ASPRO V oordelen van paardentractie Westelijke perscommentaren over Genève RADIO EN TELEVISIE de gehuurde insdag 12 mei 1959 13e jaargang no. 4674 paard op bedrijven in DE braakman de MEEST voordelige trekkracht o verstromin gen in argentinië amerikaanse onderminister van defensie overleden ECHTGENOOT Dit is nieuwe strip! ASPRO* -&1UfirtCoaeek ft/ door Drs. Van der Beugel over Nederlandse houding in de E.E.G. i:t VRIJE/ZE Het jaarverslag over 1958 van Ide Koninklijke Vereniging „Het Kederlandsche Trekpaard" bevat een aantal gegevens over de voordelen van. het gebruik van paarden in de landbouw. Op 90 van de bedrijven boven 5 ha, wordt geheel of gedeeltelijk met paarden gewerkt, terwijl op 80 7o daarvan uitsluitend met paarden [wordt gewerkt. „Een paarden-bedrijf", zo zegt [dit verslag, vraagt vëel minder kapitaals-investering dan een gemotoriseerd bedrijf. Voor een paardenbedrijf varieert de in vestering (werktuigen en trek kracht) van ƒ400 tot ƒ700 per ha. Voor een gemotoriseerd be drijf varieert dit van 1000 tot 1.500 per ha. Dat wil dus zeg- Igen, dat op gemotoriseerde be drijven van b.v. 1015 ha, een hogere investering van plm. ƒ10.000 nodig is. Op gemotori seerde bedrijven van 3040 ha ligt de investering plm. ƒ20.000 hoger. Uiteraard komen daar nog bij de jaarlijkse extra kosten van brandstof, onderhoud, reparatie enz. Een bevestiging hiervan blijkt voorts uit een verslag over een vergelijking van 14 paardenbe- drijven en 14 trekkerbedrijven in de Noord-Oost-Polder (van 24 ha). Tegenover een gemiddelde investering van 26.105 op de paardenbedrijven stond een be drag van 46.545 op de trekker- bedrijven. Een verschil dus van ruim ƒ20.000. De jaarlijkse kos ten van afschrijving, rente, on derhoud, loonwerk en arbeid la gen op de trekkerbedrijven ruim 4300 hoger". In de Braakman „In Zecuws-Vlaandieren werd door de Landbouwvoorlich- Amerikaanse atoomverdragen met andere landen. Een Navo-woordvoerder heeft meegedeeld, dat Amerika sinds 1 mei overeenkomsten met West- Duitsland, Nederland, Grieken land en Turkije heeft gesloten voor de uitwisseling van militai re „gegevens op atoomgebied en opleiding". Dit is de eerste maal dat Amerika met andere landen clan Engeland zulke 'overeenkomsten heeft gesloten, aldus de woord voerder. Hij voegde hieraan toe, dat de akkoorden logisch voort vloeien uit de defensieprogram ma's van de Navo die al twee jaar geleden zijn opgesteld. Dat ze nu tot stand waren gekomen, stond in geen enkel verband met de komende Geneefse conferen tie. In Washington is donderdag door minister Herter en de Franse ambassadeur, Herve Alphand, een verdrag getekend, dat voorziet in levering van 440 kg verrijkt uranium aan Frank rijk ten behoeve van een eerste Franse atoomduikboot. tingsdienst te Axel in 1957 een plan opgesteld voor de be drijfsvoering op bedrijven van rond 24 ha in de Braakman. Daarbij kon worden vastge steld, dat het paard op deze bedrijven de meest voordelige trekkracht was. Uit berekeningen der studie clubs in Zeeuws-Vlaanderen bleek bovendien, dat de paarde- tractie op grotere bedrijven be langrijke voordelen biedt en dat ook vandaag de dag de beschik king over een span paarden op de grote bedrijven, in het alge meen, voor een economische be drijfsvoering noodzakelijk is". Zeer interessant vergelijkings materiaal en concrete cijfers ge ven de uitkomsten der bedrijfs economische boekhouding in Noord-Brabant. De oppervlakte der bedrijven varieert van 8 ha tot 32 ha. De gemiddelde grootte der paardenbedrijven is 14.25 ha. Der trekkerbedrijven 16.65 ha. De arbeidsbezetting per ha is op beide groepen bedrijven dezelfde. De arbeidsproduktivifeit per ar beidskracht en per ha is op de paardenbedrijven hoger. Wan neer door motorisering arbeids besparing werd verkregen moest dit omgekeerd zijn en zou dus per arbeidskracht méér gepres