a =111:1.1* NU 10DALINE Nederlandse emigranten-kinderen met stokslagen gestraft SPORTNIEUWS iïfêt/uud- fójckewtm/ De moeilijkheden van de B. O. A. C. RADIO EN TELEVISIE 13e jaargang no. 4651 OVERVAL BIJ BANDOENG SLUITING VAN GROOTSTE BELGISCHE KOLENMIJN Binnenlands nieuws AGENDA Huidgenezing Puistjes verdrogen door Purol-poeder VOETBAL AMERIKA EN DE EUROMARKT O RAKETTEN VOOR BONDGENOTEN VAN VER. STATEN. ARRESTATIES IN JORDANIË OE GEHUURDE ECHTGENOOT DE ZUIDAFRIKAANSE UNIVERSITEITEN EN DE APARTHEID Dinsdag 14 april 1959 VRIJE ZEEUW Drie kinderen van een Ne- Iderlandse immigranten-echt- Ipaar zijn onlangs door een Zuid-Afrikaans kindergerechts hof wegens het stelen van één 4-literfles limonade en vier I kleine flesjes veroordeeld tot tuchtiging met rottingslagen pp het blote zitvlak. Over deze zaak zijn publikaties versche nen waarvan gedeelten omtrent de leeftijden van de jongens en de gevolgen van de afstraffing Bandieten in uniform hebben I zondag bij Bandoeng een overval gepleegd op vakantiegangers uit Djakarta die een bezoek brachten aan de Tangkubanprahu. Zij be schoten met stenguns een aantal particuliere auto's, die zij voor officiële wagens hielden, waar door vijf mensen werden gedood en velen gewond. De bandieten, die stalen hel men droegen, beroofden een honderdtal vankantiegar.gers van hun geld en alle voorwerpen van waarde die zij bij zich had- I den. Tegen de tijd dat politie en militairen arriveerden, waren zij I weer verdwenen. De grootste kolenmijn in het bekken van Luik, Gosson-Kes- sales, zal deze week wegens fi nanciële moeilijkheden worden gesloten, zo heeft de mijnmaat- schappij bekendgemaakt. Aan ongeveer 3250 ondergrondse en bovengrondse mijnwerkers is ontslag aangezegd. Gisteren hebben vertegenwoordigers van de maatschappij te Brussel nog een laatste poging gedaan om hulp van de regering te verkrij gen om de sluiting van de mijn nog te voorkomen. ONDERZOEK NAAR PRIVé- ZAKEN VAN GEMEENTE SECRETARIS. De rijksrecherche en de offi cier van justitie te 's-Hertogen bosch, mr. Bruigom, stellen een onderzoek in naar bepaalde fi nanciële gedragingen van de 64- jarige gemeente-secretaris van Heesch, de heer P. A. A. G. Han gende het onderzoek wilde de of ficier van justitie nog geen mededelingen doen. De burge meester van Heesch, de heer A. P. van Huist, verklaarde desge vraagd niets betreffende moge lijke door de heer G. gepleegde onregelmatigheden te weten. Deze zouden, als daarvan inder daad sprake is, zeide hij, gener lei verband houden met diens functie van gemeente-secretaris. DODELIJK ONGEVAL. Omstreeks 24 uur in de nacht van zondag op maandag is de kleine sportwagen van de hotel- l houder A. van de B. ,uit Krim pen aan de Lek op de Tiendweg in deze plaats door onbekende oorzaak over de kop geslagen. De echtgenote van de eigenaar, kwam om het leven en de heer Van de B., die de auto bestuurde, I werd ernstig gewond. Beiden werden naar het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam ver voerd. Een derde inzittende, de heer P., die achterin de auto zat, bieeft ongedeerd. De heer Van de B. zou op 15 mei als badmeester in dienst tre- I den van het op die dag te ope nen nieuwe zwembad in Krim pen aan de Lek. j in een officiële verklaring van het Zuid-Afrikaanse departe ment van justitie werden tegen gesproken. Deze verklaring wordt thans door de moeder van de kinderen aangevochten. De feiten zijn dat de jongens bij het stelen op heterdaad door een constabel (agent van poli tie) werden betrapt. Ze beken den hun misdrijf voor een Zuid-Afrikaans kindergerechts hof en erkenden dat ze een lijfstraf hadden verdiend. Daar op werden ze veroordeeld, de oudste van het drietal tot 6 rot tingslagen, en de twee andere tot 4 rottingslagen. De officiële Zuid-Afrikaanse lezing van het geval zegt dat de jongens respectievelijk 16, 14 en 12 jaar oud zijn. Tijdens de rechtzitting zou de moeder heb ben verklaard geen verzachting- van het vonnis te wensen en dat de jongens gezond en sterk waren. De tuchtiging zou geen open wonden tot gevolg hebben ge- DINSDAG 14 APRIL. TERNEIJZENLuxor-Thea- ter 8 uur: „Die Beine von Dolores". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. HOEK: 1.30 uur; Willemstr. 20, pl.m. 2.30 uur: Noordstr. 20, openbare verkoping van een huishoudelijke inboedel; pl.m. 4.30 uur: Café 's Lands Welvaren, openbare verko ping van het huis met erf Willemstr. 20; daarna 't huis met schuur Noordstr. 20. SAS VAN GENT: Zaal „Re seda", 8 uur: Foto's en films van Carnaval 1959. WOENSDAG 15 APRIL. 1 ERNEUZENLuxor-Theater, 8 u.: „Die Beine von Dolores". -- Concertgebouw, 7.30 uur: Leerlingenavond Tern. Mu ziekschool. AXEL: Het Centrum, 8 uur: ,.De herberg van het zesde ge luk". (Advertentie.) Huidzuiverheid Huidgezondheid had en er zou geen bloed bij zijn gevloeid. Dit wordt door de moeder, naar AFP meldt, ontkend. De geboortebewijzen van de kinde ren geven als leeftijden 15, 12 en 9 jaar aan, heeft zij ver klaard. Zij zou de officier van justitie hebben meegedeeld dat de jongste zoon slechts 28,5 kg weegt, en wegens een borst kwaal onder medische behan deling is. Verscheidene rieten stokken braken tijdens de kastijding, die door een sergeant van po litie geschiedde, aldus de moe der, en elke jongen had na de dracht slagen lange open bloe dende wonden en onderhuid se bloeduitstortingen. Zij be schikt, volgens genoemd AFP- bericht, over een gelijkluidende doktersverklaring. Overigens legt de Nederland se familie, aldus AFP, er de na druk op dat zij de publiciteit die het geval heeft gekregen betreurt, omdat het een interne Zuid-Afrikaanse aangelegen heid is. De familie is gelukkig- in Zuid-Afrika en wenst de naam van dit land niet in bui tenland te besmeuren. De voorlichtingsdienst van de Zuid-Afrikaanse ambassade in Den Haag, die de officiële lezing van de justitie had opgevraagd, merkte nog op dat de jongens eerst hadden mogen eten voor dat ze geslagen werden. De heer B. P. J. Erasmus, voorlichtingsfunctionaris van de ambassade, achtte de af straffing met stokslagen zoals in het Zuid-Afrikaanse straf recht nog in gebruik is, juist en aanbevelenswaardig'. Ook) waar het door kinderen ge pleegde delicten betreft. o on Een Héle literfles 43 cent Maak het nog schoner! Neem er Lodaline voor! Lodaline met huid-beschermend schuim, Lodaline met de fantastische reinigings-kracht, de zuinige Lodaline waar U alles mee doet! WEDSTRIJD AFGELAST WEGENS RASSEN- DISCRIMININATIE Een wedstrijd tussen een Bra ziliaans voetbalteam waartoe vier negers behoorden en een ploeg van de westelijke provin cies van Zuid-Afrika is niet doorgegaan in verband met klachten over rassenonderscheid. De wedstrijd werd enkele uren voor de aftrap geannuleerd na_ dat telegrafisch instructies dien aangaande waren ontvangen van president Kubitchek van Brazilië. De vier negers van het Brazi liaanse team, dat op weg is naar Portugees Oost-Afrika, gingen niet met de overige leden