Mj Krijgsraad in Washington vaiTi HoFf Bescherming van Nederlands N.-Guinea Bloembollencorso op 25 april De Dalai Lama in India Het water zakt Madagascar op Weeroverzicht ie afwas! HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Vrijdag 3 april 15 HP vaat'. hoon! tg voor handen! ZATERDAG 4 APRIL 1959 13e Jaargang Nr 4643 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen DE KABINETSFORMATIE NORSTAD OVER TIEN JAAR N.A.V.O. DE GAULLE'S VERKLARING OVER DE DUITS-POOLSE GRENS OORLOGSMISDADIGER WILLEM POLAK OP VRIJE VOETEN Westelijke plannen Chinees imperialisme Advertentie BINNENVERINGBED tfooilwill DODENHERDENKING OP MAANDAG 4 MEI Zuid-Slavië vraagt Sowjet-Unie opheldering over rede van Chroesjtsjef met gevolg van 80 personen Christenraad op Madagascar vraagt om steun TOESPRAAK VAN DE PAUS TOESTAND IN TIBET Zuidslavische stem over de toestand in Tibet RADIO-VATICAN A OVER TIBET ZWITSERLAND ACCEPTEERT MINISTER CONFERENTIE Scheepsbotsing x, maar een béétje -enoeg voor een één flesje wast orden, blinkend Geen streepje, a ook zo prettig -mgH ns hoe zijde- ■t Lux-sop is. i heeft niets vrezen. r. 22 2ÏS20O** Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRUE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Op 1 april kwamen de minis ters van Buitenlandse Zaken van de V. S., Engeland, Frank rijk en West-Duitsland in Washington tezamen om ver der te spreken over de Berlijn- se crisis. En op de tweede april begon de bijeenkomst van de vertegenwoordigers der Navo, die natuurlijk het hunne te zeggen hebben ten aanzien van de te volgen taktiek. De eerste fase van de pogin gen van prof. De Quay om een kabinet te vormen is thans afge lopen. Hij heeft met de voorzit ters van vijf grote frakties uit de Tweede Kamer de politieke situatie en enkele saillante pun ten van het komende regerings beleid besproken. Op grond van deze besprekin gen zal de formateur thans over gaan tot het formuleren van punten uit het regeringsbeleid, met name verschillende punten van controversiële aard. Hij voornemens deze formulering toe te zenden aan de vijf fraktievoor- zitters met het verzoek hem bin nen zo kort mogelijke tijd hun persoonlijke zienswijze omtrent de algemene lijn te doen toe komen. Van het antwoord zal afhan gen of en, zo ja, in welke con stellatie, het mogelijk zal zijn om te komen tot het vormen van een kabinet. De formateur hoopt deze punten van regeringsbeleid reeds heden aan de fraktievoorzitters toe te zenden. De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Euro pa, de Amerikaanse generaal Lauris Norstad, heeft, ter ge legenheid van het tienjarige bestaan van de NAVO, een boodschap tot de onder zijn be vel staande eenheden gericht, waarin hij zegt: „Tien jaar ge leden werd ons grote bondge nootschap in het leven geroe pen. Ik behoef U, die in het Westen de wachtposten bezet houdt, niet te zeggen waarom. Er was toen en er is nu gevaar. In 1949 bestond er onmiddellijk dreigend gevaar voor een Sow- jetrussische inval in West-Euro pa. Dat de bedreiging thans meer slinkse vormen heeft aan genomen is voor een goed deel toe te schrijven aan Uw vast beslotenheid en bekwaamheid Er is in de afgelopen 10 jaar nog geen handvol NAVO-aarde verloren gegaan, moge dit blijven". De Westduitse regering heeft haar ambassadeur te Parijs op gedragen nadere bijzonderheden te vragen over de verklaring die president generaal De Gaulle kortgeleden op een persconferen tie over de Duits-Poolse grens (de z.g. „Oder-Neisse-grens") heeft afgelegd. Men legt er te Bonn de nadruk op dat hier geen sprake is van ..stappen" door de Westduitse re gering, doch van een uitwisse ling van gezichtspunten tussen de Westduitse zaakgelastigde en het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Van Westduitse zijde is hierbij opgemerkt dat de Oostduilse grens eerst definitief kan worden vastgesteld bij de totstandkoming van een vredesverdrag, dat van Duitse zijde door een regering van geheel Duitsland zou moe ten worden getekend. Te Bonn is te kennen gegeven, dat de Franse vertegenwoor digers dit punt niet hebben be streden. Nadere bijzonderheden over het Franse standpunt wer den niet gegeven. Het Lüneburger arrondisse. mentsgerechtshof (West-Duits land) heeft Willem Polak, ex- Nederlands S.S.