Provinciaal nieuws VISSER's I r Het nieuwste GRUNDIG T.V.-apparaat 1959 TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening GERRIT DE JONGE AUTOMOBILISTEN! Oranjestraat 2 - T"' KAK ayci Tel. 565 AXEL ASSURANTIEKANTOOR 53 cm beeld 2 luidsprekers Motorische afstemming Goudiilter Aantrekkelijke kleine afmetingen RADI corttian «•smp «itmta Dienst artsen en dierenartsen U kunt niel alles Meten! Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 28 maart 1959 Zaterdag 28 maart 195< TERNEUZEN Viering nationale feestdag op 30 april. Zoals bekend wordt de natio nale feestdag dit jaar gevierd op 30 april. Ter gelegenheid hier van heeft de Terneuzense jeugd raad uit zijn midden een feest- eommissie gevormd, die na over leg met de betrokken instanties een voorlopig programma heeft samengesteld. Om 9.30 uur komen de leerlin gen van de lagere scholen in het grote veilingsgebouw bij elkaar, waar ze enige toepasselijke toe spraken te beluisteren krijgen. Na deze bijeenkomst gaan de schoolkinderen onder muzikale begeleiding naar de Markt, waar om ongeveer half elf een zang- hulde zal worden gebracht aan de burgemeester. De Harmonie Terneuzen en het pijpercorns Trene maken daarna een muzikale rondgang door de stad. Om twee uur 's middags staan voor de jeugd diverse bekende volksspelen op het programma, die gehouden worden op het ter rein bij de Rozenstraat. De kin deren hebben hierbij keuze uit niet minder dan vijftien spelen. Om half vier komen de scholen voor voortgezet onderwijs aan de beurt met o.a. veldloop en esta fette. De prijsuitreiking vindt plaats om 16.30 uur. 's Avonds volgt dan het traditionele concert van de Harmonie. Ten dienste van de jeugdige deelnemers zullen wij te zijner tijd de nadere bijzonderheden be treffende de te houden volksspe len bekend maken. Gouden ambtsjubileum. Woensdag 1 april is het 50 jaar geleden, dat de heer M. Ver- brugge, employé le klasse der P. T. T. alhier, in 's Rijksdienst trad. Op 13-jarige leeftijd ging hij, na het verlaten van de lagere school in zijn geboorteplaats Axel, aan het werk bij de ontvanger der Belastingen aldaar. Na hier drie jaar werkzaam te zijn geweest, solliciteerde hij naar een betrek king bij de P. T. T. en werd aan gesteld op het P. T. T.-kantoor te Sas van Gent. In die jaren vlak vóór de eer ste wereldoorlog was het ook voor een beginnend P. T. T.-amb- tenaar niet zo best. Vader en moeder verhuisden mee naar Sas, omdat een pension méér kostte dan het salaris van hun zoon op bracht. Maar al vrij spoedig verander de dit en de ouders van de heer Verbrugge keerden naar Axel terug. Niet de jubilaris. Hij bleef daar tot het begin van de twin tiger jaren waarop hij op het kantoor te Axel werd aangesteld. Erg veel zwerflust zat er niet ln deze rustige, eenvoudige amb tenaar, die als ideaal had gesteld door hard werken en studeren en het tonen van een onkreukbare betrouwbaarheid, het zo ver mo gelijk te brengen. Het verblijf in zijn geboorte plaats duurde tien jaren, waarna hij op het P- T. T.-kantoor te Ter- neuzen werd aangesteld. In Terneuzen woont de heer Verbrugge nu al 28 jaar en hij zelf zou niets liever wensen dan deze gedenkwaardige dag in alle stilte te laten voorbijgaan, maar een gouden dienstjubileum wordt ook bij de P. T. T. herdacht. Op deze dag zal dus de heer Ver brugge er niet aan ontkomen om in het middelpunt der belangstel ling te komen staan. Meer dan ooit is het voor zijn medewerkers een gelegenheid om eens te doen blijken welk een waardering men heeft voor een halve eeuw van toewijding, accuratesse en vriend schap. In de morgenuren van 1 april