van de ploeg te Kaapstad aan land. Aan de vier negers was ge zegd, dat zij met hun team, de Portuguesa Santista uit Santos, niet tegen de ploeg van de wes telijke provincie zouden kunnen spelen. De president van de westelijke voetbalbond zeide dat, toen de wedstrijd werd afgesloten, niets bepaald was. over blanke of ge mengde teams. Hij zeide: '.Ik vermoed dat de Portugese orga nisatoren zich rekenschap heb ben gegeven van de situatie hier in verband met het rassenvraag. stuk en dienovereenkomstig maatregelen genomen. De vier niet-blanken in de ploeg hebben de reis naar Lourenco Marques voortgezet zonder dat ons iets gezegd is. Uiteraard zouden wij niet tegen hen kunnen spelen als zij een gemengde ploeg in het veld hadden gebracht". Volgens de Financial Times werken de Amerikaanse regering en de zakenlieden in de V. S. nog steeds aan een herziening van hun houding tegenover de handel met en de investeringen in West-Europa in het licht van de wijzigingen, die door de Euro- markt tot stand komen. De nog steeds heersende onzekerheden, o.a. inzake de betrekkingen tus sen de zes landen van de Euro- markt en de andere elf leden van de O.E.E.S., dragen er evenwel toe bij, dat de Amerikaanse con cerns hun definitieve beslissin gen uitstellen. Het mislukken van de onderhandelingen over een Europees vi-ijhandelsgebied heeft volgens de Financial Times de argumenten voor investering binnen de Euromarkt versterkt. Bij de Amerikanen bestaat voor wat deze investeringen betreft de voorkeur voor West-Duits- land en Italië. De Financial Times meent dat ook zonder de Euromarkt een belangrijke toe neming van de Amerikaanse in vesteringen in West-Europa te verwachten zou zijn in de ko mende 10 jaar. voor vaat en glaswerk voor ramen en deuren voor spiegels en sanitair De bondgenoten van de Ver. Staten in Europa, o.w. Neder land, zullen eind van dit jaar 30 raket-eenheden hebben ont vangen die kunnen worden uit gerust met kernladingen. De eerste 10 raket-eenheden voor Navolanden zullen aan het eind van het huidige Ameri kaanse begrotingsjaar, dat op 30 juni eindigt, zijn afgeleverd. Voor 31 december zullen er nog 20 kunnen volgen, gezien het intensieve oefeningschema dat voor het volgende begrotings jaar is voorzien. De eerste tien gaan naar Frankrijk, Duitsland, Turkije, Engeland en Italië, van de volgende twintig gaan er eveneens naar deze landen en de rest naar Nederland, België, Denemarken, Griekenland en Noorwegen. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van Defensie John Irwin onlangs verklaard voor de commissie van Buiten landse Zaken van het huis van afgevaardigden. Zijn verklaring is, nadat de censuur er gedeel ten uit had geschrapt, nu vrij gegeven. Irwin zei dat al deze wapens met kernladingen kunnen wor den voorzien. Zij zijn „bewij zen ter plaatse van onze vast beslotenheid om de middelen voor de modernisering van de troepen onzer bondgenoten te verschaffen' Het Britse onafhankelijke weekblad „Economist" schrijft in zijn editie van deze week, dat de B.O.A.C., de Britse over zeese luchtvaartmaatschappij, op weinig sympathie kan reke nen bij haar strijd met de Amerikaanse „Northwest Air lines", die bezwaar heeft tegen B.O.A.C.