NDE Amerikaans-Britse voorstellen op ontwapeningsconferentie te Genève Arrestaties in Tibet Het verjaarsgeschenk voor H.M. de Koningin Dr. Eduard van Beinum overleden Burgemeester van Berlijn in Nederland Minister Staf over Nederlandse defensie met AGENDA DINSDAG 14 APRIL 1959 13e Jaargang Nr 4651 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Vóórhellere Baby-huidje PRINS ALBERT EN ZIJN VERLOOFDE HEBBEN EERSTE DAG OP HET KONINKLIJK PALEIS DOORGEBRACHT WESTELIJK OVERLEG TE LONDEN BELGIE EN HET DELTAPLAN HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De 24-uurs proteststaking van de Amsterdamse heiers HET WEER WEERBERICHT DE KABIN ETSFORM ATIE DULLES BLIJFT ONDER BEHANDELING Vliegtuig met ziek kind aan boord week van de normale rcute af TV20.00 Journaal en rz.20.20 Documentaire 1.5022.20 Speelfilm. SLG. T.V.19.00 De ;ke Gedachte en Actie. Nieuws. 20.00 Gevar. 20.40 Interview. 21.00 ;r. 21.30 Blijf jong. 21.45 en dans. 22.15 Neuws. IN'DAG 13 APRIL. SUZENLuxor-Thea- uur: ..Meisjes op be- ?1 „Rotterdam". 3 en 8 Exclusieve Badpakken- rtkledingshow. Het Centrum, 8 uur: 5in zonder beroep". ISDAG 14 APRIL. 3UZEN: Luxor-Thea- uur: ,,Die Beine von aal „Bethel", 7.30 uur: ïlisatie-samenkomst. 1.30 uur: Willemstr. n. 2.30 uur: Noordstr. enbare verkoping van lishoudelijke inboedel; .30 uur: Café 's Lands en, openbare verko- an het huis met erf str. 20; daarna 't huis ïuur Noordstr 20 AN GENT: Zaal !,Re- i uur: Foto's en films rnaval 1959. 100 KLEUREN NEMiNG {IBBENS TERNEUZEX Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2075 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per nr.aand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 m*r. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 lurr. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. De Verenigde Staten en Enge land hebben maandag bij de her vatting van het overleg te Ge nève om te komen tot een ver bod van proeven met kernwapens een oplossing in fasen voorge steld. Volgens conferentiekringen verklaarde de Amerikaan Wads- worth namens zijn land en Enge land, dat het verbod eerst voor ontploffingen in de atmosfeer en desgewenst voor explosies onder water zou moeten gelden, aan. gezien deze proeven verreweg het gemakkelijkste zouden kunnen worden geconstateerd. Als de Sowjet-Unie hiermee akkoord zou gaan, zou men an dere aspecten van het vraagstuk kunnen bestuderen om tenslotte tot een algeheel verbod te ko men. Volgens Russische conferentie kringen zei de Rus Tsarapkin hierop, dat het Westelijke voor stel niet het voornaamste vraag stuk van de conferentie raakt, n.l. het opstellen van een verdrag tot verbod van kernontploffin gen waar dan ook. Hij zou echter het plan „zeer nauwkeurig" be studeren en er een volledig ant. woord op geven. Naar in Westelijke kringen verluidt, heeft Wadsworth ook voorgesteld, dat de drie atoom- mogendheden de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Enge land een reeks ondergrondse kernproeven nemen om op grond van de daarbij verkregen gege vens te bepalen, met welke tech nische middelen men dergelijke proeven kan constateren. Volgens genoemde kringen zou het voorstel om te beginnen met een verbod van kernproeven in (Advertentie) i POEDER-ZALF 1 OLIE - ZEEP Prins Albert van België en zijn blonde Italiaanse verloofde Don na Paola di Calabria hebben de eerste dag van hun officiële ver loving op het koninklijk paleis te Laeken doorgebracht. De prins stelde zijn verloofde voor aan vooraanstaande personen die het paar hun gelukwensen kwamen aanbieden. Zondagavond was premier Eyskens reeds bij hen geweest. Het paleis wordt overstroomd met duizenden telegrammen van vrienden en belangstellenden uit België en Italië. Later op de dag maakte het verloofde paar een wandeling door het uitgestrekte park dat het paleis omgeeft. Ook haar moeder logeert momenteel op het paleis te Laeken. Reuter verneemt uit hofkrin. sen dat het huwelijk waarschijn lijk te Rome zal worden gesloten. Een datum is nog niet bekend. Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft be paald dat ter ere van de ver loving heden op alle openbare gebouwen de vlag zal wapperen. Het huwelijk zal in het najaar worden voltrokken. Datum en plaats zijn nog niet vastgesteld. Het paar zal na het huwelijk zijn intrek nemen op het Bel. vedère te Brussel. Donna Faola Ruddof di Cala bria, de verloofde van prins Al beit u-f Fins en Engels. Zij is zeer sportief en een zeer goede ski-ster. /ij is de jongste van zeven k nd. ren. Één van haar zusters, Ciovanella, is op 14-ja- rige leeftijd aan een ziekte over leden. en een broer, Agusto, is op 18-jarige leeftijd bij een zeege vecht, in 1943 in de Zee van Pes- cara gesneuveld. Haar twee zusters Maria Chris tina, 38 jaar, en Laura, 37 jaar zijn met leden van adelijke fami lies getrouwd. Haar broer Fabrizio, 36 jaar, is eveneens gehuwd. Zijn vrouw behoort niet tot de adel. De laat ste broer, de 28-jarige Antonello. is ongehuwd. Len oom van prinses Paola, Lu- dovico Ruffo di Calabria, huwde op 4 augustus 1909 te La Roche- en Ardenne, met barones Agnes- Mari Qrban de Xivry. de atmosfeer, d.w.z. in het gebied van het aardappervlaik tot vijftig km hoog, en onder water, be tekenen dat er geen inspectie- groepen nodig zijn. Zoals gemeld was het overleg over de samen stelling van deze groepen vast. gelopen, toen de conferentie op 19 maart werd opgeschort. Voor het registreren van genoemde proeven zouden alleen controle posten op eilanden, schepen en in vliegtuigen op geregelde pa- trouillevluchten nodig zijn. Op deze manier zou aan de Russi sche bezwaren tegen mobiele in- spectiegroepen tegemoet zijn ge komen. In Westelijke conferentiekrin gen was men echter van oordeel, dat Tsarapkin in het Westelijke plan een poging scheen te zien om tot een beperkt akkoord in plaats van tot volledig verbod te komen. Als de Sowjet-Unie het Weste lijke voorstel verwerpt, zo werd van Westelijke zijde verklaard, dan blijft er niet veel meer over om over te praten, daar de Rus. sen al geweigerd hebben met een permanent verbod onder vol doende internationale controle in te sf >mmen. De werkgroep der Westelijke grote vier, die de Westelijke denkbeelden voor de komende onderhandelingen met de Sowjet- Unie moet bestuderen, is maan dagnamiddag voor 'een voorbe reidende bespreking op het Fo reign Office bijeen gekomen. Vandaag begint het officiële overleg. De voorbereidende be spreking stond aanvankelijk niet op het programma. Zoals gemeld zullen de vier ministers van Bui tenlandse Zpken, voor wie de werkgroep aanbevelingen gaal voorbereiden, op 29 april te Pa rijs bijeenkomen. De leiders der vier afvaardi gingen in de werkgroep zijn: Pa trick Hancock, chef van de afde ling Westerse zaken van het Foreign Office voor Engeland. Jean Laloy voor Frankrijk, Mar tin G. Hillenbrand voor de Vei. Staten en Graaf Baudissin voor de Bondsrepubliek. Het overleg van de werkgroep zou tien a veertien dagen kun nan duren. Volgens in Gangtok (Skkim) ontvangen berichten hebben de Chinezen in Tibet familieleden van personen die de Dalai Lama op zijn vlucht naar India verge zellen, gevangen genomen en hun bezittingen in beslag genomen. 800 Lama's zouden naar concen tratiekampen in Wesi-China zijn gezonden. Volgens deze berichten is voorts het vliegtuig waarmee de Pantsjen Lama de vorige week van IJiasa naar Peking reisde, door jagers geëscorteerd. „China Union Press", een semi-officieel persbureau op For. mosa, heeft maandag gemeld dat een geheime Tibetaanse organi satie een tegenoffensief tegen de Chinezen voorbereidt. De orga nisatie zou haar hoofdkwartier in Lhasa hebben en vertakkin gen over het gehele land. Het officiële nationalistische persbureau meldde maandag uit Hongkong, dat na de onderdruk king van de Tibetaanse opstand kleine groepen Chinezen in de provincies Kwangsi en Kwang- De ambassade van de Mon goolse volksrepubliek in de In diase hoofdstad heeft de be richten uit Formosa dat er een opstand in het land zou zijn uitgebroken tegengesproken. Het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gis