De gebeurtenissen in Tibet De toestand na de revolutie in Irak Russisch antwoord op Westerse voorstellen Traditioneel buitenlands Paasbezoek zeer bevredigend Tibetaanse regering door China ontbonden Weerover zicht HOOGWATER DINSDAG 31 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4639 VLIEGTUIGONGELUK IN INDIA Italië krijgt Jupiter-raketten Pantsjen Lama steunt Chinese communisten. PROF. DE QUAY AANGEZOCHT ALS KABINETSFORMATEUR salons fobèrt" TERDOOD VEROORDELINGEN DE CYCLOON BOVEN MADAGASCAR De vergiftigingszaak te Leuven AMERIKAANSE CORRESPONDENTEN UIT IRAK GEZET Britse luchtbasis in Irak wordt opgeheven. ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. De „opperste raad van Tibet", waarvan verscheidene (opstan dige) Khasnpa's deel uitmaken, i zaterdagavond te Delhi bijeen- g komen. Men besprak eventueel tegen de Chinezen te nemen maatrege len. De raad zou besloten hebben een beroep op India en de wereld te doen. Uit Tibetaanse bron wordt ver nomen dat talrijke Tibetaanse meisjes zelfmoord hebben ge pleegd om niet in handen van de Chinezen te vallen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een zaterdag uitgegeven commu niqué „diepgevoelde sympathie" tot uitdrukking gebracht met het Tibetaanse volk, „dat onderwor pen is aan een barbaarse inter ventie van de uit communistisch China afkomstige imperialisten". Het State Department beschul digt premier Tsjou en Lai ervan de godsdienstige en politieke autonomie van Tibet te willen vernietigen in flagrante tegen spraak met de in mei 1951 door de Chinese regering plechtig aan gegane overeenkomst om die autonomie te waarborgen. De vervanging van de Dalai Lama door de Pantsjen Lama, die onder eommunistisch-Chinees toezicht staat, is geschied zonder de in stemming van het Tibetaanse volk, aldus de verklaring. De door Peking gedane mededelingen vormen overigens, zo zegt het communiqué, de beste bevesti ging van de omvang die de ver zetsbeweging in Tibet sedert 1958 heeft aangenomen. De communistische Chinezen hebben in de omgeving van Lha sa twee grote kloostercomplexen, de Sera en de Drespoeng, met kanonvuur vernield, de 13.000 monniken gevankelijk wegge voerd en een grote hoeveelheid wapens en munitie buitgemaakt, aldus berichten uit Kalimpong. Waarschijnlijk zal de toestand in Tibet besproken worden op de a.s. ministervergadering van de Z.O.A.V.O., op 8 april in de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wel lington, zo is te Loden venomen. Premier Nehroe van India ver klaarde maandag in de Indiase volksvertegenwoordiging dat hij de briefwisseling tussen de Dalai Een Dakota van de Indische luchtvaartmaatschappij is zon dag in de Indische staat Assam, kort na het opstijgen, veronge lukt. Alle 2-1 inzittenden 20 passagiers en een bemanning van vier zijn om het leven gekomen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag medegedeeld, dat er vo rige week te Rome een akkoord tussen de Italiaanse regering en de Amerikaanse ambassadeur al daar is getekend, waarbij wordt bqpaald dat er in Italië lanceer- installaties voor Jupiter-raketten met middelgrote reikwijdte zul len worden gebouwd. De raket ten zullen van een kernlading kunnen worden voorzien. Over hei aantal raketten dat naar Ita lië zal worden gebracht, is niets meegedeeld. De kernladingen blij ven onder beheer van de opperbe velhebber van de NAVO in Euro pa. Lama en de Chinese militaire gouverneur zoals die door de Chinezen is vrijgegeven „nogal verrassend vono en aan twijfel onderhevig". Hij zei dat verzoe ken om