Provinciaal nieuws Kantongerecht van Oostburg BINNENLANDS NIEUWS Wijziging Voor kinderkleding VAN OER MEER Pagina a DE VRTJE ZEEUW Vrftdag 27 maart I9.V) I Vr-jdag 27 maart 19! TERNEUZEN Gevonden voorwerpen AXEL BIERVLIET. DE „NICOLAS KAIRIS" VRIJGELATEN OOSTDUITSE NOTA AAN MOSKOU GEEN BRITSE BASES MEER IN IRAK AGENDA Of GffiUUK ICHTGtNOOT VOETBAL BRIDGE ZONIET MINDER In de eerste tijd Kamer is de publieke door de regeringspl; nomisch beleid. Op fjng een grote invloe hoezeer door die b< verdeeld. De staat aan een ander. an< voren wordt gescho van financiën gaat le terugkeert lijkt uiter. Niet altijd mogel Direct en indir DE AFSLUITDAM BIJ VEERE Aan de combinatie „Veerse- gat," waarin zich hebben ver enigd de firma Den Breejen van den Bout van Hattum en Blankevoort en Hollandse aannemingsmaatschappij Adr. Volker N. V., is opgedragen de voltooiing van de afsluitdam nabij Veere. De aannemings- som voor dit werk bedraagt 23.250.000, Dit werk omvat de aanleg van het dijkgedeelte tussen de Walcherse oever en de kop van het in 1958 gemaakte dijkge deelte op het voorland aan de Noordbevelandse zijde. Het te maken dijkgedeelte kruist de diepe geul in het Veersche gat. Hierin zal eerst een drempel worclen geconstrueerd, waarop met behulp,van zeven doorlaat- caissons een hulpsluis zal wor den geformeerd. Elk dezer cais sons is 45 lang, 19 meter breed en 20 meter hoog. De bouw van deze caissons zal afzonderlijk worden aanbesteed. Zij worden te zijner tijd ter verwerking aan genoemde combinatie ter beschikking gesteld. Met de uitvoering van deze tweede fa se der afsluitwerkzaamheden is reeds een begin gemaakt. De dam door het Veersche gat zal in 1961 voltooid zijn. Familie avond Chr. Besturen bond. Dinsdagavond hield de Chr. Be sturenbond alhier, haar jaarlijk se familie-avond in het tot de laat ste plaats bezette Jeugdgebouw. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter, de heer C. Ha melink, werd door de districtsbe stuurder van het C. N. V., de heer H. Beenhakker, een propagandis tisch woord gesproken, waarin hij er op wees dat het erg verant woordelijk is de naam christelijk te voeren, maar dat de Chr. Be sturenbond er niet buiten kan omdat deze geroepen wordt de naastenliefde te betrachten van uit de H. Schrift. Het hoofdnummer van de avond was de opvoering van het toneel spel „Zonsopgang" van Joh. van Eekelen, vertolkt door de Axelse toneelgroep Ko Bakker, 't Was zeker een hele durf om dit to neelspel, dat opgebouwd is door minutenlange dialogen, voor het voetlicht te brengen. Over het ge heel genomen is dit toch wel ge lukt. N'iet iedere speler heeft de beschikking over de juiste mi miek bij een lang dialoog, maar over het algemeen werd door de Axelse toneelgroep 'n goede ver tolking gegeven van dit voor amateurs lang niet eenvoudig to neelspel en de regisseur Ko Bak ker verdient een pluim voor de wijze waarop zijn toneeiisten bij deze opvoering hebben gepres teerd. De bezoekers hebben dan ook ten volle genoten en dit na elk bedrijf tot uiting gebracht door hun langdurig applaus. Zoals gebruikelijk onthouden wij ons om iedere rol te beschrij ven, want de talenten om een juiste typering te geven van de persoon, die men moet weerge ven, zijn niet ieder gegeven en mag men bij een amatcursgezel- schap niet van iedere executant verwachten. Voldoende zij, dat, globaal ge nomen, men een verantwoorde uitvoering weet te geven, en daarin is de Axelse toneelgroep volkomen geslaagd. Ook de grime van de heer J. van den Hout viel te roemen. Chr. Reisvereniging „Voor waarts". Woensdagavond hield de Chr. Keisvereniging „Voorwaarts" iaar laatste winteravond-bijeen komst in dit seizoen. Na de opening door de voorzit ter konden de aanwezigen onder TERNEUZEN. Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen, die terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Kinderbroche (vogelmotief), L. v. d. Graaf, Crocusstr. 9; hoes, waarin visgerei, Hulsthof, Molen dijk 4 te Hoek; bankbiljet, J. Jan sen, Rozenstr. 25; bankbiljet, Van Kolk, Noordstr. 