teravond bekendgemaakt dat men op het ogenblik voorberei dingen treft om de Dalai Lama een verblijf te geven te Mus- soorie, een plaats op 200 km noordelijk van Delhi aan de voet van de Himalaja. Men verwacht dat de Dalai Lama op 21 april te Mussoorie zal aan komen. Twee dagen later zou Nehroe de Tibetaanse leider daar ontmoeten. (Advertentie) Het initiatief van het comité „Verjaarsgeschenk Hare Maje steit de Koningin", welks zestig leden vrijwel alle levensbeschou welijke, maatschappelijke en po litieke groeperingen onzer be volking vertegenwoordigen, blijkt in zeer ruime kring weerklank te vinden. De oproep, welke het comité door middel van de pers en op velerlei andere wijze zowel tot Dr. Eduard van Beinum, eerste dirigent van het Amsterdamse Concertgebouworkest, is gister ochtend te Amsterdam plotseling overleden. Hij is 57 jaar gewor den. Na de laatste wereldoorlog ver. wierf Van Beinum zich binnen een jaar een internationale repu tatie door zijn optreden, hetzij als gast-dirigent, of met het Con certgebouworkest, in Engeland, België, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Zwitserland, Frank rijk en de Verenigde Staten. In december 1956 hij was toen 55 jaar oud en gedurende een kwart eeuw leider van het Amsterdamse Concertgebouw orkest promoveerde Van Bei num honoris causa tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. In augustus 1957 werd Van Beinum in Salzburg (Oostenrijk) door een lichte hartaanval ge. troffen. Op advies van enkele artsen aldaar heeft hij er toen van afgezien een concert te lei den van het Berlijns Philharmo- nisch orkest. Eduard van Beinum heeft zijn laatste concert zaterdagavond j.l. in het Gebouw van K. en W. te Maandagmiddag om kwart voor een is met een lijntoestel van de Finnair uit Hamburg de burgemeester van Berlijn, Willy toeng in opstand zijn gekomen. Brandt, op Schiphol gearriveerd De Chinese overheid in Lha- sa heeft de Indiase consul-ge neraal in de Tibetaanse hoofd stad weer grotere bewegings vrijheid toegestaan, zo is offi cieel uit Nieuw Delhi verno men. Dit betekent dat de con sul en zijn staf, die enkele we ken geleden „voor hun eigen veiligheid" in hun bewegings vrijheid tot het consulaat zelf beperkt werden, weer naar bui ten mogen. Diplomatieke krin gen zien hierin een bewijs dat de Chinezen de stad thans ge heel onder contröle hebben. Hij brengt op uitnodiging van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, de Jaarbeurs en de Kamer van Koophandel voor Utrecht een bezoek van ruim twee dagen aan ons land. Voor vertegenwoordigers van de pers legde de burgemeester op Schiphol een korte verkla ring af waarin hij zeide blij te zijn dit bezoek aan Nederland in zijn druk bezette programma te kunnen hebben opnemen. Minister Staf meent, dat het ontwerp van wet tot wijziging van de dienstplichtwet na 't op treden van een nieuw kabinet spoedig door de Tweede Kamer in behandeling dient te worden genomen. De minister zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de be grotingen van Oorlog en van Marine. In deze memorie deelt de mi nister voorts mede, dat op het ogenblik de consequenties van de moderne oorlogvoering voor het bestaande mobilisatiesysteem nauwkeurig worden bezien. Volgens ir. Staf moet een ver korting van de diensttijd tot 12 maanden niet mogelijk worden geacht met het oog op de ge- vechtswaarde van de strijdkrach ten, Het rapport van de commis sie werkelijke diensttijd militai ren kan binnen ongeveer twee maanden worden verwacht. De minister bestrijdt dat de beschik bare oefentijd niet voldoende wordt benut. Een herziening van de Neder landse defensie-inspanning in NAVO-verband teneinde andere landen tot overneming van Ne derlandse verplichtingen te be wegen moet uitgesloten worden geacht, daar elk der NAVO-part- ners met soortgelijke problemen is geconfronteerd. Het tekort aan beroepsperso- neel bij de marine bedraagt op dit ogenblik ongeveer 1700 man. Een geleidelijke vermindering van het tekort is waar te