38 ct Vrijdag 1 mei 1959 Advertentie) Viering van 50ste verjaardag van Nog witter... 5 J 6 H. M. Koningin Juliana te Axel stralend wit... Gemeente Terneuzen A.C.S.vanBredaVriesman Uitspraken Raad voor de Scheepvaart van onbreekbaar plastic bij voor Uw afwas, i voor Uw schoonmaak 3 EEN SUNLIGHT PRODUKT KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP AANVARING OP DE NOORDZEE Duitse kustvaarder met man ~n muis vergaan OE GEHUURDE ECHTGENOOT DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 De burgemeester van Terneu zen maakt in verband met richt lijnen, aangegeven door de Com missie Nationale Herdenking, de volgende algemene bepalingen en aanwijzingen bekend, waar voor aller medewerking wordt verzocht. Dit jaar zal de Dodenherden king worden gehouden op maan dag 4 mei 1959. Herdacht zullen hierbij worden militairen van de Nederlandse strijdkrachten, zee lieden, verzetsstrijders en de ge allieerde militairen die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van het Koninkrijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als Ne derlands onderdaan ten gevolge van tegen hen gerichte vijande lijke actie zijn omgekomen. Verzocht wordt van des avonds 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen van alle openbare gebou wen, particuliere woningen en vaartuigen halfstok te hangen. To 19.40 uur vertrekt de „stille tocht" vanaf de Markt. Aan deze tocht kan een ieder deelnemen. Bij het formeren van de stoet op de Markt wordt ver zocht in rijen van 6 a 8 personen aan te sluiten. Van 19.40 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de kerk klokken luiden. Om 20.00 uur precies zal, na dat 30 seconden tevoren door middel van de ontsteking van de straatverlichting dit tijdstip is aangekondigd, in de gehele ge meente gedurende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen, waarna teruggewan deld wordt naar de Markt, waar de muziekvereniging „Harmonie Terneuzen" het Wilhelmus zal spelen, hetwelk zwijgend zal wor den aangehoord. Eerst daarna kan de stoet als ontbonden wor den beschouwd. De weg naar de plaats der plechtigheid wordt te voet en in volkomen stilzwijgen afgelegd zonder vlaggen of vaandels. Deze z.g. „stille tocht" kent rang noch stand. Rechtstreekse nabe staanden van de gevallenen zul len een bijzondere plaats hebben aan het hoofd van de stoet. De bevolking van Terneuzen wordt hierbij in haar geheel uit genodigd om aan deze stille tocht deel te nemen. Dringend wordt verzocht niet langs de wegen te staan uit nieuwsgierigheid of anderszins, aangezien dit buitengewoon sto rend is voor een goed en orde lijk verloop. Men sluite zieh dus allen aan by de stoet. In de geest van deze herden king zullen de openbare verma kelijkheden en verkooplokalitei ten van 19.00—21.00 uur gesloten zijn. Terneuzen, 28 april 1959. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. Nagekomen advertentie arts Wegens sterfgeval afwezig zaterdag 2 mei Ondanks het minder gunstige veer waarmee 30 april begon is er in Axel toch opgewekt en stijlvol feest gevierd. Reeds om 8 uur 's morgens klonken de tonen van de Chr. Fanfare over de gemeente. Deze voerden in verband met de wind richting koraalmuziek uit vanaf de kerktoren in de Pironstraat. Hierna werden Wijdingsbijeen komsten gehouden t.w. in de Gereformeerde Kerk (Vrijge maakt) in de Kerkdreef, door de Ned. Herv. Kerk en beide Gere formeerde Kerken en Gerefor meerde Gemeente. In de R. K. kerk werd door pastoor Uijtdewilligen een H. Mis opgedragen. Door „Hosanna" en drumbands van „Concordia" en Thalia" werden de schoolkinde ren afgehaald en allen dromden samen op het Marktplein voor een te brengen zanghulde. Het Marktplein was geheel gevuld met mensen, waarvan de mees ten zich met oranje hadden ge tooid. Op het bordes van het ge meentehuis had het gemeente- oestuur en het bestuur der Oran jevereniging zich opgesteld. Na een kort inleidend woord door de voorzitter der Oranje vereniging, de heer