40; kap van ach terlicht, merk Lucia, M. de Jon ge, Dok weg 2; tas, waarin fles en brood, Van Kolk, Noordstr, 40; zakmes, J. Vergouwe, Noordstr. 89; paar grijze jongensschoenen Lovers i. Annie de Putter, Julia- nastr. 32; zilverbon, Van Wijck, Lange Kerkstr. 18; papieren zak met bloembollen, W. Loof, le Ver- bindingsstr. 8; rose kinderwant, Dees, Hogendijk 5; meisjes-pya- majasje, A. J. Verhage, Juliana- str. 7; muntbiljet, Van der Bent, Axelsestr. 180; springtouw, C. Zegers, Schoollaan 29; huissleu tel nr 9, M. Hamelink, N. J. Har- testr. 4; bruine knipportemonnaie zonder inhoud, F. de Moor, C 185 te Zaamslag; kinderschepje, E. Schoof, Azaleastr. 112; houten duimstok, M. Simons, Schoolweg 41; gymnastiekschoen, Van Pien- broek, Hendrikstr. 15; blauwe ceintuur, Tom Bloemers, Stijn Streuvelstr. 11; lederen riem, De Lege, Azaleastr. 7. Verder zijn aan het bureau van politie gedeponeerd: rode step op luchtbanden, verschillende wan ten en handschoenen, theebeurs, capuchon, bordje van bushalte, contactsleutel, rode kinderwant en haarstrik, groen kinderporte- monnaietje, blauw-witte gymn.- schoen, boodschappentas, witte das, kinderpetje en beige kinder- portemonnaietje met kl. inhoud. leiding van de heer Beets van de „Vereniging Nederlands Fabri kaat" te 's-Gravenhage op de film, getiteld „Luisteren en kij ken" een bezoek brengen aan di verse Nederlandse fabrieken. Vertoond werden bedrijfsfilms over de fabricage van messen, le pels enz. der Gero Zilvium te Bre da; de vakkleding van Berdien „Beva"; de OxfordJieren- en kin derkleding; de Apollo" kousen- fabriek te Gouda; de gasfornui zen „Etna" te Breda; de „Kon. Veren. Tapijtenfabriek te Moor drecht en de taai-taai en koekfa- briek „Van Delft". Genoemde fabrieken en Indrij ven lieten op de filmband de zeer interessante fabricage van hun produkten zien. Aan het slot van de avond was er een gratis verloting van diver se prijzen, geschonken door ver schillende Nederlandse fabrieken. Hoewel het voor de leden van „Voorwaarts" een ongewone reis was. was men toch zeer tevreden Vóór de vergadering gesloten werd had nog een korte bespre king plaats, waarbij o.a. het plan geopperd werd op Tweede Pink sterdag een ééndaagse reis naar Boulogne te organiseren. Bij ge noegzame deelname hieraan, zal het zomerseizoen dus spoedig weer aanbreken. i Examen machinesohrijven. Bij het te Terneuzen gehou den examen machineschrijven slaagden de dames M. C. de Feij- ler te Hoek, J. M. J. Benjaminsz, M. C. Holster en S. M. Verduijn, allen te Sluiskil, C. C. de Bree, A. C. van Cleemputte, E. M. Die- leman, C. M. Jansen, J. E. van Liere, J. E. G. van Luik, en C, Vermeulen, allen te Terneuzen, en de heren J. Meertens te Hoek, J. J. Heeres, W. P. de Jonge, W Koole en M. J. Smallegange, allen te Terneuzen. V. V. V—Axel, Hoewel slechts een vierde van het ledental aanwezig was, zijn op de jaarvergadering der V. V. V. alhier belangrijke beslui ten genomen. Na de opening door de voorzit ter volgde de gewone plichtple gingen als vaststelling der notu len en behandeling van het jaar verslag van de secretaris. Het penningmeesterschap werd wegens het bedanken van de heer Schauwaert, tijdelijk waargeno men door de secretaris. Uit het financieel verslag bleek dat er een kassaldo was van ƒ1553,37, terwijl het aantal leden nog iets was toegenomen. Het verslag van de contactcom missie was niet zo hoopgevend. De in die commissie vertegen woordigde V. V. V.'s van Axel, Hulst en Terneuzen wisten in de loop der jaren veel te bereiken, doch door verschillende omstan digheden is de laatste jaren de actie aan het verflauwen. Na het verslag der kascommis- sie en het benoemen van de nieuwe commissie voor het jaar 1959 volgde de bestuursverkie zing. Deze verliep erg vlot want reeds bij de eerste stemming werden de periodiek aftredende heren Schauwaert, De Jonge en IJsebaart herkozen, terwijl in de vacature-De Coninck, de heer C. Verstraeten gekozen werd. Hierna werden nog enkele me dedelingen gedaan over de V. V. V.