nemen, aldus de minister. Het inlopen van het tekort zal nog wel enige tijd vorderen. Nadat vorig jaar het Neder landse deel van de dijk om het natuurreservaat Het Zwin in West Zeeuws-Vlaanderen is ver zwaard volgens de eisen van het Deltaplan, zijn nu ook de Belgen begonnen met de verzwaring van hun dijk. Het werk wordt uitgevoerd door de Nederlandse aannemer Verhaar uit Lisse. Hij toonde een warm hart voor de inwoners van West.Berlijn, die naar hij zeide met hart en ziel aan de nieuwe economische en geestelijke opbouw van deze stad hebben gewerkt en die niets liever zien dan dat zij in staat gesteld zullen worden deze ar beid in vrijheid te mogen voort zetten. De miljoenenbevolking van Berlijn, aldus de burge meester, wordt ten zeerste ge sterkt door de sympathie die zij uit de vrije wereld ondervindt. „Ik weet hoe sterk ook het volk van Nederland daarin zijn aan deel heeft. Wij zijn daar uiter mate dankbaar voor, omdat wij daaruit menen te mogen opma ken dat onze Nederlandse buren bereid zijn in zekere zin te ver. geten wat in het nabije verleden tussen onze beide volkeren is ge beurd". Burgemeester Brandt sprak zijn voldoening uit over de laat ste ontwikkelingen in de crisis Berlijn en meende dat er thans een goede basis voor discussie is gevonden, doch anderzijds waarschuwde hij voor mogelijke „schijnoplossingen". Een daar van noemde hij een geïsoleerde oplossing van de kwestie Berlijn, waarbij Berlijn als vrije stad ge heel afgescheiden zou zijn van het vrije West-Duitsland, van de Bondsrepubliek. „Ik ben er diep van overtuigd", zo besloot hij, „dat het accepteren van deze op lossing vérstrekkende gevolgen zal hebben voor geheel West- Europa en ik wens daar dan ook met nadruk voor te waarschu. wen". WOENSDAG 15 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.58 6.24 Terneuzen 6.33 6.59 Hansweert 7.13 7.39 Walsoorden 7.23 7.49 ZON op onder Apr. 14 5.48 19.34 15 5.46 19.36 MAAN op onder Den Haag gedirigeerd. Het was tevens het laatste concert in dit seizoen van een serie van IQ abonnementsconcerten die het Concertgebouworkest jaarlijks in Den Haag geeft. Aan het slot van de uitvoering werd Eduard van Beinum een grote bloemen mand aangeboden. Het bestuur van de Nederland se Orkeststichting deelt mede, dat gisterochtend tijdens de repe titie van het Concertgeboworkest de dirigent dr. Eduard van Bei. num plotseling is overleden. 9.40 10.35 0.42 1.27 De gistermorgen begonnen 24-uurs-staking van de Am sterdamse heiers als protest te gen de aan een aantal hunner eind verleden jaar bij twee kor te gedingen opgelegde dwang sommen is een succes gewor den, zo deelde de voorzitter van een landelijke federatie hei werkers gistermorgen mede. Op een medio maart gehou den ledenvergadering van de Amsterdamse heiwerkersvereni- ging „Broederschap" was tot deze proteststaking besloten. Niet alleen de Amsterdamse heiers hebben gevolg gegeven aan de oproep van „Broeder schap" maar ook enkele van buiten de hoofdstad afkomsti ge in Amsterdam werkende ploegen hebben gistermorgen het werk neergelegd. Ook een viertal ploegen van Amsterdam se heiers, die buiten de stad werken, zijn niet naar hun ob jecten vertrokken, zo deelde de voorzitter der federatie nog me de. De dwangsommen aan de heiers (25 gulden per man per dag) werden opgelegd voor mo delwerken en een staking. In dien de patroons tot invordering van deze dwangsommen zouden overgaan, zou dit boedelverkoop voor de betrokken gezinnen be tekenen, zo wordt in een onder de Amsterdamse bouwvakarbei ders verspreid pamflet o.m. ge zegd. In het laatste kwartaal van 1958 waren de heiers in staking gegaan tegen invoering voor hen van de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf. TIJDELIJK AFKOELING Op de oceaan bevindt zich een gecompliceerd lagedrukgebied. Randstoringen hiervan trekken over de Golf van Biscaje naar de Britse eilanden. Een warmte- front dat met een van deze sto ringen samenhangt, passeerde in de nacht van zondag op maandag ons land. In de warme lucht kwa men voor de tijd