Gara BINT 38 ct Dooi Onrustbarende stijging der j eugd-criminaliteit Stammenoorlog in de Baliem I Dr. S. L. Mansholt over de E. E. G. Eric de Noorman De ring van Fergus V olautomatische maatregelen tegen overvallers PER! VRA Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 23 april 1959 AFBETALINGS- EN KREDIETWEZEN DE VERWARMING VAN DE VOLKSWONING van onbreekbaar plastic bij voor Uw afwas, voor Uw schoonmaak Prijsindexcijfer van het levensonderhoud van hand- en hoofd arbeidersgezinnen maart 1959 CASTRO IN DE V.S. Ponderdag 23 M IJ N H A R D DROGISTERIJ PLATT Inspecteur C. Verbiest van het in het hoofdbureau van politie te Amsterdam gevestigde advies bureau ter voorkoming van mis drijven heeft woensdagochtend aan de hand van zeer recent cijfermateriaal een onrustbaren de stijging van de jeugdcrimina liteit in de hoofdstad bekend ge maakt. In 1952 werden in totaal 6943 daders van misdrijven door de politie aangehouden. Dat waren 5352 mannen (77.08 procent), 990 vrouwen (14.26 procent), 542 jongens (7.8 procent) en 59 meisjes (0.86 procent). Onder jongens en meisjes worden kin deren tot en met 17 jaar ver staan. De verhouding was in 1952 dus, dat ruim 91 procent der aangehouden daders van misdrijven uit meerderjarigen bestond en iets minder dan 9 procent uit kinderen tot 18 jaar bestond. Zes jaar later, in 1958, waren die cijfers heel anders. Toen werden in totaal 7689 daders aangehouden. waarvan 5156 mannen (67.06 procent), 814 vrouwen (10.59 procent), 1519 Jongens (19.75 procent) en 200 meisjes (2.6 procent). Het per centage jongens was dus van 7.8 procent gestegen tot 19.75 procent, dat der meisjes van 0.86 tot 2.6 procent en in totaal steeg de jeugdcriminaliteit van 8.66 procent tot 22.35 procent. De staatssecretaris van Eco nomische Zaken heeft aan de Staten-Generaal toegezonden het elfde verslag over de tenuitvoer legging van de wet houdende een tijdelijke regeling betreffen de afbetalingsovereenkomsten. Aan dit verslag, dat o.m. door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte gegevens bevat omtrent de ontwikkeling van de verkoop op afbetaling, de afbetalingsfinanciering en de daarmee verband houdende kre dietverlening, is het volgende ontleend. Op grond van de huidige con juncturele Omstandigheden kon den in het eerste kwartaal 1959 de voorschriften van de afbeta lingsbeschikking 1956 worden verzacht. De verplichte minimum kassastorting voor motorrijwie len (met inbegrip van scooters) werd daarmee verlaagd van 25 tot 15 terwijl de regeling van de maximum-duur van afbeta lingsovereenkomsten kwam te vervallen. De toeneming van de omzet ln het 4e kwartaal 1958 ten op zichte van het derde kwartaal van dat jaar (zoals deze uit de bij het verslag gevoegde gege vens naar voren komt) is voor namelijk toe te schrijven aan seizoensinvloeden. De ervaring leert, dat in verband met aan schaffingen van het publiek voor de winter de verstrekking van consumptief krediet in het laatste kwartaal van het jaar gewoonlijk toeneemt. De jaarcijfers over 1958 laten voor de gemeentelijke volks kredietbanken en de particulie re geldschietbanken een niet on belangrijke groei zien, nl. van circa 10 ten opzichte van 1957. De omzetten van de overige ver strekkers van consumptief kre kiet zijn in 1958 ongeveer stabiel gebleven. Het Nederlandsch Economisch Instituut heeft een studie vol tooid over de economische en sociale aspecten met betrekking tot „de verwarming van de volkswoning". In deze studie luidt de conclusie, dat het moge lijk moet worden geacht mits de complexgrootte en de wijkop- bouw aan zekere voorwaarden voldoen dat in de middelgro te en grote gemeenten volks woningen worden uitgerust met centrale verwarming, waarvan de kosten van verwarming circa 260 tot 280 per jaar per wo ning zullen bedragen. Verwezen lijking van dergelijke projecten zou betekenen, dat 32,5 pet resp. 22,1 pet van de bewoners van volkswoningen thans reeds voor deliger uit zou zijn met een centraal verwarmde