-diensten om de wereld via de Ver. Staten. De B.O.A.C. heeft een paar maanden geleden verhinderd dat „Northwest Airlines" ver gunning kreeg voor vluchten naar Hongkong en zij heeft voorts de Nederlandse K.L.M. uit Singapore weggewerkt. De Engelse maatschappij „kan wer kelijk niet veel sympathie van het publiek verwachten als een De Jordaanse veiligheidsdienst heeft de secretaris van de ver boden communistische partij, Khalil Antone Consul, en ver scheidene andere communisten aangehouden. De arrestaties volgden op invallen bij commu nisten in het dorp Madaba, 30 km ten zuiden van de hoofdstad zei hij. De onder- j Amman. Daarbij zijn vlugschrif- minister zei niet wat voor pen raketten het zijn. ty- ten en propagandamateriaal in beslag genomen. door LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertaling: W. FICK—LUGTEN 44) (Nadruk verboden). Hij kookte van ergernis en liet in de hitte van zijn kwaad heid zijn goede voornemens va ren en bestelde whisky. Intus sen vond hij zelf, dat hij dom handelde en zich liever had ho ren te beheersen. Achter elkaar dronk hij zijn glas leeg en liet zich er nog een vóór zich, gemakkelijk maakte aan een klein tafeltje. De vage indruk van iets ver trouwds in de houding van de nieuw-aangekomene deed Mi guel diens gezicht nauwkeurig opnemen. Arturoriep hij dadelijk Miguel Zij waren opgetogen, elkaar na de lange scheiding terug te brengen. Wat wist Estrella af j zien. van liefde en wittebroodswe-1 Hoe is het jou verder ge- ken?Gemakkelijk kon Mi-1 gaan, Miguel? Vlieg je niet guel zich voorstellen, hoe haar meer? leven tot nu toe was verlopen een aaneengesloten serie lui men en nukken, waarbij ieder een om haar heen zich had neergelegd, zonder dat ooit iemand had geprobeerd, tegen haar in te gaan en haar onder handen te nemen. De beledi ging, die Erik haar had aange daan, moest wel uiterst pijnlijk aangekomen zijn. Haar ge kwetste ijdelheid wat misschien nog wel méér schrijnen door Miguels bijzijn, dat de kwellen de herinnering levendig held. Daaruit sproten wellicht haar haat en afkeer voort De overpeinzingen van de jongeman werden onderbroken door de komst van de barman. Hij ging een aviateur voor, die het zich, met een glas cognac die jij kent. In het chalet in het hooggebergte, dat ik inder tijd voor de aardigheid had ge kocht. In de Cabana.... Wij hadden gehoopt, daar een maand te kunnen blijven, maar waren genoodzaakt, terug te gaanIk werd namelijk ontboden. De Cabana!Een won dermooi plekje voor een paar gelievenVolmaakte een zaamheid op een prachtplek. Ik herinner me nog de grote haard, waarin wij hele boom stammen verbrandden in de weinige verlofdagen, die wij tijdens onze strijd in de Py reneeën in je mooie chalet je. doorbrachten. Ben jij niet getrouwd? Miguel aarzelde. Neendat is te zeggen ja. Neem mij niet kwalijk; ik had je vraag niet goed ver staan. Kortgeleden ben ik ge trouwd. Maar ik heb helaas Neen, sinds het einde van de oorlog niet meer. Ik heb mij niet zo gedaan als jij, ben niet m een beetje lukratiever vak be- mijn wittebroodstijd in een af geven. Maar ik zie, dat jij door- gelegen bergstreek gaan door gegaan bent. Is het kleine, wit-1 brengen te vliegtuigje, dat ik van hier- j Ais het je aantrekt, weet uit op het vliegveld kan zien je, dat de Cabana tot je beschik. staan van jou? Ja. O, wat zou ik het graag eens keuren! Zij bleven een poosje door redeneren over vliegtuigen en motoren, maar gingen daarna over op meer persoonlijke on derwerpen. Tien dagen ben ik nu getrouwd, legde Arturo uit. Gisteren zijn wij teruggekomen van onze huwelijksreis. Weet je, waar onze wittebroodsweken begonnen zijn? Op een plek, schenk van mijn schoonvader. Maar op het ogenblik moet ik me bepalen tot