De Westduitse defensie Onenigheid onder de opstandelingenleiders in Algerije Bevordering van de industrialisatie ontwikkelingskernen De hoge vluchten naar Berlijn Daily Herald over de wereldleiders De vlucht van de Dalai Lama Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Mededelingen van minister Strauss Camping Show Frankering bij abonnemeat: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,-; per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW DINSDAG 21 APRIL 1959 13e Jaargang Nr 4657 Verschdjnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/k Firma F. J. van de Sande, Terneuzen Advertentiepriis per mm 15 ct; minimum fer advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géé* handels- advertenties) 5 regels f 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A(#Ws Bureau van dit Blad. 20 eent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 onr. DE KABINETSFORMATIE De voorzitter van de staten- kring 'Harderwijk van de C.H.U. tevens voorzitter van de C.H.U.- fractie in de Provinciale Staten van Gelderland en voorzitter van C.H.U.-gemeentebestuursleden de heer H. M. Martens, heeft mede namens verschillende vooraanstaande C.H.U.-leden in Gelderland een telegram gezon den aan de voorzitter van de C.H.U., de heer Beernink en aan de heer Tilanus, fractieleider van de C.H.U. in de Tweede Ka mer, waarin de hoop wordt uit gesproken dat de C.H.U. zich bij de huidige stand van zaken zal onthouden van deelneming aan het kabinet. Dit met name ge zien de omstandigheid, dat met de departementen van Land bouw en Volkshuisvesting de C.H.U. kennelijk voor het feit wordt gesteld als „sluitpost" te moeten optreden, aldus het tele gram. De Chr. Historische Candida- ten, die door prof. De Quay wa ren aangezocht voor het minis terschap van Landbouw en van Volkshuisvesting hebben daar voor bedankt. In verband hiermede had de formateur gisteren een onder houd met de heer Beernink (CH) die hij wilde raadplegen over personen uit Chr. Historische kring, die eventueel voor de pos ten zouden kunnen worden aan gezocht. De heer Beernink was bij zijn bezoek aan de formateur vergezeld van het Tweede-Ka merlid voor de C.H.U. de heer C. J. van Mastrigt, tweede voor zitter van het Chr. Nat. Vakver bond. DE MISLUKTE REVOLUTIE IN BOLIVIA Twee leiders van de falangis- tische partij, die zondag in Boli via hebben deelgenomen aan een poging tot omverwerping van de regering, hebben zelfmoord gepleegd, zo is maandag in La Paz bekend gemaakt. Bij de gevechten die zondag in La Paz zijn geleverd, zijn 54 mensen om het leven gekomen en circa 120 gewond, zo is van officiële zijde in La Paz verno men. De regering heeft de staat van beleg afgekondigd. Het is overi gens rustig in het land en in La Paz wordt weer normaal ge werkt. Arrestatiebevel tegen echtgenoot van Margot Fonteyn De Panamese autoriteiten heb ben maandag de arrestatie be volen van Roberto Airas, echtge noot van de Britse balletdanse res Margot Fonteyn. Arias, die gezant van Panama in Engeland is geweest, wordt beschuldigd van samenzwering tegen de Panamese staat. Het echtpaar zou zich aan boord van een sportvissersvaartuig bevin den voor de westkust van Pana ma. Panamese vliegtuigen en sche pen zoeken op het ogenblik naar het jacht, „Nola" geheten. Vis sers hadden de Panamese auto riteiten meegedeeld, dat zij had den gezien dat de „Nola" grote hoeveelheden wapens loste. De „Nola" is later de haven van Baltac binnengelopen. Deze plaats ligt in de door de Ver. Staten beheerde zóne van het Panamakanaal. De Panamese regering kan hier dus het echt paar niet laten arresteren. Portugese treiler gekapseist Een Portugese treiler, de „No va Leirosa", met 24 opvarenden is zondag bij Figueira da Foz op 160 km noordelijk van Lissabon in een ruwe zee gekapseisd. 