woning. De samenstellers van de studie, de heren A. de Kier ec drs. en L. H. Klaassen ec drs., hebben bij een enquête onder bewoners van blok- en étagewoningen er varen. dat niet minder dan 77 pet van hen centrale blokver- warming prefereert. Deze posi tieve instelling bleek o.a. geba seerd te zijn op de factoren „werkbesparing" en „de moge lijkheid om het gehele huis te verwarmen". Een zeer groot deel der be woners van blok- en étagewo ningen bleek bereid voor centra le verwarming meer te betalen. Ruim 60 pet van deze bevol kingsgroep wilde nl. meer dan ƒ280 per jaar betalen voor cen trale verwarming. De opdracht aan het Neder landsch Economisch Instituut voor deze studie werd verstrekt door de N.V. Frits M. Beukers verwarmings maatschappij te Schiedam met het oog op haar 50-jarig bestaan, dat nu op 1 mei a.s. een feit zal zijn. De heer Verbiest noemde dit onrustbarend, omdat deze cijfers nog niet eens het juiste beeld geven. In 1949 beschikte de Am sterdamse politie nl. over bijna 2000 politie-ambtenaren, die met de opsporing der misdrijven wa ren belast en in 1958 over 1600, dus 400 minder. Relatief gezien worden er dus minder misdadi gers opgespoord. In werkelijk heid is de stijging waarschijniijk dus nog groter. De stijging komt in hoofdzaak voort uit het typische jeugdmis- drijf van joy-rijden op scooters en bromfietsen, maar ook het stelen van fietsen, dat dikwijls ook slechts voor een plezierritje is. Terwijl het aantal volwassen daders van dit misdrijf van 130 in 1952 steeg tot 444 in 1958 sprong het getal van 29 in 1952 voor de minderjarigen omhoog tot 289 in 1958. Als de vonk van het kwaad begint te gloeien, wakkert het vuurtje snel aan. De basis wordt steeds breder. Hoe meer jongens zich aan misdrijven gaan schul dig maken, hoe meer van hun vriendjes daarin worden meege trokken. De volgende stap Is de inbraak. Meerderjarigen: 287 in 1952, zes jaar later 338. Minder jarigen: 53 in 1952, zes jaar later meer dan het dubbele: 104. Winkeldiefstallen: met ongeveer 300 meerderjarigen in 1958 circa 3 maal zoveel als zes jaar te vo ren, maar bij de jeugd steeg het aantal winkeldieven van 76 tot niet minder dan 482. De jeugd steelt dus al meer dan de meer derjarigen in winkels. Het is deze ontwikkeling, die het adviesbureau ter voorkoming van misdrijven aanleiding geeft nogmaals dringend de ouders te verzoeken meer leiding aan hun opgroeiende kinderen te geven. De cijfers wijzen uit, dat de jeugdcriminaliteit een gevaarlijk aspect krijgt en niet gemakke lijk de kop kan worden inge drukt. Het buitenland, met name Engeland en Amerika, hebben het slechte voorbeeld al gegeven. Men verwacht, dat ook in ons land, dat in dit opzicht nog een oceaan van rust was, de roof overvallen schering en inslag zullen worden, want de overval is de volgende stap, waartoe de jeugd zal komen en als het dan niet de jeugd tot 18 jaar is, dan waarschijnlijk de jongens, die in het klein zijn begonnen voor ze 18 waren en die net „strafrech terlijk meerderjarig" zijn ge worden. Begin april is het in de om geving van de bestuurspost Wa- mena in de Baliemvallei tot vijandelijkheden gekomen tus sen enkele stammen, waarbij aan weerszijden doden zijn te betreuren. In de morgenuren van de 2e april liep een groepje van 4 Papoea's van de Asotipo stam (uit de omgeving van Hitigima) en 1 Ohena ongewapend naar de plaats waar zij die dag zou den gaan werken. Om tot dusver nog niet vast gestelde redenen werden de vijf man bij de gouvernements- hangbrug over de Wamena-ri- vier, dichtbij de samenvloeiing van de Baliem en de Wamena op 20 minuten lopen afstand van de bestuurspost, opgewacht door een groep jonge, in hin derlaag liggende Mukkokko- krijgslieden, onder leiding van de „Kain" (Kainoorlogshoofd) Holekkiak. Toen de Asotipo's en de Ohe- ne de brug waren gepasseerd kregen zij van Holekkiak, die hen vriendelijk begroette, een sigaret aangeboden, maar op een teken van hem werden zij plotseling door diens krijgers