UIT DE PROVINCIE VELPON TELEVISIE door ons geïnstalleerd geelt de meeste voldoening GERRIT DE JONGE AGENDA Pagina 2 DE VRTJE ZEEUW TERNEUZEN BIERVLIET. BOSCHKAPELLE. HULST. SAS VAN GENT Schippersschool met internaat te Terneuzen START OP 1 SEPTEMBER a.s. SLUIS STOPPELDIJK. IJZENDIJKE Lijm en plak alles met beroemd om zijn vasthoudendheid Gemeenteraad van Sas van Gent Voor de zondag Bondsraad verwerpt wetsontwerp inzake invoercontingentering voor kolen De actie in de Nederlandse Antillen voor het geschenk aan de Koningin ZaïenJajtf aprYf TOW Oranjestraat 2 - Tel. 565 AXEL Benoeming. De assistent van 's Rijks belas ingen de heer P. J. Meertens te Terneuzen is met ingang van 1 januari 1959 benoemd tot assis tent le klas. Nieuwe schoenhandel geopend. Gisteren had de officiële ope ning plaats van de schoenhandel Wieland (Noordstraat 50) tegen.- over de reeds bestaande zaak op Noordstraat 43. Hiermede is een sedert tientallen jaren vurig ge koesterde wens van de heer P. W. Wieland Sr in vervulling ge gaan nadat hij gedurende 36 jaren in de Dijkstraat 65 heeft gewerkt en verkocht en zich daar een uitstekende reputatie in zijn branche verwierf. Zijn zoon. de heer W. L. Wie land drijft sedert een paar jaar de zaak op Noordstraat 43 en oefent daarbij ook het vak van pedicure uit. Hij trad 16 jaren geleden bij zijn vader in dienst en leerde hem alle geheimen van het vak. Men moet wel veel bewonde ring hebben voor een man als de heer Wieland Sr die op 65-jarige leeftijd nog zoveel energie heeft dat hij een dergelijke onder neming aandurft. Ook nu zal zijn lang getraind doorzettings vermogen hem niet in de steek te laten, zodat er alle redenen zijn om aan te nemen dat de repu tatie die de heer Wieland zich verworven heeft, daar in dat prachtige nieuwe pand zal uit gebreid en verstevigd worden. De nieuwe zaak is een bezoek om meer dan één reden waard. Het front is buitengewoon aantrekkelijk met prachtige étalages die de adspirantkoper de volle overtuiging geven dat daar alles on gebied van schoenen te krijgen is. Deze indruk wordt in één oogonslag bevestigd, wan neer men de zaak binnentreedt. Een lichte, prettige ruimte, ruim veertien meter lang met langs beide wanden een welhaast on telbaar aantal dozen met schoe nen van allerlei model, vorm en maat. De schoenenvoorraad is met deze nieuwe zaak niet gehalveerd doch verdubbeld, zodat men aan beide ziiden van de Noordstraat een grote keuze heeft. Rij deze officiële opening is duidelijk gebleken, hoeveel goede vrienden en trouwe zakenrelaties de heren Wieland hebben. Velen kwamen de ondernemende grondlegger van de zaak felici teren en een groot aantal schrif telijke gelukwensen en fraaie bloemstukken werden in de loop van de dag binnengebracht. Openbare les Terneuzense Muziekschool. Voor de derde maal was het Concertgebouw gisteravond tot de laatste plaats bezet met be langstellende ouders van de leer lingen die les nemen aan de Ter neuzense Muziekschool. Uit deze zeer grote belangstelling mag dan ook de conclusie worden ge trokken dat het niet zo maar een bevlieging van iets nieuws was, dat allereerste jaar toen de mu ziekschool startte. De voorzitter der Stichting, de heer C. L. de Smidt, die gister avond ook weer het openings woord sprak, kon tot zijn vreugde ook speciaal de directeur der Zeeuwse Muziekschool, de heer Stam, van harte welkom heten. De heer De Smit wees er ook op dat men deze avond ook weer kon constateren dat er inderdaad vooruitgang is geboekt. Bij de on langs gehouden pianowedstrijden te Axel, georganiseerd door de Vereniging van Pianohandelaren