14 mannen zijn verdronken of wor den vermist. Een reddingsboot zag kans 10 drenkelingen te red den en vier lijken te bergen. Het casco is door de stroming zuidwaarts de zee opgedreven. De Westduitse minister van Landsverdediging, Franz Joseph Strauss, heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Amerikaanse tijdschrift „U. S. News and World Report" waarbij hij antwoordde op hem gestelde vragen, mededelingen gedaan over de Westduitse strijdkrachten. In antwoord op de vraag of er, in het kader van de komen de beraadslagingen door de Wes terse ministers van Buitenland se Zaken, onderhandeld kon worden over een of meer onder delen van het Westduitse defen sieprogramma, antwoordde de minister: „Beantwoording van deze vraag valt technisch buiten mijn bevoegdheid. Doch ik zou deze vraag alleen dan bevesti gend beantwoorden, indien het veiligheidselement door concrete technische militaire garanties zou worden gewaarborgd". In ean toelichting op het Westduitse verdedigingsprogramma ver klaarde Strauss„Onze gehele weermacht maakt deel uit van het zg. Navo-schild, zodat de be wapening geheel op taktisch ge bied valt. Het door taktische wapens bestreden gebied 560 tot 960 km is thans slechts weinig uitgestrekter dan het eigenlijke slagveld", Strauss verklaarde verder, dat de Westduitse luchtmacht niet de beschikking over lange-af- standsbommenwerpers zal krij gen. „Het bereik van onze mili taire vliegtuigen zal niet groter zijn dan een kleine tweeduizend kilometer", verklaarde hij. De minister voegde hieraan toe: „Dit is de ons door de Navo toegewezen taak. Indien wij hier geen deel van uitmaakten en geheel zelfstandig voor onze militaire verdediging moesten zorg dragen, zouden wij ons ge hele defensiestelsel moeten wij zigen. Ik meen. dat dit ons eco nomische en financiële vermo gen te boven ze gaan en het zou bovendien ook uit politiek oogpunt niet erg verstandig zijn". In antwoord op de vraag, of de Westduitse strijdkrachten ook de beschikking over atoomwa pens zouden krijgen, verklaarde Strauss: „Wij zullen in staat zijn taktische atoomwapens in de kiloton-klasse (een kilo ton duizend ton t.n.t.) te vervoeren, doch de zeggenschap over de kernladingen (b.v. in de kop van raketten) zal in Amerikaan se handen blijven. De opperbe velhebber der Navo-strijdkrach- ten In Europa, generaal Norstad, behoudt het recht van beslissing over een eventueel gebruik dezer wapens". De minister voegde hieraan toe dat er geen plannen bestaan voor de vervaardiging van raket koppen met kernladingen in West-Duitsland. Strauss verklaarde verder dat de Duitse marine in de Oostzee met de Deense vloot moest sa menwerken. Een van de taken dezer twee vloten was de Sow- jet-Unie de heerschappij over de Oostzee te betwisten. Een andere bestond eruit te beletten, dat de Russen over zee voorraden voor hun grondstrijdkrachten ver voerden. „De Russen zijn zeer bekwaam in een soort zeetransport, dat wij het zg. „mierenverkeer" noemen en waarbij een groot aantal klei ne schepen militaire voorraden vervoert. Het is bijzonder moei lijk om al deze vaartuigen in oorlogstijd uit te schakelen, veel moeilijker dan het doden van mieren", aldus Strauss. De minister verklaarde voorts dat ongeveer de helft der Duitse militaire uitrusting in het eigen land en de rest in het buitenland werd vervaardigd. „Deze verhou ding is enkele maanden geleden tot stand gekomen en zij zal vermoedelijk nog geruime tijd van kracht blijven", zei hij. Strauss besloot met de mede deling dat de crisis om Berlijn geen enkele invloed heeft gehad op de plannen voor de opbouw der Westduitse landsverdediging. Evert Vermeer en oud-minister Van der Kieft uit ziekenhuis. