Koning Boudewijn was al eerder in Nederland De handelsbetrekkingen Rusland-Indonesië Minister Luns sprak met V on Brentano Het Landbouwbeleid in Europa Plannen voor een Metro in Rotterdam Sportnieuws RADIO EN TELEVISIE Eric de Noorman - De ring van Fergus BRIDGE ÏVrijdag 3 april 1959 Pagina 7 TERNEUZEN Profiteert I den Eeckhout DE KOMENDE ENGELSE BEGROTING Wellicht verlaging van de inkomstenbelasting verhoging van ouderdoms pensioenen en vermindering van de omzetbelasting 1-APRILGRAP VAN BRITSE TELEVISIE NEUES DEUTSCHLAND GROND VERSCHUIVING IN MIDDEN-ITALIE VAN HET CENTRAAL STATION NAAR ROTTERDAM-ZUID GESPROKEN BOEKEN VOOR BLINDEN Het voorlopig Nederlands elftal tegen 129.000.000 Duidelijke taakomschrijving staatssecretaris van Oorlog NA DE ORKANEN OP MADAGASCAR MINDER VOERTUIG- DOCUMENTEN AAN FRANSE GRENS Christelijke onderwijzers sluiten zich niet aan bij het C. N. V. TELEVISIE-ZENDTIJD BESCHIKKING 1959 OVERNAMEPRIJS BACONVARKENS VERLAAGD Vrijdag 3 april 1959 DE VRIJE ZEEUW s f 500,— L. v. d. G. Boer, Berkel- straat 1, Utrecht, it 23, 's-Hertogen- iftelijk bericht. xsa&afxa tnxorosxoaseaxeetc^ :ES of FIJNE RIB ƒ2,40 per 500 gram IN ƒ2,— per 500 gram IN 2,per 500 gram 1,30 per 500 gram TEENBERGENLAAN 2 caxecKK«acaM*8*e*«oeeeii. „Het lijdt geert twijfel dat ko ning Boudewijn een bijeonder hartelijk, onthaal in Nederland 1c wachten staat", heeft Dr. J. p V. M. J. van de Mortel, con- ful-generaal der Nederlanden Ir Antwerpen, aan de redac teur van het agentschap Belga xerklaard. Dr. Van de Mortel was vóór ie tweede wereldoorlog burge rmester van de gemeente Noordwijk, en hem komt de eer toe eens de „pleegvader" ran koning Boudewijn te zijn geweest. Dat was toen het vijf jarige kroonprinsje Boudewijn sanien met zijn zusje Josephi ne-Charlotte, in het jaar 1935 twee maanden vakantie door brachten te Noordwijk en aan de goede zorgen van burge meester Van der Mortel wer den toevertrouwd. ..Mijn kinderen vonden het fijn eens een echte kroonprins in huis te hebben", zei Dr. Van de Mortel. De bedoeling van die twee maanden lange vakantie was, Na lezing van het woensdag gepubliceerde jaaroverzicht, van het Engelse ministerie van finan- len over de economische situa tie in Engeland gelooft men in economiscne kringen te Londen, dat de door minister Heath- coat Amory dinsdag a.s. bij het parlement in te dienen bcgro- ting „voorzichtig expansief'1 zal zijn. In het jaaroverzicht geeft de Engelse regering te kennen, dat zij alles zal doen wat in haat- vermogen ligt om de eeonomi- srhe expansie te bevorderen. In officieuze kringen wijst men er in dit verband op, dat de be schikbare produktiecapaciteit vol gens de ramingen lang niet vol ledig wordt benut en uat de bru to nationale produktie 25 pro cent groter zou kunnen zijn. Het rapport geeft geen enkele aanwijzing over de aard van de door de regering te nemen maat regelen, maar het wordt waar schijnlijk geacht, dat Heathcoat Amory zich voornamelijk zal concentreren op het stimuleren van het binnenlands verbruik. Men venvacht <lat de minister hiertoe Ve inkomstenbelasting iets zal ^eriagen, de ouderdoms pensioenen zal verhogen en ver der de omzetbelasting op enkeie produkten zal verminderen. Ver laging van de accijnzen op ben zine en tabak wordt eveneens waarschijnlijk geacht. De gewone dienst over het be grotingsjaar 1959,, 60 zou zonder belastingverlagingen waarschijn lijk sluiten met een overschot van omstreeks 300 miljoen. De regering moet echter rekening houden met een verhoging van de buitengewone uitgaven door overheidsinvesteringen. De mi nister zou overigens een enigs zins deficitaire begroting kunnen indienen, zonder daarmee de economie van het land schade toe te brengen, aldus de econo mische kringen te Londen. dat de Belgische koningskinde ren de Nederlandse omgangs taal zouden leren gebruiken. „In het begin hadden ze er wel wat loet mee", vertelde Dr. Van de Mortel, „maar de eerste moeilijkheden waren gauw overwonnen. Vooral de kleine kroonprins Boudewijn, een bij zonder aardig en intelligent jongetje, maakte snelle vorde ringen. Aan het einde van zijn verblijf bij mij thuis sprak hij dan ook reeds vrij behoorlijk Nederlands". 