teerd moeten zijn. De nieuwwaarde van de dode inventaris (werktuigen) is op de trekkerbedrijven gemiddeld per ha 1.039 en op de paardenbe drijven 438 per ha, hetgeen er op neer komt, dat op de trek kerbedrijven gemiddeld 11.000 méér geïnvesteerd is. Wat de kosten betreft blijkt, dat op de trekkerbedrijven de werktuigkosten per ha ƒ223 be dragen, op de paardenbedrijven bedragen deze 98, per ha. Dit betekent, dat de totale werktuig- kosten op de trekkerbedrijven ƒ2.341 méér bedragen dan op de paardenbedrijven. Deze kosten worden niet goed gemaakt door verlaging van de arbeidskosten of een verhoging van de opbrengst. Op de paar denbedrijven heeft men (na af trek van alle kosten, óók be loning voor ondernemer-arbeids krachten) een netto winst van 950 per bedrijf. Het resultaat op de trekkerbedrijven is een netto verlies van 523 per bedrijf. Een verschil derhalve van 1.473 per bedrijf. Burggraaf Templewood (sir Samuel Hoare) overleden Burggraaf Templewood (sir Sa muel Hoare), die vóór de oorlog o.a. Brits minister van Buiten landse Zaken was, is donderdag avond op 79-jarige leeftijd plotse ling in Londen overleden. Donderdag woonde hij nog een vergadering van het Hogerhuis bij. Hij is vier keer minister van Luchtvaart en van Buitenlandse Zaken geweest; voorts heeft hij de functies bekleed van minister voor India, minister van Marine en mi nister van Binnenlandse Zaken. In de tweede wereldoorlog was hij gedurende vier jaar ambassa deur in Spanje. Burggraaf Templewood is voor al bekend door zijn houding tegen over Italië ten tijde van de Ita liaanseAbessijnse oorlog. In 1935 was hij minister van Buitenlandse Zaken en als zodanig speelde hij een actieve rol bij de voorbereiding van de strafmaat regelen tegen Italië. Als Brits woordvoerder in de Volkenbond trachtte hij een vreedzame oplossing te vinden voor het conflict tussen Italië en Abes- sinië. Hij en Laval, destijds pre mier van Frankrijk, ontwierpen een plan voor de afstand van een deel van Abessijns gebied aan Ita- lië. Dit plan lekte voortijdig uit. De publieke opinie in Engeland vond dat uitvoering hiervan' trouwbreuk tegenover Abessinië zou beteke nen. Hierdoor geschokt trad Templewood af als minister van Buitenlandse Zaken. In 1936 werd hij weer in de re gering opgenomen als minister van Marine. Een van de meest delicate op drachten, die Templewood heeft moeten uitvoeren, was zijn missie naar Spanje in begin 1940. Vlak na de ineenstorting van Frank- rijk- De Duitsers die de tegenstand van de Fransen hadden gebroken, buiten hun overwinning en het succes van hun inmenging in de Spaanse burgeroorlog uit bij hun overleg met Franco. Hoare slaag de er echter in Spanje zodanig te beïnvloeden dat de vriendschap pelijke betrekkingen tussen dit land en Engeland gehandhaafd bleven. DUITS ZAKENMAN VERONGELUKT Zondagmiddag omstreeks één uur is een personenauto in vol le vaart bij Someren, ter hoog te van het pontveer en zuidelijk van sluis 11, de Zuid-Willems vaart ingereden. De bestuurder was de 52-jari- ge H. C. Menckhoff, een fabri kant uit München-Gladbach, die op weg was naar een ten toonstelling in Arnhem. Hij is na een kwartier door een toevallig passerende schip per uit de auto bevrijd, maar de levensgeesten waren al gewe ken. De Britse bladen zijn niet erg optimistisch over de uitslag van de conferentie te Genève en schijnen over het algemeen meer te verwachten van een eventuele topconferentie. Zo schrijft de „Manchester Guardian" maandag; „De bijeen- Advertentie) Tengevolge van zware regenval staan verschillende buitenwijken van Buenos Aires voor de derde keer in 2 maanden tijds blank. Het water van Rio Matanza en de Rio Reconquista, zijrivieren van de Rio de la Plata, is in de afgelopen 25 uur sterk gestegen. Meer dan 25.000 mensen zijn ge- evacueerd. De schade is groot. De Amerikaanse onder-minis ter van