Opstand in Tibet bedwongen (goodwill GOEDkope RADIO-de BUCK j ünlormati&week vanHof f Ontstemming in Algerië over De Gaulle's persconferentie Met Pasen een nieuw geluid in Uw huiskamer! Leuvense vergiftigingszaak Amerika hervat betrekkingen met Bulgarije Prof. Beel op verkenning. Staten-Generaal en voorzitterschap. HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Het Deltaplan en de oester- en mosselcultuur Frankering by abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 28 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4638 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Volgens betrouwbaar geachte berichten, die vrijdagavond te Kalimpong, in Noord-Gost-India, zijn ontvangen, hebben de eom- munistiseh-Chinese autoriteiten in Tibet een opstand, waarbij de opstandelingen poogden de hoofdstad Lhasa in handen te krijgen, volledig onderdrukt. In Lhasa is een nachtelijk uit gangsverbod ingesteld. De stad wordt thans door een militaire commissie bestuurd. De Dalai Lama, de geestelijke en wereldlijke leider van Tibet, is met twintig medewerkers, onder wie zes ministers, uit Lhasa ont snapt. Hun verblijf wordt geheim gehouden. De Chinezen hebben doen om roepen dat de Dalai Lama niets van hen heeft te vrezen. Zijn verblinde raadgevers" zullen echter streng worden gestraft, al dus de Chinese bekendmaking, Gemeld werd, dat twee leden van het kabinet van de Dalai La ma naar de communistische Chi nezen zijn overgelopen. Zij deden vrijdagavond via de radio een be roep op de Tibetanen, om met het Chinese bestuur samen te wer ken. Volgens een voorzichtige schat ting zijn meer dan tweeduizend Tibetanen om het leven gekomen in de drie dagen, die de opstand heeft geduurd. Volgens de hiervoor genoemde, in Kalimpong ontvangen berich ten, zijn de communistisch-Chine- se troepen in Lhasa donderdag j.l. twaalf uur bezig geweest met het verbranden van lijken langs de oevers van de rivier de Lhasa. De correspondent te Gangtok van het Indische blad „States man" meldt van een donderdag aldaar uit Jatoeng aangekomen Tibetaanse handelaar te hebben vernomen dat verscheidene hon derden leden der in opstand ge komen TibetaanseKhamba- stammen bij de gevechten te Lhasa om het leven zijn geko men. Deze handelaar bevestigde voorts de berichten volgens wel ke de opstandelingen erin ge slaagd waren de Dalai Lama uit Lhasa te laten ontsnappen. De geestelijke en wereldlijke leider der Tibetanen zou zich thans veilig en wel onder de rebellen bevinden. Volgens de Indische journa list zou dit feit tot een geleide lijk afnemen van de revolutio naire geweld kunnen leiden. Eeh karavaan van met goede ren beladen muilezels is donder dag uit Jatoeng aangekomen, ter wijl een andere uit India naar Tibet is vertrokken. Dit duidt erop, dat de toestand in Tibet weer normaal begint te worden. NATIONALISTISCH CHINA EN TIBET De nationalistisch-Chinese re gering heeft besloten meer hulp ie zenden naar anti-communisti sche elementen in Tibet om hen op deze manier te helpen bij hun strijd tegen de communistisch- Chinese strijdkrachten, aldus is van welingelichte zijde te Taipeh vernomen. De nationalistische minister- De Ver. Staten hebben zich liereid verklaard de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije te hervatten. Zij werden begin 1950 afgebroken, nadat de Bulgaarse overheid de Amerikaanse gezant in Sofia, Donald Heath, had la ten terugroepen op beschuldi ging van contact met Bulgaarse spionnen. Bij besprekingen tussen de beide landen zijn de belemmerin gen voor de vriendschap wegge nomen, zo deelt het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken mee. Amerika heeft indertijd de Bulgaarse beschuldiging onge grond genoemd en verklaard, dat Bulgarije het de Amerikaanse legatie onmogelijk maakte haar functie uit te oefenen. Een woordvoerder van het State Department heeft meege deeld, dat de