1935 was het jaar van de laatste vooroorlogse wereldten toonstelling te Brussel. Dezelf de avond van de openingsdag, ~7 april, kreeg Dr. Van de Mortel koning Leopold en ko ningin Astrid bij hem thuis te gast. Twee dagen duurde het voordat de Nederlandse pers lucht kreeg van dit incognito- bezoek. Pas enkele maanden later echter werd duidelijk wat daar binnenkamers van het burgemeestershuis was be sproken: op 15 juni arriveerden de prins en het prinsesje. „Al les verliep zo eenvoudig moge lijk", vertelde Dr. Van de Mor tel verder „want de koningskin deren kwamen tenslotte ook om eens flink vakantie te heb ben: Mijn zoontje en dochter tje, die slechts <enkele jaren ouder ivaren dan Boudewijn en Josephine, sloten terstond vriendschap en hadden in hen uitstekende speelkameraadjes gevonden. Zowel voor hen als voor ons was het een heerlijke onvergetelijke tijd". Het burgemeesterhuis werd beroemd. Belgische toeristen die in Noordwijk kwamen, ge bruikten het als achtergrond voor hun herinneringskiekjes. Dag. en weekbladen in België en Nederland wijdden in die tijd hele pagina's tekst en foto's aan het gebeuren. Ook de we reldpers sprak erover: de grote bladen te Londen, Parijs en New-York interesseerden zich voor de twee kleine koningskin Noordzee en op het strand zandkastelen bouwden. Persfo. tografen lagen in stelling ach ter duintoppen, wachtend op een onbewaakt ogenblik om een exclusieve foto te bemach tigen. Want aan het privé-ka- rakter van het prinselijke va kantie werd streng de hand ge houden. „Een dag heb ik de persfoto grafen naar hartelust laten be gaan", zo ging Dr, Van de Mor tel verder, „maar dan was het ook uit. Toch vonden er altijd nog gelegenheid om een onbe scheiden kiekje te nemen, veel al echter van mijn zoontje, die wonderlijk goed op de prins geleek; van tijd tot tijd kwa men ook koningin Wilhelmina en prinses Juliana een kijkje nemen". Het verblijf te Noordwijk was de kleine Boudewijn zo goed bevallen dat hij volgend jaar, in 1936 er opnieuw een maand vakantie doorbracht. „Het verblijf van de Belgische koningskinderen te Noordwijk veroorzaakte een ware vloed, golf van sympathie tussen Ne derland en België", besloot Dr. Van de Mortel, „als hij op 8 juli naar Nederland komt, zal koning Boudewijn wel merken dat het Nederlandse volk die tijd van het kleine kroonprins- je nog niet vergeten is Één van de beste grappen in de geschiedenis van de Br,tse tele visie is woensdagavond door de commerciële televisie op het scherm gebracht toen zij miljoe nen kijkers de eerste foto toonde, clie ooit van een „verschrikkelij ke sneeuwman'1 zou zijn ge maakt. In haar TV-journaal verscheen ene professor Hetherington, die aan de hand van kaarten en fo to's aantoonde dat hij de „ver schrikkelijke sneeuwman" dich ter had benaderd dan welke Euro peaan ook. Verder liet hij nog wat haar zien, dat hij uit de vacht van de sneeuwman had kunnen trekken. Na het relaas over zijn tocht in het Himalajagebergte toonde de „geleerde" 'n onduidelijke close- up van een aapachtig gezicht en -rvolgens een afbeelding van de voetafdrukken van de sneeuw man, die, zoals de professor mee deelde, zeer opmerkelijk waren omdat het wezen aan beide uit einden van de voeten tenen be zat. Na afloop van het programma werd de