Binnenlands nieuws Nieuwe vindingen bij nieuwe schachten RADIO EN TELEVISIE BEURSOVERZICHT Goedkeuring teinporiseringsbeschikking vervroegde afschrijving RECHTSZAKEN Mijn Beatrix wordt geautomatiseerd In nabije toekomst mijnen zonder mijnwerkers? Vrijdag 27 maart 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Zoals bekend is, heeft de mi nister van Financiën a i. op 7 januari j.l. een nieuwe teinpo riseringsbeschikking met be trekking tot de vervroegde af schrijving afgekondigd. Een dergelijke beschikking behoort, op grond van de wijzigingen welke door de wet van 31 de cember 1958 zijn aangebracht in het besluit op de inkomsten belasting 1941, bij de wet goed gekeurd. In verband hiermede is een ontwerp van wet van die strekking bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal in gediend. Er wordt aan herinnerd dat bij de bedoelde beschikking de temporisering van de vervroeg de afschrijving werd verruimd, in dier voege dat slechts voor het eerste jaar een grens wordt gesteld aan het. vervroegd af to schrijven bedrag. Aangezien die grens is bepaald op 16 -/a procent van de aanschaffings- of voortbrengingskosten kan het maximum van de vervroeg de afschrijving in twee jaren worden bereikt. Besluit de on dernemer de vervroegde af schrijving in het eerste jaar achterwege te laten, dan kan hij derhalve in het tweede of in een later jaar de vervroegde afschrijving tot het maximum bedrag van een derde van de aanschaffings- of voortbren- ginskosten in toepassing bren gen. Voor enkele bedrijfsmiddelen blijft de vervroegde afschrij-, ving beperkt tot 10 °,o per jaar. Dit zijn: a. Gebouwde eigendommen, andere dan nieuwe fabrieks gebouwen b Personenautomobielen, wel ke niet uitsluitend worden gebruikt voor het beroeps vervoer over de weg; onder personenautomobielen wor den verstaan automobielen, welke zijn ingericht voor het vervoer van niet meer dan acht personen, de bestuur der daaronder niet begre pen; c. Kantoorinventarissen. Op vrachtauto's voor eigen vervoer is de verruiming van de temporisering wel van toe passing. Ten aanzien van nieu we fabrieksgebouwen geldt niet de eis dat de stichting moet leiden tot verhoging van de produktiecapaciteit om voor de verruiming van de faliciteit in aanmerking te komen. De beschikking is in werking getreden op 1 januari 1959. Uit. de gewijzigde tekst van het be sluit op de inkomstenbelasting 1941 vloeit voort dat de nieuwe temporiseringsregeling van toepassing is ten aanzien van bedrijfsmiddelen waarvoor n& BIGAiUJgl KRIJGT EEN JAAR De 38-jarige gehuwde Am- sterdatrt'rfier T. H. die twee we ken geleden voor de rechtbank te Amsterdam terecht heeft ge staan wegens bigamie, het in hulpeloze toestand achterlaten van zijn wettige echtgenote en het vervalsen van zijn pas poort, is donderdagmorgen ver oordeeld tot een gevangenis straf van 12 maanden met af trek van de ruim vier maanden voorarrest, die de man reeds heeft ondergaan. Van de straf zullen vier maanden voorwaar delijk worden opgelegd met een proeftijd van drie jaar. De veroordeling had alleen betrekking op de twee eerstge noemde feiten. Wat betreft de in de dagvaarding vermelde paspoortvervalsing, die H. had aangebracht om met zijn twee de 'Spaanse) vrouw te kunnen reizen, werd de officier van justitie niet onvankelijk ver klaard. In 1957 was H. uit Nederland naar Zuid-Amerlka gevlucht; hij heeft daar een reeks avon turen beleefd. Na maanden lange omzwervingen, waarbij hij o.m. met velen van een befaamde wapensmokkelaar tot een missionaris in contact kwam, ontmoette hij in Las Palmas een Spaanse vrouw met wie hij in