onderhandelingen over een hervatting van de be trekkingen op Bulgaars verzoek zijn gevoerd. De Bulgaren hebben laten we ten, aldus de woordvoerder, dat de beschuldiging tegen Heath is komen te vervallen door een uit spraak van een Bulgaarse recht bank op 6 november 1956, waar bij de vonnissen tegen de „spion nen en verraders" met wie Heath in verbinding zou hebben ge staan, werden vernietigd. De voornaamste hinderpaal voor een hervatting van de betrekkin gen was daarmee verdwenen. Verder waren er nog, aldus de woordvoerder van het State De partment, de beperkingen die de legatie in Sofia werden opgelegd. Ook de Bulgaren hadden ge klaagd over de behandeling van hun legatie in Washington. Amerika zal binnenkort een tijdelijke zaakgelastigde naar So fia zenden. In antwoord op een vraag zei de woordvoerder, dat het akkoord zeker inhoudt, dat de Bulgaarse radio zich zal ont houden van scheldpartijen tegen de Ver. Staten. De laatste tijd kwamen die aanvallen al minder vaak voor. De enige landen in Oost-Euro pa waarmee Amerika geen be trekkingen onderhoudt, zijn nu nog Oost-Duitsland en Albanië. president, Tsjen Tseng, zei dat de regering nauw contact onder houdt met anti-communistische organisaties, niet alleen in Tibet maar ook in Chinese provincies. Het parlement te Taipeh, de wetgevende joean, heeft besloten de regering te verzoeken militai ren naar Tibet te zenden om de Tibetaanse opstandelingen te hel pen, een bevoorradingscentrum in te richten en vluchtelingen kampen aan de Tibetaanse gren zen te doen oprichten. De hulp die de nationalistische regering aan de anti-communis ten op het vasteland zal zenden, zal wapens, munitie, communica tiemiddelen, medicijnen en mili tair personeel omvatten. In vevband met het Paasfeest zal ons blad op maandag muart niet verschijnen. Advertentie BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIM RUBBERBED Onder de blanke inwoners van Algerië werd donderdag openlijk uiting gegeven aan teleurstelling over hetgeen president De Gaulle op zijn persconferentie over Al gerië heeft gezegd. Woordvoerders van een aan tal Algerijnse organisaties na de gebeurtenissen van 13 mei '58 het verzet der Franse kolonis ten, dat de stoot gaf tot het aen de macht komen van generaal De Gaulle in het leven geroepen, hebben in verschillende mate van verstoordheid hun kritiek geuit. Het verst ging hierin de uiterst rechtse „beweging voor de instel ling van een corporatieve staat", die verklaarde dat de „uitslag van de in september j.l. gehouden volksstemming in geen enkel op zicht betekende, dat de kiezers hun vertrouwen aan De Gaulle als staatshoofd hadden geschon ken". De kiezers hebben slechts de wens der Algerijnen, om tot Frankrijk te blijven behoren, wil len onderschrijven", aldus deze organisatie. Slechts de aanhangers in Alge rië van de Gaullistisch gezinde „unie voor de nieuwe republiek" hebben zich ondubbelzinnig ach ter De Gaulle's uitspraken over Algerië geschaard. fllUlllllHllllllliUID! (Advertentie) ll!lllll!!!l!i!]l!lll!llllllll!llllllllll!llllllll!l!llll!l!II]!lllilllllllll!l!ll!llllll]|||||lllll!llllillllllll!llll!lll[l NU nog enkele zeer radiotoestellen, o.a. van van 398,— radiogrammofoon van nu nu 'nu grammofoonversterker van nu ƒ698,- 525,— 348,— 358,— 322,— 498,- 398,— tóch voordeligerg noordstraat 84-86 - tel. 3573 - terneuzen ililflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllülllllllllüllllülllllllllillllllüllillllllllüllllllllllllillllüi^miljlllüllllllllllllllllllllllllljlllllllllllllllll.iliji;; De Leuvense politie onder zoekt of Jean Debecker, een in woner van Haecht, nabij Leu ven, die tien dagen geleden overleed, door zijn vrouw werd vergiftigd. Mevrouw Debecker is dinsdag j.l. gearresteerd, on der verdenking haar man om het leven te hebben gebracht. Zij is nog niet officieel in staat van beschuldiging gesteld. Een merkwaardige omstan