zullen de superieuren van de ju bilaris aan de woning in het Wil- helminaplantsoen hun opwach ting komen maken. Van 5 tot 6 uur recipieert de heer Verbrugge in „Monopole", terwijl des avonds een gezellig sa menzijn met alle collega's plaats vindt. Contactavond Technische School. De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijven werd in het leven geroepen omdat aan de ambachtsmensen steeds hogere eisen worden gesteld. Hoewel op de technische scholen door de leerkrachten alles wordt ge daan om zo goed mogelijke vak lui af te leveren, dat is voor een timmerman en metselaar niet voldoende om zich al een goed vakman te noemen. Om deze reden was de con tactavond in de technische school te Ternezen zo toe te juichen. De heer J. Provoost, controleur Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf, was de heer A. F. H. Spijker, de directeur der Technische school, en de werkgevers, en werknemersor ganisaties uiterst dankbaar voor de medewerking in deze. En niet minder de leraren der Technische school, de heren J. van Fraayenhove (leraar met selen), J. Jansen van Roosen daal (theorie metselen), G. Se- ghers en M. de Jonge (praktijk timmeren), die met veel toe wijding een interessante ten toonstelling hadden ingericht van de werkstukken van hun leerlingenwerkstukken die door de genodigden van die avond, ouders en werkgevers in hoge mate werden gewaardeerd. De wnd-voorzitter der p'aat- selijke commissie, de heer B. F. de Waal uit Sluiskil, sprak een welkomstwoord tot de plaatse lijke commissie uit Oostburg met de leerlingen en na dank gebracht te hebben aan allen die deze avond mogelijk hadden gemaakt, wees hij op de nood zaak van een intense belang stelling der ouders voor de op leiding hunner kinderen. Er werden twee films ver toond „De Bananenschil", behan delde de veiligheid in het be drijf, een onderwerp dat vooral de laatste jaren aandacht (no dig) heeft. De film „Zo bouwen wij",, toonde de opleiding in het bouwbedrijf zoals dit te zien was op de E 55. Tijdens een korte pauze werden de prijzen uitgereikt aan de leerlingen die hun werkboekje het best hadden verzorgd. Aan de hand van deze cijfers toon de de heer Provoost aan. dat regelmatig inzage van de werk boekjes door de leden van de plaatselijke commissie stimule rend werkt. In 1953 waren de gemiddelde cijfers voor tim meren en metselen 6,5 en 6,3. In 1958 waren deze met één punt gestegen, n.l. 7,8 en 7,2. De leerlingen W. Helmendach uit Terneuzen (metselen 1957), De Pauw uit Sas van Gent (metselen 1958) en A. de Waal (timmeren 1958) hadden het hoogst aantal punten behaald en kregen daarvoor de geluk wensen in ontvangst te nemen en een waardebon van 10, waarvoor vakliteratuur of ge reedschap kan worden aange schaft. De voorzitter van de plaatse lijke commissie Oostburg kon aan de leerling T. Corijn uit Oostburg een zelfde prils uitrei ken als zijnde de beste leerMnir. De heer Simons, de voorzitter van de plaatselijke commissie, sloot deze zeer geslaagde avond. Geslaagd. Te Breda slaagde onze stadge noot, de heer J. van Driel voor het examen hulpmonteur-sterk stroom. AXEL Geslipt. Gistermiddag te 3 uur slipte de auto, bestuurd door de heer A. D., wonende te Terneuzen, toen hij komende uit de richting Axel door de bocht van de pro vinciale weg op de wijk Zoutespui reed, tengevolge waarvan de auto tegen een boom terecht kwam. Door de schok werd de bestuurder D. uit de wagen ge slingerd en ernstig gewond. Nadat dokter Boor eerste hulp had verleend, werd de heer D., die (Advertentie) Vele goede en veilige rijders verzekeren hun auto alleen togen het W.A. risico, event, met