UIT DE PROVINCIE BINI Herverkaveling Walcheren BEURSOVERZICHT mei Op 1 politiële transactie RADI AGENDA De minister antiuoordt Experiment van Russische geleerden. Een tweekoppige hond. De kwestie van de luchtcorridor. TERNEUZEN AXEL AARDENBURG SAS VAN GENT. HET VERJAARSGESCHENK. BRIEFKAART fyeymtqucUJc' H.M. jli !órvvWjiv> InM $000 DE GEHUURDE ECHTGENOOT Ruimtevaart SLUIS SLUISKIL. ZAAMSLAG De „Discoverer 2" Op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Peschar inzake de herverkaveling Walcheren heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening a.i. het volgende geantwoord: 1. Het was de minister bij de beantwoording van de aan hem op 10 februari 1959 door de heer Engelhertink gestelde vragen over ruil- en herverkavelingen bekend, dat blijkens mededelin gen van de rijksconsulent voor grond- en pachtzaken, gedaan te Goes op 16 april 1958, aan 44 van de 220 gesaneerde bedrijven op Whlcheren sinds 1952 in totaal 87 ha werd onttrokken. Ter verduidelijking kan wor den opgemerkt, dat hier slechts in een enkel geval sprake is van splitsing van bedrijven door ver koop, waarop de vragen van de heer Engelbertink mede betrek king hadden. In hoofdzaak be treft het in Walcheren de zoge naamde „ontpachting", te weten het afwijzen van verzoeken tot verlening van pachtcontracten voor grond, waarmede ook be- drijfsvergroting tot stand is ge bracht. 'Deze afwijzing van ver lenging door de pachtkamer en in enkele gevallen ook reeds in beroep door de pachtkamer van het Gerechtshof te Arnhem is gebaseerd op de pachtwetgeving (thans artikel 41 van de pacht wet), waarbij is bepaald, dat ver zoeken tot verlenging worden af gewezen, indien de verpachter of de echtgenoot, een bloed- of aan verwant in de rechte lijn of een pleegkind van de verpachter het verpachte persoonlijk voor een tot de landbouw betrekkelijk doel in gebruik wil nemen. De pachtkamer beslist naar billijk heid, indien door het verlies van hei gepachte de grondslag van het maatschappelijk bestaan van de pachter ernstig zou worden aangetast en het persoonlijk ge bruik voor de verpachter, voor zijn echtgenoot, voor zijn bloed of aanverwant of voor zijn pleeg kind niet van overwegende bete kenis is. Voor een deel gaat het hier om gronden, die door boe ren, die naar de Noordoostpolder vertrokken, onder behoud van eigendom werden achtergelaten en waarmede bedrijfsvergroting is tot stand gebracht door ver pachting aan de daarvoor in aan merking komende kleine boeren. Deze vorm van bedrijfsvergro ting, die op Walcheren voor het eerst is toegepast, is gebleken niet de juiste te zijn. Het gevaar van ontpachting werd reeds in 1951 onderkend, zodat bij het in werking treden van de herverka- lingswet noodgebieden 1953 voor Schouwen-Duiveland, Tholen, de Zak van Zuid-Beveland en Waar de bij vertrek van boeren naar de Noordoostpolder steeds de on voorwaardelijke eis is gesteld van verkoop van alle eigendoms- gronden aan de Stichting Beheer Landbouwgronden, waarna ver volgens toqdeling in eigendom plaats vindt aan de te vergroten bedrijven. Voor zover ook door deze vertrekkende boeren geëx ploiteerde pachtgrond wordt in geleverd, wordt bij de bepaling van de bedrijfsgrootte, waarvoor zij in de Noordoostpolder in aan merking kunnen komen, alleen rekening gehouden met de eigen dom en daarenboven met de pacht, voor zover de verpachters bereid zijn een 24-jarig contract te sluiten met boeren wier be drijven met deze grond wordt vergroot. Deze gang van zaken is sindsdien ook gebruikelijk voor alle ruilverkavelingsgebie- den, zodat bovengenoemde bij zondere vorm van desanering in ruil- en herverkavelingsgebieden, waar bedrijfsvergroting wordt doorgevoerd, niet meer kan voor komen. 