TV-studio door enige honderden mensen opgebeld, die in „professor Hetherington" de bekende Britse komiek Peter Sel lers hadden herkend. Het enige commentaar van de TV-maat- schappij was: „Het is één april, meer hebben we niet te zeggen." deren, die pootje baadden in dc een „effening De Indonesische minister van Builenlandse Zaken, Ur. Suban- drio, heeft medegedeeld, dat een Indonesische handelsmissie een bezoek zal brengen aan Rusland. Het doel is een uitbreiding van de handelsbetrekkingen tussen beide landen. Dr. Subandrio deed geen mede delingen aangaande Ge datum van vertrek der missie. Wel zei- de hij, dat de vooruitzichten voor van de Indonesi- De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft woensdag in Washington na diep gaande besprekingen met de Y/cstduitse minister ven Buiten landse Zaken Von Brentanp, ver klaard. „bepaakt .ajitimistisch te zijp, dut er een voor Nederland bevredigende oplossing zal wor den gevonden voor de Duitse schadevergoeding aan de Neder landse Nazi-sl&chtoffers". Mr. Luns, die de Duitse minis ter heeft ontmoet op de reis naar Washington, zeide na deze ge sprekken de hoop te hebben dat althans dit vraagstuk een oplos sing van het gehele complex van tussen beidelanden hangende problemen niet meer in de weg zal staan. De regeling van de schadever goeding staat hoog op het pro gramma van de regering der Bondsrepubliek, aldus minister Luns. Reeds veertien dagen ge leden verklaarde mr. Luns bij de behandeling van de begroting In liaar jaarverslag merkt de F.uropese commissie der E. E. G. <>P dat de landbouw produktie van de gemeenschap sneller toeneemt dan het verbruik van levensmid delen. De produktie van eieren, aardappelen, suiker, groenten, vlees, kaas en boter heeft een omvang bereikt, die het huidige totale verbruik bijna volledig dekt, zo niet overtreft. Het percentage van de dekking der behoeften door de eigen pro duktie is wat het graan betreft in de periode 1950—1952 tot 1957 1958 van 81 tot 87.3 procent ge stegen. Wat het fruit aangaat wordt ongeveer 90 procent van de huidige behoefte door de Cigen produktie gedekt. Slechts voor oliën en vetten (boter uit gezonderd) heeft de gemeen schap een eigen produktie die aanzienlijk lager ligt dan de be hoeften (bijna 50 procent moet door invoer worden gedekt). De toenemende zelfvoorziening brengt het gevaar mee van een druk op de prijzen der landbouw- produkten. De mogelijkheden om door een regeling van de invoer de prijs voor de producent van landbo'4|.vprodukten op peil te houden blijken beperkt te zijn. De commissie spreekt nog eens duidelijk uit dat zij de landbouw van de zes landen in geen geval van de rest van de wereld wil isoleren. Men wijst verder op de moei lijkheden die de landen in het af gelopen jaar hehhen ondervon den op de graan-, suiker en botermarkt. Deze moeilijkheden deden uitkomen, dat subsidies K°en blijvende oplossing beteke nen voor het vraagstuk van de afzet. Voor een aantal produk ten, waarvan de consumptie erg elastisch is, bestaat nog een mo gelijkheid dat de vraag zal toe nemen bij stijging van het le venspeil. Dit geldt voor gevogel te, eieren en rundvlees, en in sommige streken ook; voor fruit en kwaliteitsgroenten. De commissie heeft een studie ter hand genomen over de toe stand in de diverse landbouw- zones van de gemeenschap. Ook maakt zij een inventaris op van de maatregelen die de staten ne men ter bevordering van hun landbouw en ter stabilisering van de markt. Het zoeken naar evenwicht tussen produktie en afzet is van het grootste belang. Bij het geleidelijk tot stand ko men van een gemeenschappelijke marktpoliiiek moet elke staat zich aan het gemeenschappelijke prijspeil aanpassen. van Buitenlandse Zaken in de