Defensie, Donald Quar- les, is op 64-jarige leeftijd in zijn slaap overleden. In april 1957 was hij Reuben Robertson opgevolgd als onder minister van Defensie. Van 1955 tot 1957 was hij minister van Luchtmacht en daarvoor was hij staatssecretaris van Defensie, be last met wetenschappelijk onder zoek. In die functie was hij verant woordelijk voor onderzoekings werk van het departement waar toe het programma voor geleide projectielen en de plannen voor het lanceren van kunstmanen be hoorden. Als minister van Defensie en van Luchtmacht heeft hij een aantal wereldreizen gemaakt. In zijn redevoeringen legde hij de nadruk op de Russische uitda ging op wetenschappelijk gebied en op Amerika's vastbesloten heid om, indien noodzakelijk, toe vlucht te nemen tot gebruik van atoomkracht om agressie af te slaan. In januari bezocht Quar- les militaire installaties in Europa. WOENSDAG 13 MEI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Ge wijde muziek; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Gram.; 9.35 Waterstan den; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Een lied in de lente, hoorspel; 12.15 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Musette ens.; 12.53 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Met Pit op pad; 13.20 Gram.; 13.50 Höhe Messe, gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Meisjeskoor; 17.40 Beursberich ten; 17.45 Gram.; 18.15 Spectrum 'van het Chr. organisatieleven; 18.30 Gram.; 18.45 Boekbespre king; 19.00 Nieuws; 19.10 Meis jeskoor; 19.30 Radiokrant; 19.55 Op de man af; 20.00 Zendingsap pèl; 21.15 Gram.; 21.30 Muzikale auserie; 22.00 Lichte muziek; 22.30 Gram.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Zaalsport; 23.20 Platennieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 De ontbijtclub; 9.05 Gym.; 9.15 Gram.; 10.00 School radio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gevar. progr.; 12.00 Politiekapel; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda; 13.20 Or gel en zang; 13.50 Medische kro niek; 14.00 Gram.; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.15 Dans muziek; 17.45 De brievenbus gaat open; 17.55 Rep. van de inter landwedstrijd Bulgarije—Neder land (18.45 Nws); 19.50 Voor de jeugd; 20.20 Nieuwe en comm.; 20.35 Dansmuz.; 21.15 Vragenbe- antwoording; 21.45 Strijkkwar tet; 22.15 Tussen mens en nevel vlek; 22.30 De onafhankelijk heidsdag van Israël; 23.00 Nws; 23.15 Gram.Hammondorgelspel, 23.50 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.15 Om roeporkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Pianorecital; 17.50 Boekbespre king; 18.00 Gram.; 18.10 Leken- moraal en -filosofie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Volksliederen; 20.00 Hoorspel; 21.25 Gram.; 21.30 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Pedagogische cau serie; 22.25 Kamermuz.; 22.55 Nieuws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma. NED. T.V.17.00 Voor de kin deren; 17.30 Jeugdjournaal; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Filmprogr.; 20.40 Nederl. chan sons; 21.15 Documentair progr. VL. BELG. T.V.: 19.00 Leken- moraal en -filosofie; 19.30 Nws; 20 00 Documentair progr.; 20.10 Idem; 21.00 Speelfilm; 22.25 Nws ■■•««■••••■"■■■■••■•■•••••■••■■••■••••■••■•••••■••I AdnoU^.. Over zuiverheid 'gesproken: 'ASPRO' wordt vol-auto- maiisch vervaardigd. Zelfs Uw hand behoeft geen 'ASPRO' aan te raken. Even de strip inscheurenen pi et een lichte druk schuift Uw 'ASPRO' eruit en deze valt direct in het water uiteen. Zó snel wordt 'ASPRÖ' ook in Uw lichaam opgenomen. Zo snel ook brengt 'ASPRO' verlichting Nu kunt U 'ASPRO' zonder bezwaar meenemen. De nieuwe platte strip vindt zó gemakkelijk plaats in colbert, vestzak, overjas, boodschappen- en handtas, dat 'ASPRO' altijd Uw trouwe begeleider kan zijn. Slechts een onderdeel