2. De onder 1 genoemde mede delingen van de rijksconsulent voor grond- en pachtzaken wer den gedaan in een vergadering van het college van consulenten voor Zeeland, waarin de ambts voorganger van de minister aan wezig was en welke werd gehou den in de middag van de 16de april 1958. Het was aan de minister even eens bekend, dat in een daaraan, op de ochtend van die dag, voor afgaande vergadering van de ge westelijke raad van het land bouwschap, waarin zijn ambts voorganger eveneens aanwezig was, de ruilverkaveling nieuwe stijl op het eiland Schouwen en Duiveland is besproken en gepre zen. Daarbij werd opgemerkt, dat de raad er niet voor gevoelde om de nieuwe toestand voor de toekomst te bevriezen door aller lei wettelijke maatregelen, maar dat de streek zich zou inspan- nen om op de basis van het goe de, dat is tot stand gebracht, voort te gaan. Wel was het voor velen de vraag of straks toch niet enige zekerheid aanwezig moet zijn, dat kan worden inge grepen, indien aan de ontstane gunstige situatie afbreuk wordt gedaan, b.v. bij desanering, be- brijfssplitsing, opnieuw doelma tig grondgebruik. Bij deze ge legenheid heeft de ambtsvoor ganger van de minister als zijn mening te kennen gegeven, dat de bereikte voordelen niet verlo ren mogen gaan, en verklaard gaarne te zullen zien, dat de raad zich een concrete mening vormde en daarbij richtlijnen aangaf, ten einde verstarring te voorkomen. De onder 1 genoemde mede delingen betreffende de sanering, op het eiland Walcheren heeft de ambtsvoorganger van de mi nister ter sprake gebracht bij een aan het einde van de middag van 16 april gehouden perscon ferentie en daarbij medegedeeld, dat de gewestelijke raad van het Landbouwschap het probleem zal bestuderen en hem zo moge lijk concrete voorstellen zal doen en dat hij met spanning het resul taat afwachtte. 3. Mochten de in vraag 2 be doelde voorstellen de minister bereiken, dan is hij bereid deze aan de Kamer over te leggen. 4. De herverkaveling Walche ren is niet begrepen in het on derzoek, dat blijkens het ant woord op de vragen van de heer Engelbertink door de cultuur technische dienst wordt inge steld in een vijftal tot stand ge komen ruilverkavelingen. Deze ruilverkavelingen betreffen, zo als in bedoeld antwoord is ver meld, blokken, die in de jaren 1945—1949 zijn tot stand geko men. De herverkaveling Walche ren is eerst op 23 december 1957 tot stand gekomen, terwijl tevens zoals in het antwoord op vraag 1 is vermeld een vorm en methode van bedrijfsvergroting is gevolgd, die slechts één keer is toegepast en niet representa tief kan worden geacht. De A.N.W.B. deelt mede, dat op 1 mei de politiële transactie", ook wel „betaalde waarschu wing" geheten, voorlopig nog als proefneming zijn entrée in enkele streken en steden van ons Het Russische persbureau „Tass" heeft vrijdagavond ge meld, dat een hond waaraan Russische geleerden drie weken geleden een kop van een jong hondje hebben gehecht, nog steeds in leven is. De aange hechte kop zit aan de hals. Het tweekoppige dier kan de oren van het kleine kopje spitsen. Ook likt dit kunstmatige mon ster water op met de tong van het aangehechte kopje. Dit en andere experimenten van deze aard tonen aan welke grote mogelijkheden er bestaan voor operaties bij kanker, aldus Tass. INTERNATIONALE WAARDEN VAST, DELI WILLIG De nieuwe week werd gisteren op het Damrak ingezet met een vriendelijke tot vaste tendentie voor de internationale waarden, terwijl van de cultures Deli wil lig in de markt lag. De vaste slotkoersen uit Wall Street van vrijdag jl. waren een stimulans voor Amsterdam, om tot aan kopen over te gaan. De olie- conferentie in Cairo verloopt vrij rustig en allerwege is men wer het uiteindelijke resultaat van deze conferentie optimis tisch. Aandelen Kon. Olie, die in Amerika vast in de markt lig gen. openden gistermiddag op het Damrak op 