eén zeilbootje naar Miami reisde en daar in •iet. huwelijk (rad. De officier v;in justitie had voor de drie 'en iaste gelegde feiten een ge vangenisstraf van een jaar en drie maanden geëist. anderhalf jaar voor oplichting woningzoekenden De rechtbank te Amsterdam heeft, de 54-jarige timmerman <J. H wegens oplichting van woningzoekenden conform de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voor arrest. De man had een Amsterdam- rf6t*"'svrouw voorgespiegeld dat hij wel voor een woning voor haar zoon kon zorgen. Was echter f 350,— sleutelgeld voor de makelaar nodig zo vertelde H. Met de grootste moeite waren de men sen erin geslaagd f 175,— bij elkaar te brengen. De rest zou dan moeten worden betaald als de zoon het huis had be trokken. Er bleek echter hele maal geen huis beschikbaar te zijn en de mensen hadden het geld nooit teruggezien. De timmerman heeft met. de ze praktijken totaal twaalf mensen opgelicht en daaraan minsten 2500,verdiend. De politie had H. gemakkelijk kun. nen vinden, want. hij had voor de geïnde bedragen steeds kwitanties met zijn juiste adres afgegeven, waarop hij vermeld de dat hij het geld slechts leen de en voor 1 december zou te rugbetalen. Nieuw sluitzegel voor verpakkingen van sigaren en cigarillos Bij Koninklijk besluit van 18 maart 1959 is, met ingang van 1 april 1959, voor verpakkingen van sigaren en cigarillos een nieuw tabakszegel ingesteld, hetwelk is uitgevoerd in de vorm van een sluitzegel. In februari 1958 werd een dergelijke sluitzegel reeds inge voerd voor verpakkingen van sigaretten en van rooktabak. Het. nieuwe zegel is ontwor pen op verzoek van de indu strie. In België en Luxemburg zijn overeenkomstige zegels in gevoerd. Het nieuwe tabakszegel zal het thans geldende niet geheel vervangen, voor bepaalde ver pakkingen zal het thans gel dende lintzegel gehandhaafd blijven. 31 december 1958 verplichtin gen ter verwerving of verbete ring zijn aangegaan dan v/el voortbrengingskosten zijn ge maakt. De bestrijding van kanker in de Ver. Staten Het Amerikaanse genootschap voor de bestrijding van kanker beeft woensdag rijn jaarverslag over 1958 gepubliceerd. Hierin wordt o.m. gezegd, dat elk jaar circa 450.000 Amerikanen aan getast worden door kanker, maar dat men, dank zij do mo derne behandelingsmethoden en middelen ter voorkoming van 't uitbreken van deze gevreesde ziekte, in staat anoet zijn om jaarlijks 225.000 kankerpatiën ten t" genezen. Onder dit laatste wordt ook verstaan localiscring van het proces. In hel jaarverslag wordt ver der opgemerkt dat leukemie bloedkanker steeds meer voor komt in de Verenigde Staten en wel speciaal bij Amerikanen die ouder dan 60 jaar zijn. ALBUMS N.V. Fa P. J. v. d. SANDE JONGETJE VERDRONKEN Donderdagmorgen is het twee jarig zoontje van de familie Beekman, wonend in een woon wagen aan de Zijldijk te Leider dorp, al spelende in een sloot gevallen en verdronken. WEER EEN „AETHERPIRAAT" GEGREPEN De recherche te Groningen heeft woensdagmiddag in sa menwerking met de radiocon troledienst opnieuw een „aet- herpiraat" betrapt. Het was een zestienjarige jongeman, cüe in een pand in de Nachte gaalstraat de zender, „Studio Winschoten", bediende. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. De zendinstallatie werd in beslag genomen. INZAMELING TE EIGEN BATE De tijdelijke te Ede verblijf houdende F. uit Apeldoorn is door de Edese recherche opge sloten, omdat hij verdacht wordt van oplichting. De man zou namelijk te eigen bate geld ingezameld hebben, doch hij vertelde dat het bestemd was voor de radio-actie „alles op een kaart". Verscheidene goed gelovige Edenaren wist hij tot het schenken van een gift te bewegen. Het totaal ingezamel de bedrag, zo vertelde hij de gevers, zou daarbij door zijn pa troon verdubbeld worden. Hoeveel hij precies heeft ge ïncasseerd kon nog niet na ge gaan worden De kans bestaat dat de man ook in andere plaat" sen heeft geopereerd. POLITIE WAARSCHUWT TEGEN OPLICHTER De hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam waarschuwt zakenlieden in het land tegen A, Swaalep, laatstelijk wonende de Rozenstraat 129 2 hoog te Amsterdam. Swaalep is sedert 12 februari j.l. voortvluchtig. Hij was ter zake oplichting ge- VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Alcor'* 30-3 Australië: m.s. „Johan van Olden- l»rnevelt" 30-3 m.s. „Gladstone Star" 4-4 Brazilië: s.s. „Alcor' 30-3 Canada s.s. „Groote Beer" 1-4 s.s. „Westerdam" 2-4 s.s. „American Archer" 4-4 Chili: via New York 2-4 Indonesië: m.s. „Langkuas" 2-4 Ned. Antillen: m.s. „Helicon" 30-3 Nieuw Zeeland: m.s. „Johan van Olden- barncvclt" 30-3 Suriname: m.s. „Marivia" 2-4 Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. „Randfontein" 30-3 m.s. „Stirling Castle" 4-4 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van poslpaket- ten geven de postkantoren. arresteerd, maar wist uit het Wilhelminagasthuis, waar hij was opgenomen, te ontsnappen. Gebleken is dat hij de laatste dagen bij verschillende winke liers, o.a. te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, goederen heeft gekocht, die hem werden medegegeven tegen een door hem afgegeven cheque op het girokantoor der gemeente Am sterdam. Hij bezigt een oud gi roboekje dat op zijn naarn en het genoemde adres staat,. De cheques zijn genummerd 153101 tot en met 153150. Voor deze cheques is geen dekking aan wezig. Zijn signalement is: 40 jaar oud, iang 1,71 meter, donker blond gegolfd achterovergekamd haar, bruine ogen, ovaal ge zicht, gezonde gelaatskleur, vastgegroeide oorlellen. Voor het doen van aangiften wordt men verzocht zich met de plaatselijke politie in verbin ding te stellen. Bij de Amster damse centrale recherche zijn zes gevallen van aankopen met deze ongedekte cheques bekend geworden, HONDERDJARIGEN IN NEDERLAND Het aantal personen van 100 jaar en ouder in Nederland neemt geleidelijk aan toe. Op 1 januari 1951 bedroeg het nog 36, op 1 januari 1959 was het reeds tot 58 gestegen. Dit blijkt uit de maart-aflevering van de maandstatistiek van de bevol king van het centraal bureau voor de statistiek, waarin een overzicht is opgenomen omtrent de personen van 100 jaar en ouder op 1 januari der jaren 1951-1959, onderscheiden naar geslacht, leeftijd, burgerlijke staat en woonprovincie. Onder de 58 inwoners van 100 jaar of ouder op 1 januari j.l. waren 22 mannen en 36 vrouwen. Het aantal 100-jari- gen bedroeg 27, van de overige 31 waren 11-101 jaar, 3-102 jaar, 5-103 jaar, 6-104 jaar, 2-105 jaar, 1-106 jaar, 2-107 jaar en 1-109 jaar. Uit de cijfers over 1959 en die der vorige jaren blijkt duidelijk dat het aandeel van de vrou wen in het aantal dezer hoog ste leeftijden dat van de man nen aanmerkelijk te boven gaat. Van de 58 honderdjarigen of ouder per 1 januari 1959 waren er 7 nooit gehuwd geweest en 51 weduwnaar of weduwe. De meeste hoogbejaarden wo nen in Zuid-Holland f 19), dan volgen Noord-Holland (11), Gelderland en Noordbrabant (elk 6), Overijssel (4), Gronin gen, Friesland en Utrecht (elk 3), Zeeland (2) en Drenthe (1). Het „project-Argus" In een officiéél rapport over het in september 1958 uitgevoer de „project-Argus", waarbij in het zuidelijk gedeelte van de At lantische Oceaan vanaf