De overstromingen in Zuid-Amerika Vraaggesprek met Nasser China's parlement gaat nieuwe president kiezen Noodweer boven het midden van ons land De luchtcorridor naar Berlijn Cubaans vliegtuig door aanhangers van Batista overmeesterd De besprekingen over staking der kernwapenproeven EERSTE BLAD Verwoeste huizenverdronken vee en vernielde akkers De staking in de Amerikaanse rubberindustrie De kabinetsformatie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. VRIJDAG 17 APRIL 1959 13e Jaargang Nr 4652 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handals- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel moer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Tot nu toe zijn er bij de ovcr- stsomingen in Uruguay drie men sen om. het leven gekomen. Bijna het hele land is dear de ramp ge troffen. Ce kuststreken, die van de rest van het land geïsoleerd zjjn, zjjn er het ergst aan toe. Ee bewoners van deze streken kun nen niet van medicijnen voorzien worden. Op vele plaatsen in het binnen land heeft men door het steeds stijgende water de levering van drinkwater moeten stopzetten. In het departement Artigas, dat aan de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul grenst, heeft het dalende water een troosteloos schouwspel te zien gegevenver woeste huizen, verdronken vee en vernielde akkers. In Argenti nië moesten 15.000 mensen geëva cueerd worden tengevolge van de overstromingen. De Rio de Ia Plata is buiten haar oevers ge treden en heeft grote stukken land overstroomd. De Argentijnse minister van Volksgezondheid heeft de studen ten in de medicijnen verzocht zich te melden om behulpzaam te zijn by het inenten van de slachtof fers. Via de radio heeft de rege ring een beroep op de bevolking gedaan om kleren en levensmid delen aan de evacué's af te staan. Ven uur tot uur wordt de toe stand in Urugua-, Argentinië en Brazilië erger. De regering van Uruguay kon digde een aantal noodmaatrege len af. In de hoofdstad Montevi deo is de melk gerantsoeneerd. Alle vliegdiensten zijn stopgezet. Cok het spoor- en wegverkeer ligt stil daar de bruggen over de voornaamste wegen door de woeste rivieren zijn meegesleurd. Verscheidene plaatsen in het bin nenland hebben gebrek aan levensmiddelen en drinkwater Het land lijkt één groot meer. Men vreest dat het aantal slacht offers (donderdagochtend officieel drie) aanzienlijk zal stijgen. Ook aan de overzijde van de buiten haar oevers getreden Rio de la Plata, in Argentinië, giet het reeds langer dan een week aaneen. Tienduizenden stuks vee zijn ook hier verdronken. De plaats Concordio, cp 420 km van Buenos Aires is geheel door het water ingesloten. Hier zouden meer dan 25.000 dieren om het leven gekomen zijn. Het aantal menselijke slachtoffers is onbe kend. 20.000 inwoners zijn uit Concordia naar elders overge bracht, maar 5000 achtergebleve nen wachten nog op evacuatie. Drie marinevaartuigen en sterke troependetachementen zijn naar de stad onderweg om de cadavers te helpen ruimen teneinde epide mieën te voorkomen. Vijftien vliegtuigen laten voedsel en ge neesmiddelen boven afgesneden dorpen vallen. Op vele plaatsen zijn passagierstreinen door het water overvallen en geïsoleerd. Het leger probeert met amfibie wagens en sterke trucks te red den wat het kan. De ondergelo pen gebieden zijn tot militair ge beid verklaard waar strenge straffen op plundering staan. En nc_z steeds woedt de wind op stormkracht en valt de regen bij stromen neer. De weerkundi gen zien nog geen verbetering voor de eerstkomende dagen. De haven van Buenos Aires is thans reeds voor de derde dag gesloten. Politiebureaus, schuren en wa renhuizen zijn vol vluchtelingen. De gouverneur van de provincie Entrerios, die met 5000 andere inwoners van Concordia op een drooggebleven heuveltop op eva cuatie wacht, verzocht per heli kopter geëvacueerd te mogen worden. De Argentijnse overheid heeft per radio om inzamelingen van dekens en kleren verzocht. De oogst in de getroffen gebie den is verloren. In de Braziliaanse provincie Rio Grande do Sul, die aan Uru guay grenst, is 60 pcocent van de oogst vernield. Ook hier zijn velen door de overstromingen dakloos geworden. Bevoorradings vliegtuigen zijn uit Rio de Janei ro vertrokken. President Nasser heeft de hoofdredacteur