van een seconde - de val in het water - is 'ASPRO' aan de lucht, aan verontreiniging blootgesteld. Geen hand raakt het aan. Daarom... nu altijd 'ASPRO' bij de hand. Uw trouwe begeleider, Uw trouwe beschermer: 'ASPRO' de pijnstiller met de snelle, doeltreffende werking. HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP? LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertalingW. FIOK—LUGTEN 67) (Nadruk verboden) Naar Buenos-Aires Tim leek zeer ontsteld. Wat? Vind je dat niet pret tig? Heb je soms een meisje? Ja, mijnheer, bekende hij hoogst verlegen. Verloofden zijn kort van memorie. Ik zal het proberen, maar. ik geloof dat.... Als je liever hier blijft, ben je volkomen vrij. Dan ga ik al leen en zoek daarginds wel een andere bediende. Tim strekte zijn rug en ging staati1SPelijk *n de houding i^00i' heb ik mijn plicht van me afgeschoven, luitenant! nmL ?el de hadkamer bin nenging, keerde hij zich om en uw een sombere uitdruk king op zijn gezicht: Maak mij vooral niet wijs, dat het onmogelijk is, een vrouw te vergeten, Tim. Zie je ni£t'-,i.dat mhn enige hoop schuilt m vergetelheid? Hij sloeg de deur hard dicht en voor het eerst sinds Tim Mi guel kende, nam hij een bad zonder dat het huis galmde van zijn gezang. Een uur daarna schreef Mi guel in de stille afzondering van zijn bureau een lange brief. Estrella, mijn lieveling, heb je werkelijk gedacht, dat onze vriendschap een einde zou ne men met de conventionele af scheidsgroeten, die wij van morgen hebben gewisseld? Toen ik je verliet heb ik het plan op gevat, je te schrijven om je een bekentenis te doen, die ik je al wel tien keer bijna heb toege roepen tijdens onze laatste da gen in de Cabaha. Ik heb het echter beter geacht, daarmee te wachten, opdat je die zou ont vangen in je eigen milieu, te midden van je vrienden, zodat je niet beïnvloed zou worden door mijn aanwezigheid. Met hart en ziel heb ik je lief, Estrella. Ik heb je lief, zoals ik niet had gedacht, ooit iemand te kunnen beminnenJe beeld, je stem, je geur, staan diep in mijn wezen gegrift en niets zal ze kunnen doen vervagen. Als ik goed naga, geloof ik, dat ik van de eerste minuut af je al heb liefgehad, zodra ik je in je slaapcoupé zag schreien. Stellig zou ik anders het onzinnig voor. stel afgeslagen hebben, dat het keurige meisje want dat was jij me deed. Ik moet je om vergeving sme ken.... Ik heb geprobeerd, je voor de mal te houden en.... het is mislukt. Opdat je goed zult begrijpen, wat er gebeurd is en je met kennis van zaken zult kunnen oordelen, zal ik je een korte geschiedenis vertel len: de mijne. Laten we drie maanden te ruggaan. Op dat ogenblik ver trok je vriend Miguel Rivera naar Tirol om een poosje va- cantie te nemen en uit te rus tenIk had een tijd achter de rug van zeer ingespannen arbeid. Wil je weten, aan welk soort werk ik mij wijdde? Ik was een krant gaan uitgeven, die verbazend veel opgang maakte. De overmate grote spanning en de moeite, die ik daaraan had besteed, hadden mij volkomen uitgeput. Ik had behoefte aan een beetje respijt en rust. Ik zou dus twee maan den in de Tiroolse Alpen gaan doorbrengen, in het aardige dorpje Z., om te skiën en ber gen te beklimmen. Op een na middag, toen ik terugkwam van een tweedaags uitstapje, gekleed als een rover en met een baard van drie centimeter, bleef ik toevallig bij het ge meentehuis staan. Ik kende een van de ambtenaren aan de secretarie, want ik was in huis bij zijn vader, van wie ik een kamer gehuurd had. Dat was de eerste samenloop van omstan digheden in ons avontuur, waarop nog vele andere volg den. Als ik mij verveelde, was komst van de ministers van Bui tenlandse Zaken kan, hoewel ze van groot belang is, alleen maar beslissend zijn in negatieve zin" als er positieve resultaten ge boekt mochten worden bij het overleg tussen het Westen en Oosten, dan is het