overvallen. Een Asotipo en de Ohena werden daarbij gedood, de drie anderen wisten, zij het ernstig gewond, te ontsnappen en in de namiddag Hitigima te bereiken. De verontwaardiging van de Asotipo-stam was groot, omdat de met medewerking van het bestuuur tussen de stammen tot stand gekomen vrede door de Mukoko's was geschonden en de laatsten een groepje on gewapende werkers hadden overvallen. De Asotipo's en hun vrien den, de Asolokowals, konden deze belediging niet accepteren. Onder het hoofd Ukkumnearik legden zij op hun beurt een hinderlaag om Mukokko-reizi- gers in de Baliem wordt veel heen en weer getrokken te overvallen. Inderdaad gelukte deze opzet en werd, behalve een Mukokko-Kain, die naar de naam Huni luisterde, ook een man uit een aan de Mukokko's aanverwante streek, het Kuri- magebied, gedood. Intussen hadden krijgers van de Esiak-groep, welke nauw met Ukkum-Hearik gelieerd is, een andere groep reizigers overvallen, waarbij drie man het leven verloren. Deze laat sten waren evenwel van een stam de Wettipo-Hesselo- groep uit het Kurima-gebied val te maken hadden. Het feit dat deze Wettipo-Hesselo's be vriend zijn met de Mukkokko's was reeds voldoende aanleiding voor de Asotipostam van Uk- kumhearik om de overval te plegen. Vrijdag 3 april herhaalde zich de geschiedenis: nadat een grote groep krijgers van Uk- kumhearik bij de hangbrug over de Baliem even ten zuiden van Hittigima in hinderlaag was gaan liggen, kwam een groep nietsvermoedende reizi gers van de Wettipo-Hesselo- groep op de plaats aan. Weer vonden 7 personen van laatstge noemde groep de dood, onder wie enkele vrouwen en kinde ren. Het bestuur heeft uiteraard bij deze gang van zaken niet stilgezeten. Na geëigende maatregelen van bestuur en politie in de periode tussen 4 en 7 april zijn verdere overval len voorkomen. De identiteit van de daders van de Wamena- moord werd vastgesteld en een aantal van hen ingerekend. Onder hen bevinden zich de beide aanstichters en leiders van de Mukokko's, de Kains Holekkiak en Mosoane. Een viertal jonge krijgers is nog voortvluchtig. (Advertentie); GRATIS HANDIGE BEKERS gekleurde beker voor de kinderen. Bij iedere fles Presto krijgt U er één cadeau. Rood, geel, blauw, groen, wit. 't'Zijn ook zulke han dige bekers. Onbreekbaar en tegen het warmste water bestand. Verzamel zo'n ge zellig stel bekers. Maar wacht niet te langde voorraad is beperkt. restc Handig zo'n Presto fles in de keuken! Voor al Uw schoonmaakkarwei- tjes altijd bij de hand! Uw afwas, Uw ramen. Uw houtwerk, tegels, vloeren frisgeurende Presto maakt alles blin kend schoon. Glanzend, stralend, lente-fris! EEN SUNLIGHT PRODUKT In het jongste nummer van het maandblad „Western World" heeft dr. S. L. Mans- holt, lid van de Europese com missie, in een artikel over de Europese gemeenschappelijke markt zijn visie gegeven op de toekomst van deze markt. Dr Mansholt wijst er op dat het verdrag van Rome over belang rijke onderwerpen als de land bouw, het vervoer, vestigingen en sociale politiek, slechts en kele algemene principes heeft gegeven, waarbij het aan de Europese commissie is overge laten om in samenwerking met de andere instellingen van de gemeenschap een gezamenlijke politiek op te stellen. Belang rijk hierbij is dat het recht tot het doen van voorstellen uit sluitend aan de commissie is voorbehouden. De raad van ministers kan deze voorstellen aanvaarden, wijzigen, of zelfs afwijzen, doch de nationale vertegenwoordigers kunnen geen initiatieven nemen. De voornaamste taak van de com missie voor 1959 zal daarom zijn het vormen van de door de ge meenschap te voeren politiek, in het bijzonder met betrekking Over de laatste drie onderwer pen zal de commissie haar voorstellen voor het eind van dit jaar ingediend moeten heb ben. Het verdrag van Rome maakt het verder duidelijk dat de ge meenschap meer is dan een douane-unie. Dit betekent dat het voor de toekomst niet vol doende zal zijn om het finan ciële evenwicht