L RTS /OOR Conferentie te Washington ten einde Minister Luns Eisenhower over Berlijn De Dalai Lama te Tawang De V. S. gereed voor rakettenoorlog HET WEER Amerika verwerpt Russisch protest WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN p. i. Van de sande N.A.V.O. garandeert status van West-Berlijn Grote eenstemmigheid over te volgen beleid over de besprekingen in Washington terdag 4 april 1959 is, weshalve de benodigde oor andere soorten groen- worden. >ok nog even uw aandacht or de roos, de mooiste aller roos planten is een werkje iwkeurigheid gedaan moet oet b.v. het plantgat ruim ipdat de wortels vrij kun- i. Bij het planten dient u mede te houden, dat de geplant moet worden, dat - geocculeerd is (dus waar staan) 3 5 cm onder de kte komt. De wortels moe iden van het plantgat ge en en de grond rondom afgestoken, zodat aan alle grond tussen de wortels t aanvullen moet de grond 'rukt worden. Indien de 'oorjaar geplant is, moet aangegoten en bij droog dikwijls herhaald worden. nslotte nog even uw aan- voor uw tuinpad? Vele zijn gesteld op een goed •n bloemen te kunnen be over het gazon lopen, of aatsen tegels leggen. Dit zeer goed. Denkt u er van deze tegels om, dat beneden het gazon moet ;n? slechts over een kleine oen enkele stepstones of r enu kunt ze met gieten. boden.) Schaak- en Damborden Damschijven Schaakstukken enz. verdoen. De appelen schil- ■n halveren, van het okhuis ontdoen, aan de Me zijden verschillende alen inkerven en deze opelhelften op het deeg ggen met de ingekerfde mt boven. De taart in 'n matig warme oven in igeveer een uur lichtbruin i gaar bakken. De taart et wat lichtgekleurde jam '■strijken. an iedere ;richt er zo leed uit te langen put itaansrecht, tevens in, voor moet verlangens •gemoet te alk seizoen s collecties :n, waaruit lar harte- n. modellen ;uk zijn en at niet zo couturiers ren en ge- Horden ge- n ze het ijn er toch Zo zien m de stof- de ruit. in allerlei n, maar del op de aagt een aponnetje, en wollen let voor- estaat uit es op een zodat de ging der eheel ge- lichtgrijs rok is ■en strak et wijde de ruit- ch netjes van het a het ge- is. Hij is 'heel een ipvallend in zijn tot een 'erboden) Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 et. MAANDAG 6 APRIL 1959 13e Jaargang Nr 4644 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. De navo-raad heeft aan het eind van zijn driedaagse bijeen komst in Washington in zijn -lotcomnuuiiqué verklaard dat de eenheid van het Atlantisch Ver bond „de beste garantie voor succesvolle onderhandelingen met de Sowjet-Unie is Gezegd wordt dat men eensgezind vast besloten v.as om de vrijheid van de bevolking van West-Berlijn en de rechten en verplichtingen van de bandgenoten jegens de stad te 1-andhaven. „De raad gaf uiting aan zijn volledige instemming inzake de Nederland protesteert tegen de Amerikaanse invoerbeperkingen op olie De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft op het State De partment de vorige week reeds door minister Luns aangekon digde nota overhandigd over de Amerikaanse beperkingen op de invoer van olie. Zoals reeds ge meld hebben de op 10 maart af gekondigde restricties niet al leen betrekking op stookolie, maar ook op eindprodukten. Voor de raffinaderijen op de Nederlandse Antillen zullen de Amerikaanse maatregelen een vermindering van de olie-uitvoer naar de Ver. Staten met zestig procent betekenen ofwel van vijftig miljoen dollar per jaar. Nederlapd acht deze. maatregel in strijd met de geest van de G.a4t: ■voorfcuia^d» Ameri kaanse regering reeds eerder' gewezen op het grote strategi sche belang van de raffinade rijen op Aruba voor de veilig heid van het Westelijk half rond. Montgomery naar Moskou. Veldmaarschalk Montgomery