van het Indische tijdschrift „Blitz" in een vraag gesprek meegedeeld dat de ge heime dienst van de Verenigde Rrabisehe Republiek een groot scheeps communistisch complot heeft ontmaskerd dat erop uit is Irak in handen van de commu nisten te brengen, Egypte en Sy rië te scheiden eni een „rode hal ve maan" in het Midden-Oosten te vormen. Deze halve maan zou een fe deratie van Irak, Syrië, Jordanië, Libanon en Koeweit moeten zijn. Verder zei president Nasser dat de grote sympathie die de Sowjet-Unie zich in drie jaar tijds in Egypte en Syrië had ver- Uit alle delen van communis- ter te kunnen concentreren op tisch China zijn nu meer dan zijn werk als leider van de par- 2.000 mannen en vrouwen in Peking samengekomen ter bij woning van de opening op zaterdag van het tweede communistische parlement van het land. Honderden afgevaardigden in blauw uniform, talrijke le den van Centraal-Aziatische stammen in fel gekleurde kle ren en vertegenwoordigers van de minderheidsgroeperingen zijn deze week de hoofdstad van China binnengestroomd. Men verwacht dat het twee de nationale volkscongres tien dagen zal duren. Vandaag zal het congres een voorbereidende vergadering houden waarop naar alle waarschijnlijkheid het presidium gekozen zal wor den en de agenda zal worden vastgesteld. De meeste punten van de agenda zijn al bekend, n.l. verslag over de regerings werkzaamheden door premier Tsjou en Lai, uiteenzetting over de economische plannen van de staat voor 1959 door vice-pre- tij. Men neemt aan, dat het nieuwe staatshoofd veertien dagen geleden in Sjanghai is gekozen op een bijeenkomst van het centrale comité van de partij. Zijn benoeming door het congres zou vaststaan. Buitenlandse waarnemers in worven, na de mislukte opstand in Mosoel in minder dan drie weken verloren is gegaan. Voor de fusie van Egypte en Syrië in het begin van 1958 wa ren communistische samenzweer ders een staatsgreep in Syrië van plan, aldus president Nas ser. Syrische samenzweerders kwamen bij Egypte om hulp voor het verhinderen van de staatsgreep. Dit contact leidde tot de vorming van de Verenig de Arabische Republiek, waar voor bij een volksstemming 99 procent van de Syrische bevol king zich heeft uitgesproken. Na deze volksstemming gaven de communisten hun pogingen op. Zij kwamen, zo zei president Nas ser, weer aan bod na de revolu tie in Bagdad. In december van vorig jaar be raamden, zo zei president Nas ser, de communisten andermaal een staatsgreep in Syrië. Hij zei deze poging verhinderd te heb ben en de samenzwering open lijk aan de kaak te hebben ge steld. De oude vriendschap tussen de Verenigde Arabische Repu bliek kon toen worden hersteld. De Russische premier, Chroesjt- sjet, weet welke schade Iraks lidmaatschap van het Pact van Bagdad de Arabische wereld heeft berokkend. „Waarom wil hij de fout van de Westelijken in hetzelfde Bagdad herhalen?" zo vroeg president Nasser zich af. Hij wees er verder op dat het Arabische nationalisme thans een verdedigende strijd tegen het communisme voert, zoals eerder tegen het Westelijke imperialis me. In antwoord op de vraag of de V.A.R. sterk en rijk genoeg is om de banden met Rusland te verbreken na het verbreken Peking hebben zich er over ver baasd dat de naam van de nieu- we president nog niet is uitge- j v"an de banden met het Westen, lekt en dat de keuze niet be- antwoordde de president dat het sproken is op bijeenkomsten in orn de onafhankelijkheid van fabriek, kantoor en op wijkver gaderingen, want op deze wijze pleegt het nieuws in communis tisch China tot het publiek door te dringen. Volgens deze waarnemers wordt de mening dat Mao mis schien helemaal niet zal aftre den hierdoor versterkt. Het kan zijn dat Mao op verzoek van zijn partijgenoten in de topre- gionen aanblijft en wel mis schien vanwege zijn enorm prestige. Behalve aan de keuze van een president, moet het mier Li Foe Tsjoen, besprekingcongres ook zijn goedkeuring zijn land gaat. De rest is onbe langrijk. Hij voegde er later aan toe dat de economische samen werking tusen de V.A.R. en de Sow jet-Unie tot dusver niet ge leden heeft door de moeilijk heden met Moskou. van de begroting voor 1959 door de vice-premier L. Hsjien Nien en een verslag van het werk van de permanente commissie uit het congres, dat