Ameri kaanse oorlogsschepen raket ten werden afgevuurd met kern ladingen die op grote hoogte tot ontploffing werden gebracht, wordt onder meer medegedeeld dat hierdoor een kunstmatig elektronengordijn in het leven werd geroepen, dat zich tot on geveer 6400 kilometer hoogte uitstrekte en dat sterker was dan de natuurlijke straling ter plaatse. In het rapport wordt niets ge zegd over de militaire resulta ten der lanceringen, daar deze als strikt geheim worden be schouwd. (van onze verslaggever) BRUNSSUM (P P) - Oorverdovend is het gedreun van de ijzeren kolenv/agsntjes over de rails boven onze hoofden. Achter elkaar spuien de liften hun zware last uit, die ze in enkele minuten op haalden uit de diepte. Vier liften naast elkaar, vier etages per lift Het kling-kling van het belsignaal klinkt helder uit boven het ge rommel van de rollende steenkool op de ijzeren overlaadplaals, waar het zwarte goud in eindeloze stroom wordt opgevangen voor het vervoer naar wasserij en zeverij. „Daar staat de driepoot van de nieuwe schacht" roept onze gids. Achter hoge stapels hout, ijzeren„En toch waterdicht baiken, oude en nieuwe gebouwen op het onafzienbare terrein van de „Ja, dank zij 'n 8 tot 12 cm dikke bi- tumenmantel. Dit asfalt is ook ge- staatsmijn Hendrik ontwaren we een bruikt om de Velser tunnel water vreemde betonnen toren, die steunt dicht te maken op drie sleltvormige staketsels. „Een tafel op vier poten wankelt wel eens, maar een driepoot nooit", zo klinkt het naast ons, als we het ge daver van de losplaats achter ons laten en de nieuwe aanbouw nade- De klimmende werkplaats „Maar dat beton moet dan toch in één keer worden gegoten. Hoe kan dat op zo'n diepte V* informeren wij. „Dat was één van de technische ren „Deze vierde schacht komt pre- moeilijkheden. Een gietijzeren be cies op de plaats waar een actieve kleding wordt onmiddellijk tijdens storing een deel van het terrein in j het houwen aangebracht en steeds beweging houdt. Daarom is deze op- verder voortgezet naar beneden, bouw zó geconstrueerd, dat we één Beton moet van onder af gestort poot op vaste grond plaatsen en de i Worden, dus moet eT een voorlopige twee andere met 8 vijzels ondanks wand van metselstenen komen, tot de verschuiving van het dekterrein de grootste diepte was bereikt en geregeld op de juiste hoogte kunnen toen is van 245 meter naar boven ge- afstellen. werkt met een glijbekisting. Dat z\jn niet zulke ceringc dingetjes, Daarbij zijn gelijk de bitumplaten want de kleinste weegt 3800 kilo en heeft toch een hcfcapaciteit van 750.000 kg; dat is meer dan er nodig is voor zo'n duizend auto's". „En hoe zwaar weegt die toren „Met de machines mee 11 miljoen aangebracht en die werden boven de grond eerst bevroren,, omdat ze anders te week waren, en in de óm- hoog komende zwevende werkplaats met elektrische verwarmingselemen ten weer ontdooid om ze vloeibaar kilogram. Dat is zo om cn naby het1 te maken en aan elkaar te smelten" gewicht van 1700 volkswagens. Op een rij gezet 7 kilometer Geheel nieuwe methode „Hoe wordt zo'n schacht nu aange legd „Wat U hier ziet is feitelijk een nieu we vinding, maar in deze luttele bouwjaren al weer volkomen ver ouderd en vervangen door nog veel „Dat was dan wel een uitgebreide werkplaats, die omhoog liftte „Ja, die bestond uit, drie etages. Op de eerste verzorgde men de asfalt mantel, op de tweede werd de bui tenbewapening opgericht en op het onderste bordes bouwde men de bin- nenbewapening. Daarna kwam de glijbekisting, die zichtzelf omhoog drukte. Zo is er zonder enige stort- opzienbarender bouwwijzen. Hier, in Inaad 