werden de eerste, tweede en vier de prijs behaald. Onze muziek school begint dus resultaten af te werpen, aldus de heer De Smidt. Zo heeft het jeugorkest blazers het vorige jaar reeds mee gedaan aan het federatief concours te Hoofdplaat en een goede tweede prijs behaald. Het strijkorkest verleende medewerking aan de zanguitvoering te Hoek en met „Laudamus" in het Jeugdge- bouw te Terneuzen. De accor deonclub en het guitaar- en man doline-orkest gaven uitvoeringen voor de bejaarden. De heer De Smidt betuigde mede namens het Stichtingsbe stuur zijn dank aan de directeur, de heer J. Meijers en aan de do centen, ook speciaal voor het or ganiseren van deze avond. Ook werd dank gebracht aan de firma Koster-Deij voor het geheel be langeloos beschikbaar stellen van een harmonium. Alle docenten zijn gedurende deze drie avonden in de gelegen heid geweest met hun leerlingen aan te tonen wat er tot nu toe reeds bereikt werd. Dat kon men horen bij het Algemeen Vormend Muziekonderwijs. Bijzonder aan trekkelijk waren de lessen in rithmische gymnastiek en ballet. Dat er serieus gestudeerd wordt en hard wordt gewerkt aan de Terneuzense muziekschool kon den de bezoekers zeker geduren de deze drie avonden vaststellen. Werkjes van Mozart, Schubert, Corelli, Carl Maria von Weber, Handel en verscheidene anderen stonden op het programma ver meld. Het was beslist niet de be doeling der docenten te laten horen dat al deze vaak nog zeer jonge kinderen ook de eerste stappen op het pad der muziek feiloos zetten. Het waren ge wone lesavonden maar voor deze keer in een beetje andere om geving, om de ouders eens te laten zien wat er gedurende het jaar geleerd wordt en welke vooruitgangen er zijn geboekt. Dat deze vooruitgangen er wa ren, daar was ieder het er over eens. En dat is dan ook de reden waarom voor de Terneuzense muziekschool zulk een enthou siaste belangstelling bestaat. Niet alleen uit Terneuzen, ook uit de verre omtrek weten ouders en opvoeders de toegewijde inspan ning der docenten te waarderen en dat is voor een levende ge meenschap, die er prijs op stelt oude waarden te behouden en nieuwe te leren waarderen van zeer groot belang. Daarom al is het te hopen dat de Terneuzense muziekschool nog vele jaren mag blijven groeien en daarmee alle waardering krijgt die zij zo ruim schoots verdient. Feestelijke bijeenkomst Ned. Bond van Vervoerspersoneel. Tijdens een feestelijke bijeen komst, die plaats vond in café „La Belle Vue", werden donder dagavond 'n groot aantal leden van de afd. Terneuzen van de Ned. Bond van Vervoersperso neel wegens veeljarig lidmaat schap van het N.V.V. gehuldigd. Voor deze gelegenheid waren vele leden met hun echtgenoten opgekomen en de zaal was dan ook tot de laatste plaats bezet, toen de afdelingsvoorzitter, de heer F. N. Dieleman de verga dering met een kort welkomst woord opende. O.m. waren aan wezig de hoofdbestuurders Laan en Hulsker, de heer Siegers uit Vlissingen en de voorzitter van de Terneuzense bestuurders- bond, de heer J. M. Hamelink. De heer Laan, die na de be groeting het woord verkreeg, wees er in de eerste plaats op, dat practisch alle aanwezige leden deel hadden uitgemaakt van de transportarbeidersbond. De generatie van thans heeft de situatie van vóór 1940 niet aan den lijve ondervonden. Met hen hierover te praten heeft weinig zin. Wij moeten ons leren verplaatsen in de gedach- tenwereld van de huidige gene ratie. Spr. memoreerde 't ont staan van de vakbeweging. Deze is gegroeid uit een kleine groep mensen die begonnen in tijden van nood elkander bij te staan. Allengs won de gedachte