-er donderdag ontslagen van achtervolging voor de hem ten laste gelegde moord en medeplichtigheid aan moord. Tevens bepaalde het hof dat Polak niet nogmaals voor dezelfde feiten vervolgd kan worden. De openbare aanklager had Polak beschuldigd van het neerschieten van drie Neder landse verzetslieden te Arn hem in 1944 en van medeplich- t.'heid aan het neerschieten vau anderen. Het had in de bedoeling ge legen, feestelijk bijeen te zijn om de tiende verjaardag van de Navo te vieren. En er is re den om zich erover te verheu gen dat de Westelijke alliantie ongeschokt is en een bescher ming vormt tegen eventuele Sowjetrussische expansie-nei. gingen. Maar dat men opnieuw in een crisis zou verkeren had men niet vooruit kunnen zien. Hoe moeilijk zal het overigens zijn, tot eenstemmigheid te ko men wat de taktiek aangaat je gens de Sow jet-Unie ten aan zien van Berlijn. Een conferen tie van ministers van Buiten landse Zaken zal nu op 11 mei in Genève beginnen. Zeer be langrijk kan zij nauwelijks zijn. Het is de vraag of Dulles aan wezig zal zijn en van zijn ziek te zal zijn hersteld. Doch ook dan nog zijn er geen andere kopstukken. En het laat zich aanzien dat in feite alleen zal worden be sproken over het waarborgen van de vrije verbindingen van West-Berlijn met de Atlan tische wereld. Misschien zal iets worden overeengekomen ten aanzien van de status van West-Berlijn, en zal ook daar de bezetting formeel worden opgeheven, om het stadsdeel te maken tot een „vrijstaat", die geallieerd blijft met het Wes ten. Over andere problemen verwacht men geen akkoord, of het moet dan zijn, dat Oost- duitse controle op de verbin dingswegen wordt aanvaard, als de Russen ophouden bezet ters te zijn in Berlijn. Er zijn wel Westelijke plan nen om te praten over een al gemene regeling, doch die zal eerder op een topconferentie ter sprake komen, als ook Eisenhower, MacMillan en zelfs president De Gaulle (naast zijn premier Debré) met Chroesjtsow zullen overleggen. Het is nog altijd de Britse me ning dat alleen Chroesjtsjow in staat is, akkoorden te slui ten die inderdaad voor de Sow- jet-Unie als geleend zullen wor den beschouwd. Dan gaat het om een vredesverdrag met de Duitsers. Nu heeft het Westen duide lijk laten weten, dat het niet afziet van de eis, dat de Duit sers hereend zullen worden en dan vrijheid hebben, zich bij het Westen aan te sluiten. In dat geval wil men De Gaulle heeft het openlijk gezegd - wel de huidige Oder-Neisse- grens erkennen als grens van Polen. Dan moeten dus de Duitsers afzien van de verloren gebieden. Voorts doet het Wes ten nog een concessie als de hereniging daardoor bevorderd kan wordenhet wil toenemen de samenwerking steunen tus sen de twee Duitse republie ken. Dit zou neerkomen op feite lijke erkenning van Oost- Duitsland, mits dan ook de twee republieken kunnen over leggen over een „confederatie". Nu is dat woord wel door de communisten het eerst gebruikt, maar het Westen bedoelt daar mee een geleidelijk losweken van Oost-Duitsland uit de Sow- jetsfeer. In dat geval wil het meewerken aan een militaire „uitdunning" aan beide kanten van het huidige ijzeren gordijn Dan wil het ook onderhandel len over een veiligheidssysteem. Maarde communisten denken er niet aan, het regime in Oost-Duitsland op te offe ren. En van een topconferentie kan men dus ook niet veel meer verwachten dan een wederzijd se belofte, dat men geen toe vlucht tot oorlog zal nemen. Toen in 1956 de kans bestond op nader overleg is dit getorpe deerd door de Hongaarse crisis en de kwestie van het Suezka- naal. Nu is er de Tibetaanse kwestie, verder weg, maar toch tekenend, omdat men een ver gelijking kan treffen tussen het neerslaan van de opstand in Hongarije en die in Tibet. Op de Aziaten heeft dit op treden (gelukkig) een pijnlijke indruk gemaakt. Zij zullen Chi na nu in alle naaktheid en als agressor zien, (Nadruk verboden). HA ZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED verkrijgbaar bij: De commissie nationale her denking heeft bekend gemaakt dat de dodenherdenking dit jaar weer gehouden zal worden op maandag 4 mei. De commis sie stelt zich voor dat tijdens deze herdenking van 18.00 uur af de vlaggen halfstok zullen hangen en dat er om 19.30 uur zogenaamde stille tochten ge houden zullen worden, tijdens welke geen vlaggen of vaandels zullen worden meegevoerd en geen toespraken zullen worden gehouden. Wel acht men het brengen van een eenvoudige bloemenhulde op zijn plaats. Voorts stelt men zich voor dat weer van 19.45 uur tot precies dertig seconden voor 20.00 uur alle kerkklokken zullen luiden en dat van het 20.00 uur af weer twee minuten volkomen stilte in acht zal worden genomen. De commissie beveelt verder aan het houden van herden kingsdiensten in kerken of an dere gebouwen en het achter wege laten van het geven van openbare vermakelijkheden van 18.00 tot 21.00 uur. De commis sie heeft voorts de federatie van ondernemingsorganisaties in het Horecabedrijf te 's-Gra- venhage, de Nederlandse bond van Horeca-aanverwante be drijven te Amsterdam en de Nederlandse Bioscoopbond ver zocht hun leden te adviseren respectievelijk op 4 mei van 19.00 tot 21.00 uur zodanige re gelingen te treffen met betrek king tot de exploitatie van de theaters als met het oog op het karakter van de nationale her denkingsavond passend wordt geacht. Bovengenoemde aanwijzingen van de commissie nationale herdenking hebben de goedkeu ring van de minister-president gekregen. Vele Eerste Kamerleden voe len zich met betrekking tot de bescherming van Nederlands Nieuw-Guinea bij voortduring ongerust door de wapenleve ranties aan Indonesië. Zij zei den dit in het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de be grotingen van oorlog en mari ne 1959, en stelden de vraag of de thans ter beschikking staan de middelen ter bescherming De Zuid-Slavische regering heeft de Sowjet-Unie opheldering gevraagd over een rede van Chroesjtsjef tijdens zijn bezoek aan Berlijn waarin hij gezegd had dat een deel van het Hon gaarse gebied na de tweede we reldoorlog bij Zuid-Slavië was ge voegd. De tekst van deze rede die kort geleden gepubliceerd is, heeft zekere opwinding in Bel grado veroorzaakt. Men meent dat de Russische premier het probleem van Hongaarse min derheden in Zuid-Slavië wil op werpen op een tijdstip dat ook Bulgarije en Albanië aanspraken op sommige Zuid-Slavische ge bieden maken. Het centraal comité bloem bollencorso heeft besloten het jaarlijkse bloembollencorso op 25 april te laten rijden. Het zal die zaterdag om elf uur uit Sassenheim vertrekken. Tot nu toe was het gewoonte om „het weer af te wachten". Op het ogenblik zijn er al velden met hyacinten, die bijna in bloei staan. Dit zijn de allervroegste rassen, die slechts enkele da gen zon nodig hebben om in volle bloei te komen. Het comi té vertrouwt echter, dat dit voorjaar zich niet van de an dere zal onderscheiden door ons met een warmtegolf te over spoelen. Slechts in dat geval zullen de latere rassen ver voor de vijf en twintigste uitgebloeid zijn. Daar niet alle kleuren meer in de latere rassen voor komen, zal men echter de gehe le ontwikkeling van de bloei nauwgezet volgen om zo nodig een grote hoeveelheid manden bloemen in koelcellen te kun nen opslaan. Blijft het weer koel en zonloos, zoals thans het geval is, dan zal men op die datum over zeer vele bloemen in de meeste kleuren kunnen beschikken. Het comité mikt dus niet meer naar het hoogtepunt van de bloei, zoals men andere ja ren, ook nogal eens tevergeefs, deed, maar is gezwicht voor de aandrang van de zijde van toe ristische organisaties en onder nemingen. Deze kunnen nu de geïnteresseerden tijdig bericht sturen op speciale reisjes. De belangstelling voor het corso in het buitenland is dit jaar, blijkens de bij het secreta riaat binnenkomende corres pondentie, groter dan ooit te voren. VUURTJE GESTOOKT: ƒ50.000 SCHADE. Een vuurtje, gestookt door het 8-jarige zoontje van de op de boerderij van de heer A. W. Rit- sema