alleen als er op staat Berlij ijn het toevluchtsoord der vluchtelingen De defensie van Nederl. Nieuw-Guinea WEEK FOTO GRAFIE INRUIL-ACTIE 7?°,lQ.-o.15.- Nieuwe voorstellen van de Hoge Autoriteit 13 mei 1959 Assmann emen agenrallye DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 250 vluchtelingen per dag. Birmaanse journalisten protesteren tegen Russisch optreden DE GEHUURDE ECHTGENOOT Radio „Vrij Europa" REEDS NU: NIEUWE AARDAPPELEN Het huwelijk van Prins Albert TANDPASTA IVOROL MEISJE UIT BELGISCHE GROT GERED 22-jarige zat op 50 meter diepte in deel van „dodengat" COMMENTAAR VAN „ECONOMIST" OP INDONESISCHE ECONOMIE CONFERENTIE OVER VERBOD VAN KERNWAPENPROEVEN VERDAAGD Zwitserse P. T. T. opgelucht ildpunt van bespre- alen-kwestie hebben are liet niet dat de in bij de beiianoebng t te kennen gat dat ving van summiere Reden hiervan was eslotenheid bij Rijks- die aangaande deze ippon thans stijf op dt. Niettemin gaf deze kwestie zijn he, getoest op recent ïlicntingen, toch een e huidige stand van af. rof een vergelijking oor hemzelf een jaar elde vragen aan de de stand van zaken ens was er de kos- die vorig jaar voor >cent beuroeg en nu erd teruggebracht. ook geregeld op 'ba- sriands belang, heeft dat België jaarlijks uittrekKen voor de erken op Neder- Voorts kwam in de >tie het vuilwater- de verontreiniging ictiviteit ter sprake. is. aldus spreker, ïog de verdeling der ten. Nederland zit laanderen met een spoorwegiijn, waar. ge tarieven een ho- tot gevolg kunnen aldus spreker, deze Benelux-verband te ien Nederland ook heeft getoond tege- te zijn, getuige o.m. oming van de Stop en de Schelde-Rijn ander delicaat punt ing, waarover men aan het onderhande- t de cijnsgronden en vergoedingen. Hier- nog geen medede- m gedaan. Persoon- vas spreker de me- aan dat er goede op een billijke ver- racht wordt zal bin- ienbare tijd officieel worden bepaald, t veel of iets van de ïzekerheid zal wor- >men. ilenkwestie kwamen aten ter tafel n.l. de n veren-kwestie, en larmede, die van een innelverbinding. eek van dit laatste der te zijn, wat met nmetje nader door egelicht. smann zeide, dat de voor het onderhou- rie veerdiensten met exploitatietekorten ihijnen te zijn, dan irbinding, die, ruw slordige 400 miljoen uze volgde nog een discussie, zodat met in zeer interessante al van actuele proT roken kan worden.' ■STRIJKEN DOOR 3ITEIT GEDOOD tiddag is te Leeu- 36-jarige mevrouw mde aan de Pieter eg door elektrische 3d. Door een defect kbout, waarmee ze te, kreeg mevrouw hevige elektrische ivolgen waarvan ze >t slachtoffer laat n na. aangegeven. Deze n schaal, afwijkend n de gebruikelijke Er waren zes con- p deze route, waar pels gezamenlijk 't we opleverden. Er vat deelnemers die ninkte „Betuwe" in men. Daar werd 'n dsproef afgelegd, seiend schouwspel 1 voor de vele hen- igiers uit de auto voor de bevolking awse dorp, die bij- eefde. Van talioze ierden de vlaggen. ;sten de chauffeurs tiental verkeersvra- lorden. Gedurende erd een zogenaam- henrit door de Be- ikt. Deze opgave chauffeurs niet al want hierbij vielen ïg straxpunien, zo- ssing voornamelijk ijdens het laatste de morgenrit en Lsseinentspioci. veilinghal te Eist prijzen uitgereikt, eden van amateurs m geving. De burge- Elst gaf blijk van enthousiasme voor de raliye ait jaar ine gemeente heeft was als volgt: totterdam.se Tram- tppij met, de chauf- ok en G. Hablous fpunten2. „Eba- eek 110% strp.; 3. Zwart N.V,. Wor- strp.: 4. Z.V.T.M- met de chauffeurs issel, 107'.2 strp.; 5- sonderneming Maar- uit Aalsmeer 129% ry Nefkens N.V. te .32% strp. Woensdag 13 mei 1959 (Advertentie) De bevolking van de Russische bezettingszone, die zich uitstrekt over een grenslengte van 1580 km., van de Oostzee bij Lübeck tot aan Hof bij de Beiers-Tsjechise grens, beschouwt de stad Berlijn als haar laatste toevluchtsoord. De statistieken wijzen uit dat de meeste vluchtelingen de weg naar het Westen zoeken via Berlijn. In een gesprek met Neder landse journalisten heeft de perschef van het bondsminis- terie voor „Gesammtdeutsche Fragen" uiteengezet dat dit vluchten allerminst door het Westen wordt aangemoedigd. Integendeel, alle politieke par tijen van de bondsrepubliek hebben de 17 miljoen bewoners van de Sovjetzöne verzocht zo lang mogelijk in hun woon plaats te blijven. Indien nog enige miljoenen vluchtelingen naar West-Duitsland zouden komen, zou de politieke en economische ontwikkeling van de bondsrepubliek daaronder te lijden kunnen hebben. De Duitse burgers in de zóne blij ken deze oproep te verstaan. Zij verlaten de Oostzöne pas dan, wanneer ze daar bepaald niet langer kunnen blijven. Het ministerie voor „Ge- samtdeutsche Fragen" in Bonn onder leiding van dr. Ernst Lemmer, beoogt de belangen te behartiaen van de bevolking in de Russische bezettingszone, mede in verband met de aan houdende stroom vluchtelingen, de drastische beteugeling van het reizigersverkeer, de herme tische afsluiting van de zöne- grens en het ontbreken van enig menselijk contact voor 'de bevolking aan beide zijden. Tévens wil dit ministerie de hereniging van Oost en West technisch voorbereiden. Van daar dat het de ontwikkeling nauwkeurig gadeslaat. In de meeste gevallen doet de drang naar de vrijheid de vluchtelin gen de weg naar het Westen inslaan. Niet altijd is de hogere levensstandaard van het Wes ten een motief. Trouwens, sinds 1956 is de toestand in de Oostzöne verbeterd. In ieder ceval heeft men er genoeg te eten. Daarentegen zijn de po- iitieke en mentale verhoudin gen in de Oostzöne slechter dan elders achter het ijzeren gor dijn. Indien thans, aldus de perschef, in de Oostzöne vrije verkiezingen werden gehouden, zou de communistische partij maximaal 15 procent van de stemmen krijgen. De bevolking is opmerkelijk goed ingelicht, hoofdzakelijk via radio en tele visie. Kranten uit het Westen worden niet getolereerd. Sinds februari 1952 bevindt zich in West-Berlijn een in stantie, die de vluchtelingen uit de Oostzöne opvangt en over de landen van de bondsrepubliek verdeelt. Er komen thans da gelijks circa 250 vluchtelingen over de grens tussen de Oost en Westsector van de stad. In totaal hebben sinds 1945 circa 2% miljoen mensen de Sowjet-zone verlaten, in 1958 204.000. Voor bijna de helft zijn de vluchtelingen jonge mensen RUSSISCHE MILITAIREN IN AFGHANISTAN De „Daily Tlegraph" meldt in een vertraagd bericht van zijn correspondent in Teheran, dat kleine P.ussische legereenheden, blijkbaar met instemming van de Afghaanse regering Afghanistan zijn binnengekomen. Zij hebben honderd kilometer landinwaarts posities betrokken te Herat aan de verkeersweg tussen Perzië en de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Volgens het blad is hun aanwe zigheid bevestigd door Weste lijke waarnemers. In Londen is geen officiële be vestiging van dit bericht te krij gen. Volgens het blad heeft iemand van de Perzische ambassade in Londen .gezegd dat het feit in Perzië al enige tijd bekend was. „Het was bekend dat Russische technici al enige tijd bezig zijn in Afghanistan vliegvelden, we gen en spoorwegen aan te leg gen. Dip primitieve land wordt niet alleen ontwikkeld, maar ook strategisch nuttig gemaakt", al dus het Britse