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, die in verband met maagbloedin gen enige weken in het Diaco- nessenziekenhuis te Naarden was opgenomen, heeft thans het zie kenhuis verlaten. Hij zal echter nog enige tijd thuis moeten kuren, zodat hij zijn werkzaam heden nog niet zal kunnen her vatten. Ook de oud-minister van Fi nanciën, de heer J- van de Kieft, die in hetzelfde, ziekenhuis was opgenomen, is na een geslaagde operatie, in zijn woning terug gekeerd. Het huwelijk van prins Albert en prinses Paolo Ruffo Van Vaticaanse zijde is maan dag meegedeeld, dat Paus Jo hannes niet alleen het huwelijk van prins Albert van België en prinses Paolo Ruffo zal inzege nen, maar ook de huwelijksmis zal celebreren. De leiders van de Algerijnse verzetsstrijders, die in Cairo verblijven, zijn het niet meer eens met elkaar. Zo zou 't groot ste deel van de leden der „vrije Algerijnse regering" thans wel willend staan tegenover De Gaul- les aanbod voor „een vrede van de dapperen". Dit zou natuurlijk een be langrijke factor zijn voor 't slui ten van een werkelijke vrede. Een maand geleden wilde de „vriie Algerijnse regering" o.l.v. Fer- hat Abbas in het geheel niet in gaan op het aanbod van De Gaulle om naar Parijs te ko men voor onderhandelingen voor een wapenstilstand. De „vrije Algerijnse regering" stond er toen op dat eventuele politieke onderhandelingen met de Franse regering in een neutraal land zouden worden gehouden, een voorwaarde die de Fransen in geen geval wil den aanvaarden of zelfs maar overwegen. In Parijs is men nu van me- HET BEZOEK VAN FIDEL CASTRO AAN DE VER. STATEN Premier Fidel Castro van Cuba heeft in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie ver klaard, dat zijn voorlopige rege ring voornemens is zo spoedig mogelijk vrije verkiezingen te houden. Dit zou uiterlijk binnen vier jaar het geval zijn. Toe* hem werd gevraagd, waarom het eventueel zo lang zal duren, antwoordde Castro, dat er vele vraagstukken moeten worden ning dat de Algerijnse leiders opgelost. De dringendste pro bic in Cairo wel bereid zijn om men noemde hij het werkloos- naar Parijs te gaan, hoewel het heidsvraagstuk en de bouw van nog steeds niet duidelijk is of scholen. de Algerijnen genegen zijn om l De premier ontkende dat zijn alleen maar besprekingen met regering communistische syro- de Fransen te voeren over een pathieën zou hebben. Volgens wapenstilstand. Waarnemers in hem was het niet waar, dat zijn Parijs verklaarden dat er nog broer en schoonzuster eommu- meer aanwijzingen zijn voor het i nisten zijn. naderende einde van de strijd Na het vraaggesprek had Cas- in Algerië en voor een politieke tro een onderhoud met vice pre sident Nixon. Het gesprek zou aanvankelijk een kwartier duren, maar het werd een gedachten- wisseling van twee en een half uur. In het kader van het nieuwe regionale industrialisatiebeleid, zoals dit ontvouwd werd in de zesde industrialisatienota, heeft de minister van Economische Zaken een tweetal bekendma kingen uitgevaardigd. Deze be kendmakingen, opgenomen in de Nederlandse Staatscourant van maandag houden respectievelijk in een premie- en prijsreductie regeling „bevordering industria lisatie ontwikkelingskernen" en de aanwijzing van een aantal (Advertentie.) VRIJE TOEGANG Gein. Betalingsvoorwaarden Bezoekt de grootse op WOENSDAG 29 en DONDERDAG 30 APRIL, welke wordt gehouden aoor 1. G. MEIJER Zn N OORD STRAAT 25-27 AXEL - TEL. 795 in en rond 't Jeugdgebouw, Kerklioflana, Terneuzen. Aanvang woensdag 29 april vanr>f 2.30 tot 19 uur n.m. Aanvang donderdag 30 april v.a. 10 u. v.m. tot 10 u. n.m. Enige Britse bladen hebben maandag betoogd dat de Ameri kanen weliswaar het recht heb ben op grote hoogte naar en van Berlijn te vliegen, maar dat het moment hiervoor slecht is ge kozen. De bladen vinden het vooral bedenkelijk dat de mili tairen die hiervoor verantwoor delijk zijn, niet tevoren de toe- In een artikel onder de kop •zieke mannen kunnen de wereld niet regeren", noemt de socialis tische „Daily Herald" in één adem president Eisenhower, Christian Herter, president De Gaulle en dr. Adenauer als man nen die ongeschikt zouden zjjn om nan dp huidige behoeften van de Westelijke wereld te voldoen. ..Hoe lang denkt men dat de zieke oude mannen van het Wes ten enkele nog maar met de helft van hun ingewanden, enkele met de helft van hun vermogens nog kunnen blijven proberen deze wereld van waterstofbom men te besturen? Wij bewonde ren hen, maar zij vervullen ons ook met vreze. Onze ergste vrees is thans bewaarheid: de ziekelijke president Eisenhower heeft de