S. E. R.-advies over het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-economisch beleid |ags g ï5?ï»a.kresra'weni«"'«"- De toestand in Panama Prof. De Quay geeft opening van zaken Chinees volkscongres wil „beëindiging abnormale betrekkingen met India HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 29 APRIL 1959 13e Jaargang Nr 4664 EERSTE BLAD 25 pCt huurverhoging per 1 april 1960 Het lang verwachte advies van de Sociaal-Economische Raad aan de regering over het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-economisch beleid is gisteren door de regering voor publikatie vrijgegeven. De S. E. R. heeft het advies in de vergadering van vrijdag 24 april j.l. vastgesteld. In de laatste fase van de werkzaamheden is het voorzitter schap waargenomen door prof. dr. J. Tinbergen, aange zien de heer Twijnstra ziek was geworden. Deze is na het ondergaan van een operatie op woensdag 22 april overleden, enkele dagen voordat de S. E. R. bijeen zou komen om het advies vast te stellen. DE KABINETSFORMATIE Algemene weduwen- en wezenwet afgekondigd Bidstond voor de wereldvrede Zeventienjarige Amerikaan beschoot negers Huurverhoging INCIDENTEN IN ISRAEL PANAMA KRIJGT HULP EISENHOWER: GEEN ISOLATIE HET VOLKSLIED TOT BESLUIT Groep Koerden uit Irak naar Turkije uitgeweken De ex-kabinetsformateur, prof. mr. J. E. de Quay, heeft dinsdagochtend in Den Haag een persconfe rentie gegeven, maar hij vroeg zich af of hij nog wel iets nieuws zou kunnen me dedelen, omdat de pers in 't algemeen reeds zo goed op de hoogte was, zelfs van het denken en de overwe gingen van de formateur. Prankermg Dy abonnement: Terne azen. Redactie-adres: Noordstraat 5557 Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 et DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeta- ad verten ties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Rureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 Mr. In zijn algemene conclusie met betrekking tot het in 1959 en 1960 te voeren beleid zegt de Sociaal-Economische Raad dat de toetsing van de in de ge noemde jaren te verwachten ont wikkeling hem tot de overtuiging heeft gebracht, dat maatregelen die voor die jaren zouden re sulteren in een zekere verrui ming van de bestedingen aan- Het kabinet der Koningin deel de gisterochtend mede: H. M. de Koningin heeft heden ochtend voor een conferentie in het huis „Ten Bosch" achtereen volgens ontvangen mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eer ste Kamer; mr. L. G. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Kamer, en dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State. De Koningin heeft voor heden middag achtereenvolgens uit genodigd voor een conferentie in het hois Ter> Bosch" de fractie- ooraitters van de Katholieke Volkspartij, van de Partij van de Arbeid, van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, van de Anti-Revolutionaire Partij en van de Christelijke Historische Unie, resp. de heren prof. mr. C. P. M. Romme, mr. J. A. W. Bur ger, prof. mr. P. J. Oud, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en dr. H. W. Tilanus. In Staatsblad 139 is dinsdag afgekondigd de wet inzake een algemene weduwen- en wezen verzekering. De artikelen dezer wet treden in werking met in gang van een door de Kroon te bepalen tijdstip, dat voor de on derscheidene artikelen of onder delen daar van verschillend kan worden gesteld. Naar wij vernemen hebben de Protestantse Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk in Ne derland in verband met de binnenkort te Genève te hou den conferentie van de rege ringsleiders een oproep doen uitgaan tot bijzondere voorbede in de kerkdiensten van zondag 3 mei. Het gebed wordt verzocht voor de wereldvrede en voor hen op wie in deze dagen de zware verantwoordelijkheid rust een uitweg te zoeken uit