Van Parijs tot Genève IjiMnlwill BUT Economische eenwording der Beneluxlanden verloopt stroef Scheepsramp in Egypte 7." 10.-of 15.- van't Hoff Amerikaanse nota aan de Sowjet-Unie Weero verzicht Voortgezette verbetering op de arbeidsmarkt ZATERDAG 9 MEI 1959 13e Jaargang Nr 4672 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De Arabische wereld DE KABINETSFORMATIE De raadgevende interparlementaire Beneluxraad vergaderde te Luxemburg FELLE STRIJD OP CELEBES 9 t/m 23 mei grandioze INRUILACTIE! Uw oude fototoestel is waard Foto-Kin© 3B$aa323QI HERTER NAAR GENEVE VERTROKKEN a -P-P. noordelijke richting uitbreiden, t - blijft de kans op onweer be staan, mede omdat het weer warm blijft, uitgezonderd de kuststreken, waar wind van zee enige afkoeling kan brengen. WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER DE AARDVERSCHUIVING IN HET DORPJE SOKKELVIK UITLATINGEN VAN ULBRICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen. Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minïnwm» per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handele- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Verleden week zijn te Parijs de ministers bijeen geweest van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland, om te over leggen wat zij zouden voorstellen in Genève aan de Sowjet-Unie ten aanzien van de Berlijnse crisis. Aan de pers hebben zij niets willen verklaren, behalve dat zij volkomen overeenstemming hadden be reikt, reeds na twee dagen. Nu betekende dat niet zo heel veel, want zij waren het eens zoals uit allerlei bronnen bleek over hun maximumeisen, die de Russen zeker zullen verwerpen. West-Berlijn moet vrij blijven, dat is weliswaar het standpunt van iedereen, en de Russen weten zo goed dat aantasting van de Wèstberlijnse positie oorlog zou betekenen, dat zij nooit hebben geëist (althans niet in deze crisis) om West-Berlijn te annexeren. Zij wilden er een neutrale en ontwapende vrijstaat van maken, waarvan het bestaan zou worden gegarandeerd door de vroegere bezetters van Duitsland (die nog bezetters zijn in Berlijn) en door de Ver. Naties. Het Westen wil zijn troepen er houden, wat begrijpelijk is, wel ke ook de status wordt van het stadsdeel. Mischien stelt het tijdens de onderhandelingen voor, dat Oost- en West-Berlijn worden ge fuseerd en dat deze stad dan onder bescherming wordt geplaatst van de Grote Vier en van de Ver. Naties. Maar de communisten zullen nooit Oost-Berlijn afstaan. WESTELIJKE VOOR WAARDEN. Zo gaat het er dus om, of de NA.V.O. er genoegen mee neemt dat de Russen als bezetters uit Berlijn wegtrekken en dat zij hun controle over de verbindings wegen van West-Berlijn naar het Westen (wegen die door Oost- Duitsland lopen) overdragen aan de Oostduitse autoriteiten. Dit houdt een zekere erkenning in van het bestaan van de Oostduit se staat. Het Westen wil daarvoor nu een prijs vragen: bevordering van de Duitse eenheid. Als tech nische contacten met Oost-Duits- land moeten worden uitgebreid, dan zou dat moeten geschieden om ook de contacten tussen Oost- en West-Duitsland te ver meerderen. Uit de ideeën van Dulles, Macmillan en De Gaulle komt dan voort een gemengde Duitse commissie, die niet alleen het verkeer met Berlijn regelt, maar ook de hereniging voorbe.