Uit de Provincie Venezuela in het jaar 2 KIEKEN Kantongerecht Terneuzen nare dagen DE VRIJE ZEEUW Woensdag 8 mei 195# AXEL Politie belegert huis Schilderi.jenvervalsing voor verkoop behoed RETRANCHEMENT. Petroleum betaalt gigantisch hervormingsplan Bloesemtijd: geknipt om te Nederlandse banken nemen restant van vorderingen der Wereldbank op Nederland over SAS VAN GENT GESLAAGDE „TITAN"- LANCERING Levend dier aan boord van Jupiterraket. RAKETSPECIALIST ALS BORDENWASSER Westduitse regering verwacht verdere onderhandelingen over vrijhandelszone ZONLICHT HELDERDER DAN VIJF JAAR GELEDEN HET BEZOEK VAN CHURCHILL AAN DE VERENIGDE STATEN Tweede Surinaamse hartpatiënt je in Nederland DE HAREM VAN DE IMAM DE AMERIKAANSE GOUDRESERVE RADIOACTIEVE NEERSLAG FELLE AANVAL VAN BIRMAANSE PERS OP DE RUSSEN Perzische nota aan de Sowj'et-Unie. Pagina 2 Stoffelijk overschot van het slachtoffer van de moord ln de Catharlnapolder naar Brussel overgebracht. Gistermorgen had op het bu reau van de Rijkspolitie in de Prins Hendrikstraat alhier een bespreking plaats tussen Neder landse en Belgische justitiële autoriteiten voor de nadere re constructie van de afschuwelijke moord in de Catharinapolder al hier. Van Belgische zijde waren hierbij aanwezig mr. Van Wy- men, procureur-generaal bij het gerechtshof te Gent, de onder- zoekrechter te Brussel mr. Ooms, de commissaris-generaal van politie te Brussel mr. Spiritus, prof. Thomas, patholoog-ana toom, en verder nog enige Belgi sche politie-deskundigen. Van Nederlandse justitiële zijde waren aanwezig mr. Coes- ter, rechter-commissaris te Mid delburg, mr. Lebret, substituut officier van Justitie te Middel burg, dr. Zeldenrust, patholoog anatoom te Den Haag en de dis trictscommandant der Rijkspoli tie in Zeeland Van Thiel. Aan de hand van een door ambtenaren van de technische recherche te Den Haag op de plaats van de misdaad vervaar digde maquette werd de misdaad gerecontrueerd en besproken, waarna het gezelschap naar de Catharinapolder reed om ter plaatse nog een bespreking te houden. Bij terugkomst te Axel werd op de R.K. begraafplaats in aan wezigheid van de justitiële auto riteiten de kist met het stoffelijk overschot van het slachtoffer opgegraven en vervolgens in een zinken omhulsel gedaan, waarop via Kapellebrug naar Brussel werd gereden, in tegenwoordig heid van dr. Zeldenrust. Bevrijdingsdag. Gisteravond werd het slot van de feestelijkheden ter gelegen heid van de 50ste verjaardag van H. M. Koningin Juliana, dat we gens de weersgesteldheid op 30 opril geen doorgang kon vinden, verder afgewerkt, waardoor de bevrijdingsdag nog met een fees telijkheid werd besloten. Nadat de schoolkinderen, allen voorzien van een lampion en vlaggetjes, op het parkeerterrein waren samengekomen en door de leerkrachten waren opgesteld zette de lichtstoet, prachtig aangevuld door enige praalwa gens die sprookjes uitbeeldden en begeleid door de muziekgezel schappen „Concordia" en „Ho sanna", benevens de drumbands van „Thalia" en „Concordia", Onder de vrolijke marsmuziek trok de lichtstoet, met de jui chende kinderschaar, door de straten van Axel, waarna op de kiosk op de Markt „Tremola Thalia", onder leiding van de heer Mannaert uit Hulst, een concert gaf, dat door velen werd beluisterd. Na het ontbinden van de licht stoet werd door alle korpsen het talrijke publiek nog geruime tijd bijeen gehouden door het om beurten uitvoeren van 'n populair programma. Zo werd deze bevrijdingsdag nog een waardig en prettig slot van het programma dat op Ko ninginnedag wegens de weers omstandigheden geen doorgang kon vinden. Een dienstjubileum. In de ruime kantine