heeft zaterdagavond bekend ge maakt, dat hij op 28 april naar Moskou zal gaan en daar tot I mei zal blijven. Hij verklaarde dat hij naar de Russische hoofdstad gaat om het zijne bij te dragen tot een ont spanning tussen het Oosten en Westen. In doorgaans welingelichte Londense Kringen verklaarde men dat Montgomery niet naar moskou gaat in opdracht van ac Rritse regering en dat zijn be zoek aan de Russische hoofdstad dus niet officieel is Wapens voor Marokko. Het Marokkaanse ministerie van Defensie heeft bekend ge maakt, dat vandaag het Tsjecho- Slowaakse m.s. „Lidice" met een lading wapens en munitie voor de Marokkaanse strijdkrachten te Casablanca is aangekomen. Er werden geen nadere bijzon derheden meegedeeld. grote lijnen van de politiek die moet worden gevolgd bij de ko mende onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de Duitse kwestie". ,,De raad gaf uiting aan zijn vertrouwen dat liet verbond zich zal blijven ontwikkelen als de on misbare basis voor de veiligheid van de Atlantische volken en de verdediging van de wereldvrede". De ministers gel'oven ook dat „de eenheid van optreden en po litiek die het verbond mogelijk maakt, de beste waarborg is voor succesvolle onderhandelingen met de Sowjet-Unie en een waar- lijke oplossing van geschillen tussen Oost en West". In het communiqué wordt ge zegd dat de NAVO-raad een ver slag van de vier mogendheden met speciale verantwoordelijk heid inzake de Duitse kwestie, had ontvangen over de huidige meningen over de vraagstukken die op de komende onderhande lingen met de Sqwjet-Unie zullen worden besproken". „Op basis van dit rapport is een volledige gcdachtenwisseling gehouden". „Tijdens het overleg dat in de komende weken zal volgen zal met de geuite meningen reke ning worden gehouden". Het communiqué bevatte ver der de volgende belangrijke pun ten: 1. De NAVO-raad heeft de po litieke toestand in andere delen van de wereld in beschouwing genomen en heeft „de verschil- lende vormer van druk bespro ken die het internationale com munisme op de vrije wereld blijft uitoefenen". 2. De ministers bevestigden hun vastbeslotenheid om hun ge meenschappelijke inspanningen voor de verdediging voort te zet ten en waren het er over eens, dat „het beginsel van onderlin ge afhankelijkheid verder moet worden ontwikkeld op dat een zo goed mogelijk gebruik zou kun nen worden gemaakt van de be schikbare hulpmiddelen voor de defensie. 3. De raad erkende de nood zaak tot uitbreiding van het ge zamenlijk optreden, niet slechts bij het politiek overleg en de ge meenschappelijke inspanningen voor de verdediging maar ook op sommige terreinen van de econo mieën, wetenschap, cultuur en voorlichting. COMMENTAAR OP HET NAVO-COMMXJNIQUé Het Amerikaanse blad ;,New York Times" schreef zondag dat blijkens het communiqué over de conferentie van de NAVO te Washington alle landen van het Atlantisch verdrag het over Ber lijn eens zijn met de rede die pre sident^Eisenhower te Gettysburg heeft gehouden. De „New York Herald Tribu ne" is eveneens van oordeel dat de president toen hij zich te Get tysburg uitsprak tegen toegeef lijkheid in de kwesties-Berlijn en -Duitsland, niet alleen voor de Verenigde Staten sprak. Op de conferentie heeft het ene NAVO- land na het andere zich uitge sproken voor een krachtige hou ding. De rede van de president en de eenstemmigheid in de NAVO-raad tonen aan dat de les van de conferentie van Münehen van 1938 goed begrepen is, aldus de „New York Herald Tribune". Uit het communiqué dat zater dag in Washington door de NA VO is uitgegeven, klinkt weder om de toon van de koude oorlog op, zo heeft het Russische pers bureau zaterdag meegedeeld. T i (Advertentie) salons sohert* Akapfwr uit W cporft cad*A markt 16 brovmrjjslraat 9 («TMuzao de nieuwe modelijn „chatte" De haven van Antwerpen. In de loop van 1958 hebben zeeschepen te Antwerpen 20.681. 