ld kiest aalt! DE SANDf Westelijke nota's aan de Sowjet-Unie Bestuursmoeilijkheden op Cyprus De strijd in Tibet geëindigd Persreacties op de verklaring van De Gaulle Lonen, prijzen en zorgen om de dollar Richtlijnen voor beleid op Cuba "«■ui ris, die n had kreeg in 't so van VRIJDAG 27 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4637 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen 11 mei ministersconferentie Topconferentie in de loop van de zomer DE KABINETSFORMATIE IRAAKSE AMBASSADEUR VERTREKt UIT CAIRO OM EEN VRIJHANDELSZONE Eisenhower keert zich tegen overvragende staalarbeiders Te hoge winsten? HET WEER WEERBERICHT Tijdelijk regen. HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN En wat zegt Eisenhower? Vertraging van het tempo De winkelsluiting SOEBANDRIO OVER DE BETREKKINGEN MET NEDERAND PROEVEN MET RUIMTE-CABINES Leuvense professor door, radium besmet? Fr inkering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,-- per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Het Westen heeft de Sowjet- Unie een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken op 11 mei in Genève voorgesteld met het vooruitzicht op een top conferentie in de loop van de zomer. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft al bü voor baat met de ministersconferentie ingestemd. DE FRANSE STRIJDKRACHTEN IN ALGERIE De Franse ministerraad heeft donderdag generaal Paul Allard, sedert 1957 bevelhebber van de landstrijdkrachten in Algerië, benoemd tot opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Duitsland. Hij vervangt in die functie generaal Pierre Jacquot, die spoedig een nieuwe hoge functie zal krijgen. Allard was ook commandant van de stad en het departement Algiers. Hij v; ~dt als zodanig niet vervangen. Generaal Jacques Massu krijgt deze militaire func tie bij zijn burgerlijke van super prefect vas Algiers gevoegd. Naar de minister van Voor lichting, Frey, na de minister raad bekendmaakte, heeft de re gering met dit besluit de zelf standigheid van de drie bevel hebbers van legerkorpsen in Al gerië willen vergroten. Deze drie bevelhebbers (generaal Gambiez te Oran, generaal Ollie te Con- stantine en generaal Massu te Algiers) staan onder het bevel van generaal Georges Challe, op perbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerië. Allard is een specialist voor organisatie en logistiek. Hij is 18 maanden onderstafchef voor plannen en bevelsoperaties op het Navo-hoofdkwartier in Parijs ge weest. De nota's die Amerika, Enge land, Frankrijk en West-Duits- land donderdag te Moskou heb ben laten overhandigen, verto nen kleine verschillen in de be woording. Engeland verklaart b.v. dat het gaarne aan een top conferentie wil deelnemen zodra de gebeurtenissen daar aanlei ding toe geven. Amerika zegt, dat het bereid is naar een top conferentie te gaan als de ont wikkeling die rechtvaardigt. West-Duitsland meent, dat het aantal door de ministers te be handelen onderwerpen niet be perkt moet worden. Op die voor waarde is het bereid adviseurs te zenden. Het wordt aan de ministers overgelaten datum, plaats en agenda van de topconferentie vast te stellen. Het Westen erkent dat Polen, Tsjecho-Slowakije en enkele an dere landen belanghebbend zijn bij een deel van de problemen en heeft er geen bezwaar tegen, dat die landen in een zeker sta dium aan de ministersconferen tie deelnemen, maar niet van het begin af. Een commentator van radio- Moskou heeft donderdagavond verklaard dat de Sowjet-Unie gekant is tegen het Westerse denkbeeld om een beslissing tot het houden van een topconferen tie afhankelijk te stellen van vorderingen, die op een eerder te houden bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Za ken zouden moeten zijn gemaakt. „Er zijn zoveel ingewikkelde vraagstukken ontstaan, dat deze slechts door de regeringsleiders tot oplossing kunnen worden gebracht", aldus de spreker van radio-Moskou. Hij voegde hieraan toe: „Wel licht zullen op de eerste topcon ferentie niet alle problemen worden