De kabinetscrisis c Nationale dodenherdenking Nehroe over Tibet De Deense defensie 3 Tien jaar Raad van Europa Opnieuw incidenten Turkije in DINSDAG 5 MEI 1959 13e Jaargang Nr 4669 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen ^Vorosjilof zond gelukwens aan Koningin Juliana PRESIDENT HEUSS HAMMARSKJOELD DEED GEEN CONCREET VOORSTEL Verklaring van mr. J. A. W. Burger De besprekingen over een eventuele beëindiging van kernwapenproeven Britse perscommentaren DE „TIMES" OVER DE NEDERLANDSE KABINETSFORMATIE K.N.M.I. CONSTATEERDE AARDBEVING AARDBEVING BIJ CHILI? „AMERIKAANSE DENKERS" OVERSTROMINGEN IN VENEZUELA Prins Bernhard zal deelnemen aan internationale bijeenkomst van politici en financiers te Londen DANK VAN URUGUAY OVERGEBRACHT Nakomeling van Abel Tasman in Nieuw-Zeeland ZWITSERLAND EN NEUTRALITEIT MOLLET WAARSCHUWT TEGEN BINNENLANDS FASCISME RUSSISCHE AMBASSADEUR IN LONDEN NAAR MOSKOU VREDES ONDERHANDELINGEN IN INDONESIË HET WEER Zonnige perioden. WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen. Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 hut. Radio-Moskou meldt, dat de president der Sowjet-Unie, maar schalk Worosjilof, Koningin Ju liana ter gelegenheid van haar verjaardag een gelukwenstele- gram heeft gezonden. H. M. DE KONINGIN ONTVANGT ADAMSKI. H. M. de Koningin zal op 18 mei George Adamski, de Califor- nische schrijver van een boek over „vliegende schotels" op Soestdijk ontvangen. Adamski maakt een tourné. Op het ogenblik houdt hij voor drachten in Engeland. Op 18 mei zal hij in het gebouw voor K. en W. in Den Haag een lezing hou den en op 22 mei in Bellevue te Amsterdam. Zoals bekend beweert de schrij ver contact te hebben gehad met bewoners van andere planeten. Nader is bekend geworden dat president Theodor Heuss van de Bondsrepubliek, die nog in een ziekenhuis te Bonn vertoeft, griep heeft. Hij heeft het bezoek dat hij aan Berlijn had willen brengen, bij gelegenheid van de tiende ver jaardag van de beëindiging der blokkade, moeten afzeggen. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, heeft op een persconferentie in Kopenhagen verklaard, dat hij geen „concreet voorstel" wil doen om de Ver. Naties te betrekken in de onderhandelingen tussen Oost en West. In antwoord op een vraag over zijn suggestie dat een topconfe rentie onder auspiciën van de Ver. Naties mogelijk zou zijn, antwoordde hij: „Dit was geen concreet voorstel maar slechts een weloverwogen verklaring over de mogelijkheden voor on derhandelingen. Het is aan an deren definitieve voorstellen in deze aangelekenheid te doen." Op de vraag of Hammarskjoeld bereid zou zijn in de Duitse kwes tie te bemiddelen, zei hij: „O nee. Dat is een onrealistisch idee. In de Duitse kwestie moet men de gebeurtenissen afwachten. De toe stand kan alleen beoordeeld wor den naar de omstandigheden van het ogenblik." De woordvoerder van prof. Beel deelt ons het volgende mede: „Prof. Beel heeft maandag achtereenvolgens met mr. Bur ger en met prof. Romme de po litieke situatie besproken. Hij zal vandaag achtereenvol gens daarover besprekingen voeren met prof. mr. Oud, dr. Bruins Slot en dr. Tilanus. Mr. Burger heeft aan prof Beel medegedeeld, dat de frac tie van de Partij van de Arbeid onveranderd bereid blijft tot het voeren van onderhandelingen, die zouden kunnen leiden tot het mede dragen der regerings verantwoordelijkheid door de P. v. d. A., zulks onder erken ning zijnerzijds van de moeilijk heden die alsdan zouden zijn te overwinnen. Prof. Beel is van oordeel dat zodanige onderhandelingen slechts vrucht kunnen dragen, indien vooraf zekerheid wordt verkregen nopens overeenstem ming van inzicht over enige punten van het regeringsbeleid, die van wezenlijke betekenis zijn en die bij de besprekingen, door hem onmiddellijk na de verkiezingen als informateur met de fractievoorzitters ge voerd, als contraversieel naar voren zijn getreden. In verband hiermede heeft Prof. Beel een schrijven ge richt aan de fractie-voorzitters van K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R.P. en C.H.U., waarin hij deze punten heeft omschreven. Hij heeft hun verzócht hun standpunt terzake hem uiterlijk woensdagavond 6 mei kenbaar te maken. