verzet en enkele omstanders meenden partij voor hem te moeten trekken. L. werd gezocht omdat hij al di verse misdrijven op zijn geweten heeft. Zo brak hij in Apeldoorn in een nacht in drie scholen in en stal daar geld. Hetzelfde deed hij in een wasserij te Ug chelen, in Hoenderioo nam hij een fiets mee. Toen L. werd aangehouden was hij in het bezit van een bromfiets en had hij een be drag van ongeveer 100 op zak. VERMIST JONGETJE GEVONDEN De 4-jarige Harry Gijzen uit Roosendaal, die sinds zondag middag werd vermist, is maan dagmorgen in alle vroegte te ruggevonden in Middelburg, waar hij enkele uren in een le ge trein had gezeten. Zijn ouders werden telefo nisch van het uitstapje verwit tigd nadat zij, geassisteerd door politie en tientallen burgers, met behulp van lichtaggregaten urenlang in Roosendaal en omgeving naar het ventje had den gezocht. Harry werd zondagavond om streeks 8.30 uur op het station van Roosendaal gesignaleerd, spelend met een tafellaken dat hij uit het huis van zijn oma had meegenomen. De politie maakte de verdwijning van Harry met een geluidswagen bekend en ook alle stations kregen hiervan bericht. Harry is later door een automobilist uit Middelburg opgehaald. BURGEMEESTER STANDWERKER OPENDE BKVRIJDINGSMARKT De enige burgemeester die in het bezit is van een officiële standwerkerserkenning, het hoofd van de gemeente Cuyk de heer L, Jansen, heeft gister morgen temidden van zijn „ge achte collega's" en honderden van natura nieuwsgierige Am sterdammers op 't Amstelveld de traditionele bevrijdingsmarkt geopend. Ter inleiding van de verkoopsactiviteiten der Bel. gische en Nederlandse stand werkers opende hij een van de markt zo bekend koffertje, waaruit tot verbazing van het publiek een duif klapwiekend opsteeg. Even daarvoor had de heer Jansen een proeve van zijn kunnen als standwerker en als burgemeester afgelegd door met een vlotte, geestige speech zijn gemeente en derzel- ver vermakelijkheden te „ver kopen" aan die Amsterdammers die teveel het vertier in eigen stad zoeken. De burgemeester blies met behulp van een „IJtun. neltje" 5 projectielen onder het publiek tegen inlevering waar van men een gratis reis naar en een verblijf in Cuyk verkreeg op de dag van de jaarmarkt aldaar: 2 juni as. Ook dit jaar is aan de bevrij dingsmarkt een standwerkers concours verbonden waaraan 30 van de 60 aanwezige markt lieden deelnemen. Zeven daar van komen uit België. Op deze markt heeft men, ter gelegenheid van de 50ste ver jaardag der Koningin, enkele marktfiguren uit het begin de zer eeuw doen herleven, onder wie de legendarisch geworden prof. Kokadorus, wiens „rol" Japie Rabble met élan vrtolk- te. tot grote hilariteit van de talrijke aanwezigen. Ook boei enkoningen en acrobaten deden hun best de marktsfeer van weleer op te roepen. Onder het oog van een deskundige jury LIGA deden de „zwemmers" en „hoog werkers" ondanks de warmte hun uiterste best om hun vul pennen, vlekkenwater, verfspui. ten, madonna's, horloges en zonnebrillen aan de man of aan de vrouw te brengen. ROOFOVERVAL TE AMSTERDAM BRACHT TEVENS OPLOSSING WAPENDIEFSTALLEN. De snelle arrestatie van de vijf overvallers, die zaterdagmiddag omstreeks 12 uur op klaarlichte dag tevergeefs hebben gepoogd onder dreiging met revolvers geld los te krijgen van de postagent- sehapshouder Nukoop in de Landbouwstraat te Amsterdam, heeft ook geleid tot oplossing van twee onrustbarende wapen- diefstallen, gepleegd op 12 en 30 april j.l. in twee