Eerste Kamer dat er aanwijzin gen waren die de mogelijkheid van een oplossing voor dit vraag stuk groter deden schijnen. Daar voor had hij in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer gesteld, dat „men blijkbaar aan Duitse zijde er nog onvoldoende van was doordrongen dat de Ne derlands-Duitse onderhandelin gen dienen te worden gevoerd tegen de achtergrond van het enorme leed, dat Duitsland ons land heeft aangedaan en van dc grote schuld, die het deswege op zich heeft geladen". Binnen een dag is het Ooslduit- se officiële communistische or gaan „Neues Deutsland" geheel omgezwaaid in zijn mening over het Duitse herenigingsplan zoals dat twee weken geleden door de Weslduitse sociaaldemocratische partij was voorgesteld. Woensdag publiceerde het blad op de voorpagina een verklaring van partijsecretaris Frölich uit Leipzig waarin het plan irreëel en strijdig met de belangen ven de arbeider werd genoemd en donderdag noemde men het plan in een hoofdartikel „realistisch". Frölichs verklaring werd nu „vervalst" genoemd. (Advertentie.) sche handelsbetrekkingen met Rusland goed zijn en dat in een nabijliggende toekomst „een graoueie verbetering ervan'' kan worden tegemoet gezien. Woensdag heeft ar. Subandrio met do Russische delegatie, die thans onder leiding van do vice- minister voor de Russische bui tenlandse handel, Nikolai Firoe- bin, Indonesië bezoekt, een on derhoud gehad dat verscheidene uren heeft geduurd. Op deze bijeenkomst werden de mogelijk- lieaen voor liandelsbevoraering tusen beide landen in details be sproken, alsmede de kwestie van de Indonesische rubberproduk- tie en de verkoop van rubber aan Rusiand op basis van een contract op lange termijn. Hier bij werden ook de methoden be sproken voor de produktie van eerste kwaliteit rubber. Bij Ascoli Piceno in Midden- Italië heeft zich donderdag een grondverschuiving voorgedaan, waardoor een gezin van zes per sonen werd bedolven. „Ik ben overtuigd van de nood zakelijkheid om een metfnver- binding tot stand te brengen", zei donderdagmorgen de Rotterdam se wethouder van de bedrijven, de lieer J. U. Schilthuis, op een ten stadhuiz.e door het college van B. en W. belegde perscon ferentie, waar het metro-rapport werd besproken. Behalve deze wethouder waren ook de andere leden van liet college van B. en W. aanwezig onder aanvoering van burgemeester mr. G. E. van Walsum. De burgemeester zei, dat de verwachting van het college is op zo kort mogelijke termijn een voorstel bij de raad in te dienen om een beslissing uit te lokken. Dit voorstel zal overeenkomen met de mening, zoals de wethou ders van de bedrijven en open bare werken nadien hebben ver tolkt. Een metro (waaronder wordt verstaan een verbinding met speciale tramstellen, die rij den met een grote frequentie en capaciteit over een vrije baan met verkeer, dat zowel onder gronds als bovengronds kan zijn) is een moeilijk probleem met een aantal onzekere punten, aldus spreker. Het college streeft er naar te laten blijken, wat Rotter dam wil. De onzekerheden zul len daardoor niet verdwijnen, De echtgenote van de burge meester van Rotterdam, mevr. mr. J. M. van WalsumQuispel, heeft gisteren in het gebouw van de Rotterdamse blindeninrichting een studio voor het „gesproken boek" geopend. Daar in deze stu dio de tekst van boeken op ban den wordt vastgelegd, heeft mevr. Van Walsum geheel in stijl de opening verricht door een ge deelte uit „De kleine prins" van Antoine de St. Exupéry te lezen. Voorts sprak zij de hoop uit, dat de samenwerking met de be staande studio's in ons land steeds beter zal worden. Bij de opening was aanwezig de 80-jarige mej. T. W. Bruyn- zeel, die haar gehele leven voor de blinden heeft gewerkt en naar wie de stichting voor blindenlec- tuur is genoemd. Naast het pro duceren van de geluidsbanden zorgt deze stichting voor de ver spreiding van de bandrecorders, die de blinden nodig hebben om de boeken te kunnen „draaien". De senaat van het Rotterdamse studentencorps bood vier band recorders aan. Nevedo, Rokin 118, Amsterdam London Combination Het voorlopig Nederlands elf tal, dat woensdag 8 april a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam tegen de London Com bination speelt, ziet er als volgt uit: Doel; De Munck (DOS). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VW). Voor: Van der Kuil (Ajax), Kees Rijvers (Feyenoord), Van der Linden (DOS), Lenstra (Spel. Enschedé), en Moulijn (Feyen oord). Reserves: Van Dijk (Sparta), Brull (Rapid JC), Schilder (Spar ta), Bosselaar (Sparta) en Can- jels (NAC). Het elftal van de London Com bination ziet er als volgt uit: Doel: Matthews (Chelsea). Achter: Sillett (Chelsea), Town- send (Charlton Athletic). Midden: Anderton (Chelsea), Da- vies (Reading) en Bowen (Ar senal) Voor: Clapton (Arsenal), Grea ves (Chelsea), Keeble (West Ham United), Leary (Charlton Athletic) en Musgrove (West Ham United). Reserves: Anderson (Leicester City) en Reeves (Reading). De wedstrijd wordt geleid door de Belgische scheidsrechter G. Versyp, bijgestaan door de Ne derlandse grensrechters A. la Croix en D. van Male. Het jeMgdtornooi van de Europese voetbal unie Het Nederlandse jeugdelftal, samengesteld uit spelers van 16 18 jaar, heeft zijn laatste wed strijd voor het internationale jeugdtornooi van de Europese voetbalunie verloren. Te Sofia kwam het Nederland se team uit tegen West-Duits- land. De Duitsers wonnen de ont moeting met 1-0. Het enige doel punt werd in de vijfde minuut van de eerste helft gescoord. (Viertallen) In de beslissingswedstrijd, die te Sas van Gent werd gespeeld tussen Luctor II uit Terneuzen en Oostburg I heeft Luctor II Oostburg met 3433 verslagen waardoor het Terneuzense vier tal mevr. Maatde heer J. de Feijter en de heer en mevr. Voorhans kampioen van Zeeuws- Vlaanderen zijn geworden. In het vorige seizoen promo veerde Luctor II naar de hoofd klasse. Oostburg was in het zelf de seizoen kampioen van Zeeland in de hoofdklasse. Binnenkort speelt Luctor II te gen De Fles I uit Vlissingen om het kampioenschap van Zeeland in de hoofdklasse. doch wel zal een basis ontstaan voor een te voeren beleid. Het metro-rapport doelt op een snelverbinding tussen het Cen traal Station, Rotterdam-Noord dus, onder de Nieuwe Maas door, en het Zuidplein (Rottcrdam-Z.), een plan, dat op 129 miljoen gul den is begroot en in de plaats moet komen van een reeds eer der ontworpen tramtunnelplan. Voor de financiering zal een be roep op het rijk moeten worden gedaan. Hierover zei de wethou der van financiën, mej. mr. J. Zeelenberg, hoopvoller gestemd te zijn dan ten tijde van het tramtunnelplan (juni 1956). Zij had goede hoop, dat ook een nieuwe regering wat gunstiger tegenover het plan zal staan dan de oude tegenover het tramtun nelplan. De kapitaalmarkt is wil liger en dit zal in „Den Haag" zeker zijn weerslag vinden, aldus deze wethouder. Vele Eerste Kamerleden vesti gen in het Voorlopig Verslag uit de Eerste Kamer over de begro tingen voor Oorlog en Marine '59 met nadruk de aandacht op de noodzaak, dc taak van een staats secretaris duidelijk te omschrij ven. Zulks teneinde voor de toe komst diens politieke verant woordelijkheid duidelijk vast te stellen en een herhaling van het geen onlangs met mr. Kranen burg is geschied, te voorkomen. Deze leden zeggen dit naar aan leiding van het verslag van dc „Commissie-Koersen". Zij konden zich niet aan de indruk onttrek ken, dat ook de minister een gro te