de problemen van wantrouwen, rassenhaat en wapengeweld. Zes jonge negers werden zon dag j.l. te Richmond, in de Ame rikaanse staat Virginia, vanuit 2 P>e politie is er thans in ge slaagd de betrokken blanke jon gelieden, eveneens zes in eetal te arresteren. Gebleken is dat de schoten door de 17-jarieé Ga- raid Kennedy uit een jachtge weer werden gelost. Kennedy is gevangen gezet, terwijl de vijf anderen, tegen betaling van een borgstelling van 2.500 dollar per persoon, voorlopig, in afwach ting van de behandeling van hun zaak door de rechter, op vrije voeten zijn gesteld. politie van Richmond, dat J.iO.OOO inwoners, waarvan een derde gedeelte negers, telt, heeft verklaard er van overtuigd te zijn dat het hier een op zichzelf staand incident betreft, daar er geen tegenstellingen op rassen- gebied tusen de blanke en zwarte inwoners van de stad bestaan. vaardbaar kunnen worden ge acht. De raad is verdeeld over de vraag welke omvang de beste- dingsverruiming kan aannemen en over de vraag in welke mate hiertoe reeds in 1959 kan wor den overgegaan. Mede als ge volg daarvan wordt de vraag, welk complex van beleidsmaat regelen als een aanvaardbaar ge heel kan worden beschouwd, verschillend beantwoord. Elke van de voorgestelde com binaties van beleidsmaatregelen, aldus de Raad in zijn algemene conclusie, vormt een samenhan gend geheel, voortvloeiend uit de visie van de voorstanders van de desbetreffende combinatie op de economische situatie in 1959 en 1960 en uit hun opvatting om trent de rangorde van verwezen lijking van verlangens. De ver schillende maatregelen kunnen niet geïsoleerd worden bezien, maar slechts in samenhang met de overige tot dezelfde combina tie behorende maatregelen. De voorgesteld/* beleidsmaat regelen bevatten ten dele gelijk luidende aanbevelingen en we! ten aanzien van de huurver hoging, de overheidsinvesterin gen in de ontwikkelingsgebieden en de verhoging van de toe- en bijslagen op invaliditeits- en ongevallenrenten. Met betrekking tot de huur verhoging is voorzien in een huurverhoging per 1 april 1960 van vijfentwintig procent. Bovendien zijn de conclusies gelijkluidend voor wat betreft het peil van de overheidsinveste ringen in ontwikkelingsgebieden ter verbetering van de infra structuur, waardoor de voor waarden worden geschapen voor het verminderen van het hoge niveau der structuurwerkloos heid in deze gebieden. Overheids investeringen van vijftig miljoen gulden per jaar acht de Raad hiertoe gewenst. Tenslotte is voorzien in een verhoging van toe- en bijslagen op de invaliditeits- en ongeval lenrenten. De financiële positie van deze rentetrekkers is zo danig, dat een verbetering op korte termijn aanbeveling ver dient. Uit de omstandigheid dat de voorstellen met betrekking tot de genoemde maatregelen gelijk luidend zijn mag niet worden afgeleid, zo wordt in het advies medegedeeld, dat zij een abso lute prioriteit genieten. Slechts bij gezamenlijke verwezenlijking van alle genoemde maatregelen kan een evenwichtig beleid wor den verkregen. Indien dit even wicht zou worden verstoord, zal ook het standpunt over de boven genoemde maatregelen wijziging kunnen ondergaan. Dp kleine groep opstandelingen uit Cuba, die zaterdag op de oostkust yan Panama landde, heeft maandag het dorp Nombre de Dios veroverd, zo heeft de Panamese regering bekendge maakt. Leden van de Panamese na tionale garde voerde met lichte wapens een vuurgevecht met de invallers, van wie er verschei dene zouden zijn getroffen. Nombre de Dios ligt ongeveer 40 km van de plaats waar de groep aan land ging. Terwijl pa trouilles' mariniers de kust be- Advertentie.) Interessant nieuws over Bolletje eierbeschuit in de damesbladen v 2 en 16 y^mei. Een recente opname van H. M. de Konin gin, die morgen haar vijftigste verjaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meybo»m) 