munitiedepots in Amsterdam. Na koortsachtige bedrijvigheid van de hoofdstedelijke recherche tijdens dit weekeinde heeft men alle gestolen wapens en de muni tie kunnen achterhalen. Niet minder dan zes machinepistolen (stenguns), 4 pistolen, 4 revol vers en een kleine 2000 patronen (Advertentie) Noordstraat 8 Telefoon 2485 TERNEUZEN Een zorgvuldig geselecteerd nationaal team van 3 Neder landse kikkers plus 2 reserven, afkomstig uit het o.a. voor kik kers bijzonder aantrekkelijke oord Broek in Waterland, heeft gisteren de grote sprong over de Atlantische Oceaan ge waagd. Op deze ploeg rust de zware en verantwoordelijke taak deze week in het plaatsje Angelscamp bij San Francisco in Californië in een interna tionaal springtournooi voor kikkers de Nederlandse kleuren te verdedigen. Voor dit jaarlijkse evenement, dat in Amerika door miljoenen TV-kijkers wordt gevolgd, heeft de in 1910 overleden Ameri kaanse schrijver Mark Twain in 1865 de grondslag gelegd. Hij pchreef toen een boek getiteld The celebrated jumping of alaveras county". De Amerika- en noemen deze in ons land og niet doorgedrongen sport „Frog Jumping" en het is op initiatief van de K.L.M.. die er van hoorde, dat Nederland thans voor de eerste maal aan het tournooi deelneemt. Gemeentearbeiders van Broek in Waterland hebben zich van de taak gekweten 5 competente deelnemers t.e vangen. Gister morgen hebben burgemeester H. G. M. te Boekhorst en wet houder J. de Boer van deze waterrijke gemeente de fiere Nederlandse ploeg, waarvan als aanvoerder optreedt de groot ste en dikste kikker, genaamd „Jan de springer" ofwel „Jum ping Johnny", in een met voch tig mos bekleed en van lucht gaten voorzien biskwie blik per auto naar Schiphol vervoerd en daar koos het team, dat in de cabine van het K.L.M.-toe- stel een ereplaats kreeg, om 11.15 uur het luchtruim. Als ploegleidster zal in An gelscamp de vertegenwoordig ster van de K.L.M. uit San Francisco optreden. Mocht ons land een prijs winnen (de eer ste prijs is 2000 dollar) dan zal zij die voor de kikkers in ont vangst nemen. De tijd van voorbereiding is uiterst kort geweest. De kikkers wacht dan ook een zware taak, want zij zijn bijna ongetraind. Bovendien was in Nederland geen wedstrijdreglement be kend. Wel heeft men goede verwachtingen van „Jumping Johnny", maar insiders vragen zich af of zijn lichaamsomvang hem geen parten zal spelen. Daar komt nog bij, dat de Broek in Waterland kikkers geen tijd zullen krijgen om te acclimatiseren. Het is dus de vraag of zij in het warme kli maat van Californië wel in pri ma conditie zullen zijn. Ten slotte ontbreekt het hun geheel aan mentale training, die eigen lijk bij een ploeg van volslagen debutanten niet mag ontbreken. hebben de rechercheurs gevon den in de woningen van de vijf gearresteerde jongelui, woonach tig in het westelijk en noordelijk deel van de stad. Een der sten guns is gevonden onder een ma tras in een wiegje waarin een baby van zes maanden rustig lag te slapen. De goederen waren gestolen bij een inbraak in het wapendepot in de voormalige Fokkerfabriek in Noord en in een munitiedepot aan de Sarphati- straat. „Het is zowel voor de burgerij als voor de politie een hele ge ruststelling, dat de wapens zijn achterhaald, temeer nu het aan vankelijke vermoeden bewaar heid is geworden, dal deze wa pens zijn gestolen met het doel overvallen in de stad te plegen", zo sprak de inspecteur M. J. Kok van bureau Linnaeusstraat, ter wijl hij achter een tafel stond waarop de