- reidt. Bonn was daar eerst erg tegen, maar schijnt er zich bij te hebben neergelegd. Van Westelijke kant wenst men de Westduitsers te troosten, dat er toch iets voor de eenheid wordt gedaan. Natuurlijk zal de gemengde commissie niets be reiken voor de Duitse eenheid, maar het Westen redt dan de schijn. De Russen willen niet pra ten over Duitse hereniging, maar tegen zo'n commissie van Duit sers onder elkaar kunnen zij nauwelijks bezwaar maken. ONTWAPENING. Het Westen stelt nog meer voorwaarden, doch die zullen tot jarenlange debatten leiden. Zij betreffen inspectie op de grond en uit de lucht van een brede strook aan weerszijden van het ijzeren gordijn om verrassende overvallen te voorkomen. Later kan men dan aan „uitdunning van een zóne gaan denken. De Russen willen geen inspec tie, als zij niet eerst weten, wat er geïnspecteerd moet worden. Zij willen dus eerst vaststellen, dat men in die zóne geen kern wapens en geen raketbases zal opstellen. Enfin, dan wordt een debat van jaren heropend en die hele zaak is dus nauwelijks ac tueel. Een ander punt, dat tot wrij vingen. hoewel misschien ook tot een compromis kan leiden, is dat de Russen ook de Tsjechen en Polen bij het overleg willen be trekken en c'.e Westelijke landen dan Italië. Nog iets: de Russen willen vredesverdragen met de twee Duitse republieken. Het Westen wenst vrede te sluiten met het Duitse rijk, dat in oorlog is geweest. Maar dat moet dan eerst worden hersteld, zij het bin nen de huidige grenzen van West en Oost-Duitsland samen. De kwestie is praktisch van weinig belang. Met de twee bestaande republieken is geen oorlog ge voerd (zij zijn pas in 1949 ge schapen) en men behoeft er dus geen vrede mee te sluiten. En het Duitse rijk wordt toch niet her steld. BIEDEN EN LATEN. Zo beginnen dus maandag in Geneve de besprekingen tussen u6 Amerikaan Herter, de Rus Gromiko, de Brit Selwyn Lloyd en de I ransman Couve de Mur- ville. Op de mat wachten dan delegaties van Polen, Tsjechoslo- wakije en Italië, misschien nog een paar andere, die ook uitgeno digd kunnen worden. Als waar nemers, die gehoord zullen wor den, de twee delegaties uit de beide Duitse republieken. Het aantal deelnemers en de punten van de agenda zullen eerst moeten worden aangesne den. Dan begint het loven en bie den. Maar hoofdzaak zal zijn dat de ministers een topconferentie voorbereiden van leiders der regeringen, voor welke gelegen heid president De Gaulle ook, met het oog op de Franse grond wet die aan de president grote bevoegdheden toekent, als rege ringsleider zal optreden. Hij zou dan met Eisenhower, Chroesjt- sjef en MacMillan samenkomen, zeer waarschijnlijk in San Fran cisco. De Gaulle is daar wel niet voor (hij verkiest Parijs, Wenen of Genève, dus Europese steden) maar de andere zijn al voor San Francisco gewonnen. Chroesj- tsjef zou dan ook eens iets van de Verenigde Staten kunnen zien. In Genève begint op 11 mei dus het spel van „bieden en laten": het verschil tussen wat men eist en bereid is te aanvaarden inzake West-Berlijn. DE GAULLE EN ALGERIJE Intussen heeft De Gaulle zich wat duidelijker uitgesproken ten aanzien van Algerije, nu daar op 13 mei de herdenking plaats vindt van de staatsgreep van verleden jaar. In een gesprek met Kamerleden, van wie er een redacteur is van een krant in Oran (Algerije) welk blad het onderhoud heeft weergegeven, bleek De Gaulle dicht bij de Euro pese ultra's te staan, in zoverre hij niets wil weten van afschei ding van Algerijë. Het moet Frans blijven. Maar hij wil mos lims en Fransen volkomen gelijk stellen, wat wel een generatie zal vergen om te worden verwer kelijkt. Dit laatste punt van die gelijk heid zint de Europeanen in Alge rije weinig, maar zolang de oor log duurt, zal daar toch geen sprake van zijn. En zouden de na tionalistische moslims een volko men nederlaag hebben geleden zoals De Gaulle hoopt te be reiken dan denken de ultra's weer wel hun koloniale bewind te kunnen herstellen. Dat weten de nationalisten ook en die wen sen de strijd niet te stakep, voor