9? De besloten vergadering van het Volkscongres waar de afge vaardigden opnieuw kritiek op India's „expansionisme" lieten horen, heeft dinsdag een resolu tie over Tibet aangenomen, waarin wordt aangedrongen op een spoedige beëindiging van de abnormale betrekkingen tussen China en India. De resolutie, eenstemmig aan genomen en luide toegejuicht door de afgevaardigden, geeft uitdrukking aan de spijt over de „recente bijzonder onvriendelijke uitlatingen en daden van bepaal de Indiase politici die zich met China's binnenlandse aange legenheden bemoeien." Volgens AFP gewaagt de reso lutie van hoop dat de abnormale situatie binnenkort zal eindigen en dat men de onderlinge be trekkingen weer zal versterken en in de toekomst ontwikkelen, op basis van een langdurige vriendschap. Het congres hechtte voorts zijn goedkeuring aan de samen stelling van het nieuwe kabinet (Staatsraad), waarin de vice-pre miers Tsjen-Ji minister van bui tenlandse zaken en Peng Te- Hoeai minister van defensie zijn gebleven. Mevrouw Tsjien Jing werd minister van binnenlandse zaken in de plaats van Hsie Tsjoeeh-Tsai die maandag presi dent van het oppergerechtshof werd. Het ministerie van justitie werd evenals dat van oppertoe zicht opgeheven; de taak van de eerste zal voortaan door het op pergerechtshof waargenomen worden. Inplaats van twaalf zijn er thans 16 vice-premiers. Met de vergadering van dins dag is de zitting van het con gres, die elf dagen duurde, ge sloten. De Sowjet-pers van dinsdag wijdt geen regel commentaar aan de recente benoemingen in Chi na. Men laat het bij een aan kondiging van twee zinnen. Volgens het Israëlische leger hoofdkwartier heeft er dinsdag ochtend een ontmoeting in de lucht plaats gehad tussen vier Mig-straaljagers van de Ver. Arabische Republiek en van Is raël boven de Negev-woestijn, zuidelijk van Beersjeba. De Migs waren diep Israëlisch ge bied binnengedrongen en de Is raëlische jagers waren opgeste gen om ze te onderscheppen. Na een korte achtervolging waren de Egyptenaren over de grens gevlucht. In de bekendmaking wordt niet van een feitelijk lucht gevecht gerept. In het woestijngebied ten zui den van Beersjeba is voorts maandagnacht een Israëlische patrouille op een gewapende groep Arabische infiltranten ge stoten, die op aanroepen geen halt hielden. Twee Arabieren werden doodgeschoten. De Is raëliërs leden geen verliezen. waken om te voorkomen, dat de „huurlingen" over zee ontsnap pen, zijn andere eenheden van de nationale garde gealarmeerd. De opstandelingen kunnen ech ter nu naar de havenstad Colon, aan het noordelijke eind van het Panamakanaal, oprukken langs een weg die aan de ene langs de zee loopt en aan de andere kant langs een dicht oerwoud. Intussen willen de Panamese autoriteiten per vliegtuig vlug schriften boven de groep opstan delingen uitwerpen, waarin hun wordt verzocht te Nombre de Dios te blijven om tot onderhan delingen te komen. De tekst hiervan is opgesteld door de Cu baanse zaakgelastigde te Pana ma, die heeft verklaard dat zijn regering de invasie-groep niet steunt. (De Cubaanse minister van- Buitenlandse Zaken, Rober to Agramonte, verklaarde te Ha vanna dat de actie tegen Pana ma tegen de bevelen van premier Castro indruist. Dat Cuba niet bij dergelijke acties betrokken wenst te worden, was z.i. geble ken uit het optreden van de Cu baanse militaire autoriteiten tegen voorgenomen invasies op Haïti en in Nicaragua.) De raad van de organisatie van Amerikaanse staten heeft dinsdag eenstemmig besloten Panama te helpen bij het tot staan brengen van de groep die het afgelopen weekeinde is ge land. Panama had om hulp ge vraagd op grond van het ver drag voor wederzijdse bijstand. Het besluit betekent dat de regeringen van de Amerikaanse republieken overleg zullen ple gen over de middelen om Pa nama