175,70. Daarna werd nog 176 gedaan. De slot- koers van vrijdag jl. was 172,60. De aandelen noteerden circa een gulden boven pariteit New York. Er werd in deze hoek vrij regelmatig gehandeld. De arbitrage nam de olie-aandelen uit de markt en van locale zijde bestond er vraag. Ook Philips, met belangstelling uit Amerika lag goed in de markt en boekte een koerswinst van ruim 6 pun- „TELEVISIE" IN DIENST if VAN SMOKKELAARS if Grenskommiezen bij de if grens bij Oostburg hebben ij bot gevangen omdat door ij if een zonderlinge speling if sr van het lot de smokkelaars ij ij via „de televisie" op de -ft hoogte gehouden werden if van de bewegingen van de if ■f kommiezen. De douane- ij if ambtenaren ontdekten in ■if het nachtelijk duister bij if if de grens in Zeeuws-Vlaan- jj deren, in de omgeving van if if een boerderij een ploeg if if smokkelaars die bezig if if was naar men ver- if is moedde boter te ver- if ij laden. Per mobilofoon if ie hielden de kommiezen el- ij if kander op de hoogte van if hun waarnemingen: „Ik ij if zie een deur open gaan. Ze ij -£s komen naar de achterkant. if Over. In stal brandt licht. if Over." Plotseling werden ij ij echter alle lichten gedoofd, if ij De rust keerde weer op de ij ij boerderij. Naspeuringen le- ij if verden niets op. jj is Enkele dagen na dit •ff nachtelijk avontuur kwam ij is men door toeval achter de if if bijzondere handicap die de ij if kommiezen parten ge- ij if speeld had. Het bleek, dat ij ij de conversatie over de mo- ij if bilofoon opgevangen kon ij ij worden op het televisietoe- ij if stel van de boer. Verder if if onderzoek leverde de we- ij ij tenschap op, dat het ook ij ij mogelijk is deze uitzending ij ij op radio's met FM-ont- if ij vangst te beluisteren. Of ij ij er werkelijk smokkelaars ij ij waren is niet achterhaald. ten. De converteerbare obliga ties Philips waren eveneens een paar punten hoger. Unilevers openden geforceerd laag op 525 en stegen daarna snel tot 555. De vorige slotkoers was 552%. AKU's bleven goed prijshoudend zonder meer bij ge ringe affaire. Aandelen KLM werden, tegen de gehele markt verhouding in, een paar gulden lager geadviseerd. Dollar-obliga ties KLM nauwelijks prijshou dend. In de scheepvaarthoek was, vooral bij de opening, flinke be langstelling. De koersfluctuaties bleven echter binnen mauwe grenzen en gaven geen verschil len van betekenis te zien, verge leken bij de vorige slotkoersen. Van de leidende cultures trok ken Deli's de meeste aandacht. Dit fonds lag „willig" in de markt. Er werd door de beurs vooruit gelopen op de aanstaan de verkoop in Nederland van ruim 4000 pakken tabak van deze maatschappij. Gehandeld werd van ƒ156,50 tot ƒ158. De slot koers van vrijdag jl. bedroeg 151,50. HVA een puntje hoger. Op de staatsfondsenmarkt was de Staffellening aan de vaste kant. Participatiebe wijzen Wereld energie werden wederom hoger geadviseerd. Aandelen Van der Giessen kregen een hogere ad viesprijs, evenals die van Wilton- Fijenoord, Hollandsche Beton en Leidsche Wol. Ook Hoogovens werden hoger geadviseerd. Sik- kens' Lak op 518 bieden, tegen 510 vrijdag jl. Prolongatie 3 pet. BEURSINDICES 16/4 17/4 20/4 Int. concerns 408.61 409.67 414.10 Industrie 199.19 199.89 202.15 Scheepvaart 150.27 151.14 150.92 Banken 159.76 160.09 161.72 Ind. fondsen 115.73 116.18 116.27 Algemeen 279.70 280.52 283.27 NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 174.70-176.70 (175.95) Unilever: 554 (554%) Philips: 596-597 (594ys) Deli: 157 (157.40) De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Lincoln White, heeft aan journalisten gezegd, dat er in Washington een zeker ongenoegen is gewekt door de vreesachtige houding welke de Britse pers ten toon spreidt ten aanzien van de vluchten op grote hoogte van Amerikaanse vlieg tuigen in