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Twee- De liberale „Manchester Guar, dian" heeft de indruk dat het Russische „verzet", zoals dat bij de besprekingen te Genève over een eventuele beëindiging der proefnemingen met kern wapens aan de dag is getreden, een „tactisch karakter" draagt. „De mogelijkheid bestaat dat hier slechts van een vertra gingstactiek sprake is om de Sow jet-premier Chroesjtsjef in staat te stellen persoonlijk op een topconferentie de voor naamste concessie te doen," al dus dit blad. de Kamer, mr. J. A. W. Burger, heeft maandagmiddag na zijn onderhoud met prof. dr. L. J. M. Beel tegenover het A.N.P. de vol gende verklaring afgelegd: „Professor Beel heeft met mij de politieke situatie doorgeno men. Ik heb hem meegedeeld, dat de Partij van de Arbeid onveran derd bereid blijft tot het voeren van onderhandelingen die zouden kunnen leiden tot een meedra gen der regeringsverantwoorde lijkheid door de Partij van de Ar beid, onder erkenning van de moeilijkheden die alsdan zouden zijn te overwinnen. Ik heb hem voorts meegedeeld, dat waar mijns inziens dit hem bekend was terwijl tot dusver niet gebleken is de bereidheid van de K.V.P. tot zodanige for matie, dat ik de volgorde van deze bezoeken niet heb begre pen". De (onafhankelijke) „Times" schrijft: „Het is onwaarschijn lijk dat de moeilijkheden, waar. mede het vormen van een nieu we Nederlandse regering ge paard gaan, tot een verzwak- jking van de Nederlandse bin nenlandse of buitenlandse po litiek zullen leiden. Hoe ook de oplossing uitein delijk zal worden, het is on waarschijnlijk dat er een ver andering zal komen in de Ne derlandse politiek. Alle partijen, met uitzondering van de res tanten van de communistische partij, onderschrijven het Ne derlandse lidmaatschap van de NAVO. Al deze partijen hebben ook de Nederlandse deelneming aan de Europese gemeenschappelijke markt aanvaard. De Nederland se economie is hier thans beter op ingesteld dan die der andere E.E.G.-landen, die meer afhan kelijk zijn van hun steenkool mijnen en zware industrie. En het moet onwaarschijnlijk worden geacht dat een eventu eel rechts kabinet de bestaande maatschappelijke voorzieningen ongedaan zou maken. De op hun posten gebleven ministers en hun ambtenaren behoeven dus, bij het nemen van beslissingen, niet te aarze len uit overweging, dat hun werk in de nabije toekomst on gedaan zou kunnen worden ge maakt," aldus de „Times". Premier Nehroe heeft maandag in het parlement te Nieuw Delhi verklaard, dat India ondanks de gebeurtenissen in Tibet zijn po litiek van vreedzaam naast el kaar leven zonder tot militaire bondgenootschappen toe te tre den, zal voortzetten. In antwoord op een vraag zei hij ook dat India vasthoudt aan zijn opvatting, dat communis- tisch-China tot de V. N. moet worden toegelaten. De premier deelde mee dat er tot dusver bijna 9.000 Tibetaanse vluchtelingen asiel in India heb ben gekregen. Hij sprak in een debat over de Tibetaanse kwes tie, dat in weerwil van protesten van de communisten en een par tijloze afgevaardigde, werd ge houden. India zal aan de vijf beginse len van een vreedzaam naast el kaar bestaan vasthouden, ook al zou geen enkel ander land dat doen, aldus Nehroe. „Het is ech ter een tragedie voor Tibet en een nog grotere tragedie voor velen van ons, dat iets waarvoor wij geijverd hebben en dat ligt verankerd in deze vijf beginselen of in de beginselen van Ban doeng, in de geest van de mensen ernstig heeft geleden". Iedereen die beweerde dat de Dalai Lama tegen zijn wil naar India was gekomen, was volgens de premier volkomen onbekend met de feiten. De in China geuite beschuldigingen, dat India „im perialistisch" en „expansionis tisch" is, hadden de premier zeer