tussen de la- denlanden te bewaren, behoor lijke concurrentie en een har monische ontwikkeling van al lele leden te garaderen. Daar naast is coördinatie van mone taire politiek, van de buiten landse handel, investeringen en werkgelegenheid, en van wetge ving noodzakelijk en een ge meenschappelijke politiek voor die markten (als landbouw en vervoer) waar geen vrije mede dinging heerst. Eerlijke mede dinging betekent dat het parti culiere kartels niet zal zijn toe gestaan de markt te verdelen of op een of andere wijze de concurrentie in ernstige mate scheef te trekken. Het verdrag zelf schrijft voor dat gestreefd moet worden naar gelijkwaardigheid der vakan ties, gelijke betaling van man tot de verhouding met het bui tenland, de landbouw, het ver-|nen en vrouwen en gelijkstel die niets met de Mukokko-over.voer en de vestigingsproblemen. Iling van graden en technische kwalificaties. Zonder dit laat ste zou de vrije beweging van werknemers een aanfluiting zijn, aldus dr. Mansholt. Het. landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud, zoals dat maandelijks door het cen traal bureau voor de statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100 vertoonde van medio februari tot medio maart 1959 een daling met 1 punt. Het in dexcijfer inclusief A.O.W. daalde van 122 tot 121 en het indexcijfer exclusief A.O.W. van 117 tot 116. Deze daling werd vrijwel uit sluitend veroorzaakt door een daling van het indexcijfer voor groenten en van het indexcijfer voor kleding. Deze laatste daling houdt verband met de overschakeling van het winterpakket voor kle ding op het zomerpakket. De zomerkleding is n.l. ten opzich te van de basisperiode 1951 ster- ker gedaald dan de winterkle- ding. Het adviesbureau ter voorko ming van misdrijven, geleid door inspecteur C. Verbiest van de Amsterdamse politie, heeft een vol-automatische alarmin stallatie ontworpen, die door een technisch bureau is uitge voerd en thans voor ieder par ticulier bedrijf verkrijgbaar is. Gistermorgen heeft inspec teur Verbiest een klein proto type in het hoofdbureau van politie aan de pers getoond. Hij meent, dat het een pri meur is, die zelfs in het buiten land nog niet vertoond is. Het apparaatje wijkt in zoverre af van alle tot nu toe bestaande alarminstallaties, dat het slachtoffer van een roofover val geen speciale alarmknop of alarm-pedaal hoeft in te drukken. Het alarm wordt nu in werking gesteld bij een nor male handeling. Zo kan men een klemmetje aanbrengen in de geldla en daarin een bundeltje bankbil jetten steken. Wordt de kassier gewongen het geld te overhan digen of grijpen de overvallers, die hem tevoren hebben gebon- 72. Fergus de Stormvogel lacht zachtjes, als hü de verwondering op Eric's gezicht ziet. „Je kent' het wachtwoord, niet waar? In Ierland zal het stor menIk, de stormvogel zal deze orkaan verwekkenJa, heer koning, ik ben een opstande ling, een zeerover, die het op de Ierse kroon voorzien heeft... Maar mün piraten zijn de boeren, de horigen en de slaven, die koning Griffan's klauwen konden ontwij kenen ik ben hun aanvoerder, Ben Fergus Ere Maceen prins van Ierland Ik wil U niet vermoeien met een lang verhaal. Ik haatte reeds als kind het bestaan dr edelen, die leefden op de ruggen der lijfeige nen, bi) wien het laven van een pachter minder gold dan het leven van hun jachthond. Mijn vader Ere Macnall heeft vergeefs getracht mij zo te maken als hijzelf en zyn vrienden. Ik liep weg naar zee en werd de ge vreesde piraatIk bestreed zowel tie schepen van de vorst van Ierland, als de piratenbencfon uit Saksen- en Denenlanduit uw land en ik werd ze allen de baas... en als ik sterk genoeg was om zeker te zijn van de overwinning, had ik de tiran van de troon wil len jagen en diens kleine zoon tot koning uitroepenIk had nog willen wachten daarmee, maar dat kan nu niet. Als wij de aanval willen onder nemen op de bewakers van Svein Langtand zal een deel van mijn dappere mannen hier moeten achterblijven, opgejaagd