niet erg waar schijnlijk dat deze bereikt zullen worden vóór een topconferentie, aldus dit blad. De linkse „Daily Mirror" schrijft: als de ministers enig succes mochten hebben dan mo gen wij daar blij om zijn. Moch ten zij geen resultaten boeken en zij hebben het nu al aan de stok over de vorm van de con ferentietafel dan zullen on derhandelingen op topniveau des te meer noodzakelijk zijn. Wat er ook in Genève mag gebeuren, al leen een topconferentie kan een einde maken aan de koude oor log. De „Daily Express" zegt dat de mensen hun hoop gesteld hebben op een topconferentie en niet op de ministersbijeenkomst. De conservatieve „Daily Mail" noemt de conferentie te Genève geen vredesconferentie maar een deel van de koude oorlog. De Franse bladen wezen maandag op de spanning die er heerst in Genève en het. vooruit zicht op langdurige onderhande lingen. De conservatieve „Figaro" meent dat de ministers te Genève niet zozeer gespitst moeten zijn op het tot stand komen van een topconferentie als wel op ihet oplossen van het vraagstuk- Berlijn. Het blad noemt de sfeer aan de vooravond van de con ferentie gespannen. „l'Aurore" een rechts ge oriënteerd blad meent dat deze conferentie in hoofdzaak ten doel heeft voorbereidingen te treffen voor een topconferentie tenzij er zich een „ernstige wending" voordoet, zal Genève waarschijn lijk leiden tot een topconferentie, aldus dit blad. Ook de grote Amerikaanse bladen achten het zeer aan twij fel onderhevig of de conferentie te Genève enig succes zal heb ben. De „New York Times" schrijft maandag dat er een algemeen scepticisme bestaat met betrek king tot Genève. En een derge lijk scepticisme is zeker gerecht vaardigd door de houding die de Russen op het ogenblik aan nemen. Op de vooravond van de conferentie, die Chroesjtsjef door zijn ultimatum over Berlijn heeft afgedwongen, uit de Rus sische premier nieuwe dreige menten. Hij heeft gezegd dat het Westen, als het zijn plannen mocht dwarsbomen, een oorlog kan riskeren, waarin het „letter lijk van de aardbodem zal wor den weggevaagd, aldus de „New York Times". De „New York Herald Tribune" zegt dat de staatslieden in een wel zeer bijzondere sfeer in Ge nève zijn bijeengekomen. Zelden zijn de ministers van de „grote vier" in een meer twij felachtige stemming over hun eigen vermogen om de vraag stukken op te lossen bijeen gekomen. De herrie over de vorm van de conferentietafel en de Russische eis dat de Oostduit sers op de openingsvergadering worden toégelaten, zijn aanwij zingen voor het bijna volkomen ontbreken van een voorberei ding, die zich nog alleen maar tot procedure-kwesties uitstrekt, aldus het blad. De Westduitse kranten van maandag bleken over het alge meen weinig optimistisch over vervulling van Westduitse wen sen op de Geneefse conferentie. Wij zijn ons er wel bewust van, aldus de Frankfurter Allgemeine Zeitung, dat de belangen van de Westelijke partners niet steeds op alle punten overeenstemmen, maar de Sowjet-Unie moet zich goed realiseren dat een misluk ken van de vergadering aan zich zelf te wijten zou zijn als zij de boog te strak spant. JONGEN IN WATERMOLEN BEKNELD Zondagmiddag raakte de 10- jarige Jan Willem G. uit de Benderse te Ruinen aan de rand van Rakose heide spelen derwijs in een watermolen be kneld. Hij overleed ter plaatse. Drs. E. H. van der Beugel, oud-staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, heeft tijdens een vergadering van het Eco nomisch Technologisch Insti tuut Overijssel zijn visie gege ven op de plaats die Nederland in Europa inneemt. Hij schonk daarbij bijzondere aandacht aan de totstandkoming van de Euro pese Economische Gemeen schap, waarin men tot dusver re is teleurgesteld. Drs. Van der Beugel betoog de daarbij met klem "dat de tijd van zoet dromen over de Euro pese eenheid voorbij is. Neder land zal met de grootst