te Holwierde werkende ar beider S., had donderdagmiddag een brand ten gevolge, waardoor voor 50.000 schade ontstond. Een grote kapschuur, waarin 60.000 kilo stro en 20.000 kilo hooi was opgeslagen, en waarin een aantal landbouwwerktuigen stond ging geheel verloren. van dit gebiedsc :1 wel vol doende zijn te achten. Hetgeen de bewindsman hierover had opgemerkt bij de mondelinge gedachtenwisseling in de Twee de Kamer had deze leden niet gerustgesteld. Enige leden achtten het ge wenst zo spoedig mogelijk een wijziging van de dienstplicht, wet tot stand te brengen in die zin, dat ook dienstplichtige mi litairen naar gebieden overzee zullen worden gezonden. Sommige leden stelden de vraag, of de minister de maat regelen, welke tot dusverre zijn genomen of die in de eerstko mende maanden zullen worden genomen ter verbetering van de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea, bevredigend acht. Premier Nehroe van India heeft vrijdagochtend in het par lement bevestigd dat de Dalai Lama de noordoostelijke Indiase grens heeft overschreden. Dit was reeds dinsdagavond ge schied. De Tibetaanse geestelijke leider had een gevolg van 80 per sonen bij zich. Allen hadden om asiel verzocht. Nehroe zei niet met zoveel woorden dat de Dalai Lama asiel is verleend. Een afgezant had reeds op 29 maart de grens over schreden en asiel voor hem ge vraagd. Twee dagen later had de Dalai Lama, die in goede gezond heid verkeerde, met acht volge lingen de grens bereikt. Later kwamen nog meer Tibetanen die het gezelschap op 80 man brach ten. Nehroe zei voorts te verwach ten dat de Dalai Lama zondag a.s de plaats Tawang (30 km zuide lijk van de Tibetaanse grenp) zal bereiken. Een bijkans ondoor dringbaar oerwoud maakt Ta- wang, waar 't grootste Boedhis- tische klooster van India ligt, moeilijk te bereiken. In geheel India heerste grote opgewondenheid toen het nieuws van de aankomst van de Dalai Lama zich verspreidde. Reeds eerder hadden waarnemers ge meend dat de plek waar de Da lai Lama de grens over zou gaan tussen Tsona Dzong en Tawang zou liggen. Enkele maanden ge leden was hier namelijk een grote troep opstandige Chamba- strijders gezien, van wie men thans aanneemt dat zij een ont snappingsroute voor de Dalai Lama voorbereidden door stra tegische punten tussen Lhasa en de grens te bezetten. Uit Kalimpong wordt verno men dat de moeder van de Dalai Lama, zijn 26-jarige zuster en 14-jarige broer ook tot het gezel schap behoorden, evenals vier ministers en twee hofdignitaris- sen. In officiële kringen in Nieuw Delhi verklaarde men dat de Da lai Lama van Towang af nog een reis van 14 dagen over bergen en door oerwoud voor de boeg heeft voor hij de dichtstbijzijnde spoorweg bereikt, n.l. het station van Balipara in Assam. Het nieuws dat de Dalai Lama „onder dwang van rebellen" In dia bereikt heeft Siond slechts summier en zonder commentaar in de Pekingse kranten vermeld. Het Pekingse volkblad be schuldigde de Zuidslavische pers ervan „bijzondere belangen" bij de Tibetaanse opstand te hebben en hierover „verwrongen" be richten te geven. De reacties der in het Indische parlement vertegenwoordigde groeperingen op de ontvangst van de Dalai Lama in India zijn verschillend. De leider van de nationale so cialistische partij, Mehta, ver- Op het door orkanen en over stromingen geteisterde Madagas car zakt het water thans. Het voornaamste vraagstuk is op het ogenblik het huisvesten van de daklozen. Ongeveer 40.090 mensen zijn ondergebracht in kerken, scholen en andere ge bouwen van Tananarive. Volgens de eerste berichten die uit de tot nu toe geïsoleerde ge bieden binnenkomen, zijn som mige plaatsen zo zwaar bescha digd dat zij geheel opnieuw zul len moeten worden opgebouwd. In de straten zou een paar me ter modder liggen en de rijst-, koffie- en suikeroogsten zouden voor veertig procent zijn ver nietigd. Het belangrijke spoorweg knooppunt Briokville zal moge lijk verplaatst worden naar het hoger gelegen gebied aan de an dere oever van de Rianilarivier. Alleen de zuidwestelijke pro vincie Tulear is voor overstro