BEURSÖ VERZÏC HT soep wordt uw lievelingssoep Binnenlands nieuws Gemeenteraad van Vogelwaarde KERKDIENSTEN zondag-soep voor elke dag! Koelmachine valt door zes verdiepingen Radio-actieve straling BELONING VOOR HELIKOPTER- BEMANNINGEN DE WAARDE VAN HET POND STERLING Gemeenteraad van Zuidzande Frankrijk schaft ook het vignette touristique af Ook Vogelwaarde heeft zich geschaard in de lange rij van ge meenten, die bij het rijk aanklop pen voor een verhoogde uitke ring uit het gemeente-fonds. Heeds bij de aanbieding van de gemeente-begroting was er een belangrijk tekort op de gewone dienst maar door het invoeren van èen straat- en rioolbelas- t ne kon dit tekort worden ge- i Kiuceerd tot ruim ƒ9000. De aarna volgende begrotingswij zigingen hebben het evenwicht e hter verder verstoord en de ad besloot tot het indienen ,j._n een verzoek om verhoogde •kering, voor een groot ge- deelte als gevolg van wettelijke t oalingen en voorschriften van overheidswege. Vooral van de verschillende takken van onder wals en de kosten van verpleging vin arme krankzinnigen druk ken zwaar op de begroting. Ver lor werd er op gewezen, dat ten- evolge van de bevolkingsafna me (binnen tien jaar tijds een - rmindering van 400 zielen) de roddelen evenredig afnemen, rwijl de uitgaven van jaar tot ;uar toenemen, deels als gevolg van de steeds verder gaande be snoeiingen, deels wegens de sterk gestegen kapitaalslasten. Bij de aanvang van de verga dering werden de heren B. de Schepper en E. de Theije, beiden mbtenaar ter secretarie, be- e ligd respectievelijk als waar nemend gemeente-secretaris en waarnemend gemeente-ontvan- ger. De waarnemend ontvanger komt al direct als zodanig in fenctie, want naar de voorzitter r eedeelde was van de ontvanger (Kricht ingekomen, dat hij we gens ziekte zijn ambt niet kan vervullen. De voorzitter sprak de hoop i t, dat de heer De Theije zijn t ak met veel ijver zal vervullen en dat hij er in mag slagen de a hterstand in de administratie s-.oedig in te halen. Bij de ingekomen stukken be- v ,nd zich een schrijven van het ministerie van Verkeer en Wa- t- rstaat, waarin werd medege deeld, dat de verbetering van de zeedijk, in beheer bij het water schap De Verenigde Polders van Ossenisse, de volle aandacht heeft. De voorbereidingen van deze verbeteringswerken verke- ien echter reeds in een zodanig .-'adium, dat het maken van tus- .v ntijdse voorzieningen in de ,rm van een verhoging van de baitenberm (waarop door het .emeentebestuur was aange- iongen) niet kan worden aan gemerkt als een werk, waar soor afzonderlijke rijkssubsidie kan worden verleend. Hiertoe zal dan ook niet worden overge gaan. Op de heffing van een straat- - rioolbelasting werd de ver- Me goedkeuring verkregen. Door Ged. Staten werden uit ot woningcontingent 1959 aan deze gemeente vier woningwet woningen toegewezen. Voor een tractatie van de schoolkinderen bij gelegenheid van de a.s. vijftigste verjaardag van de Koningin werd een be- >ag uitgetrokken van 50 cent per leerling. De raad besloot een bijdrage Ie verlenen in de kosten van lektricificatie van de wijken strooienstad en Plattedijk tot een bedrag van 8447 eventueel te betalen in 15 jaarlijkse ter mijnen van ƒ870. De voorzitter deelde mede, dat met de belanghebbenden over eenstemming is bereikt wat be lieft de door hen te betalen bij drage ineens en de jaarlijks'te garanderen stroom-afname. In de loop van deze zomer zullen na percelen worden aangesloten. Tijdens de rondvraag kwamen nogmaals de toestanden op