RADIO DE DIM Amerikaanse wapens voor Indonesië Prof. Beel onderzoekt de regeringscrisis IBBB DE 1 MEI-VIERING Montgomery terug in Londen VERENIGDE STATEN RADIO van 'i Hoff Weero verzicht ZATERDAG 2 MEI 1959 13e Jaargang Nr 4667 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen DE HUIDIGE POSITIE der OPSTANDELINGEN IN INDONESIË iClOTXX Kleding Voerman- de Pauw Nederlandse 400.000ste bezoekster op de Keukenhof „DUBBEL" AMBASSADEUR DANK VAN DE KONINGIN Vele goede wensen hebben mij bereikt op mijn 50e verjaardag. De hartelijkheid daarvan heeft mij zeer getroffen. De uitzonderlijke hoeveelheid van geluk wensen, zowel van of ficiële instanties en van organisaties van verschillende aard, als van particuliere per sonen 'bekenden en onbekenden nopen mij, ditmaal langs deze weg, mijn diepgevoelde Ijl dank te betuigen voor X alle medeleven op die dag ondervonden. Y JULIANA. Soestdijk, 1 mei 1959. Per vliegtuig naar de bollenvelden moeten streven naar een aanpassing van de militaire toestand in Duitsland en Midden-Europa VERKLARING VAN MANSFIELD SIEMENS TYPE C8 GOED FRUITJAAR VERWACHT Appelbomen in volle bloei CLARE BOOTH LUCE GEEN AMBASSADRICE IN BRAZILIË Eisenhower nam met leedwezen kennis van haar besluit OVERVALLERS IN PANAMA GEVEN ZICH OVER 1/OIHlwill Belangrijke platen Dr. DREES SPRAK OP 1 MEI-DAG IN HILVERSUM - PERSCOMMENTAREN OP WESTELIJK VOOROVERLEG ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER FranJcertag WJ abonnement: Terneuzen. Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Administratie-adres: Smldswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 et VRIJE ZEE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Amerika aan In donesië tien grote transport vliegtuigen van het type C-130 zal verkopen, 15 bommenwerpers B-25 en 20 jachtvliegtuigen Mus tang F-51, voorts is aan een Amerikaanse onderneming ver gunning verstrekt voor de ver koop aan Indonesië van nog vijf tien jagers F-51. Amerika stelt bij militaire le veranties als voorwaarde, dat het materiaal uitsluitend zal worden gebruikt voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid en voor de rechtmatige verdediging van het land, conform de begin selen uit het handvest der Ver. Naties. In gezaghebbende Amerikaan se kringen zegt men dat de vrees die men in enkele Europese hoofdsteden zou kunnen koeste ren voor een ander gebruik van het oorlogsmateriaal door Indo nesië, ongegrond is. Men wijst in dit verband in officiële Ameri kaanse kring op de verklaring die de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, onlangs in Australië heeft afge legd. Hij zei dat het geschil met Nederland over Westelijk Nieuw- Guinea langs vreedzame weg moest worden opgelost. Een woordvoerder van 't State Department heeft meegedeeld dat Nederland op de hoogte was van het Amerikaanse voornemen tot verkoop van wapens aan In donesië. Uit doorgaans betrouwbare diplomatieke bron vernam Reu ter, dat de Indonesische opstan delingen in Sumatra en Celebes door hun acties thans meer rege ringstroepen binden dan te eni ger tijd sedert in begin 1958 de opstandige bewegingen begon nen. Op Sumatra, waar de opstan delingen een taktiek volgen van guerilla-overvallen, worden naar het zeggen der opstandelingen 4 tot 5 legerbrigades bezig gehou den. De opstandelingen hebben in de afgelopen weken tweemaal een overval gemeld van het vlieg veld in de Minahasa, aldus voren genoemde zegslieden. Hier is de Indonesische regering een groot scheepse aanval te land en in de lucht tegen hen begonnen. Maar, aldus deze zegslieden, er bestaat geen kans dat in een na bije toekomst de opstandelingen in staat zullen zijn, hun gezag te vestigen, noch op Sumatra noch op Celebes. Zij voegden hieraan toe, dat naar verluidt kleine groepen op standelingen voor africhting