Wedloop tussen Dalai Lama en Chinese communisten Kritiek op leiders in Wit-Rusland Luchtiricidenten De Verenigde Naties statistische gegevens publiceerden Verjaarsgeschenk voor 50e verjaardag Koningin Juliana van Nog steeds gevechten In Indonesië HET WEER De Zuidoost-Aziatische V erdrags-organisatie WEERBERICHT WOENSDAG 1 APRIL 1959 13e Jaargang Nr 4640 NATIONALE DIENSTEN AIR CEYLON DOOR STAKING GETROFFEN HET VLIEGTUIG ONGELUK IN MIDDEN-AFRIKA De strijd in Algerië TIBETANEN VRAGEN NEHROE OM INTERVENTIE ZUIVERING IN MONGOLIË DE KABINETSFORMATIE Nasser over het communisme WATERSNOOD IN MADAGASCAR Anti-kernwapenbetoging in Londen KONINKLIJK GEZIN MET VAKANTIE RUSSISCHE NOTA'S AAN OOST- EN WEST-DUITSLAND Indonesische opstandelingen houden stand in de Minahasa De atoomduikboten ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Te ','Calimpong is van gewoon- lijk betrouwbare zijde vernomen dat de Dalai Lama, die zich slecht 's nachts verplaatst, naar verwachting binnen enkele dagen de grens met India zal overste ken. Doch 50.000 man communistisch Chinese troepen, die gebruik ma ken van vliegtuigen en val schermtroepen, zetten alles op al les om de Dalai Lama van de In dische grens af te snijden en ge vangen te nemen. De Indiërs en de in India verblijvende Tibeta- nen verkeren in grote spanning, of het de Tibetaanse leider zal gelukken de grens te overschrij den. De Dalai Lama, die wordt ver gezeld door zijn moeder en zus ters, vordert slechts langzaam over het ongeveer 325 km lange traject, dat hij moet afleggen, vóórdat hij in veiligheid is. Men meent echter dat de berichten, volgens welke hij bij een val ge wond werd, onjuist zijn. In doorgaans welingelichte leringen verklaarde men dat Chi- neie vliegtuigen valschermjagers neerlaten, die de Dalai Lama moeten onderscheppen bjj zijn po- Chinese troepen zouden van dorp naar dorp en van klooster naar klooster trekken om te trachten gegevens .los te persen" van bevolking en monniken over de verblijfplaats van de Dalai La ma. Men vermoedt dat de Dalai Lama op het ogenblik op weg is door het bergachtige gebied van Lhoka, ten zuidoosten van Lhasa, dat deel uitmaakt van de Tibe taanse hoogvlakte. Dit gebied dat geen wegen kent, grenst aan Bhoetan en de noordoostgrens van India, waar de opstandige stam der Khamba's, die gezwo ren heeft de Dalai Lama te zullen beschermen, de macht in handen heeft. Waarnemers in Kalimpong, die Tibet goed kennen, zijn van me ning, dat de Dalai Lama onmoge lijk India kan bereiken via de normale handelsweg door Sik kim, omdat het enge Tsjumbi-dal zwaar bewaakt wordt door Chine se troepen. Ook zou de Dalai La ma Nepal niet kunnen bereiken daar sterke Chinese eenheden in het grensgebied met dit land pa trouilleren. Voor de Dalai Lama zouden slechts twee mogelijkheden open blijven .Hij zou ofwel kunnen ging om via een bergpas India te i trachten Bhoetan te bereiken bereiken. Elf vliegers van de Air Cey lon zijn in staking gegaan, ten gevolge waarvan de diensten op India en op Ceylon zelf moesten worden stopgezet. De internationale verbindingen die in samenwerking met de K.L.M. worden uitgevoerd, gaan nor maal door. De staking brak uit nadat de onderhandelingen tussen de di rectie van Air Ceylon en de vliegers inzake de arbeidsvoor waarden waren mislukt. Reddingsploegen hebben dinsdag het wrak van het Fran se vliegtuig bereikt dat zondag is neergestort in moerassig ge bied op 160 km. van Bagui, de hoofdstad van de Centraal Afrikaanse Republiek. Zij heb ben in het wrak de lijken van de negen inzittenden, o.w. de premier van de republiek, Barthelemy Boganda, aange troffen. Boganda, één der vooraan staande Afrikaanse politieke leiders in Equatoriaal Afrika, keerde zaterdagavond j.l. per vliegtuig uit Berberati, waar hij een verkiezingsbijeenkomst had bijgewoond, naar Bangui terug. Het opperbevel der Franse troe- p»n in Algerië heeft medegedeeld dat 1172 opstandelingen in de af gelopen week zijn gedood of ge vangen genomen; er is ook een flrole hoeveelheid wapens buit gemaakt. 