veld dat men door gemeen schappelijk optreden meer kon bereiken dan alleen. Ons doel is, zoals het in het beginselpro gramma staat: de productie zo te verdelen dat ieder zijn recht matig deel krijgt. Wegens het groot aantal ju bilarissen verzocht de heer Laan twee van hen naar voren te ko men. Het waren de heren P. Nagtegaal en J. Dieleman. Het woord tot hen richtende, zeide de heer Laan hiermede symbo lisch alle jubilarissen te willen betrekken. Mede door uw trouw, aldus de heer Laan is de in vloed van de vakbeweging ge worden tot wat zij thans is. De vakbeweging is in het tegen woordige maatschappelijke be stel niet meer weg te denken. Spr. dankte namens het hoofd bestuur de beide heren voor hun trouw en toewijding aan de bond en hij hoopte dat deze in de toekomst bestendigd zou mogen blijven. Vervolgens reikte hij een oor konde uit en speldde de heer Nagtegaal wegens 40-jarig lid maatschap het gouden insigne op de borst; bij de heer Diele man wegens 25-jarig lidmaat schap het zilveren. Het zilveren insigne kregen verder nog: P. de Doeder, M. van Driel, A. de Feijter, A. Geensen, W. A. Geensen, G. v. Hecke, J. P. Klaassen, M. Slot, A. Meeuwsen, W. Rouw, J. Wis se, A. G. van Driel, J. van der Hooft Jac. Verhage en M. Ha melink. Het gouden insigne werd uit gereikt aan: J. B. Doorns, Jac. Hamelink, F. N. Dieleman, N. F. Dieleman, H. van Dixhoorn, D. de Doelder, P. de Kraker, G. Krijger, J. J. Machielsen en P. Paulusse. Na de pauze werden een twee tal films vertoond, waarna de bijeenkomst besloten werd met een gezellig bal. Telefooncel. Vanwege de P.T.T. is op de hoek Axelsestraat-Tramstraat een telefooncel geplaatst. De technische outillage is er echter nog niet in aangebracht, zodat er nog geen gebruik van kan gemaakt worden. De openstelling voor het pu bliek zal in de toekomst voor de niet telefoonbezitters in deze buurt een groot gemak kunnen betekenen. Kunstavond ten bate van de Blindenbond. In het oude raadhuis te Bier vliet werd een avond georgani seerd ten behoeve van de Ned. Blindenbond. Burgemeester A. Kostense opende de avond. Hij sprak een hartelijk welkomstwoord tot de bekende blindenpropagandist, de heer Joh. van den Bergh. Aan deze druk bezochte avond werkte belangeloos Jasper An- thonisse mee, die een demon stratie gaf op het kleinste Ham mondorgel van Nederland. Vertoond werd de film „Len te in Holland", waarna de heer Van den Bergh enkele gedich ten declameerde. Na een demonstratie met het blinden-brailleschrift, dat door de aanwezigen ontcijferd moest worden, werd een film over het leven der blinden vertoond, ge titeld „De stoute schoenen". De film is geschreven naar een scenario van Jan Wit, de be kende blinde predikant. Na een concert op het prach tige orgel sloot burgemeester Kostense de geslaagde avond. Er werden heel wat leden ge wonnen voor de Blindenbond, die partikuliere steun hard no dig heeft. Jaarvergadering K. A. B. De plaatselijke afdeling van de K.A.B. hield een druk be zochte jaarvergadering. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de afdeling een gezonde bloei mee maakt. Het ledental steeg tot 221 leden. Ook de instellingen van de K.A.B. kregen de volle aandacht. Zo steeg het geza menlijk spaartegoed bij decen trale Volksbank van 154.345,- tot 173.207,-. Herwonnen Le venskracht, de Norbartstich- ting en het Kanunnik van Schaikfonds mochten zich in goede belangstelling van de leden verheugen. Alleen speet het de secretaris, dat de propa ganda en het werk voor deze instellingen neerkomt op de schouders van enkele leden. De woorden van de secretaris vonden een gunstig onthaal, want staande de vergadering meldden zich een aantal leden als medewerker aan. Ook de penningmeester had geen reden tot klagen, nu hij het jaar kon afsluiten met een batig saldo van 128,46. Uit de afdelings- kas werden in het afgelopen jaar bijdrager, en subsidies ver leend aan het comité voor be jaardenzorg, het St. Nicolaas- comité, de Norbartstichting en aan priesterstudenten. Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd het woord ge voerd door de districtsbestuur der, de heer J. van de Voorde. Spreker gaf een duidelijk over zicht van de bestaande moge lijkheden om te studeren met financiële steun van rijk en provincie. Auto met 950 kg boter In beslag genomen. Door het doortastend optreden van de douane te Nieuw-Namen is het deze gelukt donderdag avond in de Emmapolder een grote Amerikaanse personen auto met niet minder dan onge veer 950 kilogram roomboter, ter waarde van circa ƒ3800, in beslag te nemen, op grond van het feit dat getracht werd deze boter naar België te smokkelen. De smokkelauto kon eerst tot stoppen worden gedwongen, na dat de douane in allerijl een ge- improviseerde versperring, n.l. een landbouweg. over de weg had getrokken. Toen de smok kelauto deze versperring nam, wat gepaard ging met het nodige „vuurwerk", kreeg deze een lekke band. Toch zag de bestuur der nog kans met de auto een 100-tal meter verder te rijden, waardoor hij een voorsprong op de hem achtervolgende douane kreeg. Hiervan dankbaar ge bruik makende, liet hij de auto met de contrabande in de steek nam de benen en wist aan de greep van de douane te ont komen. Bus reed huis in. Gistermorgen omstreeks half negen deed zich bij Hulst een verkeersongeluk voor, dat won der boven wonder goed is afge lopen. Een bus van de Z. V. T. M. met leerlingen van diverse scho len in Huist, kwam omstreeks die tijd uit de richting Axel. Door onverklaarbare oorzaak reed deze bus, ter hoogte van de Tol nabij Hulst op de weg Abs- daleHulst, pardoes tegen het hoekhuis van de familie Adams. De Bus drong een viertal meters in het woonhuis door, dat zwaar beschadigd werd. De schoolkinderen noch de chauffeur kregen bijzonder let sel. Met enkele schrammen en kleine builtjes werden ze ter onderzoek opgenomen in het zie kenhuis te Hulst, waar ze maar even behoefden te blijven. Een inzittende monteur van de Z. V. T. M. had een enkelfrac tuur. Jaarvergadering Boeren leenbank. In de algemene vergadering van de Boerenleenbank te Sas van Gent waren 21 leden aan wezig. Met algemene stemmen werd in de raad van bestuur herbe noemd de heer J. C. Audenaert, terwijl de heer L. J. van Water schoot werd herbenoemd in de raad van toezicht. Aan de heer E. A. T. M. de Coene werd wegens gevorderde leeftijd eervol ontslag verleend als directeur van de bank. Het oudste bestuurslid, de heer A. J Goethals, sprak de scheidende directeur toe. Hij dankte hem voor het vele werk, dat hij als bestuurslid en directeur voor de bank heeft verricht. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer P. J. M. Coene, terwijl in de raad van toezicht tot nieuw lid werd benoemd de heer- A. van Driessen. Hierna deed de kassier de heer G. A. van den Hemel verslag van de financiële resultaten over het jaar 1958. Uit de verlies- èn winstrekening blijkt dat de bank een winst heeft gemaakt van 3.200.55. Het spaartegoed steeg tot een bedrag van 114 miljoen gulden, verdeeld over 450 spaar boekjes. Het ledental bedraagt momenteel 41. De algemene re serve. beloopt een bedrag van rond 29.000, Aanrijding. Donderdag had aan de West kade voor de winkel van de heer Voerman een aanrijding plaats tussen twee bestelauto's. Voor het voornoemde pand stond het bestelwagentje van de PTT, be stuurd door de heer J. de K. uit T., geparkeerd. Van de richting Terneuzen kwam een bestel wagen van de Coca Cola, be stuurd door de heer M. P. te A. Deze wilde voorbij de P. T. T.