van het jaar zeer hoge temperaturen voor. Op de vliegvelden Twente en Eind hoven werden maximumtempe raturen van 24 graden gemeten. Het koufront van de storing lag maandagavond boven de Golf van Biscaje en bewoog lang zaam naar het oosten en zal van daag ons land bereiken hetgeen gepaard zal gaan met tijdelijk enige afkoeling, vooral in de kustprovincies. Het ziet er even wel naar uit dal de activiteit van het front afneemt in verband met de ontwikkeling van een zeer ac tieve depressie bij de Azoren. De ze zal de wind later opnieuw naar het zuiden doen draaien, zo dat de komende dagen de tempe raturen boven normaal zullen blijven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Tijdelijk minder warm Veranderlijke bewolking met kans op enkele locale buien, ge paard met enige afkoeling. Over wegend matige wind tussen zuid oost en zuidwest. landgenoten individueel als tot organisaties en ondernemingen heeft gericht, ondervindt warme sympathie, zo heeft de voorzitter van het comité, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, maandagmiddag in een persconferentie medege deeld. Voorts werden op de perscon. ferentie nog de volgende mede delingen gedaan: De burgemeesters van de meeste gemeenten organiseren plaatselijke inzamelingsacties, waarbij veelal de hulp is inge roepen van de Kamers van Koop handel, de wijkverenigingen, vrouwen- en jongeren-organisa ties, scholen, etc. Er zullen geen straatkollekten worden gehou den, doch in vele gemeenten zul len op centrale plaatsen, zoals bij raadhuizen en in winkelcentra, op bepaalde dager, inzamelings. bussen worden geplaatst, opdat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld, zijn steentje bij te dra gen. De centrale vrouwen-orga nisaties hebben alle leden-orga nisaties verzocht mede te wer ken. Eenzelfde verzoek is gericht door de Nederlandse federatie van Oranje-verenigingen aan alle plaatselijke verenigingen en door de Nederlandse sportfede ratie aan alle sportbonden. Ook de middenstand is door haar or. ganisaties actief ingeschakeld. Hedenavond zal de voorzitter van het comité in een televisie uitzending de inzameling nog maals in de publieke belangstel ling plaatsen. De allergrootste Nederlandse bedrijven zijn door het comité rechtstreeks benaderd, de overige zijn of worden aangeschreven door de plaatselijke Kamers van Koophandel en door de burge meesters. De bedrijven worden niet alleen tot een rechtstreekse bijdrage aangespoord, maar ook wordt aan hen gevraagd om de inzameling .voor alle bedrijf sge- noten te organiseren. De penningmeester, de heer Van Sandick, deelde mede, dat de directie van de P. T. T. tele grafisch alle postkantoren heeft bericht, dat girostortingen tot en met 18 april kunnen plaatvinden zonder heffing van rechten bij alle hoofd- en bijkantoren van de posterijen. In dit stadium kan nog geen prognose worden gegeven om trent de grootte van het bedrag, dat bijeen zal worden gebracht. De organisatie van de inzameling is in de laatste twee weken van deze maand pas goed op toeren. Nadrukkelijk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat 25 april voor de inzameling de uiterste termijn is. Op alle publiciteits-media wordt een beroep gedaan om op te wek ken tot collectieve inzamelingen in bedrijven, scholen, verenigin gen, enz. enz. De indruk bestaat n.l., dat deze collectieve inzame lingen nog onvoldoende worden ondernomen, terwijl toch op deze wijze iedereen in de gelegenheid wordt gesteld, mede te werken aan het nationale geschenk voor de jarige vorstin. Gelijk reeds bekend is ge maakt, zal van de ingezamelde gelden een bediag ter beschik king van de Koningin worden gesteld, dat zij naar eigen inzicht kan bestemmen voor algemene doeleinden. Nader kan worden gemeld, dat het ten dele zal die nen ter versterking van de mid. delen van het Koningin Juliana- fonds, dat steun verleent aan in stellingen voor maatschappelijke zorg in de ruimste zin. Daarnevens zal een deel van de ingezamelde bedragen wor den besteed aan een persoonlijk