naar gebieden overzee zijn ge zonden. Er werd niet bij gezegd naar welk land, alleen dat dit in zuidoost-Azië zou zijn gelegen. (Advertentie) toonaangevend- weer schitterende nouveauté's ontvangen Alleenverkoop Terneuzen Het kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft gisterochtend ten paleize Soestdijk prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Staat, ontvangen. De Koningin heeft prof. Beel verzocht, de mogelijkheden om tot een spoedige oplos sing van de huidige crisis te geraken, te willen onderzoeken. De woordvoerder van prof. Beel deelt mede, dat deze de komende dagen denkt nodig te hebben voor de bestudering en de formulering van het regeringsprogram. Tusser de vele duizenden Duit se en Belgische bezoekers, die gisteren de Keukenhof bezoch ten, kocht de Nederlandse mevr. G. F. Franssenvan Dijk uit Hil versum gistermorgen het toe gangsbewijs met het nummer 400.000. Zij werd door enkele bestuurs leden van de tentoonstelling ont vangen. De heer A. M. Belle overhandigde haar een bouquet gemengde parkiettulpen en een uit zilver gedreven tulp als blij vend aandenken. Bij het gesprek in de bestuurskamer bleek, dat mevrouw Franssen, die een lief hebster van tulpen is, zich bij zonder voor de kwekerij en han del interesseert. Zelf heeft zij duizenden tulpen in haar tuin, die zij tracht over te houden. Tips over de behandeling van bloembollen kreeg zij dus uit de eerste hand. Ze was zeer ver heugd te vernemen, dat narcis sen en blauwe druifjes, mits goed afgedekt tegen de vorst, jarenlang op dezelfde plaats kun nen blijven staan. Na dit gesprek heeft men een rondwandeling over het terrein gemaakt, waar bij mevrouw Franssen in het pa viljoen ook nog een klein lesje kreeg in bloemschikken. De Australische regering heeft besloten in Brussel een ambas sade te vestigen. Dit werd bekend gemaakt door Richard Casey, de Australische minister van Bui tenlandse Zaken. De Belgische legatie in Can berra zal tot ambassade verheven worden. De huidige Australische ambassadeur in Nederland, sir Edwin McCarthy zal de eerste ambassadeur van Australië in België worden. Hij zal zijn post te 's-Gravenhage niet verlaten en dus twee ambassades leiden. Y Y Y Y 9 Y Y Premier Chroesjtsjef heeft vrijdag op het Rode Plein in Moskou samen met de andere Sowjetleiders en gasten uit 50 landen de grote 1 mei-parade afgenomen. In het militaire deel van de stoet werden raket batterijen, zware mortieren en kanonnen meegevoerd. In het burgerlijke deel werden ter ver heerlijking van de Sowjet-we tenschap modellen van Spoet niks en ruimteraketten meege dragen. De Sowjet minister van De fensie, maarschalk Malinofs- ki verklaarde in een toespraak dat het Westen op alle mogelij ke manieren probeert de vre descampagne van de Sowjet Unie tegen te werken. Doch de Sowjets bevestigden nu opnieuw hun „onwankelbare verlangen om in vriendschap en samen werking te leven met de volken van Engeland, Frankrijk, Ame rika en alle andere landen", zo meldt „Tass". In Peking werd de traditio nele parade afgenomen door het nieuwe staatshoofd, Lioe Sjao-Tsji, die naast zijn voor ganger, Mao Tse-Toeng op een (Advertentie.) Veldmaarschalk Montgomery is vrijdag uit Moskou in Lon den teruggekeerd. Over zijn bezoek aan Moskou zei hij,,De gehele zaak is een persoonlijke aangelegenheid en wat ik vernomen heb is m ij n zaak". Montgomery zei dat hij niet de kwestie van een topconfe rentie had besproken. Op vragen van verslaggevers wat zijn mening is over de voor uitzichten voor het welslagen van een topconferentie, ver klaarde hij„Ik weet het wer kelijk niet, ik ben geen politi cus". Hij ontkende dat hij van plan is aan premier MacMillan ver slag over zijn bezoek uit te bren gen. Op de vraag„En als iemand dat vraagt?" riep hij uit„Ah, als ze me dat vra