- auto parkeren, maar op dat mo ment trok deze weg op om weg te rijden, waarop een lichte aan rijding ontstond. Er was slechts geringe materiële schade. Fiets vernield. Toen mej. E. H. uit Z. op de wijk Stuiver haar fiets tegen de gevel van een winkel plaatste naast de openbare weg, kwam een tankauto, bestuurd door de heer H. A. D. uit Kortrijk, zover Zoals nu onder de schippers zo langzamerhand wel algemeen bekend is, wordt op 1 september a.s. in Terneuzen een nieuwe schippersschool voor continu- onderwijs geopend. Minder bekend is, dat aan deze school een internaat wordt ver bonden, uitgaand van het School fonds voor schipperskinderen vanwege de Ned. Herv. Kerk. Voorlopig wordt dit internaat aan de wal gevestigd in de nabij heid van de school, maar het licht in de bedoeling na verloop van enkele jaren een internaatschip naar Terneuzen te dirigeren, waarop dan plaats zal zijn voor 100 k 120 kinderen. De school zelf, die vier modern ingerichte lokalen telt, is uiter mate gunstig gelegen op enkele honderden meters van de brug over de oostelijke kanaalarm. De nieuwe school voor schip perskinderen te Terneuzen is tot stand gekomen op verzoek van de plaatselijke afdeling van „Schuttevaer", nadat in de afde- lingsvergaderingen bij herhaling van „Schuttevaer" de noodzaak van een school in Terneuzen had uitgesproken. Ongetwijfeld zal de school na korte tijd in een bestaande be hoefte blijken te vóórzien. Aan de school wordt wat gebouw, in terieur en leermiddelen betreft, alle zorg besteed, terwijl het voor de schippers een geruststelling zal betekenen dat het internaat, hetwelk overigens los van de school staat, onder deskundige leiding de kinderen een alles zins vertrouwd onderdak en een uitstekende verzorging biedt. De school is een gemeente school. Er was, zoals wij reeds eerder schreven, geen andere oplossing mogelijk, maar het be stuur van „Schuttevaer" in Ter neuzen heeft de hoop nog niet opgegeven, dat binnen weinige jaren de verschillende groeperin gen elkaar zullen vinden om te komen tot een gemeenschappe lijke compromis-school. Ieder weldenkend mens zal beamen, dat het die kant op moet, omdat in een betrekkelijk kleine plaats als Terneuzen geen twee of drie schippersscholen kunnen worden gevestigd, zon der dat het onnodig dure en, wat erger zou zijn, noodlijdende schooltjes worden. Dank zij het initiatief van „Schuttevaer" verrijst in Terneu zen een pracht van een schip persschool, die de toets van alle kritiek kan doorstaan. Het is te hopen dat de schip pers, die op grond van hun vaar route als het ware op deze school zijn aangewezen, de weg zullen weten te vinden en dat zij zich zullen haasten hun kinderen zo spoedig mogelijk op te geven bij het gemeentebestuur of bij de secretaris der afdeling Terneu zen van „Schuttevaer", de heer J. Verschoor, De Jongestraat 2 aldaar. („Schuttevaer".) rechts langs rijden dat de fiets als een harmonika in elkaar werd geduwd tussen tankauto en gevel. De rijksweg is ter plaatse zeer smal en het was met zo'n grote tankauto haast niet mogelijk dit te voorkomen. Kleurenpracht van Zuid- Afrika. In samenwerking met Z. V. U. en de gezamenlijke personeels verenigingen hield de bekende natuurvoorser Jan P. Strijbos in het sociaal gebouw van de Stijf- selfabriek een lezing met kleu