-plannen in dit jaar. Op voorstel van het bestuur zullen diverse activiteiten financieel of op andere wijze worden gesteund, o.a. op Tweede Pinksteren, de ruiterfeesten. Een nieuwe folder, aangevuld met een gids voor wandel- en fietstochten, zal in grote oplaag verschijnen. Met het Streekcentrum Axel zal overleg plaats vinden over de te voeren propaganda en het op richten van een informatiebu reau, waar touristen en belang stellenden Inlichtingen kunnen verkrijgen. Nadat uit de vergadering nog enkele suggesties waren gedaan over het organiseren van con certen en wedstrijden, werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Geslaagde ouderavond open bare lagere school. In het gymnastieklokaal der o. 1. school A. werd een ge slaagde ouderavond gehouden, waarvoor veel belangstelling was. Het hoofd der school, de heer M. Maas, sprak een openings woord, waarin hij zeide ver heugd te zijn, dat zo'n groot aantal vaders en moeders door hun aanwezigheid blijk van be langstelling gaven. Onder de genodigden bevon den zich burgemeester Kosten- se en zijn echtgenote, ds. W. Evenhuis, en de beide wethou ders, terwijl de nieuwe onder wijzeres mevr. Wage bijzonder hartelijke welkomstwoorden tot zich hoorde richten, daar dit de eerste ouderavond is die zij, althans te Biervliet, bijwoont. De leerlingen der hoogste klassen traden voor het voet licht met enkele goed ingestu deerde toneelstukjes, in 't bij zonder „Ik mag niet voetbal len". Tijdens de pauze werden ver versingen aangeboden, terwijl er tevens gelegenheid was met de onderwijzers van gedachten te wisselen over de vorderingen der jeugd, en hun gedragingen op school. Het werk der leerlin gen was in de klassen tentoon gesteld. Fraaie tekeningen wa ren opgehangen en gaven het geheel een fleurig aanzien Een grote verloting met tal rijke prijzen zorgde er voor, dat de schoolklas weer een beetje „bij" kwam. De opbrengst was ruim 110, Na de pauze kwamen nog maals de kinderen voor het voetlicht met aardige toneel stukjes, waaraan het onder wijzend personeel heel wat zor gen had besteed. De heer M. Maas sloot de ge zellige en genoeglijke bijeen komst. (Advertentie) Damesmodehuis Het 7244 ton metende Griekse vrachtschip „Nicolas Kairis" dat, met een lading cement en schroot, uit de Israëlische haven Haifa naar Hongko. g was vertrokken en dat woensdag j.l. in de haven van Fort Said was aangehouden, heeft van de Egyptische autori teiten toestemming gekregen zijn reis voort te zetten. De „Nicolas Kairis" is thans door het Suez-kanaal gevaren en zet zijn reis voort. Oost-Duitsland heeft in een nota aan Moskou verzocht om deelneming van Tsjecho-Slowe- kije, Polen en „beide Duitse sta ten" aan de voorgestelde confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken tussen Oost en West. Volgens gewoonlijk welinge- lichte kringen wordt in de nota gezegd dat de Oostduitse rege ring het belangrijk beschouwt er de nadruk op te leggen dat de onderhandelingen tussen de ministers van Buitenlandse Za ken in ieder geval over de kwes ties van een Duits vredesver drag en het vraagstuk-West- Berlijn moeten gaan. Het officiële Oostduitse persbu reau A.D.N. heeft later de bijzon derheden, vernomen uit gewoon lijk welingelichte kringen, be vestigd. Volgens de Oostduitse nota zou een ministersconferentie niet lan ger dan tw-ee maanden mogen du ren, De nota noemt het Westelij ke voorstel om alle aspecten van de Duitse kwestie te bespreken een reeds lang verouderde opvat ting, die op generlei wijze op de werkelijke toestand in Duitsland is gebaseerd. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Bagdad heeft donderdag verklaard dat de speciale overeenkomst, vol gens welke Groot-Brittannië luchtmacht-bases in Irak mag hebben, „automatisch was ver vallen" na de terugtrekking van Irak uit het Pact van Bag dad. Volgens deze overeenkomst mocht Groot-Brittannië in Habbaniya en Sjoeaiba vlieg tuigen en personeel statione ren. De woordvoerder zeiin Sjoeaiba hebben wij niets, maar in Habbaniya wachtte 400 man Brits personeel, waar onder een tachtigtal gezinnen, op de beslissing van Irak om trent de speciale overeenkomst. De kranten in Bagdad be groetten donderdag de Iraakse terugtrekking uit het Pact van Bagdad op 24 maart met vreug de. Premier Kassem heeft deze datum uitgeroepen tot „bevrij dingsdag", die elk jaar een officiële vrije dag zal zijn. VRIJDAG 27 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De circusheid". ZATERDAG 28 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, I 8 uur: „De circusheid". Concertgebouw, 8 u.: „Kle ren maken de man". Café Maandag, 7.30 uur: Prijskaarting om eieren. Terrein Zuidersportpark, I 3 uur: DriewegenPrides F.C. Terrein Zuidersportpark, 3 uur: Tern. Boys—-L.E.S.S.A. HOEK: Terrein v.v. Hoek: 3 uur: HoekEntech F.C. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Hartstocht in de tro- i pen'.' VRIJDAG 27 MAART. (Goede Vrijdag.) LEGER DES HULS. Terneuzen: 7.30 uur Samenkomst o.l.v. Kapitein J. Steijger. Donderdagmorgen was er voor de strafzitting van het kanton gerecht weinig belangstelling. Mevr. B. G. uit Breskens was de eerste, die voor de groene tafel moest verschijnen. Zij had twee kinderen van 5 en 6 jaar achterop haar bromfiets vervoerd, terwijl de brommer bovendien geen voetsteunen had. Ondanks het feit dat de kinde ren de beentjes in de fietstassen hadden gestoken, moeten er goe de voetsteunen op de brommers zijn. Bovendien mag mevr. B. haar tweetal niet gelijktijdig vervoeren. Op de vraag of de bromfiets nu voor hef vervoer van één kind in orde was gebracht, ant woordde mevr. B., dat dit niet meer nodig is, daar de kinderen inmiddels fietsen hebben gekre gen, en dus niet meer op de brommer vervoerd behoeven te worden. Het O.M. bij monde van mr. Andreae vroeg een boete van 2 x 3 subs 2x1 dag hechtenis. De kantonrechter mr. Van den Belt vonniste conform deze eis. De schilder J. W. C. uit Bres kens was er in gevlogen. Hij had, toen hij vorig jaar een tele visietoestel aanschafte er op vertrouwd, dat zijn leverancier de televisiekaart in orde zou maken. Kijken en er niet voor betalen is in Nederland verbo den. Ook de antenne, welke een jaar verzekerd zou zijn, was niet verzekerd, en dit was bij de ver koop van het televisietoestel be loofd, als service. Weinig goede woorden had het O.M. over voor deze handelwijze. Men is er als eigenaar van een toestel niet af, door zich achter anderen te ver schuilen. Zelf moet men op tijd het kijkgeld betalen, en zelf is men er verantwoordelijk voor. Eis en uitspraak 10 subs. 2 dagen. W. J. M. te Sluis, timmerman van beroep, had te Sluis op een fiets gereden, waarop geen be hoorlijke bel zat. Erger: het hele mechanisme van het belomhul- sel ontbrak. De officier van Justitie bracht de heer M. aan zijn verstand, dat veiligheidsvoorschriften na geleefd dienen te worden in het belang van de weggebruiker zelf. Het werd een kostbaar belletje. 5 boete, subs 1 dag hechtenis. J. C. de B„ schilder te Oost burg, had op 23 januari te Aar- rienburg 's avonds met zijn auto gereden zonder deugdelilke ver lichting. De B. ontkende hard nekkig. dat de auto welke zijn eigendom is, geen deugdelijke verlichting zou hebben. De verbalisant, de heer De M. uit Aardenburg, had echter zeer duidelijk waargenomen dat de linkerkoplamp van de auto niet brandde. De B. voerde aan, dat er niets is gerepareerd aan de verlichting en hij de dag na het gebeurde een grote reis met de auto had gemaakt. Nergens was hem ge bleken, dat zijn voorlampen niet nac.r behoren functioneerden. Zijn verweer baatte hem niets en aangevoerd werd door de heren rechters als de volledige waarheid aanvaard. De zeer ver bolgen schilder hoorde 15 boe te tegen zich eisen. De kantonrechter zeide weinig waardering te hebben voor de wijze waarop de heer De B. deze zaak heeft opgevat. Het is heel wel mogelijk dat de voorlamp het een ogenblik niet gedaan heeft, doordat het contact even weigerde. Was dit zo geweest, aldus de heer De B., dan had ik het di rect gemerkt, en zou ik tijdens de grote reizen daarna door grote steden