blad. onder de 25 jaar. Naar de woordvoerder van het „Notauf- nahmenlager Marienfelder" in Berlijn opmerkte blijkt hieruit, dat de politieke beïnvloeding van de jeugd aan de oppervlak te is gebleven. Een moeilijkheid voor de jongelui is soms de voor hen ongewone vrijheid in het Westen. Zij zijn gewend aan het uitvoeren van een hun opgelegd programma. Daarom dienen zij zeer geleidelijk in de vrije wereld te worden opgeno men. Van de vluchtelingen komt ongeveer 60 procent uit arbeiderskringen. Voorts be vinden zich onder hen vele middenstanders, die gedupeerd zijn door de oprichting van de z.g. H. O. Handels Organisati on) Geschafte, die volledige staatswinkels zijn. De woord voerder vertelde dat de lonen in de Oostzöne hoger liggen dan in het Westen, maar dat de reële waarde van het loon aanzienlijk geringer is wegens de officiële prijsbepaling door de H. O.-zaken en door het ontbreken van concurrentie. De „Planwirtschaft" heeft de „Privatwirtschaft" volledig ver drongen. Commissies van drie leden beslissen ovec de toelating van de vluchtelingen. Alleen a-soci alen, misdadigers en politiek Birmaanse journalistenver enigingen hebben woensdag 'n gemeenschappelijke vergade ring gehouden i.v.m. de inciden. ten die zich zondag hebben af gespeeld op het vliegveld bij Rangoon, toen personeel van de Russische ambassade de Russi sche militaire attaché in Birma naar het vliegveld bracht. De journalisten namen drie resoluties aan. In de eerste wordt dit personeel „grofheid" verweten, omdat het Birmaan se journalisten had aangeval len bij de uitoefening van hun beroep. In de tweede wordt de regering van Birma verzocht stappen te doen naar aanlei- leiding van de klachten van de slachtoffers van het optreden van de Russen en in de derde wordt de Russische regering ge vraagd een onderzoek in te stel. m len en hen te straffen die licha melijk geweld hebben gebruikt tegenover de journalisten. verdachten, tezamen 0,5 procent van het totaal, worden afgewe zen. Zij mogen echter in het Westen blijven en worden niet achter het ijzeren gordijn te ruggezonden. Het gebeurt ook, dat vluchtelingen vrijwillig naar de Oostzöne terugkeren, tot dusver in totaal 33.000, meestal wegens familieomstandigheden. Aangezien de arbeidsmarkt in de z.g. D.D.R. bijzonder precair is, worden de terugkerenden meestal niet bestraft en kun nen ze terstond aan het werk gaan. „Radio Free Europe" heeft tot taak om in de vijf satelliet- landen Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Bulgarije, met een gezamen lijke bevolking van 76 miljoen zielen, het vrijheidsideaal le vendig te houden. Deze in München gevestigde Ameri kaanse instelling, waarvan mr. S. E. Hazelhoff Roelfsema, Ne derlander van geboorte, direc teur is, werkt met 1350 man personeel van 31 nationalitei ten. Haar vijf radiostations zenden dagelijks gezamenlijk een half miljoen woorden uit in de taal van het land van ontvangst, vooral nieuws en po litiek commentaar. Doel hier van is mee te werken aan het uiteindelijk bereiken van de vrijheid door de volken achter het ijzeren gordijn. „Radio Free Europe" werkt uitsluitend op vernoemde vijf landen, dus niet in de Sovjet-Unie zelf, en evenmin in Albanië, Joego slavië en de Oostzöne van Duitsland. De instelling is een onderdeel van het „Free Euro pe Committee", dat gefinan cierd wordt door de „Crusade For Freedom" in de Verenigde Staten, waaraan sinds 1950 miljoenen Amerikanen bijdra gen. De in 1951 opgetrokken ge bouwen van „Radio Free Euro pe" in München zijn zodanig gemaakt, dat zij later, als de radiouitzendingen niet meer no dig zijn, tot