enu van de week Het voorjaarsbruidje K2r zonder kringen \f06t <U \)t6UW Meisjes zijn niet minder dan jongens De tuin in mei Opvoeding tot gezondheid begint op de kleuterleeftijd! RADIO TIPS inwrijven laten drogen e afborstelen SIEMENS TYPE G8 Adviezen voor ouders en opvoeders Wandbekleding is een belangrijke factor in het interieur Zaterdag 2 mei 1959 -DE VRIJE ZEEUW, Pagina 3 üe meimaand is onze eerste zomermaand. Er valt veel te doen in de tuin, zo wel in de siertuin als in de groentetuin en fruittuin. Laten we allereerst onze aan dacht eens vestigen op de sier tuin. Nog kunnen wij hierin voort gaan met het zaaien van een jarige zomerbloemen. Zowel bin- nens- als buitenshuis geven deze steeds grote voldoening. Voorts moeten we denken om de water planten, ook deze moeten er nu ,,in". Zonder mest groeit er niet veel. wenst u daarvoor een ge makkelijke oplossing, bestrooi dan uw tuin met A.S.F.-korrels. Denk ook eens aan uw haag, er staat niets zo onaangenaam als een niet verzorgde haag, dus de schaar er in. Haal alle onef fenheden weg. De lathyrus moet nodig bijgebonden en gemest worden. Denkt u er om, dat van de dahlia's slechts 3 tot 4 scheu ten moeten blijven zitten, de rest moet weggenomen worden. Ook is de slakkenplaag in deze maand groot, dus bind de strijd aan te gen deze diertjes, spoor ze op en \ernietig ze. Uw vaste planten moeten wor den opgebonden, wilt u er van verzekerd zijn, dat het geen „wir war" wordt in uw tuin. Welke w ouw stelt geen prijs op een stuk of wat sierkalebassen, zaai ze nu! Er zijn vroeg bloeiende hees ters, maar deze moeten in mei noodzakelijk gesnoeid worden, willen ze het goed doen. Te dicht op elkaar zittende takken laten geen licht en lucht in voldoende mate toe, dus zal uw plant niet behoorlijk willen groeien. Een balkonnetje, klein of groot is veelal een sieraad aan het huis zowel voor de voorbij ganger als voor de bewoner zelf, beplant het daarom met fleurige bloemen. Er zijn er te kust en te keur. De moestuin. In de groentetuin moeten de pronkers de grond in. Het Brus sels lof moet gezaaid worden. Zomerandijvie, die kostelijke groente, tomaten (hopelijk komt rr veel zon) augurkjes en kom kommers kunnen geplant wor den. Er is wel een luw plekje te vinden in uw tuin, benut dit plekje door er postelein te zaai en. Uw aardappelen moeten noodzakelijk geschoffeld wor den. onkruid verslindt veel voed sel, de aardappelen zouden er door lijden. Doperwtjes, peultjes, heerlijke groenen kunt u niet tot volle groei krijgen zonder deze voldoende op te binden. Ook kunnen in deze helft van de maand bonen gelegd en de kardoen uitgeplant worden, evenals de knolselderie. Schenk uw aandacht aan de tuinbonen, bespuit ze tegen luis. Het fruit. Tn de fruittuin mogen de bo men die in volle bloei staan niet meer gespoten worden. Uw drui- venkas moet afgeschermd wor den, terwijl u uw aandacht zult moeten schenken aan het aan binden van druif en lei-perzik. Ir de tweede helft van de maand mei gaan we verder met het aanbinden van klimplanten, terwijl er nog dahlia's uitgeplant kunnen worden. De knolbego nia's moeten dan ook de grond in, terwijl stekken uitgeplant kunnen worden. Wilt u nog een jarige bloemen zaaien, het kan nog. Schoffelen en wieden staan doorlopend op het programma, en het onkruid moet uit het ga zon verwijderd worden. Hoe be ter dit wordt bijgehouden, hoe gemakkelijker het is. De fruitbomen tenslotte moe ten in deze periode gespoten worden tegen spint, thrins en luis, maar vergeet daarbij ook de aardappelzaagwesp niet. het is heel belangrijk. Wandel uw tuin in een verloren half uurtje eens rond, bekijk