opgelost. Doch ook wan neer er slechts enkele kunnen worden geregeld, zal dit leiden tot een zuivering van de inter nationale horizon van de donke re wolken van de koude oorlog". Donderdag ls de commissie voor het overgangsbestuur op Cyprus in het regeringsgebouw bijeengekomen om meningsver schillen tussen de Grieken en de Turken over twee punten van de overeenkomst van Londen te be spreken. Het zou gaan over de toewijzing van portefeuilles in het overgangskabinet en de kwestie van aparte Turkse ge meenten. De bijeenkomst zou van beslissend belang kunnen zijn, meende men. De leiders der Griekse en Turk se gemeenschappen op Cyprus, aartsbisschop Makarios en dr. Kutchuk, hebben donderdagavond met de Britse gouverneur, sir Hugh Foot, beraadslaagd, nadat de commissie voor het overgangs bestuur op het eiland, waarin beide gemeenschappen zijn ver tegenwoordigd, er niet in was geslaagd meningsverschillen over de toewijzing van ministerporte feuilles in het overgangskabinet en het in het leven roepen van afzonderlijke Turkse gemeenten, op te lossen. In de commissie voor het over gangsbestuur hebben onder meer gouverneur Foot, aartsbisschop Makarios en dr. Kutchuk zitting. Van diplomatieke zijde wordt vernomen dat aartsbisschop Ma karios heeft voorgesteld de post van plaatsvervangend minister van Financiën in het leven te roepen en deze door een Turk te laten bekleden. Bovendien zou den de portefeuilles van Lands verdediging, Justitie en Openbaar Welzijn in Turkse handen komen. De Turken willen, dat de mi nisters van Defensie, Landbouw en Handel Turken zijn. Aartsbisschop Makarios heeft, naar verluidt, een persoonlijk beroep op de leiders der Turkse Cyprioten gedaan om zijn com promisvoorstel te aanvaarden. Het Turkse antwoord wordt ech ter niet vóór dinsdag a.s., wan neer de commissie voor het over gangsbestuur weer bijeenkomt, verwacht. Er is ook nog geen oplossing gevonden voor het vraagstuk der in het leven te roepen afzonder lijke Turkse gemeenten. Vernomen wordt dat aartsbis schop Makarios heeft voorgesteld deze gemeenten na vier jaar samen te smelten met de Griekse. De leiders der Turkse Cyprioten staan echter op naleving naar d: letter van hetgeen hieromtrent in de Grieks-Turkse overeen komst van Zürich is bepaald, na melijk dat de president en de vice-president van Cyprus na vier jaar het vraagstuk zullen bestuderen, of de Turkse gemeen ten al dan niet afzonderlijk zul len blijven bestaan. Aartsbisschop Makarios heeft na de bijeenkomst met gouver neur Foot tegenover verslag gevers verklaard dat „in begin sel" overeenstemming is bereikt over de toewijzing der minister portefeuilles. Een officiële verklaring hier over werd elk ogenblik verwacht. Het kabinet der Koningin deelt mede: Donderdagochtend te 10 uur heeft de informateur, prof. mr. Beel, aan H.M. de Koningin op Huis ten Bosch zijn rapport aan geboden. Het kabinet van de Koningin deelt verder mede, dat H.M. de Koningin gistermiddag ten pa- leize Soestdijk prof. dr. J. R. M. van den Brink heeft ontvangen. Desgevraagd heeft prof. Van den Brink verzocht wegens per soonlijke omstandigheden niet in aanmerking te worden ge bracht voor een opdracht tot een kabinetsformatie. De Iraakse ambassadeur te Cairo, Faim el Samarai, heeft meegedeeld dat hij ontslag heeft genomen en naar Beiroet in Li banon vertrekt. Hij is secretaris van de Isti- klal-partij in Irak een ex treem-nationalistische partij en staat bekend als een krachtig voorstander van Arabische een heid. De ambassadeur heeft later verklaard dat hij de regering van de V.A.R. zal vragen als po litiek vluchteling in haar land te mogen blijven. Hij zei ontslag te hebben genomen uit protest tegen het „binnendringen van communisten in de Iraakse re gering". De Iraakse ambassaderaad Adib Mohammed Soliman heeft, met ingang van donderdag, in de functie van zaakgelastigde de leiding der Iraakse ambassade op zich genomen. De „Press-Trust of India" heeft donderdagochtend bekend gemaakt, dat de gevechten in Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad, zijn