grote voorraad moord werktuigen, trommels en kogels lag uitgestald. Uit het verhoor van de knapen is verder gebleken, dat zij zowel voor de inbraken in de wapen magazijnen als voor de overval een bende hadden gevormd. Zij hadden elkaar in de stad ontmoet en toen de afspraken gemaakt. De overval in Betondorp was nauwgezet en met behulp van een plattegrond uitgedacht. Een van de jongelui kent de omgeving aldaar vrij goed. Men had met de op Hemelvaartsdag gestolen auto al enkele tochtjes gemaakt naar de sigarenwinkel annex postagentschap en daar zelfs si garetten gekocht. Ze hadden evenwel niet gerekend op de moed van de winkelier, die op de dreigende sommatie van 3 jonge lui: „je geld of je leven1' geroe pen had: „Sodemop met die rotzooi" en links en rechts was gaan trappen en slaan. Drie van de vier jongens hebben toen een schot gelost, het ene mjste de man, de beide andere troffen hem in de lies en de arm. Zijn toe stand is thans redelijk goed. De in hechtenis genomen kna pen hebben zich reeds eerder schuldig gemaakt aan kruimel diefstallen in de hoofdstad. Ze zijn voorlopig goed opgesloten en zullen binnenkort voor de of ficier van justitie worden geleid. De Zweedse ingenieur Sven Wernheim heeft een „rookloze verbrander" geconstrueerd waarin niet alleen de brandstof maar ook de rook, die anders over de omgeving van de schoor steen wordt verspreid, voor 99,9 procent opbrandt. Deze vinding zou een grote bijdrage kunnen vormen tot de oplossing van het probleem der vorming van „smog" (rook plus waterdamp) waarmede steden als b.v. Londen te kampen hebben. Wernheim heeft twaalf jaar gewerkt aan zijn rookloze verbrander, die zo wel in woonhuizen als fabrieken en ook op locomotieven en in scheepsmachinekamers kan wor den gebruikt. Het apparaat heeft slechts tien procent meer ruim te nodig. Het roetgehalte van de weinige nog overblijvende rook is vijftig milligram per kubieke meter oftewel minder dan een- twintigste van de hoeveelheid bij gewone verwarmingsinstalla ties. Premier MacMillan heeft de Russische regering gevraagd op de conferentie inzake een verbod van proeven met kern wapens te spreken over de we tenschappelijke kwesties die verbonden zijn aan het voor stel voor een bepaald aantal in specties naar ondergrondse proeven. Dit is In gezaghebben de kringen meegedeeld. MacMillan had dit gevraagd in een persoonlijke brief aan Chroesjtsjef die vorige week woensdag aan Moskou was ge zonden in antwoord op de brief van Chroesjtsjef van 23 april. MacMillan zei dat Engeland evenals de Sowjet-Unle liever een overeenkomst heeft waarin alle proeven met kernwapens verboden worden. Maar als de Russische rege ring weigert wetenschappelijke kwesties inzake ondergrondse proeven en proeven op zeer gro te hoogten te bespreken zou beter eerst gepoogd kunnen worden in étappes tot overeen stemming te komen zoals Eisen, hower had voorgesteld. (Eisenhower stelde kort ge leden voor te beginnen met een verbod van proeven in een ge bied tot 50 km boven het aard oppervlak.) Volgens deze kringen zei Mac Millan voorts dat het voorstel dat de Russische afgevaardigde Tsarapkin onlangs deed, enkele vragen openliet. De „Jules Vernes", het vlagge- schip van de Haagse ballonclub, heeft zondag een succesvolle op stijging gemaakt te Oslo ter ge legenheid van het 50-jarig be staan van de Noorse Aeroelub. Balloncommandanten waren Nini en Jan Boesman met als passa gier de reporter B. Lie van de Noorse radio-omroep. Men was in Noorwegen nogal