asiel van Tibetanen per geval beoordeeld zouden worden, maar indien de aantallen te groot zouden worden zou men ermee moeten stoppen. Onder applaus verklaarde pre mier Nehroe: „Onze sympathie is met de Tibetanen. Wij wensen vriendschappelijke betrekkingen met Tibet en China maar dat ber tekent niet dat dit land zich aan de dictatuur van een ander land moet onderwerpen". Nehroe verklaarde ook nog dat de communistisch-Chinese premier TsjoeEn-Lai hem tij dens zijn bezoek aan India had medegedeeld dat Tibet geen Chi nese provincie was, doch een zelf-besturend gebied binnen de Chinese grenzen en dat de Chi nese volksrepubliek het ook als zodanig zou behandelen. „Ik heb toen slechts kunnen zeggen dat India de Chinese soe vereiniteit over Tibet erkende, doch dat het ons verheugde te vernemen dat de Chinezen zoveel nadruk legden op het aan Tibet toegekende zelfbestuur. Ik heb daar toen aan toegevoegd dat, als dit in Tibet meer bekend was, de toestand aldaar minder j moeilijk zou zijn", aldus premier j Nehroe. De premier van India besloot: 1 „Ik kan niet zeggen welke partij j in feite de strijd in Lhasa is be- gonnen. Het is ongelukkig, dat dit alles is geschied en er zoveel onheil is aangericht. Ons mede leven gaat uit naar de Tibeta nen". Tibetanen vrezen dat Dalai Lama door Pantsjen Lama zal worden verdrongen. Sinds de Chinees-Tibetaanse overeenkomst in 1951 hebben de Tibetanen gevreesd, dat het de bedoeling van eommünistisch- China is de Dalai Lama langza merhand te verdringen en te ver vangen door de Pantsjen Lama, die door de bevolking als een werktuig in handen van commu nistisch China wordt beschouwd. Hoewel beide Lama's geacht worden reïncarnaties van hun voorgangers te zijn, komt de Pantsjen Lama, de meer wereld lijke leider, op de tweede plaats. Zij ontmoetten elkaar voor het eerst op 28 april 1952 toen de door China naar voren gescho ven Pantsjen Lama in Lhasa ar riveerde om zijn plaats als we reldlijk leider, zoais in de over eenkomst was vastgelegd, in te nemen. Deze ontmoeting betekende ogenschijnlijk het eind van een langdurige vijandschap die tus sen hun voorgangers had be staan en die tot gevolg had dat de vorige Pantsjen Lama in 1923 naar China werd verbannen, waar hij in 1937 werd vermoord. De tegenwoordige Pantsjen La ma werd in 1949 in China onder communistisch toezicht geïnstal leerd omdat de autoriteiten in Lhasa, die achter de Dalai Lama stonden, een sterke oppositie tegen hem voerden. Toen de jongemannen de Dalai is 23 en de Pantsjen Lama 21 jaar in 1956/57 een bezoek aan India brachten toonden zij beiden veel interesse voor de fotogralie. In januari van dit jaar haalde radio-Peking een boodschap van de Pantsjen Lama aan, waarin deze verklaarde te zullen ijveren voor nationale eenheid, onder drukking van sabotagedaden door ..imperialistische elementen en contralrevolutionairen" en voor bevordering van het socialis me. De Pantsjen Lama heeft in 'n telegram aan 't communistisch- Chinese staatshoofd Mao Tse- Toeng en premier TsjoeEn-Lai verklaard het zaterdag j.l. gepu bliceerd besluit der Chinese re gering om de Tibetaanse rege ring te ontbinden en de opstand neer te slaan, te onderschrijven. De Pantsjen Lama zegt in zijn telegram dit te doen „uit per soonlijke overwegingen en na mens de grote massa van het Ti betaanse volk". De Dalai Lama, bevindt zich, naar maandagavond te Kalim pong in Noordoost-India verluid de, dichtbij de Indiase grens. Hij zou vergezeld zijn door leden van het kabinet die met hem uit Lhasa waren gevlucht. Het gezelschap