941 ton goederen gelost en 14.523.903 ton goederen geladen tegen resp. 21.937.173 en 14.723. 743 ton in 1957. De daling van de goederenomzet, die het gevolg is van de internationale conjuc- tuur-inzinking, liet zich het scherpst voelen bij de doorvoer naar het achterland van te Ant werpen ontscheepte koopwaar. De nationale uitvoer via de ha ven van Antwerpen steeg echter verder en wel van 9.576.601 ton tot 10.015.364 ton. (Van een speciale verslaggever van het A.N.P. De reisbeperkingen in de Sowjet-Unie. De reisbeperkingen voor bui tenlandse diplomaten in de Sow jet-Unie zijn zaterdag verzacht. Een groep functionarissen van de Amerikaanse ambassade kreeg toestemming Bakoe te bezoeken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de Verenig de Staten na de gedeeltelijke verzachting van de Russische reisbeperkingen ook hun verbod jegens Russische diplomaten zouden verzachten. Minister Luns verklaarde de NAVO-conferentie geslaagd te achten. „Er is veel gesproken over de te volgen tactiek" Minis ter Luns betoogde dat wat de ko mende besprekingen met de Sow jet-Unie betreft veel moet wor den overgelaten aan de grote drie en dat men vertrouwen dient te hebben in hetgeen zij zullen doen. Nederland heeft echter wel aangedrongen op een zo volledig mogelijk overleg vooraf, waarbij het de steun heeft gekregen van de Verenigde Staten. Met nadruk herhaalde de mi nister dat er onder de 15 landen van de NAVO geen verschil van IRAK EN HET WESTEN. De Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, is van me ning dat Irak niet voor het Wes ten verloren is. „Evenmin als In donesië, waarvan wij dachten dat het verloren was". President Eisenhower heeft in een rede tot het college van Gettysberg gezegd dat toegeven aan de Sowjet-Unie in de kwes- tie-Berlijn „oneervol en het ge vaarlijkste zou zijn wat wij zou den kunnen doen". „De Westelijke mogendheden willen oorlog om Berlijn voorko men en willen onderhandelen over een oplossing. Maar toege ven aan de communisten zou hen slechts aanmoedigen, hun druk om wereldoverheersing te ver krijgen, te vergroten", aldus de Amerikaanse president. „De wereld heeft een hoge prijs betaald voor de les van Münehen, maar zij is goed ge waarschuwd. Het verdedigen van de vrijheid kost ook veel. Spanningen worden voorname lijk geschapen door regeringen en personen die rusteloos meer en meer macht zoeken. Om Ber lijn bestaat spanning omdat het Kremlin hoopt dit aan de vrije wereld te ontnemen. Natuurlijk kiezen zij steeds de lastigste situatie, de positie die moeilijk te verdedigen is, als plaats om onze kracht en vast beradenheid op de proef te stel- len. Wij zullen nooit een gemak kelijke plaats hebben om een grens te trekken maar wel een goede. Dat is de plaats waar de nadruk valt op een beginsel. In dat beginsel ligt de waarheid verankerd dat wij niet het ver lies van een vrije land kunnen toestaan. Want waar ter wereld de vrijheid wordt vernietigd wor den wijzelf verzwakt. Elke winst van het communisme maakt ver dere verdediging daartegen moeilijker en onze veiligheid on zekerder". Hij pleitte voor steun aan zijn programma voor buitenlandse hulpverlening en hij zei dat we derzijdse veiligheid en veiligheid van de Verenigde Staten syno niem zijn. Een vrij Amerikaan kan alleen bestaan als deel van een vrije wereld en een vrije wereld kan slechts blijven bestaan als vol daan wordt aan de rechtmatige eisen van de mens inzake veilig heid. vooruitgang en mogelijkhe den. Daarom is de ontwikkeling van Zuid-Vietnam en Zuid-Oost- Azië belangrijk, is de Japanse uitvoer belangrijk