hulp te verlenen. President Eisenhower heeft in een rede tot 4.000 zakenlieden gezegd, dat isolatie fataal voor Amerika zou zijn. Amerika kon niet anders doen dan voortgaan met de hulp aan het buitenland. „De belangen van de vrije wereld zijn die van Amerika", zei hij. 84 passagiers van het Duitse passagiersschip „Hanseatic" heb ben door de slechte weersom standigheden op de laatste Oceaanreis verwondingen opge lopen. Vijf van hen moesten in het ziekenhuis worden behan deld. Toen de voorzitter van het Noorse parlement maandag de uitslag van de stemming over de detachering van twee Westduitse stafofficieren bij het Navo- hoofdkwartier in Kolsaas be kendmaakte zoals gemeld heeft het parlement hieraan zijn goedkeuring .gehecht klonk plotseling het Noorse volkslied door de zaal. De parlementariërs zochten tevergeefs naar de her komst van het lied. Later werd vernomen dat een man op de publieke tribune, die kans had gezien onopgemerkt te verdwijnen, een plaats met het volkslied had gedraaid op een koffergramofoon. Een gehele Koerdenstam van 700 mannen, vrouwen en kinde ren is uit Noord-Irak naar Tur kije uitgeweken. De stam was gekant tegen het republikeinse bewind van premier Kassem en zij zou betrokken zijn geweest bij de mislukte opstand van kolonel Sjawwaf in Mosoel. Er waren personen, die alleen met de formateur wilden spreken als niemand daarvan op de hoog te zou zijn. Enkelen lazen echter in de trein naar Den Haag in het ochtendblad, dat zij waren aan gezocht. Zulke dingen zijn voor een formateur wel een handicap. Wat nu de oorzaak van de mis lukking betreft, wilde prof. De Quay deze voor een deel bij zich zelf zoeken. Hij is ervan over tuigd dat, wanneer hij deze partij gaat analyseren, hij tot de con clusie zal komen, dat hij sommige dingen anders had kunnen doen en dat hij dan misschien wel ge slaagd zou zijn. Eén der oorzaken van het vast- ,open van zijn pogingen is ge legen in de lange tijd, welke zij in beslag namen. Deze lange tijd was eer te wijten aan persoon lijke weigeringen zowel als aan de interne tegenstellingen bij be paalde groeperingen. Het tijdverlies, geleden door verschillende weigeringen, achtte de ex-formateur overigens be grijpelijk. Voor de betrokkenen zaten er vaak heel grote persoon lijke consequenties aan vast. Komen er dan verscheidene wei geringen achter elkaar, dan komt er een zekere devaluatie in de functie, waarvoor de betreffen de personen zijn aangezocht. Prof. De Quay legde er echter de nadruk op, dat niemand der genen, die weigerden, enig ver wijt treft. Over interne moeilijkheden in bepaalde groeperingen wilde de heer De Quay zich niet uitlaten om het voor zijn opvolger niet nog lastiger te maken. Er is dus niemand aan te wijzen aldus prof. De Quay die de zaak kapot gemaakt heeft. Geen per soon, partij of fractie kan ver antwoordelijk worden voor de mislukking. komstige formateur inlichtingen wil van hem, hij die zo volledig mogelijk zal verstrekken. Op een vraag of het juist is, dat ge durende de eerste bijeenkomst van kandidaatministers op zater dag j.l. reeds bleek van belang rijk meningsverschil antwoordde prof. De Quay ontkennend. Een concept-program was in grote lijnen gereed, maar al dus de heer De Quay een pro gram lean eerst worden vastge steld wanneer alle betrokkenen het eens zijn. Er is, uitsluitend informatief, gesproken over de vraag of de buitenlandse economische betrek- kingen in een apart departement gesteld zouden moeten worden onderge bracht, of onder een minister Dit was hetgeen prof. De Quay zonder portefeuille, uit zichzelf had mede te delen, j De vraag werd ook gesteld Hij heeft daarna nog enige vra- waarom prof. De Quav is biiiven gen beantwoord. Hij heeft van zoeken naar een minister van begin af aangestuurd op een pro- Economische Zaken uit de K V gram, gebaseerd op een