,De herberg van het zesde geluk' Provinciaal nieuws OS GSHUURDS ss SCHTGSNOOT NIEUW-GUINEA KERKNIEUWS AGENDA Tot en met woensdagavond terneuzen KERKDIENST axel hoek. hulst. sluiskil. sluis zaamslag Drs KLAASSEN over foot gaat akkoord vens over het land had8 ver- MRT I TTST VAK strekt (het is 13 14 maal zo groot als Nederland en de bevol- ministers king bedraagt ongeveer 700.000 een speciale paus voor r:k. chinezen? cyprus amerikaanse tegenspraak De Commii Jhr Mr A dive vertonen wij de buitengewoon mooie film: met INGRID BERGMAN CURT JURGENS ROBERT DON AT. Het wonder van liefde, moed en toewijding, dat geboren werd onder d0 Cldnese hemel. Dit is een fantastisch mooie film, wel ke een duidelijk beeld geeft van de feodale toestanden in het vóór oorlogse China. Iain film welke U zich niet mag laten ontgaan!!! VROEGE PRUIMEN IN BLOEI De vroege pruimen, de zgn. krozen, staan op het ogenblik in Zeeland in volle bloei. De weers omstandigheden zijn tot op heden gunstig voor deze vroege bloei. De pruimen namen enkele jaren geleden in Zeeland nog een zeer belangrijke plaats in. De laatste jaren zijn er echter veel gerooid omdat de kilo-opbrengst dik wijls tegenvalt en ook omdat de prijzen over het algemeen van dien aard zijn dat er geen spra ke was van een goede teeltuit komst, zoals bij de andere prui- menrassen. Slechts op de oudere bedrijven vindt men nu nog deze pruimen. De overige ont wikkeling van de vruchtbomen verloopt thans ook zeer vlug maar het zal toch nog wel meer dan een week duren voor de eerste peren in bloei staan. PRODUKTIVITEITSDAG VOOR ZEEUWSE AMBACHT EN DETAILHANDEL. De heer G. S. Scheltema, direc teur van het produktiviteitscen- trum voor het midden- en klein bedrijf heeft tijdens de gisteren in Goes gehouden produktivi- JeHsdag voor detailhandel en ambacht in Zeeland en westelijk Ncord-Brabant de invloed be licht, die het Deltaplan zal heb ben op de toekomstige ontwikke lingen van vele ondernemingen in Zeeland en westelijk Noord- Brabant. Hij meende onder meer, dat de omzetten van een aantal onder nemingen door het toerisme zul len toenemen, maar dan zal het -assortiment en de service aan de >ehoeften moeten worden aange past. Ook was spreker van oordeel, lat de mobiliteit van de consu ment zal toenemen, dat wil zeg gen, de trek naar groter koop- rentrum. Als afweer tegen deze ontwik keling dienen de winkeliers in de kleinere plaatsen tot grotere bedrijf seenheden te geraken. Dik wijls zal het nodig zijn, dat de middenstand het initiatief neemt, de plaats van zijn inwoning Se maken tot een cultureel cen- Irum. Zeeland kent een zeer dichte bezetting van winkels en am- bachtsbedrijven. Nagegaan zal inoeten worden, of uit sommige ■ambachtsbedrijven geen kleine industriële ondernemingen kun- aen groeien. Het vormen van on dernemers ten behoeve van de -dein-industrie is een belangrij ke fase in de industriële ontwik keling. Het ambachtsbedrijf is het voorland van de industrie, ver klaarde de heer Scheltema. In de middaguren sprak drs. W. Westra over het onderwerp vakgenoten" en „Produktiviteits- verhoging door ervaringsuitwis seling". Deze produktiviteitsdag, die onder auspiën stond van het produktiviteitscentrum voor het midden- en kleinbedrijf en een commissie bestaande uit de ver tegenwoordigers van de midden standsbonden en de werknemers vakcentrales, werd officieel ge opend door de waarnemend Com missaris der Koningin in Zee land, de heer C. Philipse. De lei ding van deze produktitviteits- dag, die als voornaamste doel stelling had het bespreken van de problemen in verband met de structurele wijzigingen in Zee land, werd geleid door de voor zitter van het hoofdbedrijfsschap voor de detailhandel, de heer W. H. Neefjes. WOENSDAG 8 APRIL. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 7.30 uur Ds. A. Hon- koop van Goes. Vandaag viert Ds. Joh. A. Raams, emeritus predikant te Hil- iegersberg, zijn 70ste verjaardag. Ds. Raams werd op 7 april 1889 te Almkerk, waar zijn vader on derwijzer was, geboren. Hij be zocht het gymnasium te Doetin- chem en studeerde aan de Rijks universiteit te Utrécht theologie. Tijdens zijn verblijf te Utrecht was hij rector van een der groot ste studentenverenigingen. Op 11 april werd hij door zijn broer, Ds. E. Raams uit Hoek, te Asch (Geld.) bevestigd in het pre- iilcambt. Ds. Raams diende de gemeenten van Breskens, Rijs wijk (Gld.), Kloetinge, Rotterdam- Feyenoord en Brummen. Op 1 mei 1954 ging hij met emeritaat. Ds. Raams heeft te Breskens ren nieuwe kerk gesticht. Hij was 10 jaar bestuurslid van de Neder lands Hervormde vereniging voor de verzorging van geestes- cn zenuwzieken „Zon en Schild" tc Amersfoort. Tn het Weekblad voor Christendom en cultuur versche nen enkele bijdragen van zijn hand. In de bezettingsjaren was foij anderhalf jaar gegijzeld in het kamp Haaren en een jaar te St. Michielsgestel. DINSDAG 7 APRIL. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De herberg van het zesde geluk". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. WOENSDAG 8 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De herberg van het zesde geluk". Patronaatsgebouw, 8 uur: Demonstratie Esso motor kli niek. AXEL: Mangolds kapsalon, demonstratie, verzorgd door 't Franse huis „Lesquendieu", over de juiste toepassing van make up bij de nieuwste mode. Verkeersongeval. Gistermiddag te ongeveer vijf uur had op de provinciale weg TerneuzenAxel, even voorbij „Het Zwaantje", een verkeerson geval plaats. Op het moment dat de be stuurder van een Belgische auto een vóór hem in de richting van de buurtschap Driewegen rijden de Nederlandse auto mét een tweewielig aanhang wagentje wilde voorbijrijden, week de be stuurder van de Nederlandse auto zover naar links uit, dat zijn auto zelfs op de link^f weghel ft kwam en de bestuurder van de Belgische auto noodzaakte ver naar links uit te wijken om een aanrijding te voorkomen. Hierdoor kwamen de linker- wielen van deze auto in de zach te wegberm terecht waardoor de wagen begon te slippen. Na enige schuivers te hebben gemaakt, kwam de auto dwars op het naast de weg liggend rijwielpad terecht. Het ongeluk wilde dat ter plaatse juist de heer P. van D., wonende in de Lange Kerk straat, op zijn bromfiets op het rijwielpad in de richting van Het Zwaantje" kwam gereden en van de Belgische auto een duw kreeg dat hij in de naast het rijwielpad liggende diepe sloot werd geworpen en zodanig ge wond dat, nadat dokter Van Zan ten eerste geneeskundige hulp had verleend, naar het Juliana- ziekenhuis werd vervoerd. Prof. Dr. G. Stuiveling sprak voor de Z. V. U. Ingeleid met een kort wel komstwoord door de voorzitter der Z. V. U. afdeling Terneuzen, sprak prof. dr. G. Stuiveling over „Humor en ironie in de Neder landse literatuur" voor leden van de Z. V. U. en belangheb bende in de benedenzaal van hotel „Rotterdam". Over deze humor, waaraan wij nu een veel bredere betekenis hechten, gaf prof. Stuiveling een historisch overzicht, beginnend bij de boerten en burlesken in de middeleeuwen, die van een geheel andere genre waren dan later. Want het is ml. zo, aldus spreker, dat er vaak situaties in het leven van de mens voorko men, die het normale levenspa troon, zoals die de mens zich ge dacht heeft, doorbreken en waar over men in sommige gevallen lachen kan. Spreker noemde de humor uit deze tijd situatiegees tigheid, die