uw aanplant en neem alle ongerechtigheden weg. het komt uw aanplant ten goede. Druiven, voor velen een lekker nij, moeten gezwaveld worden, terwijl er alleen gespoten mag worden na de bloei. Zoals u ziet er is heel wat te doen, maar er is geen beter mid del voor het tot rust brengen van overspannen zenuwen, dan werk in de tuin, dus komt het uw ge stel en uw maag ten goede. (Nadruk verboden.) De kurk op een thermosfles veroorzaakt een muffe smaak aan de drank. Laat die kurk na gebruik van de fles er niet opzitten, maar zet hem in een bakje met helder water. Aanslag op glazen kunt u verwijderen door het glas een kwartiertje in verdunde azijn te leggen en mocht de aanslag ook binnenin zitten, dan ook verdunde azijn in de karaf. Hardnekkige aanslag weg schuren met zand of zacht schuurmiddel. Goed naspoelen tenslotte is noodzakelijk Kiemende aardappelen mogen niet in de schil gekookt wor den In verband met de aan wezigheid van solaline in de kiemen. Dus deze „piepers" schillen! (Advertentie.) Helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale fube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placencubex-Margret Astor-Mouson-Blendax Eieren zijn op 't ogenblik goedkoper dan ze ooit geweest zijn en kunnen dan ook zowel bij de warme maaltijd als bij de lunch eens extra ingescha keld worden. Gekookt of gebak ken is niet de enige vorm waqr- in men eieren op kan dissen. Ze lenen zich ook uitstekend tot het bereiden van tal van ge zellig uitziende, heerlijk sma kende gerechten, die zowel bij de lunch, bij de hoofdschotel, aan de warme maaltijd of als nagerecht gegeven kunnen worden. Deze week vindt u een boe- ■enomelet en als dessert een (Advertentie) Dit is een van de toestellen uit de nieuw SIEMENS-serle 1958-'59 Superieure techniek Maximaal luistergenot NOORDSTRAAT 84-86 Telefoon 2573 TERNEUZEN TROUWEN Is voor iedere vrouw één der hoogtepunten uit haar leven en het is volkomen begrijpelijk, dat zij aan die dag biezondere luister wil bijzetten. In weerwil van het feit, dat de ver vlakking ook reeds tot da huwelijks dag is doorgedrongen, met als ge volg dat er vele bruidjes zijn die „het maar eenvoudig doen", blijven er toch vele meisjes, die pertinent in het wit willen trouwen. Ken groot aantal van haar vinden het voorjaar de juiste tijd om tot een huwelijk over te gaan, met als gevolg dat de burgerlijke en kerke lijke autoriteiten het in deze tijd het drukst hebben met echtverbintenis sen. Al 1s de witte bruidsjapon een traditioneel kostuum, toch heeft de mode ook hierop haar invloed doen gelden en we zien dat de tegen woordige bruidsjapon grote ver schillen vertoont met die van vroe ger. Onze illustratie toont een dergelij- bru'dsjapon speciaal voor het voorjaarsbruidje. r a i Ven buiteugewoon origineel geheel. Om te beginnen is de japon kort en hetzelfde geldt voor de sluier die tot slechts even over de schouders afhangt. De rok bestaat uit twee delen te weten de rok die los neerhangt' en vervaardigd werd van dezelfde stof als het lijfje en een tweede wijde rok van stijve tule, een snippertje langer dan de eerste. De taille is af gezet met een opgestikte band van een witte satijnachtige stof. Het bovendeel van de japon is een toonbeeld van eenvoud, een zacht rond uitgesneden hals en driekwart mouwen, waaronder korte hand schoenen. Buitengewoon leuk ls de beves tiging van de korte sluier door mid del van een imitatierooi. (Nadruk verboden). schuimomelet vermeld. op 't weekmenu ZONDAG: toast met sterrekers en radijs; biefstuk met bloemkool en aardappelen; gevulde grapefruit. MAANDAG: bloemkoolsoep; boerenomelet, gebakken aardappelen, lofsla DINSDAG; gehakt, spinazie, aardappelen; yoghurtvla. WOENSDAG: stamppot rauwe andijvie; schuimomelet. DONDERDAG: appelmoes, moutpap. gebakken lever, rijst; haver- VRIJDAG; rijstcroquetten met kaas, sla, rauwgebakken aardappelen; 2 kleurenvla. ZATERDAG: bami; fruit. RECEPT: Gevulde grapefruit. 