mingen gespaard. Daar heerst echter grote hitte en er is een tekort aan rijst. De directeur van de Bank van Madagascar. Jean Journaux, zei bij zijn aankomst in Parijs te menen dat er een honderdtal do den te betreuren zijn. De mate riële schade zou mogelijk tegen de honderd miljoen gulden lopen wat gelijk is aan het bedrag dat normaal in twee jaar tijd op Ma- dagassar belegd wordt. De christenraad van Madagas car heeft zich tot het bureau voor interkerkelijke hulp van de Wereldraad van Kerken te Ge nève gewend en gevraagd om steun voor de slachtoffers van de overstromingsramp, die het eiland geteisterd heeft. 50.000 mensen zijn door deze ramp dak loos geworden. Deze oproep om steun is door het bureau te Ge nève ook doorgegeven aan de stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht. Paus Johannes heeft in een rede tot rectors van Rooms- Katholieke universiteiten ver. klaard, dat zijn besluit om een oecumenisch concilie van de Katholieke Kerk bijeen te roe pen is ingegeven door „motie ven van zeer groot belang", „Terwijl het concilie een prach tig schouwspel zal zijn van een heid en harmonie in de Kerk van God, zal het tevens een uitnodiging zijn aan de afge scheiden broeders die zichzelf christenen noemen, zodat zij wellicht zullen kunnen terugke ren naar de universele kudde, welker leiding en bewaring Christus met de onwegneemba re manifestatie van zijn wil heeft toevertrouwd aan de hei lige Petrus", zo verklaarde hij. In de toespraak, die hij woensdag uitsprak en die vrij dag is gepubliceerd, riep de Paus voorts op de verdediging van de geestelijke waarden te gen het materialisme. Hij le verde kritiek op de „absurde aanmatiging die voorkomt uit technische vooruitgang" en wel ker „bittere vruchten" in som mige delen van de wereld kun nen worden waargenomen. klaarde aan AFP: „Wij verheu gen ons erover dat India de Da lai Lama asiel verleent. Wat er gebeurd is bewijst wat voor soort propaganda de Chinezen voeren en wat men moet denken van de door Peking gepubliceerde .briefwisseling" die met de Dalai Lama gevoerd zou zijn". De communistische leider Moekherjee was vrijdagochtend niet in het parlement aanwezig maar een communistische afge vaardigde zei desgevraagd in de wandelgangen: „Nu moeten we opletten wat de Dalai Lama in India gaat doen. Zijn aanwezig heid hier mag geen bron van wrijving tussen India en China worden. India heeft het recht hem asiel te verlenen omdat het geen communistisch land is". De reactie van de congrespartij blijkt uit de woorden van pre mier Nehroe zelf dat de Dalai Lama met eerbied behandeld zou worden. In Pakistaanse bladen wordt het Chinese optreden in Tibet veroordeeld en ook kritiek ge leverd op de houding van India. In een onafhankelijk blad wordt gesproken van de „Machiavellis tische houding" van India tegen over de nabuurstaat Tibet. De „Times" te Karatsji schrijft dat India in een allerminst be nijdenswaardige positie is komen te verkeren. „Met steun van het Westen kon India ongestraft grof optreden tegen Pakistan en Ceylon maar met de Tibetaanse zaak kan het verkeren. De Chi nezen zouden wel eens niet halt kunnen houden in Tibet maar doortrekken naar Bhoetan, Sik kim en Nepal (aan India's noor delijke grenzen). India deed be ter naar betrouwbare vrienden om te kijken dan met de Chine zen te flirten, aldus het blad. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen in Kalimpong (in Noord-Oost-India) worden hier en daar nog gevechten geleverd tussen Chinese troepen en Tibe taanse opstandelingen. De Chi nezen maken gebruik van artil lerie om het gebied van Nathang, 50 km ten zuiden van Lhasa, uit te kammen waar opstandelingen stellingen hebben ingenomen. Donderdag hoorde men de hele dag geschut in het gebied van Lhasa waarheen Chinese ver sterkingen werden aangerukt. Volgens berichten uit Lhasa zetten de Chinezen de massa deportatie van Tibetanen uit de hoofdstad en uit andere plaatsen voort. Volgens voorzichtige schattin gen zijn uit Lhasa alleen reeds 10.000 tot 15.000 Tibetanen weg gevoerd. In deze stad geldt over dag een aanzienlijke