meestal niets met taaigeestigheid heeft te maken. Uitzonderingen daarop waren Shakespeare en Molière. Overgaande naar de tijd van het classisisme en de romantiek, waarin de humor weer een heel andere betekenis kreeg, kwam spreker aan de tijd van het be gin der dertiger jaren, toen de crisis begon door te breken en het nationaal socialisme steeds meer op de voorgrond trad. Het was vooral in die tijd dat Hen- riëtte van Eijk een belangrijk schrijfster werd met kort daarna Belcampo (H. Schönfeld Wi- gers en daarna Godfried Bomans, Simon Carmiggelt, Annie M. G. Schmidt en Kees Stip, e.a). Professor Stuiveling toonde aan, mede aan de hand van een enkel voorgelezen verhaal van enkele hunner, op welke wijze ieder de humor in zijn verhalen brengt en daardoor de ernst van de eerste pagina van de krant, waarin hij schrift, min of meer teniet doet door de verhalen van de kleine man die altijd blun ders maakt, zoals Charlie Cha plin dat in zijn glorietijd in de film deed. Ook aan de humor bij onze Vlaamse zuiderburen wijdde spreker enige aandacht. Daar leeft de humor niet zo als in Noord-Nederland. Hij noemde daarbij van Felix Tim mermans „Pallieter", dat ook meer een situatiehumor is. „De Witte" van Ernst Claes die door prof. Stuiveling als een literaire Dik Trom werd bestempeld om dan te komen bij Willem van El- schot, die hij uniek voor België en voor zichzelf noemde om zijn woordkeus, om te eindigen bij Marnix Gijssen (Dr. A. Goris), die in zijn werken vaak de tra giek van zijn eigen leven legt en daardoor soms een wrange hu mor gebruikt. Wanneer wij dus zien, zo be sloot prof. Stuiveling zijn zeer boeiend betoog, dat humor dik wijls uit angst en gevoel van onbehagen geboren wordt, dan zouden wij, wanneer de mensen in een volmaakte vrede zouden gaan leven, misschien de humor zien verdwijnen. Voor zijn belangwekkende in leiding sprak drs. Slot een gees tig en welgemeend dankwoord. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand maart 1959 door totaal 2483 per sonen bezocht. In de maand daarvoor bedroeg dit aantal 2329. Dodelijk bedrijfsongeval. Als een mare ging het droevig bericht door de gemeente van het ernstig bedrijfsongeval te Sluiskil, waarbij een onzer alge meen bekende ingezetenen het leven verloor. Naast de ledige plaats, die de overledene in zijn huisgezin achterlaat, zal dit plotseling ver scheiden ook in vele kringen in onze gemeente diep worden be treurd, want het slachtoffer be woog zich in tal van kringen en speciaal in die van de voetbal vereniging Axel, waarvan hij tal van jaren een hardwerkend lid was en in de glorietijd van „Axel" de oranjetrui droeg. Hij verwierf door zijn sportiviteit een algemene bekendheid. Later bij het klimmen der jaren, toen zijn plaats in „Axel" door een jongere kracht werd bezet, trad hij nog meermalen in het A veld wanneer een elftal moest worden gevormd van „oud-spelers" bij een liefdadig heidswedstrijd en in zijn functie van scheidsrechter op de Zeeuw se voetbalvelden. Ook op maatschappelijk ter rein was de overledene werk zaam en gaf hij zijn krachten aan het gemeenschapswerk van de Bouwvakarbeiders, waarvan hij secretaris was, en maakte deel uit van het bestuur der oudervereniging van de „Prinses Marijke school". De deelneming met de zo zwaar getroffen familie Scheele- van Drongelen is algemeen. Kaartavond. Zaterdagavond werd door de afdeling Hoek van de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond, een kaartavond ge houden in hotel ,,'s Lands Wel varen", bij de heer J- den Hamer, tijdens welke tevens de revanche partij plaats vond tegen de kaartliefhebbers van de afd. Othene van deze bond. Bij de eerste ontmoeting te Othene