geëindigd. Dit bericht heeft in Nieuw Delhi weinig opzien gebaard. Woensdagavond leeds had men vernomen dat de tele graafverbindingen met Lhasa waren hersteld. Men meent te weten, dat de eigenlijke strijd in Lhasa reeds in twee dagen tijds door de Chine zen was gewonnen. Nadien zou er nog slechts sporadisch zijn ge vochten. Reuter meldt uit Malimpong, in noordoost India, dat de opstand van de Tibetanen de vorige week was voorafgegaan door een actie onder het volk voor opzegging van het verdrag met China van 1951. Dit verdrag geeft Peking zeggenschap over de Tibetaanse defensie en buitenlandse politiek. De regering in Lhasa kreeg re gionale zelfstandigheid. In de tweede week van maart zouden circa 5.000 Tibetaanse vrouwen de diplomatieke verte genwoordigers in Lhasa van In dia, Nepal en Bhoetan hebben ge vraagd aanwezig te zijn bij het overhandigen van een verzoek om opheffing van het verdrag op het bureau van de Chinese verte genwoordiger in de stad. Tevens zou dan om terugtrekking van de Chinese militairen worden ge vraagd. De diplomaten sloegen het verzoek af, waarna de vrou wen handtekeningen van de inwo ners van Lhasa onder hun petitie voor opzegging van het verdrag gingen verzamelen. O.a. zouden leden van de Tibetaanse nationa le vergadering en ministers van de Dalai Lama hun handtekening hebben gezet, waarna de petitie aan de Chinese commandant in Lhasa zou zijn overhandigd. De spanning die in de stad heerste, zou daarna sterk zijn ge stegen wegens de abrupte wijze waarop de Chinese commandant de Dalai Lama voor een lunch uitnodigde. Er gingen geruchten dat de Chinezen vliegtuigen ge reed hadden om de Dalai Lama naar Peking te brengen. Op 19 maart openden Chinese militairen in Lhasa het vuur op Tibetanen. Het is niet bekend, waarom dit gebeurde. Dit was het sein voor gevechten op grotere schaal, die, volgens de jongste ge gevens, nu zouden zijn geëindigd. Boodschap van Tsjang Kai Sjek aan Tibetanen President Tsjang Kai Sjek van nationalistisch China heeft don derdag een boodschap gericht tot het Tibetaanse vclk. Hierin zegt hij o.m. dat het verzet van de Ti betanen tegen de communistische tirannie de eerste bladzijde is van de glorierijke geschiedenis van de anti-communistische revolutie op het Chinese vasteland. De regering van nationalistisch China, aldus Tsjang Kai Sjek, doet al het mogelijke om u doel treffende hulp te verlenen en doet een beroep op de landgeno ten op het Chinese vasteland en in het buitenland om u eveneens steun te geven. „Alle volkeren van de wereld, die gegrepen zijn door het verlangen naar vrede en rechtvaardigheid, staan aan uw zijde en bidden voor uw overwin ning". Tsjang verklaart dan plechtig in zijn boodschap dat het Tibetaanse volk, zodra het com munistische regime in China om ver zal zijn geworpen, zijn eigen lot zal kunnen bepalen. De premier van nationalistisch China, Tsjen Tsjeng, heeft don derdagavond verklaard dat de anti-communistische strijdkrach ten nog een gebied rond Lhasa beheersen en dat zij de wegver binding tussen de hoofdstad van Tibet en de buitenwereld hadden afgesneden. Hij zei op een persconferentie dat Chinese communistische strijdkrachten in Lhasa door vliegtuigen bevoorraad werden. Het regeringsgezinde Westduit- se blad „General Anzeiger" schrijft, dat De Gaulles verkla ring, dat de huidige grenzen van Duitsland ongewijzigd moeten blijven, slechts weergeeft wat ,alle Fransen juist achten". Inzake de kwestie van de Duit se territoriale eisen heeft De Gaulle één lijn getrokken met de Russen. In dit opzicht blijkt de traditionele Frans-Russische be langengemeenschap tot nu toe te hebben standgehouden, aldus het blad. Het merkt dan op, dat de woorden van De Gaulle Adenau er in grote verlegenheid hebben gebracht, maar dat het deson danks onjuist zou zijn de politiek van de Bondsrepubliek tegenover Frankrijk te laten bepalen door gevoelsopwellingen, zelfs als deze gerechtvaardigd zijn. Het in Frankfort verschijnende blad „Abendpost" brengt De Gaulles