de werkplaats voor minder validen te Hulst ter sprake, zulks naar aanleiding van een vraag van de neer De Booij, of de in de vorige vergadering door de heer De Poorter geuite klachten gegrond waren gebleken. De voorzitter deelde mee, dat de wethouders de werkplaats hadden bezocht en dat voorts an het stichtingsbestuur de no dige inlichtingen zijn gevraagd. De voorzitter van het bestuur nee ft toegezegd deze aangele genheid in de eerstvolgende be stuursvergadering aan de orde Ie zullen stellen. Namens beide wethouders ver klaarde wethouder De Bakker, 'Jat hem tijdens het bezoek aan de werkplaats niets van mistoe standen was gebleken. Alles zag er keurig uit en hij had "iets dan lof gehoord. Hij kwam 'tan ook tot de conclusie dat de Klachten van de heer De Poor ter ongegrond zijn geweest. De heer De Poorter legde zich -tij deze uitspraak niet neer. Vellicht heeft de leiding van de werkplaats de komst graag meer aandacht besteed zien aan het reinigen van de we gen Tenslotte had hij een klacht omtrent het Burgerlijk Armbe stuur. De heer Perdaen zag nog wei nig schot in de administratieve achterstand ten kantore van de gemeente-ontvanger. Hij zou verder graag nader worden ge ïnformeerd over het onderzoek, dat door het verificatiebureau is ingesteld. De heer Perdaen vroeg nog eens de aandacht voor de wegs- verbetering Ossenisse-Zeedorp. De voorzitter deelde mede, dat indien het herstel van de zeedijk dit jaar mocht uitblijven, deze wegsverbetering het eerst zal worden uitgevoerd. Op een desbetreffende vraag van de heer Perdaen deelde de voorzitter mede, dat B. en W. nog niet hebben beslist omtrent de bouw van woningwetwonin gen in de verschillende kerkdor pen, maar dat in deze de belan gen' van Ossenisse zeker niet zullen worden voorbij, gezien. Hierna ging de vergadering over in besloten zitting ter be spreking van het onderzoek ten kantore van de gemeente-ont vanger en van het herstel van de zeedijk, na afloop waarvan de voorzitter de vergadering sloot. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. VRIJDAG 27 MAART. (Goede Vrijdag.) NED. HERV. KERK. Axel: 7 uur Gecombineerde dienst. Hoek: 18.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Bed. H. Avondmaal.) Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. (Bed H Avondmaal.) Hulst: 19.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mers (Bed. H. Avondmaal.) Philippine: 4.30 uur Ds. E. Ed. Stern. (Bed. H. Avondmaal.) Sas van Gent: 7.30 uur Ds. E. Ed. Stern (Bed. H. Avondmaal.) Sluiskil: 7.30 uur Ds. J. G. N. Cu- pédo. (Bed. H. Avondmaal.) Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. Avondmaal)7.30 uur Ds -J- Scholten. (Bed. H. A. en Dankzegging.) Zaamslag: 5 uur Ds. Ph. M. Becht. (Bed. H. Avondmaal.) GEREFORMEERDE KERK. AxelGeen opgave. Hoek: 6.30 uur Ds. W. S. Pontier, van Vlissingen. Terneuzen: 7.30 uur Ds. H. Pest man. GEREF. KERK (Vrijgemaakt). Terneuzen: 7 uur Ds H. Smit. Hoek: 6.30 uur Ds. C. Bijl. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 7.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. Terneuzen: 7 uur Ds. Aangeen- brug. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. DONDERDAG 26 MAART. (Witte Donderdag.) Oqstburg 7 uur Gedachtenis Instel ling H. Avondmaal en Gethsé- mane-dienst. (Kerkcentrum.) VRIJDAG 27 MAART. (Goede Vrijdag.) NED. HERV. KERK. Aardenburg: 7.30 uur Ds. L. S. Blom. (Bed. H. Avondmaal.) Biei-vliet: 19 uur Ds. W. S. Even huis. (Bed. H. Avondmaal.) Breskens: 4 uur Zondagsschool- dienst; 7.30 uur Dr. J. H. van Beusekom. (Bed. H. Avondm.) Cadzand: 7 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Bed. H. Avondmaal.) Groede: 7 uur Ds, M. de Jong. (Bed. H. Avondmaal.) Hoofdplaat: 7 uur Ds. J. Ejjgen- daal. (Bed. H. Avondmaal.) Nieuwvliet: 7 uur Ds. J. van de Graaff. (Bed. H. Avondmaal.) Oostburg: 2.30 uur Gedachtenis- dienst: Sterfuur van Christus. 