bezorgd voor de bemanning, want men had voor deze gelegenheid kik vorsmannen besteld, een redding vliegtuig gereed staan en boven dien kregen de Boesmans bijlen en noodrantsoenen mee. De Nederlandse luchtvaartattaché Sandberg gaf een fles met op wekkende inhoud mede. De directeur van de Noorse posterijen overhandigde bij de start een postzak met ongeveer 1500 brieven en kaarten, die de reis naar onbekende bestemming moesten meemaken. De P.T.T. had voor deze jubileumvaart 2 bijzondere poststempels gemaakt. De vaart leidde precies over het stadhuis aan de haven, over het koninklijk kasteel, over het be roemde beeldenpark van Vige- land, langs de Holmenkollen- springschajis de bergen in. Maar een goede landingsplaats kon men niet vinden. Nergens was een groot grasveld of een weide te zien. De Noorse Aero elub had gewaarschuwd direct bij Oslo te landen, daar reeds op 50 km afstand van Oslo de bos sen en bergen zo onbegaanbaar zijn, dat het veel dagen zou kos ten voor men de ballon zou kun nen terugvinden. Na een uur viel de radioverbin ding plotseling uit en de „Jules Vernes" dreef allang over een zeer eenzaam bosgebied. Boven de 40 meter hoge boomtoppen werd ventiel getrokken en na een half uur speuren vonden de Boesmans een plekje van zes vierkante meter, waarin zij de ballon aan de grond zetten, hoog op de bergen tussen sneeuw en ijs. Niemand was er om te hel pen en men moest twee uur lopen voor men een houthak kerswoning vond. De ballon is onbeschadigd gebleven en zal, daar de Noren geïmponeerd zijn door deze majestueuze vorm van luchtvaart, op 17 mei, Noor wegens nationale feestdag, nog een tocht ondernemen met aan boord balloneommandant J. M. Demenint en de vlieger-schrijver Tvedte. Een onbewaakte overweg nabij de stad Mexico heeft 13 doden en 25 gewonden geëist toen een bus met vakantiegangers door een trein werd gegrepen. Warschau. Bij Hajnowka in Oostelijk Polen verloren 8 mensen het leven bij een soort gelijk ongeluk. Hier werd op een onbewaakte overweg een vracht auto door een diesel verbrijzeld. Nederlanders staan in Frank rijk als laagsten op de ranglijst van gestrafte verkeersovertre- ders, zo meldt het nationaal Frans verkeersbureau. Toch verneemt men "in Nederland wel eens de klacht, dat een ver keersovertreding streng wordt gestraft. Ofschoon, aldus de medede ling van het bureau, de plaat selijke politie in Frankrijk door gaans zeer soepel optreedt je gens buitenlandse verkeersover- treders wegens hun onbekend heid met plaatseliikc verorde ningen, zijn er enkele dingen, die zwaar worden aangerekend. Dit betreft bijv. het overschrij den van een ononderbroken verkeersstreep op de rechte weg en in bochten. Dit strepen- Zo moet er volgens MtrMil- lan tussen beide partijen over eenstemming bestaan over de wetenschappelijke gegevens waarover men moet. beschikken voordat een partij tot inspectie zou kunnen overgaan. MacMillan zou verder hebben opgemerkt dat. Tsarapkin niet gemachtigd schijnt te zijn be paalde wetenschappelijke kwes- ties te bespreken. stelsel is in Nederland nog niet officieel ingevoerd. In Frank rijk echter wel. Onder geen be ding mag deze streep veron achtzaamd worden. Wordt men daarop betrapt, dan volgt al gauw de standaardboete van 2700 franken of ongeveer ƒ22. Zeer hoge boeten worden, al dus het Frans verkeersbureau, uitsluitend opgelegd bij ernsti- ge overtredingen als het „bestu. ren onder invloed" en doorrij den na het veroorzaken van een ongeluk. In die gevallen kan 