ziekelijke Christian Her ter tot opvolger van Dulles be noemd. Op deze man zal de ont zaglijke last komen te rusten van het leiden van de Westelijke politiek bij de onderhandelingen met Chroesjtsjef die misschien zullen bepalen of het vrede of onvrede zal zijn in de komende tien jaar. Het zou beter zijn als men Eisenhower er toe kon bren gen heen te gaan. Het zou beter zijn voor de wereld wanneer een jongere, gezonder man president van de Verenigde Staten was." stemming van president Eisen hower en het „State Depart ment" schijnen te hebben ge vraagd. De onafhankelijke „Scotsman" is van oordeel dat een dergelijke gang van zaken gemakkelijk voorkomt onder een zwakke re gering. Het blad stelt echter, dat vliegtuigen van de Weste- lijke mogendheden ingeval van een blokkade van Berlijn om re denen van zuinigheid zeker ho ger clan de door de Russen ge wenste 3000 meter zullen vliegen. De conservatieve „Daily Mail" neemt het Amerikaanse optre den tactloos. Een ander conser vatief blad, de „Yorkshire Post" schrijft dat men uit bepaalde Britse commentaren zou kunnen opmaken, dat de Britten geen vastberaden houding tegenover het vraagstuk-Berliin hebben. Deze indruk is, volgens het blad. echter onwaar en dwaas. „Groene muur" in China In de Chinese Kansoe en in het zelfbesturende gebied Ning- sia in noordwest-China is men bezig over een afstand van 2000 km een haag bomen te planten. Men wil deze gebieden zodoende beschermen tegen de winden uit de Gobi-woestijn, die zand mee voeren.- Dit jaar zal men met cte eerste 1600 km van de „grote groene muur" gered komen. Aan de noordelijke grens van de provincie Sjensi zal men later een soortgelijke haag planten. plaatsen, waarvoor deze regeling zal gelden. Volgens de premieregeling zullen ondernemers die tot ves tiging of uitbreiding van indu striële bedrijven in de daartoe aangewezen kernen overgaan, in beginsel voor een rijkspremie in aanmerking komen. Dit geldt voor vestiging in een nieuw te stichten permanent gebouw met een nuttige vloeroppervlakte van tenminste 500 vierkante meter en voor uitbreiding met perma nente additonele nieuwbouw van tenminste 500 vierkante meter nuttige vloeroppervlakte. Als voorwaarde voor premie toezegging is gesteld, dat de on dernemer zich in beginsel dient te verplichten in geval van ves tiging tenminste 1 mannelijke arbeidskracht per 100 vierkante vierkante meter nieuwbouw te werk te stellen en in geval van uitbreiding boven de bestaande personeelsbezetting 1 man per 50 vierkante meter additionele nieuwbouw. De premie zal, indien de ge meente ten behoeve van de on dernemer bouwt, aan de ge meente kunnen worden uitge keerd, in welk geval deze pre mie door een evenredige ver laging van de jaarlijkse huursom of huurkooptermijn aan de be treffende ondernemer ten goede dient te komen. Voor de toepassing van deze premieregeling moeten de onder nemers een daartoe strekkend verzoek door tussenkomst van burgemeester en wethouders der betrokken gemeente, die hierbij hun advies voegen, tot de minis ter van Economische Zaken richten. Na definitieve vaststelling van de hoogte der premie door de minister van Economische Zaken op basis van daartoe ingezonden bescheiden, wordt na eerste op levering van de bouw in geval van vestiging 75 pet en in geval van uitbreiding 25 pet van het premiebedrag terstond uitge keerd. Het resterende gedeelte wordt uitgekeerd zodra blijkt, dat aan de tewerkstellingsvoor- waarde is voldaan. De aanspraak op dit gedeelte vervalt evenwel twee jaar na de dagtekening van de verklaring van eerste opleve ring. De premieregeling is van toe passing voor die vestigingen of uitbreidingen, waarvan de bouw na 20 april 1959 aanvangt. De prijsreductieregeling houdt in, dat aan de gemeenten, waar in de nieuw aangewezen kernen zijn gelegen, bij verkoop, ver huur of uitgifte in erfpacht van daartoe in overeenstemming met de minister van Economische Zaken aangewezen gemeentelijk industrieterrein, uit 's rijks kas 50 pet van de door de minister van Economische