kwam de daarvoor uit geloofde beker in het bezit van de spelers uit Othene, doch dit maal waren de rollen omgekeerd en eindigde deze returnwedstrijd met een overwinning van de Hoekenaars, die 156 punten be haalden tegen Othene 124 pun ten, zodat de beschikbaar gestel de beker in Hoek bleef. De uitslag luidde als volgt: 1. J. Stoffels; 2. J. v. d, Peijl; 3. M. Riemens; 4. L. Bakker; 5. R. de Vos, Othene; 6. A. Koole; 7. J. den Hamer; 8. D. Hamelink; 9. A. C. Koster; 10. P. Scheele, Othene; 11. P. Dogge; 12. R. de Bruine, Othene; 13. J. Scheele, Othene; 14. F. de Vos, Othene en 15. Th. van Hoorn. Waar geen woonplaats is ver meld, wonen de prijswinnaars in Hoek. De prijzen bestonden hoofdza kelijk uit vleeswaren. Rector De Grauw gaat Hulst verlaten. De bisschop van Breda, mgr. Baeten, heeft rector De Grauw van het St. Ludwina-ziekenhuis benoemd tot pastoor in de paro chie Nieuw Borgvliet. Deze be noeming is in Hulst uiteraard met gemengde gevoelens ont vangen, daar men de alom ge ziene en beminde rector niet gaarne ziet vertrekken. Rector De Grauw, die in 1949 aan het ziekenhuis werd ver bonden, heeft niet alleen veel gedaan voor de zieken, maar eveneens voor de ouden van dagen. Aan de vooravond van de ope ning van het nieuwe ziekenhuis gaat deze sympatieke geestelijke Hulst verlaten. Naast zijn om vangrijke taak in het ziekenhuis was hij als godsdienstleraar ver bonden aan de R.K. school voor U.L.O.; voorts was hij geestelijk adviseur van tal van verenigin gen en voorzitter van het R.K. bureau voor huwelijksaange legenheden. Als opvolger van rector De Grauw is benoemd kapelaan H. van de Velde te Roosendaal. Deze werd in 1909 te Breda ge boren en in 1935 tot priester ge wijd. Drogisterij en Koelhuis uitgebrand. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak omstreeks half drie in de nacht van zondag op maandag brand uit in het koel huis en de drogerij van de C. V. „Luctor et Emergo" staande aan de Absdaalseweg. De brand werd ontdekt door omwonenden, die onmiddellijk de brandweer alarmeerden. Toen deze een kwartier later arriveer de, stond het gehele gebouw in volle vlam. Het vuur had gretig voedsel gevonden in een in het gebouw opgeslagen grote partij ledige aardappelzakken. Door de hitte sprongen de dakplaten met groot geweld uit elkaar. Daar er aan het koelhuis en drogerij niets meer te redden viel bepaalde de brandweer zich tot het nat houden van de aan beide zijden van het gebouw staande woningen. Het nablussen duurde tot laat in de voormiddag van maandag. Door de rijkspolitie wordt een onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. Dodelijk ongeluk. Maandagmorgen omstreeks elf uur is te Sluiskil op het ter rein van de l'Azöte de 47-jarige metselaar J. Scheele uit Axel van een 14 meter hoge stalen steigerconstructie gevallen, waardoor hij vrijwel op slag werd gedood. Het slachtoffer, in dienst van de firma Lensen uit Axel, voerde herstellingswerkzaamheden uit op de zwavelzuurafdeling der fa briek. Vermoedelijk heeft S. op de hoge steiger een misstap ge daan. Per bedrijfsambulance is het slachtoffer naar de rouwkamer van het St. Elizabeth ziekenhuis vervoerd. Hij was gehuwd en laat vier kinderen na. Een zoon, die werk zaam is op het C.N.A.