ü&zew die ¥eü Nelle's koffie en ttiee! Van Nelle bes Eric de Noorman De ring van Fergus RADIO EN TELEVISIE de verf voor 91 schilderfeest AGENDA Vrijdag 1 roei 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Nederlandse emigranten in Zuid-Afrika slagen voor 98 procent Russisch diplomaat in Rangoon overspannen Canadese militie wordt omgezet in B. B. De race door de St. Laurens-zecwcg JUISTE VOORLICHTING s.v.p. Van Nelle's koffie: f l.74 Van Nelle's thee: Vraag onze cadeaufolder bij uw winkelier of bij Van Nelle, afd. cadeaus - Postbus 817, Rotterdam ZWITSERLAND EN DE ATOOMWAPENS Nieuwe premier in Saargebied Gelegenkeidsstempel MONTGOMERY IN RUSLAND RUSLAND VERWERPT AMERIKAANSE NOTA DE ONTVOERING VAN PARKER „Van de Nederlandse emigran ten, die de Unie van Zuid-Afrika als hun vaste woonplaats heb ben verkozen, is zeker 9S procent geslaagd, de een meer de ander minder al naar gelang de capa citeiten en de kansen". Dit is de mening van de secre taris der Nederlands-Zuidafri- kaanse Vereniging jhr. mr. K. E. O. von Bose, die zojuist is terug gekeerd van een drie-maandsê oriënteringsreis naar de Unie, waar hij zich vooral heeft ver diept in het vraagstuk der emi gratie. Hij ontmoette tijdens zijn mis door dit uitgestrekte land honderden emigranten en voerde talrijke gesprekken over het we dervaren dezer Nederlanders. In het algemeen slaagt de emi grant erin, na een wat moeilijke cn zuinige beginperiode, zijn kans daar goed te grijpen. Hij js een harde werker en vindt in de Unie veel waardering. Zijn Ken R sische diplomaat, die dinsdag door zijn collega's naar een ziekenhuis in "Bangoon was eebracht wegens een bewuste loosheid na het gebruik van slaapmiddelen, is woensdag uit liet raam van dat ziekenhuis gesprongen. Hij zette het op 'n lopen, maar werd spoedig door collega's ingehaald, die hem naar de ambassade brachten, na hem een kalmerend middel te hebben gegeven. Het is ver moedelijk de militaire attaché. Toen hij woensdagochtend in het ziekenhuis bij bewustzijn kwam, uitte hij in het Engels allerlei beschuldigingen aan het. adres van de Russen. Hij zei dat hij zich niet zou laten ar resteren, maar een einde aan zijn leven zou maken. Hij sprong uit het raam toen de Rus, die naast zijn bed had ee- zeten, met, de ambassade telefo neerde. De Canadese militie die 41.000 man telt, zal bijna gehêel wor den omgezet, in een dienst voor de bescherming der burgerbe volking, zo is donderdag in een witboek over de defensie in Ot tawa bekendgemaakt.. Uit, goedingelichte bron ver luidt, dat. de militie als gevolg hiervan haar artillerie, tanks en mortieren zal moeten af staan. In het witboek wordt voorts bekendgemaakt, dat er voor de marine een tankschip van 22.000 ton zal worden gebouwd, dat tegelijkertijd drie schepen in volle zee zal kunnen bevoorra den. (Advertentie) speciale instelling op het berei ken van zijn doel, n.l. materiëie- en positieverbetering, doet hem onderscheiden van de Zuidafri kaner en plaatst hem wat ge- isoleerd in de gemeenschap. Een uitzondering hierop vormt de kerkelijk georiënteerde emigrant, die dank zij vele activiteiten, vrij snel in de kerkelijke kring wordt opgenomen. „De emigrant in Zuid-Afrika en ook in Rhodesia krijgt in dit onmetelijke land veel eerder be loning naar kunnen dan in zijn geboorteland, waar veel initia tief en ontplooiing wordt belem merd door allerlei voorschriften, diploma's en andere omstandig heden", zo zei mr. Von Bose. Dat desondanks het percentage teruggekeerde emigranten voor Zuid-Afrika het hoogst is. acht hij te wijten aan de onvoldoende instelling van de vrouw op de gehele nieuwe situatie. De vrouw, die in de Unie een Ne derlands sprekende en derhalve een zekere haar bekende levens gemeenschap meent te vinden, wordt bij het ontdekken van het tegendeel vrij snel gedesillusio neerd en krijgt heimwee. In vele gevallen keert het gezin dan te rug, dorh dikwijls kan men het in Nederland niet goed vinden en vertrekt men opnieuw naar de Unie. dan voórgoed. Mr. Von Bose heeft in zijn vele lezingen in de Unie herhaalde lijk