Zaken goedge keurde, resp. gekapitaliseerde huurprijs of erfpachtscanon zal worden betaald. Deze prijsreduc tie, waarvoor ten hoogste een terrein van vijfmaal de te be bouwen grondoppervlakte in aanmerking komt, zal echter alleen worden verleend indien op dit terrein een industriege bouw wordt gesticht. De prijs reductie zal de koper huurder ten goede moeten komen, en geldt voor koop-, huur- of erf pachtsovereenkomsten, die ge sloten zijn na 20 april 1959. De nieuwe premie- en prijs reductieregeling zal voorlopig voor de volgende plaatsen gel den; In de provincie Groningen: Delfzijl, Groningen, Hoogezand, Leek. Stadskanaal met inbegrip van het aangrenzende industrie regeling. Uit berichten van de Franse geheime dienst zou n 1. geble ken zijn dat het moreel van de Algerijnse verzetsstrijders, die in de bergachtige streken van Algerië opereren, krachtig is aangetast. Hieraan zou o.m. de dood van de bekende opstande lingenleider Amirouche debet zijn. Het conservatieve Parijse blad „Paris Presse" heeft delen ge publiceerd van een document dat van de verzetsstrijders af komstig zou zijn. Hierin wordt verslag uitge bracht van een bespreking tus sen Amirouche en een andere opstandelingenleider, drie da gen vóór het sneuvelen van Amirouche. In dit verslag valt volgens „Paris Presse" het volgende te lezen„De soldaten zijn ver moed en slecht bewapend. Zij zijn van mening dat zij door de leiders in Cairo in de steek zijn gelaten. Evenals het groot ste deel van de Algerijnse be volking, begrijpen zij niet waar terrein van Nieuw-Buinen, Ter Apel, Veendam, Winschoten; In de provincie Friesland: Bergum, Dokkum, Drachten, Harlingen, Heerenveen, Koot- stertille, Leeuwarden, Lemmer, Oosterwolde, Sneek, Wolvega; In de provincie Drenthe: As sen, Coevorden, Emmen, Hooge- veen, Klazienaveen, Meppel, Ro den; In de provincie Overijssel: Hardenberg, Kampen, Zwolle; In de provincie Zeeland: Goes, Sint Maartensdijk, Terneuzen, Zierikzee; In de provincie Noordbrabant: Bladel, Cuyk, Etten, Oss, Uden; In de provincie LimburgPan- ningen, Venray, Weert. In de provincie Noordholland om Ferhat Abbas geen gehoor moeten nog enige plaatsen wor-geeft aan de oproep van presi- regering te Peking inlichtingen den aangewezen. dent De Gaulle. moeten verstrekken. NEHROE OVER DE DALAI LAMA Premier Nehroe van India heeft in de senaat verklaard, dat de Dalai Lama geheel vrij zal zójn om zijn religieuze taak uit te oefenen, maar dat hij niet op politiek gebied actief mag zijn. „Wij laten hem een tamelijk grote vrijheid om zich uit te spreken, daardoor heeft hij za terdag een lange verklaring kun- n enuitgeven, zonder dat wij tus senbeide zijn gekomen. De Dalai Lama is zich volledig bewust van zijn veran twoordelijKhedenmaar is hij het ook van die van ande ren?", zo vroeg de premier zich af. Naar aanleiding van beschul digingen dat de Indiase grens stad Kalimpong een spionage- centrum zou zijn verklaarde hij dat er zich in deze stad talrijke agenten bevinden, maar z.i. ging het om Chinese agenten, die de Een correspondent van Reuter geeft het volgende verslag van de vlucht van de Dalai Lama uit Tibet dat hem werd uitgebracht door een lid van het gevolg van de „god-koning". Nadat de betrekkingen tussen de Chinezen en Tibetanen zeer gespannen waren geworden, hield de Tibetaanse regering op 7 maart, vlak na het bombarde ment van de Chinese artillerie op het zomerpaleis van de Dalai Lama, een bijeenkomst met leden van de nationale vergadering. Men besloot de Dalai Lama en zijn voornaamste raadgevers stilletjes uit Lhasa te brengen. Men bracht de god-koning" op de hoogte van het besluit. Voed selvoorraden, familiegodheden en gewijde handschriften lagen al ingepakt klaar. In kleine groepjes verlieten toen de leden van de nationale vergadering en andere functio narissen het paleis. De Chinezen besteedden hier geen aandacht aan omdat de festiviteiten ter gelegenheid van het intrede van het nieuwe jaar nog steeds aan de gang waren en bezoeken aan vrienden op dit tijdstip normaal