2 grapefruits, 2 appelen, 1 sinaasappel, 1 banaan, 1 eet lepel rozijnen. De grapefruits doormidden snijden. Het vruchtvlees eruit halen en met een mesje het wit zoveel mogelijk van de schil af halen. De appelen, sinaasappel en banaan schillen en in nette blokjes snijden Het fijn ver deelde grapefruitvlees er door doen en met dit mengsel de grapefruithelften vullen. Wat suiker erover strooien en de oppervlakte met schijfjes ba naan en rozijntjes garneren. RECEPT. Boerenomelet. 4 eieren, 4 lepels melk, 30 gr. roomboter, 150 gr. gekookte of verse groente, 1 uitje, 1 lepel fijngesneden peterselie, zout, peper. De ui in de roomboter fruiten, de groenteresten en de kruiden er bij doen en alles samen goed warm laten worden. Over de groente de met melk losgeklop te eieren (waaraan iets zout en peper is toegevoegd) gieten en de omelet laten stollen en licht bruin laten worden. De omelet op een verwarmde schotel over doen. Wat gehakte petersMie erover strooien. fiPVOEDEN is een tamelijk veelomvattende bezig heid, die zowel door ouders als door paedagogen wordt bedreven. Een kind moet niet alleen kennis verzamelen, het moet ook goede manieren leren. Een kind moet zich geleidelijk aanpassen aan de eisen van het maat schappelijk leven Dan is daar ook de dokter nog die speciale wensen ten aanzien van de opvoeding heeft. Een kind heeft een druk leven! GOEDE GEWOONTEN AANKWEKEN De dokter wil dat het kind zo veel mogelijk wordt beschermd tegen ziekte en ongeval. Ten dele behoort dit natuurlijk tot de di recte taak van ouders en onder wijzers, maar in velerlei opzicht moet de jeugd ook zelf voor de gezondheid leren zorgen. In verband hiermee dient men bij de kinderen reeds vroeg ge woonten aan te kweken, die de hygiëne van het lichaam en van de geest kunnen bevorderen. Het aandeel van de dokter In de opvoeding- bestaat allereerst in het. geven van adviezen wan neer de kinderen nog op de kleu terleeftijd zijn. Regelmatig be zoek van het consultatiebureau voor kleuterzorg verdient daar om alle aanbeveling. Beslissend voor het leven De arts, die op zulk een con sultatiebureau zitting houdt, be schikt over meer tijd en gelegen heid om opvoedingskwesties te bespreken dan de huisdokter meestal heeft. Ziehier enige onderwerpen, die dan behandeld moeten worden: zindel Vc maken, tanden borste len, dagindeling, buitenspelen, slapen, kleding en schoeisel, voe ding, inenting tegen besmettelij ke ziekten, naar de kleuterschool De wanden van onze woonruimte nemen zo'n voorname plaats in, dat het vanzelfspre kend is dat de mens, die zich prettig wil voe len in de beslotenheid van zijn woning, zich al vanaf de oertijd heeft beijverd om de wan den te verfraaien. Van primitieve rotswand- tekeningen in de holen en spelonken en de gelooide en met aardverven gekleurde dieren huiden kwam men tot primitief geweven wandkleding (oorsprong in het oude Baby- Ion en door de Kruistochten naar het Westen gebracht), vele eeuwen later tot de kunstige gobelins (periode Lodewijk XIV), schilder werk met schabionen beschilderd papier dat daarna op de wand werd geplakt en tenslotte het behangselpapier zoals wij dit thans kennen. Onbeperkte keuze De hedendaagse Nederlandse behangsel- papier-industrie biedt een vrijwel onbeperkte keuze van mogelijkheden om het interieur op verantwoorde wijze