gepleit voor het wijder open zetten van de deur voor emi granten. Thans staat de deur ..slegs on 'n skreffie nop" n.l. uitsluitend voor wie in ambtelijke kringen in Nederland ..geschool de vaklieden" heten. De heer Von Bose zegt uit er varing te weten, dat ook andere dan geschoolde arbeiders gaarne een nieuw bestaan zouden willen opbouwen in dit land met zo vele mogelijkheden. Bij het. binnenlopen in de ha ven van Milwaukee, een stad van een half miljoen inwoners in Winconsin, werd de „Prins Johan Willem Friso" eën vor stelijk welkom bereid. Uitgeva ren brandweerboten fungeerden als drijvende fonteinen, terwijl straalvliegtuigen, bij wijze van groet, over de 4000 ton metende vrachtvaarder vlogen. Tijdens het binnenvaren van de „Prins Johan Willem Friso" werden vanuit hefschroefvlieg- tuigen bloemen in de haven uitgeworpen. Gezagvoerder S. Klein werd op hartelijke wijze door de bur gemeester van Milwaukee, Frank Zeidler, de havendirec teur, Harry Brockel, en andere autoriteiten begroet. Burgemeester Zeidler ver klaarde in een toespraak: „Dit is het glorierijke begin van een langdurig tijdperk van uitbrej. ding der scheepvaart. Laten wij hopen dat dit niet slechts tot wederzijds economisch voordeel wijs en Kunsten F. J. Röder is tussen ons en de volken, waar mede wij handel drijven, zal leiden". Het. gemeentebestuur van Mil. waukee heeft de rederij van de „Prins Johan Willem Friso", de „Oranje-Lijn", een zilveren ró- zenschaal aangeboden. Gezag voerder Klein kreeg een eiken houten barkast met karaf en glazen. Geachte redactie, Volgens het verslag in uw blad heeft een onderwijskracht van de ambachtsschool te Terneuzen op een „voorlichtingsmiddag" tfidens een openbare les gezegd, dat voor een leerling van de am bachtsschool zelf de weg open staat naar de T. H. in Delft en Eindhoven. Aangenomen dat het verslag juist is, heeft de bedoelde ieraar verzuimd erbij te zeggen, hoe die leerling dat kunststukje moet klaarspelen. Aan de T. H. (Technische Hogeschool) kan men studeren en het ingenieursexamen afleg gen, indien men in het bezit is van het B-diploma H. B. S. of Gymnasium B. Ieder die maar iets van exa- v/n"u en S!u:Up is er zich van bewust dat slechts de knap- ,me -,e spreken van be gaafde leerlingen, de studie aan de r H. tot een goed eind kun nen brengen. En die knappe leerlingen, mijn heer de redacteur, gaan beslist met eerst naar de ambachts- school. Wii vragen ons echter af, wat Wen met zulk een „voorlichtin2" op het oog heeft. Dat er wel eens goede leerlin gen van een ambachtsschool naar de M. T. S. gaan (nu H. T. S.), is hekend en dat is werkelijk al een prestatie, maar de Teehnisehe Hogeschool blijft ook voor een goede ambachtsschoolleerling on bereikbaar. Laten wij toch met beide benen op de grond blijven staan. Wat schieten de ouders met zuil; een „voorlichting" op? De ambachtsschool geeft ook geen middelbaar onderwijs zoals het verslag wil suggereren, maar lager technisch onderwijs. Het ware beter, els ieder op zijn terrein bleef. Aan luchtspie gelingen hebben de ouders niets. Wij zijn benieuwd of het bestuur van de ambachtsschool en de in spectie van het Nijverheidsonder wijs zich met deze opgeschroefde reclame kunnen verenigen. Met dank voor de plaatsing. EEN BELANGHEBBENDE VADER. Deze ideale twee drinken op hun grote feestdag - en alle dagen daarna: VAN NELLE'S koffie en thee (óók „de ideale twee"). Die gaan, door hun spreek woordelijke kwaliteit, ,,'n leven lang mee" in on telbare gelukkige gezinnen. Die geur, - die smaók, - die krócht... dót 15 klasse, dat is kwaliteit! Dit is koffie, zoals koffie moet zijn, - waar u naar ver langt,-elke dagopnieuw! Van Nelle's ROODMERK koffie per 250 gram Houdt u van 'n kop lekkere, zeer geurige thee, - zoals de Engelsen die zo graag drinken Neem dan Van Nelle's ASSAM thee. Dat is een heerlijke Engelse melange. Die zal u zeker bevallen! De ideale twee: Van Nelle'akoffie entheel Van Nelle's ASSAM-thee 90 ct per 100 gram PAARSMERK f l.52 De Zwitserse beweging tegen kernbewapening heeft donder dag de eerste stap