direct op mijn vin gers getikt zijn geworden. Om het wat minder zuur te maken deed de kantonrechter van de eis nog een rijksdaalder af, en luidde het vonnis 12,50, subs 3 dagen. A. J. T„ vertegenwoordiger uit Oostburg, had te Schoondijke te hard gereden. Het verbaal gaf aan harder dan 65 km per uur. T. zei dat het slechts 60 km per uur geweest was. In ieder geval was de maximum snelheid ruim overschreden. Mr. Andreae stelde, dat het de zorg van de politie is, de maxi mum snelheid in de kom te handhaven, daar hierdoor de on- gelukkenpiek een eind naar be neden wordt gedrukt. Eis en uitspraak 15, subs 3 dagen. L. A.. vrachtautobestuurder te IJzendijke, was op de Stadionweg te Rotterdam met zijn vracht auto aangehouden. Hij kon geen werkboekje laten zien, omdat hij dit in de andere vrachtauto, waarmede hij regelmatig rijdt, had laten liggen. A. voerde aan, dat hij vrij on verwachts voor een zieke collega had moeten invallen en vergeten had het werktijdenboekje mee te nemen. De baas van de heer A. staat er op, dat zijn personeel deze boekjes regelmatig invult en heeft in het verleden nog nooit getracht het rijtijdenbesluit te ontduiken. Aangenomen werd. dat A. zelf wat nonchalant met het hele ge val heeft omgegaan, en er wat luchtig is overheen gegaan. Eis 5, subs 1 dag. Uitspraak ƒ5, subs 1 dag. IN 'S-GRAVENHAGE: TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT Donderdagmiddag omstreeks 17.00 uur hebben twee gevange nen kans gezien uit te breken uit de strafgevangenis 1 aan de Van Alkemadelaan te 's- Gravenhage. Zij zijn in het na bijgelegen duinterrein verdwe nen. De politie zoekt de omge ving met behulp van speurhon den af. De ontsnapten zijn de 24-ja- rige A. AO. uit 's-Gravenhage en de even oude M. L. van H. uit Utrecht. Zij waren donder dagmiddag aan het werk in de boekbinderij van de gevangenis in een grote hal, die door een glazen schot en een kantoortje van de werkopzichter in tweeën is gesc.ieiden. Op een gegeven ogenblik verwijderde de opzich ter zich om een van de andere gedetineerden een aanwijzing te geven. Hiervan maakten de twee mannen gebruik om, waarschijnlijk langs de ver warmingsbuizen, naar de draadglasramen boven in de muur te klimmen, deze stuk te slaan, zich naar buiten te hij sen en via het erf over de ge vangenismuur te verdwijnen. De politie, die zo spoedig mo gelijk de achtervolging in het duinterrein heeft ingezet, was de twee mannen omstreeks half acht nog niet op het spoor. Vijf uur na hun uitbreken uit de gevangenis aan de Van Alke madelaan te 's-Gravenhage, zijn de twee ontsnapte gevangenen op de Zijdeweg in Wassenaar, in de nabijheid van het viaduct, aangehouden door een politie man in burgerkleding. De politieman ging per brom fiets op surveillance uit („ik ga ze halen") en kon om tien minu ten voor half tien om assistentie van de bereden politie vragen. De twee ontsnapten werden weer overgebracht naar de ge vangenis. IN LEEMKUIL BEDOLVEN. Twee arbeiders, W. en D. uit Sdttard. zijn donderdagavond, toen ze in een leemkuil aan de Lahrstraat aan het werken wa ren, bedolven doordat één van de leemwanden instortte, en onge veer 300 kubieke meter grond naar beneden kwamen. D. werd totaal bedolven onder de neer stortende grond, terwijl zijn makker tot zijn middel in de leem bekneld raakte. Deze laatste kon zich zelf be vrijden en alarm slaan. De he ren Martens en Van Veen, die op dat moment per trartor pas seerden, snelden toe ne groeven zo resoluut, dat ze D. van de ver. stikkingsdood konden redden. D. werd naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, omdat hij enkele ribben gebroken had. ITALIAANS SCHIP AAN DE KETTING Het 6977 b.r.t. metende Itali aanse s.s. „Sandro Primo", eigen dom van E. Szabados te Venetie, is gisternacht met een lading erts uit Mormugoa te Rotterdam aangekomen en bij aankomst in de Waalhaven op verzoek van een drietal eisers onmiddellijk aan de ketting gelegd. Het betreft hier niet betaalde olieleveranties, die tezamen in de tonnen zouden be lopen. Eisers zijn