-bedrijf vernam als eerste van de familie het tragisch ongeluk zijn vader overkomen. „Sempre Avanti" met het Manion mysterie. De plaatselijke toneelvereni ging „Sempre Avanti" kwam zondag j.l. met de thriller „Het Manion mysterie" voor het voet licht. In dit stuk van drie bedrijven heeft Philip Weaters getracht er van de eerste tot het laatste spel moment de spanning danig in tc houden wat hem ook vol komen is gelukt. De typische ontknoping vindt eerst plaats wanneer de laatste woorden in dit spannend spel worden ge sproken. „Sempre Avanti" schijnt zich pas in haar element te voelen wanneer een dergelijk toneelspel voor het voetlicht kan worden gebracht. Spelfantasie en ijver is hun grote kracht en niet ten leste draagt hiertoe bij de to neelaankleding verzorgd door de heer en mevr. Marvin. Voor de hoofdvertokster mej. R. de Buck werd het een af scheidsavond daar zij weldra in het huwelijk zal treden. De debutanten de heer Tjeb- bes en mej. M. Jurriens, bleken geen last te hebben van planken koorts. Uit het langdurig applaus na elk bedrijf en vooral aan het slot van de avond, bleek we] dat de bezoekers hebben genoten van deze thriller, die hen tot het laatste ogenblik in spanning heeft gehouden. Bij de kern van vaste toneel bezoekers is de wens naar voren gekomen een volgende maal eens iets luchtigers te zien en de vereniging, die niet enkel tot eigen genoegen maar ook tot genoegen van de toneelliefheb bers speelt, zal zeer zeker met deze wens rekening houden, zo dat het volgend toneelseizoen wel geopend zal worden met een blijspel. Uitvoering Herv. Jeugdver enigingen. Door de gezamenlijke jeugdver enigingen van de Ned. Herv. Kerk werd onder veel belang stelling van de zijde der ouders, hun jaarlijkse uitvoering gege ven in het jeugdgebouw in de Hoogstraat. De jeugdleider de heer J. Ke- tele sprak een openingswoord en heette in het bijzonder welkom de consulent voor Sluis en Sint Anna ter Muiden, ds. S. Tijmstra uit Petranchement en de ver tegenwoordigers var: de R.K. Jeugdraad. Voor de pauze brachten de meisjes het sprookje „Sneeuw witje" en de jongens een pan- tomine: „Knecht gevraagd en Inbreker". Na de pauze met verloting voerden de meisjes op: „De Ideale Dienstbode" en de jon gens: „Het Gelukskind". Ds. Tijmstra sloot deze goed geslaagde avond met een dank woord. Vlug recherchewerk. Terwijl woensdagmiddag te 5% uur de heer J. de Visser de door hem in het z.g. „Gat van Pinte" geplaatste fuiken aan het lichten was, bemerkte hij dat aan de na bijgelegen vuilnisbelt een tot vrachtauto omgebouwde luxe auto stopte en een tweetal perso nen zijn in de omgeving hiervan geplaatste teilen om de vangst in te deponeren op de vracht auto laadden en tevens het door de visclub uit Terneuzen in dit viswater geplaatste ijzeren raam met gaas er uit lichtten en zich dit ook toeëigenden. Vóórdat de visser naar de oever was geroeid was de auto reeds in de richting van Zaam- slag verdwenen, zodat hem niets anders overschoot dan de politie er mede in kennis te stellen. Spoedig kwam vast te staan, dat een aan het signalement be antwoordende vrachtauto te Perkpolder met de veerboot was vervoerd, en tevens dat op dit voertuig papieren zakken met cement waren geladen. Dit leidde weer tot het adres van de aannemer die deze zak- „Nederland zou onverstandig en zelfs onbehoorlijk handelen indien het Nieuw-Guinea zou overdragen aan Indonesië. De Nederlanders hebben namelijk een ereschuld af te lossen ten aanzien van dit land. De Indone siërs die in eigen huis genoeg te doen hebben, moeten niet in staat geacht worden de gigan tische taak van het op een hoger plan brengen van dit land tot een goed einde te brengen." Dit heeft drs. M. Klaassen, secretaris van algemene zaken van de algemene werkgevers vereniging maandagmiddag ge zegd, toen hij op uitnodiging van het departement 's-Gravenhage van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel tijdens een lunchvergadering sprak over het onderwerp: „Mogelijkheden en onmogelijkheden op Nieuw- Guinea". Spreker die als bestuursamb tenaar van 1934 tot 1936 op Nieuw-Guinea werkzaam was. liet zich over