Belasting op vermogenswinsten? „De wereldbevolking in het jaar 2000" RADIO EN TELEVISIE MET HET HELE GEZIN ER OPUIT AGENDA DE VRIJE ZEEUW Rapport van de dr Wiardi Beckmanstichting Raadgevend comité keurt steun aan werkloze mijnwerkers in gemeenschap goed ITALIAANSE GASTEN VAN HET NED. ROODE KRUIS HET DUITSE VRAAGSTUK iiitiiiiiiiuiiiiintrfjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui Er zijn vele kampeermogelijkheden, maar laat u degelijk voorlichten. Donderdag 23 april 1959 Pagina 7 I>e financiële sectie van de dr. Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, heeft on der voorzitterschap van prof. dr. B. Schendstok een rapport sa mengesteld, getiteld: „Belasting van vermogenswinsten", waarin gewezen wordt op „de sociale onrechtvaardigheid die thans be staat, doordat tal van vermo gensvoordelen buiten de belas tingheffing vallen". Het rap port zegt dat het invoeren van een belasting op gerealiseerde vermogenswinsten in de sfeer van het privé-vermogen in over eenstemming kan worden geacht met de opvattingen, die ten on zent met betrekking tot een rechtvaardige belastingwetge ving worden gehuldigd. Aan het rapport wordt het volgende ontleend: Particuliere speculatiewinsten en andere vermogenswinsten val len buiten de normale inkom stenbelasting. Voorzover deze winsten als inkomen worden be steed, betekent dit, dat men in komen kan genieten, waarover geen inkomstenbelasting behoeft te worden betaald. Terwijl bij vermogensvermeerderingen als gevolg van besparingen de oor zaak wordt belast (inkomsten belasting), evenals bij vermo gensvermeerdering door verer ving of schenking (successie rechten), is er een belangrijke categorie vermogensvermeerde ringen, die thans onbelast blijft. Deze onbillijkheid dient te wor den weggenomen door een be lasting van particuliere vermo- genswinsten. Het rapport be toogt, dat een dergelijke belas ting eveneens gewenst is uit een oogpunt van conjunctuurpoli- tiek. Het wijst op „de grote om vang van de vermogenswinsten in de hoogconjunctuur". Deze zullen voor een deel in de con sumptieve sfeer worden besteed en aldus tot de overbesteding bijdragen. Voor een ander deel zullen de vermogenswinsten op de kapitaalmarkt worden aange boden en langs die weg een ver dere stijging van de effectenkoer- sen, van de investeringen en van het conjunctuuroptimisme in de hand werken. Een belasting op vermogenswinsten zal deze zelf standige bron van inflatie kun nen afdammen, waardoor een stabiliserende werking op de conjunctuurbeweging wordt uit geoefend, aldus het rappprt. Ten aanzien van het treffen van schijnwinsten wordt opge merkt, dat onze belastingheffing gebaseerd zal moeten blijven op het nominale bedrag van de be lastinggrondslagen. Deze wijze van heffing heeft in de hoogcon junctuur automatisch tot ge volg, dat een groter deel van de reële inkomens en reële winsten fase van de conjunctuur bijzon der gewenst is. Dit effect zou theoretisch ook kunnen worden bereikt door een verhoging van de tarieven. Zolang echter een onmiddellijk geboden verhoging van de tarieven afstuit op be lastingtechniek en psychologi sche bezwaren, kan het bedoelde automatisme in onze belasting heffing niet worden gemist. Het rapport gaat dan in op de vraag of de eventueel in te voe ren belasting een zelfstandige moet zijn, dan wel of zij met de inkomstenbelasting moet worden samengesmolten. Om verschei dene redenen wordt de voorkeur gegeven aan een afzonderlijke belasting. De voor de belasting voorgestelde compensatiemoge lijkheid van vermogenswinsten met vermogensverliezen wordt als de belangrijkste reden ge noemd. Deze compensatiemogelijkheid zal echter niet mogen leiden tot de compensatie van vermogens- verliezen binnen de inkomens sfeer, omdat dit tegen de