geschokt. Dergelijke aantijgingen konden echter niet het minste onderzoek naar de feiten verdragen. Ook de Chinese bewering, dat de Indiërs „stromannen of werktuigen" van de Britse regering zijn, wees pre mier Nehroe als ongefundeerd van de hand. Volgens hem was het standpunt van India ten aan zien van Tibet verschillend van dat van de Britse regering. De seismografen van het K.N.M.I. tekenden gistermorgen te half acht een zeer sterke aardbeving op. De haard van deze beving was gelegen op een afstand van ruim 8000 kilome ters bij de Koerillen. De seismograaf van de uni versiteit van Weston in Massa chusetts heeft maandag een „zware aardbeving" op ongeveer 8.000 km ten zuiden van Bos ton, „waarschijnlijk in Noord- Chili", geregistreerd. De democratische senator Hen ry Jackson heeft aan het genoot schap voor internationaal recht voorgesteld een „Amerikaanse nationale groep van denkers" te vormen die zich met de Ameri kaanse strategie in de koude oor log zou moeten bezighouden. De „groep zou dan de „academie voor de nationale politiek" moe ten heten. Er wordt steeds krachtiger druk op de Deense regering ge oefend om de geheimzinnigheid ten aanzien van besprekingen over een reorganisatie van de Deense defensie op te geven. Zowel van de zijde der politieke oppositie als van militaire krin gen wordt aangedrongen op een openbaar debat in deze. De meest betekende ontwikkeling vormen de krachtig gestelde verklaringen van hoge Deense officieren, die in de pers ver schijnen, ondanks de herhaalde aansporing van legerchef, luite nant-generaal Hjalf, tot zijn of. ficieren om zich buiten de discussie te houden. De meest vooraanstaande mi litaire pleitbezorgers van een openbaar debat over de verde- digingswet zijn generaal-majoor T. K. Thfgesen, chef van het westelijk commando en gene raal-majoor Erik Kragh, diens collega in Oost-Denemarken. De leider van de liberale op positiepartij, Erik Eriksen, kri tiseerde onlangs de regering omdat zij de ontwerp-defensie- wet niet reeds laatstleden herfst maar pas dit voorjaar in het parlement ter tafel heeft ge bracht. De oppositie zou daar door slechts weinig gelegenheid tot bestudering van de voorstel len in bijzonderheden gehad hebben. Vanwege die geheim zinnigheid van de regering za gen de oppositiepartijen (libe ralen en conservatieven) af van deelneming aan voorheen uit leden van alle partijen samen gestelde subcommissies ten aan zien van de onderhavige kwes tie. Eriksen zei voorts dat het publiek maar weinig afwist van de kwestie der z.g. Navo-opslag- plaatsen, die aanvankelijk als Westduitse depóts werden om schreven, van de technische ontwikkeling der bewapening en de consequenties daarvan voor de Deense defensie. Tropische regenbuien die zes uur aanhielden, hebben zware overstromingen veroorzaakt in Cabimas, een plaats ten zuiden van Maracaibo. Meer dan 5.000 mensen moes ten geëvacueerd worden. Met alle beschikbare vervoermid delen, waaronder helikopters, worden deze mensen thans naar veiliger oorden gebracht. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Naar wij vernemen zal Z. K. H. Prins Bernhard op 6 mei a.s. deelnemen aan de door de American Bankers' Association dit jaar te Londen te houden jaarlijkse monetaire conferen ties, waaraan door een groot aantal persoonlijkheden uit po litieke en financiële kringen uit de Verenigde Staten en Europa zal worden deelgeno men. De conferentie, welke van- daag begint, is echter niet open baar. Volgens de „Pin. Times" betreft het een informele bij eenkomst van bankiers en staatslieden, tijdens welke voor al aandacht zal worden ge schonken aan het vraagstuk van de inflatie. De eerste van de vele bloem stukken die gisteren op de dag van de nationale herdenking der Nederlandse oorlogsslachtoffers werden gelegd bij het Nationaal Monument op de Dam te Am sterdam, was de krans van witte tulpen met de koninklijke linten van H M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Terwijl gisterochtend om