brand. Dit houdt ech ter in, dat bij eventuele schades U zelf voor Uw rechten op moet komen Speciaal de invordering van Uw schade claim na de veroordeling van tegenpartij vergt dan veel moeite en kosten. Wij wijzen bijv. op de door U geleden bedrijfsschade (het huren van een andere auto etc.) Wij kunnen U thans tegen normale tarieven w.a. ver zekeren, waarbij rechtskundige bijstand en alle verdere kosten (arbiters, deurwaarderskosten enz.) tot een max. van 10.000,door de W.A. verzekering mij. vergoed worden. Dus met Uw W.A. automobielverzekering gratis een rechtsbijstandverzekering. SCHELDEKADE 64 - TERNEUZEN - TELEFOON 3088. vermoedelijk een schedelbasis- fractuur heeft opgelopen, naar het Julianaziekenhuis te Ter neuzen vervoerd. Vergadering Bond van Plattelandsvrouwen. De afd. Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen hield deze week een druk bezochte vergadering in de „Stadsher berg", onder leiding van haar oresidente mevr. C. Dekker— Becu. Zij opende de vergadering en gaf na enkele mededelingen het woord aan de heer Bouwmees ter, vertegenwoordiger van de N.V. Spanjaard-fabrieken te Borne, welke in samenwerking met de firma VisserKoole voorlichting zou geven op het gebied van textiel. Hij vertelde op zeer interes sante wijze dat er in grootmoe ders tijd maar twee grondstof fen waren voor huishoudelijk textiel, n.l. linnen en wol, en dat er op het ogenblik wel hon derd verschalende kunstveze's op de markt worden gebracht. Een hele toer voor de tegen woordige huisvróuw d«ar het goede uit te halen. De heer Bouwmeester gaf dan ook de raadkoop huishoud-textiel me»- garantielabei. Na de pauze werden projec tieplaatjes getoond, voorstellen de het produktieproces van tex tiel. Hierna volgde een gezellige verloting welke door de dames zeer op prijs werd gesteld. Mevr. DekkerBecu dankte de heer Bouwmeester voor de leerzame voorlichting en sloot hierna de bijeenkomst. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de rijks politie alhier zijn als gevonden aangegeven de volgendp voor werpen, die terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Grijs-bruine herenhoed, Ban- kertstr. 50; rode autoped, Wil- helminastr. 67; muntbiljet, Ju- lianastr. 41; spanningsmeter, Nieuwendijk 76; heren glacé grijs (rechter), Oosterstr. 29; rode portemonnaie met inhoud, Wilhelminastr. 25; fietsfompje (wit), Beatrixstr. 13; paar nvlon- kousen in verpakking, Magrette 36; bruin lederen damestas met inhoud, P. Paulusstr. 7; witte wollen sjaal, Pr. Hendrikstr. 61; schroevendraaier, Buitenweg 33; grijze broodzak, Pr. Hendrikstr. 71; rode boodschappentas, Wil helminastr. 25; 3 beitels, J. de Moorstr. 11; grijze wollen kin- derhandschoen, Wilhelminastr. 41; paar grijze dameshandschoe nen. J. de Moorstr. 53; zwarte rechter dameshandschoen, Nieu wendijk 57; witte gebreide sjaal, Weststr. 7damesring, Oosterstr. 36; muntbiljet, Pr. Hendrikstr. 64; duimstok, Singelweg 75; bankbiljet, Gem.huis Axel; paar dameshandschoenen. Postkan toor; dubbele rijwieltassen, Em- mastr. 38; rode damesportemon- naie met inhoud, Julianastr. 91; zilverbon, Irenestr. 15; zilverbon, Buthdijk 18; lederen handschoen, Stationstr. 4; zwart-geelkleurig hondje, Wilhelminastr. 25; paar Friese schaatsen. Irenestr. 32; grijze wollen kinderwant, Bea trixstr. 9; zilverbon, Kaaiwal 1; ringsleutel, P. Paulusstr. 24: vi trage gordijnen, Pr. Hendrikstr. 81; kinderportemonnaie (bruin), Bylocquestr. 20; rechter gymna stiekschoen. Beatrixstr. 29; paar zwarte damesschoenen, Kanaal- kqde 43; grijs geblokt jongens jasje, De Ruijterstr. 9; rode da- mesportemonnaie met inhoud, Margrietstr. 