dat vast staat, dat zij Algerije (althans in meerderheid) zelf zullen besturen. Zij willen wel met De Gaulle praten, maar in een neutrale stad en met erken ning van het feit, dat de moslims geen Fransen zijn. Dus niets nieuws onder de zon: de strijd duurt nog voort. ARABISCHE VERHOU DINGEN. Intussen krijgen de Algerijnse moslims veel openlijke steun van de Arabische landen en morele hulp van rood-China, dat straks misschien ook wel wapens levert. Nu weet men, dat Irak op goede voet staat met de communisten, maar Egypte en Syrië (Nasser niet. Er wordt, blijkbaar met Russische steun, naar gestreefd om Nasser te verzoenen met Kas- sem van Irak op basis van het neutralisme, met afwijzing van buitenlandse inmenging. Met de Chinese bemoeienis met de Arabieren is Moskou niet zo ingenomen. Het ziet liever dat de Arabieren het op niet-commu- nistische basis met elkaar eens zijn tegenover het Westelijke „im perialisme", dan dat zij onderling ruzie hebben over het commu nisme. Dr. A. C. fAdvertentie) Naar verluidt heeft prof. Beel bij alle voorzitters van de vijf grootste fracties in de Tweede Kamer bereidheid gevonden medeverantwoordelijkheid voor het deelnemen aan een regering te dragen. Echter is hem zowel uit ge sprekken, met hen gevoerd, als mede uit de antwoorden, welke hij ontving op zijn schrijven van 4 dezer, gebleken, dat de voor waarden voor een herstel van de z.g. brede basis niet aanwezig zijn te achten. Bij de voortzetting van de be sprekingen vrijdagmiddag in de parlementaire Beneluxraad te Luxemburg, waren vrijwel alle sprekers het er over eens, dat een aanmerkelijke vertraging is waar te nemen in de ontwikke ling van de Benelux. Zij drongen daarom aan op een energieke aanpak van de problemen die de volledige unie thans nog in de weg staan. Verscheidene leden betreur den, dat in het reizigersverkeer tussen de Beneluxlanden nog steeds de paspoorten getoond moeten worden en zij juichten in dit verband de verklaring van de Belgische minister Van Of- felen toe, dat op 1 januari a.s. de grenspapieren nog slechts aan de buitengrenzen der Bene luxlanden gecontroleerd zul'en worden. Wel achtten zij het teleurstellend, dat nog steeds steekproeven genomen zullen worden in de bagage der reizi gers. Enkele sprekers, waaronder het liberale Nederlandse parle mentslid Van Dijk, merkten op, niet de indruk gekregen te heb ben dat de harmonisatie in de Beneluxlanden grote vooruit- naar België wordt gesmokkeld. Sedert mei 1958 zou het 100 mil joen kilo geweest zijn. Hij ver zocht minister Van Offeien er bü zijn Nederlandse collega op aan te dringen, dat maatregelen wor den genomen om aan deze frau duleuze invoer een einde te ma ken. Zijn landgenoot Dupont ver klaarde, dat de Belgische land bouwers niet gekant zijn tegen de Benelux. Zij zijn er zich Beneluxlanden grote vooruit- J ~Jj r ganf boekt en dat er noe veel <evenwel van bewust- dat wan' - DOeKt: elL aat er nog veei ,neer de Benelux zich al te over_ haastig voltrekt, dit hun dood zal betekenen. Hij kon zich niet (Nadruk verboden.) (Advertentie) In aansluiting op de dinsdag jl. verstrekte cijfers over de stand van de arbeidsmarkt per eind april, deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid mede, dat de daling van het aantal werkloze mannen ge durende april (van 66.024 tot 54.183 en van de geregistreerde arbeidsreserve (89.902 tot 72.597) voornamelijk het gevolg is van het voortschrijden van het sei zoen. Tevens viel echter enige verder wezenlijke verbetering in de si tuatie op de arbeidsmarkt aan te nemen. Dit blijkt onder meer hieruit, dat het voor het norma le seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeids reserve van mannen verder daal de, van 73.000 tot 72.000, en dit terwijl het cijfer van de vorige maand door de gunstige weers omstandigheden reeds iets ge flatteerd was. Een analyse van de geregi streerde arbeidsreserve (werk lozen werknemers op aanvul lende werken) geeft de volgende verdeling naar categorieën werk loosheid per eind april: seizoen werkloosheid 11.000, wrijvings werkloosheid 23.000, werkloos heid van mindergeschikten 20.000, structuurwerkloosheid 15.000 en conjunctuurwerkloos- heid 4.000. Per 1000 mannelijke loontrek- kenden was de geregistreerde arbeidsreserve per eind april als volgt over de provincies ver spreid; Groningen 80. Friesland 70, Drenthe 114, Overijssel 33, Gel derland 23, Utrecht 16, Noord- Holland 20, Zuid-Holland 18, Zeeland 61, Noord-Brabant 29, Limburg 14 en Nederland 28. Het aantal openstaande aan vragen van werkgevers vertoon de een toeneming, welke uit het seizoen alleen niet te verklaren is en dus moet wijzen op een toenemende bedrijvigheid, aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hoewel in alle beroepsgroepen een daling van de geregistreerde arbeidsreserve optrad, deed deze zich vooral voor in de meest sei- zoengevoelige beroepsgroepen zoals de bouwvakarbeiders, de landarbeiders, de veenarbeiders en de losse arbeiders. Het aantal ingeschreven bouw vakarbeiders daalde m°t rond 4.500. Dit deed zich voornamelijk voor bij de arbeiders in de bur gerlijke- en utiliteitsbouw, waar van de geregistreerde arbeids reserve afnam met rond 3.000, terwijl het aantal ingeschrevenen in de water-, spoor- en wegen bouw met rond 1500 daalde. Er was overal een vrij sterke op leving in de bouwnijverheid te bespeuren zowel door een toene- nomen activiteit op reeds in aan bouw zijnde werken als door het starten van vele nieuwe objecten. Zowel in de particuliere woning bouw als in de utiliteitsbouw is de situatie thans aanzienlijk gun stiger dan vorig jaar. Plaatselijk is reeds weer sprake van tekor ten aan goede vakmensen. Het aantal werkloze vrouwen daalde met name door de grotere bedrijvigheid in de sector handel en een toegenomen vraag naar administratief personeel. Het aantal gerepatrieerde mannen en vrouwen, dat als werkloos bij de arbeidsbureaus stond geregistreerd daalde we derom en wel van 2058 tot 1820. Men vreest dat vrijdag 150 mensen om het leven zijn geko men bij het zinken van een ri vierboot in de Nijl op 25 km van Cairo. Het schip, de Danderah, had ruim 200 mensen aan boord hoewel het gebouwd is vo slechts 80 passagiers. Onder de opvarenden bevon den zich vele regeringsfunctio narissen met hu gezinnen, die een dagje uit waren. Door een ketelontploffing was er brand uitgebroken. Een deel van de slachtoffers kwam in de vlammen om, een ander deel verdronk. Toch konden nog velen gered worden en in een naburig ziekenhuis onderge- bacht worden. Volgens latere berichten wa ren er 270 mensen aan boord van de „Dandara". De ontploffing deed zich voor toen de passagiers juist gereed waren om te ontbijten. De kapi. tein trachtte naar de oever te varen, maar de passagirs, door de explosie en de brand op het overvolle schip in paniek ge raakt, renden allen naar een zijde van het dek waardoor de boot kapseisde. Het vaartuig zonk zo snel dat diegenen, die zich nog benedendeks bevon den, geen kans kregen te ont snappen. Waarschijnlijk heeft de ketelontploffing een lek in de scheepshuid geslagen. Een andere plezierboot met deelnemers aan een Arabische conferentie onder wie vele artsendie zich vlak bij de Dan derah bevond, schoot te hulp. Men zag kans een honderdtal drenkelingen te redden. Tegen de avond waren van de dertig zwaargewonden