gedaan die moet leiden tot een volksstem ming over de vraag of de Zwit serse strijdkrachten al dan niet met atoomwapens moeten wor den uitgerust. Een afvaardiging van de be weging bracht een bezoek aan de bondskanselarij te Bern en overhandigde daar een verzoek schrift dat volgens de leden van de delegatie ondertekend is door ruim 73.000 Zwitsers, die willen dat de regering de kern wapens verbiedt. Voor het houden van 'n volks stemming zijn in Zwitserland 50.000 handtekeningen nodig. Zoals bekend heeft, de Zwit serse regering in juli van het vorig jaar bekendgemaakt, dat haar strijdkrachten met kern wapens zullen worden uitge rust. De oud-minister van Onder wijs en Kunsten F. J. Roeder is donderdagmorgen tot minister president van het Saargebied gekozen. Hij volgt in deze func tie premier E. Reinert op, die op 23 april j.l. bij een auto-on geluk om het leven kwam. Röder kreeg 28 stemmen vóór (christen-democraten en so ciaal-democraten) en 12 tegen (liberalen). Op 7 mei wordt ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse vereniging van postzegelverzamelaars in het hotel „Hof van Holland" te Hilversum een postzegelten toonstelling gehouden. In de tentoonstellingsruimte zal een brievenbus worden ge plaatst. De daarin gedeponeer de gewone correspondentie zal van een afdruk van een bijzon der rubberstempel worden voor. den voorzien. De Britse gepensioneerde veldmaarschalk Montgomery heeft woensdag zijn eerste on derhoud met de Sowjetrussische premier Nikita Chroesjtsjef ge had; het gesprek duurde twee uur. Voor en na hun beraad slaging poseerden Montgomery en Chroesjtsjef voor Russische fotograven, die opnamen maak ten voor dagbladen en nleuws- journaals. Montgomery vertrekt vrij dagmorgen a.s. per vliegtuig weer naar Engeland. Montgomery gebruikte later het middagmaal in een clubge bouw van het rode leger. Hier zaten onder meer aan de staf chef van het rode leger, maar schalk Sobolofski en de Sow jetrussische minister van landsverdediging, maarschalk Malinofski. Chroesjtsjef en Montgomery verschenen, na hun besprekin gen in het kremlin, grinnikend in het openbaar. Zij hadden het toen over voetbal en zij verge leken elkanders onderscheidin gen. Montgomery zei dat zijn on derhoud met Chroesjtsjef, waarbij alleen maarschalk So- bolofsky tegenwoordig was, in een „uitstekende" sfeer was verlopen. Op zijn voorstel zou hij donderdag weer met Chroes jtsjef praten. Ook zal hij don derdag zijn gesprekken met militairen welke de eerste dag zeer „hartelijk" waren, hervat ten. Rusland heeft de Amerikaan se nota, waarin het Russische protest tegen 't vliegen op gro te hoogte door de luchtcorri- dors naar Berlijn van de hand werd gewezen, verworpen, zijnde „van alle juridische grond ont bloot". De Sowjet-Unie verklaart opnieuw dat dergelijke vluch ten gevaar opleveren en zij ver wacht, dat de Amerikaanse autoriteiten passende maatrege- len zullen nemen. ZATERDAG 2 MEI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Gew. muz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.55 Hoogmis; 10.45 Gram.; 10.55 Waterst.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmeded.); 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Amus. muz.: 13.45 Voor de jeugd; 14.10 Fanfare orkest en mannenkoor; 14.45 Gram.; 14.50 Voor de jeugd; 15.20 De schoon heid van het Gregoriaans; 15.50 Voetbalreportage: 17.10 Engelse les; 17.30 Gram.; 17.40 Lichte mu ziek; 18.00 Journ. en weekoverz.; 18.10 De springplnak; 18.30 Voor de jeugd; 18.45 Vragenbeantw.; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Caus.; 19.40 Radio Filh. ork.; 20.20 Gr.; 20.35 Gevar. progr.: 21.55 Caus.; 22.05 Amus. muz.; 22.35 Wij lui den de zondag in. Aansluitend Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Caus.; 9 00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.45 Zigeunerork.; 11.15 Cabaret; 11.45 Klavecimbelrecital; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.33 Hammondorgel en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.; 13.40 Sportnws; 14.05 Voor de jeugd; 14.40 Gram.; 