half twaalf de manschappen van een compagnie intendancetroepen als erewacht tegenover het monu ment stram stonden aangetre den en het fanfarekorps der genie koraalmuziek speelde leg de het Koninklijk Paar de grote krans aan de voet van het ge- Premier MacMillan van Enge land heeft maandag een beroep op West-Europa gedaan, met grote kracht weerstand te bieden aan een ieder die oude vijand schappen nieuw leven wil inbla zen. Hij sprak op een bijeenkomst te Londen ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden de Raad van Europa werd opge richt. Sprekend over de „Europese geest" die hij sterk noemde, zei de eerste-minister dat men zich niet al te veel zorgen behoeft te maken, zolang da essentiële een heid van Europa wordt bewaard. Volgens hem moet men het enthousiasme van de oprichters van de Raad van Europa weten te behouden. De BelgiscV minister van "Buitenlandse Zkken, Pierre Wig- ny, die ondervoorzitter van de raad van ministers is, achtte het belangrijk, dat de Raad van Europa het mogelijk heeft ge maakt, dat politici van landen met uiteenlopende politieke stel- stels met elkaar samenwerken. De raad kon z.i. dienen als plaats voor gedachtenwisseling tussen de zes landen van de E.E.G. en de overige elf landen van de O.E.E.S. Het Britse socialistische Lager huislid John Edwards, die on langs tot voorzitter van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa werd gekozen, sprak over de kwestie van de economie sche associatie van andere lan den met de E.E.G. Hij noemde het een ramp, dat men er tot dusver niet in ge slaagd is, een basis hiervoor te vinden. Hij achtte het de taak van de Raad van Europa om een weg te vinden om handelsbelemmerin gen uit de weg te ruimen. De gezant van Uruguay, dr. Alfredo Pachco, heeft maandag morgen een bezoek gebracht aan de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, teneinde uitdrukking te geven aan de erkentelijkheid van de Uruguayse regering voor de onmiddellijke en gulle hulp door de Nederlandse autoritei ten en particuliere instellingen bestemd voor de slachtoffers van de catastrofale overstro mingen in Uruguay. denkteken. Daarna plaatsten de minister-president prof. dr. L. J. M. Beel en de minister voor De fensie ir. C. Staf een krans met witte linten namens de raad van ministers. Terstond daalde een een diepe stilte op de anders zo rumoerige dam. Na het spelen van het Wilhelmus was de korte plechtigheid geëindigd. Het Koninklijk Paar, in gezel schap van leden d*r hofhouding, was bij de aankomst bij het mo nument begroet door Amster dams burgemeester mr. G. van Hall, door prof. Beel en ir. Staf, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland dr. M. J. Prin sen, de militaire autoriteiten van de stad en tie hoofdcommissaris van politie. Na de plechtigheid nam de Koningin met een kus afscheid van haar echtgenoot en ver dween in de richting Soestdijk. De Prins vertrok naar Den Haag, waar hij een congres zal bijwonen. STILTE De treinen en de auto's en de bromfietsen hebben stil gestaan. In de fabrieken hebben machines gezwegen. De radio en de tele visie hebben geen geluiden laten horen. De telefoons hebben niet gerateld en de telextoestellen hebben hun gerikketik onderbro ken. Twee minuten lang is het stil geweest over heel Nederland. Van half acht tot acht uur heb ben stille stoeten zich langzaam voortbewogen naar de plaatsen der herdenking, hier een druk punt in een stadscentrum, daar een stil terrein buitenaf. Om acht uur zijn zij verstard en met hen het ganse openbare leven. Twee minuten lang hebben de politie agent en de hoogleraar, de steno typiste en de kunstenares, de man en de vrouw de doden her dacht. Opnieuw heeft iedere Ne derlander stil gestaan bij de dui zenden gevallenen, van de grote Rotterdamse reder Willem Ruys die als gijzelaar werd gefusilleerd tot het kleine Amsterdamse Jo dinnetje Anne Frank dat in een concentratiekamp stierf, van de onbekend gebleven koopvaardij matroos die door een