gang bare rechtsovertuiging zou in druisen. De onroerende goederen, de binnen, en buitenlandse effecten, baisse-posities en valuta-vorde ringen noemt het rapport als ob jecten, die voor de in te voeren belasting in anmerking komen. Aanbevolen wordt roerende lichamelijke zaken als auto's, scooters, woonwagens, woon schepen en pleziervaartuigen buiten de belasting te houden. Het tarief van de nieuwe be lasting zou gesteld kunnen wor den op 25 pet van het belastbaar bedrag. Een ruwe schatting van de ver moedelijke opbrengst der vermo genswinstbelasting gaat uit van de belangrijkste objecten, die voor de belasting in aanmerking zullen komen, t.w. woningen, grond en aandelen. De waarde- BESMETTELIJKE ZIEKTEN Vijf nieuwe gevallen van para- tyfus zijn in de week van 5 tot en met 11 april in ons land aan gegeven. Deze gevallen, die voor kwamen in Assen, Groesbeek, Berkenwoude (Z.-H.), Leiden en Veen (N.-B.) brengen het totaal aangegeven gevallen van dit jaar op 46 (vorig jaar in dezelfde pe riode 48). Er zijn in de genoem de week 70 nieuwe roodvonkge- vallen aangegeven. In Rotter dam en Helmond zijn resp. 1 en 2 nieuwe patiënten van difterie gemeld. Eenmaal (in Beverwijk) werd aangifte gedaan van kin derverlamming. Van deze laat ste ziekte is dit totdusver het enige geval van dit jaar. Vorig jaar in dezelfde periode werden wordt wegbelast, hetgeen in deze 4 gevallen aangegeven. Tn een te Amsterdam gehou- en congres van het verbond van wetenschappelijke onder zoekers getiteld „Wereldbevol king in het jaar 2000" hebben enkele hoogleraren het vraag stuk van de bevolkingsaanwas cn de te verwachten ontwikke ling op dit gebied van verschil, lende zijden belicht. Prof dr. E. de Vries, direc teur van het Institute of Social Studies in Den Haag, hield een voordracht over de bevolkings toename in Azië, waarin hij vooral de landbouwproduktie betrok. Spreker zei dat in de laatste drie eeuwen het bevol kingscijfer in Azië (exclusief Aziatisch-Rusland) minder snel is gestegen dan in de gebieden met Europese vestiging. Het Aziatische deel in de wereld bevolking, dat voor de grote Europese expansie 60 procent bedroeg, daalde tot 54. Thans is het weer 56 en de verwachting bestaat, dat Azië tussen 1957 en 2000 het traditionele percentage van 60 weer zal bereiken en zelfs zal overschrijden. Het aandeel van dit werelddeel in de wereldvoedselproduktie be draagt slechts 30 procent. Het achterblijven van deze produk- tie moet volgens prof. De Vries worden toegeschreven aan ge brek aan kapitaal en organisa- tie, om de voedselproductie in Azië op peil te brengen zou jaarlijks een bedrag van 10 tot 20 miljard dollar nodig zijn. De keuze in Azië ligt tussen een verpaupering en een snelle ver betering van de factoren, die thans de produktie belemmeren, aldus prof. De Vries. stijging van het particuliere wo- ningbezit wordt voor de komen de 20 jaar geschat op 5 miljard gulden. Bij een tarief van 25 pet en de voorgestelde regeling van de belasting, waarbij een af nemend deel van de vermogens winst voor de belasting in aan merking wordt genomen, naar mate de bezitstermijn langer heeft geduurd, zal de opbrengst over 20 jaar 800 miljoen gulden bedragen. Dit is per jaar 40 miljoen gulden. Indien de eigen woning wordt verkocht maar door een andere eigen woning wordt vervangen, zal geen be lasting zijn verschuldigd over de vermogenswinst. Deze winst zal wel in mindering moeten worden gebracht op de kostprijs van de nieuwe woning. De jaarlijkse waardestijging van de grond in particuliere handen wordt voor zichtigheidshalve geschat op 1 pet per jaar. Dit komt overeen met een jaarlijkse vermogenstoe. neming van ongeveer 60 gulden. Bij de voorgestelde regeling be tekent dit naar raming een op brengst van IVz miljoen