de verschillende mogelijkheden in dit land niet bijzonder optimistisch uit. Hij stelde dat de uitspraak van Co lijn die ten aanzien van Nieuw- Guinea heeft opgemerkt dat daardoor in eerste instantie geldt: exploreren, waarna pas met behulp van de uit deze ex ploratie verkregen gegevens een groot plan voor ontwikke ling opgesteld kan worden, nog steeds geldt. Nadat spreker enkele eeee- aan de lijst van ministers voor] afgème^niet mchtbaar^met bisschop Mararios namens de Grieks-Cyprische bevolkings groep en door dr. Kutchuk na mens het Turkse deel der be volking zijn voorgesteld be vinden zich twee voormalige leiders van de Grieks-Cyprische verzetsbeweging Eoka. De portefeuilles van finan ciën, handel en industrie, bin nenlandse zaken, justitie en arbeid en verbindingen zijn in handen van Griekse Cyprioten, terwijl de ininisters van lands verdediging, landbouw en open baar welzijn Turken zijn. Gedurende de overgangspe riode zal de uiteindelijke verant woordelijkheid nog berusten bij gouverneur Foot, terwijl de uit voerende raad hem van advies zal dienen. Deze laatste en het over gangskabinet zullen, naar ge land dit wenselijk voorkomt, gezamenlijk of afzonderlijk be raadslagen. Het Rooms-Katholieke missie persbureau „Fides" meldde maandag dat de Chinese com munisten erover denken een „Paus" voor de Chinese Rooms- Katholieken te doen benoemen. Reizigers van het vasteland hebben, aldus „Fides", te Hong kong meegedeeld dat er op de studiebijeenkomsten die de Chi nese Rooms-Katholieken moeten bijwonen, geregeld wordt gespro ken over „een Paus voor China". De Paus te Rome wordt door de Chinese communisten .een impe rialist" genoemd. Het persbureau voegt eraan toe dat de actie van de commu nisten op krachtig verzet stuit „van de zijde van trouwe Katho lieken". ken had verkocht en daar hem tevens de naam van de opkopers bekend was, werd de politie te Breda van een en ander op de hoogte gesfeld. Reeds des avonds om half 9 werden de ontvreemde goederen in het woonwagenkamp aldaar aangetroffen in beslag genomen. Voor de leden van de visclub is het te hopen dat de in dit vis water gepote vis maar niet van de geboden gelegenheid gebruik maakt om het ruime sop in de kreek op te zoeken. door LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertaling: W. FICK—LUGTEN (Nadruk verboden.) Nu wendde hij zich tot Linda en voegde haar op bitse toon toe Zeg eens, meisje, breng mij en mijn vrienden melk en koekjes! En een beetje vlug, hoor Estrella! Protesteerde Mi guel met verbitterde stem. Lin da is geen dienstmeisje en hoeft van jou geen bevelen te accepteren Laat maar, Miguel, zei Linda bedaard. Ik zal de gasten met alle genoegen bedienen. Ogenschijnlijk kalm liep zij naar de boerderij. Onder de jonge mensen heerste drukken de stilte, enkel onderbroken door vogelgetsjilp en het lichte geritsel van het door de wind bewogen lover. Enkele fietsers protesteerden zwakjes: Maar EstrellaIk heb geen trek in melk en ook niet ;n koekjes, dik van. Waarom je wordt er zo rijden we niet door? Als wij zo lang blijven treuzelen, zijn we vast niet op tijd voor de lunch in Pollensa! Willen jullie je mond wel eens houden?.... Als het jullie niet aanstaat, rijdt je maar zonder mij verder. Niemand durfde die raad te volgen, want het Betonprinses- je zette haar gehele stelletje vrienden naar haar handje. Met hangend hoofd wachtten zij op Linda's terugkomst. Al spoedig kwam zij opdagen met een blad vol glazen en een gro te kan met melk. Het spijt me, dat ik u geen koekjes kan aanbieden. Die zijn nog niet gebakken, zei ze vriendelijk. Alsof zij niets bespeurde van Estrella's vijandige manier van doen, schonk zij een glas vol en