renfilm over natuur en landschap van Zuid-Afrika. Op vlotte ma nier wist de heer Strijbos zijn ge hoor aangenaam bezig te houden. De prachtige kleurenfilm trok aller aandacht. Gymnastiekvereniging „Het Vrije". Donderdagavond werd door de gymnastiekvereniging „Het Vrije uit Sluis" opgericht een afdeling voor jongens, naast de bestaan de afdelingen voor meisjes en dames. De vereniging kon tot deze oprichting overgaan omdat zij nu de beschikking heeft over een sportleider, die in de zomer maanden belast is met de lei ding van het zwembad. Atelier onder de kap. Met de bouw van het confec- tie-atelier is men thans zover gevorderd, dat het gebouw on der de kap is gekomen. Het per. soneel van de aannemers werd op de gebruikelijke wijze ont-l haald door de gemeente Vogel waarde, die de bouw van dit atelier financiert. Feestviering verjaardag Koningin. IJzendijke hoopt de verjaar, dag van H.M. de Koningin fees telijk te vieren. Reeds 's mor gens om 9.15 wordt het feest ingeluid met een reveille vanaf de beide kerktorens. Na de vlag- genparade op de markt zal bur gemeester Ficq een toespraak houden. Hierna volgen kinder spelen en optocht met versier de fietsen, steps enz. met kans op prachtige prijzen, 's Mid dags voor volwassenen volks spelen op de Markt. Verder krijgen wij volleybalwedstrijden en demonstratie der verkenners. Het avondprogramma wordt verzorgd door de muziek- en zangvereniging, de huishoud, school, gidsen en enkele solis ten. Om negen uur wordt een lampionoptocht gehouden. ZONDAGDIENST ARTSEN EN DIERENARTSEN. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter 111. Bos. Tel. 2303. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door: T. van Roon (tel. Sas van Gent 588). (Advertentie.) Donderdagavond kwam de Sasse raad in een korte verga dering bijeen om enkele punten af te handelen en om daarna in een besloten bijeenkomst de persleiding naar de Wester- schelde onder de loupe te nemen. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van Gedeputeerde Staten waarin deze bezwaar maakten tegen 'n erfpacht van 40 jaar met de St. Albertpolder. Zij vinden de ter mijn te kort en willen deze aan gepast zien aan het gemeente lijke vlag, n.l. 75 jaar. De St. Albertpolder gaat met deze ter mijn akkoord; alleen wil zij na 40 jaar het recht hebben de ca non te herzien, als de tijdsom standigheden dit noodzakelijk maken. De raad gaat hiermede akkoord. Met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten wordt een lening aangegaan tot een bedrag van 125.100,-. Met deze gelden zullen gefinancierd wor den: a. de 2e fase van exploitatie van het uitbreidingsplan West; b. de open riolering aan het bolwerk zuid te vervangen door een gesloten riolering; c. verbetering aan de R.K. jongensschool en d. asfaltering Julianastraat. Aan de heer H. P. van Lies hout wordt reeds grond in erf pacht gegeven in de z.g. 2e fase van het uitbreidingsplan west. De raad gaat er mee akkoord dat de asfaltering van de Julia nastraat onderhands wordt aan besteed. De uitvoering zal ge schieden door de firma Elk uit Schoondijke, die reeds werk zaamheden in de gemeente ver richt. De persleiding naar de Westerschelde. Na afloop van de raadsver gadering kwam de raad in be sloten bijeenkomst bijeen om met de voorzitter van 't streek plan ir. Dikötter, ir. Bos van het ingenieursbureau Bos en Witteveen en de plaatselijke in dustrie, vertegenwoordigd door ir. R. H. van Krevelen en de heer C. Salomé, de afvalleiding naar de Westerschelde te be spreken, een punt waar in de vorige zitting heftige kritiek op was geweest, vooral door