gen". In antwoord op een gestelde vraag over zijn jongete televi sie-interview over de Ameri kaanse radio dat zeer is gekri tiseerd, zei hij dat hij met de commentator van het radiosta tion acht uur had gesproken en dat zij zeer veel plezier hadden, gehad. Een groot deel van het interview had een schertsend karakter gehad en het was mo gelijk dat bepaalde verklarin- Uit Frankrijk en een enkele maal uit Engeland komen sinds veertien dagen chartervliegtui gen naar het Rotterdamse vlieg veld met passagiers, die op deze wijze naar ons land komen om de bloeiende bollenvelden te zien. Van Rotterdam uit gaan zij dan per bus om van de bloemen pracht te genieten. Gistermorgen arriveerde de duizendste gegadigde uit Parijs en ter gelegenheid hiervan kreeg zij een bos tulpen aangeboden bij aankomst op de luchthaven „Rot terdam". gen die waren uitgezonden los van hun samenhang waren ge weest. Indien ik vrienden aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan heb bezeerd dan bied ik hun zonder enige reser ve mijn oprechte verontschul digingen aan, aldus Montgome ry. Een conservatief lid Dame Irene Ward, heeft vrijdag bij het Lagerhuis een motie inge diend waarin Montgomery we gens zijn televisiegesprek wordt gekritiseerd. Er is geen datum voor een debat over de motie vastgesteld. De Amerikaanse democratische senator Mike Mansfield, een vooraanstaande figuur in de Se naat in Washington, meent dat de Verenigde Staten moeten streven naar een aanpassing van de militaire toestand in Duits land en Midden-Europa, ter ver mindering van liet gevaar dat bij ongeluk of door een uitdaging een oorlog zou ontstaan. In een rede voor het Ameri kaanse genootschap voor buiten landse politiek te Pittsburg ver klaarde hij vrijdag, dat de belan gen van de Verenigde Staten, de vrijheid en de beschaving niet gediend zijn met een onbeperkt voortduren van de huidige mili taire toestand in Berlijn en Duits land. Het is niet voldoende dat de Verenigde Staten in Duitsland voet bij stuk houden als doel op zichzelf. De standvastigheid die nen zij te gebruiken om vorde- Advertentie Dit is een van de toestellen uit de nieuwe" SIEMENS-serie 1958-'59 Superieure techniek. Maximaal luistergenot. NOORDSTRAAT 81-86 Telefoon 2573 Terneuzen ringen te maken in de richting van meer billijke rationelere en zich geleidelijk ontplooiende voorwaarden voor een vrede. Dit was volgens Mansfield de uit daging van de komende onder handelingen met de Sowj et-Unie over Berlijn en Duitsland. In Berlijn moeten wij streven naar een minder storende toe stand, aldus de senator, en niet slechts door het wijzigen van de Westelijke positie in die stad, zo als de Russen hebben voorge steld, doch wellicht door het wij zigen van de status van de ge hele stad, door internationalisa tie van geheel Berlijn onder con trole van de Ver. Naties of an der internationaal toezicht, als tussentijdse regeling. Dan dient men volgens hem te zoeken naar een aanpassing van de militaire toestand in geheel Duitsland en Centraal-Europa, zodanig dat de mogelijkheid dat door een ongeluk of een plaatse lijke provocatie een oorlog ont staat, wordt verminderd. En ten slotte zou men, om te komen tot een verspreiding van de volledige politieke vrijheid over geheel Duitsland en tot een hereniging van Oost- en West-Duitsland, meer dan tot op heden, de West en Oostduitsers moeten inscha kelen. Voor alles dienen wij eerlijk te erkennen, aldus de senator, dat er in Duitsland iets moet veranderen en wel in overeen stemming met de realiteit van het ogenblik en door middel van evenwaardige concessies van bei de zijden. In de „Over Betuwe" staan nu de appelbomen, met uitzonde ring van de late soorten, in volle bloei. De pruimen en kersenbloei is afgelopen, ook die van de peren is geëindigd. Van nachtvorstschade