4200 kubieke meter beton ge- de Hendrik is voor het eerststor^ *n amper 50 dagen, een gewapend betonnen bekleding aangebracht in een bevriesschacht, iets dat voordien voor onmogelijk was gehouden. Tot dusverre moest men de kokers die in de kunstmatig stijfbevroren grond werden uitge houwen, voorzien van een gietijzeren curvelaag, die dikker werd naarmate de schachtdiepte toenam. Nu hebben we voor gelijke kosten een grotere ongevoeligheid voor de bodembewe ging en de mogelijkheid tot onge lijkmatige belasting. Altijd verder Een laaggebogen kraanarm schuift langzaam onder de schachttoren in aanbouw. Rupsbanden rollen rate lend tussen de steltvormige poten. Van een vrachtwagen grijpt een grommende lier zijn last van beton- i nen balken en doet ze hoog boven onze hoofden in de ijle lucht ver- dwijnen. „Harde pet verplicht" staat er op een waarschuwingsbord ie lezen. I Hier dragen alle werkers helmen. Ook boven de grond. Aan onze voe ten gaapt de onmetelijke diepte van de donkere mijnschacht, waarin wel dra ook een rij liften op en neer zal suizen, kolenwagens uitbrakend op een losplaats, die nu in aanbouw is boven onze hoofden. Wentelende wielen zullen aangeven, dat ook daar diep onder onze voeten in het car- boon mensen en machines kolen del ven, stenen houwen en stutten plaatsen. En nog altijd gaat de arbeid voort. Ondanks kolencrisis, ook by kolen- overvloed. Zelfs bouwen dc Staats manen aan een nieuwe mjjn, nu in midden-Limburg, die straks tot ver in Duitsland ess- cn vctkool weg- boort. „En hoe worden daar nu de schach ten gemaakt Dikspoeling contra grondwater „Die worden gebóórd, let wel zon der de grond te bevriezen, en toch zonder overlast van grondwater of dergelijke. We vullen namelijk het boorgat onmiddellijk met een sub stantie met groter soortelijk gewicht, dat dus een tegendruk uitoefent op de wanden en daar een kleilaag af zet, die een natuurlijke bekleding vormt, voldoende stevig om do schacht in tact te houden. Zo is nu een tweetal tunnels ge boord van reeds een halve kilometer lengte met de ongelooflijke ■diameter van lYz meter, zonder dat er één man onder de grond is afgedaald". Als wc op het terrein van de nieuwe mün Beatrix arriveren, ontwaren we niets anders dan een kolkende mod derbrij. Ver daar onder draait, maalt en slurpt de enorme rollenboor met dc doorsnede van b\jna vier - men senlengten. Bruisend beweegt zich dc boorselbry naar een bassin om Enkele rollenborcn uit de r|| met aan de buitenzede de beitels# die op hun beurt weer enfeeln centimeters méér vergruizcle» van de gesteenten in het carboon# een halve kilometer diep onder onze aarde. daar weer te worden vermengd Ufê de dlkspoelinr, die teruggevoerd in het boorgat - het boorgat ben schermt tegen het opduwend grond* water. Seinen uit de diepte j „En hoe constateert men nu een ai* wijking in de baan. of een oneffen* heid in de schachtwand „Op de meetinstrumenten. Daar bo* ven in het boorhuis ontvangen onzei ingenieurs de seinen uit de diepte en hier lezen ze bijvoorbeeld af do verwringing van de buis, de kracht uitgeoefend op de bodem door da boorapparatuur, het slingeren en hel wippen en ook de liggihg van niefcj te verbrijzelen gesteenten. Elke af*, wijking wordt dan weer gecorri* geerd". Het is onvoorstelbaar, hoe de taa* derne techniek bet de mens moge* lijk maakt gaten te graven ter leng* te van een flinke Eiffeltoren, ter* wijl h\j slechts enkele elektrische! apparaten bedient aan de oppervlak* te. En niet alleen daar schrijdt det mechanisatie vóórt. Deze nieuwe niijni zal ook in verdere opzichten do meest moderne en eerste