namens het congres optreedt als dit niet bijeen is. Het belangrijkste punt van de agenda is echter de verkiezing van en besluiten over het ho gere overheidspersoneel. Hieronder valt n.l. ook de verkiezing van een nieuwe pre sident van de republiek voor de komende vier jaar. Zoals be kend heeft Mao Tse Toeng jn december van het vorig jaar bekendgemaakt dat hij als pre sident wil aftreden om zich be~ hechten aan de keuze van een premier en regering. RHEE WEER KANDIDAAT President Syngman Rhee van Zuid,-Korea heeft gezegd zich weer kandidaat te willen stel len voor een vierde ambtster mijn bij de in mei 1960 te hou den verkiezingen. „Ik ben erg oud, zei hij (84 jaar), maar ik heb veel in mijn leven te doen, zoals de nationale hereniging en ik vertrouw dat men mij nog steeds hebben wil". De gouverneur-generaal van Belgisch-Kongo De Belgische premier, Eys- kens, heeft meegedeeld dat de gouverneur-generaal van Bel gisch-Kongo, Cornelis, nooit zijn ontslag heeft aangeboden en dat er tussen de regering in Brussel en de gouverneur-ge neraal „volmaakte overeen stemming" bestaat. Deze verklaring volgde op een aantal vragen die gerezen wa ren na de bekendmaking van minister Van Hemelrijck, mi nister van Belgisch-Kongo en Roeanda Oeroendi, dat de heer Cornelis voor overleg naar Brussel was geroepen. In de pers waren verschillen de namen genoemd van perso nen die mogelijk als opvolger van de heer Cornelis in aan merking zouden komen. (Advertentie) DE BLOEMBOLLEN De bijna zomerse tempera tuur heeft in de afgelopen da gen op de bloei van de bol gewassen in de velden een gunstige invloed gehad. Tegen het a.s. weekend zal men nar cissen, hyacinten en vroege tulpen in volle bloei aantref fen. In de Keukenhof bloeien reeds onder en tussen het groen van de heesters overal de gele narcissen, de hyacinten in hun tere pasteltinten en de vroege tulpen. De grote ver warmde kas heeft haar hoog tepunt bereikt. Zij biedt de be zoeken een bont palet aan veel kleurige voorjaarsbloemen. Amerikaans transportvliegtuig door Sowjet-jagers gehinderd In Amerikaanse kringen is donderdag verklaard, dat het Amerikaanse transportvliegtuig dat woensdag op meer dan 3000 meter hoogte door de luchtcorri dor naar Berlijn vloog, door Sowjet-jagers is gehinderd. De Russische vliegtuigen vlo gen tot vlak bij het Amerikaan se vliegtuig, een C-130. Dit was een „flagrante schending van de luehtveiligheid", aldus deze krin gen. In eerdere berichten was gezegd, dat de jagers niet dicht in de buurt van het Amerikaan se vliegtuig waren gekomen. De Amerikaanse functionaris sen die dit mededeelden, ver klaarden voorts dat de Russen woensdag mondeling bij het vier- mogendhedenorgaan voor con trole van de luehtveiligheid in Berlijn tegen de vlucht van het Amerikaanse toestel hadden ge protesteerd. Engeland heeft in Washington stappen gedaan ten aanzien van de Amerikaanse vluchten op grote hoogte in de Berlijnse luehtcorridors, zo heeft het Fo reign Office donderdag meege deeld. De woordvoerder van de Rus sische ambassade in Oost-Berlijn zei donderdag tot verslaggevers, dat de Amerikanen moeten op- Werklieden in Irak protesteren tegen aankomst van Russische wapens in Iraakse haven Werklieden van de> raffinade rijen te Abadan (Perzië) hebben donderdag met anti-communis tische leuzen geprotesteerd tegen de aankomst van drie Russische scheepsladingen wapens in de Iraakse haven Basra die even verder dan Abadan ligt. De Bagdadse bladen publiceer den donderdag het ontslag van Awni Al Chaledi, de vroegere secretaris-generaal van het Bag- dadpact, uit zijn functie bij het Iraakse ministerie van Buiten landse Zaken. Binnen twee da gen zou een „zuiveringsiijst" worden gepubliceerd. De Iraakse regering zou ruim 200 Iraakse studenten in Londen hebben gewaarschuwd hun lid maatschap van een studenten vereniging op te zeggen of an ders hun studiebeurzen te ver liezen. houden met hun hoogtevluchten boven de West-Berlijnse lueht corridors, omdat zij daarmee „de atmosfeer aan de vooravond van de ministers-conferentie beder ven". Zijns inziens is het vraag stuk van de luehtcorridors niet zo groot dat het niet opgelost kan worden. Rusland had zijn mening over de kwestie reeds kort voor Pasen laten horen naar aanleiding van het eerste inci dent van deze