ziekenhuis kunnen worden ingericht. Aan de veiling te Broek op' Langendijk zijn dinsdagmorgen dé eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Het produkt is van prima kwali teit. De hoeveelheid bedroeg 500 kilo. De aanvoerders waren de tuinders G. Balder, K. Bouvvens, C. de Geus. Jac. Glas en C. Smit, allen uit Broek op Langendijk. De aardappelen werden gekocht voor de binnenlandse handel door de groentehandelaren P. de Geus en T. Kostelijk. De note ringen waren voor de grotere soorten 81 tot 90 cent per kilo en voor de kleinere 1,09 tot 1,19 per kilo. In het 72-jarig bestaan van de veiling is het nog niet voorgekomen dat zo vroeg in de maand mei de eerste vroege aardappelen werden aangevoerd. Vorig jaar was dit op 25 mei. In Brussel is maandag offi cieel bekendgemaakt, dat Paus Johannes op 1 juli a.s. in Rome het huwelijk van prins Albert van België met prinses Paola Ruffo di Calabria zal inzege nen. Prins Albert is maandag naar Rome gevlogen, waar hij de Pinksterdagen met zijn verloof de zal doorbrengen. In de bekendmaking van maandag werd voorts ver klaard, dat in juni, vóór het huwelijk dus, het prinselijk paar een receptie op het Brusselse paleis zal bijwonen en dat in die maand op het koninklijk paleis van Laeken Belgische autoriteiten en hoge functiona rissen aan de prins en de prin ses zullen worden voorgesteld. De Nederlandse strijdkrachten, die de kusten van Nieuw-Guinea bewaken tegen een eventuele aanvai of infiltratie uit Indone sië, zijn flink en efficiënt. Dit schrijft Peter Smark, een corres pondent van Reuter, na een be zoek aan Nederlands Nieuw-Gui nea. Maar met drie onderzee- bootjagers, enkele stellingen met luchtdoelgeschut en een zeer be perkt aantal vliegtuigen en mari Advertentie DE BÉSTE en nietduur. Tube 95-70-45ct Jacqueline Desmont, het 22 jarige Belgische meisje dat se dert zondagmiddag in een nauwe gang in een grot te Han-sur- Lesse zat opgesloten, is dinsdag omstreeks het middaguur uit haar benarde toestand gered. Jacqueline, voormalig studente in de geofysica te Leuven die thans te Parijs studeert, zat se- dere zondag toen de gang ten gevolge van een plotseling opge komen regen- en onweersbui ge deeltelijk vol liep, tot haar mid del in ijskoud water. Haar toe stand is thans bevredigend. Zij kon op eigen kracht door het nauwe gat kruipen dat toe gang geeft tot de plaats waar zij zat opgesloten. Men bood haar daarop de helpende hand en ver voerde haar vervolgens op een draagbaar uit de grot. Zij zal in een hotel in het nabijgelegen dorp Belvaux-sur-Lesse weer op verhaal kunnen komen. Toen zij uit de gang kwam was het uitgeputte meisje met mod der bedekt. Jacqueline, die lid is van de speleologenciub van de Leuvense universiteit, zat op vijftig meter diepte in een gedeelte dat het „dodengat" wordt genoemd. (Advertentie) m m Omdat het van de IS Uw oude fototoestel is waard. Inlichtingen bijuwfotohandelaar door LUISA-MARIA LINARES 0«autori»eerde vertaling: W. PICK—LUQTKN 68) (Nadruk verboden.) Maar, toen je mij dat mon sterachtige voorstel deed en mij de rol van speudo-echtge- noot aanbood stond ik versteld. Je gaf mij de indruk van het toonbeeld van koppigheid, ar geloosheid en hoogmoed. Het leek me toe, dat jij een lesje verdiende en nam mij voor, je dat te geven. Daarom nam ik je voorstel aan. Jij zou dacht ik tot aan je laatste levens uur de herinnering bewaren aan de maand, die ik als ge huurd echtgenoot aan je zijde zou doorbrengen. Je vrees, dat ik zou toegeven aan mijn ver onderstelde instincten als pseu- do-dief, bracht mij er toe, aller lei ondeugende grappen te be