195 rebellen zijn naar de Fran sen overgelopen. 58 Franse militairen zijn in de strijd gesneuveld. Bhoetan onderhoudt krachtens 'n verdrag betrekkingen met India of hetgeen waarschijnlijker is kunnen proberen de afgele gen en woeste noordoostgrens van India binnen te dringen, waar India grensposten heeft. De ze grensposten zijn al gewaar schuwd. Mocht de Dalai Lama India be reiken, dan zal de regering van dit land hem ongetwijfeld asiel verlenen. Hij en zijn familie zul len dan waarschijnlijk direct naar Nieuw Delhi worden overge bracht. Een hoge Tibetaanse functio naris, Swang Jap<l Joethob, ili»- door de Chinese communisten wordt gezocht, verklaarde dins dag cp een persconferentie in Nieuw Delhi, dat de regering in Lhasa op 12 maart op verzoek van de Dalai Lama had bestoten do onafhankelijkheid van Tibet uit te roepen. Het volk was door wanhoop tot de strijd gedwongen, ver klaarde hij, toen bleek dat de Chinezen het geloof willen ver nietigen en het Tibetaanse ras uitroeien. Joethok deelde mede, dat een afvaardiging, bestaande uit vertegenwoordigers van alle Tibetaanse provincies, zich naar New York zal begeven om voor de Ver. Naties de zaak van de Tibetaanse vrijheid te be pleiten. Hij voegde hieraan toe, dat er geen sprake kan zijn van erkenning van de regering van de Pantsjen Lama, die hij „de bediende van Mao Tse Toeng" noemde. Over de strijd zelf verklaarde hij nog, dat verscheidene ge bieden reeds door de Tibetanen waren bevrijd en dat er in een „onafhankelijkheidsleger" wordt gevormd om de Chinezen uit het land te verjagen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag een Russische verklaring dat Engeland in 1949 van Tibet een kolonie willen maken, volko men ongegrond genoemd. Hij leverde commentaar op een ar tikel in het Sowjet-blad „Rode Ster", waarin was verklaard dat „imperialistische kringen in Amerika en Engeland," in de zomer van 1949, „toen het Chi nese volksleger bezig was de bevrijding van Tibet te voltooi en", een samenzwering op touw zetten om „Tibet te grijpen en er een kolonie van te maken". Leden van de afvaardiging hebben verslaggevers medege deeld dat zij Nehroe hebben ge vraagd medicijnen te zenden voor zieke en gewonde Tibeta nen en Tibetaanse vluchtelin gen in India toe te laten. Nehroe had geantwoord Ti bet geen daadwerkelijke hulp te kunnen verlenen, doch hij zou ailes in het werk stellen om Tibet via de diplomatieke ka nalen te helpen. Een afvaardiging van 150 Ti betanen (vluchtelingen en han delaren die reeds enige tijd in In dia wonen) heeft maandagoch tend premier Nehroe van India verzocht bij de Chinezen te be middelen voor een staking van de vijandelijkheden in Tibet op basis van autonomie voor dat ge bied. Nehroe zou geantwoord hebben weinig te kunnen doen al hadden de Tibetanen „alle sym pathie" van India. Het Sowjet-Russische partijblad „Prawda" heeft maandag kritiek gepubliceerd op partij- en rege ringsfunctionarissen in Wit-Rus land, die ernstige tekortkomin gen bij de tenuitvoerlegging van de economische plannen mogelijk zouden hebben gemaakt. O.a. werd in dit verband premier Avchimowitsj met name ge noemd. Het Gospian, het planbureau van de republiek, wordt verweten dat het slecht werk levert en de ministers van Handel en Land bouw worden verantwoordelijk gesteld voor een slechte selectie Naar het Westduitse persbu reau DPA meldt hebben Russi sche Mig-jagers vrijdag een Amerikaans militair vliegtuig dat van West-Duitsland op weg was naar West-Berlijn, ge hinderd. Volgens welingelichte kringen te Bonn had de Amerikaanse luchtmacht bij de Russische militaire autoriteiten te Oost- Berlijn over het gebeurde ge protesteerd. De Russen hadden echter een tegen-protest inge diend, omdat volgens hen het Amerikaanse vliegtuig zich niet aan de bepalingen betreffende de luchtcorridors van de Bonds, republiek naar Berlijn had ge houden. Zondag j.l. heeft, volgens het Oostenrijkse persbureau APA, een Tsjechoslowaakse