christe- I p. nadat reeds verscheidenen lijk sociaal beleid. Of een brede van die politieke richting hadden basis daarvoor ook waarborg zou geweigerd zijn geweest, hangt zijns inziens De ex-formateur antwoordde af van de personen, die in het hierop, dat hij het redelijk vond kabinet zouden zitting nemen. J aan de K. V. P een recht toe té Voorts heeft hij gestreefd naar kennen op één departement in de een zogenaamd extra-parlemen- driehoek: Financiën, Sociale Za- tair kabinet. Daartoe pleegde hij overleg met fractie-voorzitters aangaande enkele punten van het beleid. Daarna heeft hij naar personen gezocht. Ten aanzien van de binding was er essentieel verschil van mening met de frac tievoorzitter van de Partij van de Arbeid. Prof. De Quay is uit gegaan van de onderstelling: geen materiële, alleen morele binding van de fracties. Hij rekende daarbij op een construc tieve oppositie. Op verdere vragen antwoordde NOG ONBESTENDIG Boven de Noordzee lag dins dag het centrum van een depres sie, die gevuld is met onstabiele lucht en waaromheen verschil lende randstoringen circuleren. Een van deze storingen bracht in ons land buien, waarbij evenals maandag hier en daar onweer voorkwam. De onstabiele lucht is van polaire oorsprong, zodat de temperaturen gematigd zijn. Dinsdag kwam het weer onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk die uit Frankrijk naderbij kwam. Deze bracht op klaringen tijdens welke de tem peratuur flink daalde. De rug van hoge druk zal hedenochtend ons land passeren. Zij wordt ge volgd door een nieuwe storing die van de Golf van Biscaje naar het noordoosten trekt. Onder in vloed hiervan zal de bewolking in de loop van de dag weer toene men en is er later weer kans op enkele buien. Het weer blijft dus nog tamelijk onbestendig. medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Later meer bewolking Aanvankelijk zonnige perioden, maar later op de dag meer be wolking met enkele buien. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als dinsdag. DONDERDAG 30 APRIL ken en Economisch Zaken. Wat de extra-parlementaire aard van het kabinet, dat hij hoopte te vormen, betreft, zeide prof. De Quay nader, dat men met die naam: extra-parlemen tair een beetje voorzichtig moet zijn omdat men een regering, welke steunt op de meerderheid van het parlement ook parlemen tair zou kunnen noemen. Overi gens acht de ex-formateur for mele bindingen van de fracties bijzonder moeilijk en gevaarlijk >p verdere vragen antwoordde De dynamiek van deze tijd is zó de ex-formateur dat als de toe- groot zeide hjj metJ 70Vele grote, wisselende problemen, dat het bijzonder moeilijk is zich voor vier jaren vast te leggen. Alle opkomende problemen dienen in overleg met een zelfstandige volksvertegenwoordiging gere geld te worden. Het departement van zaken overzee was niet meer in het schema opgenomen. Er moet naar worden gestreefd, het aan tal departementen zo klein mo gelijk te houden. Voor de zaken van de West is geen apart de partement meer nodig en de pro blemen, samenhangende met Nieuw-Guinea zijn gemakkelijk onder een ander departement on der te brengen. Ten slotte antwoordde prof. De Quay nog op een desbetref fende vraag, dat na het zo éven genoemde essentiële verschil van mening over de binding der frac ties met de voorzitter van de fractie van de Partij van de Ar beid niet meer over program punten is gesproken. Prof. De Quay eindigde dit ge sprek met er de nadruk op te leggen, dat de medewerking van alle personen, met wie hij te ma ken had, van dien aard was, dat de sfeer der besprekingen uitste kend was te noemen. v.m. n.m. Breskens 7.31 8.03 Terneuzen 8.06 8.38 Hansweert 8.46 9.18 Walsooden 8.56 9.28 ZON op onder Apr. 29 5.16 15.59 30 5.14 20.01 MAAN op onder 1.35 2.10 11.11 12.30

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1