reikte haar dat met een glimlach aan. Estrella deed, of zij het glas aan haar lippen wilde brengen, maar keerde het over Linda's jurk om. Dank uO, wat vrese lijk vind ik dat! Wat onhan dig van me Dreigend kwam Miguel na der, maar een blik van Linda hield hem terug. Het heeft niets te beteke nen, beweerde zij en droogde zich met haar zakdoek zo goed mogelijk af om het onheil te herstellen. Hier in het boeren land komen zulke ongelukjes vaak voor. Wilt u een ander glas? Nu zij dit lachend vroeg, kwamen de kuiltjes, die Julio zozeer bewonderde, weer in haar wangen. Neen, zei Estrella, nu heb ik er geen trek meer in. Zij stapte op haar fiets wenkte de anderen, haar volgen. Kom je, Miguel? Ik blijf hier, antwoordde hij kortaf. gend alleen achter. Ik zweer je, dat ik het haar betaald zal zetten, zei hij ten slotte. Zijn stem en handen trilden. Hij was zó volkomen van streek, dat hij bijna zonder Lin da goedendag te zeggen weg ging. Nadat hij weg was, kalmeer den de zenuwen van het jonge- meisje. Heel zwaar waren deze op proef gesteld. Terwijl zij langzaam naar huis terugliep, deed een licht gerucht haar omkijken. Op de weg naderde in snelle vaart een fietser. Toen zij bespeurde, wie het was, kwam een blijde glimlach op en| haar lippen. te' Het bleek Julio de Arnaïz te zijn, die met de grootste haast in de richting van de boerderij kwam aanrijden. Het was hem I gelukt, aan Estrella's waakzaam bouwgebied wel iets valt te be reiken. Hij zeide voorts dat de contacten met de inheemse be volking gebrekkig zijn tengevol ge van het feit dat de Papoea's over het algemeen niet samen leven in grote gemeenschappen. Ook ten aanzien van de resul taten die op het gebied van de veeteelt te bereiken zijn toonde spreker zich niet optimistisch. In gunstiger zin liet hij zich uit over de mogelijkheden tot ex ploitatie van de mineralen die zich in de bodem bevinden, hoe wel ook de winning van olie te leurstellend geweest is. Hij zeide dat indien men wil bereiken dat grote ondernemingen kapitaal steken in de ontwikkeling van het land en de exploitatie er van. de regering een duidelijke uit spraak zal moeten doen over de toekomstige status van het land. De regering zal de garantie moe ten geven, zo formuleerde hij het, dat Nieuw-Guinea een zeker aantal jaren zeker onder Neder lands gezag zal blijven. Handhaving van het Neder landse gezag in Nieuw-Guinea zag spreker als een voorwaarde om het land tot ontwikkeling te brengen. Hij zag weinig in een overdracht aan bijvoorbeeld Australië en ook het maken van een „con-dominion" vond hij te weinig waarborgen bieden voor een goede ontwikkeling. Het voorlopige kabinet van Cyprus is maandag voor de eer ste maal in voltallige zitting bij een geweest. De gouverneur, Foot, zei in een toespraak tot de ministers: „Wij moeten allen be reid zijn elkander meer dan hal verwege tegemoet te komen. Wij mogen daarin niet tekort schie ten." De menigte die zich voor het regeringsgebouw te Nicosia had verzameld, heeft in het bijzonder de ministers Georghiades en Georghadjis, twee leiders van de verzetsbeweging E.O.K.A., toe gejuicht. Georghiades, eens plaatsvervanger van kolonel Gri- vas als leider van de Eoka, is minister van Verbindingen en Georghadjis minister van Ar beid. Een woordvoerder van het „State Department" heeft de be schuldiging van de Sowjet-rege- ring tegengesproken, dat de vlucht van een Amerikaans-mili tair vliegtuig op grote hoogte naar Berlijn bedoeld zou zijn om de vooruitzichten voor de ko mende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West te Genève te be derven. Het optreden van de Russen, die het Amerikaanse toestel op zijn vlucht hadden ge hinderd, zou