34; dubbele bruine rijwieltas. Kanaalkade 24; epn paar kinderwanten, Pr. Hendrik str. 71: enige muntbiljetten, Ju lianastr. 49; zwarte glacé hand schoen, Stationsstr. 48: twee zil verbons, Bankertstr. 50. Verder zijn aan het bureau van de Rijkspolitie alhier gede poneerd Pet, huissleutel. Lipssleutel no. 12, rode haarstrik, witte vin gerwanten. paar zwarte dames- handschoenen, lederen centuur, paar licht beige dameshand schoenen. lederen centuur, paar licht beige dameshandschoenen, paar kinderwantjes, zak met le deren, rode step met luchtban den. blauwe kinder trainings broek, bruine portemonnaie, dek sel van melkbus, kentekenplaat en mil. cape van vóór 1940. BOSCHKAPELLE Benoeming. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R. K.-meisjesschool te Terneu zen is benoemd mevr. L. van Leu- ven-Lambert alhier. OSSENISSE. Trottoirs. Als begin van de wegverbete- ring OssenisseZeedorp is men thans bezig met het leggen van troittoirs langs de Lageweg. Het werk wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf Hol uit Hulst. SLUISKIL. Kanaalplan. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van a.s. woensdag af een aanvang te maken met het verplaatsen van enkele woningen langs het kanaal, dit met het oog op de toekomstige werkzaamhe den voor de kanaalverbreding. De huizen zullen volgens een vernuftig Amerikaans systeem op „roek-rollen" worden ge plaatst en in hun geheel zo ver naar achteren worden getrans porteerd als nodig blijkt. De betreffende bewoners be hoeven de huizen niet te ontrui men. Alles kan praktisch op zijn plaats- blijven staan. Alleen wordt aangeraden de gemakkelijk om vallende voorwerpen, zoals vazen, petroleumstellen en verdere klei- TELEVISIE TEL. 2361 -K 1150 TERNEUZEN Prijs f 1375,— 4 standaard ne gebruiksvoorwerpen In de kas ten te plaatsen. Men verzuime vooral niet de vuren te doven! Dit voor alle zekerheid, daar in feite een trillingvrije verplaat sing wordt gegarandeerd. Met het oog op de veiligheid zal de kanaalzijde-West de gehele dag voor het verkeer zijn geslo ten, zodat dit langs de Oostkade zal worden geleid. Ook de Lelv- brug zal worden opengedraaid en ten gerieve van voetgangers, brommers en fietsen wordt de oude pont bij Café Krijger in ere hersteld. Hoewel het om een proefdag gaat, zullen de werkzaamheden bij welslagen zeker enige tijd in beslag nemen, waardoor een pracht gelegenheid wordt gescha pen voor vooruitstrevende eigena ren van horecabedrijven om aan beide aanlegsteigers van de pont een automatiek met bijv. frites, croquetten, worstjes en wat dies meer zij te exploiteren. VLISSINGEN. Scheepje gezonken? Gistermiddag meldde de gezag voerder van de kustvaarder „Ve nus" via zijn boordradio, dat in de monding van de Schelde een mast, waaraan een vlagje, boven water uitstak en in de omgeving wrakhout drijvende was. Aanvankelijk werd vermoed, dat het een wrak van een botter kon zijn, die uit de haven van Vlissin- gen was vertrokken, of van een jacht dat uit de haven van Ter neuzen was gevaren. Bij het door het Nederlandse Loodswezen ingestelde onder zoek bleek, dat de botter in de haven van Vlissingen was terug gekeerd, terwijl het jacht de ha- van van Breskens was binnenge lopen. Het Nederlandse Loodswezen is in de loop van vrijdagavond met de nasporingen begonnen, doch had om half twaalf nog niets kunnen ontdekken. De kustwacht bij Westkapelle. waar alle schepen, die via het Oostgat binnenkomen, moeten passeren en die de gehele kust en de monding van de Schelde kan overzien, heeft niets kunnen bemerken. Vermoed wordt dat het hier een Belgisch