en is vastbe radenheid in Berlijn belangrijk. Daarom moeten communisti sche bedreigingen door de vrije wereld steeds worden beant woord door vast te houden aan beginselen en verenigd in kracht en doelstelling. mening bestaat over de beginse len bij het komende overleg en dat ook wat de tactiek betreft de standpunten dichter bij elkaar zijn gekomen. Het gesprek heeft zich bewo gen in de richting van hetgeen minimaal zeker voor het Westen behouden dient te blijven, zoals de aanwezigheid van de geal lieerde strijdkrachten op het Europese vasteland, de rechten van de Westelijke mogendheden in West-Berlijn, geen hereniging van Duitsland op een andere grondslag dan de volkswil en geen neutralisatie van Duits land. Ook inzake de te volgen politiek jegens de aanvoerlijnen van West-Berlijn bestaat over eenstemming en is de positie van het Westen „duidelijker" gewor den. Van Nederlands standpunt be zien is het ook een gelukkig feit dat de kwestie van een gedemi litariseerde zóne geen bijval in de NAVO-raad heeft gevonden.] Als onderdeel van een groter schema blijft wel ruimte voor 'n plan voor een zóne met gecontro- leerde bewapening, bij uitvoering waarvan echter geen Ameri-t kaanse, Canadese en Britse troe- pen van het vasteland zouden worden teruggetrokken en de Westelijke strijdkrachten niet zullen worden verzwakt. BERLIJN Over West-Bellijn zei minister Luns nog in antwoord op vragen dat de Sowjet-Unie zeker niet kan tornen aan de juridische ba sis voor de aanwezigheid van de NAVO-strijdkrachten in de stad. De Westelijke mogendheden met inbegrip van de Bondsrepubliek wensen de na de oorlog ontsta ne status dan ook niet te wijzi gen. De minister merkte voorts nog op dat de scherpe kanten van het conflict over Berlijn zijn bijgevijld en dat de Sowjet-Unie het ultimatieve karakter van haar besluit heeft weggenomen. BOMONTPLOFFING TE GENUA. Een bom heeft zaterdagavond schade aangericht aan de poort van het Spaanse consulaat te Ge nua en een brandje veroorzaakt. De bom ontplofte kort nadat een jongeman de bom bij de poort had geplaatst. De jonge man verspreidde vóórdat hij per auto wegreed, pamfletten, waarin het regime van generaal Franco wordt aangevallen. De brandweer was de brand snel meester. Felle aanval op Chroesjtsjef in Egyptische pers. Het weekblad „Akhbar Elyom" heeft de felste anti-Russische aanval gedaan die ooit in de Egyptische pers is verschenen. Het blad publiceerde voor het eerst in Egypte de beschuldi gingen van Chroesjtsjef op het twintigste partijcongres legen Stalin en schreef dat Chroesjt sjef ook zijn mede-leiders had gelikwideerd. Het beschuldigde hem voorts van pogingen om communisti sche bases in het Midden-Oosten te vestigen die van evenveel be lang zijn als die welke het Wes terse imperialisme vroeger ge vestigd had. De Dalai Lama, die vorige week na een reis van 15 dagen Indiaas grondgebied bereikte, is zaterdag met leden van zijn fa lie en ministers van de afgezette Tibetaanse regering in het Boeddhistische klooster te Ta- wang, 80 km ten zuiden van de Tibetaanse grens, aangekomen. Dit is zondag van gezaghebbende zijde te Sjillong in Assam be kend gemaakt. Men verwacht dat de Dalai Lama enige dagen in het kloos ter zal blijven, alvorens zijn reis voort te zetten. Hij zal minstens acht dagen nodig hebben om het dichtstbijzijnde vliegveld te Tez- poer te bereiken. Vandaar zal hij waarschijnlijk met een Dakota naar Nieuw-Delhi gaan, waar hij als een „geëerde gast" welkom zal worden geheten. De Indiase regering heeft, vol gens genoemde kringen nog niet beslist, waar de Dalai Lama zal wonen zolang hij als balling in India verblijft. Naar van welingelichte zijde te Nieuw Delhi wordt vernomen, zal zeer waarschijnlijk de stad