een niet met na me genoemde Londense olie maatschappij, die alleen reeds van de heer Szabados meer dan 80.000 te vorderen zou hebben, en voorts de Steenkolen Handels Vereniging en de „Pan", beide te Rotterdam. De gehele bemanning, de kapi tein incluis, heeft donderdagmor gen het schip verlaten, vermoede lijk op last van de reder. Naar verluidt zijn er ook moeilijkheden geweest met de uitbetaling van de gage, waardoor er reeds dagen lang een gespannen verhouding bestond tussen de kapitein en de leden van de bemanning. De hou ding van de bemanning wekte bij Geautoriseerde vertaling: W. FICKLUGTEN door LUISA-MARIA LINARES 29) Nadruk verboden. Hier, zei hij: jenever, ver mouth en wat druppels oranje bitter! Dat is een uitstekend ape ritief! Zeer middelmatig juist! Ik had je meer fantasie toegedacht. Laat mij mijn gang eens gaan. Zij stond op en nam de shaker uit z'n handen. Kijk: cognac, vermouth, whiskey, jenever, een beetje bit ter, nootmuskaat, wat geraspte citroenschil en twee klontjes suiker. Maar, Estrella, dat is een explosief mengsel! Doe er dan wat spuitwater bij. In geen geval! Daarmee zou ik hem bederven. Zij maakte twee glazen klaar en dronk het hare achter elkaar leeg. Ik moet mezelf een beetje opvijzelen, want ik heb een ap peltje te schillen met mijn man.. Heus? vroeg Julio opgeto gen. Hoe meer ik er over nadenk, des te minder begrijp ik, dat je met die man getrouwd bent. ik voor mij geloof Hou je mening maar voor je. Die interesseert mij niet. Daar lieten zich de voetstappen horen van de Betonkoning en Miguel, die de tuin doorliepen, terwijl hun schaterend gelach blijk gaf van hun uitstekende verstandhouding. Julio trok een lang gezicht, terwijl Estrella haar kaken op elkander klemde en haar vuisten balde bij de poging om haar stille woede te beheer sen, die dreigde los te barsten. Beladen met hun gehele hen- geluitrusting verschenen de vis sers op de drempel van de grote glazen deuren. Don Nicolas tor ste bovendien nog een enorme vis, die hij aan de staart vast hield. Kijk eens!... Wat zeggen jullie daarvan? Een prachtige zee baars die weegt minstens drie kilo. Wens je man maar geluk, liefje. Die trofee is aan hem te danken. Maar Estrella zei koeltjes tegen de bediende, die kwam toelopen om de hengelaars van hun vrachtje te ontlosten: Neem hem mee naar de keu ken Hou hem niet onder onze neus, vader. U weet heel goed, dat Julio en ik walgen van de lucht van rauwe vis. Wat hebben wij een geluk gehad! ging Don Nicolas voort, wiens enthousiasme niet uitge blust werd door haar kille ont vangst. Kijk eens! Verder bren gen we ook nog zes of zeven aar dig grote knorhanen mee, die in het net zaten, dat we gisteren uitgezet hadden. Hij zag er uit als een toonbeeld van voldoening, gaf alles aan de bediende over. wreef in zijn han den en klopte Miguel op zijn schouder. Morgen gaan wij wat vroe ger van huis, mijn jongen. Dan zullen wij een netje meenemen en eens proberen of wij wat zee- kreeftjes kunnen bemachtigen. Het is wel niet de fijnste soort kreeften, maar ik ben er dol op. Vroeger heb ik een kok gehad, die ze klaarmaakte met gesnip perde uien en Och, vader, laten wij alstu blieft geen tijd verknoeien. U is toch al een half uur ie laat. Ga u gauw verkleden en kom daar na meteen naar beneden lun chen. Toevallig verwacht ik juist vandaag vrienden, die ik 'heb uit genodigd voor een kop koffie Wie heb je gevraagd? - De Alberts en nog wat an deren. Gisteravond zijn zij met hun jacht in Solier gearriveerd. Dat tref ik! Nu krijg ik prettig gezelschap, dan verveel ik mij niet meer zo. De Alberts? Je weet wel, dat ik niets op heb met die gek ken. Het is een èl te modern paar en Kom, kom, papaatje! Met die bespottelijke hooiershoed op kunt u geen ernstige preek hou den. Ga u gauw verkleden; ik heb vreselijke honger. Ik heb zo'n idee, dat er on weer op komst is, dacht Miguel, toen hij de trap opging naar zijn kamer. Hij vond Estrelia nerveu zer dan gewoonlijk. Terwijl beide mannen zich ver kleedden, bestormde zij Julio met vragen. Wil