straalja ger bij Stillfried Mannersdorf de grens van Neder-Oostenrijk geschonden. Een woordvoerder van de Oostduitse regering heeft dins dag meegedeeld, dat de Ameri kaanse burgerpiloot die vrijdag j-1. op Oostduits gebied is ge land, het goed maakt en con tact heeft opgenomen met ver wanten in de Bondsrepubliek. Volgens de Amerikaanse lezing is de Amerikaan Amory Vugi han, die als burger aan het Amerikaanse legerhoofdkwar tier te Heidelberg is verbonden, met zijn particuliere vliegtuig j op een vlucht van Mannheim' naar Neurenberg uit de koers geraakt. Het „State Department" liet later weten, dat de Russen bij het centrum ter bevordering van de veiligheid in de lucht boven Berlijn een orgaan waarin vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zitting hebben een verzoek hadden ingediend om voor Westelijke vliegtuigen een „plafond" van 10.000 voet in te stellen. De woordvoerder van het Amerikaanse departement ver klaarde dat het de eerste maal was, dat de Russen zulks heb ben verzocht. De Ver. Staten zouden zich echter tegen inwil liging van dit verzoek verzet ten. Volgens de woordvoerders had het Amerikaanse vliegtuig, dat door de Migs was gehin derd, een vrachtvliegtuig van het type C-130 in de corridor op 25.000 voet gevlogen. en opleiding van kaderleden. Jongeren onder de deskundigen zouden worden gepasseerd en on bekwame ouderen gehandhaafd, volgens een „vriendjespolitiek". Op een bijeenkomst van het partijbestuur van Wit-Rusland had de twede secretaris Kiselef verslag uitgebracht over de eco nomische toestand. De eerste secretaris Mazoerof voerde ech- ier ook het woord. De kritiek wordt te Moskou ge zien als een gevolg van het stre ven naar een grotere doeltref fendheid op economisch gebied. Zoals gemeld is onlangs Koezmin ontslagen als hoofd van de plan- ccmmissie voor de gehele Sow jet-Unie en zonder opgave van reden naar een andere belang rijke post overgeplaatst. De communistische partij van Mongolië heeft de tweede secre taris van het centrale partijco mité, Dorj Damba, ontslagen we gens beginselloosheid, onoprecht heid ten aanzien van de partij en grote ideologische en politieke achterlijkheid, zo meldt het Sow- jet-persbureau „Tass" uit Oelam Bator. Damba is ook ontheven van zijn lidmaatschap van het politieke bureau der Mongoolse partij. Gelijk met hem zijn wegens ideologische en politieke onge schiktheid nog vijf leden en kan- didatenleden van het politieke bureau ontslagen. Het zijn: b. Damdin, D. Lamtsjin, C. Soeren- iaf, S. Balgan en D. Samdan. Damba was vorig jaar reeds op eigen verzoek ontheven van zijn functie van eerste secretaris van het centrale partijcomité. Hij werd toen als zodanig opgevolgd door Y. Tscdenbal. De bedoeling van deze maatregelen was, naar „Tass" toen verklaarde, een „be tere centralisatie van het leider schap". De formateur, prof. dr. J. E. de Quay, is dinsdagmorgen in Den Haag aangekomen. Hij heeft als zetel voor zijn werkzaamheden, in overleg met de president van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, het Eerste-Kamerge- bouw gekozen, waar hem een kamer ter beschikking is gesteld. De formateur is nog niet ge reedgekomen met de bestudering van de stukken, te weten het dossier van de informateur en de rapporten van de verschillende departementen. Dinsdagmorgen heeft de formateur een onder houd gehad met prof. dr. L. J. M. Beel over diens informatie-rap port, en in diens kwaliteit van minister-president over de rap porten van de verschillende de partementen. Prof. De Quay dacht dinsdag en woensdag nog nodig te heb ben om zich een volledig beeld te vormen van de aan de orde zijn de problemen. Hij hoopt tegen donderdagmiddag zo ver te zijn, dat hij een begin kan maken met het overleg met de voorzitters van de vijf fracties in de Tweede Kamer, die ook reeds bij de in formatie betrokken zijn geweest. Hiermee zal waarschijnlijk ook vrijdag gemoeid zijn. In deze ge- dachtengang zal prof. De Quay zaterdag of maandag dus wellicht kunnen