mijn watervlieg tuigen. Vliegen is de enige ge makkelijke en snelle manier om naai' de Cabana te gaan en be spaart je beiden de drie uur lange bestijging op de rug van een muilezel.... Je herinnert je immers het terrein nog wel? Op mijn duimpje Daar het chalet op een groot plateau ligt, heb ik er een klein vliegveldje laten aanleg gen. Je kunt daar heel gemak kelijk landen. De piloot weidde verder uit over technische bijzonderheden. Het zou mij zeer goed aan staan, zei Miguel, maar ik ge loof niet, dat het mogelijk is.. Bij de gedachte aan Estrel- la's reactie, als hij haar een dergelijk voorstel zou doen, kon hij een lach niet onderdruk ken. Opnieuw begon hem de herinnering aan haar onuit staanbare gezegde„Miguel heeft er niet het flauwste be grip van hoe wittebroodsweken behoren te zijn" te kwellen. Hij knarsetandde van boos heid en kwam plotseling tot een besluit. Hij zag een middel tot wraak en de mogelijkheid om dat slecht-opgevoede meisje een lesje te geven. Daarna. zou hij voorgoed met haar bre- van haar slachtoffers haar met gelijke munt betaald zet", aldus het blad. (De Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart heeft een verzoek van „Northwest Airli nes" verworpen om de toestem ming aan de B.O.A.C. voor vluchten via Amerika naar To kio te herzien, doch de raad moet nog een aanvullend argu ment van de Amerikaanse maatschappij overwegen, vol gens hetwelk de nieuwe route van de B.O.A.C. het „wegge ven" van miljoenen dollars be tekent.) De „Economist" merkt op, dat over vergunningen voor landingen officieel door de re-! gering wordt onderhandeld,' doch*dat de nationale lucht-1 vaartmaatschappijen de voor waarden dicteren. Hun vrijge-l vigheid „wegen zij precies af tegen de waarde van de con-1 cessies die zij op hun beurt verwachten". Door deze houding wordt echter aan het luchtverkeer en de passagiers een schade be rokkend die moeilijk overschat kan worden. Zo heeft de B.E.A. (de Brit se Europese Luchtvaartmaat schappij) haar weg naar de Westeuropese luchthavens moe ten kopen met gemeenschappe lijke overeenkomsten met elke nationale .luchtvaartmaatschap pij van de betreffende landen, waardoor een deel van de winst verloren gaat. De B.E.A. heeft achter de schermen gepleit voor een ruimere opvatting van de luchtvaartmaatschappijen, doch het is niet waarschijnlijk dat zij veel medeleven van de B.O.A.C. heeft gekregen aan gezien het er tot rusver onge woon goed afbracht bij de koe handel in vergunningen voor lijndiensten. De tegenactie van de Amerikaanse „Northwest Airlines" zou er volgens de „Economist" echter op kunnen wijzen, dat de B.O.A.C. haar macht heeft overschat en dat zij te ver is gegaan. king is. Je kunt er heen zonder iets mee te nemen. Wij hebben er alles achtergelaten, wat je nodig kunt hebben, ook levens middelen en berg-uitrusting. Al les. Daarheen moest jij je vrouw! ken. meenemen. Ik weet zeker, dat Zeg eens, Arturo, is je aan- jullie er een heerlijke tijd zul-'bod ernstig gemeend? len hebben. Volkomen ernstig, als ik Ik vrees, dat dit plan mijn jou er genoegen mee kan doen. vrouw niet zal aanstaan. I Nuluister dan eens.. Onmogelijk! Jullie zouden' Miguel boog zich naar zijn met mijn vliegtuig kunnen' vriend over en fluisterde hem gaan. Ikzelf heb het totaal niet! iets in zijn oor nodig. Het is een huwelijksge-(Nadruk verboden). Studententafgevaardigden van alle Engels-taiige universiteiten in Zuid-Afrika hebben zondag te Kaapstad een verklaring