denken. De tweede toevallige samen loop van omstandigheden deed zich voor met die diefstal van Prinses Luzatti's clip, waaraan ik het is zeker onnodig dit te zeggen part noch deel heb gehad! Wat de derde toeval ligheid betreft: dat was Linda's verblijf op Majorca. Ik sta er op, je te overtuigen van de achtenswaardigheid van dit ar me kleine ding, dat je met zo'n wreedaardige, onrechtvaardige antipathie hebt bejegend. Het is een in alle opzichten uitstekend meisje. Wij kennen elkaar al ontelbare jaren en hebben sa men aan de redactie van een krant gewerkt. Nooit ben ik verliefd op haar geweest. Voor de grap heb ik je dat laten ge loven en ook om je belangstel ling voor mijzelf een beetje te prikkelen. Jullie, vrouwen, zijn zó bar ijdel, dat je buiten je zelf raakt, als een man in je omgeving maar even aan een andere denkt. Het lot heeft ge wild, dat Linda op Majorca kwam. Ik wist niet, dat haar zuster er woonde en was zelf daarover nog het meest ver baasd. Toen jij het mij mee deelde, bedacht ik de mop over de inbraak bij de kapitein met zijn ivoorverzameling. Vergeef mij, lieve Estrella.' Ik hoop, dat wij samen nog eens hartelijk zullen lachen bij de herinnering aan al die voor vallen. De neerbuigendheid en min achting, waarmee je mij behan delde, maakten, dat ik mijn ge duld verloor. Ik besloot, je de ene vernedering met de andere te laten boeten en beging de onvergefelijke roekeloosheid, je te ontvoeren en mee te nemen naar de Cabana. Daarvoor ben ik zwaar gestrajt. En nu, allerliefste schat, zeg ik je nóg eens, dat ik je liefheb. Ik houd zó vurig en oprecht veel van je, dat ik je graag mijn vrouw zou willen maken. Ik heb veel nagedacht, eer ik hiertoe besloot. Je gedrag tij dens de laatste wreken heeft mij enige hoop doen koesteren. Is het liefde, die wonderbaar lieve uitdrukking in je ogen, toen je vanmorgen afscheid van mij nam? Of was je onder de invloed van de gevoelens, die ik jou toedraag, en is alles weer vervlogen, toen jij je weer in je eigen milieu bij je pleeg vader bevond? De tijd zal het leren. Ik heb willen wachten met je mijn liefde te verklaren, tot je dui delijk en volkomen in mijn hart kon lezen. Mijn leven is rechtschapen en klaar. Ik ben niet de verharde dief, die jij verachtte, maar een harde werker, iemand van ongeschon den eer. Estrella, mijn innig geliefde, ik heb bescheiden middelen van bestaan, maar ze zijn voldoen de om in je behoeften te voor zien. Als je mijn liefde beant woordt, heb ik nog iets te vra gen, dat je wellicht egoïstisch en overdreven zult vinden: wil jij je peet zijn overdadige en zelfs verpletterende rijkdom la ten houden en alleen leven van de arbeid van je echtgenoot? In afwachting van je ant woord is mijn ziel één en al spanning je antwoord, dat van mij de gelukkigste of de ongelukkigste van alle mannen zal maken. Wijs je mij af, dan lvertrek ik naar Buenos-Aires en je kunt er absoluut van op aan, dat je mij nooit op je weg zult vinden en ik nooit een be letsel zal zijn voor je geluk Mijnheer Octavio zit al even te wachten, mijnheer, zei Tim, die onhoorbaar was bin nengekomenen als het eten nog langer warmgehouden wordt, is er vast niets meer aan. Miguel stak de brief in een enveloppe, die hij in een zak van zijn jasje liet glijden en begaf zich naar de eetkamer na de woorden: Dat is waar ook, Tim, ik had er niet meer aan gedacht dat.Ha, dag, ouwe jon gen Hoe maakt je het? riep hij, zodra hij zijn bezoeker zag. Octavio Poms was een boe zemvriend van Miguel en te vens zijn beste medewerker. Hij leed aan zenuwtrekkingen, waardoor hij met zijn ene oog knipperde en zijn