of Engels jacht betreft ZAAMSLAG Verkeersongeval. Gistermiddag te ongeveer half twee had op de wijk Reuzenhoek een verkeersongeval plaats. Een grote vrachtauto van de vervoer- onderneming N.V. Wijngaarden te Nijmegen reed op de weg van Reuzenhoek naar Zaamslagveer. Toen de bestuurder van de vrachtauto de rempedaal intrapte bleek de remleiding los te zijn ge raakt, waardoor de vrachtauto na een hek van een aldaar staan de woning te hebben vernield voor de gevel van de woning tot stilstand kwam. Geslaagde actie voor K.W.F. Donderdag werd onder leiding van dokter Elenbaas in het ge meentehuis een samenkomst be legd ter afsluiting van de actie tot ledenwerving enz. voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. De voorzitter bracht hartelijk dank aan de 25 collectrices en collectanten voor de ijver en toe wijding waarmee zij geholpen hebben deze actie te doen slagen. Nu de resultaten bekend zijn, kan ook inderdaad gezegd wor den dat de actie een succes is geworden. De heer Kusee gaf een over zicht van de behaalde resultaten waaruit bleek dat zich 290 per sonen als lid opgaven; 294 per sonen werden donateur terwijl nog 138 vrije giften werden ont*- vangen. In totaal werd ingeza meld een bedrag van ƒ1240.55. In principe verklaarden de collectrices en collectanten zich bereid de kwitanties bij de leden en donateurs te innen, waardoor Je kosten zo laag mogelijk kun nen worden gehouden. In het najaar zal een ledenvergadering worden belegd waarin een defi nitief bestuur zal worden geko zen. Onder het genot van een kop je thee, werd nog gezellig nage praat over de ervaringen bij het rondgaan. 51. „Maar zijn dat dan niet mijn krijgers, bui „Kom", snauwt de Noorman. Hij rukt Fergus bij de schouder, scheurt met zijn zwaard het tentzeil aan de achter zijde open en duwt de piratenhoofdman naar buiten Nauwelijks heeft Fergus zijn hielen ge licht of de voorhang wordt opengerukt en de Deense aanvoerder stormt met,Boli en Lars naar binnen. „Hijhij is weg" stoot Eric uit, terwijl hij verwil derd van de ene hoek in de andere kijkt... „Ik heb overal gezocht..." „Weg?", schreeuwt de Deen, „Weg?" „Dat kan niet, immers..." Achter Bolli en Lars drommen de Deense piraten strijdlustig bij een in de tentopening. De aanvoerder loert eensklaps wantrouwend langs Eric heen naar de gepende scheur in het tentleder „Wat is dat?", snauwt hij. „Hé, zeg, wat is dat?" „Dat, dat was er al, toen ik hier binnenkwam „Dan is hij ontsnapt, maar wie heeft hem daarbij geholpen?", gromt de aanvoerder. „Dan is een stelletje Ieren met hem van boord geglipt, toen het ze te gevaarlijk werd", stoot Eric verontwaardigd uit. „En wij heb ben voor niets gevochten „Kom mee naar buiten", snauwt de aanvoerder, nog niet helemaal overtuigd. Hij wil zich omdraaien als hij eensklaps met een trek van woede op de grond achter Eric kijkt. „En dat dan?", gilt hij buiten zichzelf van woede. Zonder te kijken weet Eric wat de ander bedoeltDe doorge sneden touwen van de gevangene... „Nu weet ik wie je bent", brult de Deen. „Spionnen van Fergus. Zogenaamd schipbreukelingen hè? 