't, voertuig van de overtreder in beslag worden genomen en slechts na het storten van cau tie worden teruggegeven. Dit komt bij buitenlanders in Frank rijk richt s sporadisch voor. Bij lichte overtredingen vol staat de Franse verkeerspolitie doorgaans met het geven van waarschuwingen aan buitenlan ders. (Advertentie)! Neem één of twee "Akkertje»" en 10 minuten later denkt U „wég pijn". Het lijkt wel toveren. De verklering? Die rit in het genees- krachtige micropoeder ia die kleine „ouweldooije»". -aSSSaart Tot nu toe zijn 70 lijken terug gevonden op de plaats in de Nijl waar vrijdag dc raderboot Dan- derah is vergaan. Men schat dat de ramp aan een 120 mensen het leven heeft gekost. Er waren 175 overlevenden. De commissie van onderzoek naar de ramp met het Deense schip „Hans Hedtoft", dat enige tijd geleden voor de Groenlandse kust verging nadat het op een ijsberg was gestoten, zal naar men verwacht nog voordat het parlement op reces gaat rapport, uitbrengen. De commissie heeft een twintigtal personen gehoord onder andere over het menings verschil omtretn het al dan niet moeten maken van winterreizen naar Groenland. Men ondervond enige moeilijkheid bij het inwin nen van nadere inlichtingen uit Amerika en Duitsland over het verloop van de reddingspogin gen maar men hoopt hierover toch op tijd te kunnen beschik ken om het rapport over vijf a zes weken te kunnen laten ver schijnen. Op de polikliniek van het Euro pese ziekenhuis van Lusaka in Noord-Rhodesia, heeft men gis teren geweigerd vijf Afrikanen te behandelen die door provinciale leiders van het Afrikaans natio nale congres daarheen gebracht weren. Eén van de leiders, D. C. Wan- sa, zei dat hem was medegedeeld: „wij hebben hier geen medicijnen voor Afrikanen. U zult naar een Afrikaans ziekenhuis moeten gaan". Dit was de laatste actie van het congres in zijn campagne tegen discriminatie. Wansa zei dat zondag in de Anglicaanse en Presbyteriaanse kerken waren toegelaten maar dat in de Nederlands Herv. Kerk toegang geweigerd werd. Reeds drie dagen is het Afri kaans ultimatum van kracht dot luidt: „Laat ons too of wij zul len uw winkels boycotten". Tot nu toe zijn er echter weinig teke nen die er op wijzen dat men geen discriminatie meer zal toe passen. Het had de 72-jarige Guiseppina Greco uit de Italiaanse provin ciehoofdstad Lecoa al lang ver droten dat zij door haar ge brekkige opvoeding nooit in staat was geweest haar eigen naam te schrijven. En nu deze pijnlijke aangelegenheid zich al enkele jaren lang elke maand opnieuw voordeed als zi.i aan het gemeentelijke kantoor haar ouderdornsuitkering kwam op halen en het recu moest teke nen, besloot zij een eind te ma ken aan deze vernederende toestand. Maar om alleen van het kruisje op een aangeleerde automati sche handbeweging over te gaan leek het grijze vrouwtje wat onbevredigend. Daarom trok zij de stoute schoenen aan en meldde zich bij een plaat selijke lagere school. Guiseppina maakte al gauw grote vorderingen: ze ging over naai de tweede klas. Het onderwijs beviel haar zo dat ze besloot nu ook maar alle klassen af te Jopen Een woordvoerder van de Af ghaanse ambassade te Londen heft een bericht van de „Daily Telegraph" dat er Russische legereenheden in Afghanistan zijn. tegengesproken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken zei later niet te weten waarop de berichten over aan komst van Russische legereen heden Afghanistan gebaseerd zijn.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7