je mij eens vertellen hoe jy de jongedame kent met wie je praatte, toen ik op de weg voorbijkwam? Linda? zei hij verbaasd over Estrella-'s nieuwsgierigheid. Van morgen heb ik kennis met haar gemaakt. Zij is alleraardigst en verbazend sympatiek. Zij is pas twee dagen op Majorca en ik hoop haar dikwijls te zien. Hij wierp Estrella een uitda gende blik toe, waarin duidelijk lag opgesloten, dat ook hij een vrouw jaloers kon maken. Wat doet zij op die boer derij? Woont zij er? Zij logeert er bij haar zwa ger en zuster. Zy hebben me ont haald op verse melk, eigengebak ken koekjes en heerlijke boter. Ik merk. dat jullie dikke vrienden zijn geworden Ik hoop, dat je daar niets tegen hebt? Waarom zou ik er iets tegen hebben? Wat stel jij je aan! Blijft ze nog lang hier? Vrij lang. Wat komt ze hier doen? Rust nemen. Heeft zij je niets over Mi guel verteld? Over Miguel? herhaalde hij stomverbaasd. Wat z.ou z.e mij over hem kunnen vertellen? Zij kent hem niet eens.... fX kent. zij hem niet? Estrella vond, dat die huiche laarster knap haar verhouding met Miguel vermoffeld had. Mis schien maakten zij samen wel toebereidselen om een nieuwe slag te slaan Zij voelde hevige lust om Linda's ogen uit te krab ben en meteen haar mooie, ge hate gezicht toe te takelen (Wordt vervolgd.) aankomst te Rotterdam de In- druk van lijdelijk verzet. De ge zagvoerder had in zijn hut een g«. laden geweer staan. JONGEN DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. In de Odde Ebbingestraat te Groningen is donderdagmiddag om half vier een ongeluk ge beurd, dat het leven heeft ga- kost aan een 14-jarige jongeman, zoon van de melkhandeiaarKunst uit Groningen. De jongeman liet zich als wiel rijder meetrekken door een vrachtauto. Bij het passeren van een andere wagen raakte hij be kneld en kwam voor de wielen van de vrachtauto terecht. Hij was op slag dood. BOEKHOUDER GEARRESTEERD. Te Emmeloord is ingesloten de 25-jarige G. uit Nagele, boekhou der bij de firma Noorda aldaar. G. wordt ervan verdacht kasgel den te hebben verduisterd tot een bedrag van enige duizenden guldens. Hij zal worden voorge leid aan de officier van justitie te Zwolle. 5"RACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN Om half vijf donderdagmiddag is op een onbewaakte spoorweg overgang tussen Udenhout en Helvoirt een vrachtauto door de trein Bergen op ZoomNijme gen gegrepen. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het treinverkeer over bei de sporen werd echter tot kwart over zeven gestagneerd. Gedu rende die tijd werden de treinen omgeleid via Boxtel. ZOMERZEGELS BRACHTEN RUIM TWEE TON OF De verkoop van zomerzegels heeft in 1958 netto een bedrag van ƒ218.000 opgebracht. Drie vierde van deze opbrengst werd uitgekeerd aan landelijke instel lingen voor culturele zorg, maat schappelijk werk en volksge zondheid. Het resterende vierde deel, een bedrag van ƒ54.500 werd op advies van de Commis sarissen der Koningin in de pro vincies toegekend aan op het zelfde terrein werkende instellin gen met een regionaal of locaal karakter. Sedert 1950 is de opbrengst ruim verdubbeld, namelijk van ƒ107.178 tot ƒ218.000. Belangrijke bedragen konden o.m. worden uitgekeerd aan het Prinses Irenefonds, Koningin Julianafonds. Prins Bernhard- fonds. instellingen voor t.b.c.- en rheumatiekbestrijding, alsmede aan fondsen voor gebrekkigen- zorg, oud-verpleegsters, bijzon dere noden, oud-huisbez»eksters, letterkundigen, beeldende; Kan- stenaars, blindenbibliotheek,'enz. FeijenoordFC Kaiserslautem 5—1. Een superieur Feijenoord heeft donderdagavond in een aantrek kelijke en vooral in de eerste helft vaak zeer snelle wedstrijd met 51 gewonnen van de West- duitse eerste klasser FC Kaisers lautem. De ruststand van deze wedstrijd, die voor meer dan 35.000 toeschouwers bij kunst licht in het Feijenoord-stadion te Rotterdam werd gespeeld, was 3—1. De hard werkende Duitsers hadden in aanvoerder Fritz Wal ter, die veelal achter zijn voor hoede opereerde en zijn voor- waartsen vaak van sublieme pas ses