waren. De groepjes trokken direct door naar het plaatsje Nethang bij de Brahmapoetra, dat onge veer 56 km ten zuiden van Lhasa ligt. Dit plaatsje was uitgekozen als verzamelpunt voor de vlucht. Later op dezelfde avond verliet de Dalai Lama zijn zomerpaleis, vermomd in de bruingele kleren van een arme monnik. De „god koning" had zijn bril afgelaten omdat brillen niet veel voorko men in Lhasa, maar had zich overigens niet verder vermomd. De Chinezen merkten hem niet op. Nadat het hele gezelschap. De overstromingen in Uruguay Om te voorkomen dat de groot ste waterkrachtcentrale van Uruguay door het water van de Rio Negro zou worden over stroomd, hebben leden van do genie een deel van de stuwdam bij Rincou de! Bonete opgebla zen. Het water van her stuw meer ontsnapte via de stad Paso de Los Toros, waarvan de 10.000 inwoners tevoren waren wegge voerd. De autoriteiten overwegen de evacuatie van Mercedes, een stad van 50.000 inwoners die 250 km van de dam ligt. De schade die in Uruguay door de overstromingen is aangericht, wordt onofficieel geschat op 100 miljoen dollar (ongeveer 375 miljoen gulden). zijn 14-jarige broer, zuster en moeder incluis, in Nethang wa ren aangekomen, trok het de volgende dag over de Brahma poetra. Op de zuidelijke oever stonden nieuwe paarden te wachten. Het besluit om te vluchten was zo onverwacht genomen dat :nen geen tijd had gehad de dorpen die het gezelschap zou passeren, (Advertentie) van te voren van de komst van de Dalai Lama in kennis te stel len. Na een tocht van twee dagen kwam het gezelschap in hei ge bied van de opstandige Kham- ba's, die de bewaking van de Dalai Lama overnamen. Op elke halteplaats werden de plannen opnieuw besproken en dikwijls gewijzigd. De vijfde dag na het vertrek uit Lhasa ontdekte het gezelschap een Chinees vliegtuig dat kennelijk naar de vluchtelin gen zocht. Maar de piloot zag de groep niet. In tegenstelling tot eerdere berichten trok liet ge zelschap hoofdzakelijk overdag verder. Ten zuiden van de Brah mapoetra bevinden zich vele ka ravaanwegen, die vrij druk wor den gebruikt, daar het gebied nogal dicht bevolkt is. Het was daarom moeilijk voor de Chinese piloten, die opdracht hadden het gezelschap op te sporen, uit de verschillende karavanen de juis te te pikken. Na enkele dagen vernam het gezelschap dat de weg die het naar Bhoetan wilde nemen, geblokkeerd was door opgeblazen bruggen. Men riep toen de hulp in van het staats- orakel, dat de Dalai Lama advi seerde naar India te vluchten. Ten westen van de Golf van kwik bij ons, nadat het in de voor- Biseaye bevindt zich het zwaarte, afgaande nacht zelfs enkele gra- punt van een krachtig hogedruk- den had gevroren, op tot onge- gebied. Een uitloper daarvan veer 10 graden, strekt zich via de Noordzee naar j In de avond daalde het kwik Zuid-Scandinavië uit. Deze uit- weer snel en het liet zich aan loper, welke geheel gevuld is zien dat in de nacht van maan met koude en zeer droge lucht, dag op dinsdag op zeer veel verplaatst zich naar de Alpen en plaatsen weer zware nachtvorst neemt daar nog wat in betekenis toe. In de schrale lucht liep het WOENSDAG 22 APRIL v.m. n.m. Breskens 0.56 1.23 Terneuzen 1.31 1.58 Hansweert 2.11 2.38 Walsoorden 2.21 2.4S ZON MAAN Apr. 21 22 23 24 25 op onder op onder 5.33 19.46 17.41 4.41 5.31 19.48 19.03 5.11 5.29 19.49 20.25 5.44 5.26 19.51 21.44 6.22 5.24 19.53 22.56 7.06 zou voorkomen, tot grote schade van de in bloei staande gewas sen e.d. I In onze omgeving voltrekken de weerprocessen zich in een langzaam tempo zodat er niet veel verandering in het weerbeeld komt. Weliswaar bevindt zich boven de Britse-eilanden een oud front, dat langzaam over de Noordzee naar het zuidoosten trekt, maar de wolkenpartijen hiervan zullen ons waarschijnlijk niet voor de avond bereiken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. DROOG EN ZONNIG. Droog en zonnig weer met wei nig wind en dezelfde middagtem- peraturen als gisteren of iets ho gere.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1