beperking van beweging. De avondklok is nog steeds van kracht. De man nelijke inwoners vertonen zich niet meer op straat. Volgens nationalistisch-Chi- nese kringen zou de Pantsjen Lama die de communisten aan het hoofd van de „voorbereiden de Tibetaanse commissie" hebben geplaatst, de communisten ge vraagd hebben het invoeren van sociale hervormingen in Tibet uit te stellen tot 1962. Voorts zou hij de communisti sche autoriteiten hebben verzocht zo spoedig mogelijk de „mili+aire controle" over Tibet op te hef fen. Volgens dezelfde kringen zou het zomerpaleis van de Dalai Lama in de omgeving van Noord-West-Lhasa nog in han den van de opstandelingen zijn, zij zouden in dit paleis verster kingen hebben geplaatst. Het officiële Zuidslavische blad „Borba" heeft de Chinese politiek verantwoordelijk ge steld voor de „tragische gebeur tenissen" in Tibet. Het blad zegt dat de gevolgen van de opstand in Tibet „schandelijk kunnen zijn voor de zaak van het socialisme". Hetgeen zich afspeelt is wel iswaar een binnenlandse aange legenheid van China, maar le vert tevens het bewijs voor de grote zwakheid van de politiek van het Chinese leiderschap, al dus „Borba". Het blad merkt dan op dat de Chinese leiders zich, bij het op lossen van de nationale proble men van China niet laten leiden door Marxistische principes. En dit heeft het mogelijk gemaakt dat de reactionaire krachten in Tibet grote steun kregen van het Tibetaanse volk, aldus het blad. Radio-Vaticana heeft vrijdag verklaard dat de gebeurtenissen in Tibet een „nieuw Hongarije, maar dan op groter schaal", vormden. „Het communisme kan niet toegeven dat zich, ook op zijn eigen gebied, een groeiend ver zet moet ontwikkelen tegen een onmenselijke levenswijze, die tenslotte tot openlijke opstand leidt", aldus radio-Vaticana. Het omroepstation wijst er verder op dat de christelijke ker ken een onverzoenlijke houding jegens het communisme hebben aangenomen, dat de Islam er de „heilige oorlog" aan heeft ver klaard en dat ook alle andere Aziatische godsdiensten zich te gen het communisme hebben ge keerd. De Zwitserse regering stemt er mee in dat de conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken van de „grote vier" de vol gende maand in Genève wordt gehouden, zo heeft de Zwitserse minister Max Petitpierre vrijdag bekendgemaakt. Het Liberiaanse s.s. „Buena Fortuna" is, ter hoogte van Kaap Beachy Head (Zuid-Oost. Engeland) en 22 mijl uit de kust, in botsing gekomen met het Russische schip „Zhada- nof". Geen van beide schepen heeft om hulp gevraagd. De „Buena Fortuna" meldde nog dat, voor zover bekend, geen der opvarenden van de twee schepen gewond is. (Advertentie) Vrijdag stond het weer bij ons onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk, waarvan het centrum boven Noord-Duitsland lag. Er was daardoor weinig wind en na het oplossen van de mist liepen de temperaturen bij na overal tot omstreeks 17 gra den op. In de namiddag viel in de kust provincies zeewind binnen wat gepaard ging met een tempera tuurdaling van enkele graden. De luchtdruk daalt nu boven het Europese vasteland, maar blijft ZONDAG 5 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.16 0.51 1.31 1.41 n.m. 12.45 1.20 2.00 2.10 MAANDAG 6 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.01 1.36 2.16 2.26 n.m. 1.25 2.00 2.40 2.50 vrij zul- boven de Britse eilanden hoog. In verband hiermee len later noordelijke wind gaan overheersen, zodat het over het algemeen wat minder zacht zal zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot zaterdagavond. Iets minder zacht. Droog weer met in de ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking, later zonnige perio den met over het algemeen iets lagere middagtemperaturen dan gisteren. Aanvankelijk weinig wind. Later zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. ZON MAAN op maart. Apr. onder op onder 5 6 7 8 9 10 6.08 6.06 6.04 6.02 5.59 5.57 19.19 19.20 19.22 19.24 19.26 19.27 5.01 5.25 5.48 6.12 6.37 7.05 16.42 17.48 18.52 19.56 20.58 21.59

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1