dat langzaam vordert, wordt achtervolgd door Chinese jachtvliegtuigen, die laag over alle mogelijke ontsnap pingswegen via het door de op standelingen beheerste zuidoos telijke deel van Tibet vliegen. De vluchtelingen zouden de ri vier de Brahmapoetra, één van de belangrijkste hindernissen, al zijn gepasseerd. Welingelichte kringen te Kalimpong hechten weinig geloof aan berichten, dat de Dalai Lama door een val zou zijn gewond. Volgens hen is hij een uitstekend ruiter, zodat het zeer onwaarschijnlijk zou zijn dat hij van zijn paard is gevallen. Het kabinet der Koningin deel de zaterdag mede; „H. M. de Koningin heeft he denmorgen op paleis Soestdijk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen en hem verzocht, zich te belas ten met de vorming van een ka binet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Prof. De Quay heeft verzocht deze opdracht in beraad te mo gen houden." Naar het A.N.P. van de zijde van prof. dr. J. E. de Quay ver neemt denkt de aangezochte formateur ongeveer twee weken nodig te hebben voor zijn voor bereidende arbeid, alvorens hij H. M. de Koningin zal kunnen meedelen of hij een opdracht om als formateur van een nieuw ka binet op te treden zal kunnen aanvaarden. De Paasdagen heeft prof. De Quay zich beziggehou den met de bestudering van het uitvoerige rapport van de infor mateur, prof. mr. Beel. (Advertentie) éekofp«'!i«i W apart» cocW marfa 16 («wwjjslroat 9 teresuzen de nieuwe modelijn „ehatle" Vier officieren van de Iraakse luchtmacht, die bij het komplot van Moscel betrokken waren, zijn zaterdag door de krijgsraad te Bagdad ter dood veroordeeld, aldus meldt railio-Cairo. Het zijn kolonel Abdallah Naji, majoor Kassem el-Azzawi en de luitenants Ahmed Nahdi Achour en Fadel Nasser. Reuter meldt uit Damascus dat de veroordeelden ervan waren be schuldigd het gebouw van radio- Bagdad te hebben gebombar deerd, waarbij één politieman werd gedood en andere gewond. Het gebouw werd licht bescha digd. De aanval werd uitgevoerd onder leiding van kolonel Naji, die bevelhebber was van de lucht machtbasis te Mosoei. De vier beklaagden zouden voorts hebben samengezworen om een aanval te doen op het ministerie van oorlog, de eerste minister, generaal-majoor Abdoel Kassem, te vermoorden en diens bewind omver te werpen. De vier veroordeelde lucht machtsofficieren verklaarden niet schuldig te zijn aan het hun ten laste gelegde. Kolonel Fadel Madawi, voorzit ter van de krijgsraad, verklarde dat hij en zijn mederechters er van overtuigd waren dat de Ver enigde Arabische republiek de hand had gehad in de mislukte opstand in Noord-Irak. Autoriteiten der V.A.R. hebben de opstandelingen van Mosoei van wapens en radio-uitrusting voorzien. Zij hadden de rebellen voorts straalvliegtuigen beloofd, terwijl ook „vrijwilligers" zouden worden gezonden", aldus kolonel Madawi. De Sowjetrussische regering heeft in een maandag aan de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland te Moskou overhandigde antwoord nota's ingestemd met het Wes terse voorstel om 11 mei a.s. te De staatsraad van communis- iieh China deelde mede dat hij de plaatselijke regering van Tibet heeft ontbonden na een door het Tfcetaanse leger en opstandige elementen tegen het Chinese gar nizoen van Lhasa ontketende op stand. Volgens berichten van radio- Lhasa hebben de Chinezen een militair gezag over geheel Tibet ingesteld. Een voor Lhasa inge stelde militaire commissie zou ook politieke, burgerlijke en an dere bestuurszaken in geheel Ti bet behandelen. De bevoegdheden