van de „Garage Cito'' alhier kwam vori ge week 't voltallige personeel bij een, ter gelegenheid van het 25- jarig dienstjubileum van chauf feur A. Dellaert. ENGELAND. Ongeveer 50 soldaten, politie mannen en brandweerlieden hebben maandagmorgen vroeg een kordon gelegd om het huis van een 33-jarige Brit te Black pool, die weigerde naar buiten te komen. De man werd gezocht i.v.m. de diefstal van een auto. Na een bombardement met traangasbommen, trokken poli tiemannen met gasmaskers voor de woning binnen. Een po litiehond wist de man tenslotte te overweldigen. Zijn moeder en zuster hadden de hulp van de politie ingeroepen omdat hij zich al vijf maanden in het huis verborgen had gehouden, met pistool en dolk op zak. Voor het begin van de Britse De heer J. Esselbrugge, de oudste directeur, memoreerde in zijn openingswoord de ijver en dienstbetrachting van de jubila ris, en zeide dat het aantal door „Albert" afgelegde kilome ters in de millioenen loopt. Naast de gebruikelijke envelop pe met inhoud, overhandigde de heer Esselbrugge het A.N.W.B.- diploma met insigne voor 25 jaar trouwe dienst. Namens het personeel sprak de heer Fr. Audenaerde, die in een geestige speech de kwalitei ten van de heer Dellaert naar vo ren bracht. Ook hij overhandigde een pas send geschenk. Reeds eerder op de dag was ook mevr. Dellaert in de hulde betrokken en danig in de bloemetjes gezet. Zichtbaar ontroerd dankte de heer Dellaert voor de belangstel ling en sprak de hoop uit nog vele jaren de belangen van de Cito te zullen mogen dienen. Tot laat in de avond bleef het gezamenlijk personeel gezellig bijeen. Festival. Ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de muziekver eniging „Ons Genoegen", zal het op donderdag 9 mei alhier te houden festival het volgende programma worden uitgevoerd: 14.45 uur Ontvangst door het gemeentebestuur van de be sturen der deelnemende ge zelschappen en hun dirigent ten gemeentehuize. 15.30 uur Opstellen muziek- en zangverenigingen en rondgang door de gemeente. 17.00 uur Muziek- en zanguit voering; achtereenvolgens concerteren: 17.00 uur Muziekvereniging „Ons Genoegen", Retranche- ment. 17.30 uur Chr. muziekvereni ging „Excelsior", Cadzand. 18.00 uur Muziekvereniging Apollo", Sluis. 18.30 uur Dameszangkoor „Juliana". Zuidzande. 19.00 uur Kon. muziekvereni ging „Veronica", Zuidzande. 20.00 uur Slotconcert, te geven door de muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst", Schoondijke. Programma: 1. Le Rêve Passé mars Krier-Molenaar London Suite (Coates). Der Waffenschmied Lortring-Stalmeier) Tesoro Mio wals Becucci-Delhaije) Arromanches mars (Kelly). PAUZE Trombones to the fore (Scul-Pope). Semiramis ouverture Rissini-Haniken le Slavische Rhapsodie Friedemann-Delhaije) Imperial echoe's mars (A. Safroni). tonen van de fanfare een mu- (Advertentie.i zikale wandeling door de Zand straat gemaakt. Met het college van B. en W., en de jubilerende boilers, slote zich ook de verkenners en een aantal schoolkindren met kleur rijke ballonnetjes bij de stoet aan en werden bevriende stam- lokalen van de wijk bezocht. Nadat men weer bij het club lokaal was teruggkeerd, bleven de boilers nog geruime tijd ge zellig bijeen ter viering van dit zilveren jubileum. Polio-inenting Op vrijdag 8 mei a.s. vindt in het wijkgebouw van het Wit- Gele Kruis om 4 uur nam. in enting tegen kinderverlamming plaats. De kinderen, geboren in 1950 en 1951 zullen dan hun 3e prik krijgen, terwijl de kindo ren geboren in 1958 de 2de prik ontvangen. Voor de kinderen geboren in de jaren 1945 t /m 1949, die nog geen 2e, en kinderen geboren in 1958 die nog geen eerste prik