7 uur: Ds. W. S. Hugo v. Dalen. (Bed. H. Avondmaal.' Retranchement19.30 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke 7.30 uur Viering H. Avondmaal. Sluis: 7.30 uur Ds. Strating, van Goes. (Bed. H. Avondmaal.) St. Anna ter Muiden: 6 uur Ds. Strating, van Goes. (Bed. H. A.) Waterlandkerkje: 7 uur Ds. W. B. Bergsma. (Bed. H. Avondmaal.) IJzendijke: 7 uur Ds. C. van Evert. (Bed. H. Avondmaal). Zuidzande: 7.30 uur Heilig Avond maal. ZATERDAG 28 MAART. Oostburg: 's av. 9 uur: Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Lit. Paas- nachtgebed.) SchoondijkeGeen Avondgebed. VERENIGDE STATEN. Als Zwitserse koks en Nederlandse huisvrouwen samen kokkerellen... u weet 't... dan komt er iets bijzonders op uw tafel. Vooral nü: Knorr Groentecrème Speciaal. Totaal nieuwe Knorr specialiteit vol zomergroenten, met de zuiverste Bruiden... en met een smaak, geur en kleur zó aanlokkelijk als u maar wenst Ailen die keurden voorspellen u... dit wordt de lievelingssoep van uw man, van uw kinderen, van uzelf Haal dus zo'n ivelgevuld zakje, schep de borden vol.en proef wat Knorr kwaliteit betekent N 9-20-D Bereid door COSMONDA Voedingsmiddelen N.V., Loosdrecht, in licentie en ónder controle van KNORR NAEHRMITTEL A.G., THAYNGEN-ZW1TSERLAND, die de recepten onder exclusiviteit heeft afgestaan. Een zware koelmachine is dinsdag door zes verdiepingen van een vleesverpakkingsfa- briek in Oklahoma-City geval len. Tenminste vijf personen verloren hierdoor het leven en ten minste vijftien werden ge wond. Redders moesten maskers voordoen om zich tegen dode lijke ammoniakdampen die vrij waren gekomen te beschermen. Men weet nog niet de oorzaak van het ongeluk. Volgens on bevestigde berichten heeft zich een ontploffing voorgedaan. De koelmachine stond op houten balken. Het puin lag vier ver diepingen hoog opgestapeld. De president van de Ameri kaanse nationale academie van wetenschappen, Bronk, heeft zes commissies van de acade mie opdracht gegeven een diep gaande studie te maken van de gevaren die ontstaan door ra dio-actieve neerslag. De com missies zullen ook aanbevelin- ken van deze omstreden kwes tie moeten opstellen. De kwestie is in de Ver. Sta ten weer in het brandpunt der belangstelling gekomen door de publikatie van een brief van generaal Loper, onderminister voor atoomkwesties. Deze ver klaart hierin dat de neerslag van strontium 90 dat kanker in het beendermerg kan ver oorzaken in de Ver. Staten tweemaal zo groot is als de voornaamste deskundige van de commissie voor atoomener gie, Dr. Libby, heeft verklaard. De Nederlandse marine-attaché in Londen, kapitein R. M. Crorn- melin, heeft dinsdag een aantal speciaal ontworpen Delfts blau we borden aangeboden aan de bemanningen van twee Britse marine helikopters, ter herinne ring aan de door hen verrichte redding bij de schipbreuk van het Nederlandse motorschip „Saba" (400 ton). Dit kustvaartuig liep in de cember 1958 aan de grond bij de noord-kust van Ierland. De twee marine helikopters maakten in zeer moeilijke weersomstandig heden tien vluchten om de zeven bemanningsleden van het schip te redden. De „Financial Times" schrijft, dat de waarde