voor de pers uitgegeven, waarin wordt gezegd dat zij de beginselen en de bepalingen van een wetsont werp van de regering tot invoe ring van de apartheid op de uni versiteiten niet zullen aanvaar den. De verklaring werd uitgegeven na een bijeenkomst van de ver tegenwoordigende raad van de studenten. Volgens de studenten zullen zij het wetsontwerp niet aanvaarden ook al is het in de tweede lezing door het parlement goedgekeurd. De studenten hebben besloten een afvaardiging naar de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Sefontein, te zenden met het verzoek het wets ontwerp alsnog in te trekken. WOENSDAG 15 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gewijde mu ziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gr.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.15 De Apokriefe Haydn, hoorspel; 12.10 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Lichte muz.; 12.53 Grarn. en act; 13.00 Nws; 13.15 Caus.; 13.20 Promenade orkest; 14.00 Gram.; 15.30 Kamermuziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Lichte muz.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gr.; 18.00 Leger des Heilskwart.; 18.15 Caus.; 18.30 Gram.; 18.45 Bcek- bespr.; 19.00 Nws; 19.10 KaïfièD- koor en orgel; 19.30 Radiokranl; 19.55 Op de man af; 20.00 Om- roepork.; 21.00 Caus.; 21.20 Gr.; 21.30 Muz. caus.; 2200 Pianoreci tal; 22.25 Vocaal ens. en orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitsl.; 23.20 Gr. HILVERSUM II; 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 'De ontbijtclub; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gr.; 10.00 School radio; 10.20 Voor de vrouw: 11.00 Gevar. progr.; 12.00 Amus. muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland: 12.33 Orgel en zang; 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda; 13.20 or- kestmuz.; 13.50 Medische kron.; 114.00 Gram.; 15.00 Voor de jeugd; 117.00 De kat van de stoel; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Gram.; 18.30 Act.; 18.40 Lichte muziek; 18.55 Vara- varia; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Joods progr.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Comm.; 20.15 Promenade ork. en koor; 20.50 De vreugde van het offer, hoorspel; 21.20 Operafragmenten; 22.30 Sportcomm.; 22.45 Caus.; 23.00 Nws; 23.15 Gr.; 23.30 Ham mondorgelspel; 23.50 Soc. nws in Esperanto. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram. (om 12.55 Koersen); 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.30 Or- kestconc.; 17.00 Nws; 17.10 Gr.; 17.15 Viool en piano; 17.50 Boek- bespr.; 18.00 Gram.; 18.10 Leken- moraal en -filosofie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gr.; 20.00 Hoorspel; 21.20 Gram.; 21.30 Orkesteonc.; 22.00 Nieuws; 22.15 Pedagogische caus.; 22.25 Kamer- muz.; 22.55 Nws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's. NED. TV: 17.00 Voor de kinde ren; 17.30 Jeugdjournaal; 20.00 Journ. en weerber.; 20.20 Meneer Fcrrichon gaat op reis, muzikaal blijspel; 22.15 Dagsluiting. BELG. TV (VI.): 19.00 Het vrije woord; 19.30 Nws; 20.00 Gevar. progr.; 20.40 Filmrep.; 21.05 Quiz- progr.; 21.35 Kaleidoscoop; 22.05 Instr. kwart.; 22.25 Nieuws. HET VERJAARSGESCHENK VOOR H.M. DE KONINGIN. Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, voorzitter van het „comité ver jaarsgeschenk H.M. de Koningin" zal hedenavond om 20.20 voor de televisie een korte toespraak hou den.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5