is nog niet veel te bespeuren. Wel schijnt de eerste bloem van de vroege aardbeien geleden te heb ben en ook van de te velde staan de aardappelen is het jonge loof iets aangetast, maar hoger bo ven de grond is niets merkbaar van de vorstinvloeden. Zo te zien en onder voorbe houd van nadelige natuurinvloe- den mogen er wel verwachtingen gekoesterd worden van een goed fruitjaar. Mevr. Clare Booth Luoe heeft vrijdag- bedankt voor de functie van Amerikaans ambassadrice in Brazilië. President Eisenho wer heeft „met leedwezen" hier van kennis genomen. Zij heeft de president een brief geschreven, waarin zij verwijst naar de herrie die er rond haar persoon is ont staan nadat de Senaat haar voor deze functie had voorgedragen bij Eisenhower. „Het vertrouwen in mij is vergiftigd door bijzon der kwaadaardige beschuldigin gen tegen mijn persoon", aldus mevr. Luce. De voornaamste tegenstander van mevr. Luce was de democra tische senator Wayne Morse, die getracht heeft haar benoeming tegen te houden op grond van de overweging dat zij geen maat had weten te houden bij haar aanvallen op wijlen president Roosevelt en ex-president Tru man. Mevr. Luce reageerde op de stemming in de Senaat met een verklaring waarin zij opmerkte dat haar moeilijkheden verschei dene jaren geleden begonnen waren en wel op het tijdstip dat senator Morse „een klap van de molenwiek" kreeg. Dit leidde tot een heftige woor denwisseling in de Senaat. President Eisenhower, die vrij dagmorgen met mevr. Luce ge sproken heeft, verklaarde woens dag dat haar opmerking vol komen menselijk was geweest en niet bedoeld was om de Se naat in diskrediet te brengen. De republikeinse senator Ho mer Capehart verklaarde later op een persconferentie dat hij de Senaat zal verzoeken senator Morse te berispen voor diens op treden tegen mevr. Luce. Senator Capehart zei dat Morse hoogst onverantwoordelijk had gehan deld. Morse heeft n.l. de arts van mevrouw Luce telefonisch ge vraagd of zij wel eens psychia trisch behandeld was. Fernando Lobo, lid van de commissie van onderzoek van de organisatie van Amerikaanse staten, heeft meegedeeld dat de invallers in Panama zich onvoor waardelijk hebben overgegeven te Nombre de Dios. balkon van de „Poort des He melse Vrede" stond. In het ge zelschap bevond zich ook de Pantsjen Lama de door Peking aangestelde heerser van Tibet. Gedurende 214 uur zagen zijde stoet aan zich voorbij trekken. Onder de vele leuzen die mee gedragen werden, waren er die verklaarden dat „Tibet een on afscheidelijk deel van China" is. In West-Berlijn namen een half miljoen mensen deel aan een grootse demonstratie op enkele honderden meters van de grens met Oost-Berlijn. In het communistische stadsdeel werd op hetzelfde ogenblik een parade gehouden die werd ge opend door militairen en tanks. De leuzen op de spandoeken in het Westelijke stadsdeel riepen op tot verwerping van de Sow- jet-voorstellen voor neutralisa tie van West-Berlijn. De circa 550.000 mensen in de Oostber- lijnse optocht eisten, volgens de leuzen die zij meedroegen, pre cies het tegenovergestelde. Zowel de Oostberlijnse als de Westberlijnse politiepatrouilles aan de grens tussen de twee stadsdelen waren versterkt om incidenten te voorkomen. In Belgrado is evenals in de voorgaande twee jaren geen massale demonstratie gehou den. Wel waren er in het ge hele land concerten en sport manifestaties georganiseerd. In Warschau nam de Poolse leider Gomulka, staande naast president Soekarno van Indo nesië, een parade af, die werd geopend door groepen meisjes met hoelahoepels. Muziekkorp sen speelden o.a. Westelijke marsen als „Colonel Bogey" en .When the Saints come mar ching in". Parijs deed het dit jaar zon der demonstraties. Duizenden jongemannen kochten het tra- ditionle boeketjes lelietjes-van dalen