geschenk, waarmede een eigen wens van H. M. zal worden ver vuld, terwijl haar vermoedelijk ook nog een bijzondere verras sing kan worden bereid. Het gehele comité wordt in de gelegenheid gesteld, het natio nale geschenk op haar verjaar dag des namiddags ten paleize Soestdijk aan de Koningin aan te bieden. Het kabinet der Koningin deelt mede; H. M. de Koningin heeft gister morgen in paleis Soestdijk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen. De kabinetsformateur, prof. De Quay heeft gisterochtend, op doorreis naar Soestdijk, waar hij door H. M. de Koningin ontvan gen is, te Utrecht nog een ge sprek gehad met de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de Kath. Arbeiders Beweging, om informaties te verkrijgen over enkele personen. Hij had in de vroege middag ook weer een ge sprek met het Tweede.Kamerlid de heer H. A. Korthals. Gisteravond had de kabinets formateur, prof. De Quay, een gesprek met de demissionaire minister prof. Beel. Het gesprek werd gevoerd in de woning van prof. Beel. Voor heden staat opnieuw een onderhoud met drs Hazenbosch op het programma. Dit gesprek zal om tien uur beginnen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, blijft onder behandeling voor kanker in het Walter-Reed hospitaal te Washington. Men zal niet eer der een beslissing over zijn al dan niet aanblijven als minister nemen voordat deze behandeling, die dezer dagen zal beginnen, beëindigd zal zijn, zo is maandag door het Witte Huis bekendge maakt. President Eisenhower bracht maandag een bezoek aan de mi nister, vergezeld van Dulles' broer Allen Dulles die hoofd is van het Amerikaanse centrale inlichtingenbureau. Naar te Washington verluidt was Eisenhower erg bezorgd en teleurgesteld over Dulles' toe stand. Het vliegtuig van de „Cana dian Pacific Airlines" dat giste ren van Vancouver onderweg was naar Amsterdam, is, ten be hoeve van de 15 maanden oude Wilma van Oosterhout die zich aan boord bevond, van zijn route afgeweken en eerst Londen aan gedaan inplaats van Amsterdam. Wilma van Oosterhout is za terdag met haar moeder in Auckland (Nieuw Zeeland) aan boord gegaan van een vliegtuig van de „Canadian Pacific Air lines". Het kindje heeft een ernstige haltaandoening en is voor een geneeskundige behan- delng onderweg naar Londen. Met het oog op haar toestand heeft de luchtvaartmaatschappij speciale oorzieningen getroffen die o.a. daaruit bestond dat het vliegtuig, waarin 51 passagiers meereisden, niet snel zal stijgen of dalen en minder hoog zal vlie gen dan gebruikelijk is. tenge volge van dit gewijzigde vlieg- plan kon het toestel zich niet zo snel verplaatsen ais anders het geval is; het had dan ook een vertraging van twee uur. 'De gezagvoerder van het toe stel heeft het blijkbaar wenselijk geoordeeld van de route af te wijken en direct naar Londen te gaan inplaats van eerst een tus senlanding in Amsterdam te ma ken en daarna naar de Britse hoofdstad te vliegen. Het Britse ministerie van burgerluchtvaart had voor dit geval speciale toe stemming gegeven af te wijken van de normale route. Het toe stel is maandagavond tussen 7 en 8 uur op Londen Airport aan gekomen. Wilma van Oosterhout is een dochtertje van Nederlandse emi granten die in Tauranga in Nieuw Zeeland wonen. Neder landse emigranten aldaar hebben het geld voor de overtocht bij eengebracht. Het geld voor de geneeskundige behandeling is verstrekt door het Internationaal Genootschap voor hulp aan kin deren. Nader vernemen wij, dat het vliegtuig van de „Canadian Pa cific Airlines" het vliegveld van Stroemfjord op Groenland heeft verlaten en daar Wilma van Oos terhout met haar moeder heeft achtergelaten. Aangenomen wordt dat het toestel nu niet eerst naar Londen vliegt, maar haar normale route zal volgen en naar Amsterdam zal gaan. Hoewel over de gezondheids toestand van Wilma op dit ogen blik niets officieels bekend is, zou uit het bovenstaande kunnen worden geconcludeerd dat het met de kleine niet zo goed gaat.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1