gcautoma-J tiseerde mijn ter wereld zijn. Kolenmijnen zonder mijnwerkers Wellicht zullen daar in de toekom»# radiografisch bestuurde treinen dal mechanisch gedolven kolen automa tisch naar de schachten schuiven, telkenmale enkele wagons in de lift kooi stoten, waarna deze liften inl luttele seconden de kilometerlange) weg naar boven afleggen zonder dafü er nog één mijnwerker aan te pa#; komtOnze mijnen zijn reeds ge mechaniseerd. Nu is het de autome— tisatie, die onweerstaanbaar opdring#' onder het bronsgroen eikehout. Maar, de mijnwerker gelukje#» niet overbodig. Zo'n i 7000 zulle» er binnenkort werk vinden in <M| „Beatrix". Toch zal over enkele jareoj de gehele wereld perplex staan vailt de technische snufjes, die toègepasl zijn en worden tn deze nieuwe Nftd derlandse kolenwinplaats. (Nadruk verboden) Waar gewerkt wordt aan derj schachten van de nieuwe mijtaj „Beatrix" in de Vlodroppcr vlak-* te, rijen zich de rollenboren enij de voorlopers van verschillenden diameters, die op nog geheel on-j gekende wjjze beurtelings in eewj brij van blubber kreunend éntl knarsend een kolossale kilome* terlange koker graven. ZATERDAG 28 MAART. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram. (om 9.35 Wa- terst.); 10.00 Caus.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.45 Cabaret; 11.15 Buitenl. over zicht; 11.30 Orgelconcert; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.; 13.40 Sportnws; 14.05 Voor de jeugd; 14.40 Fanfare-ork.; 15.05 Caus.; 15.20 Radio Filharm. ork.; 16.22 Boekenwijsheid; 16.40 Kinderk.; 17.00 Gram.; 17.30 Weekjournaal; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.35 Idem; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 Ne gro spirituals; 19.55 Caus.; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 21.10 Soc. comm.; 21.25 Zang; 21.40 Lichte muz.; 21.55 Cabaret; 22.20 Pianopalet; 23.00 Nws; 23.15 Gr. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 De zingende kerk; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgen gebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.30 Metten en lauden; 9.45 Gram.; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je DE „WILLEM BARENDSZ" TE KAAPSTAD Het fabrieksschip van de Ne derlandse Maatschappij voor de Walvisvaart, de „Willem Ba- rendsz", is gisteren, na een ver blijf van bijna vier maanden in de Zuidelijke IJszee, te Kaapstad aangekomen. De „Willem Barendsz" is het vierde fabrieksschip, dat na het einde van het vangseizoen in de Zuidelijke IJszee Kaapstad aan doet. zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Kamerkoor; 12.00 Promena de ork.; 12.50 Act; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Voor de jeugd; 14.00 Idem; 14.10 Amateursprogr.; 14.45 Kron. v. letteren en kun sten; 15.20 Metropole ork.; 15.40 Boekbespr.; 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans; 16.20 Voor de jeugd; 16.50 en 17.30 Gram.; 18.00 Journalistiek overz.; 18.10 Zigeu nerorkest; 18.30 Voor de jeugd; 18.45 Vragenbeantw.; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Lichtbaken; 19.40 Gram.; 19.55 Paasboodschap door Z.H. de Paus; 20.30 Johannes Pas sion, Bach (21.40—21.50 Gram.); 23.00 Nieuws; 23.15 Paaswake en plechtige Nachtmis. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gesproken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Muz. kalcidoscoop; 14.30 Journ.; 15.00 Accordeonmuziek; 15.15 Atlantische muz.; 15.45 Ac- cordeonmuz.; 16.00 Gram.; 16.15 Clavecimbelrecital; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper en lit. kal:; 17.20 Liturgische ge zangen; 17.30 Lichte muz.; 18.00 Sopraan en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Gram.; 21.15 Araus. ork.; 22.00 Nws; 22.15 Verzoekprogr.; 23.00 Nws; 23.05 Gram.; 23.50 Koor en orgel. Televisieprogramma's. NED. TV: 16.00—16.45 Eurovi sie: Bootrace Oxford-Cambridge; 17.00 Voor dc kinderen; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Passieverhaal; 21.10 Filmfragm. over de viering van het Paas feest; 21.50 Sluitingswoord. BELG. TV (VI.): 16.00—16.45 Eurovisie: Bootrace Oxford-Cam bridge; 17.00 Voor dc jeugd; 19.00 Religieus progr.; 19.30 Nieuws; 19.45 Panorama; 20.15 Feuilleton; 20.40 Zuster Angelica, opera: 21.40 Documentaire; 22.45 Nieuws. PHILIPS EN AKU's WEDEROM VAST De markt was donderdag bij kalme handel voor de laatste beursdag van deze week vast, on- de.r leiding van aandelen Philips en AKU. Ook de overige interna tionale waarden lagen goed in de markt. Tengevolge van het aan staande lange weekeinde de beurs blijft tot dinsdag a.s. geslo ten oordeelde de arbitrage het verstandiger om dicht bij huis te blijven. Hierdoor werd dc activi teit ter beurze afgeremd. De be langstelling voor de rayonaande len was gisteren minder vergele ken bij die van woensdag. De ten dentie was wederom vast. Bij een notering op ca 295 werd een koerswinst van ca vier punten ge- boekt t.o.v. de slotkoers van woensdag. De internationale waarden worden de laatste tijd door beleggingsmaatschappijen uit de markt genomen. Aange zien ook het buitenland vrijwel steeds belangstelling voor deze aandelen blijft tonen, worden hierdoor de aanhoudende koers stijgingen gemakkelijk verklaard. Philips noteerde donderdagmid dag rond de 545 tegen woensdag 542. De converteerbare obligaties Philips waren eveneens hoger. Kon. Olies verbeterden een paar dubbeltjes en werden boven pari teit New York verhandeld. Unile- Keizer Haile Selassie naar Moskou Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft een uitnodiging van president Worosjilof voor een bezoek aan de Sowjet-Unie aangenomen, aldus heeft het Russische persbureau, Tass, donderdag gemeld. Het bezoek zal „spoedig" wor den afgelegd. vers een punt beter. Aandelen KLM werden onveranderd gead-, viseerd doch de dollar-obligaties^ bi,bia een halve dollar hoger. Voor de scheepvaarten bestond aardige belangstelling. Hiervan profiteerden KPM en Scheep vaartunie met een koerswinst van ca drie punten. Ook de overi ge aandelen in deze sector gingen alle met een koerswinst naar huis. In de cultuurafdeling herstelde Deli zich ca 1,50. Senembah was ruim een punt hoger, terwijl HVA's en Amsterdam Rubbers praktisch onveranderd bleven. Van de staatsfondsen lag de staf- fellening aangeboden. Dit werd in verband gebracht met de stor ting, die volgende week plaats vindt voor de lening Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Het Europafonds 1 werd weder, om een paar punten hoger gead viseerd. Verder kregep de onder staande aandelen de volgende ad- vieskoersen: Van Vlissingen Ka toen een puntje hoger. Albatros iets hoger, Amst. Droogdok ca 3 punten hoger, Thomassen Moto ren ca 3 punten hoger, doch aan delen Kon. Zout ca 15 punten la ger. Prolongatie 3 pet. BEURS INDICES 24/3 25/3 26/3 Int. concerns 373.37 375.67 376.92 Industrie 187.1$ 186.83 187.58 Scheepvaart 143.52 143.52 144.39 Banken 150.95 150.79 151.11 Ind. fondsen 116.80 114.48 115.46 Algemeen 259.15 259.83 260.82 NA BEURSKOERSEN Kon. Olie: 164.00—164.70 164.251' Unilever: 468%—470 468%) Philips: 547550 gedaan en laten (545%) AKU: 293% (293%) Conv. obl. Philips: 248%— 250 (249) Nieuwe Philips: 539—510

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7