verantwoordelijkheid voor de gang van zaken met betrekking tot het aankoopbeleid had gehad. Men gaat verder niet op liet rapport van de „commissie-Koer sen" in, omdat dit stuk nog in dc Tweede Kamer behandeld moet worden. Volgens de laatste officiële schatting zou het aantal doden na de orkanen en overstromingen op Madagascar niet boven de vijfhonderd liggen. Aanbiedingen voor hulp aan de 60.000 daklozen blijven in Pa rijs binnenkomen. Franse bur gers schonken reeds bijna 1.000 ton goederen. Naast het bedrag van ruim vier miljoen gulden dat de Franse regering schonk voor hulpverlening, worden in het hele land fondsen geopend. Het Rode Kruis van Canada en Zuid- Afrika zendt dekens en kleding. De ANWB heeft meegedeeld, dat Frankrijk alle grensdocu- menten voor voertuigen heeft afgeschaft, liehalve voor cara vans. bromfietsen zonder „H H" kentekenbewijs en voor aan hangwagens achter vrachtwa gens. De bond vestigt er dc aandacht op. dat de tijdelijke verzekerings premies, die betaald moeten wor den bij liet ontbreken van- de „groene kaart", in Frankrijk sterk variëren. Voor een twee daags verblijf in Frankrijk met een bromfiets moet 900 francs betaald worden. 'Voor een ver blijf van drie weken met de auto 7.000 francs. Volgens de bond is het voor bromfietsers vaak voordeliger gebruik te maken van een sci- zoenstriptiek. dan een speciaal nummerbord aan te schaffen voor het ,.H II" kenteken. Tijdens de donderdag te Utrecht gehouden vergadering van de Protestants Christelijke onder wijzersvereniging is met over grote meerderheid van stemmen het voorstel van het hoofdbe stuur om toe te treden tot het Christelijk Nationaal Vakver bond, verworpen. Het voorstel van de afdeling Rotterdam, de hoofdbestuursleden op 70-jarigo leeftijd te laten aftreden, werd aanvaard. ZATERDAG 4 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 De zingende kerk; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgen gebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; (9.359.40 Waterst.); 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 GramT 12.00 Mdidag- klok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Dansmuz.; 13.45 Voor de jeugd; 14.00 Idem; 14.10 Fanfare ork.; 14.30 Kroniek van letteren en kunsten; 14.55 Man nenkoor; 15.15 Mctropole orkest; 15.40 Boekbespr.; 15.50 De schoon heid v. h. Gregoriaans; 16.20 Voor de jeugd; 16.50 Gram.; 17.00 En gelse les; 17.20 Amus. progr.; 18.05 Journalistiek overz.; 18.15 Voor de jeugd; 18.45 En nu mijn geval; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Caus.; 19.40 Kamerorkest; 20.35 Gcvar. progr.; 21.55 Gram.; 22.05 Lichte muziek; 22.35 -Reportage; 22.45 Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperan to; 23.22 Nouveauté's. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor u en uw gezin; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gr.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenw.; 10.20 Voor de vrouw; 10.45 Annema- rieke, hoorspel; 11.15 Buitenlands weekoverz.; 11.30 Fluit, viool en cello; 12.00 Amus. muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz.; 13.40 Sportnws; 14.05 Voor de jeugd; 14.40 Gemengd koor; 14.55 Drents progr.; 15.20 Klank beeld t.g.v. het 10-jarig bestaan v. d. NATO; 15.35 Radio Philh. ork.; 16.15 Boekbespr.; 16.35 Ham mondorgelspel; 17.00 Gram.; 17.30 Weekjournaal; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Gram.; 19.00 Artis tieke staalkaart;.19.30 Caus.; 19.40 Idem; 20.00 Nieuws; 20.05 Thuis best?, sketch; 20.13 Gevar. progr.; 21.30 Socialistisch comm.; 21.45 Hammondorgel en zang; 22.00 Twintig vragen; 22.25 Lichte mu ziek; 22.50 Gram.; 23.15 Nieuws; 23.30 Gram. 55. Lenig, als een aal kruipt Eric ach teruit tot hjj zeker weet niet