't Mocht wat... Je kon niet tegen de zee en je kon niet vechten, je kon helemaal niks, zogenaamd Maar ik heb best gezien, hoe jij met het zwaard tekeer kan gaan en hersens heb je ook meer dan mij lief is. Met je onnozel gezicht heb je precies weten te bereiken wat je wilde „'l Waren toch allemaal je eigen plannetjes", kan Eric niet nalaten met leedvermaak op te merken... „Grijpt ze. Grijpt ze bij Thor", gilt de Deense aanvoerder sidde rend van woede. „Ik heb nog een plannetje en dat is jou aan de ra te zien bungelen Wild stort de aanvoerder zich naar voren Nadat do voorzitter de burge meester dank had betuigd voor het beschikbaar stellen van de raadszaal en de collectanten zo wel als de ingezetenen, die op zo'n voortreffelijke wijze blijk hebben gegeven het Koningin Wilhelmi nafonds te willen steunen, werd deze samenkomst gesloten. Diploma's Veilig Verkeer uit gereikt. Op het gemeentehuis te Zaam- slag vond donderdagmiddag de uitreiking plaats van de diplo ma's, insignes en wimpels aan de leerlingen van de vier scholen, die aan het verkeersexamen had den deelgenomen. Aanwezig waren o.m. burge meester Tnmpe, de gemeentese cretaris, de rijkspolitie van Zaam- - slag, de groepscommandant Van de Sande uit Kloosterzande en natuurlijk de hoofden der scho len met hun leerlingen. De burgemeester sprak een welkomstwoord, waarbij hij zich richtte tot de jeugd. Hij wees op de vele verkeersongelukken en op het grote belang van het vei- keersonderwijs, dat nu een ver plicht leervak op de lagere scho ten is geworden. Spreker noemde 1959 een recordjaar wat do deel neming betreft. Niet minder dan 103 kinderen namen aan het examen dee), die allen geslaagd zijn. De burgemeester reikte de ploma's uit met een gelukwens voor elke leerling afzonderlijk. De insignes werden door de schoolhooiden opgespeld. De school te Reuzennoek kwam in het bezit van de wisselbeker, die door de burgemeester met een warme felicitatie werd overhan digd. Adjudant Van de Sande wenste vervolgens de kinderen geluk met de bereikte resultaten. Hij sprak de hoop uit, dat ze de ver keersregels, die ze nu zo goed geleerd hebben, in de praktijk zullen toepassen. Hij dankte de leerkrachten en de politie te Zaam slag voor de nuttige lessen die ze gegeven hebben. De heer C. Overbeeke, hoofd der Chr. school te Reuzenhoek, dankte het gemeentebestuur en de politie voor de vele medewer king. Ook hij wees op het grote belang der verkeersvoorsenrif- ten, cue er niet alleen zijn voor het examen, maar om in het prak tische leven te worden toegepast. Hier volgen de namen der leer lingen, die een diploma, insigne of wimpel verwierven: School Reuzenhoek: diploma voor Cornelia Bareman, Corrie van de Ree, Antoon Verschelling, Frans Stouthamer, Frans Roosé, Wim van de Ree, Anneke Dieleman, Leuntje v. d. Hage en J."L."V: Ree; insigne voor Jaap de Koeper, Atty v. d. Ree, Jaantje de Koefjer, Nellie Heynsdijk, Marie Nijssen, Gelein Zegers en Adrie Scheele. School Polderstraat: diploma voor: Krijn de Kraker, Lidie Ver brugge, Riet Dekker, Jan v. d. Vre de, Eeico Becht, Daniel Hamelink, Jaap den Beer, Heieen Hamelink, Jannie Hamelink, Ineke van Cad- sand, Sarie de Vos, Jannie Willem- sen, Leuntje Florussen, Pieternella J. Kaan, Corrie de Fejjter, Willie Nouse en C. Jongepier; insigne voor: Tannie Slotema, Kees van Cadsand, Jannie Willemsen, Jacob Maris, Henk Dieleman, Jan Florus sen, Hans Nouse, Marinus Verhelst, Leintje de Zeeuw, Marina de Fejj- ter, Piet de Meijer, Piet de Putter, Beppie dé Pooter, Annie de Vos, Wim van Driel, Lies Lensen, Jan nie Cornelissen, Nellie Verpoorte, Marien Dekker, Willie de Bruijne, Saartje Nijssen, Jannie Bakker, Betsie de Vos, Joke Jansen en J- Kaijser; wimpel voor: John van Al ten, Dinie de Putter en Adrie Ver- helst. School Riemensstraat: diploma voor: Jacobus F. Haak, Adriaan den Hamer, Maria Mechielsen, Geertruida Cornelissen, Katharina A. Dierings, Benjamina v. d. Ree, Truus Boeije, Annie J. C. Lokerse, Jacoba Herrebout, Corrie Hame link, Pieter A. Herrebout, Adriana C. Philipse, Maria J. de Feijter, Jannie Hamelink, Betsie Hame link, Jacobus de Blaeij, Krijn F. Haak, Sara M. Wisse en Geertrui- da den Hamer; insigne voor: Jan F. Hamelink, Janna de Feüter, Le- vina K. van Arenthals, Kees Du- rink, Levinus C. van Doeseiaar, Janna A. v. d. Ree, Jan C. Haak, Abraham P. Wisse, Catharina A. Riemens, Gertrudes Dees, Jan Oele, Neeltje C. Koopman, Attie Faas, Anthonie Boeije, Corrie Maas, Rina Jansen en Janna de Putter. Openbare school: diploma voor: Philip Kniiff en Ineke Florussen; insigne voor: Kor Risseeuw, Bram Moens, Chris de Graaf en Beppie Overdulve. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J- v. d. Griek, Tel. 2020. Van maandagmorgen 8 uur tot dinsdagmorgen 8 uur wordt de praktijk waargenomen door dok ter A. C. S. van Breda Vriesman, Tel. 2003. Apotheek Hamann is zondag en maandag geopend. Van zaterdagavond 8 uur tot maandagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts T. van Roon (Tel. Sals v. Gent 588). e KENNIS VAN ZA GOEDI EEN GOEDE VOEL voedingsstoffen bevatt bouwd uit de grondstc ten van het lichaam ku Ze zijn: eiwit, vet, k We zullen hier eens aan dat een mens zie groenten of vruchten een voedingsmiddel v twee andere verschilt eiwit, de aardappelen en de boter vet. Nagenoeg alle voet grotere of kleinere hoe vruchten de nodige 1 lijke waarde van een gehalte van vocdingstc liet eiwit Laten wo ons eerst een palen tot de eiwitstoffen, worden zowel in de dierli.il in de plantaardige levensrr len aangetroffen; zij behor de belangrijke bouwstoffei de lichaamsweefsels. Zij ontlenen hun naam a bekende kippe-ei en makei kenbaar door hun stollinj mogen. Wanneer wij 100 rauwe kippe-eieren (wat eenkomt met gemiddeld stuks) indampen tot het x gehalte tot nul gereducee dan blijft er ongeveer 13 voedingseiwit over. De behoefte van het lie aan eiwit hangt voor eer samen met de bouw va: lichaam en de levensomst: heden van de mens. Veie f; gen stellen de behoefte va volwassen mens op 80 tc gram eiwit per dag, een ho heid welke overeenkomt m eiwitgehalte van ongevei eieren of 2'2 liter volle ir Het eiwitgehalte van aarc len bedraagt 2%, van mei: wit brood 7 rijst 8 brood 9 eieren 13 ge: haring 19 mager kali 20%, mager varkensvlees mager rundvlees 21 p; vlees 23 bruine bonen magere kaas 35 en sto 79%. Vet en koolhydraten Volledigheidshalve moeti hieraan toevoegen, dat de g delde behoefte van de mer vet ongeveer 56 gram pe bedraagt; dit komt ovoroe 67 gram boter, of 79 gr sp 5614 gr reuzel, of 187 gr kaas, of 1.7 liter melk. De gemiddelde dagelijks hoefte aan koolhydraten gesteld op 500 gr, welke ho held wordt verkregen doe gr tarwemeel, 625 gr rijst, riet- of bietsuiker en 10,! melk. Het vetgehalte van mell nen we stellen op ongevee kalfsvlees op 8%, eieren paling op 26 zoetei kaas op 28 vet varkei TIPS 9 Is het nikkel van »n door de sneeuw beroe smeer de roestplekke dikke olie. Laat dit e< of drie zitten en wri; daarna met een door van salmiak vochtig g< te doek goed uit. Men kan melk- of n reinigen met warme a fijn zout. Men kan c doen met sterk sodav, 9 '-ast van kopergroei plekken boven een s] vlam verwarmen en goed alwrjjven. Uw flesje bier niet dronken? II kunt het enige tijd bewaren als flesje op de kop zet. Hi zuur blijft dan behoud 9 Moei u iets schoonmak benzine, dan kunt u h staan van „vlekkenr verminderen door dit te doen in de zon. 0 Hebt 11 een getegelde v wilt u de tegeltjes wee schoon hebben, gebru water waarin een beetj zuur is gedaan. I'lin gemalen eierdopp men zeer goed gebru il meststof voor potplant 9 Moet 11 wasgoed enige waren, verpak het blauw pakpapier. Het dan niet geel. (Nadruk verboden).

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2