volgens de woord voerder waarschijnlijker een der gelijk gevolg hebben. Zoals je wilt, mijn beste,oog te ontsnappen om Linda dat moet je zelf weten. zijn verontschuldiging aan te Met haar voeten op het pe bieden en haar te troosten over daal wendde zij zich tot Linda.1 de beledigingen, die zij te slik- Laat me u een goede raad ken had gekregen. Zó groot geven. Als u er om te doen is, was zijn vaart, dat toen hij iets van Miguel lot te krijgen,' bij het meisje wilde stilstaan moet u die illusie liever laten hij door zijn schielijk sterk varen. Mijn man is maar „Mil- j remmen over zijn stuur heen- jonair-Gemaal". Hij bezit geen vloog en bij haar voeten te- ander geld, dan wat ik hem rechtkwamwat een zeer goedgunstig verkies te Vooruit vrienden Gevolgd door haar hofstoet verdween zij. Miguel en Linda bleven zwij- gevenridderlijke wijze van vergiffenis vragen was (Wordt vervolgd). Nederlandse mijnen wenden zich opnieuw lot Hoge Autoriteit De gezamenlijke steenkolenmij nen in Limburg hebben de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. verzocht in een gemotiveerd besluit *or' meel te constateren dat de West- duitse regering in strijd handelt met de verplichtingen die haar door het E.G.K.S.-verdrag ziJn opgelegd, doordat zij een uit Pu' blieke fondsen gefinancierde „ploegpremie" de z.g. „Berg- mannspremie" in stand houdt voor ondergrondse mijnwerkers in de Bondsrepubliek. Indien de Hoge Autoriteit dit zal nalaten, zullen de Nederlandse mijnen zich tot het hof van justitie dei Europese gemeenschappen wen' den met de eis om de hoge auto riteit in deze in gebreke te stel len. DE INDUS IN ZEELA1 Ir. F. Q. den president der Ned wegen en adviseu van het provincia Zeeland, ten aan: dustrievorming i in de loop van naar Middelburg bespreking met Ir. Den Holla werkzaamheden nen, heeft inforr kingen gevoerd stanties, o.a. vers tementen en Spoorwegen. Het laatstgenc werd gepolst c spoorweguitbreidi ling van het bela se project het Zu De Commissari Zeeland, die t maandag tijdens ,-entie bekend oris mede, dat viteit wordt gewe standkoming van net Kreekkrakpla Voor wat het werd de commiss Zuid-Sloe uitgebr genwoordigers departementen. De Studiecom rakplan heeft th; lende technische zocht hun mening .serie aspecten v kenbaar te mak zocht wordt naa van een bestuurs Wat de kosten ring van het K t reft, kon de Koningin in Zee enkele raming was echter van provincie Zeelanc afwijzend staat ci'èle deelname. COMITÉ ZOJ Het comité vo gels, dat zorgd rdeling van dc der de instellin rele zorg, volk: maatschappelijk Lex Horn, die tekende, opdrac passende prentl ontwerpen. Het serie van vijf h< gen, evenals de mapireerd op d Deze kaarten w door de plaats die ook de verk merzegels zullen De instellinge voor een bijdr brengst van de in aanmerking prins Bernharc zondere doeleii v oorzieningsfonc naarsondei voor letterkundi té voor beeldeni Nederlandsch slichting Rheur c.erlandse cent voor gebrekkige centrale ver tot t.b.c.prinse as-thmabestrijdii M. Phelps-sticl tische kinderen r&tie voor de gezondheid; g( naai fonds voo denerefonds pieegstersfor z--eksters: fede Hagen voor de der en haar kir Verder ontva of regionale i eenzelfde karal percentage van In 1958 bedri sultaat van de ruim tweehoni den. Landbouwpi fe Volgens het oor de statis vndbouwprijsi: 949/50—1952/5; ruari 107 tege en 104 in febru Het groepsin akkerbouwprod van 124 tot 12 de lagere prijzi ie produkten terwijl vergelel '958 (110) met nam. Door de lag melk, varkens daalde het voor de veel >an 110 tot 10! hoger dan 102). Het groeps 'net totaal de bleef onveranc opzichte van stige maand 130) steeg hel

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2