torpedo naar de kelder ging tot de naam loze soldaat die op de Grebbe- berg sneuvelde en in een massa graf moest worden gelegd. Het is twee minuten stil ge weest in Nederland, op straat en in de huiskamers, in de treinen en bussen en in de ziekenhuizen. Alleen kleine kinderen, nog buiten spelend in de late avond zon, hebben zich laten horen. Zij hebben gewoon gespeeld en ge schreeuwd, gehold en gelawaaid. Zij begrepen niets van herden king zij genoten van de vrij heid, die veertien jaar geleden vooral voor hen werd herwon nen. Een nakomeling van de be roemde Nederlandse zeevaarder Abel Tasman, de 39-jarige Am sterdamse scheikundige Abel Tasman, heeft, drie eeuwen na zijn befaamde voorvader, een be zoek aan Nieuw-Zeeland ge bracht, waarbij hij heel wat war mer door de inboorlingen, de Maori's, werd ontvangen dan de ontdekkingsrei-/.,4:indertijd. In 1646 werden vier opvaren den van het schip van Tasman door de inboorlingen op het Tijdens zijn aan Wenen ge bracht bezoek van enkele da'.en heeft de Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, Max Pe- titpierre, verklaard, dat de op vattingen omtrent het karakter van „neutraliteit" de laatste tijd in zekere zin gewijzigd zijn. Neutraliteit betekent thans niet meer een passieve houding, maar nu moet een neutrale staat bei-eid zijn taken ten dan ste van de vrede op zich te nemen. Neutraliteitspolitiek, be tekent zelfdiscipline, die de an dere landen vertrouwen moet inboezemen. Zij streeft niet naar erkenning of het vermij den van onaangenaamheden on der alle omstandigheden, want neutraliteit betekent geen op portunisme. Het is een militair begrip dat de staat verbindt en niet de enkeling, aldus Petit- pierre. In Istanbul hebben zich maan dagmiddag incidenten voorge daan b(j de aankomst van Ismet Inonu, leider van de in de opposi tie zijnde republikeinse volks partij, die na een propaganda- tocht uit Izmir terugkeerde. Er was een eerste schermutse ling tussen aanhangers van de democratische regeringspartij en die van de republikeinse volks partij toen de eersten de laatsten de weg trachtten te versperren. De democraten droegen spandoe ken waarop te lezen stond: „Het is genoeg. Wij willen jou (Inonu) niet meer, jij zaait tweedracht tussen broeders". Een vijftiental mensen liep verwondingen op en nog vijftien mensen werden ge wond bij verdere incidenten waaraan de veiligheidskrachten met gebruikmaking van traan- gasbommen een einde maakten. Een honderdtal personen zou zijn gearresteerd. Zaterdagavond waren te Izmir reeds ter gelegenheid van het bezoek van Inonu betogingen ge houden waarbij het gebouw van De Franse socialistische leider Guy Mollet heeft gewaarschuwd tegen het gevaar van „binnen lands fascisme" in Frankrijk. Op een banket in Toulouse zei hij: „De noodzakelijke vier vrij heden zijn zeker behouden, maar er blijven gevaren dreigen zoals het gevaar van binnenlandse fas cisme. Dit risico is niet groot zo lang president De Gaulle leeft, maar het huidige regime berust bij één enkele man. Als hij weg is bestaat het gevaar voor fascis me op het ogenblik dat er een regering is die zich zwak voelt, omdat zij niet representatief is en die met de dag meer autori tair zou optreden". Mollet zei dit in een toespraak over de wenselijkheid tot her groepering van de arbeidersmacht ter verdediging van de democra tische vrijheden. DE BEWAKING IN GENÈVE. Meer dan 600 man van de ge wone Zwitserse politie en de federale veiligheidspolitie zullen de 500 vertegenwoordigers en ambtenaren van de grote Vier bewaken tijdens de conferentie van de ministers van Buitenland se Zaken te Genève, die zoals be kend op 11 mei begint. Bovendien zal een compagnie van het 46ste Zwitserse regiment luchtdoelartillerie de wacht be trekken op het vliegveld van Genève, waar de vier ministers zullen aankomen. Naar verluidt zullen detache menten van de Franse republi keinse garde misschien aan de grens gelegerd worden voor de duur van de conferentie. Het toezicht