te verfraaien met be hangselpapier in vele kwaliteiten de goed kope naturel soorten, die niet lichteeht zijn, de brijdrukken, lichtechte en zelfs afwasbare plastiek-behangsels mooie dessins en moderne kleuren. De dessinvoorraad van de twintiger jaren is in de dertiger jaren ge heel verdwenen. De patronen werden kleiner en kleiner en verdwenen nagenoeg geheel. Na 1952 komt het dessin weer wat tot leven. De invloed van de kleur is groot. Koele kleuren, zo- ais blauw, blauw-groen en groen hebben een ruimtelijk en wijkend effect, terwijl warme kleuren als rood, rose, geel en zacht oranje een naar ons toekomend effect hebben. Wil men dus een kleine ruimte een minder benauwde in druk doen maken dan verricht een blauwe wandbekleding op de lengtemuren wonderen. Een deur aan het eind van een gang ge ven wij bijv. een rode kleur. Ook de ligging der kamers t.o.v. de zon speelt een rol. Het is aan te bevelen met de vakman-behan ger over de juiste kleuren te overleggen om overdaad te ver mijden. Een 50 soorten wand bekleding Er hebben zich vele nieuwe wandbekledingssoorten gepre senteerd en tussen de vele soor ten die door de behangselpapier fabrikanten in de handel worden gebracht trof ons een tweetal. Daar is de wandbekleding waar van de toplaag bestaat uit gesili- coneerde kunsthars. Deze Bala- mur is kras- en stootbestendig gaan. De gevolgen van zulk soort ge sprekken met de consultatie bureau-arts zijn dat de ouders bepaalde maatregelen nemen, ook en dat is misschien wel zo belangrijk dat de kleintjes zelf gewend raken aan orde en regelmaat. De kleuterjaren bieden hier voor nu eenmaal het beste aan grijpingspunt hiervoor: deze ja ren mogen gerust beslissend voor het hele leven worden ge noemd. In z'n jeugd vertroeteld Nu gaat het bij de opvoeding tot gezondheid beslist niet alleen om gewichtstoeneming, een goe de lichaamshouding, een gaaf gebit of om voorkoming van in fectieziekten. Het belangrijkste deel van de gezondheidsopvoeding ligt mis schien nog wel op psychisch ter rein: de geneeskundigen raken daar namelijk meer en meer van overtuigd. In veel gevallen van zenuw ziekte bij volwassenen is de oor zaak immers vaak gelegen in een liefdeloze, onverschillige, hard vochtige of juist in een vertroe telende bejegening die deze men sen van hun opvoeders ontvin gen toen ze nog heel jong waren. Gezonde geestelijke groei Het ligt op de weg van de art sen om zenuwziekte te voorbo men, doordat zij de ouders bij brengen wat zij moeten doen en laten om een gezonde geestelijke groei van hun zoons en dochters mogelijk te maken. Meestal zal er meer nadruk vallen op het „nalaten" dan op het doen: geen kleuters afranse len, maar hen ook niet naar de ogen zien of verwennen. Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) en bestand tegen water, vet en oplossingen van zuren en logen. Daardoor is deze wandbekleding. die praktisch geen onderhoud vraagt, bij uitstek geschikt voor keukens, badkamers, douchecel len, toiletten en kinderkamers. Ze ls leverbaar in veie kleuren, mat en glanzend met legelmotief, en wordt met een speciale lijm op elke muur die droog, vast en vlak is, bevestigd. Is de toplaag van polivinyl- ehloride (zegt u maar plastic) op een basis van veredeld papier dan is dat Balacuir. Ze wordt gemaakt in een groot aantal kleuren en dessins, die ook wel zijn voorzien van schaduw- of metaaleffecten. Afwasbaar met water en zeep, bestand tegen schadelijke stoffen en met een grote kras- en slijtweerstand. Breedte 100 cm, dus minder plak- naden. De ondergrond is van pa pier waardoor de behanger deze wandbekleding op normale wijze kan aanbrengen. Een