Naini Tal, 200 km ten zuiden van de Persconferentie van Nehroe Premier Nehroe heeft zondag op een drukbezochte persconfe rentie gezegd, dat India voor 100 procent voor de veiligheid van de Dalai Lama instaat, nu hij zieh op Indisch grondgebied bevindt. Op de vraag of de Tibetaanse leider in het geheel geen verkla ring mag afleggen over de ge beurtenissen, zei Nehroe, dat de Dalai Lama in India zeer gezien is en dat men zijn vrijheid niet onnodig wil beknotten. Aan de andere kant is het niet wenselijk, dat hij zich in India met politiek inlaat. De kwestie zal met hem worden besproken. De premier kon nog niet zeggen waar en wanneer hij de Dalai Lama zal ontmoeten. Aan een uitnodiging van Chroesjtsjef om een bezoek aan Moskou te brengen, zal Nehroe voorlopig geen gevolg geven. Hij acht het. beter dit jaar het land niet te verlaten. Nehroe gelooft, dat de Dalai Lama zijn land uit vrije wil heeft verlaten. India heeft belang bij de autonomie van Tibet, ma,ar kan geen stappen doen tot her stel daarvan. India verkeert in een moeilijke positie. Het denkt aan de eigen veiligheid en stelt prijs op vriendschappelijke be- üekkingen met China. Uit de houding van de communistische partij in India is gebleken, aldus de premier, dat deze partij niet nationaal voelt. Do Amerikaanse minister van Defensie, McEiroy, heeft op een bijeenkomst van de commissi1 voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden ver klaard dat de Ver. Staten zowel raketten met kernlading als grondstrijdkrachten zullen ge bruiken ais er een oorlog op gro te schaal mocht uitbreken over do Berlijnse kwestie. De voorzitter van het comité van stafchefs, generaal Nathan Twining, zei op deze bijeenkomst dat het voor hem „zeker duide lijk" is dat de Ver. Staten gereed zijn voor een rakettenoorlog. Een lid van de commissie vroeg de militaire leiders om ophelde ring over een uitlating van presi dent Eisenhower op een perscon ferentie volgens welke de Ver enigde Staten geen strijd te land in Europa zuilen voeren. McEl roy antwoordde dat naar zijn oordeel de president heeft be- Ongeregeldheden in Dahomey. Het resultaat van de drie dagen geleden gehouden Verkiezingen heeft aanleiding gegeven tot on geregeldheden in Dahomey in West-Afrika. De in oppositie zijnde „Democra tische Unie", die elf van de 70 zetels kreeg, is van oordeel dat de republikeinse partij van pre mier Soeroe Migan Apithy, die de overige zetels heeft gewon nen, haar succes op onwettige en immorele wijze heeft bereikt. Te Parakoe in het noorden van het land liepen bij relletjes onge veer 100 mensen verwondingen op. De weg naar Togoland is op verscheidene plaatsen door om gehakte bomen versperd. Aan hangers van de democratische unie zouden in het kustgebied de grensposten hebben bezet. doeld dat indien er een strijd over Berlijn uitbreekt, waarvoor meer strijdkrachten nodig zijn dan die van het „schild", er spra ke is van een oorlog waarin de Russen van een sterke strijd macht gebruik maken. En als de Russen dat doen, is er een grote oorlog. Volgens de minister had de president zelf zijn bedoeling in zijn televisietoespraak van 16 maart reeds duidelijk uiteenge zet. Generaal Twining zei dat het Berlijnse vraagstuk meer een po litiek dan een militair probleem is. Hij zei dat voorzichtigheid ge boden is en dat men het niet al tijd in de eerste plaats over de militaire zijde van het probleem moet hebben. Tibetaanse grens, de residentie van de Dalai Lama worden. In deze stad, die op een hoogte van 1.800 meter ligt, zetelt in de zo mer de regering van de Indiase staat Oettar Pradesj. De toestand in Tibet Volgens niet bevestigde be richten in Peking zouden in Sin- kiang, de Chinese grensprovin cie met Tibet, gewqpende con