gulden per jaar. Als structurele oorzaak van de koersstijging der aandelen noemt het rapport de interne financie ring door middel van winstin houding. Deze interne financie ring wordt geraamd op om en nabij 1 miljard gulden per jaar. Van het totale aandelenbezit, dat gesteld wordt op 30 miljard gul den, wordt aangenomen, dat 2/3 deel in handen is van particu lieren. Als gevolg van de inter ne financiering wordt aangeno men dat het particuliere aande- lenvermogen jaarlijks met 400 miljoen gulden in waarde zal stijgen. Een belasting van deze 400 miljoen gulden overeenkom stig de voorgestelde regeling wordt geschat op 7212 miljoen gulden per jaar. De totale op brengst van de belasting valt bij een geleidelijke economische ex pansie op den duur te stellen op 70 80 miljoen gulden per jaar. Hierbij is er van uitgegaan, dat de vermogenswinsten bij de ver koop of vervreemding van wo ningen tot het verleden zullen behoren, wanneer mettertijd de huren het kostprijsniveau hebben bereikt. Het raadgevend comité van de Europese gemeenschap voor kolen en staal (E.G.K.S.) heeft maandag met grote meerder heid de uitbetaling van een bijzondere steun aan alle werkloze mijnwerkers in de ge meenschap goedgekeurd. Het comité, dat bestaat uit verte genwoordigers van producen ten, verbruikers en arbeiders, heeft aanbevolen, dat de steun betaald zou worden in aanvul ling op eventuele nationale werkloosheidsuitkering en 20 procent van het loon van de mijnwerkers zal bedragen. Ver der werd aanbevolen, dat de steun door de hoge autoriteit ?ou worden uitgekeerd zonder enige tijdsbeperking, vanaf de derde dag van de werkloosheid. De aanbeveling van het raad gevend comité zal besproken worden door de hoge autoriteit en door de raad van ministers van de gemeenschap, welke op 4 mei te Luxemburg bijeen zal komen. Destijds heeft het Italiaanse volk 200 miljoen lire bijeenge bracht voor de slachtoffers van de watersnood, die in 1953 Ne derland trof. Het Italiaanse Rode Kruis maakte toen dit bedrag over aan de Nederlandse zuster vereniging met de bepaling, dat aan deze gelden een besteding van blijvende waarde moest wor den gegeven. Voor deze gift werd een bestemming gevonden voor een plan voor de oprichting van 35 wijkgebouwen in de ge troffen gebieden, die ten dienste zouden staan van de ter plaatse werkende kruisverenigingen (Groene- en Wit-Gele Kruis). De uitvoering van dit plan na dert thans zijn voltooiing. Op vele plaatsen is het kruisgebouw reeds in gebruik genomen, in andere staat zulks binnen korte re of langere tijd te gebeuren. In verband hiermee heeft het Ned. Roode Kruis een alvaardi ging van de gevers uitgenodigd om het resultaat van hun initia tief te komen bezichtigen. De vertegenwoordigers van de Ita liaanse regering en van het Ita liaanse Rode Kruis zullen op Hemelvaartsdag hier aankomen. Het Nederlandse hoofdbestuur biedt dan des avonds een maal tijd aan in het Mauritshuis te 's-Gravenhage. In de volgende dagen zullen de Italiaanse gas ten drie kruistehuizen bezoeken, nl. te Dinteloord, Bergen op Zoom en Oude Tonge. In deze tijdens de ramp zo zwaar getrof fen gemeente zal de delegatie leider van het Italiaanse Rode Kruis op het kerkhof een krans leggen ter nagedachtenis aan de vele honderden, die in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 hun leven lieten ten ge volge van het watergeweld. In Middelburg zal nog een diner worden aangeboden door de colleges van Gedeputeerde Staten in de drie door de ramp getroffen provincies. VRIJDAG 24 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 en 7.40 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Ge wijde muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11-15 In 't zilver, progr. v. oudere luisteraars; 12.00 