v. d. Lee, hield burgemeester Van Oeveren een rede waarin hij de dynastie Oranje schetste als de grote bin dende kracht van het Nederland se volk. Als afstammelingen van Je grote voorvechter der vrij- leid, Willem van Oranje, is door de nazaten deze traditie voort gezet en ook door onze jarige Vorstin hooggehouden. Wie hier over Oranje spreekt, spreekt over binding, vrijheid en gerechtig heid. Over alle geschillen heen hul digen wij ais eenheid onze Lands vrouwe waarvoor wij hopen, voor haar gezin en familie en ons land en volk, dat zij nog vele jaren gespaard mag blijven Jnze liefde en trouw voor Oran je is geen holle frase, maar een symbool voor vrijheid en gerech- si tigheid. Onder leiding van de heer P. C. Brakman en met begeleiding van „Hosanna" werd door de scholieren van alle scholen een zanghulde gebracht waarbij een programma van nationale liede ren werd uitgevoerd, dat geopend werd met het „Wilhelmus" en besloten met het Zeeuwse Volks lied. Muzikaal gezien is ook deze samenzang goed geslaagd en de heer Brakman komt voor zijn leiding dan ook alle lof toe. In „Het Centrum" werd een filmvoorstelling gegeven, n.l. de prachtige kleurenfilm over het bezoek van H. K. H. Prinses Beatrix aan de West. Eerst waren hier de Prot. Chr. scholen aan de beurt, daarna de Openbare en R. K. school. De kinderen van de school te Spui werden gehaald en gebracht met de autobus. Verder in de namiddag was het weer de doffe dreun, afge wisseld met de signaalafdeling van „Concordia's" drumband die de kinderen in optocht naar het speelterrein aan de Buitenweg bracht. Eerst werden hier de meegebrachte ballonnetjes opge laten, welke eenmaal gegrepen door de wind snel hun koers naar het zuiden namen. Op het terrein zelf had de feestcommissie een grote schare medewerksters en -werkers,, die assisteerden bij de kinderspelen zoals vlaggetjes, planten, step- rijden, blokjesrapen voor kleu ters en flessen rollen, zaklopen en hoela-hoep wedstrijden, touw trekken enz. voor grotere kinde ren. Voor dit alles waren prijsjes beschikbaar. Ook was er een oriëntatierit, eveneens met start en finish aan de Buitenweg, wat ook handen vol werk gaf. In verband met de weersom standigheden werd het aange kondigde concert op de Markt van Tremola-Thalia en de lam pionoptocht uitgesteld tot dins dag 5 mei. Het bestuur der Oranjevereni ging dat de gehele organisatie van het feest had verzorgd komt alle lof toe. Ook het onderwijzend personeel en vele anderen heb ben hun zeer gewaardeerde me dewerking verleend voor het wel slagen van de feestelijkheden. De regen is gelukkig weggebleven maar velen hebben toch wel een koude neus en dito voeten opge lopen. Maar des te meer vreugde kan men hebben nu alles on danks het gure weer zo vlot is verlopen. HET ZOUTE SPUI. Ook Spui als buurtschap wilde niet achterblijven en de buurt verenigingen van Spui en Ma- grette (schoolkring Spui) hebben de organisatie ter hand genomen om in eigen kring het feest van de jarige Vorstin te vieren. Gedragen door een grote aan hankelijkheid aan het Huis van Oranje viel het niet moeilijk om met vereende krachten een waar dig feest te organiseren in over eenstemming met deze gevoe lens. Reeds om 10 uur was er een voetbalwedstrijd tussen Spui en H. K. C., welke door Spui gewon nen werd met 61. Om 1 uur waren er eveneens op het voetbalterrein verschil lende spelen voor de kinderen en om 3 uur voor grotere kinderen van 12 tot 16 jaar en volksspelen voor ouderen. Bij dit alles ging het er steeds vrolijk toe en groot en klein spanden zich in om een prijsje te bemachtigen. Ook hier was de snerpende wind vaak spelbreker, maar daar de regen gelukkig uitbleef hebben de bewoners van Spui en omgeving er van gemaakt, wat er onder deze omstandigheden van te maken was. De kinderen zijn rijkelijk ge- tracteerd en kregen chocolade en limonade. Om half zes was er een ge- costumeerde voetbalwedstrijd. Burgemeester Van Oeveren was ook hier aanwezig om het feest van zijn gemeentenaren buiten de kom mede te maken. Deze geste werd bijzonder op prijs gesteld en zeer attent vond men het dat hij voor dit leuk festijn de aftrap wilde doen. 