door Grif fan's bloedhonden. Griffan zal vermoeden wat er aan de hand isdan moeten wij toeslaan, vóór hü zichzelf zó gewapend heeft, dat hü harder terug kan slaan, want dan is alles tevergeefs geweest Eric knikt zwijgend. Het dui zelt "hem, na wat hü nu gehoord heeft en hü zit er lelük mee in zün maag, want het kon wel eens tot onplezierige verwikkelingen leiden als de grootvorst van Ier land ontdekte, dat hü, de koning van Noorwegen, zich aan de züde van deze opstandelingen bevindt... den dit zelf, dan wordt elek trisch contact gemaakt en gaat het alarm over. Natuurlijk helpt het niet of men van te voren een draad doorsnijdt, want dat heeft het zelfde resul taat. Er zijn echter vele andere mogelijkhedener is een draad met een eenvoudig metalen plaatje, waarin een palletje omhoog steekt. Een juwelier kan zijn casettes op zo'n plaat je neerzetten, waardoor het palletje door een veertje om hoog gaat en het alarm begint. Het apparaat kan werken op eenvoudige batterijen of een accu. Het verdient aanbeveling het niet op het elektrische net aan te sluiten. In dat geval zou den overvallers de hoofdscha kelaar kunnen benutten om alarm te voorkomen. Instellin gen, die reeds een eigen alarm installatie hebben kunnen het apparaat zonder veel kosten of moeite aansluiten en zich aldus extra beveiligen. Hoe men het alarm wil rege len doet er niet toe. Men kan er een sirene op aansluiten, men kan ook automatisch een film apparaat er door in werking stellen of rode lichten op wachtposten of politiebureaus laten branden. Een andere mo gelijkheid zou zijn automatisch de deuren te laten sluiten. De ontwerpers raden de be drijven aan op de gevel duide lijk te vermelden, dat het ge bouw van de nieuwe vol-auto matische installatie is voorzien. Dit zal eventuele overvallers afschrikken. Premier Fidel Castro van Cu ba, die op het ogenblik een reis door de Verenigde Staten maakt, wachtte een geestdriftige ont vangst bij zijn aankomst uit Washington in New York. Enthouiaste bewonderaars til den hem bij het station op de schouders en in de straten tracht ten duizenden een glimp op te vangen van de man die Cuba's dictator na jarenlange guerilla in de bergen wist te verdrijven. De politie had een tip gekregen dat zich in de menigte een man met een revolver bevond en wist inderdaad een gewapends en gebaarde Cubaan te arreste ren. Twee uur later moest men de man vrijlaten: het was Cas tro's commandant van de paleis wacht Bonnen, zegel*. pl*»< ruiling aangeboden Si-Si kroonkurken. Brieven onder No. 8! reau van dit blad. artikelen zijn verkr bij Noordstraat 59 T« Terneuzen VAUXHA VAUXHA war VAUXHA (crê CHEVROl Can aan CHEVROl radl CHEVROl CHEVROl FIAT 19(M FIAT 600 Roli PEUGEOI Schi KAISER 1 FORD FA waf FORD F) ling MERCED1 bek bied VOLKSW FORD VE FORD VB teke MERCEDI VOLVO I! BEDFORI TERNEUZ Tclef. 0115 Vert« DIEFSTAL i: „NEGOTIE» VAN SCHIP Gisternacht is in enkele winkels van tiehoek" op Schipl de dief (de mogelijl uitgesloten, dat door meer personen een hoeveelheid sigt vervoerd met een g sonenwagen, eigene K.L.M., die vlak bij stond geparkeerd, i terkant van de sou' van de stichting Jeugd" in de „I heeft de inbreker verwijderd, waarna kelijk kon binnenk sen de souvenirswi magazijn van tab van de heer W. P. is een afscheiding 5 board. De onverlaa afscheiding doorges de zaak van de het AGENDA WA SCHULP Hans Culema „Theater" heeft avond zijn gezelst gewild" in de stee laten. Rijn agenda dat hij dinsdaga vrije avond zou niet met het e „Theater" het stu schiedenis van V: moeten spelen. hebben dinsdaga volle Koninklijke burg in 's-Grave al zijn collega's ge zitten wachten kwam, Cuieman er echter van ovei hij een vrije avon ging op bezoek moeder, die ii woont. Daarna ★nog enkele bezoeke sterdam af en kwam hij niet middernachtelijk zijn woning te A. terug. De voors Den Haag werd omdat noch wacht. theate Robert de Vries politie Cuieman localiseren Al

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 6