hebben gehad bestaat eveneens gelegenheid tot inenting. Voor de wijk Zandstraat begint de inenting om kwart 'vóór drie. (Advertentie) (vooral in kleur) Botersmokkelaars. Belgische douane-ambtenaren hebben dinsdagmorgen om half vijf tussen Zelzate en As senede een auto met 900 kilo gesmokkelde Nederlandse boter in beslag genomen. De auto reed met gedoofde lichten. Toen de douane-ambtenaren een stopteken gaven, maakte de wa gen rechtsomkeer, maar kwam tegen een boom terecht. De ambtenaren schoten in de lucht er <m de banden van de wagen. Twee inzittenden sprongen uit het voertuig en vluchtten het veld in. Op de grensscheiding Moerbe- keWachtebeke zijn twee fietsers bij het zien van douane-ambtenaren op de vlucht geslagen. Zij lieten hun fietsen en 75 kilo boter achter. Naar van de zijde van de Wereldbank wordt medegedeeld heeft een syndicaat van Neder landse banken van de Wereld bank ongeveer 54.9 miljoen dol lar aan vorderingen overgeno men, welke het restant ver tegenwoordigen van een lening, die door de bank in augustus 1947 aan de Nederlandse rege ring werd verstrekt. Het betreft hier een bedrag van 54.540.000 dollar aan Nederlandse dollar obligaties en het equivalent van 353.000 dollar in Belgische fran ken, welke alle tussen 1959 en 1966 vervallen. De gelden, die het syndicaat nodig heeft voor de aankoop van de obligaties van de We reldbank zullen afkomstig zijn uit de kasreserves van de Ne- derlanse banken. De Nederland se Bank heeft toestemming verleend tot een verlaging van de verplichte reserves met een bedrag, groot genoeg om de aan koop te kunnen betalen. De Nederlandse Bank gaf haar toestemming tot deze transactie, daar zij meende, dat een vermindering van de bui tenlandse schuld op dit mo ment mogelijk is en dat er door de vermindering van de reser- De leiding der Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat de lancering, op maandag j.l., van een intercontinentale „Titan"-ra- ket vanaf de lanceerbuis te Kaap Canaveral, in Florida, geslaagd is. Het voornaamste doel van deze lancering was het teweeg bren gen van de scheiding van de twee rakettrappen. Dit is volkomen be reikt. Bij de lancering van maandag is het bericht van de „Titan" op zettelijk beperkt gehouden. De geslaagde scheiding der twee ra kettrappen heeft aanvullende ge gevens opgeleverd, die verwerkt zullen worden bij de vervaardi ging van deze intercontinentale raket voor volledig operationeel gebruik. Bolclub „l>e Herleving" in de wijk Zandstraat vierde zilveren jubileum. Het 25-jarig bestaan van de bolclub „De Herleving" in de Zandstraat is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Bij het clublo kaal (café Wauters), waar de Nederlandse en Belgische drie kleur wapperden, had zich zon dagmiddag een hele groep be langstellenden verzameld, ter wijl de fanfare „St. Cecilia" uit Philippine het feest muzikaal opluisterde. Toen de burgemeester van Sas van Gent en de beide wet- houders waren gearriveerd, slaagd. sprak de voorzitter van de bol club, de heer C. Wauters, een welkomstwoord tot de aanwezi- De V S. zullen binnen twee dinsdag maanden een Jupiterraket lan ceren met aan boord een levend dier, aldus heeft generaal John Medaris, hoofd van het ruimte programma van het Amerikaan se leger maandag op een pers conferentie meegedeeld. Het dier, waarschijnlijk een aap, zal in de neuskegel van de ra ket worden ondergebracht. Op de raketbasis te Cape Ca naveral is maandagmiddag een ballistische intercontinentale raket van het type „Titan" ge lanceerd. Deze lanceerproef is de vierde in drie maanden en de eerste poging om de twee trappen van de raket, die 30 meter lang