de heer L. de Meijer. Na een uiteenzetting van de heer Bos op vragen van de heer De Meijer ontstond een diep gaande discussie, die er toe leidde dat de raad nog niet ak koord gaat met het oorspronke lijke plan voor het bestekklaar maken van de zg. vrijverhang- leiding. De door de Sasse industrie naar voren gebrachte ideeën worden nader bestudeerd. Wel zal de gemeente Sas van Gent mee blijven spelen in het kader van het streekplan. B. en W. zullen opdracht ge ven van nieuw cijfermateriaal uit te gaan, aangezien Bos en Witteveen destijds zijn uitge gaan van cijfermateriaal ver strekt door de RIZA. In de 2e plaats zal het inge nieursbureau met rijkswater staat overleg plegen, wat op de westelijke waterleiding geloosd kan worden. Deze zou dan blij ven bestaan, hoewel verlegd in verband met de nieuwe kanael- plannen, ten behoeve van het polderwater en ander onveront- reinlgd water. In de 3e plaats zullen Bos en Witteveen in studie moeten ne men de kwestie om tot een op lossing te komen, dat de beide suikerfabrieken en de superfos- faatfabriek hun vaste stoffen kwijt kunnen. Ir. R. van Krevelen deed in dit verband enkele suggesties die zeker het bestuderen waard zijn. Zo was de.-heer Van Kre velen van oordeel, dat men wel licht zou moeten komen tot ge zamenlijke bezinkingsvijvers voor de Sasse industrie, waar uit dus de vaste stoffen over het gehele jaar verdeeld met een constante hoeveelheid door de leiding naar de Schelde ge stuwd kunnen worden, met eventuele bijvoeging van het Sasse rioolwater. Dit zou dan wel centraal georganiseerd moe ten worden, maar maakt de ge meentelijke planning gemakke lijker, aangezien deindustrieën minder terrein moeten reserve ren voor bezinkingsvijvers. De conclusie van ir. Dikötter was dat tussen streekcommissie en de industrieën een vruchtbare band is gelegd. Verder was er een geanimeer de discussie, ingeleid door de heer M. P. de Groff over de verdeelsleutel van de kosten van dit miljoenenprojekt, waarvoor Sas van Gent 50 pet. zou moe ten bijdragen. Wat dit laatste betreft zijn alle andere deelne mende gemeenten reeds ak koord gegaan met hun aandeel in de kosten, maar Sas van Gent neemt tot nu toe een af wachtende houding aan. want bij niet deelneming van de indus trie komt het de gemeente Sas van Gent op 3% miljoen te staan. Uit bovenstaande kunnen we de conclusie trekken dat, in dien de Sasse industrie over zou gaan tot het zelf aanleggen van een veel kleinere perslei ding naar de Schelde, de ge meente zou kunnen volstaan met het bouwen van een riool- zuiverinsstation zoals iedere lan delijke gemeente heeft, hetgeen de gemeente aanzienlijk minder zou kosten. Er werd in dit ver band een bedrag genoemd van 2 4 2!4 ton. De discipel dan welke Jezus liefhad, zeide tot Petrus: „Het ig de Here!" Joh. 21 7. Het was een der liefelijkste morgens, die over de aarde ooit opgingen, toen Jezus' discipelen moedeloos ronddoolden op de Zee van Tiberias en de Heer hun verscheen, staande aan de oever. Ja, Hij was het, de Verrezene uit de doden, de Verheerlijkte, niet langer rondwandelende in knechtsgestalte, ook niet meer delende, zo meenden zij. in hun arbeid en hun levensstrijd. O, hoe vergisten zij zich, deze jongeren. Hoe liefelijk en vrien delijk beschaamde de Heer hun ongeloof. Straks wordt het net met de ruimste overvloed van vis sen gevuld. Straks vinden zij aan do 'oever de maaltijd bereid door Zijn zorgende liefde. Hoe vaak vergissen ook wij ons tegenover deze zorgende Vriend! Hoe vaak zitten wü troosteloos en moedeloos neer, en menen wel dat Hij verre is, en geen bemoeie nis houdt