er elf in het zie kenhuis te Kalioeb overleden en waren er voorts 35 lijken gebor gen. Onder de doden bevinden zich verscheidene vooraanstaande landbouwkundigen van de V.A.R. President Nasser, die dicht bij de deltasluizen woont waar de ramp geschiedde, heeft ter plaat se richtlijnen voor de hulpverle ning uitgevaardigd. De Danderah was een oude ra derboot, waarmee pleziertochtjes naar de stroomversnellingen bij Uit Celebes is gemeld, dat felle gevechten worden geleverd tus sen regeringstroepen en rebellen. Voorts zouden de regeringstroe pen op Zuid-Sumatra na gevech ten van twee dagen er in ge slaagd zijn een dorp te herove ren. Het persbureau „Antara" ver klaarde zondag, dat er op Cele bes ook strijd wordt geleverd tussen eenheden van de Permes- ta (rebellen onder leiding van ontevreden - legerofficieren) en de Daroel Islam, die streeft naar een theocratische Mohamme daanse staat in Indonesië. Deze gevechten zouden zijn begonnen, toen een der leiders van de Da- roei Islam, Kahar Muzakkar, zijn volgelingen bevel gaf hun wa pens aan de Permesta-opstande- lingen uit te leveren. Volgens „Antara" bevinden zich 280 leden van de Daroel Is lam onder de rebellen die zich aan de regeringstroepen hebben overgegeven. Aswan werden gemaakt, maar die in de laatste jaren alleen voor kortere uitjes werd ge bruikt. Een landbouwkundige uit Cai ro, die op de plaats van de ramp hoorde dat zijn vrouw en kinde ren nog in de scheepsromp moes ten zijn, sprong in de Nijl en ver dronk. (Advertentie). Inlichtingen bij: Noordstraat 6 Telefoon 2485 TERNEUZEN te doen valt. Benelux, zo zeide de heer Van Dijk, moet het stu wende instrument worden in de Europese gemeenschap, maar zoals de toestand op het ogen blik is, zijn wij daar nog ver van af. Hij vond het vreemd dat, hoewel 98 pet. van het goederen verkeer tussen de Beneluxlan den thans vrij is, nog steeds lange rijen vrachtauto's gerui me tijd bij de grens worden op gehouden. Over het landbouwprotokol merkte hij op, dat van de be faamde lijst A nog slechts en kele produkten zijn afgevoerd, namelijk witlof, jonge ossen en eieren in de schaal. De Bene lux heeft hier geen grootse demonstratie gegeven van haar verlangen naar harmonisatie. Het Nederlandse parlementslid Van Meel wees op de gevaren, die de vlasnijverheid bedreigen als gevolg van de Franse en Russi sche concurrentie. Indien hier over op korte termijn geen over leg tussen België en Nederland tot stand komt, zo merkte hij op, is de vlasindustrie in onze landen ten dode opgeschreven. De Belgische minister van Economische Zaken, Van Offe ien, die eveneens kort het woord voerde, was het met de onderscheidene sprekers eens, dat de Benelux nog maar wei nig vooruitgang maakt. Wan neer het comité van ministers van de Benelux in de toekomst om de twee maanden bijeen komt, verwacht hij ever hierin verandering zal komen. Wat samenwerking van de Be nelux op landbouwgebied be treft, verklaarde hij, dat de bij eenkomst van de ministers van landbouw op 20 mei a.s. moge lijk nieuwe perspectieven zal bieden. De Belgische afgevaardigde Mullie wees er nog op, hoe iedere week 200 ton Nederlandse boter akkoord verklaren met een ter mijn van 7 jaar, die voor het landbouwprotokol is voorzien. De Belgische landbouw is bereid de Benelux te ondergaan, maar wil haar gaarne overleven, zo betoogde hij. Advertentie BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBEO verkrygoaar by: De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, is naar Genève vertrok ken ter bijwoning van de confe rentie der ministers van Buiten landse Zaken van Oost en West. Hij zei by zijn vertrek, dat zijn verwachtingen niet al te