Clavecimbelre- cital; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Musette muz.; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz.; 13.40 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Gram.; 14.40 Metropole ork.; 15.15 Voordracht; 15.35 Lichte muz.; 16.00 Caus.; 16.15 Sopraan en piano; 16.35 Gr.; 17.00 Voordr.; 17.20 Meisjeskoor; 17.40 Beursber.; 17.45 Gr.; 18.00 Chr. muziekver.; 18.20 De Hang mat; 18.50 Regeringsuitzending; 18.50 Caus.; 19.00 Nws; 19.10 Ka- mermuz.; 19.30 Radiokrant; 19.55 The Messiah, oratorium (gram.); 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Volksmuz. met com mentaar; 23.45 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Gym.; 9.10 De „New York Times" zegt in een bericht uit Londen, dat En geland zijn voorstel voor een zone met gecontroleerde bewa pening in Centraal Europa nu heeft gekoppeld aan een meer omvattend plan voor hereniging van Duitsland. De correspondent van het blad, Middleton, zegt dat het nieuwe Britse plan is ingediend bij de werkeommissie van vier te Lon den. Hij had dit van diploma tieke zijde vernomen. In zijn oor spronkelijke vorm was het Brit se plan op verzet van Amerika, Frankrijk en West-Duitsland ge stuit. Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Alt en pia no; 11.20 Voor de kleuters; 11.35 Gevar muz.; 12.00 Dansmuziek; 12.20 Regeringsuitzending; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Piano spel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Dansmuziek; 13.55 Beursber.; 14.00 Pianorecital; 14.30 Voordr.; 14.50 Muz. quiz; 16.00 Muziekrevue; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jêugd; 17.25 Reportage; 17.35 Dansmuz.; 18.00 Nws; 18.15 Pol. caus.; 18.25 Amus. muz.; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Jazzmuz.; 19.30 Cau serie; 19.45 VPRO-nieuws; 20.00 Nws: 20.05 Caus.; 20.20 Piano recital; 20.25 Boekbespr.; 20.30 Uitz. over Internat. Technische bijstand; 20.40 Pianorecital; 21.00 Villa Sidonie, hoorsp.; 21.20 Lich te muz.; 21.45 Post criptum van de Vrede, klaukb.; 22.10 Muset- temuz.; 22.25 Buitenl. overzicht; 22.40 Caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 Muzikale caus. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gr.; 15.00 Nieuws; 13.11 Orgelconc.; 15.00 Schoolradio; 15.45 Omroepkoor; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 en 17.30 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Gr.; 18.10 Voor dracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 20.00 Symf. ork; 21.10 Kunstkaleidos- coop; 21.25 Symf. ork.; 21.30 Gr.; 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Weekoverzicht; 20.30—22.15 Artistencircus, film reportage. EELG. TV (VI.): 19.00 Voor de jeugd; 19.30 Nws; 20.00 TV-spel; 21.30 Ballet; 21.50 Filmfragm.; 22.10 Sportrep.; pl.m. 23.00 Nws en journaal. VRIJDAG 24 APRIL. MIDDEL3URG: Rouaansekaai 43. 11 uur: Aanbesteding aan brengen van betonnen kant opsluitingen langs een gedeel te van de weg IJzendijke BiervleitHoekTerneuzen, lang 3757 m. met bijbehorende werken. Dr. C. van Emde Boas sprak daarna over „geboorteregeling in Oost en West". Spreker zei dat de bevolkingsexplosies in de z.g. onderontwikkelde gebie den een herleving van de nieuw-Malthusiaanse tenden ties teweeg hebben gebracht, die de twee moderne vormen van geboorteregelingen, „fami. lij planning" en de „population planning" in discrediet dreigen te brengen. Hij meende dat de spatiëring der geboorten een medisch preventieve aangele genheid is omdat het scheppen van een optimaal interval tus sen de geboorten noodzakelijk is voor de lichamelijke en gees telijke gezondheid van moeder en kind. De ontwikkeling van de family planning is overal ter wereld achter gebleven bij de overige onderdelen van de ge neeskunde, aldus dr. Van