met ons werk, onze ge varen, onze strijd. En toch, Hij is er, alle dagen! Hij staat aan de oever van onze levenszee, en heeft ons iets te zeggen nog eer wij Zijn nabijheid hebben be speurd. Hij doet nog als aan Ge- nesarets meer. Hij voorziet in onze nood, nog eer wij onze dag taak beginnen. Hebben wij dit niet vaak ondervonden, als wij terugzien? Laat dan ook heden ons hart zich tot Hem verheffen. Dan zal ook in ons de danktoon niet ontbreken: „Het is de Here!" Ja, Heiland, hl), die waarlijk T ondervond, Hoe veilig GD de zielen weet. [te leiden, HU wil van U, Hij kén van U [niet. scheiden, Maar elke dag vernieuwt Hii [Zijn verbond. ZATERDAG 18 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Arrivederci Roma". Concertgebouw. 8 uur: „Straaljager in nood". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Das schloss in Tirol". SLUISKIL: Jeugdgebouw „De Ark", 211 uur: Bromfiets- en Rijwielshow. SPUI: Sportterrein, 3.30 uur: Spui II—S.V.D. I. ZONDAG 19 APRIL. TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 2 uur: Straaljager in nood; 4.30 uur en 8 uur Arri vederci Roma. Concertgebouw, 8 uur Straaljager in nood. AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: Das Schloss in Tirol; 8 uur: Dracula. De Bondsraad, bestaande uit vertegenwoordigers van de deel staten, heeft gisteren het door de regering ingediende wetsvoor stel verworpen tot con tingen te ring van de invoer van steen kolen. De Westduitse regering had tot beperking van de kolen- invoer besloten om de Westduit se steenkoolindustrie te helpen, waarvan de kolenvoorraden bij de mijnen sedert het begin van het vorige jaar steeds meer toe namen. Naar de mening der vertegen woordigers van de deelstaten valt het op het ogenblik niet te zeggen, of de bij het wetsont werp vastgestelde invoercontin genten voldoende zijn tot dek king van de behoeften zonder dat dit tot ernstige financiële schade voor de verbruikers leidt. De economische commissie van de Bondsraad had naar voren ge bracht, dat het niet zeker was, dat de mijnen uit het Ruhr- gebied inderdaad op dezelfde voorwaarden als de buitenlandse exporteurs voor de kolenleveran- ties zullen kunnen zorgen. Het wetsontwerp is naar de regering teruggezonden, die het aan de Bondsdag zal voorleggen samen met het standpunt van dc Bondsraad. Zoals gemeld, is ook op de Antillen 'n actie georganiseerd om Koningin Juliana bij het bereiken van de vijftigjarige leeftijd een bijzonder geschenk aan te bieden. bevolking medewerking ver leend of toegezegd. Een bijzonder goed denkbeeld was een actie onder de school kinderen, die allen hun' hand- I tekening zullen plaatsen op spe. ciale vellen, en daarmede, dus Gouverneur Speekenbrink, die een persoonlijke groet aan H.M. in eerste instantie het initiatief tot deze actie nam, verzocht het dagelijks bestuur van het Prins Bernhard Fonds en het Konin gin Juliana Fonds, een comité te vormen, waartoe ook de ge zaghebbers der eilandgebieden en het hoofd van de regerings voorlichtingsdienst toetraden. Gouverneur Speekenbrink deed een eerste oproep uitgaan, gevolgd door een van dit comi- zullen brengen. Bovendien is bepaald, dat de kinderen een bijdrage mogen geven mits deze niet hoeer dan 25 cent is. Mi nister-president E. Jonckheer hield via de radio 'n toespraak, waarin hij de betekenis van da band tussen Oranje en de An tillen uiteenzette. Pers, radio, bioscoopreclame zijn ingeschat keld. Men hoopt, dat er van een werkenlijk nationale actie zal té en reeds is uit alle lagen der I kunnen worden gesproken.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2