soort. Sabotage van Hongaarse wijnbouwers „Sabotage" was het antwoord van Hongaarse wijnbouwers uit het Tokaj-gebied (waar de „To- kajer" vandaan komt) op de re geringscampagne tot collectivi sering van de landbouw, aldus een Hongaars provinciaal dag blad. De wijnranken waren on gewoon ver gesnoeid zodat de wijngaarden binnen drie jaar waardeloos zouden worden en de mest was verkocht in plaats van op het land gebracht. Een hevig onweer dat gister avond boven het midden van ons land heeft gewoed, heeft in ver schillende plaatsen groot onge mak veroorzaakt. Onweer dat ge paard ging met hevige slagre gens zette in vele gevallen de straten blank of veroorzaakte erger ongemak, zoals bijv. in Bnssum, waar studio drie van de Nederlandse Televisie Stichting onder liep. Dit laatste was in bepaald op zicht spectaculair, omdat kijkend Nederland via de camera's en door een „reportage" van VPRO- omroepster Vertie Dixon het Koningin bij Europese filmpremière „Het dagboek van Anne Frank" Koningin Juliana en Prinses Beatrix hebben gisteravond in het Amsterdamse City Theater de Europese première bijge woond van de Amerikaanse film „Het dagboek van Anne Frank", bewerkt naar het in ons land herhaalde malen opgevoerde ge lijknamige toneelstuk van Fan- ces Goodrich en Albert Hackett. Voor deze première bestond zeer grote belangstelling, niet alleen doordat de onderduikpe riode van de jeugdige Anne Frank zich heeft afgespeeld in een Amsterdamse sfeer, waar van zij in haar dagboek steeds gewaagt, maar ook doordat en kele scènes van deze film zijn opgenomen in de omgeving van „Het Achterhuis", thans ge noemd het „Anne Frankhuis", aan de Prinsengracht 263 nabij de Westermarkt met de ge kroonde Westertoren, die met zijn carillonklanken mede het stramien van het dagboek be paalt. „nieuws" uit de eerste hand kreeg. In Hilversum liep tengevolge van de hevige slagregens de Bea- trixtunnel onder water. Het ver keer door deze tunnel was onge veer een uur gestremd en het was gedurende die tijd niet mo gelijk om van het centrum naar de wijken „over het spoor" te komen. Ook boven de Gelderse Vallei leek het water met bakken vol uit de hemel te worden gegoten. In de omgeving van de dorpen Scherpenzeel, Barneveld en Lun- teren konden verschillende beek jes de zware slagregens niet ver werken, zodat zij buiten hun oevers traden. Daardoor kwamen verscheidene weilanden geheel of gedeeltelijk blank te staan. In Kootwijkerbroek, Putten en Er- melo werden uitzonderlijk zware donderdslagen waargenomen. Daar en overigens aan de ge hele noordkant van de Veluwe dreven de buien na verloop van tijd in de richting van het IJssel- meer af. Langs de IJsselmeer- kust via Nijkerk, dat ook zijn portie van het noodweer nog kreeg, zetten de buien koers in de richting van het westen van het land. In de Gelderse Vallei bleef de bui vrijwel de gehele avond hangen. Tot laat in de avond hoorde men daar nog don derslagen, hoewel aanmerkelijk minder dan in het begin van de avond. Uit de gehele omgeving kwamen geen meldingen van brand of ernstige schade binnen. Het onweer bracht ook in Amersfoort enig ongerief. Zo neemt men aan, dat de bliksem insloeg in een zusterbarak ach ter het militaire hospitaal aan de Hogeweg. 'Daar brak althans brand uit. De brandweer kon nog veel behouden. Alleen aan 't interieur veroorzaakten water en vuur nogal enige schade. Vier bewapende aanhangers van de voormalige Cubaanse president, generaal Batista, heb ben een Cubaans lijnvliegtuig, dat uit Havanna naar het ten zuiden van Cuba gelegen Ana nas-eiland was vertrokken, ge dwongen te Miami, in de Ameri kaanse staat Florida, te landen. Aan boord van het toestel be vonden zich zeventien Ameri kaanse en Cubaanse passagiers. Het incident heeft geen letsel voor een der inzittenden teweeg gebracht. Er deed zich slechts een korte worsteling voor tus sen een der passagiers, een Cu baanse militair en de aanhangers van Batista. Laatstgenoemden ontnamen de militair zijn revol ver. De aanhangers van Batista hadden de piloot eerst opdracht gegeven hen naar de Domini caanse republiek over te vliegen. De vertegenwoordigers der Verenigde Staten en van de Sowjet-Unie en Groot Brittan- nië, die te Genève beraadsla gen over een overeenkomst tot staken der kernproefnemingen