is. tijdens de vlucht van elkaar te scheiden. Volgens waarnemers bleek uit de gedra gingen van de raket, dat de proef waarschijnlijk was ge- kunstveiling van Sotheby is een' gen, en gaf hij een overzicht schilderij teruggenomen dat mogelijk 100.000 gulden zou hebben opgebracht, vermoed wordt dat het een vervalsing is. Het is een kleine impressi onistische olieverfschildering van bootjes in Antibes die werd toegeschreven aan de in 1935 overleden Franse schilder Paul Signac. Nadat een aantal kenners in Londen twijfel had uitgespro ken ever de echtheid, was een foto van het werk naar de doch ter van de overleden schilder in Parijs gezonden. Deze ant woordde dat het schilderij niet van haar vader is. Het werk was aangeboden door een „anonieme inzender" en stond ter veiling ingeschre ven als behorend tot de „ver zameling van L van Walle, Arthur Bloche en Nicholas Feitgen". Scotland Yard is ingescha keld en deze stelt thans met Interpol en de Franse politie een onderzoek in. van het wel en wee der club gedurende haar bestaan, waar bij hij kon wijzen op de meer dan 30 trofeeën die bij concour sen waren behaald en nu het clublokaal sieren. Burgemeester Den Boer com plimenteerde namens het ge meentebestuur de 45 leden tel lende club met haar zilveren jubileum en wees er op hoe be langrijk de bolsport is voor het kweken van saamhorigheid in een buitenwijk, waar vanwege de afstand weinig contact is met de moedergemeente en waar uiteraard ook weinig amusementsgelegenheid bestaat Ook uit een oogpunt van folk lore, aldus de hurge-neester. is het toe te juichen dat deze bij uitstek Vlaamse sport nog wordt beoefend. Hij wenste de club nog vele jaren toe en wekte de jongemannen op zich ook aan deze voorvaderlijke sport te gaan wijden. Na dit min of meer officiële gedeelte werd onder de vrolijke Een der knapste Duitse raket specialisten in de tweede wereld oorlog, dr. Friedrich Wigand, heeft de afgelopen twee jaar als bordenwasser gewerkt in het z.iekenhuis van Calgary (Cana da). Toen hij er genoeg van kreeg, schreef hij een brief aan zijn oude vriend Wernher von Braun, de Duitse raketspecialist die in de Ver. Staten werkt. Hij werd direct aangenomen. Wigand is dinsdag uit Calgary naar het centrum voor raketonderzoek van het Amerikaanse leger te Huntsville in Alabam vertrok ken. zo meldt de „Calgary He rald". Volgens het Canadese blad is dr. Friedrich Wigand, die nu 61 jaar is, in 1948 als gewoon immi grant naar Canada gekomen. Eerst werkte hij twee jaar in de suikerbietenindustrie. daarna was hij enige jaren bij de ..Cana dian Pacific Railway", waarna hij bordenwasser werd in Calga ry. Hij hield echter in zijn vrije tijd zijn studie bij. ves geen nieuwe middelen op de geldmarkt zullen komen. De in 1947 aan Nederland verstrekte lening beliep 195 mil joen dollar. Zij stelde Nederland in staat de dringend noodzake lijke invoer voort te zetten, zo wel van uitrusting als van grondstoffen, op een zeer moei lijk moment van de na-oorlogse pogingen tot herstel. Oorspron kelijk liepen de vervaldata tot 1972, maar in augustus 1954 en in februari 1955 heeft de Neder landse regering twee terugbeta lingen verricht van tezamen ruim 103 miljoen dollar, waar mede de op en na 1 oktober 1966 vervallende vorderingen vervielen. De Westduitse regering ver trouwt, dat er over een Euro pese vrijhandelszone verder on derhandeld zal worden, zo deel den gewoonlijk welingelichte kringen te Bonn maandag mee. Dit blijkt uit een rapport van het kabinet over dit onderwerp, dat naar de bondsdag werd ge zonden. Naar men meent, wordt in dit rapport medegedeeld, dat de onderhandelingen tussen de zes landen en de andere West- europese landen over de vrij- handelszöne in de loop van deze maand heropend zullen worden. Volgens het rapport zijn de kansen, dat een regeling tot stand komt niet slecht, daar de E.E.G.