beginnen met het polsen van personen voor een eventueel ministerschap. Er is in de wereld in 1958 meer gegeten, gedronken en gerookt dan in 1057, zo wordt in het sta tistische jaarboek der Verenigde Naties medegedeeld. De wereldproduktie van voe dingsmiddelen is met 3 procent toegenomen. Azië produceerde 19 procent levensmiddelen meer dan in 1957 en in het overige deel van de wereld bedroeg de toe neming 2 procent. President Nasser van de V.A.R. heeft in een rede in de officiers club te Helipolis bij Cairo de com munisten verweten, dat zij in de Arabische landen een campagne van haat tegen Egypte voeren. Naar aanleiding van de uitspraak van Chroesjtsjef dat de eenheid in het Midden-Oosten moet wor den verkregen met democratische middelen zei Nasser: „Zij die over democratie spreken, moeten be denken wat er in hun land ge beurde in 1917, toen het gekozen parlement werd afgezet en waar sindsdien niemand behalve de communisten de kans krijgt iets te zeggen". Met instemming van de rege ring is onder voorzitterschap van jhr. mr. C. J. A. de Ranitz uit Utrecht een „comité ver jaarsgeschenk H.M. de Konin gin" gevormd, dat onze Lands vrouwe op haar 50e verjaardag in het paleis Soestdijk een waarlijk vorstelijk geschenk hoopt aan te bieden. Het comi té wil alle onderdanen van het koninkrijk, dus ook die buiten Nederland, alsook alle Neder landse organisaties, verenigin gen, instellingen en bedrijven, in de gelegenheid stellen aan dit geschenk bij te dragen. Daarbij zal het persoonlijk of fer van bescheiden omvang even welkom zijn als het groter bedrag van een collectiviteit. Het comité meent te hande len in de geest van de Konin gin, wanneer het haar een be drag ter beschikking stelt, dat zij naar haar eigen inzicht kan bestemmen voor een algemeen doel. Daarnaast hoopt het co mité een deel van de bijdragen te besteden voor een persoon lijk geschenk. Als secretarissen van het co mité treden op mr. W. baron Van Deden uit Zeist en drs. E. H. Scherks uit Utrecht. Pen ningmeester is de heer A. A. van Sandick van de Nederland- sche Handel Maatschappij te Volgens in Parijs ontvangen be richten zouden op Madagascar 2000 tot 3000 mensen om het leven zijn gekomen door over stromingen. Voorts zouden er 50.000 daldozen zijn. Het eiland is in de afgelopen maand door vijf wervelstormen geteisterd. De meeste van de 200.000 inwoners van de hoofd stad Tananarive zouden op aan wijzing van premier Tsiranana de stad hebben verlaten. Door overstroming van de ri vier de Ikopa Irver staan de laag gelegen delen van Tananarive onder water De spoorlijn van Tamatave naar de hoofdstad is ïeeds enige dagen onbruikbaar. Levensmid delen en medicamenten moeten door de lucht naar de stad wor den vervoerd. Premier Tsiranana noemde dinsdag de overstromingen de grootste ramp in de geschiedenis van het eiland. Op het Londense Trafalgar Square is maandag een protest betoging tegen de kernbewape ning gehouden. Een zesde deel van de naar schatting 20.000 beto gers had deelgenomen aan een mars die op Goede Vrijdag bij de atoemwapenfabriek te Lander- maston, 85 km van Londen, be gon. Bij acclamatie werd een re solutie aanvaard, waarin op de Britse regering een beroep werd gedaan van de waterstofbom en andere kernwapens af te zien. Amsterdam. Daarnaast zijn 56 leden in het comité opgenomen, die tezamen alle godsdienstig, politieke en sociale groeperin gen van het Koninkrijk verte genwoordigen. Deelneming aan deze geza menlijke actie is mogelijk tot 25 april a.s. (Bijdragen kunnen gestort worden via de postgiro- dienst nr. 640.000 of gratis via bijna alle bankkantoren in ons land ten gunste van de reke ning „verjaarsgeschenk H.M. de Koningin".) H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn dinsdagmorgen per vliegtuig van Soesterberg vertrokken om met de vier Prinsessen een vakantie van ongeveer een week te gaan doorbrengen in Cervinia in de Italiaanse Alpen. Het is voor H. M. de Koningin thans mogelijk deze korte vakan tie te nemen, nu een formateur is aangezocht en deze zich voor stelt ongeveer twee weken voor de voorbereidende arbeid met be trekking tot een eventuele for matie nodig te zulen hebben. Koningin Juliana in Turijn aangekomen. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de vier Prinsessen zijn dinsdagmiddag met leden van de hofhouding per vliegtuig in Tu rijn aangekomen. Nadat de twee viiegtuigen op het vliegveld „Ca- ïlie" geland waren, werd de Koningin verwelkomd door de Nederlandse consul in Turijn, de heer D. C. Schumm. Het gezel schap begaf zich vervolgens per auto naar de stad Turijn, waar de nacht werd doorgebracht. De uitgaven voor voedsel vor men het belangrijkste deel van de particuliere uitgaven voor ver- bruiksgoederen in de dertig lan den, die hierover statistische ge gevens beschikbaar stelden. In de in economisch opzicht het minst ontwikkelde landen ver tegenwoordigt die post ongeveer de helft van de uitgaven in de loop van 't afgelopen jaar. Voor Ghana en voor Korea is het per centage 57 procent, voor Hondu ras en voor Ceylon 50 procent. In Nigeria bestaan de totale par ticuliere uitgaven voor verbruiks- goederen voor 71 procent uit uit gaven voor voedsel enerzijds en tabak en dranken anderzijds. In de Europese landen belopen de voedseluitgaven 29 tot 34 pro cent in Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, België, Ne derland en Luxemburg, 35 a 36 procent in Oostenrijk, Frankrijk en Ierland, 40 procent in Finland en 46 procent in Italië. De totale uitgaven voor voedsel, tabak en dranken vertegenwoordigen in Denemarken 27 procent van de totale particuliere uitgaven voor verbruiksgoederen, in Australië 25 procent, in de Verenigde Sta ten 24 procent en in Canada 23 procent. Het aantal motorvoertuigen in de wereld is op het ogenblik l/i maal zo groot als in 1938, zo wordt in het statistische jaarboek der Verenigde Naties verder medegedeeld. Terwijl tussen 1938 en 1957 de wereldproduktie (exclusief de Sowjet-Unie, Oost-Europa en het Chinese vasteland) bijna verdub belde, nam de produktie van in- dustrieprodukten met 150 pro cent toe, doch die van grondstof fen (landbouwprodukten en mi neralen) slechts met 40 procent. De toeneming van de wereldpro duktie vond dus vooral plaats in de industrie. De toeneming van de grondstoffenproduktie betrof grotendeels mineralen (vooral aardolie). Bij de landbouw kwa men geen snelle toenemingen voor. In genoemde periode gaf liet vervoer een spectaculaire ontwik keling te zien. De luchtlijnen in de wereld (exclusief die der Sow jet-Unie en Communistisch Chi na) bestreken in 1957 afstanden, die negen keer zo lang waren als die voor 1938. De wereld-koop vaardijvloot (exclusief die van O.- Europa, de Sowjet-Unie en Com munistisch China) waarvan de tonnage met 65 procent toenam, heeft ruim twee maal zoveel vracht vervoerd. De spoorwegen vervoerden 2 "2 maal zoveel goe deren. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gro- myko heeft de Westduitse am bassadeur te Moskou dinsdag een nota overhandigd, waarin de Sowjet-Unie de beschuldi ging uit dat West-Duitsland, „telkens wanneer de grote mo gendheden overeen zijn geko men onderhandelingen over in ternationale vraagstukken te openen", poogt hieraan afbreuk te doen door „onnodige twist gesprekken en ongegronde be schuldigingen". In de nota wordt, volgens „Tass", ook verklaard dat West- Duitsland in een donderdag j.l. te Moskou overhandigde nota, een „verkeerde voorstelling ge geven heeft van de Sowjet-po- litiek ten aanzien van Duits land en Berlijn". Gromyko heeft maandag j.l. ook een nota aan de Oostduitse ambassadeur te Moskou over handigd. De Sowjetrussische regering uit hierin haar voldoening over de Oostduitse steun voor de Sowjet-voorstellen om onver wijld een vredesverdrag met Duitsland te sluiten en een ein de te maken aan het viermo- gendhedenbewind over Berlijn. De opstandelingen in Noord- Celebes houden, naar heden officiëel te Djakarta werd me degedeeld, nog stand in het zuidelijk