moge lijke hardnekkigheid zijn be langen moeten gaan verdedi gen. De balans zal iets meer moeten doorslaan naar de ver dediging van het reëele belang. Tot deze conclusie kwam de oud-staatssecretaris nadat hij zich had afgevraagd wat er te recht is gekomen van de drie veronderstellingen waarmee Ne- ik gewend, een poosje bij die jongeman te gaan zitten praten en een sigaret te roken. Die dag werd op het gemeentehuis een huwelijk gesloten. Mijn nieuws gierigheid werd gewekt, toen mijn vriend vertelde, dat het twee toeristen waren en de bruid een Spaanse was. Ik vroeg je naam en bracht deze dadelijk in verband met die van je peet, de beroemde miljardair Mendoza. Alle journalisten kennen jullie namen heel goed, ondanks jouw onwrikbare wei gering, om je aan hun indrin gerige indiscretie bloot te stel len. Mijn verslaggevers-instinct stak zijn kop op. Waarom zou dat huwelijk in alle stilte plaatsvinden? Je trouwde ver van je vaderland, ver van je voogd en peetvader, zeer een voudig, zonder er enige rucht baarheid aan te geven. Was dit niet abnormaal? Ik wilde mijn krant de primeur van het sensationele nieuwtje bezorgen. Ik vernam, dat je op weg was naar het station, en zorgde daar vóór jou te zijn. Ik zag je instappen. In de ban geklonken van de schitterende reportage, waar ik met mijn neus inviel, verstopte ik mij in de slaapcou pé naast die van jouDaar naHet overige weet je: mijn verbazing, dat ik je zag schrei en; de jouwe, dat je mij ont dekte en voor een dief aanzag. Ik liet je in die waan. Ik vond de situatie buitengewoon ver makelijk (Wordt vervolgd.) derland destijds de E.E.G. is in gegaan. De eerste veronderstel ling was dat de gemeenschap pelijke markt zou worden ge volgd door een vrijhandelszo ne. Die zóne is er echter niet ge. komen. Over de nabije toe komst maakte spreker zich niet al te veel illusies. Daarvoor draait de gemeenschap thans teveel om de condities van één partner. Een andere veronderstelling was destijds dat het Duitse libe ralisme het Franse protectio nisme in evenwicht zou houden. Wat gebeurde echter? De Frans- Duitse controverse sloeg over naar een Frans-Duitse as in het „kleine Europa". Frankrijk streeft er daarbij naar weer een grote mogend heid te worden. Politieke facto ren hebben derhalve het ver onderstelde evenwicht onmoge lijk gemaakt. Een derde veronderstelling was, dat de Europese commis sie ook de belangen van de kleine partners zou behartigen. De commissie heeft de priori teiten evenwel op andere zaken gelegd. Een voorbeeld van de huidige situatie is de kolencri- sis. Zolang alles goed ging, functioneerde de E.G.K.S. zeer goed. Maar nu er een crisis is? Ook hier draait alles weer om Duitsland en Frankrijk. Drs. Van der Beugel bepleit te een krachtige houding van Nederland als het gaat om de verdediging van de eigen belan gen in de Europese gemeen schap. Er zal wat minder ge droomd moeten worden, maar met energie moeten worden ge probeerd de kleur te handha ven. In het begin van zijn betoog had drs. Van der Beugel ge sproken over de plaats van Ne derland in de wereld. Hij bena drukte dat in wezen de kaarten van West-Europa in Washing ton liggen. Voor een klein land als het onze is dat gemakkelij- ker te erkennen dan voor een groot land. Hij was van mening dat de Europese landen geen eigen rol kunnen gaan spelen en toonde zich dankbaar dat Nederland heeft gekozen voor de lijn van ferm optreden in de onderhandelingen met het Oos ten. Wij hebben na de oorlog geleerd dat de enige taal die een totalitaire mogendheid verstaat, die van de kracht is, aldus spr. Sprekende over de Benelux merkte hij op dat deze vorm van samenwerking heeft ge leerd dat het beslist niet nodig is dat men eerst tot harmoni satie moet komen veórdat er een gemeenschappelijke markt kan worden ingesteld.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5