de luchtcorridors tussen West-Duitsland en West-Berlijn. White zei naar aanleiding van persberichten volgens welke er in de boezem van de Amerikaan se regering zelf verdeeldheid over deze vluchten zou bestaan dat de gevolgde politiek de volle dige instemming van de Ameri kaanse regering had. GEHEIME ZENDER OPGESPOORD Ambtenaren van de PTT heb ben gisteren te Vierschoten (ge meente Oldebroek) in samen werking met de politie een ge heime zender, de „Pelikaan" op gespoord. De eigenaar van de zender, de 35-jarige opperman R., die de zendinstallatie in zijn woning had staan, zond gewoon- op zondagmiddag tussen de 200 en 240 meter. Hij werd op heter daad betrapt. land zal maken. Men zal dan de „boete" voor een aantal eenvoudige verkeers overtredingen, zoals b.v. geen gebruikmaken van voetgangers oversteekplaatsen, van een rij dende tram springen, niet-func- tionerende fietsverlichting, het onbeheerd laten staan van een rijwiel, rijden in verboden rich ting, stoppen nabij een hoek of bushalte, overtreding van par keerverboden etc., rechtstreeks aan de verbaliserende agent kun nen voldoen. Is men het met deze „politiële transactie" niet eens, dan kan men, evenals thans, een gerech telijke behandeling verlangen. Er zullen drie „tarieven" gel den 2,50 voor voetgangersover tredingen, 5,voor wielrijders, bromfietsers en ander langzaam verkeer en 7,50 voor overtre dingen door gemotoriseerde ver keersdeelnemers. Op de vierde politie-verkeers- leergang, die de A.N.W.B. in sa menwerking met de verkeerspo- litie-commissie op 12 mei in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht organiseert, zal de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Den Haag, mr. D. J. van Gilse, de problematiek van de „betaalde waarschuwing" be handelen „Tomado"-demonst ratie. Onder auspiciën van de heer Th. Borghstijn vond in café „La Belle Vue" gisterenmiddag en -avond een show met demonstra tie van Tornado-artikelen plaats. Voor deze gebeurtenis bestond uiteraard van de zijde der huis- vi ouwen grote belangstelling. In grote rekken terweerszijden van cle zaal had de firma Borgh stijn de talrijke Tornado-artikelen die momenteel aan de markt zijn uitgestald, waardoor de da mes een overzicht kregen van de verscheidenheid van deze huis houdelijke gebruiksvoorwerpen. De heer Langerak van de Lomado-voorlichtingsdienst hield op geestige wijze een praatje ever de z.g. „draad-artikelen". Reeds 35 jaar lang produceert de Tornado-fabriek in Etten- Leur huishoudelijke voorwerpen. Vóór de oorlog genoot vooral bekendheid de gordijnrails, doch de laatste jaren heeft de ver scheidenheid der produkten een enorme vlucht genomen. Thans is er bijna geen keuken meer in Nederland te vinden waarin niet het een of andere Tornado-artikel aanwezig is. De heer Langerak ging op de fabrikatie der artikelen uiteraard niet diep in, doch uit zijn betoog viel wel op te maken, dat deze in dustrie aan velen werk verschaft. Vervolgens demonstreerde hij het juiste gebruik van verschil lende gebruiksvoorwerpen. In de pauze offreerde de heer Borghstijn de dames een kopje koffie, een geste, die zeer op prijs werd gesteld. Hierna gaf de heer Langerak aanwijzingen omtrent het ge bruik van de Tomado-snelkook- pan en volgde een demonstratie hiermee. De dames konden hierdoor zien, hoe in een minimaal tijds verloop verschillende spijzen met volledig behoud der vitaminen kunnen worden gekookt. Tot slot van dit gevarieerd middag- en avond-programma vond een gratis verloting plaats met prijzen door de firma Borgh stijn ter beschikking gesteld. Brand bij de Steenovens. Het buurtschap Steenovens werd maandagmorgen opge- 1 bril - door brand in een land- ouuvv..muur van de heer M. van Ham. Deze was 's-morgens rond vijf uur bezig met werkzaamheden in zijn schuur en gebruikte