schouder op trok. Ook had hij de gewoon te, degenen, met wie hij praat te, amicaal op hun knie te kloppen. Je hebt me een mooie bak uitgehaald, bandiet! Zo onge veer anderhalve maand taal noch teken te geven! Wat heb je uitgevoerd, schooier? Dat zal ik je onder het eten wel vertellen. Ik weet niet, of ik in de hemel of in de hel heb geleefd. Dat hangt af van het eindresultaat. AhaMoet de beslis sing nog vallen? Octavio knip perde met zijn oog en trok zijn schouder op. niers moeten zij een gebied met een zeer lange kustlijn verdedi gen. Op één punt naderen de terri toriale wateren van Nieuw-Gui nea tot op zeven mijl de Indone sische grens. Officieren, die zich realiseren dat hun troepenmacht ontoerei kend is, rekenen op de trouw van de Papoea's in de geïsoleer de kuststreken om te waarschu wen bij een Indonesische infil tratie. In het verleden het laatst twee jaar geleden is dit vertrouwen niet beschaamd. In filtratiepogingen werden prompt gemeld, waardoor direct tegen maatregelen konden worden ge nomen. Ben Nederlandse marine-offi cier verklaarde, dat er uiteraard beperkingen zijn voor wat be treft de strijdkrachten die een klein land als Nederland naar een ver verwijderd gebiedsdeel kan zenden. „Voor de bedreiging uit het westen moeten wij rekenen op de trouw van de Papoea's om ons in staat te stellen infiltraties tegen te gaan. Wij geloven dat zij loyaal zijn en geen deel van Indonesië wensen te worden." Hij voegde er aan toe, dat de Nederlanders bij een aanval op Nieuw-Guinea op Australische militaire steun vertrouwen. Een andere marine-officier, die journalisten rondleidde op een nieuwe 1900 ton metende jager in de haven van Hollandia, zeide, dat de strijdkrachten in Nieuw- Guinea geloven dat Australië niet zal aarzelen te hulp te ko men, in het bijzonder met sche pen en bommenwerpers. „Zon der deze steun zouden wij bij een crisis verloren zijn", zeide hij. De Reuter-correspondent schrijft tenslotte, dat de strijdkrachten in Nieuw-Guinea voor ontzaglijke moeilijkheden zijn geplaatst bij de verdediging tegen een even tuele aanval. „Zij vertrouwen op de trouw van de Papoea's, Australische steun en een wijziging in de po litieke atmosfeer in Den Haag waardoor zij meer manschappen, schepen en vliegtuigen zouden krijgen." Het onafhankelijke Britse weekblad „Economist" schrijft in de editie van de vorige week, dat de campagne van Indonesië tegen Nederlands Nieuw-Guinea en de onteigening van Nederlandse on dernemingen in Indonesië „de loopbaan van enige duizenden Nederlanders heeft geruïneerd en armoede heeft gebracht in vele families die hun geld in de vroegere kolonie hadden belegd". De „Economist" brengt in herinnering, dat president Soe- karno heeft verklaard dat In donesië „de Nederlanders zal dwingen onze gerechtvaardigde eis in te willigen door hen te treffen in hun Achillespees", d.w.z. de Nederlandse econo. mische belangen in Indonesië. Doch er is een niet onbelang rijke groep Nederlanders die .hoopt, dat Indonesië geleide lijk zal beseffen dat de vroege re Nederlandse belangen in In donesië eerder de Achillespees van Indonesië zijn die van Ne derland, en dat de Indonesi sche leiders daaruit de nodige conclusies zullen trekken", al dus het blad. Volgens de „Economist" raamt het Nederlandse ministerie van Financiën de schade van de Indonesische maatregelen voor vorig jaar op 300 miljoen gul den, wat geen onmogelijke som voor de huidige Nederlandse be groting is. De opstand op Suj matra en Celebes heeft de moei lijkheden voor Indonesië groter gemaakt, en tevens de gevolgen van de anti-Nederlandse maat regelen