Emde Boas. Spreker merkte op dat de population planning (actieve bevolkingspolitiek) on der bepaalde voorwaarden vol ledig acceptabel is, mits zij nietl gepaard gaat met dwang van overheidswege en methoden, die medisch of menselijk ver werpelijk zijn. In de namiddag hield het hoofd van de schoolartsen- dienst in Den Haag, prof. dr. J. H. de Haas, een voordracht getiteld „Van strijd tegen stref- te naar strijd voor gezondheid", waarin hij o.m. opmerkte dat het sterftecijfer zijn minimum nog niet heeft bereikt. „Hoewel een sociaal geneeskundige de dominerende betekenis van het bevolkingsvraagstuk erkent, ziet hij toch als naaste doel de bevordering van de gezond heid." aldus spreker. Hij merkte ook op dat de da ling van het sterftecijfer niet voldoende is om tot een opti male gezondheidstoestand te komen. Daarvoor is positieve gezondheidszorg (o.m. in de vorm van een adequate volks- voeding) onmisbaar. Hij besloot met de opmerking dat de so- ciaal geneeskundige 't jaar 2000 met. meer vertrouwen tegemoet ziet, dan de bezorgde demo graaf. Tot besluit van het congres gaf een forum zijn mening over „Ethische aspecten van geboor teregeling". DEN HAAG (PAP) - „Is het vandaag voor een gezin met kinderen mogelijk een kortere of langere periode door te brengen in een tent of tenten, zonder dat men zich al te veel moet behelpen en ook zonder d«t pa en ma op hoge kosten worden gejaagd?" Met deze vraag stapten wij naar de heer Kroon van de afd. Kam peren van de A.N.W.B. Het antwoord van onze vriendelijke gastheer en geleider was ver rassend. Zonder enige aarzeling klonk het: „Ja, dat is mogelijk. Tegenwoordig zijn er de z.g. bungalow-tenten, complete huizen van tentdoek. Het is begonnen met de z.g. huttent. Toen bracht een fabrikant hier een luifel bij aan, zodat de kampeerder buiten kon zitten, maar toch beschut was tegen al te felle zonnestralen of tegen regen. Vervolgens werd de tent voorzien van een bagagepunt als bergruimte, de wanden werden hoger opgetrokken en zo ontstond de bungalow-tent, met een zit-afdeling, een of twee slaapvertrek ken, een of meer luifels en soms zelfs gelegenheid om een auto droog te stallen". Wij zagen een dergelijke huis-tent. Je kunt er gewoon rechtop in staan en lopen. Er is plaats voor een kampeertafel en -stoelen, voor kooktoestellen en keukengerei, voor luchtbedden of matrassen enz. Kortom, het geheel is een ideaal zomerverblijf. Zo zitten toy voor onze tjnnga- low-tent Er is plaats voor pa. ma en de kinderen, buiten aan tafel en binnen in de slaapzak ken, ieder in zijn eigen afdeling. niet verstandig, onmiddellijk maar delen, kunnen de tent zelf gaan op een grote en dure tent te gaan ko- zetten ent." WAT IS ER MOGELIJK „Een van de eerste dingen, waar u op moet letten", aldus de heer Kroon, „is het middel van vervoer waar u over kunt beschikken. U kunt wel een grote bungalowtent aanschaffen, maar als u dan met fiets, brommer of scooter er op uit wilt trekken, is het hele mooie en dure geval voor uw doel waarde loos". Verder is uiteraard van het groot ste belang, met hoeveel en welke personen wij er op uit willen trek ken en over welke contanten wij kunnen beschikken. Er is reeds een caravan te koop voor 1700, maar ook zagen wij er een van 17.000,—. De laatste is niet an ders dan een rijdend buitenhuis, voorzien van radio, ijskast en vele andere gemakken. O zeker, een groots opgezette bun galowtent koopt u niet voor een De vakantie is aangebroken. Nu met het hele gezin er op uit Gewapend met een paar stevige stappers, een rugzak en een goed humeur Gods schone u>e- rald in. paar honderd gulden. Maar het be hoeven er toch ook weer geen paar duizend te zijn. „Dus toch voor de meeste mensen onbereikbaar", zo concludeerden wij teleurgesteld. Maar de