daarbij een petroleumlamp. Vermoede lijk is de lamp omvergevallen, waardoor het hooi en het stro be gonnen te branden. Ondanks verwoedde pogingen om de brand te blussen, slaagde Van H. hierin niet. De Axelse brandweer verscheen spoedig ter plaatse, maar ook zij kon de schuur niet behouden. De woningen die tamelijk dicht bij de vuurhaard stonden, werden nat gehouden en konden zodoende worden gespaard. Van de schuur, die grotendeels van steen was ogebouwd is niets dan een waardeloze puinhoop over. De verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Gemeenteraad. Hedenavond vergadert de ge meenteraad van Aardenburg. De i ail verkaveling in Eede vraagt een hogere gemeentelijke bijdra ge voor de elektrificatie. Men wil voorts de gemeentevlag officieel vaststellen en er moet een nieu we regeling komen voor de be zoldiging van de plaatselijke vrij willige brandweer. Voor de be noeming van een onderwijzer aan de openbare school vermeldt :1e agenda geen voordracht. Tragische verdrinking. Vóór 25 april a.s. kan een ieder ook per briefkaart zijn bij drage storten voor het „Verjaarsgeschenk H. M. de Koningin". Hieronder vindt U het adres alsmede de methode van bij plakking der postzegels. Op één briefkaart mag echter niet meer dan 1,aan postzegels worden bijgeplakt. Ah. Maandagmiddag omstreeks 2 uur, toen het motorschip „Copa" tussen de Nederlandse en Belgi sche douane op het kanaal Gent ierneuzen voer, viel het 5-jarig dochtertje van schipper D. Cour- tois uit Gent over boord. De scnipper die het ongeluk zag ge- oeuren bedacht zich geen ogen- Mik en sprong zijn doentertje na. Volgens ooggetuigen had de ruim 40-jarige schipper het meis je spoedig te pakken en zwom nij er mede naar de Belgische oever. Na een vijftal meter met ie dienkclinge gezwommen te hebben, zonk de schipper weg om niet meer boven te komen. Men nïoet aannemen dat hij bevan gen is van de kou. Aangezien het ongeluk niet on opgemerkt was gebleven, kon men spoedig met dreggen begin nen. Deze pogingen bleven ech ter zonder resultaat, wat ook niet ie verwonderen is aangezien het Kanaal ter plaatse negen meter diep is. De Belgische politie nam wel dra de reddingspogingen over, maar tot nu toe zonder resultaat. Het schip was op weg van Ste- vensweert (Limburg) naar Pe- ruwelz (België) met een lading grint. Aanbesteding. Voor rekening van de woning bouwvereniging „Vooruit" te Sas van Gent werden 4 woningwet woningen aanbesteed welke in de St. Janstraat (wijk Zand straat) zullen gebouwd worden. Het resultaat van deze aanbe steding was als volgt: Haers, Philippine, ƒ55.700; De Maeyer, Stoppeldijk, 55.300; Geerinck, Westdorpe, ƒ55.295; Strijdonk, Westdorpe, ƒ55.152; Roegiers, Philippine, 54.000; Mattheysen. Axel, ƒ53.839; Verstelle, Philippine, ƒ53.117; Claeyssens, Sas v. Gent, ƒ53.000; Hermans, Boschkapelle, ƒ52.600; De Witte, Westdorpe, ƒ52.500; Gijssel, Westdorpe, ƒ52.259; Hamelink, Hoek, 49.430. De begroting luidde 51.500. Wegverbetering. Naar wij van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ver nemen zal het wegvak Meuleste- deLangerbrugge in 1959 wor den verbeterd. Voorts is de ver betering van de weg GentZei- zate bij Ei tvelde en Triest (Zei- zate) reeds aanbesteed. Voor de automobilisten die dik wijls in België rijden, is dit zeker ern vreugdevolle mededeling. Het gchobbel over de bekende Vlaam- door LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertaling; W. FICK—LUGTEN DINSDAG 21 APRIL. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Waarom vanavond niet WOENSDAG 32 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Waarom vanavond niet". President Eisenhower heeft het Amerikaanse congres maan dag verzocht om nog 45 miljoen dollar voor bemande ruimtesche pen. Het geld, dat bestemd is voor de nationale dienst voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.), moet worden gebruikt voor een raketmotor met een stuwdruk van ruim 700.000 kilogram en voor speurwerk op het gebied van de ruimtevaart. 