digheid in deze zaak is, dat de (eventuele) moord mogelijk is gepleegd door het slachtoffer radio-actief te besmetten. De politie, die huiszoeking had gedaan in het huis van ae trambestuurder Josef Claes;, omdat zij het mogelijk achtte er rattenkruit te zullen aan treffen, vond daar, als donder dag j.l. gemeld, een buisje, waarvan men geloofde dat het radium bevatte. Professor Armand Castille van de Leuvense universiteit, twee politiemannen en een klerk, die het buisje in handen hadoen gehad werden nog de zelfde dag naar een Leuvens ziekenhuis overgebracnt, om al daar te worden onderzocht. Het bleek, dat de betrokkenen in derdaad radio-actief waren be smet, doch niet in gevaarlijke mate, zodat zij allen weer huis waarts konden keren. Vrijdag toog de politie, deze maal gewapend met geiger-tel- lers en voorzien van bescher mende kleding, opnieuw naar de woning van Claes. En daar bleek, dat zij haar voorzorgs maatregelen niet voor niets had getroffen, daar de tweede huiszoeking verscheidene met thallium een gevaarlijke, ra dio-actieve stof gevulde buis jes opleverde. Claes kon niet verklaren hoe hij in het bezit van de buisjes was gekomen. Hijzelf was ook in lichte graad radio-actief besmet, zon der dat dit verder nadelige ge volgen voor zijn gezondheid had gehad. De zoon van de overleden Jean Debecker heeft bekend bij een apotheek in Haecht drie maal rat- tenkruid te hebben gekocht. De aankopen werden in januari en februari j.l. gedaan. Hem was ge zegd, dat hij niets over deze aan kopen aan anderen moest mede delen. ZUID-SLAVIE WIL DEELNEMEN AAN BESPREKINGEN OVER DUITSLAND Een woordvoerder van de Zuidslavishe regering heeft vrijdag verklaard dat zijn rege ring aan de Sowjet-Unie en de Westerse mogendheden heeft laten weten, dat zij deel wenst te nemen aan besprekingen over de Duitse kwestie en de Europese veiligheid. Het zou nuttig en rechtvaar dig zijn indien Zuid-Slavië aan de oplossing van de Duitse kwestie zou meewerken, daar zij een van de actiefste landen in de strijd tegen Hitler-Duits- land is geweest, aldus de woord voerder. NOORD-RHODESIA. Sir Arthur Benson, gouver neur van Noord-Rhodesia, heeft meegedeeld dat de vier Europeanen en twee Afrika nen, wie ministerposten in de uitvoerende raad waren aan geboden, dit aanbod hebben aanvaard. De ministers zullen gezamenlijk voor de regerings- politiek verantwoordelijk zijn. Onder de inwoners van Alge rië, die invoeging van dit gebied bij het Franse rijk wensen, heer sen sinds lang gevoelens van on behagen over De Gaulle's Alge rijnse politiek. Dit onbehagen spruit vooral voort uit de vrees, dat het niet gebruiken door de president van de keuze „Algerië is Frans" speelruimte laat voor het ontstaan van bewegingen, die een onafhankelijk Algerië willen. De „volksbeweging van de 13e mei" heeft in een te Algiers uit gegeven verklaring gezegd: „Er bestaat geen nieuw Algerië. Er is slechts een Franse provincie, waar de verontruste Fransen lie ver nieuws zouden vernemen over de wijze, waarop zij zullen worden beschermd, dan over de algemene verkiezingen". En een woordvoerder der chris tendemocraten verklaarde: „Wij zijn sceptisch gestemd over de politieke toekomst van Algerië, daar generaal De Gaulle over de Mohammedaanse Fran sen als „Algerinen" spreekt. Tenslotte heeft Pierre Lagail- larde, een voormalig studenten leider en thans Frans volksver tegenwoordiger, die actief deel heeft genomen aan de opstandige beweging van 13 mei 1958, don derdagavond tegenover verslag gevers verklaard: „De regering stuurt met betrekking tot Alge rië een slechte koers, waarbij in het geheel geen rekening wordt gehouden met de voor dit gebied geldende geschiedkundige, poli tieke en menselijke werkelijk heid". Een nieuwe oppositiepartij. Bacon en bloemen. Loonronde of niet. Mensen met visie. Prof. Beel, daarvoor aangezocht door H.M. de Koningin, is meer