verklaring onder de kop: „Bonn geschokt. De Gaulle laat het oosten van Duitsland aan zijn lot over". Het blad zegt dat De Gaulle op zijn persconferentie de oostelijke gebieden van Duitsland, die bet verdrag van Potsdam (1945) zelfs niet definitief aan het Duitse volk heeft durven te onthouden, heeft weggegeven. Het grootste deel van de West- berlijnse bladen heeft de verkla ringen van De Gaulle met voldoe ning ontvangen. Er wordt echter vanzelfsprekend voorbehoud ge maakt t.a.v. De Gaulles medede lingen over de grenzen van het herenigde Duitsland. Het christen-democratische blad „Der Tag" vindt het wel eigenaardig dat De Gaulle de kwestie van de Duitse grenzen heeft aangesneden. Laten we ho pen dat De Gaulles woorden niet betekenen, dat hij op dit punt een standpunt heeft ingenomen, doch slechts beschouwd moeten wor den als een „lapsus linguae". De sociaal-democratische „Te- legraf" heeft geen commentaar. Het blad beperkt zich tot een ver slag van De Gaulles persconfe rentie onder de kop: „Verrassen de verklaring te Parijs: De Gaul le eist dat wij afzien van de Duitse gebieden in het oosten". Het Poolse communistische blad „Trybuna Ludu" schrijft dat de verklaring van De Gaulle dat een herenigd Duitsland zijn hui dige grenzen moet houden, toege juicht moet worden wat ook de motieven mogen zijn die tot deze verklaring geleid hebben. Sommige Franse waarnemers zijn van mening dat De Gaulle de Franse publieke opinie, die zich nogal bezorgd heeft gemaakt over de toenemende eenheid van de Franse en Westduitse politiek, heeft willen kalmeren, aldus het blad. Volgens het Westduitse pers bureau D.P.A. zijn enige dagen geleden in Aken geheime Duits- Franse besprekingen gevoerd over de kwestie van een vrijhan- delszóne. Een regeringswoord voerder in Bonn heeft geen commentaar op dit bericht wil len leveren. Volgens DPA hebben de Fran sen op de bijeenkomst een on verzettelijke houding aangeno men. Van Duitse zijde zou o.a. prof. Alfred Müller-Armack, staatssecretaris van het bonds- ministerie van Economische Za ken, aan het overleg hebben deelgenomen. Krijgen de arbeiders in de Noordamerikaanse staal industrie hun zin, dan gaan zij eens in de vijf jaar drie maanden met extra-vakantie. Dat is namelijk een van de eisen, die hun vakbondsleiders hebben gesteld en waarover op het ogenblik een felle strijd gaande is. Het is namelijk zo, dat de nieuwe arbeidsovereen komst, die binnenkort moet worden gesloten, van grote invloed op het gehele economische en ook poli tieke leven van de Verenigde Staten zal zijn. Staal is een van de voornaam ste produkten der Amerikaanse economie en een prijsverhoging van staal, als gevolg van de on der meer door de arbeiders ge- eiste aanzienlijke loonsverho ging, zou zonder twijfel leiden tot verhoging van de prijs van talrijke andere waren in het toch al door inflatie geplaagde land. Het is daarom geen won der, dat naast de beide direct be langhebbende partijen ook ae re gering en het congres in het strijdperk zijn verschenen. De president van de machtige ,U. S. Steel Corporation", R. Blough, heeft reeds op energieke wijze zijn houding ten aanzien van de komende onderhandelin gen bepaald. Hij verklaarde, dat het zijn plicht zou zijn, in de strijd niet slechts de belangen van zijn eigen onderneming te verdedigen, maar er vooral op toe te zien, dat de belangen van het gehele land niet worden ge schaad door een te grote loons verhoging, die nieuw voedsel zou geven aan de heersende in flatie. McDonald, de leider van de staalarbeiders, heeft daartegen gesteld, dat de staalfabrieken zulke enorme winsten maken, dat daaruit aanzienlijke loons verhogingen kunnen worden be streden, zonder genoodzaakt te worden ook de prijzen te verho gen. Maar senator Kefauver, die reeds een jaar geleden aan het hoofd van een senaatscommissie een onderzoek naar de staalprij- zen instelde, heeft het toch nodig geoordeeld om de vakbond er in een brief op te wijzen, dat het nodig zou zijn om de looneisen binnen het kader der produktivi- teitsverhoging