50) (Nadruk verboden.) Jij, verwaand en ijdel schepseltje;je hebt dus ge dacht, dat ik je had meegeno men om de liefde; die ik voor je voelde?.... Dat heb je mis! Maardanzei ze en bloosde tot aan de wortels van heur haar, begrijp ik niet.. Natuurlijk begrijp jij dat niet. Nooit heb je geprobeerd, iets te begrijpen! Ik heb je doodeenvoudig meegenomen naar hier om je een lesje te ge ven. Om je te leren, eens din gen te gaan doen, waarvan je niet het flauwste begrip hebt. Om een goede huisvrouw te wordenOmhij onder brak zijn betoogWat de kus sen aangaat, daarvan zal geen sprake zijn,tenminste zo lang je er niet zelf om vraagt. Nooit! ten gehoorzamen, ging hij voort. Telkens als jij ongehoor zaam bent, zal ik je kastijden door je te zoenen. Je weet dus, waaraan jij je te houden hebt. Wil je niet hebben, dat ik je kus? Doe dan, wat ik je zeg. Gehoorzaam je mij niet, dan zoen ik je. Enduurt die hel lang? Wie zal het zeggen? Het hangt af van jouw gedrag. Hoe 1 zoeter en liever je bent, des te gauwer kan je terug naar de Almendros. En nu nog iets anders. Begin er vooral niet aan, te proberen hier vandaan te komen. Dat kan onmogelijk. Je krijgt het niet gedaan. Je verdwaalt en wordt een prooi van wolven en berenJa, zeker, er zijn beren in het Py- renese hooggebergteElke po ging om te vluchten wordt ge straft met een week langer ver eigenhandig hebt gebreid. Ook ten en maakte het zich daar zó moet je kleine attenties hebben,! gemakkelijk, dat hij een toon- bijvoorbeeldthee en iets te beeld van welbehagen leek. Hij eten voor mij klaarmaken, als: verroerde geen vin en het kon ik terugkom van de jacht, ver- hem niets schelen, toen hij Es- trella haar slaapkamer zag in gaan om op haar bed uit te huilen. Bedaard stak hij een pijp aan, legde zijn voeten op het haard- hek en begon een oud liedje te neuriën „Home, sweet home derhet vuur in de haarden aanhoudenOm kort te gaanje moet zijn, wat de ro manschrijvers een „koningin van de huiselijke haard" noe men. Omgekeerd zal ik mijn plichten als echtgenoot ver vullen. Ik zal je geven, wat je nodig hebt om te leven en te] eten en zorg dragen voor je vei-] ligheid. Wat vind je van dit programma? Ik wacht, tot u ophoudt; met sprekenom niets tej zeggen. Het voornaamste ontbreekt nog. Elke avond, als je gaat' slapen, zeg je vriendelijk la- chend: „Goedenacht, beste Mi- guelito! Je bent de beste echt genoot die er bestaat. We heb- op, dat diep in het kussen ge- ben een heerlijke wittebroods- doken lag en beefde bij het ho- tijd." Dit is, geloof ik, alles. ren van Miguels stem, die ach- U isU ister de deur van haar kamer schreeuwde zij trillend van woe- weerklonk. de. Half slapend, half schreiend Je vergeet, dat ik je heb had zij de gehele dag op bed ge- gelast, mij te tutoyeren. legen. Gelukkig, dat die veraf- U is afschuwelijkU is een schuwde man haar die rust had monster! U isgegund. Geruime tijd had zij Je hebt het gewild, zei Mi- ,hem in het grote, aangrenzende HOOFDSTUK 15 WITTEBROODSWEKEN Een terechtwijsing te juister tijd is beter voor de vrouwen dan een parelsnoer SALOMO se kinderhoofdjes zal dan tot het verleden behoren. De weg langs het kanaal wordt een betonbaan. Het traject door de gemeente Zelzate blijft dan alleen nog een slecht stukje. Bijeenkomst Plattelands vrouwen. 