voor hun geliefde. Een delegatie van sjouwers van de Parijse hallen bood bloemen en •vruchten aan president en me vrouw De Gaulle aan. In Rome trokken tienduizen den arbeiders naar de St. Pie- ter, waar de Paus een speciale mis las. (Advertentie) Advertentie BINNENVERINGBEO HAZEI-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED verkrijgbaar bij: (Advertentie)! terhW14* TEL. 2573 Dr. W. Drees heeft vrijdag morgen op een 1 mei-bijeen komst van de Partij van de Ar beid in Hilversum, in „Ons Ge bouw" een rede gehouden, waar. in hij een vergelijking trok tus sen de omstandigheden rond de eeuwwisseling en die van nu op het brede sociale terrein. De 1 mei-viering is een sym bool, een internationaal sym bool van het streven naar meer rechtvaardigheid en ook naar meer verbondenheid tussen da mensen over de gehele wereld, aldus dr. Drees. Natuurlijk blij ven er nog verlangens over, dia dr. Drees samenvatte als volgt: „Verhoging van welvaart, het dienen van de gerechtigheid en de verdediging van de.vrijheid". Spreker betreurde de voorstel ling in onze tijd van de kant van deniet-socialisten, als zou de Partij van de Arbeid slechts streven naar een verbetering van de materiële welstand, naar loonsverhoging derhalve en als zou deze partij geen oog hebben voor verhoging van de produk- tiviteit. Spreker wijdde tenslotte en kele woorden aan de kabinets formatie, maar dan meer zoals hij het noemde „als een belang stellende toehoorder en kran tenlezer". Men struikelt aldus dr. Drees, op de zgn. moeilijke departementen en men spreekt in Nederland over populaire en minder populaire departemen ten en onze politieke tegen standers vragen zich af, hoe de uitslag van de verkiezingen in 1963 zal zijn. Spreker was ervan overtuigd, dat de Partij van de Arbeid met alle strijdlust en met alle kracht een goede oppositie zou kunnen gaan voeren. In de westelijke perscommen taren op het overleg dat de Wes telijke ministers van Buitenland se Zaken van de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk en W. Duitsland te Parijs hebben ge houden ter voorbereiding van de conferentie met de Russen te Genève, wordt de nadruk gelegd op de snelheid waarmee men het eens is geworden over de te vol gen gedragslijn. Anderzijds wordt echter gezegd, dat het Westen het in Genève moeilijk zal krij gen, doordat het, voorlopig al thans, het initiatief aan de Sow- jet-Unie heeft verloren. KOUD WEER Vanuit het westen kwam een rug van hoge luchtdruk nader bij, welke er voor zorgde dat de nog aanwezige bewolking ge leidelijk naar het oosten is weg getrokken en van het westen uit de opklaringen zich naar 't oosten konden uitbreiden. In de avond nam de bewol king vanuit het westen alweer toe, op de nadering van een koudfront. Langs dit front ont wikkelde zich boven de Noord zee een afzonderlijke depressie- kern, samenhangend met een hoeveelheid koude lucht in de hogere luchtlagen. Beide syste men trekken oostwaarts en het ziet er naar uit dat wij ons van daag in de noordwestelijke stro- ZON MAAN op onder op onder Mei 3 5.09 20.06 3.31 15.40 4 5.07 20.08 3.54 16.44 5 5.05 20.10 4.17 17.48 6 5.03 20.11 4.41 18.50 7 5.01 20.13 5.08 19.51 ming achter het koufront be vinden. In de aangevoerde lucht zuilen opklaringen door buien worden afgewisseld en zal het kwik niet ver boven de tien gra den uitkomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Nu en dan buien Wisselend bewolkt met nu en dan buien, maar aan de kust ook flinke zonnige perioden. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Koud weer. ZONDAG 3 MEI. Breskens 11.24. Terneuzen 11.59 Hansweert 0.39 Walsoorden 0.49 MAANDAG 4 MEI. Breskens 11.43 Terneuzen 0.20 Hansweert 1. Walsoorden 1.10 11.45 12A0 12.50 12.13 12.48 1.28 L38

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1