te houden. Mc Donald, gevraagd naar zijn me- TIJDELIK REGEN. Het buiengebied, dat zich woens dag van Engeland naar Neder land verplaatste, is verder naar het oosten weggetrokken, zodat wij in de loop van de dag bin nen het bereik kwamen van een zwakke rug van hoge luchtdruk, welke de ontwikkeling van sta pelwolken onderdrukte en flinke opklaringen met zich meebracht. Deze rug wordt echter gevolgd door een frontale trog, een ge bied waarin zich veel bewolking bevindt, waaruit ook regen valt. Vermoedelijk maakt zich in dit storingsgebied een afzonderlijke depressie los, die over Midden- Engeland naar de Noordzee zal trekken. Op de nadering van de fronten neemt de bewolking hedenoch tend vanuit het zuidwesten ver der toe en zal in de loop van de dag een regengebied over ons land naar het noordoosten trek ken. Met een zuidelijke wind, die nog wat aanwakkert, wordt zach te lucht aangevoerd. medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Geleidelijk verder toenemen de bewolking en tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tus sen zuidwest en zuid. Tamelijk zacht. ZATERDAG 28 MAART v.m. n.m. Breskens 4.03 4.34 Terneuzen 4.38 5.09 Hansweert 5.18 5.49 Walsoorden 5.28 5.59 ZON MAAN op onder op onder maart. 27 6.29 19.03 22.52 7.51 28 6.27 19.05 8.30 29 6.24 19.07 0.05 9.17 30 6.22 19.08 1.11 10.10 31 6.20 19.10 2.08 11.10 ning over deze brief, verklaarde bruusk, dat senator Kefauver zijn neus niet in andermans za ken moest steken. Het interessantst echter is de houding van de regering, zoals deze door president Eisenhower op een van zijn laatste perscon ferenties uiteen werd gezet. Dit zei de president: „Ik heb er altijd op aangedron gen, loonsverhogingen af te me ten aan de stijging van de pro- duktiviteit. Maar dit wil ik eraan toevoegen: wij mogen, zo meen ik. niet zo doen, alsof wij het een schande vinden, wanneer som mige ondernemingen hoge win sten maken. U moet bedenken, dat het volk tegenwoordig aller lei diensten van de regering ver wacht. Wij belasten de indu striële activiteit niet. Wij belas ten de winsten. Dat is wat de inkomstenbelasting is. Dus, in dien wij zouden trachten, de win sten tot het nulpunt te drukken, zouden wij andere middelen moe ten vinden om dit regeringsap paraat draaiende te houden. Dat verzeker ik u, dames en heren!" De betekenis van deze verkla ring kan niet worden overschat, evenmin als de achtergronden, die voor deze houding van de re gering verantwoordelijk zijn. De enorme eisen, die de be- wapening stelt en de algemeen gehuldigde opvatting, dat de voortschrijdende inflatie niet kan worden tegengehouden, maar hoogstens ietwat in tempo vertraagd, hebben de Ameri kaanse regering in een moeilijke financiële situatie gebracht. Het is haar bijvoorbeeld vrijwel on mogelijk om meer geld tegen de wettelijk toegestane rentevoet te lenen. Een in evenwicht zijnde begroting is daarom in deze si tuatie voor haar van evenveel belang als voor een particuliere zakenman, die moeite heeft om zich nieuwe geldmiddelen te ver schaffen. De staat heft 52 pro cent van de zuivere winst der ondernemingen en heeft er daar om als „partner" belang bij, dat de winsten niet kleiner worden. Dit is de achtergrond van de bovenvermelde verklaring van de president en dit feit zal in de komende loonstrijd een belang rijke en misschien wel beslissen de rol spelen. (Nadruk verboden.) DE WINKELSLUITING In verband met het in werking treden van de wijziging van de winkelsluitingswet 1951 op 1 april a.s. heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage zich gewend tot de gemeentebesturen in het dis trict der Kamer met het verzoek vrijstelling te willen verlenen van de halvedagsluiting in de week na de feestdagen voor die branches die des woensdags middags na één uur hun wankel gesloten dienen te hebben. De winkelsluiting in de week na feestdagen, zoals de tweede Paasdag gold volgens de be staande regeling niet, maar in de gewijzigde wet is er op ge rekend dat de gemeentelijke verordening zelf de vrijstelling