met kernwapens, hebben don derdag een ontwerp-artikel aan vaard, dat slaat op de betrek kingen, die de organisatie, wel ke belast zal worden met het toezicht op de naleving van een overeenkomst, met .andere in ternationale organisaties, zoals de Verenigde Naties, zal kun nen onderhouden. Er wordt in bepaald dat een controle-commissie, met toe stemming van de staten, die een staking van kernwapen proeven ondertekenen, „ge- de internationale organisatie, die in de toekomst in het leven zou kunnen worden geroepen om toezicht te houden op ont wapeningsmaatregelen en rege ringen voor een internationaal toezicht op de bewapening. De Geneefse onderhande laars hebben tot nu toe over eenstemming bereikt over de ontwerpen voor negen artike len voor een verdrag. Er is donderdag ook gespro ken over een gewijzigd ontwerp voor een inleiding tot het ver drag, dat kortgeleden door de Britse afvaardiging is inge diend. De Sowjet-Russische vertegenwoordigers gaven hier mondeling commentaar op. De Toen de vliegenier er echter op wees dat zijn toestel daarvoor niet genoeg benzine in had, werd besloten koers te zetten naar Miami. De vier Cubanen hebben, naar verluidt, deel uitgemaakt van Batista's luchtmacht en geheime politie. Drie hunner zijn broers. Na de landing te Miami wer den zij door Amerikaanse politie in hechtenis genomen. 22j deel den de politiemannen mede dat zij uit het Cubaanse fort La Ca bana waren ontsnapt, waar zij op terechtstelling door Fidel Cas tro's vuurpelotons wachtten. Donderdag is de grootste sta king, die de Amerikaanse rub- i berindustrie ooit heeft gekend, i begonnen doordat de arbeiders bij de B. F. Goodrich Company en bij de Firestone Tyre and Rubber Company gehoor hebben gegeven aan een oproep van hun vakvereniging en het werk heb ben neergelegd. Het totaal aan tal stakende arbeiders in de rub berindustrie is hiermede geko men op 58.000. Reeds een week geleden zijn de arbeiders van de United States Rubber Company in staking gegaan, j De Goodyear Tyre and Rub- ber Company is nu de enige der vier grote Amerikaanse rubber industrieën die niet onder sta king heeft te lijden. De 58.000 arbeiders zijn in sta king gegaan om kracht bij te zet ten aan hun eisen voor een be tere regeling van pensioenen en verzekeringen en toeslagen. Er worden geen hogere lonen ge- eist. Waarnemers menen dat de ver bruikende industrieën geen scha- de van de staking zullen onder vinden als deze niet langer dan 2 weken zal duren. Reeds sedert het begin van dit jaar hebben de verbruikers gestreefd naar een vergroting van hun voorraden In verband met verschillende onzekere elementen in de ant woorden die de formateur don derdag ontvangen heeft acht hij het noodzakelijk de situatie na der te bestuderen. Hij hoopt heden zijn standpunt te kunnen bepalen en in verband daarmede verdere stappen te doen. LAGERE TEMPERATUREN Een actieve depressie trok van de Azoren via de Golf van Bis caje naar Noordwest-Frankrijk en begon daar op te vullen. Als gevolg van deze ontwikkeling draaide de wind bij ons naar het oosten en stroomde warme lucht uit Duitsland weer naar ons land terug. Ondertussen drong uit Frankrijk afkomstige koudere lucht naar het noorden op. Langs het vlak dat de scheiding van beide luchtsoorten vormt, ont wikkelde zich tegen de avond in het midden en zuiden van het land op uitgebreide schaal on weersbuien. Boven de Britse eilanden stijgt de luchtdruk belangrijk, hetgeen tengevolge heeft dat de wind naar noordelijke richtingen zal draaien. In verband hiermee wor den lagere temperaturen ver wacht. medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Lagere temperaturen Wisselende bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen. Lagere temperaturen. ZATERDAG 18 APRIL v.m. n.m. Breskens 9.32 10.14 Terneuzen 10.07 10.49 Hansweert 10.47 11.29 Walsoorden 10.57 11.39 schikte betrekkingen" met de besprekingen hierover zullen in Verenigde Naties zal kunnen een volgende bijeenkomst wor-J in verband met de dreigende ar- onderhouden en met name met den voortgezet. beidsmoeilijkheden ZON MAAN op onder op onder Apr. 17 5.41 19.39 12.40 2.43 18 5.39 19.41 13.50 3.15 19 5.37 19.43 15.04 3.45 20 5.35 19.44 16.21 4.13 21 5.33 19.46 17.41 4.41

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1