op de activiteit ven de Hongaarse vluchtelingen in Zwitserland zijn er onge veer 12.000 zal een van de be langrijkste taken van de Zwit serse politie vormen. Men ver wacht dat de vluchtelingen beto gingen zullen houden. Bij de opening van de confe rentie zullen er meer dan 1500 journalisten, radio- en televisie verslaggevers inbegrepen, in Ge nève zijn, het blad „Demokrat Izmir" dat de oppositie steunt, werd ver nield. Verder werd een gebouw van de democratische partij door een ontploffing beschadigd. De Russische ambassadeur in Londen, Jakob Malik, is maandag voor overleg naar Moskou gevlo gen. Op het vliegveld zei Malik te gen verslaggevers: „Ik ga naar Moskou voor overleg met het oog de de komende conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken in Genève". Hij zei niet te weten wanneer hij zal terugkeren. Het Indonesische leger heeft via niet-officiële personen contact opgenomen met de rebellen ter bespreking van mogelijkheden om tot een beëindiging van de strijd te komen, zo heeft de Indo nesische stafchef luitenant-gene raal Nasution in Djakarta ver klaard. Eerder was door het leger be kendgemaakt, dat de rebellen op Sumatra en Celebes hadden aan geboden de strijd te beëindigen. Volgens generaal Nasution vra gen de rebellen zich nu alleen nog maar af „hoe zij hun gezicht en hun leven kunnen redden". Hij herhaalde vroegere verkla ringen, dat er geen politieke compromissen met de opstande lingen mogelijk zijn. Het leger is evenwel bereid een „grootmoedi ge houding" aan te nemen. Op standige militairen zouden in het leger worden opgenomen en scho lieren en studenten die zich bij de opstandelingen hadden ge voegd, zouden worden terugge zonden naar school. De opstande lingenleiders wachtte echter een politiek proces, daar was niets aan te doen, aldus Nasution. Hij voegde hier nog aan toe, dat de opstandelingen moeilijk heden ondervonden bij hun be voorrading, zodat zij tot terroris me hun toevlucht moesten ne men. strand van Golden Boy, in het noorden van Nieuw-Zeeland, ge dood. Thans werd zijn nakome ling in een godsdienstige plech- tigneid verwelkomd. De Abel Tasman uit de twin tigste eeuw had tevoren voor alle zekerheid aan zijn gids ge vraagd of de Maori's nu .volledig beschaafd" waren. Deze had hem daarop de geruststellende ver zekering gegeven dat de Maori's thans op voet van gelijkheid met de blanken leefden. De Maori's verklaarden van hun kant „trots en gelukkig" te zijn de „nakome ling van de grote zeevaarder" in hun midden te mogen verwel komen. Abel Tasman „junior" was met een „Fokker" naar Nieuw-Zee land gekomen, het eerste toestel van een reeks, die aan de „trans- Australia Airlines" zal worden geleverd. In de polaire lucht, die thans over ons land is gestroomd, kwam aan de kust het kwik maandagavond niet hoger dan 10 11 graden, in het zuidoos ten werd het niet warmer dan 14 a 15 graden. In de avond be gon de temperatuur bij heldere hemel in de zeer droge lucht snel te dalen om 21 uur stond het kwik op enkele plaat sen nog maar 4 graden boven nul. Ook de Britse eilanden, de Noordzee en Noordwest-Duits- land zijn door de koude bedekt. Warmer is het in midden- en Zuid-Frankrijk, waar maandag maximumtemperaturen van 16 tot 21 graden werden gemeten. Een rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden breidt zich nu over ons land uit, waardoor dinsdag weer zonnige perioden kunnen worden ver-i wacht, een enkele verspreide bui blijft echter mogelijk. In de temperaturen komt niet veel verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perioden en slechts een enkele verspreid voorkomen de bui. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Onge veer dezelfde middagtemperatu- ren. DINSDAG 5 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.32 1.07 1.47 1.57 n.m. 12.55 1.30 2.10 2.20 Mei 5 6 7 ZON MAAN op onder op onder 5.05 20.10 4.17 17.48 5.03 20.11 4.41 18.50 5.01 20.13 5.08 19.51

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1