van de ont bonden Tibetaanse regering wor den overgedragen aan de „voor bereidende commissie van het autonome gebied van Tibet", al dus heeft de communistiseh-Chi- nese staatsraad volgens het nieuwsbureau „Nieuw China" be sloten. De raad zegt dat „het meren deel van de leden van de plaatse lijke regering van Tibet en van de aan de imperialisten verbon den reactionaire adel zich achter de opstandige bandieten heeft ge schaard". De Dalai Lama bevindt zich „in handen der opstandelingen", al dus „Nieuw China". De genoemde „voorbereidende commissie" zal door de 21-jarige Pantsjen Lama, de wereldlijke heerser van Tibet, die volgens het Westen communistisch ge zind is, worden geleid, zolang de Dalai Lama zich bij de opstande lingen „in gevangenschap be vindt". De commissie heeft tot taak alle Tibetanen te verenigen en gezamenlijk te trachten „het (Chinese) volksbevrijdingsleger te helpen bij het neerslaan van de opstand, de nationale verdedi ging te consolideren, de belangen van alle bevolkingsgroepen te be schermen, de sociale orde te ver zekeren en te streven naar de op bouw van een nieuw democra tisch en socialistisch Tibet", al dus de verklaring van de Chinese staatsraad, ondertekend door pre mier Tsjou en Lai. In het stuk wordt ook gezegd, dat 18 Tibetaanse leiders ontsla gen zijn en volgens de wet zullen worden gestraft. Het traditionele Paasbezoek van buitenlanders aan ons land is zeer bevredigend, zelfs boven verwachting hoog geweest. De oostelijke en zuidelijke grenspos ten melden amper minder passa ges, dan tijdens de drukke paas dagen van 1958. Het buitenlandse bezoek bleek echter beter gespreid, dan in vo rige jaren. Arnhem, de Achter hoek, de Veluwe, Twente, Gro ningen en Zuid-Limburg profi teerden hiervan in de eerste plaats. De grote stroom uit oos ten en zuiden, die naar het wes ten doorkwam, richtte zich aan vankelijk in hoofdzaak naar Am sterdam en naaste omgeving. Al leen al de hoofdstedelijke logies- informatiedienst bracht tijdens de Paasdagen 3200 gasten, die niet vooruit reserveerden, onder. Het verkeer op de grote we gen echter, ofschoon op sommige uren tamelijk druk, was veel minder intensief, dan in jaren met een latere Pasen. Zeer veel Nederlanders bleven thuis of zochten vertier in hun naaste omgeving. Bovendien heb ben binnen- en buitenlandse autobus-reisbureaus de grootste voorzichtigheid betracht met het uitschrijven van reizen, zodat ook hierdoor minder drukte ont stond. Van opstoppingen op de wegen zijn geen meldingen bin nengekomen. De badplaatsen hebben tijdens de zonnige uren, vooral op Eerste Paasdag, nogal wat te doen ge had. Scheveningen, waar het "de avond vóór Pasen nog vrij slap was. heeft althans de grote hotels (1100 bedden) vrijwel bezet ge kregen. Het nabij gelegen Madu- rodam kreeg 23.500 bezoekers tegen 21.000 in 1958. Te Rotterdam was het bezoek van vreemdelingen boven ver wachting groot. De logies-infor- matiedienst bracht ruim 1000 gasten onder. De diergaarde „Blijdorp" ontving 18.000 bezoe kers. Van de rondvaartbootjes maakten 4500 personen gebruik. „Artis" in Amsterdam kreeg in totaal 6000 „aapjeskijkers". Het Rijksmuseum trok 6800 bezoekers uit Frankrijk, Engeland en Duitsland. Rembrandt was favo- l iet. Voor de expositie „Lodewiik 1 Napoleon" was maar zeer mati- i ge belangstelling. Behalve op Tweede Paasdag hebben de hoofdstedelijke rondvaartboten het behoorlijk druk gehad. Ook Schiphol heeft een groot aantal belangstellenden getrokken. In het oude Delft logeerden 400 buitenlanders. Het aantal dag- bezoeken