flicten zijn uitgebroken. Ook in de provincie Sjinghai zouden zich ongeregeldheden voordoen. Diplomatieke kringen in Peking vestigden er de aandacht op dat de laatste dagen reisbeperkingen voor deze beide provincies zijn afgekondigd. De Indiase biaden van zaterdag vragen zich met enige ongerust heid af hoe Peking aan het nieuws van de aankomst van de Dalai Lama in India is gekomen. De waarschijnlijkste oplossing wordt algemeen spionnage van Indiase zijde geacht. In politieke kringen te Nieuw- Delhi heerst de mening dat de ontsnapping van de Dalai Lama de Chinezen in het geheel niet onwelgevallig is. Als hem in Chinese gevangenschap iets was overkomen, zouden zij de gevol gen hebben moeten dragen. De Indiase regering moet er nu voor zorgen dat de Dalai La ma geen anti-Chinese activiteit ontplooien kan. Volgens berichten in Nieuw- Delhi zijn duizenden Chinese mi litairen in gevecht met leden van de Khamba-stam om het steun punt van de opstandelingen in Zuid-Oost-Tibet in hun macht te krijgen. De Chinezen zouden vei ster kingen, waaronder parachutis ten, zenden teneinde te pogen de opstand neer te slaan. Het blad „The Statesman" meldde zaterdag uit Gangtok, de hoofdstad van Sikkim bij de Ti betaanse grens, dat meer dan 100.000 Chinezen Tibet binnen komen om een aanval tegen de Khamba's in te zetten. Volgens iemand die kort gele den de Tibetaanse handelsplaats Yataung is geweest, zouden de Chinezen pogen een tangbewe ging uit te voeren teneinde een grote strijdmacht van de opstan delingen af te snijden. De meeste parachutisten wor den door de Khamba's gedood. Volgens deze bron zijn tot heden 10.000 Tibetanen gedood. Velen sterven van honger of be zwijken aan hun verwondingen. Amerikaanse persstemmen over Tibet De „New York Herald Tribu ne" acht het niet uitgesloten, dat de gebeurtenissen in Tibet gevol gen zullen hebben, die het Krem- 'in zelf zullen beroeren. „De hardheid waarmee de Chinezen het Tibetaanse volk behandelen, heeft vele neutrale landen in Azië ontnuchterd. De vlam die in Indonesische procureur-ge neraal ontslagen wegens vrijlating van Schmidt. De Indonesische regering heeft vrijdagavönd het ontslag uit zijn functie bekendgemaakt van de procureur-generaal Suprapto. In de bekendmaking die werd ge daan in een communiqué dat uit gegeven werd na een kabinets vergadering die in de avond was gehouden, wordt gezegd, dat men tot deze maatregel is overge gaan in verband met het hangen de onderzoek naar de vrijlating van de Nederlander H. Schmidt, waartegen uit alle lagen van de Indonesische samenleving verzet is gerezen. Tibet brandt, kan niet gemakke lijk worden gedoofd". De „DailyNews" schrijft: „Het is duidelijk dat de Chinezen de Tibetanen even beestachtig be handelen als de Russen in 1956 het Hongaarse volk. Tibet heeft niet veel kans, maar het is waar schijnlijk dat de rode wreedhe den miljoenen Oosterlingen er van zullen overtuigen, dat com munisten verraderlijke wilden zijn. Als rood-China daardoor in het Verre-Oosten prestige ver liest, zal de zaak van de mense lijke vrijheid en waardigheid gro te winst boeken". ZOMERZEGELS GEWIJD AAN DELTAWERKEN. De serie Zomerzegels 1959, met toeslag, waarvan de extra-op brengst ten goede komt aan cul turele en sociale doeleinden za! gewijd zijn aan de Deltawerken. Als voorstellingen zijn geko zen werktuigen, materiaal enz. dat gebruikt wordt bij de Delta werken. Ook zal het kenmerk van het Deltaplan, een driehoek, in elk zegelbeeld, worden opgeno men, namelijk viermaal in een wolkpartij en een maal (waarde 6 cent 4) in een baggermolen. Ontwerper van deze serie is de muurschilder Lex Horn te Am sterdam. De ontwerpen zijn ge projecteerd op een geheel effen fond binnen de begrenzing van het zegelformaat 