-landen over verschei dene belangrijka vraagstukken overeenstemming wisten te be reiken. Tass meldt dat maandag als gevolg van een aardbeving op 't Siberische schiereiland Kamt- sjatka één persoon om het leven is gekomen. Verscheidene men sen werden gewond. Het cen trum van de beving lag onder de Stille Oceaan. Op oen tocht door de straten an Caracas merkt men er wei- ig van, dat de zaken slechts jdelijk, naar men hoopt niet neer zo floreren als onder de dic- atuur. De luxe-winkels bieden de ijnste waren ter wereld tegen antastisch hoge prijzen te koop aan. In de elegante hotels staat geen kamer leeg. En in koorts- ichtig tempo bouwt men nieuwe .luizen en moderne fabrieken. Het dal, waarin Caracas ligt, wordt te klein en men blaast de bergen op om nieuwe ruimte te cheppen. Een gigantische krot- tenopruiming is aan de gang. Te midden van de wir-war der „ranchitos" verrijzen reusachtige >;etonnen blokken woonhuizen, leder blok zal aan honderd fami lies, die totnogtoe in lemen hut ten huisden, de eerste behoorlijke woning van hun leven geven. De buitenmuren zijn in felle kleuren geschilderd, waardoor de flatge- bouwqp onder de tropenzon een bijzonder vrolijk aanzien hebben gekregen. DE EINDELOZE MASSA Enige tientallen woonblokken konden reeds tienduizenden uit de achterbuurten verlossen, maar uit het primitieve binnenland stromen steeds nieuwe massa's naar de „slums". De communisten kregen bij de verkiezingen slechts enkele pro centen der stemmen, maar deze stemmen kwamen zonder uitzon dering uit de „ranchitos" en een enkel vlugschrift: „Rukt op naar het regeringspaleis, déér moet men u werk geven" kan de aan leiding zijn tot een revolte der „desempleados". Venezuela heeft een eigenaar dige tijdrekening. Een ieder spreekt van de tijd „voor" of „na' de revolutie. „De tijden zijn ver anderd", verklaart iedere Vene zolaan met trots en stelt zijn ver trouwen in de nieuwe president, die in het jaar 2 van de revolutie deze democratie haar hechte ba sis hoopt te geven. DE OLIE BETAALT Petroleum is alles in dit land. Zij betaalde vóór de resolutie de miljarden, die de dictator en zijn vrienden in hun zak staken en de schitterende gebouwen, die de militaire clique liet neerzetten. Zij betaalt op het ogenblik 't her vormingsprogramma van de re gering. Een groot deel daarvan staat weliswaar nog slechts op Het zonlicht is twee percent helderder dan vijf jaar geleden, zo is dinsdag door astronomen van het observatorium van Lo well in Arizona meegedeeld. Maar dit betekent niet dat de zon nu meer energie of hitte voortbrengt. De graad van hel derheid houdt misschien ver band met de zonnevlekken, die regelmatig terugkeren, doch het vaststellen van een duidelijk ver band tussen beide zou een lange- gere studie vereisen dan de astronomen hebben gemaakt. De conclusie van de geleerden is gebaseerd op waarnemingen van de planeten Uranius en Nep- tunus, die als spiegels van de zon fungeren. Zitting 5 mei 1959. De eerste die zich had te ver antwoorden was mevr. wed. G. de T. te Zelzate omdat zij zich op 14 april te Sas van Gent had opgehouden zonder iden titeitspapieren. Zij gaf toe, dat zulks door onoplettendheid van haar kant was gekomen. Eis ƒ3.50 of 2 dagen. Uit spraak ƒ5,— of 1 dag. D M., vertegenwoordiger te Terneuzen, had op 9 april te Sas van Gent met een volks wagen gereden waarvan het uitzicht naar rechts geheel ge blindeerd was door opgestapel de zakken. De