's Avonds had het feestcomité een gezellige avond belegd in de voor deze gelegenheid als feest zaal ingerichte schuur van de heer W. Riemens. De avond werd gevuld met muziek, zang en voordrachten en de stemming zat er goed in. Ook Spui kan trots zijn over haar herdenking van de viering van de 50ste verjaardag van onze beminde Koningin. De raad voor de scheepvaart heeft de door de inspecteur-ge neraal ingediende klacht tegen de kapitein van het m.s. „Virge", G. A. te St. Philipsiand gegrond ge acht. De raad straft hem door hem de bevoegdheid als kapitein te varen op zeeschepen te ontne men voor de tijd van drie weken. Gebleken is dat de „Virgo" tij dens een reis van Gent naar Swansae tussen 30 december 1957 en 2 januari 1958 dieper was af geladen dan in dat vaargebied in die tijd wettelijk was toegelaten. Het te diep afladen kan groot gevaar opleveren voor schip, la ding en bemanning en het is een eis, dat aan het nakomen van de verplichting op dit punt streng de hand wordt gehouden, aldus het oordeel van de raad. GRATIS HANDIGE BEKERS Dat is leuk zo'n vrolijk gekleurde beker voor de kinderen. Bij iedere fles Presto krijgt U er één cadeau. Rood, geel, blauw, groen, wit. 't Zijn ook zulke han dige bekers. Onbreekbaar en tegen het warmste water bestand. Verzamel zo'n ge zellig stel bekers. Maar wacht niet te langde voorraad is beperkt. J V> v*5» Handig zo'n Presto fles in de keuken! Voor al Uw schoonmaakkarwei- tjes altijd bij de hand! Uw afwas, Uw ramen, Uw houtwerk, tegels, vloeren frisgeurende Presto maakt alles blin kend schoon. Glanzend, stralend, lente-fris! (Advertentie) LOCO-BURGEMEESTER WENST GEEN MUZIEK OP KONINGINNEDAG Het is al een jaren oude ~k Ar traditie, dat de fanfare Ar Ar uit Nederhemert op Ko- Ar Ar ninginnedag een rond- Ar Ar mars door het dorp Ar Ar houdt. Dit lag ook dit At AT jaar weer in de bedoeling. Ar De loco-burgemeester, At die de zieke eerste bur- -Ar Ar ger van de gemeente Ar Kerkwijk vervangt, wil- -Ar Ar de voor de muzikale Ar mars geen vergunning Ar afgeven, omdat hij een dergelijke manifestatie Ar Ar heidens vindt. Ar Pogingen van de Com- -jk missaris der Koningin Ar Ar der provincie konden dit Ar Ar verbod niet ongedaan ma- A" -ik ken. Desondanks besloot At Ar het muziekkorps uit Ne- Ar Ar derhemert toch te musi- Ar ren, omdat het bestuur -jk Ar ervan overtuigd is, dat Ar Ar een eventueel proces-ver- -jk Ar haal door de gemeente- Ar Ar naren mee betaald zal Ar Ar worden. Ar Ongeveer vijf mijl ten noordwesten van het lichtschip „Tessel", dat ter hoogte van Den Helder ligt, in de omgeving van E. T. S. T. boei, is gisternacht de Duitse kustvaarder „Mariene" uit Haren door het Duitse schip „Urundi" overvaren en naar men aanneemt, onmiddellijk gezonken. De „Urundi", die 4939 ton meet, is onmid dellijk na de aanvaring beginnen te zoeken naar overlevenden. Tot dusverre heeft dit opsporingswerk, waar enige tijd later meer schepen en een Neptune van de vliegbasis Valkenburg bü werden ingeschakeld, geen resultaten opgeleverd. Toen de aanvaring gebeurde ongeveer om half twaalf stond er een vrij straffe noord oostenwind (windkracht 6) en viel er zeer veel regen. Tot de schepen die zo snel als dit mo gelijk was de „Urundi" assis teerden bij 't zoeken naar over levenden, behoorde het beton- ningsschip „Delfshaven" dat zich juist in de buurt bevond. Om ongeveer kwart over twaalf donderdagnacht voer ook de reddingsboot „Prins Hendrik" uit. Gisterenmorgen vroeg pa- door LUISA-MARIA UNARM Geautoriseerde vertaling: W. PICK LTTGTIH 59) (Nadruk verboden.) Estrella! Nu bemerkte hij, dat hem zelfs de kracht tot roepen ging ontbre ken. Hij was uitgeput. Het ge wicht van het geweer leek hem onhoudbaar. Hij liet het vallen en even later wierp hij ook de ski's weg, zonder er aan te den