heer Kroon bleek aller minst uit het veld geslagen. VERSTANDIG HANDELEN „In de eerste plaats is het zo" al dus onze gesprekspartner, „dat vele gezinnen, die tot nog toe in dure hotels vertoefden, nu een caravan of bungalowtent aanschaffen en dan voor aanzienlijk lager kosten komen te staan dan zij gewend waren. En voor degenen die zich de luxe van het verblijf in een hotel niet kun nen permitteren, die ook niet over middelen beschikken zich zo maar ineens een dure bungalow-tent aan te schaffen, zijn er diverse andere mogelijkheden" Nu spitsen wij de oren, want wij realiseren ons, dat het juist de kos ten zijn die vele gezinnen met kin deren ervan weerhouden hun va kantie elders en dan bijvoorbeeld kamperend door te brengen. „Nu is het voor mensen, die geen pen. Laten zij eens beginnen met een paar tenten te huren. De moge lijkheid daartoe bestaat op tal van plaatsen en tegen heel redelijke prijzen". Uiteraard is het zowel bij koop als huur van het grootste be lang, dat men zich wendt tot een vertrouwd adres. Ook tenten wor den wel aangeboden tegen „af- braakprijzen", maar vraag niet hoe het materiaal zich op de duur - soms zelfs zeer korte duur- houdt. DE KINDEREN Bij huur zult u allicht niet over zo'n uitgebreide bungalow-tent kunnen beschikken. Maar de heer Kroon maakte er ons op attent, dat dit, juist wanneer u kinderen hebt, al lerminst een bezwaar, veeleer een voordeel is. „Laat de kinderen liever in een of twee tentjes apart slapen. In de eerste plaats is er het grote psy chologisch voordeel, wanneer de kinderen niet in dezelfde tentafde ling slapen als de ouders. Boven dien is het vooral bij avond voor ouderen en jongeren beiden rusti ger. En als de luitjes wat groter worden, vinden ze 't beslist „mach tig", in een „eigen" tent te mogen slapen Misschien kunt U deze tent geleidelijk aan inderdaad hun eigen dom laten worden. Ze zullen het kamperen gewend zijn, helemaal materiaal met te meer zorg behan- Overigens bleek on» bij de bezich tiging van het vele voorhanden ma teriaal, dat er speciaal aan het kam peren met kinderen steeds meer aandacht wordt geschonken. Er zijn kinderkampbedden, gemak kelijk opvouwbare wiegjes, slaap zakken voor kinderen en wanneer u van de luierwas af wilt, kunnen de celstof-luiers misschien de op lossing bieden. VRAAG EN ANTWOORD En nu,, blijven er nog vele vragen over, want behalve de tent zult u toch een enigszins behoorlijke kam peeruitrusting nodig hebben. Maar welke Tja, we kunnen u wel vertellen, dat er slaapzakken te koop zijn, die wanneer u ze maar eenvoudig los- ritst, ook als deken gebruik kunnen worden, zodat u er 's winters thuis net zo goed wat aan hebt als 's zo mers in bet kamp. Wij kunnen u de voor- en nadelen noemen van het koken op een pe- troleumvergasser, een z.g. primus, of op een buta- of propaangasbran- der. We kunnen gaan debatteren over de vraag, of een veldbed of een luchtmatras nu meer aanbeve lenswaardig is. Maar we raden een ieder die wil gaan kamperen, drin gend aan, voordat hij tot koop of huur van materiaal overgaat, zich eerst degelijk te laten voorlichten. De gelegenheid daartoe wordt in ruime mate geboden, vooral door de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., die zelfs „wegwijskampen" organi seert om beginners te leren hoe zij met tent en materiaal moeten om gaan. Gedurende de lentemaand worden elke woensdagavond van 8 tot 10 uur op verschillende kanlaren kam- peertechnische spreekuren gehou den. U kunt hier geheel gratis alle gewenste inlichtingen krijgen »n dat van loensen die doorkneed rijn in het „vak". U behoeft er nog niet eens lid van de A.N.W.B. voor te zijn ooit(AI zult n dat stellig spoe dig willen worden.) (Nadruk verboden)

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3