Nederlands kwaliteilsprodukt, waarvoor ook in het buitenland, met name in Amerika, veel belangstelling be staat. Een nieuwe wandbekleding, uitgedacht en gemaakt met Ne derlands vernuft en vakman schap ware wellicht in overwe ging te nemen. TEMIDDEN van haar vier vrolijke drukke broertjes is Marion een vreemd teruggetrokken kind. Ze heeft twee broers boven en twee onder zich, maar noch met de groteren, noch met de kleineren heeft ze ook maar l«et minste contact. Ze gedraagt zich ronduit vijan dig tegen de jongens. Een tijdlang vertoonden de oudste jongens beschermersneigingen tegenover het zusje. Ze wilden haar helpen en voor haar opkomen. Maar als een kleine furie weerde ze alles af, wat van die kant aan hulp kwam. Net zolang natuurlijk tot de jongens er genoeg van kregen en haar lieten „stikken". Toen vervielen ze in een ander uiterste en begonnen Marion te plagen. „Ze is ook maar een meisje. Die doen altijd zo gek", schimpten ze. Als moeder dacht, dat ze haar doch tertje uit haar tent kon lokken, door een beroep te doen op haar gevoel van moe derlijkheid voor de jongere broertjes, vergiste ze zich ook. „Toe pas eens op broertje". „Kom Marion, trek Jantjes jasje eens aan", of „Help jij Jopie even bij het handjes wassen", alles was tever geefs. Er komen uiteraard veel vriendjes van de jongens over de vloer. Dan trekt Marion zich in een hoekje terug en zit daar met een mokkend gezicht. Nog liever gaat ze In haar eentje op zolder zitten en doet gewoon net of ze niets hoort, als ze geroepen wordt. OPVOEDING DIKWIJLS heeft moeder haar aange moedigd, ook eens vriendinnetjes te vragen. Maar Marion hééft geen vrien dinnetjes. Bij geen enkel kind op school kan ze aansluiting vinden. Met spelletjes wil ze niet meedoen en tenslotte laat iedereen haar links liggen. De ouders maken zich zorgen over dit kind, dat de enige in hun gelukkige ge zin is, dat bepaald uit de toon valt. Ze hebben van alles geprobeerd, om haar erbij" te halen, maar niets mocht ge lukken. Moeder werd ongeduldig en begon haar standjes te geven: „Wat mankeert je? Wat heb je te mokken? Heb je niet alles wat je hart begeert? Wees dan tevreden, ondankbaar nest dat je bent". Daardoor leek het nog erger te worden. Marion werd hoe langer hoe ontoegan kelijker. Tot er eens iemand was, die de ouders op het idee bracht Marion niet langer aan te vallen, omdat zij in de grond een diep ongelukkig kind moest zijn. Een kind met een ingeworteld min derwaardigheidsgevoel, dat zich niet op gewassen voelde tegen de vier jongens. HOE het ontstaan is? Wie zal het zeg gen? Maar het idee heerst hier en daar nu eenmaal, dat jongens „meer waard" zijn dan meisjes. Jongens zijn sterker, flinker, ze kunnen een heleboel dingen béter. Zelfs in de jongere broer tjes voelde Marion een bedreiging. Als een kleine egel heeft ze haar stekels op gezet. En iedere straf zal haar méér in de verdediging van zichzelf drijven. Een verdediging, die ze zoekt in het zich afsluiten van anderen. Onbewust zoekt dit kind vermeende minderwaardigheidsgevoelens op te lossen in het ontnemen van de kans aan anderen, om haar te kwetsen. Dit heeft zich langzamerhand niet alleen tot haar broertjes, maar ook tot andere kinderen uitgestrekt. Het zijn de ouders, die haar hier over heen moeten helpen. Met veel liefde en eindeloos geduld. Door haar bij Iedere gelegenheid te bemoedigen en geen kans voorbij 1e laten gaan, om haar te laten voelen, dat zij niet alleen niet de mindere van haar broers is, maar een meisje in bepaalde opzichten zelfs boven jongens uitsteekt. MARCEELE.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7