'De afd. Sluis van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield een bijeenkomst in het Jeugdge- bouw van de Ned. Herv. Kerk te Sluis. Mevr. T. Kapsenberg— Lindenbergh uit Sluis hield een causerie over: „De tuin in het voorjaar", die zij toelichtte met een aantal kleurendia's. De voorzitster van de afdeling, mej. A. Huissen, bracht de inieid- ster dank voor de medewerking. Propaganda-avond BJB. In café Lamminsvliet te Sluis werd een bijeenkomst gehouden van de dienst Bescherming Be volking. Burgemeester P. F. van Hootegem sprak een welkomst woord en deelde mede, dat ook in Sluis een ploeg gevormd was. Deze zal alleen nog aangevuld moeten worden met enkele E.H.B.O.-ers en daarom zal men een beroep doen op de plaatse lijke afdeling. Het hoofd van de dienst in West Zeeuws-Vlaanderen, de heer I. Catsman uit Aardenburg, vertoonde hierna een propagan dafilm over de B.B. en vervol gens een prachtige kleurenfilm over Noorwegen. In de maand september zal men beginnen met de oefenavon den. Tegen afsluitboom gereden. Zondagmiddag is onze oud plaatsgenoot de heer A. P. K. uit Kapellc (Zld) met zijn motorfiets tegen de afsluitboom van de spoorwegovergang in de fabrieks- straat gereden. De 24-jarige motorrijder be merkte te Iaat dat de bomen ge sloten waren en kon door tijdig remmen een botsing niet meer voorkomen, zodat de motorfiets onder de boom doorschoot. De be rijder moest met inwendige ver wondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Boogschieten. De handboogmaatschappij „De Herleving" heeft zondag j.l. het zomerseizoen geopend. De weersomstandigheden, waar in de harde wind een rol speelde, waren er de oorzaak van dat de opkomst niet bijster groot was. Slechts 21 liefhebbers vertrokken uit het clublokaal naar het sport terrein in de Kerkstraat. De uitslag was als volgt: Hoogvogel: J. Fopma te Sluis kil; zijvogels: O. Saeij te Sas van Gent en Alb. Goethals te West dorpe; kallen: O. Saeij, voor noemd en J. Bruggeman te Westdorpe. Palingsehieting. Zaterdag j.l. werd een grote palingsehieting gegeven op het liggend spel bij hotel-restaurant „De Kraag". De weersomstandig heden waren uitermate slecht, waardoor de deelname niet zo groot was. Toch waren er uit Zuid-Beveland nog een achttal schutters opgekomen om hun kans te beproeven om wat paling te bemachtigen. Ze zijn daarin goed geslaagd. De uitslag luidt ais volgt: Hoogvogel: C. Raes te Ove- zande; zijvogels: beide verloot, le. Ph. Obrie te Sluiskil, 2e F. van Loenhout te Goes; kallen: V. Raes, voornoemd, en F. van Loenhout, voornoemd. BOTERSMG'KKELARIJ WEER OP KLASSIEKE Wl-JZE. Drie botersmokkelaars, die het weer eens op de klassieke ma nier, te voet, probeerden, zijn in de nacht van zondag op maan dag betrapt door ambtenaren van de Belgische douane te Zel zate, die langs de grens patrouil leerden. De douaniers zagen de drie mannen in het duister ko men aansluipen, stelden zich in hinderlaag op cn lieten ze nader bij komen. Ofschoon de douane beambten niet „boe" riepen, schrokken de mannen, toen zij zich ontdekt wisten, toch deer lijk, lieten 120 kg boter in de steek en renden verspreid dc velden in. Wat later stootten douaniers op fietsers, misschien gelegen heidssmokkelaars, die op het zien van de beambten een fiet9 en 20 kg boter in de steek lieten en op de vlucht sloegen. Eten, Estrella liefste lichtte haar hoofd Laat mij uitspreken. Als blijf hier. En verder heb ik nogguel, stond op en liep naar haar j vertrek, dat tegelijkertijd zit- en je er tenminste niet lief om'dit besloten: jij verzorgt detoe. Ik ben genoodzaakt, je een vraagtóf ik je die voor je'huishouding; je kookt, houdt; kus toe te dienen. straf geef. alles schoon, enz. O, ja, ook Neen! Neen! Alstublieft Zij sloeg haar handen voor moet je nog een trui voor mij haar voorhoofd. Dit alles leek'breien. In de kast heb ik brei haar de reinste kolder. Zij kon] naalden zien liggen, bijna niet volgen, wat die man! En de wol?.... Moet ik die zei. Toch kreeg zij een gevoel,! zelf fabriceren? of het gevaar, waarvoor zij I Je moet een van deze pull vreesde afgewend Was en dat I overs