14.50 Fries progr.; 15.15 Mannenkoor; 15.30 Caus.; 15.45 Concertgebouwork.; 16.25 Boekenwijsheid; 16.45 Or gelspel; 17.00 Gram.; 17.30 Week- journaal; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Operaconc.; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 In Bijbelland; 19.55 Caus.; 20.00 Nws; 20.05 Thuis best? sketch; 20.13 Gevar. progr.; 21.30 Soc. comm.; 21.45 Strijksextet; 21.15 Het hangt aan de muur en i et tikt; 22.40 Gram.; 23.15 Nieuws; 23-30 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gesproken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Radio Almanak; 14.30 Jour naal; 15.00 Gram.; 16.00 Omroep- ork.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper en lit. kal.; 17.20 Liturgische gezangen; 17.30 Gr.; 18.00 Kamerkoor; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Gram.: 20.00 Cabaret: 21.00 Gev. progr.: 22.0 Nws; 22.15 Amus. ork.. 23.00 Nws; 23.05 Gram. I Televisieprogramma's. NED. TV: 14.45—16.30 Eurovi sie: Voerbalwedstr. Luton Town Nottingham Forest; 20.00 Jour naal en weeroverz.; 20.20 Film reportage: 20.30 Met „Een beetje" Europa rond..; 20.55 Film; 21.20 Je neemt er wat van mee. BELG. TV (VI.): 14.45—16.50 Voetbalwedstr. (Cup Final); 17.00 Voor de jeugd; 19.e Logboekno tities; 19.10 Postzegelrubr.; 19.30 Nws; 19.45 Panorama; 20.15 Film; 20.30 Amus. progr.; 20.55 Burch ten v. d. Geest; 21.25 Je neemt er wat van mee; 22.10 Feuilleton; 22.35 Nieuws. *9. Met donderende hoeven sto ven de ruiters van Griffan op de aanvallers in, een dodelijke rü van lansen naar voren gericht. Eric beseft dat hiertegen weinig te beginnen is. Bukkend rent, hij voor zijn leven naar het struikge was boven op de hellirtg, waar de paarden tenminste niet kunnen komen. Vanuit zijn ooghoeken ziet hü overal om zich heen Fergus' man nen vluchten. De piratenhoofd- man stormt dicht achter Eric voort tot dreunende hoeven ach ter hen opklinken. Met een snelle blik over de schouder gooit Eric zich ter zijde. H(j hoort Fergus een waarschu wende kreet slaken en voelt een dreunende klap tegen zün schou der. Met alle kracht die in hem is springt hij opzij en de ruiters stor men rakelings langs hem heen. Ogenblikkelük springt de Noor man weer op en rent zigzaggend naar het dichtstbyliggende bosje. Hü heeft een hevige pün aan zün schouder en voelt zich ineens dui zelig, maar hü heeft geen t'üd er op te letten, want een speer scheert langs hem heen als hü blindelings het struikgewas bin nendringt en zonder op of om te zien voortrent in een vertwüfelde poging deze dodendans te ont komen VRIJDAG 1 MF,I. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Trapéze". Café „La Belle Vue", 14 tot 22 uur: Kampeershow. Concertgebouw, 8 uur: 1 meifeest 1959. AXEL: Stadsherberg, 8 uur: Vergadering tot oprichting van een diepvries-installatie in coöp. verband. ZATERDAG 2 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Trapéze". Concertgebouw, 8 uur: „De wet van de prairie". Café La Belle Vue, 1422 uur: Kampeershow. SPUI: Terrein v.v. Spui, 6.30 uur: Spui—Comeyrib. SLUISKIL: Terrein Veldstr.: Voetbalwedstrijd t.b.v. Sluis- kilse bejaarden. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 u.: „Vrijheren van 't woud". De „Nationale Vereniging ter Bevordering van de Belangen der Gekleurden" heeft presi dent Eisenhower telegrafisch verzocht, het nodige te doen „ter bescherming van het leven en de rechten van de burgers in die gebieden waar de staats- autoriteiten zulks weigeren". De ontvoering en waarschijnlijke lynching van de jonge neger Mack Charles Parker, die en kele dagen geleden uit de ge vangenis te Poplarville in de staat Mississippi werd gehaald waar hij zat opgesloten op be schuldiging vón aanranding van een blanke vrouw, toont de noodzaak van een optreden der federale regering opnieuw aan, aldus het telegram van de ge noemde vereniging. Inmiddels heeft een Newyorks radiostation een bedrag van 5000 dollar uitgeloofd voor in lichtingen die kunnen leiden tot aanhouding van de ontvoerders van Parker.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5