aan de intieme gracht jes en de musea was echter uit zonderlijk groot. Ofschoon in de bollenstreek zelve nog weinig te zien is op een enkel hel kleurenvlak tussen de nog vaak met riet gedekte landen na, trok „Keukenhof", waar vroege bolbloemen reeds volop in het park prijken en de warme kas een exotische kleu renpracht biedt, bijna 35.000 be zoekers. Op de parkeerplaatsen van deze tiende tentoonstelling belandden meer dan 6000 perso nenauto's en 150 merendeels bui tenlandse autobussen, waarvan opmerkelijk veel uit de kanten van Hannover en Hamburg-Bre men. Op de Eerste Paasdag be stond het bezoek voor 80 procent uit buitenlanders, op de Tweede Paasdag voor de helft. Groot was de opleving van Arnhem als toeristencentrum. De „Erica-routes" blijken een groot succes te zijn. De logies- informatiedienst heeft de han den vol werk gehad en niet on aanzienlijke aantallen gasten in Nijmegen, Eist, Zutfen en Apel doorn onder moeten brengen. Het dagbezoek aan de stad en naaste omgeving is zeer groot geweest. Zowel het openlucht museum als het gemeentelijke museum alsook het dierenpark trokken voor deze Pasen record aantallen bezoekers. Ooi- de Hoge Veluwe met het Kiöller-Müller-musoum kreeg ruimschoots aandacht van voor namelijk buitenlandse bezoekers. De film „Fanfare" heeft Giet hoorn kennelijk in roem doen stijgen, getuige een zwellende toeristenstroom, waaronder Bel gen, Fransen, Duitsers, Engelsen en Scandinaviërs. Druk gepun terd werd er nog niet. De Paas vuren bleken op feestdagen een bijzondere attractie. Zij trokken belangstelling uit de wijde om trek. In het noorden des lands heeft vooral de stad Groningen veel bezoek van Duitsers en ook van Scandinaviërs gehad. Er was een opmerkelijke hausse in de vraag naar zomerverblijven op de Waddeneilanden. Het Gooi en het Sticht hebben zich evenals de stad Utrecht in een druk bezoek mogen verheu gen, getuige de doorgaans volle hotels en pensions. Ook in het zuiden des lands zijn de logiesgelegenheiden voor het overgrote deel behoorlijk be zet geweest, met name in Zuid- Limburg. Maastricht bleek op nieuw een grote trekpleister, het geen zich in overvolle parkeer plaatsen aftekende. De grens- kantoren hebben het verkeer heen en terug gelukkig vlot kun nen verwerken. Ook in Noord-Brabant hebben vele buitenlanders verstrooiing gezocht. De „Eftcling" bii Kaats heuvel heeft 8000 bezoekers ge trokken, voornamelijk Nederlan ders en voorts buren uit het zui den en oosten. De directie van de A.N.V.V., de alg. ver* voor vreemdelingen verkeer, die met ijver en volhar ding Nederland als toeristenland aanprijst, is bijzonder verheugd over de, tegen de verwachting in, zeer aanzienlijke toeloop van gasten. Men schat het aantal buitenlandse vakantiegangers met deze vroege Pasen amper kleiner, dan in 1958, zij het dan, dat het noorden en oosten van het land relatief hiervan meer profiteerden dan voorheen, ook al trok de grootste stroom naar het westen. In Rotterdam is een groep Duitse toeristen door het defect raken van hun reiswagen ge strand. De V.V.V.-directeur al daar heeft de uitvoering van het „punktliche" reisprogramma echter mogelijk gemaakt door het schielijke optrommelen van een R.E.T.-bus, die deze gasten langs al het belangwekkende van de Maasstad bracht. Onderwijl organiseerde V.V.V.