van het pond ster ling tegenover de dollar het hoogste niveau sedert de deva luatie van 1949 heeft bereikt Zij is thans bijna 2,81% dollar en ongeveer 1 dollarcent hoger dan toen in december j.l. de conver tibiliteit werd afgekondigd en ligt slechts eeil halve dollarcent beneden 't maximum volgens de valuta-contrólebe palingen. Vol gens het blad kan gezegd worden, dat over de gehele wereld gere kend de waarde van 't pond ster ling tegenover de dollar in de pe riode na de devaluatie nooit ho ger is geweest dan op het ogen blik. ZO ERG IS HET NU OOK WEER NIET. Toen de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer H. M. C. A. Staal, woensdagmorgen door zijn chauffeur met een autc aan het station werd afgehaald, na enige dagen buiten de stad te zijn geweest, werd hij aangespro ken door een jongeman, die hem de weg naar het hoofdbureau van politie vroeg. Op de vraag van de heer Staal wie hij daar wilde spreken, ant woordde de jongeman: de hoofd commissaris, want ik wil solli citeren naar een functie van poli tieagent. Hij keek vreemd toen de hoofdcommissaris hem duide lijk maakte, dat hij de juiste man vethouders verwacht. Er was althans al het mogelijke gedaan <»m de zaak in orde te krijgen. IXTvendien waren de wethouders l et oude gedeelte van de werk- "laats gepasseerd in een snel- 'reinvaartje hetgeen hij geen deugdelijke controle noemde. De of zou volgens spreker alleen ;ifkomstig geweest zijn uit de mond van de leider zelf. Wethouder De Bakker ver- idaarde nadrukkelijk dat de komst van de wethouders niet ievoren was aangekondigd en dat ook uit gesprekken met te- werkgestelden het tegendeel ■vas gebleken van hetgeen de heer De Poorter had beweerd. De voorzitter achtte het beter om hierop niet verder in te gaan, angezien de heer De Poorter voet bij stuk hield. De b.eer De Schepper zou het op prijs stellen indien de plaat selijk commissie sociale voor ziening op meer gezette tijden zou vergaderen. Verder zou hij In de dinsdagmiddag onder voorzitterschap van burgemees ter Everwijn gehouden vergade ring van de gemeenteraad werd van de I z.h.s. besloten tot de bouw van 2 woningwetwoningen aan de Zegveldstraat. Na verkregen hogere goedkeuring zal de bouw van deze woningen worden ge gund aan de laagste inschrijver van de gehouden openbare aan besteding, te weten de heer W. Focke alhier. Van Ged. Staten was goedge keurd terugontvangen de ge meente-begroting voor 1959, terwijl de rekening over 1957 van dit college, definitief vast gesteld werd terugontvangen. Op het ingediende verzoek om verhoging van de algemene uit kering uit het Gemeentefonds was door de ministers van Fi nanciën en Binnenlandse Zaken gunstig beschikt en met ingang van het jaar 1958 zal het basis bedrag van deze uitkering wor den verhoogd van ƒ26,17 tot 30,17. De Interkerkelijke Commissie voor Maatschappelijk Werk in West Zeeuws-Vlaanderen vroeg en verkreeg een subsidie van 387,63; voor de Commissie Ge zinszorg werd een subsidie van 104,65 gevoteerd, terwijl de subsidie voor het Centrum Kraamzorg met ingang van dit jaar zal worden verhoogd tot 1 per verzorgingsdag. B. en W. werden gemachtigd om de uit te voeren werkzaam heden aan gemeente-eigendom men, waarvoor de kosten min der dan 500 zullen bedragen, op te dragen aan die ambachts man die in een bepaald jaar is aangewezen voor het werk aan de gemeente-gebouwen. Voor de verbouw van de kleu terschool besloot de raad een krediet uit te trekken van 15000 terwijl tenslotte nog werd vast gesteld een wijziging