dan een week lang op het informatiepad ge weest. Beter gezegd: de heer Beel is zelf blijven zitten, maar heeft, na ad vies te hebben ingewonnen van ver schillende vooraanstaande personen, de fractieleiders der vijf in aanmer king komende partijen het pad laten betreden naar zijn werkverblijf. Bekend is, dat zowel de informa teur als de fractieleider van de K.V.P. prof. Romme aanvankelijk het meest geporteerd waren voor een nieuw kabinet op brede basis. Maar de P.v.d.A. voelt er kennelijk meer voor, in de komende parlementaire periode in de oppositie te gaan. Drs. Th. van Tijn, vice-voorzitter van het sociaal-democratisch centrum van leden van de P.v.d.A., verklaar de zelfs op het jaarlijks congres van dit centrum: „Indien de P.v.d.A. niet in de oppositie gaat, is de zaak voor de socialisten verloren". Maar met deze links-socialistische woordvoerder zullen ook weer lang niet alle P.v.d.A.- ers het eens zijn geweest. WISSELVALLIG WEER. Een rug van hoge luchtdruk welke over ons land naar het oosten trok ging vergezeld van iiinke opklaringen, zodat Goede Vrijdag zonnig inzette. Vanuit het westen echter na derde een front van een lage drukgebied dat ten zuiden van IJsland ligt. Het opdringen van dit front ging niet snel, zodat het bijbehorende regengebied pas in de middag het zuidwesten van Nederland bereikte, en zich van toen af geleidelijk verder in de richting van de oostgrens uit breidde achter het koulront, Achter dit koufront, dat bij het regengebied behoort, staat een zuidwestelijke stroming, waar mee iets koudere lucht ons land binnenstroomt. Hier in komen naast opklaringen, ook stapel wolken voor waarvan enkel het buienstadium kunnen bereiken. Op grotere schaal bezien is de luchtdrukverdeling boven de At lantische Oceaan en het vaste land kenmerkend voor een weste lijk tot zuidwestelijke circulatie. Gezien het bij deze cirmulatie be horende weerbeeld lijkt het waar schijnlijk dat storingen, welke zich in de westelijke stroming zullen ontwikkeien, op hun oost- waartse tocht gedurende de Paas dagen ook Nederland zullen pas seren. Het is niet mogelijk te zeggen of de regen in ue nacht of wel tijdens de dag zal vallen. Daar de wind uit de westhoek zal waaien, zal de temperatuur in het algemeen niet hoog zijn. medegedeeld door het K. N. M .1. te De Bilt, geldig van zaterdag morgen tot zaterdagavond. WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Iets la gere middagtemperaturen dan gisteren. ZON MAAN op onder op onder maart. 28 6.27 19.05 8.30 29 6.24 19.07 0.05 9.17 30 6.22 19.08 1.11 10.10 31 6.20 19.10 2.08 11.10 Voorzitter Kortenhorst Wel heeft de P.v.d.A. samen werking in de regering met de K.V.P. praktisch onmogelijk ge maakt door de brief, welke frac tievoorzitter Burger aan de lei ders van de andere fracties heeft gezonden. In deze brief werd dr. Kortenhorst beschuldigd, de on partijdigheid van het voorzitter schap van de Tweede Kamer niet te hebben gehandhaafd, zowel tijdens de crisis in december als in zijn afscheidsspeech bij het uiteengaan van de Tweede Ka mer, toen de heer Kortenhorst namelijk zijn mening gaf over de Kamerontbinding. De P.v.d.A. zou daarom niet stemmen voor een nieuwe ambtstermijn van dr. Kortenhorst als voorzitter van de Kamer. Intussen heeft dit niet verhin derd, dat dr. Kortenhorst toch met grote meerderheid van stem men. zij het ook met die van de P.v.d.A. tegen, werd gekozen. Wel heeft mr. Burgers brief be werkt, dat als vice-voorzitter nu niet de heer Bommer van de P.v.d.A. werd verkoren, zoals aanvankelijk algemeen werd verwacht, maar drs. Korthals van de V.V.D. En als derde voor zitter kwam de anti-revolutionair mr. Roosjen uit de bus. Gesloten en weer geopend Namens H.M. de Koningin heeft de minister van Binnen landse Zaken mr. Struyeken de zittingsperiode van de Staten- Generaal voor gesloten ver klaard. Reeds de volgende dag had opnieuw