voorzag, hun gevaarlijkste man. Toen de Westduitse. ere- aanvoerder zich na de eerste helft moest laten vervangen door Schmidt, verloren de aanvallen van de gasten dan ook veel van hun precisie en stootkracht. In de tweede minuut opende Scheffer de score O—1)In de twaalfde minuut werd het gelijk (11), door Rijvers, Feijenoord nam na 22 minuten de leiding door Cor van der Gijp (21). Schouten maakte er vijf minuten vóór rust 31 van. In de 20e minuut na rust ver hoogde Van der Gijp de score (4—1) en twaalf minuten later schoot rechtsback Kerkum een strafschop wegens hands langs de Duitse doelman (51). DOSOrgryte Gothenburg V 2—3. De ere-divisie club DOS heeft donderdagavond in Utrecht met 32 verloren van de Zweeds'1 ploeg Orgryte uit Gothenburg. Bij de rust hadden de Zweden reeds een 20 voorsprong. XTERTALLENCOMrETITIE De laatste wedstrijd in de vier tallencompetitie van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Ne derlandse Bridgebond, leverde in de eerste klasse een overwin ning op voor „Terneuzen II"- dat van „Terneuzen III" won met 44 tegen 23 punten. Daarmee komt „Terneuzen H" het volgend seizoen weer in de hoofdklasse uit na een afwezig heid van een jaar van „Terneu zen" in deze klasse. Het winnend team wordt ge vormd door de heren De Klerk, v. d. Griek en de héér en mevr. Mulder. Vribr het hoofdplassekampioon schap van Zcpuws-Vlaanderen moeten nu alleen nog spelen ..Oostburg I" tegen „Luctor II" daar deze gelijk staan met 11 punten. Zelfs belastingopbrens zeer onderwerp van d kan echter niet zondt vermeerderd of ver worden. Gezien het grotingstekort in de miljoenennota is er termijn geen sterke v« ring van fiscale lasten wachten. De tegenkant is dat een belastingverhoging bus kan komen. Ook lijkt ons bijster klelr men in vele kringen ning is dat hier het pit reikt is. De oppositie Tweede Kamer, die won, heeft steeds op van de tarieven aang Verschuivingen Het is waarschijnlijk de stemmenwinst der er in ieder geval bepa: schuivingen in het bel giem zullen plaats vin< kan bepaalde tarieven en andere verhogen, per saldo meer geit schttkist rolt. Die brengst kan komen zelfde nationale inkoir Het is niet ondenkfcc bepaalde tariefsversch tot gevolg hebben dat nationele inkomen stite daar een hogere b( brengst uit resulte zelfs mogelijk dat in een bepaalde hoek dat daar verhoginger over staan, toch leider verhoogde opbrengst systeemverandering vruchtbaar werken en volk. Het is ni kunst om nu de proi zenuw van ons vol juiste fiscale snaar op aangename wijze len. Er wordt niet dik' dacht, maar geheel wijzigen van belas zijn we eigenlijk ni< ten nu eenmaal at internationale vei voldoen (de N. A. i hebben al jaren lan genootschap met Luxemburgers en n< geleden kozen wij se eenheid, Pracntii den, die gericht zijn mische éénwording ook eisen dat we op gebied uniforme treffen. Onze ervaring verband leert ons het is de belastir egaliseren, zodat met hetzelfde sy Niemand spreekt een gelijke proci brengst van de bel daartoe zouden w< ten komen, willen bers aan een ecor bond met de vrede hebben. Kijken we nu leen naar de Ber In België heft de van het nationale belasting. Luxeml daar niet zoveel vraagt 19% van van de burgers voi kas. Nederland volg andere lijn van fen en eist 253 gers als bijdrage t schap.... Elk land heei methode om aan voor de overhe hebben een hekel betalen, maar naar het zuiden groter de drang is gen te ontduiken, zoekt de staat meer in de richti: directe belastingen Zoals u weet belastingen die heffing, waarbij ling verlangt dan van degeen lijk de belasting zijn inkomen. E ting bijvoorbeeld tebelasting. Zij door groothandelar kanten, maar moei door consumenten dragen. Daarentet komsten- en ting beide vorme: belasting, omdat betaalt, ook de kan ze niet meer verhalen. Er is afwenteling. Overt aan belasting- gedaan, prefereert al de indirekte In België noe belasting de Het is een die telkens w< goederen econc verwisselen. 1 dracht van g( buitenland wo van deze bela

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2