ken, dat hij die nog heel erg no dig kon hebben. De ogenblikken die hij met Es trella had doorgebracht gingen hem door de geest als 'n film op het scherm. Hun gesprek in de trein en de laatdunkendheid, waarmede zij haar hoofd fier had opgericht om tegen hem te zeg gen: „Ik verbied u, verliefd op mij te worden." En om die er gerniswekkende weken van hun samenzijn te bekronen het ogenblik, dat hij haar lippen had gekust. Hij had haar lief.... had haar lief! Ondanks al haar gebreken en wellicht juist óm die gebreken zelf was hij verliefd op haar ge worden. Op het Betonprinsesje, dat even argeloos een echtgenoot huurde als zij een doos bonbons kocht. Estrella. O.p het hoogtepunt van zijn wanhoop voelde Miguel een vage hoop herleven. Misschien was Estrella wel in de Cabana terug gekomen nog éénmaal zou hij terugkeren om zich daarvan te vergewissen. Als zij er niet was Rondom hem leek alles rood, terwijl hij de berg weer opklom naar het huis. Wanneer Estrella niet terug was, moest hij haar als verloren beschouwenDan zou hij een besluit nemenHij wil de niet langer leven en ver smoorde een snik, die bijna een gil werd. De Cabana doemde voor hem op. Hij wankelde. Een onoverko melijke angst overheerste hem, om dat beslissend ogenblik onder de ogen te zien. Steeds harder bngon het te stormen. De sneeuw die hij in zijn neus en mond k.ccg, verstikte hem bijna en zijn linkerhand was gevoelloos. Uit de verte klonk het gehuil van een wolf, Toen Estrella na een diepe slaap haar ogen opsloeg, voelde zij zich verkwikt door de hitte van het vuur, dat in de haard lag te gloeien, maar zij had zo'n gevoel of zij héél angstig had gedroomd. Terwijl zij het haar van de beren vacht bevoelde, waarop zij lag, kwam zij plotseling tot bezinning en sprong overeind; maar het kostte haar grote moeite, naar de deur te lopen. Zij was doodop. V/aar was Miguel toch?.Ze streek met haar hand over haar voorhoofd en deed haar best, haar gedachten te ordenen en haar krachten op te roepen. Zij was licht in haar hoofd. Toen viel haar oog op de tafel. Daarop lag een opvallend neergelegd stuk papier met een boodschap in zeer zenuwachtig schrift van Miguel. Als je terugkomt in de Ca bana, blijf er dan in 's hemels naam op mij wachten. Ik zoek je overal en ben gek van on gerustheid. Bij het briefje stond een ther mosfles met hete koffie en een fles cognac. Estrella dronk een grote kop koffie, waarin zij een scheutje cognac had gedaan en voelde zich daarna veel beter. Zij verkleedde zich, deed warme, d"cge kleren aan. Daarna legde zij nieuwe houtblokken op het vuur in alle haarden en pookte het vuur op. Nu viel haar voor het eerst op, hoe heerlijk warm het chalet was. Hoe had zij het hier naar en akelig kunnen vin den?Op dit ogenblik zou zij alles even prettig gevonden heb ben, als zij maar niet zo onge rust was geweest over Miguel's uitblijven De wind was tot storm aangewakkerd en deed de takken kreunen, terwijl de sneeuw, die gestadig bleef vallen, hoog op wervelde.... Huiverend hoorde Estrella vlak bij het huis een wild dier brullen. Waarom kwam Miguel niet te rug? Zij stootte de luiken van één der ramen open trok de gordij nen weg en zette een brandende lamp voor het raam. Misschien zou hij van verre het licht zien en begrijpen, dat de voortvluch tige terug was. Wat had zij een enorme dwaasheid begaan Zij had zichzelf domweg aan de dood blootgesteld ennu stel de zij daar Miguel eveneens aan bloot. Hoe kwam het, dat hij nog niet terug was? Zij deed de buitendeur open en probeerde het indrukwekkend nachtelijk duister met haar ogen te doorboren. Een stormvlaag joeg haar in huis terug. Tegen deze ontzettende kou zou Miguel niet bestand zijn! Onmogelijk. In haar hart welde een vurig gebed op. De toestand was ver anderd. Zijzelf bevond zich in veiligheid en hij in gevaar.... dóór haar! Als hem een ongeluk overkwam, zou zij het zichzelf nooit kunnen vergeven. (Wordt vervolgd trouilleerden op de plaats van de ramp