een verenigde zit ting van Eerste en (nieuwe) Tweede Kamer plaats. De voor zitter, mr. J. A. Jonkman, deed voorlezing van het K. B., waar bij hij weer tot voorzitter van de Eerste Kamer werd benoemd. En minister Struyeken besloot zijn korte openingsrede met de woor den: „In naam der Koningin ver klaar ik de buitengewone zitting van de Staten-Generaal geocend". Prof. Beel zette zijn informa tie-werkzaamheden voort. Op maandagmorgen ontving hij mr. Burger (P.v.d.A.), voor de mid dag stond een gezamenlijke con ferentie op stapel met de heren Romme (K.V.P.), Bruins Slot (A.R.) en Tilanus (C.H.U.), ter wijl de dinsdagmorgen voor de heer Oud (V.V.D.) was gereser veerd. Algemeen werd hier een aanwijzing in gezien, dat de drie confessionele partijen het in hoofdzaak over het te voeren be leid wel eens waren, terwijl een herstel van de „brede basis" steeds meer onwaarschijnlijk werd geacht. Op een parlemen tair kabinet leek weinig kans te bestaan: een extra parlementair of program-kabinet lag het meest voor de hand. Buitenlandse zaken In de Eerste Kamer is de be groting van Buitenlandse Zaken behandeld. Van verschillende kanten werd geprotesteerd tegen de nu reeds twee jaar slepend gehouden onderhandelingen tus sen Nederland en Duitsland over de schadevergoeding aan de Ne derlandse nazi-slachtoffers. Mi nister Luns toonde zich hierover ook teleurgesteld en deelde mee, pas in de allerlaatste dagen aan wijzingen te hebben gekregen, die een wijziging ten goede sche nen te beloven. Het klonk alle maal nog wel erg vaag! Over de beperking der lan dingsrechten van de K.L.M. in Singapore liet de minister zich uit in vrij scherpe bewoordingen. ZONDAG 29 MAART v.m. n.m. Breskens 4.55 5.24 .Terneuzen 5.30 5.59 Hansweert 6.10 6.39 Walsoorden 6.20 6.49 MAANDAG 30 MAART v.m. n.m. Breskens 5.40 6.11 Terneuzen 6.15 6.46 Hansweert 6.55 7.26 Walsoorden 7.05 7.36 „Het typeert, in welk opzicht een groot land klein kan zijn", aldus de heer Luns. Engeland zit ons trouwens ook op ander gebied steeds meer dwars. Aan onze bloemenexport is een grote slag toegebracht door het Britse besluit, het in voerrecht op anjers, rozen en anemonen met de helft te verho gen. De Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen heeft on middellijk fel geprotesteerd bij het Britse ministerie van Handel, maar intussen zit Aalsmeer in zak en as. De secretaris van De Nederlandse Bloemisterij drukte zich ter persconferentie als volgt uit: ,Na de K.L.M. hebben nu de Nederlandse kwekers hun Singa pore gevonden." En dan zwijgen we nog maar over het feit, dat de Engelse ba- conmarkt is ingestort, zoals de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees meedeelde. Voor onze varkensmarkt een flinke strop. V akverenigings-verschillen Het financiëel-economische be leid vormt misschien wel het be langrijkste punt bij de vorming Van een nieuw kabinet. En de vakverenigingen spreken daarbij graag hun woordje mee. De voorzitter van de Katholieke Ar beiders Beweging heeft reeds meegedeeld, dat de K.A.B. onder de gegeven omstandigheden niets voelt voor een algemene loon ronde. Wel staat de K.A.B. een vrijere loonpolitiek voor. De voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond heeft op een studie conferentie van het C.N.V. ge zegd, dat de vakbeweging niet mag meewerken aan inflatie en dat zij dit wel zou doen, wanneer zij een algemene loonronde pro pageerde. Ook het C.N.V. is voor een vrijere loonvorming en een verhoging van de lonen in die bedrijven, waar dat economisch mogelijk is. Het Ned. Verbond van Vak verenigingen daarentegen wenst wél een algemene loonronde. De nieuwe regering ziet zich dus ten deze al direct geplaatst voor grote moeilijkheden. Philips favoriet Dr. Paul Rijkens, oud-voorzit ter van de raad van bestuur van de Unilever N.V., heeft in een rede over de toekomst van de Nederlandse handel o.m. het vol gende