-Rotterdam de reparatie aan de Duitse bus, waarmee de rondrit door Neder land precies op tijd kon worden vervolgd. De cycloon die donderdag het noorden van Madagascar heeft geteisterd, heeft grote overstro mingen veroorzaakt. De dijken van de Ikopas een rivier in dit gebied staan op het punt te bezwijken. In Madritsara, dat 600 km ten noorden van Tnanarive ligt, zijn een zieken huis, een school, een hotel en de kerk verwoest. Circa duizend mensen zijn dakloos. In het kustgebied van Tama- tave zijn de dijken van het ka naal dat Tamave van drinkwa ter voorziet, doorgebroken. Men heeft de bevolking gewaar schuwd het water voor gebruik te koken om het uitbreken van een epidemie te voorkomen. Het treinverkeer op Madagas car is volledig stilgelegd. Zoals eerder gemeld zijn er bij de ramp tot nu toe minstens 20 mensen om het leven gekomen. Het aantal doden zou echter nog steeds stijgen. Duizenden mensen zijn dakloos geworden. Volgens nadere bez-ichten zou in de vergiftigingszaak te Leu ven, waar een man door zijn vrouw en haar vriend, een tram conducteur, om het leven ge bracht zou zijn, niet zoals eerder werd vermoed van radio-avtieve besmetting gebruik gemaakt zijn doch alleen van rattenkruid. Lijkschouwing heeft dit aan het licht gebracht, aldus wordt ge meld De in het huis van de tram conducteur gevonden buisjes met radio-actief materiaal zou den door een zoon des huizes meegebracht zijn. De jongen had! ze van een vriendje gekregen, die ze op zijn beurt bij zijn oom, een chemisch ingenieur, had weggenomen. Genève een bijeenkomst te doen beginnen van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier". De Sowjet Unie betreurt het in de door minister van Buiten landse Zaken Gromyko overhan digde nota evenwel dat er „geen enkele positief besluit is geno men met betrekking tot deelne ming aan dit overleg door ver tegenwoordigers van Tsjecho- Slowakije en Polen". En zij spreekt die hoop uit, dat „dit vraagstuk te Genève zal worden opgelost". In de Sowjetrussische nota wordt ingestemd met het YVes terse voorstel om de komende Geneefse besprekingen door S waarnemers van West- en Oost- 1 Duitsland te doen bijwonen. De Sowjet-nota's vormen het antwoord op de Westelijke voor stellen die vorige week donder- dag ter kennis van de Russische I regering werden gebracht. Het Westen stelde ook voor op het overleg van de ministers van Buitenlandse Zaken over de toe komst van Berlijn, het Duitse vraagstuk en hierbij verband houdende kwesties een top-con- ferentie te laten volgen, als de gang van zaken op de ministers conferentie zulks rechtvaardigt. Een Westelijke diplomaat te Moskou noemde het Sowj et-ant woord de kortste nota van het Kremlin die hij ooit had gezien. Naar aanleiding van het voor behoud van het Westen ten aan zien van een later te houden top conferentie zegt de Russiscïie regering, dat het van alle deelne mers aan de conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken zal afhangen of er vorderingen worden gemaakt. Zij voegt hier aan toe, dat zij zelf daartoe haar bijdrage zal leveren, en dat zij hoopt dat ook de andere landen bereid zijn zulks te doen. Mexicaanse troepen hebben op dracht gekregen het spoorwegnet van Mexico te beschermen in ver band met een staking die donder dag is uitgebroken en zich over het gehele land heeft uitgebreid. De regering heeft de arrestatie bevolen van enkele vakbondlei ders. Kolonel Naji en zijn drie mede- beklaagden zijn maandag te Bag dad door een vuurpeloton terecht gesteld. „A.F.F." meldt, dat radio-Bag dad heeft medegedeeld dat er in het vervolg op de Iraakse mid delbare scholen en aan de hoge scholen lessen in het Russisch zullen worden gegeven. Dit zal geschieden teneinde de „ontwikkeling der Iraaks-Rus- sische betrekkingen te bevorde ren". Ook