langer van af het strand gezien te kunnen worden. Dan rent hij terug gebukt in de schaduw van de rol sen, naar zijn mannen. In korte trekken deelt hij hun zijn be vindingen mee. „Al leen vraag ik me af, wat ze nu met die Denen gaan doen" besluit hij. „Ze kun nen ze moeilijk vrij laten, maar evenmin kunnen ze ze gevan gen houden, want hoe krijgen ze dan Svein in handen, wat ze, als ik goed begrepen heb, schijnen te willen bereiken." inmiddeis. lopen ze behoedzaam terug naar het smalle pad, dat naar de hoogvlakte voert en eens klaps houdt Bolli hen terug wijst over zee. „Daar is het antwoord", knikt de Noorman grimmigals hij het Denenschip, begeleid door twee Iercnschepen zee ziel kiezen. Deze Ierse aanvoerder houdt en niet van halve maatregelen We moeten maken dat we een eind weg zijn, voordat hij naar Fergus begint te zoeken. Hij heeft daarmee waarschijnlijk gewacht, tot de schepen vertrokken.waren... En hierin vergist de Noorman zich deerlijk, want geruisloos richt zich op hetzelfde moment een krijger in de schaduw van de rotswand opweldra gevolgd door meerdere. Het zijn Ieren, die reeds enige tijd bezig zijn de om geving te doorzoeken De voorste krijger geeft een wenk; dan worden drie speren omhoog geheven-- Televisieprogramma's. NED. TV: 17.00—17.30 Film- progr. voor de jeugd; 20.00 Jour naal en weerber.; 20.20 Plus of min; 21.00 Cabaret; 21.15 Scher zo; 22.25 Dagsluiting. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Caus.; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Muz. kaleidoscoop; 14.30 Journ.; 15.00 en 15.45 Gram.; 16.00 Omroepor kest; 16.45 Engelse les; 1 (.00 Nws; 17.10 Dagklapper en liturg kal.; 17.20 Lit. gezangen; 17.30 Lichte muz.; 18.00 Orgelconc.; 18.30 Voor dc soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Gr.; 19.40 Idcnr, 20.00 Cabaret; 21.00 Omrocpork.; 22.00 Nieuws; 22.15 Amus. muz.; 23.00 NicuWs; 23.05 Gram. BELG. TV (VI.): 14.50—16.30 Sport: Rugbywedstr.; 17.00 Voor dc jeugd; 18.00—18.45 Eurovisie: Concert; 19.00 Logboeknotities; 19.15 Over de hengelsport; 19.30 Nieuws; 19.45 De week in beeld; 20.15 Feuilleton; 20.45 TV-bal; 21.00 Rep.; 22.00 Ballet cn muz.; 22.30 Film; 23.00 Nws. In de Staatscourant van van daag zal worden gepubliceerd de tclevisiezendtijdbeschikking 1959. Deze beschikking treedt in wer king op 1 april 1959. Het aantal zenduren is daarbij vastgesteld op 15 per week. Het percentage voor het pro gramma der Nederlandse televi sie-stichting is gehandhaafd op 40 to van de totale zendtijd na aftrek van de aan de kerken toe gewezen zendtijd. Met de Neder landse televisie-stichting is nog overleg gaande betreflendc de technische mogelijkheden om het aantal uitzendingen der kerken enigszins en zo mogelijk naar ra to van het vergrote aantal zend uren per week uit te breiden. Naar aangenomen wordt zal de technische uitrusting van de Ne derlandse televisie-stichting het in ieder geval na 1 oktober a.s. mogelijk maken tot deze uitbrei ding over te gaan. In afwachting hiervan heeft de zendtijd der kerken voorshands geen uitbreiding ondergaan ten opzichte van de thans geldende toewijzing van in totaal 24 uur per jaar, aldus een bekendma king van het ministerie van On derwijs. Gezien de lage noteringen voor de bacon op üe Engelse markt heeft het Produktschap voor Vee en Vlees besloten, de overname prijs voor baconvarkens aan te passen aan het gewijzigde prijs peil op de varkensmarkt door een verlaging met 5 ct per kg. Dientengevolge zal met in gang van 6 april 1959 voor de baconvarkens van 63 t/m 70 kg in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs gelden resp, van 2,27, 1 2,23, 2,19 en 2.15 per kg koud geslacht gewicht.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7