verdoezeld. De uitvoer van agrarische produkten is vorig jaar met circa 30 procent gedaald. Het is onmogelijk om na te gaan in hoeverre dit te wijten is aan de opstand en in hoeverre aan het overnemen van de Nederlandse onderne mingen door Indonesische functionarissen. Doch de kwa liteit van de export is afgeno men, en dat is ongetwijfeld voor een deel een gevolg van het vertrek der Nederlandse deskundigen, aldus de „Econo mist." De Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor Ko len en Staal heeft besloten de Raad van ministers der Gemeen schap nieuwe voorstellen tot overwinning van de moeilijk heden op de koienmarkt te doen. De Raad van ministers zal zich over deze voorstellen uitspreken in zijn bijeenkomst van 14 mei a.s. te Straatsburg. Van goed-ingelichte zijde te Luxemburg wordt vernomen, dat het nieuwe anti-crisispro gramma van de hoge autoriteit de volgende belangrijke punten omvat: 1. Een gezamenlijke produktie der E. G. K. S.-mijnen van onge veer 239 miljoen ton in 1958 tegen een produktie van 246,4 miljoen ton in 1958. 2. Mijnen kunnen elkaar „pro- duktierechten" overdragen. 3. Bij overschrijding van het produktieprogramma moet een boete worden betaald van 5 dol lar per ton boven de limiet ge produceerde kolen. 4. Voor het opslaan van kolen zal volledige vrijheid bestaan. 5. De invoer wordt dit jaar beperkt tot 17,4 miljoen ton ko len vergeleken met een invoer van 31,6 miljoen ton in 1958. 6. Financiële hulp voor alle mijnwerkers in de E. G. K. S., die getroffen worden door gedeel telijke werkloosheid. 7. Bijzondere maatregelen ten gunste van de Belgische markt. 8. Een beperkte herziening van het verdrag der E. K. G. S. in hoofdzaak voor wat betreft het artikel, dat betrekking heeft op de Belgische kolenmijnen. Naar het A.N.P. nog verneemt in kringen van de Hoge Autori teit heeft het gezagsorgaan tot deze amendementen op het door de ministerraad der Gemeen schap geweigerde oorspronke lijke plan besloten, nadat door hoge regeringsambtenaren der zes landen met deskundigen der Gemeenschap verdere besprekin- Wordt vervolgd.) gen zijn gevoerd. De wijzigingen in het plan be treffen in hoofdzaak de details van de produktiebeperkingen, die naar het oordeel van de Hoge Autoriteit zullen moeten plaats vinden. Andere delen van het plan, zoals de steunverlening aan werkloos geworden mijnwerkers, blijven gehandhaafd. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de Hoge Autoriteit zich ook in haar gewijzigde voorstellen blijft baseren op de toepassing van de artikelen 58 en 74 van het verdrag. Deze regelen de afkon diging van een toestand van „dui- delijke crisis"en de doorvoering van importbeperkingen. De besprekingen van vertegen, woordigers van Engeland, de Sowjet-Unie en de V. S. over de kwestie van een verbod van kernwapenproeven, te Genève, zijn in verband met de conferen tie van de ministers van Buiten landse Zaken verdaagd. Zij zul len uiterlijk 8 juni worden hor vat. Het besluit werd dinsdagoch tend op een informele bijeen komst der drie vertegenwoordi gers genomen. Om 4 uur maandagmiddag kon de Zwitserse P.T.T. een zucht van verlichting slaken. Op dat tijdstip werd n.l. bekend dat de openingszitting van de minis tersconferentie in ieder geval nog op maandag zou worden gehouden. Het was geen poli tieke belangstelling van de pos terijen zij hadden duizenden postzegels uitgegeven mei het stempel: „Conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken. Genève. 11 mei 1959". En deze hadden bij verder uitstel vernietigd moeten worden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3