gezegd: „De toekomst van de Nederlandse handel hangt ge heel af van de mogelijkheden, die wij zelf grotendeels moeten scheppen om onze produkten in het buitenland te verkopen. Daarvoor is een goed ontwikkeld en behoorlijk gevarieerde indu strie hier te lande nodig, doch evenzeer is het noodzakelijk om de beschikking te hebben over mensen met visie, die deze ex port kunnen creëren en bevor deren". Over zulke mensen beschikt Nederland gelukkig, zoals o.m. kan blijken uit het jaarverslag over 1958 van Philips. De netto winst steeg van 187 tot 244 mil joen gulden, d.w.z. met ongeveer 30 procent. 52 van de winst werd aan belasting betaald. De toekomst wordt met vertrouwen tegemoet gezien. „Immers Phi lips zal deel kunnen hebben in de voortgaande opmars van de elektronica in de gehele wereld." „Wij verwachten, dat de omzet in 1959 een procentuele stijging te zien zal geven overeenkom stig die van 1958 (13%)." Het gaat goed in Eindhoven en in al die plaatsen over de hele wereld, waar Philips zijn vestigingen heeft. Zeer verblijdend was tenslotte in de afgelopen week ook het be richt van de vrijlating in Indo nesië van de tot levenslang ver oordeelde Nederlander C. J. G. Schmidt en van zijn aankomst in het vaderland. (Nadruk verboden.)' d vertentie) Cela-Bever Velpon - Catatac plasticverf Gupa kneedbaar hout - Snelfix snellijm Cetaflex koudlijm - Nedo-Mex Buitenbijts etc Het bepalen van de schade. De uitvoering van de Delta werken, met name de aanleg van de dammen in de Zandkreek en de Grevelingen, is reeds thans van nadelige invloed op de oes ter- en mosselcultuur in de Zeeuwse wateren. Het bepalen van de schade is echter niet een voudig vanwege de ingewikkel de bedrijfstechnische en bedrijfs economische structuur van die cultures. Daarom is het van groot belang, dat men beschikt over een methode voor de bere kening van de reeds toegebrach te en nog toe te brengen schade. Dit is het onderwerp van een rapport, uitgebracht door een commissie, welke werd inge steld door het provinciaal be stuur van Zeeland om de pro blemen te bestuderen, welke voor de schaal- en schelpdieren cultuur uit het Deltaplan voort vloeien. In deze commissie, wel ke onder leiding staat van het lid van Gedeputeerde Staten de heer M. j. van Poelje, hebben deskundigen zowel van over- heidszijde als uit het bedrijfs leven zitting. Het rapport bevat een uitge werkte methode voor de bereke ning van de schade aan de oes ter- en mosselcuituur. Met be hulp van deze methode, welke is gebaseerd op gemiddelde norm- cijfers, is het mogelijk ook in in dividuele gevallen tot een bena dering van de schade te komen. Wijken de individuele bedrijfs resultaten van deze normcijfers af, dan zal het betrokken bedrijf die afwijking met argumenten moeten staven. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben zich met het rap port verenigd en dit ter kennis gebracht onder meer van de mi nisters der betrokken departe menten, van de commissie ex artikel 8 der Deltawet („schade vergoedingscommissie") en van de leden der Staten-Generaal. NEDERLANDS SCHIP ALS REDDER IN DE NOOD Het Nederlandse schip „Straat Mozambique" (van de K.J.C.P.L.) is donderdag met een vissersboot op sleeptouw in de haven van Kaapstad aangekomen. Het Nederlandse schip was zes dagen geleden, op weg van Bue nos Aires naar Kaapstad, van zijn route afgeweken nadat het nood seinen van de vissersboot, de 316 ton metende „Frances Repetto" had opgevangen. De vissersboot dreef met mo torstoring rond op 400 mijl ten oosten van Tristan da Cunha. De „Frances Repetto" had een re cord vangst van 15.400 kisten kreeften aan boord. De Roemeense regering heeft de onder-minister van Vervoer, Gheorghe Safer ontslagen, zo meldt het officiële communisti sche blad „Scinteia". Safer was „ongeschikt" voor zijn functie, aldus het blad.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1