zeven schepen. Dat waren o.m., behalve de „Urun di" zelf en de „Prins Hendrik" en de „Delfshaven" het Duitse s.s, „Johannes Russ" en het Nederlands schip „Kreeft". Het Nederlandse kustvaartuig „Bram" dat gistermorgen onge veer tien mijl verwijderd was van <de plaats van de ramp sein de dat het ook zou gaan zoeken. Later in de ochtend hebben de verschillende schepen die aan het opsporingswerk deel namen wrakstukken van het vergane schip uit zee opgevist. Zo wist de „Prins Hendrik" om ongeveer half negen, twee mijl ten noordoosten van het licht schip „Tessel" een gebroken ge deelte van een luikhoofd uit zee op te vissen. De „Delfsha ven" vond vijf minuten later eveneens een gebroken luik hoofd en een kurkenzak, op een afstand van twee mijl noordoost ten noorden van het lichtschip „Tessel". Om negen uur gistermorgen waren in het gebied waar de Prins Hendrik" en de „Delfs haven" de eerste wrakstukken van het overvaren schip aan troffen, vier schepen aan het zoeken. Het waren behalve het betonningsschip en de redding boot, de „Urundi" en de „Bram". Van dit tijdstip af wis ten steeds meer schepen resten van het vergane vaartuig uit zee op te vissen. De „Aludra" meldde dat het twee luiken had gevonden on geveer vier mijl van het licht schip „Tessel", de ..Johannes Russ" pikte een plastic emmer en een luikhoofd op, op 2,8 mijl van het lichtschip. Het Nederlandse s.s. „Abbe- kerk" was het eerste schip dat wrakstukken wist op te pikken die gemerkt waren. Het vond n.l. een houten loopplank waar- op zich op de kopse kant van de planken de aanduiding „Bs Crown Sc" bevond. Deze plan ken waren kennelijk pas be schadigd. Ook vond het wat kleiner ronddrijvend wrakhout. Later wist de bemanning van de toPrins Hendrik" nog een wrijfhout uit zee op te pikken. Het Duitse schip „Thor- wald" heeft ongeveer op de plaats van de aanvaring een lege reddingboei gevonden, rood/wit van kleur, die als opschrift droeg „Marlene-Ha- ren". De lege reddingboei is door het Duitse schip „Thorwald" aangetroffen in de positie 52 graden 49 min. N.B. en 4 gra den 17 min. O.L. Dat is 12 mijl ten zuiden van het lichtschip „Tessel". In de Duitse plaats Haren is inderdaad een schip „Mariene" geregistreerd. Het is het eigen dom van de heer H. Schulte, die tevens kapitein van de „Mariene" is. Deze heeft het schip vorig jaar in Nederland gekocht. Het voer destijds on der de naam „Nan". Op 28 april blijkt de „Marie ne" uit IJmuiden te zijn ver trokken. De „Mariene" kwam in IJmui den van Duisburg (D.) door de binnenwateren. Het schip was op weg naar Aarhus (Den.). De „Mariene" is woensdag middag om vijf uur met een la ding stukgoed uit Amsterdam naar IJmuiden vertrokken van waar het schip om zeven uur zee koos. Toen het schip via het Amsterdam-Rijnkanaal in de hoofdstad arriveerde had het vier man aan boord. Of dit bij het vertrek uit Am sterdam ook zo was is niet be kend. ZOEKEN GESTAAKT. Het zoeken naar de vermiste kustvaarder is donderdagmid dag om tien over half drie ge staakt. De schepen die aan het op sporingswerk deelnemen zetten thans hun reis voort. De red dingboot „Prins Hendrik" keert naar Den Helder terug. Het ra- dionoodverkeer is geëindigd. De bevrachter van de „Mar iene" in Haren (Did.), de heer Schöning, heeft tot dusver ge weigerd als vaststaand aan te nemen, dat het verdwenen scheepje de „Mariene" moet zijn. Hij acht het mogelijk dat de gevonden boei met de naam van het ship door de „Marie ne" verloren is. Daar het schip geen radio aan boord heeft kan het zich niet melden. Er moet echter rekening mee worden gehouden, dat het vrij wel zeker de „Mariene" is ge weest, die slachtoffer van de aanvaring is geworden. Het Duitse schip „Capulus" heeft geseind, dat het op 51,28 graden noorderbreedte en 02,04 oosterlengte een onbeschadig de groene reddingboot heeft ge vonden. Er zat niemand in. De agenten van de „Mariene" zijn van de vondst op de hoog te gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3