uithalen en van die wol denkt luchtte haar sterk op. ivoor mij een nieuwe trui ma- ven. Je zult mijn bevelen moe-ken. Ik wil iets dragen, dat jij1 Hij ging weer op de divan zit- nietriep ze en deinsde ont steld achteruit, ik bid je ik smeek je.Miguel JuistZó moet je praten. Je zult eens zienGehoorzamen is veel gemakkelijker dan je Ditmaal zal ik je verge- De „Discoverer 2", die sinds 13 april een baan om de aarde beschrijft die over de Polen loopt, zal waarschijnlijk vandaag in de atmosfeer komen en dooi de wrijving verbranden, zo heeft een woordvoerder van de afde ling raketten der Amerikaanse luchtmacht bekendgemaakt. Voor degene die de retour- cabine van de satelliet terugvind! is een beloning van 500 dollar uitgeloofd, zo heeft de vertegen woordiger van de „Lockheed vliegtuigfabriek in Oslo bekend gemaakt. De cabine moet in het gebied van Spitsbergen terecht zijn gekomen, maar het onder zoek dat sinds enkele dagen o.a- met behulp van vijf Amerikaan se militaire vliegtuigen en twee I Noorse hef.schroef vlieg tuigen (Wordt vervolgd.) [wordt uitgevoerd, heeft tot dus- Iver niets opgeleverd. eetkamer was, op en neer horen lopen. Tenslotte was het geluid van zijn voetstappen verstomd. Stellig had ook hij geslapen, want hij zou wel even moe zijn geweest als zij na de doorwaak te, veelbewogen nacht, die zij hadden beleefd. Eten, liefsteriep hij wéér. HET BEZOEK BOLLENS! Het weekend is week uitermate Poch van grote v //ingen is sinds z-enaanleg in de se, vrijwel geen veest. Alleen al eeft dit weeken ezoekers getrokl en groot deel 500 personenaul •ngeveer 325 aut <»en. Van de bezoek r-sveer 40 perce: and, 40 percent .1 20 percent uit Frankrijk en uit „nden onder me avië en Engelan Deze mooie i „llenzondag zal i»ordt, de aanloop .iiitengewoon d ?ui 25 op 26 apri jaarlijkse bollen oor de bollen -assenheim en ebroek zal trekk JAKKEN ROLSTI In een warenh .enstad van Rol -rdagmiddag een p heterdaad bet: -ring bleek zij re t te zijn van aie's met een an ongeveer 2( ekend die midc .-rote magazijnen •ezocht te hebber maal haar slag te De vijfde :.du haar eigen olitie is ervan e arrestatie van -'■lster, de 40-jari( t Den Haag, e - e hebben geslae -eds vele malen „ti hebben uitge UIT GEPAR AUTO'S GE! De politie heel •sse werkman t Botterdam aangel ■-Ij zich in die sta ig gemaakt aan - eparkeerde auto te linnen kappen ■pen en stal alle; cading was; pla -en, aktentassen, /en etc. Een kee: - itotoestel van -n bood dat voor :an een restaurs ■an. Deze won ij een fotohande: ie waarde niet kwam de zaak aai erd O. aangehoi erre bekende hij en. De politie ve Jat hij er meer o Beeft. MET MES G1 In een huis aai X ertstraat te R< iond zondagavor jartij tussen de fierder A. A. de '.er Fransstraat e bankwerker N. H De ruzie ontsto pen de wil van dc zwager van beid' WOENSDAG HILVERSUM 1 ".10 en 7.40 Gr.; voor de dag; 8.00 •rijde muz.; 9.00 J.30 Gram.; 9.35 Voor de vrouw 9.30 Morgendien 1.15 De Apokrie Mpel; 12.15 Gran n tuinbouwmedc •muz.; 12.53 Gran Nws; 13.15 Cau: iuz.; 13.50 Gran •tsne.; 15.45 Licl Voor de jeugd; dem; 18.00 Le kwartier, 18.15 Uhr. organisatie even; 18.30 Ja ioekbespr.; 19.0 Muziekkorps; 19 9.55 Op de man 'ecital; 20.15 Ra 21.25 Caus.; 21.4 32.15 Pionieren ron, klankbeeld 22.45 Avondovei Nieuws; 23.15 'Tram. HILVERSUM 7.10 Gym.; 7.20 8.18 De ontbijtc #10 Gram.; 10 10.20 Voor de vi progr.; 12.00 Ar Land- en tuinbo Voor het platte 13.00 Nws en agenda; 13.20 13.50 Med. kroni cone.; 14.45 Gr. <le jeugd; 17.00 men; 17.50 Reg< Nws en comm.; orgelspel; 18.40 19.00 Voor de Caus.; 19.25 Voor de jeugd; Caus.; 20.15 We Theater, hoorsp muz.; 22.30 Cai foonkwartet; 2! Gram.; 23.50 So peranto. BRUSSEL (V: 12.30 Weerber.; Nws; 13.11 Grai radio; 16.00 Koe nokwintet; 16.4 l

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2