hoog zijn gespannen. Wel is volgens h°m de mogelijkheid aanwezig, dat de onderhandelingen tot een duurzame vrede in Europa lei den. De Ver. Staten hebben vrijdag in een nota een beroep op de Sowjet-Unie gedaan, op de ko mende besprekingen van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Oost en West tot een zinvol overleg te komen. De Amerikaanse regering wijst de Sowjet-beschuldiging van 21 april jl„ dat de Ver. Staten door het verstrekken van moderne wapens aan de Navo-landen po gen de conferentie van Genève te torpederen, van de hand. In de nota wordt een verkla ring van de Navo-raad van 7 de zer aangehaald, volgens welke KLEINE KANS OP ON WEER Ons land bevindt zich in het overgangsgebied tussen een sy steem van hoge lichtdruk, dat zich van Scandinavië naar de Balkan uitstrekt en een gebied i and gaf de warmte aanlei ding tot een regen- of onweers bui. Veel waren het er echter niet. Boven Frankrijk neemt de ac. tiviteit van de storingen iets toe, en daar zij hun invloed in medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot zaterdagavond. Kans op een bui Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regen- of onweers bui. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets lagere. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, maar langs de kust ook wind van zee. vullend vlak ten zuiden van IJs. land ligt. In onze streken kwa men slechts geringe luchtdruk- verschillen voor, zodat er in West-Europa een nogal uiteen lopend windveld heerst. In de lucht, die ons land met zuid oostelijke winden binnenstroom de, liep het kwik op tot 23 25 graden. Hier en daar, o.a. in Friesland, Zeeland'en Oostgel- ZATERDAG 9 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.45 3.20 4.00 4.10 n.m. 3.09 3.44 4.24 4.34 ZONDAG 10 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.18 3.53 4.33 4.43 ZON MAAN op onder ,°P onder n.m. Mei 3.40 9 4.58 20.16 6.10 21.47 4.15 10 4.56 20.18 6.51 22.39 4.55 11 4.54 20.19 7.36 23.26 5.05 12 4.52 20.21 8.28 het program ter verbetering van de defensie der aangesloten lan den een onderdeel vormt van een reeds lang geleden uitgestippelde koers. Voorts geeft de Ameri kaanse regering als haar me ning te kennen, dat blijkens re cente verklaringen van Sowjet- leiders, met name maarschalk Malinofski op 9 februari, de Sow jet-Unie nog steeds wenst dat alle Europese landen, met uit zondering van de Sowjet-Unie, van kernwapens en raketten af zien zonder op een algemene ont wapening te wachten. Tenslotte herhaalt de Ameri kaanse regering dat zij steeds heeft gestreefd naar een zinvolle conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken. Het hoofd van de bergings werkzaamheden in het Noord- Noorse dorpje Sokkelvik, waar donderdag vier huizen aan een aardverschuiving ten offer vielen, heeft vrijdag meegedeeld dat er van de 17 mensen die zich in de huizen bevonden, acht zijn gered. Van twee mensen zijn vrijdag ochtend de lijken gevonden. Er be staat weinig hoop dat nog iemand van de vermisten levend zal wor den aangetroffen, zo deelde hU mee. Walter Ulbricht, de leider der Oostduitse communistische par tij, heeft donderdagavond j.l. op een in Oost-Berlijn gehouden ver gadering verklaard dat het feit, dat Oostduitse waarnemers de besprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken, die volgen de week te Genève beginnen, zul len bijwonen, neerkomt op een „de facto-erkenning van de Oost duitse democratische republiek". Hij sprak zich uit voor een Duitse hereniging in étappen. „Intussen zal Oost-Duitsland de bondsrepubliek economisch voor bü streven", verklaarde hü.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1