straf hiervoor was 20,of 4 dagen nadat de officier van justitie 25,of 5 dagen had geëist. J. J. van L„ vrachtrijder te Hontenisse, kwam op 30 janu ari 1.1. met zijn grote vracht wagen achteruit uit zijn garage gereden en bij deze gelegenheid (bij dikke mist) is er een auto busje tegen opgereden. V. L. zegt dat hij niet anders dan achteruit uit de garage kan ko men. De officier, mr. Lebret, is van de noodzakelijkheid om achter uit uit de garage te rijden niet] overtuigd. Door dit toch te doen kunnen j zeer ernstige ongelukken ge beuren. Het is al eens gebeurd dat hierdoor zelfs een dode te betreuren was. Dat het bij Van L. altijd goed gegaan is, is zuiver toeval en het blijft niettemin zeer gevaarlijk. Om de verkeerspolitie te laten on derzoeken of de vrachtauto niet achteruit in de garage kan ko men. waardoor hij er vooruU uit kan rijden, werd de zaak onbepaalde tijd uitgesteld. A de C„ scheepsbouwer te Hontenisse, had zich te ver antwoorden omdat hij bij het naderen van een voorrangsweg i tot 2 juni a.s. het naderende verkeer geen voorrang heeft verleend. De C. is het met deze tenlastelegging niet eens en zegt dat hij inte gendeel de gehele weg heeft vrijgelaten. Om de verbalisant nader te horen werd de zaak aangehou den tot 2 juni a.s. G. J. M. C. M. te Hulst reed met motor over het Godsplein te Hulst zonder een oefenbe- wijs in zijn bezit te hebben. Eis ƒ25,of 5 dagen. Uit spraak 15,of 3 dagen. O. B„ vertegenwoordiger te Goes, heeft op 20 maart toen hij met zijn auto het Stations plein te Sas van Gent reed bij het naderen van de Poelstraat geen voorrang verleend aan de van rechts komende auto be stuurd door E. J. de K., chauf feur te Sas van Gent. De K. stond eveneens terecht omdat hij in dit geval te veel aan de linkerkant van de Poel straat heeft gereden. Eis tegen B. 15,of 3 da gen en tegen de K. ƒ30,— of 6 dagen. Uitspraak tegen B. 15,of 3 dagen, tegen De K. 25,of 5 dagen. C. E. van S., fabrieksarbeider te Terneuzen, moest zich ver antwoorden omdat hij in de nacht van 31 januari in kenne lijke staat van dronkenschap met zijn kennissen aan het vechten is geweest. V. S. gaf toe, dat hij in een café 12 pilsjes had gedronken en in het café, waar hij in on min geraakt met een kennis, nog enkele glaasjes, maar hij ontkende ten stelligste dat dit voor het behouden van een vaste gang voor hem te veel zou zijn geweest. Voor het horen van getuigen werd deze zaak aangehouden papier, maar Venezuela leeft pas in het begin van het tweede jaar sinds de revolutie. Met de strijd tegen de chronische werkloos heid is pas sinds kort een aan vang gemaakt, scholen worden gebouwd tot uitroeiing van het analfabetisme, een agrarisch pro- ject zal akkers en dorpen geven aan mensen, die tot dusver als nomaden leefden. Dit land moet nog voor een groot deel op kosten van de rege ring worden ontworsteld aan oer. woud en steppe. Een staatsbank geeft kredieten voor landbouw machines en zaaigoed. De sociale experimenten, die met de olietantièmes worden be taald, hebben de stroom van het partikuliere kapitaal, dat uit het buitenland komt, slechts weinig ingedamd en de vrije ondernemer vindt hier nog steeds een bijna belastingvrij dorado. Het risico is misschien iets groter gewor den. Maar de oude revolutionair Betancourt is met de jaren aan zienlijk gematigder geworden en hoedt er zich wel voor, de so ciale revolutie él te ver te drij ven. (Nadruk verboden.) Sir Winston Chruchill, die thans een particulier bezoek aan de Verenigde Staten brengt en de gast van president Eisenho wer is, heeft dinsdag met de pre sident een bezoek aan de voorma lige minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en George Marshall in het Walter Reed hospitaal gebracht. Dulles wordt sedert begin fe bruari voor kanker behandeld. Marshall, die tijdens de oorlog president Roosevelts stafchef was, heeft enige tijd geleden een beroerte gehad. Sir Winston sprak met ieder van hen gedurende ongeveer 10 minuten. De ontmoeting tussen Dulles en Churchill was zeer hartelijk. Eerstgenoemde kwam in een rolstoel in de kamer waar sir Winston en Eisenhower wachtten. Dit is de eerste maal dat be kend wordt gemaakt dat Foster Dulles in een rolstoel rijdt. Mevr. Marshall voerde tijdens het bezoek van sir Winston het woord voor haar echtgenoot wiens toestand naar verluidt kri tiek is. Churchill dineerde des avonds met president Eisenhower en enige van zijn kameraden tijdens de tweede wereldoorlog. Er za ten tien admiraals en generaals aan, die thans allen gepensio neerd zijn. vervelendheid Niet van alles proberen. Direct "Akkertjes" nemen. Het fijne micropoeder in een "Akkertje" maakt nare dagen tot gewone dagen, zonder pijn of loomheid. Met het K.L.M. lijnvliegtuig uit Paramaribo is dinsdagavond in ons land aangekomen het 17- jarig Surinaams hartpatiëntje Eddy Lie-A-Ling. De behande ling van Eddy in het Wilhelmi- nagasthuis te Amsterdam wordt mogelijk gemaakt door een geld inzameling, die door de liefda digheidsclub van de Surinaamse radio omroep AVROS is gehou den. De K.L.M. bood een gratis reis aan van Paramaribo naar Nederland. Ongeveer een maand geleden kwam het eerste hart patiëntje Ingrid Haime in ons land aan. Edden werd tijdens de reis begeleid door de Surinaam se zakenman H. H. Cabell, direc teur van een handelmaatschappij te Paramaribo. Op Schiphol werd Eddy verwelkomd door en kele familieleden. De Italiaanse overheid heeft de lijfwacht van de imam van Je men verzocht in de straten van Rome niet met hun wapens te dreigen. De imam (koning) is vorige maand naar Rome gekomen om zich voor arthritis te laten be. handelen. Hij heeft een groot ge volg van lijfwachten, vrouwen en bijvrouwen meegenomen. Vorige week donderdag ont stonden er bij een villa ten zui den van Rome, waar de harem was gestationeerd, moeilijkheden met de pers, een Italiaanse foto graaf heeft zich er bij de politie over beklaagd dat een Jemeniet met een kromzwaard gedreigd had hem te zullen onthoofden. De fotograaf had foto's gemaakt van vijf vrouwen die de was op hingen. Volgens Jemenitisch gebruik is de meester de enige man die naar de haremvrouwen mag kij ken. De harem is na het incident naar Fregene, een badplaats ten westen van Rome vertrokken. Men dacht dat de lijfwachten daar hun plicht gemakkelijker konden vervullen. Men reisde in het duister in twintig auto's. Buiten het nieuwe hotel had zich een fotograaf verdekt opgesteld. Hij kiekte vier in het zwart ge klede haremvrouwen en ging er in zijn auto vandoor maar niet snel genoeg. Vijf lijfwachten met zwaarden en pistolen renden hem achterna en een andere Je meniet wist hem met een auto vest te rijden. De wagen met de fotograaf werd vastgehouden totdat de Italiaanse politie ter p'.-atse was. De politie houdt thans iedereen uit de buurt van het hotel. Er vloeit de laatste weken veel goud weg uit de Ver. Staten en de toestand wekt volgens de „New York Times" enige bezorgdheid, maar geen ongerustheid. In de afgelopen veertien dagen, aldus het blad, heeft Amerika voor 179 miljoen dollar aan goud verloren. Dit is meer dan in het gehele kwartaal van dit jaar. Als reden ziet de „New York Times" de grote invoer en de wat achtergebleven uitvoer. „Amerika heeft zo'n grote hoeveelheid goud voor circa 20,3 miljard dollar dat het gemakkelijk een te kort op de betalnigsbalans kan verdragen, maar het tekort kan niet voortduren zonder moeilijk heden te veroorzaken". „Het resultaat heeft enkele ge zaghebbende financiële deskun digen hun mening over de voor uitzichten voor dit jaar doen wij zigen", aldus het Newyorkse blad. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de Russi sche kernproeven van de afge. lopen twee jaar een zwaardere radio-actieve neerslag hebben veroorzaakt dan de Britse en Amerikaanse proeven samen. In de periode van 19451951 werd door atoomontploffingen 760.000 ton radio-actief stof ge vormd. Van 19521954 steeg dit cijfer, voornamelijk als gevolg van Amerikaanse proeven, tot 3.800.000 ton, van 1955 tot 1956 tot 13.100.000 ton en in 1957 en 1958 tot 40.000.000 ton. Deze laat ste stijging viel samen met de eerste Russische kerproeven, die volgens de Amerikaanse commissie „buitengewoon vuil" waren. Dr. Charles Dunham van de medische afdeling van de com missie voor atoomenergie, heeft deze cijfers dinsdag voorgelegd aan een ondercommissie van het Amerikaanse congres, die een onderzoek instelt naar de gevol gen van kernontploffingen. De democratische voorzitter van de commissie, Chet Holifield, bracht, toen hij deze cijfers hoor de, in herinnering, dat bepaalde deskundigen in 1957 hadden ver klaard dat 10.000.000 ton het ma. ximum aan radio-actief stof was dat zonder gevaar in de damp kring kon voorkomen. Dr. Dun ham verklaarde dat volgens be paalde theoriën door de toene ming der radio-activiteit in de dampkring het aantal gevallen van beenderkanker in de komen de 70 jaar zal toenemen. De Birmaanse journalisten zijn van hun aanval met tomaten op de Russische ambasade over gegaan op een felle perscampag ne waarbij de Russen „verra ders" en „moordenaars" worden genoemd. Russische f unctionarlssen waren dezer dagen ruw opgetre den om te voorkomen dat de journalisten konden spreken met de Russische militaire attaché in Rangoon toen deze op het vlieg tuig naar China werd gezet Vo rige week had de attaché te veel slaappillen ingenomen en daar na had hij geprobeerd zelfmoord te plegen door uit een raam van het ziekenhuis te springen.) De invloedrijke, in de Britse taal verschijnende „Guardian" schrijft: „Door onze onwetend heid over de Sowjet-tiranle wa ren politie en ziekenhuisleiding er niet op voorbereid een man in veiligheid te brengen die plotse ling tot de ontdekking kwam dat zijn Russische medeburgers ver raders zijn. Dit geeft reden tot bezorgdheid maar wat dieper treft is dat de Russen zelfs onze pers willen beletten ons volk de waarheid te vertellen. De regering zal moeten over wegen of het juist is nog langer verraders onder het mom van diplomatiek personeel, binnen te laten", aldus de „Guardian". Perzië heeft de Sowjet-Unie meegedeeld dat het met het Sow- jet-voorstel voor een atoomvrije zóne in het Midden-Oosten zou in stemmen mits de mogendheden het eerst onder elkaar eens wor den. Deze mededeling is vervat in een nota n.a.v. de Sowjet-beschul- digingen dat een defensie-over eenkomst met de Ver. Staten Perzië maakt tot een tegen Rus land gerichte basis. Perzië legt de nadruk op zijn bereidheid om de betrekkingen met de Sowjet-Unie te verbete ren. maar zegt dat dit slechts mogelijk zou zijn als de Russen ophouden met hun anti-Perzische propaganda. Als zij daarmee voortgaan zal Perzië zijn tegen aanvallen voortzetten. Volgens de nota zou Perzië gaarne op vriend schappelijke voet staan met de Sowjet-Unie ongeacht de ver schillen tussen Rusland en de V. S., die „niets met Perzië te ma ken hebben".

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2