36 X 25 mm, zodat een zegel ontstaat zonder randwit. Waarden, kleuren en voorstel lingen zijn als volgt: 4 cent 4 c.), blauw en groen, caisson met slepers; 6 cent 4 c.), oranjerood en grijs, baggermolen; 8 cent f- 4 .c.), paars en lichtblauw, rijswer- kers; 12 cent 9 e.), groen en geel, draglines; 30 cent +9 c.) zwart en rood, zandspuiters. De zegels zijn gedrukt bij N.V. John. Enschede en Zonen, grafi sche inrichting te Haarlem, in twee kleuren offset. Er komen vellen van 10 X 10 100 zegels. Het papier is zonder watermerk, de gomming is normaal en de kamtanding is 14 12-%. De ze gels zullen worden verkocht van 11 mei tot en met 27 juni 1959. Ze zijn geldig voor frankering tot ultimo december 1960. Amerika heeft het Russische bezwaar tegen het vliegen boven de 10.000 voet in de luchtcorri- dors naar Berlijn van de hand gewezen. De Russen hebben ge zegd dat het gevaar oplevert. In Washington is officieel ver klaard, dat opzettelijk zo hoog gevlogen is om te tonen dat het Westen de maximale vlieghoogte van 10.000 voet, die de Russen in de drie corridors aangehouden willen zien, niet erkent. De Sowjet-regering had de Amerikaanse regering in een za terdag j.l. overhandigde nota verweten, dat zij door de vlucht van een Amerikaans militair vliegtuig naar Berlijn op een hoogte van 25.000 voet, de over komst betreffende het verkeer in de luchtcorridors had ge schonden. Volgens de Russische nota had het Amerikaanse toe stel op 27 maart met opzet zo hoog gevlogen, hoewel de Rus sische vertegenwoordiger in het orgaan voor de veiligheid in de lucht boyen Berlijn had laten weten, dat het niet hoger dan 10.000 voet mocht vliegen. Het optreden van de Verenig de Staten in deze kwestie kon men volgens de Russen, slechts met moeite anders zien dan een poging om de sfeer voor de bij eenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier" te bederven. 10.000 voor Madagascar. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, heeft de Neder landse regering een bedrag van 10.000 gulden beschikbaar ge steld ter leniging van de nood van de watersnood op Madagas car. Het comité te Parijs, dat een hulpactie voor deze slachtoffers heeft ingezet is van dit besluit cp de hoogte gebracht. MEER WIND. De warmte van zaterdag, waar bij in het zuiden van liet land maxima van omstreeks 18 gra den werden bereikt, kreeg zon dag een flinke terugslag, toen het kwik niet voel hoger kwam dan ongeveer tien graden. Zon dagochtend trok namelijk een koufront over ons land naar het zuidoosten, waarna over zee po laire lucht binnenstroomde In Frankrijk en Zuid- en Oost- Duitsland echter liep het kwik bij zonnig weer aanvankelijk weer op tot boven de twintig graden. Toen de kou daar echter in de middag binnenviel, ging dat plaatselijk met onweer gepaard. Inmiddels komt op de Oceaan een flinke depressie-activiteit voor. Het koufront van een diepe stormdepressie die ten noorden van Schotland langs naar Zuid- Noorwegen trekt, zal ons van daag passeren. Dit zal met enige regen gepaard gaan. Tevens zal de wind aanwakkeren en later ruimen naar west tot noordwest, en langs de Waddenkust tot hard of stormachtig kunnen toe nemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. WINDERIG. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, gevolgd door verspreid voorkomende buien. Krachtige tot harde wind tussen zuidwest en noordwest. Vrij koud. DINSDAG 7 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.37 1.59 2.12 2.34 2.52 3.14 3.02 3.24 ZON op onder MAAN op onder maart. Apr. 7 6.04 19.22 5.48 18.52 8 6.02 19.24 6.12 19.56 9 5.59 19.26 6.37 20.58 10 5.57 19.27 7.05 21.59 11 5.55 19.29 7.36 22.57 12 5.52 19.31 8.12 23.52

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1