voor de verplichte halve dag sluiting in deze week regelen. De premier van Cuba, Fidel Castro, heeft op een persconfe rentie o.a. verklaard, dat een der voornaamste doelstellingen van de nieuwe Cubaanse regering is het doen verdwijnen van voor oordelen tussen de verschillende rassen. Castro wees erop, dat dit vraagstuk meer ligt op mo reel dan op politiek terrein. Niet door het uitvaardigen van wette lijke bepalingen, doch door de geesten er voor rijp te maken zal men er in kunnen slagen de mensen de wenselijkheid bij te brengen van het elimineren van ras-vooroordelen, die door geen revolutionair regime kunnen worden geduld, aldus Castro. Hij zette verder uiteen, dat op agrarisch gebied zijn regering een eind heeft gemaakt aan het systeem van het grootgrondbezit en legde verder de nadruk op de noodzaak, dat de grond op Cuba nu ook in cultuur zal worden ge bracht. Er zijn reeds buitenland se agronomen, vooral Nederlan ders, uitgenodigd om de Cubaan se boeren de methoden bij te brengen volgens welke uit de grond een zo groot mogelijk pro fijt zal kunnen worden getrok ken. Het doel is, aldus Castro, dat Cuba op zo kort mogelijke termijn zal kunnen voorzien in zijn eigen behoeften op land bouwgebied en daardoor niet meer genoodzaakt zal zijn voe dingsmiddelen in te voeren uit de Verenigde Staten. Castro deelde verder mede, dat er gestrenge straffen zullen wor- Volgens het Indonesische pers bureau „PIA" heeft de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, donder dag verklaard dat „een realisti sche aanpak" van Nederlandse zijde noodzakelijk is als Neder land de goede betrekkingen met Indonesië wenst te herstellen. Hij legde er de nadruk op dat in de huidige internationale toe stand niet kan worden ontkend dat het Indonesische prestige was verhoogd en dat het zich meer had geconsolideerd. Hij zei dat de Indonesische regering haar politiek niet uitsluitend baseert op de internationale ont wikkeling maar dat, met het oog op de huidige verhoudingen, de Nederlanders uit eigen be lang de dingen realistisch moes ten aanpakken. den gesteld op overtreding van de bepalingen tegen clandestiene loterijen. Hij deelde mede dat de Ver. Staten de uitlevering had den verzocht van Amerikanen die te Havanna een aantal casi no's drijven. „Ik heb aan dit ver zoek geen gevolg gegeven, aldus Castro, want het zou niet billijk zijn twijfelachtige elementen uit Cuba te zetten zolang de Ver. Staten asiel verlenen aan de pro fiteurs van het regime van Ba*' tista". Proefcabines gelijkend op die welke eens Amerikaanse ruimte reizigers zullen vervoeren zijn door vliegtuigen op grote hoogte losgelaten en in goede staat ge borgen, zo heeft het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimte-' vaart bekend gemaakt. De cabines die meer dan een ton wegen, zijn voorzien van pa-' rachutes die hun landing op aar-j de moeten vertragen. Deze proeven vormen een on derdeel van het project „Mercu- rius", dat zich bezighoudt met plannen voor het vervoeren van mensen in een baan om de aarde. De cabines zijn op een hoogte van 16.000 meter door vlietuigen van het type C130 „Hercules" losgelaten. De proeven zijn vori ge zomer gehouden maar er is pas thans ruchtbaarheid aan ge-1 geven. Prof. A. Castille van de Leu vense universiteit is donderdag naar een ziekenhuis overge bracht omdat men vermoedde dat hij door radio-activiteit ern-, stig was besmet. Later op de dag is hij echter naar zijn woning teruggekeerd. Prof. Castille zou radio-actief, besmet zijn toen hij een buisje onderzocht, waarvan men ge loofde dat het radium bevatte. De politie had het buisje gevon den bij een onderzoek naar een vergiftigingsgeval te Keerber gen, een dorp ten noorden van Leuven. Twee politiemannen en een burger die het buisje in han den hadden gehad, zijn donder dag eveneens onderzocht. De Leuvense hoogleraar ver klaarde toen hij het ziekenhui» verliet, dat hij geen inlichtingen over het geheimzinnige buisje aan de pers kon geven.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1