deel van het Kopra- gebied, de Zuid-Minahasa. Een woordvoerder van het Indone sische leger zeide op een pers conferentie, dat de sterkte der opstandelingen aldaar ongeveer drie bataljons bedraagt. In gezaghebbende kringen van de luchtmacht is meegedeeld dat een poging van Oostindone- sische opstandelingen om het vliegveld van Morotai te ver overen, was afgeslagen. Zij zeiden dat deze aanval begin maart was gedaan toen rebellen per boot naar 't eiland kwamen om een aanval op de luchtbasis te doen. Het eiland was nu van op standelingen gezuiverd, zo werd gezegd. De Amerikaanse marine is van plan de bouw van atoom-' duikboten die „Polaris"raket- ten kunnen lanceren, te be-1 spoedigen. Zij wil in 1963 vijf-! tien van deze duikboten in de vaart hebben. Op het ogenblik staan er zes op stapel. In juli zal voor nog drie van deze duik boten de kiel worden gelegd. Het communistische economi sche offensief, en in het bijzon- (fcr dat van communistisch Chi na, is in het afgeiopen jaar een zaak van groeiende bezorgdheid voor de landen van de Zuid-Oost- Aziatisehe Verdragsorganisatie (ZOAVO) geweest. Volgens het jaarverslag van de ZOAVO, dat maandag in Welling ton is gepubliceerd en dat deze week door de raad van de orga nisatie zal worden besproken, is de toegenomen uitvoer van grondstoffen en fabrikaten door communistisch China slechts en dele het gevolg van de behoefte van China aan buitenlandse be talingsmiddelen. Men ziet er tevens een opzettelijke poging in om de handel te verstoren. Door zorgvuldig berekende aanbiedin gen van grote hoeveelheden goed kope goederen heeft China de markten in het ZOAVO-gebied verstoord en het normale han delsverkeer met de landen van de vrije wereld ontwricht. Een deel van het geld dat die handel opbrengt, gebruiken de commu nisten voor propaganda en onder mijning, aldus het jaarverslag. Het rapport komt tot de con clusie, dat de communistische lei ders ondanks hun propaganda voor „vreedzame coëxistentie", de wereld in een toestand van spanning willen houden. Zij ver wekten in het afgelopen jaar crises om Formosa, het Midden- Oosten en Eerlijn. Zij gebruiken bij hun politiek zowel dreigemen ten als mooie beloften hun waarschuwingen tegen het ge vaar van vernietiging door kern wapens wisselen zij af met belof ten van meer handel, leningen en culturele uitwisseling. Volgens het ZOAVO-verslag be staat er dan ook geen enkele re den om te geloven, dat de com munistische bedreiging van Zuid- Oost-Azië is afgenomen of dat het internationale communisme dit gebied niet meer beschouwt als een terrein dat bij uitstek ge schikt is voor uitbreiding van de communistische heerschappij. Eer. rug van hogeluehtdruk trok dinsdag, in betekenis toene mende, over ons land. Dit ging gepaard met zonnige perioden, waarbij de temperatuur in 't bin nenland opliep tot 14 5 16 graden. Langs de kust deed zich de in vloed van het koude zeewater gel den en waren de temperaturen omstreeks 12 graden. Boven de Britse eilanden be vindt zich vochtige lucht die lang zaam naar het oosten opdringt. In verband hiermede zal er van daag, vooral in de kustprovincies meer bewolking zijn en daardoor over het algemeen iets lagere temperaturen. De wind neemt wat toe uit richtingen tussen zuid en west. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot woensdagavond. Meer bewolking-. Op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk veel bewol king en hier en daar mist, maal later ook opklaringen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. In de kustprovincies lagere tem peraturen dan gisteren. ZON MAAN op maart. onder op onder Apr. 2 6.15 19.14 3.35 13.21 3 6.13 19.15 4.08 14.29 4 6.10 19.17 4.36 15.36 5 6.08 19.20 5.25 17.48 WOENSDAG 1 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.49 8.24 9.04 9.14 n.m. 8.25 9.00 9.40 9.50 DONDERDAG 2 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.19 9.54 10.34 10.44 n.m. 10.02 10.37 11.17 11.27

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1