werd gezegd dat het handelsverkeer tussen beide lan den een nauwe samenwerking tussen hun staatsburgers zal vereisen, zodat ook daarom ken nis der Russische taal in Irak gewenst is. De vier terechtgestelden wa ren de eerste van de in verband met de opstand in Noord-Irak die door wijlen kolonel Sjawwaf werd geleid gearresteerde of ficieren, die voor het gerecht waren gedaagd. Het is tevens de eerste maal dat premier generaal Kassem doodvonnissen heeft bekrachtigd, die waren geveld door de „volks rechtbank", onder leiding van kolonel Madawi. Irak heeft drie Amerikaanse correspondenten uit het land ge zet. Larry Collins van „United Press International", Winston Burdette van „Columbia Broad casting System" en William Mc- Hale van de tijdschriften „Time" en „Life" kregen aanzegging bin nen 12 uur het land te verlaten met als enige mededeling dat zij „lang genoeg" in Irak waren. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. Burdette zei dat Irak ten min ste 156 tanks van de Sowjet-Unie heeft ontvangen, alsmede ander militair materiaal, waaronder anti-tank kanonnen, pantserwa gens voor troepenvervoer en ge weren. In een verslag dat door de C.B.S. te New York werd uitge zonden zei Burdette, dat men on langs voor het eerst Iraakse sol- daten Russisghe machinepistolen zag dragen. „Technici van het Britse leger, die liet Iraakse leger plachten op te leiden, zijn uit hun kwartieren even ten zuiden van Bagdad ge trokken en technici van het Rus sische leger, misschien een hon derdtal, zijn in hun plaats geko men. Op het land ten noorden van Bagdad, meer naar de Perzische grens, oefent Sowjet-personeel de Iraakse militairen reeds in liet schieten en in het onderhoud van materiaal", aldus de correspon dent. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medege deeld dat de Britse luchtbasis te Habbinija, in Irak, zal worden opgeheven. De regering van En geland en Irak zijn overeenge komen dat de bezetting en haar uitrusting spoedig uit Irak zul len vertrekken. Er bevonden zich ongeveer -300 man R.A.F.-personeel en een 60- tal gezinsleden, op de nabij Bag dad gelegen basis. Van gezaghebbende zijde wordt te Londen vernomen dat de be trokken regeringen nog onder handelen over de vraag, of Enge land Habbanija als luchthaven voor handelsvliegtuigen mag ge bruiken. Een depressie die zaterdag over de oceaan naar het oosten koerste, onderging dicht bij de Britse eilanden aangekomen een flinke vertraging. De regenzone die het bijbehorende front verge zelde, kwam daardoor pas zon dagavond laat boven Nederland ZON MAAN op onder op onder maart. Apr. 1 6.18 19.12 2.55 12.14 2 6.15 19.14 3.35 13.21 3 6.13 1 9.15 4.08 14.29 DINSDAG 31 MAART v.m. n.m. Breskens 6.32 7.11 Terneuzen 7.07 7.46 Hansweert 7.47 8.26 Walsoorden 7.57 8.36 aan en trok in de loop van de 2e Paasdag slechts langzaam naar het noordoosten. Na het passeren van het front stroomde koelere lucht binnen, waarin buien vie len. Tegelijkertijd trok de ge noemde depressie in zuidoostelij ke richting verder in de richting van Italië. Erachter ontwikkelt zich een flinke rug van hoge- luchtdruk waardoor de wind uit noordelijke richtingen is gaan waaien. Hoewel de bij ons aanwe zige lucht ook vandaag onstabiel zal blijven, ziet het er naar uit dat de buienactiviteit minder groot zal zijn dan maandag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond. Rustig weer Enkele verspreid voorkomende buien maar ook hier en daar op klaringen en in de ochtend plaat selijk mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1