van de sa laris-verordening voor het secre tarie-personeel. Bij de rondvraag vroeg de heer Iz. de Hullu nadere inlichtingen over de aanstelling van de derde schoolarts en na de naar aan leiding hiervan volgende toelich ting van de voorzitter en alge mene bespreking sprak de raad nogmaals als zijn mening uit dat de aanstelling van deze derde schoolarts noodzakelijk is. bij de kop had. Be sollicitant mocht meerijden naar het hoofd bureau. Bij de politie vreest men nu, dat de jongeman bij zijn terug komst in Gelderland vertelt, dat het personeelstekort by de Rot terdamse politie zo groot is, dat de hoofdcommissaris met zijn auto de sollicitanten aan het Centraal Station staat op te wachten. TWEE DODEN EN TWEE GEWONDEN OP AFSLUITDIJK Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Af sluitdijk zijn woensdagmorgen omstreeks elf uur twee perso nen gedood en twee zwaar ge wond. De ene auto, komende uit de richting Friesland, werd bestuurd door de 52-jarige za kenman J. W. Boonstra uit Sneek. De andere, komende uit de richting Noord-Holland door de 45-jarige H. Veneman uit Amsterdam, chef van een druk kerij. De beide bestuurders werden op slag gedood. De beide zwaar gewonden zijn twee Duitse lif ters, die met de heer Veneman meereden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is niets met ze kerheid bekend. Het is niet on mogelijk, dat de botsing is ont staan tijdens een inhaalpoging van één van de auto's terwijl het mistig was. De beide gewonden zijn naar het ziekenhuis te Harlingen overgebracht. De auto's werden zeer zwaar beschadigd. MOEILIJKHEDEN OP RIJKSWEG 13. Woensdagmorgen is nabij Delft een parallelweg van rijksweg 13, Den HaagRotterdam, in gebruik genomen. Tegelijk werd de rijks weg gesloten. Omdat de parallel weg vrij smal is, werd een in- haalverbod ingesteld, dat een langdurige opstopping veroor zaakte. Er vormde zich een file, die zich in de loop van de ochtend Steeds verder uitstrekte. Ais ge volg daarvan deden zich talrijke kleine aanrijdingen voor. De Delftse politie overwoog woens- dgamorgen het verkeer uit Delft naar Rotterdam te leiden via de Rotterdamseweg, langs de Schie, waarby de parallelweg alleen voor het verkeer Rotterdam Delft zou worden gebruikt. KINDJE GESTIKT Het bijna tweejarig dochter tje van koster A. van de Veer donk te Berlicum heeft woens dagmiddag een plastic speel goedblokje in de luchtpijp ge kregen en gestikt. In het zieken huis te 's-Hertogenbosch, waar zij in aller ijl werd heengebracht, bleek zij bij aankomst reeds te zijn overleden. MAN VERDRONKEN Gisternacht is de 72-jarige Amsterdammer J. Heijt in het water van de Kloveniersburg wal te Amsterdam geraakt. Het gelukte niet hem door hand reiking op het droge te bren gen, waarop een voorbijganger in het water sprong en de man naar de kant bracht. Te laat, want bij aankomst in het Bin nengasthuis bleek de man reeds te zijn overleden door verdrin king. NOG MEER T.B.C.-GEVALLEN IN TER APEL De t.b.c.-gevallen in Ter Apel hebben zich uitgebreid tot 32 gevallen in de gemeente Vlagt- wedde en 7 in de gemeente Odoorn. 50 procent van de pa tiënten is inmiddels reeds op genomen in een sanatorium. Over enkele weken, in mei of juni zal een gericht onderzoek worden ingesteld naar de oor zaken en het verloop van dit groot aantal ziektegevallen. Inmiddels is een actiecomité opgericht, in samenwerking met de diensten sociale zaken van de gemeenten Vlagtwedde, Onstwedde en Odoorn, die zich ten doel stelt de getroffen ge zinnen materieel te helpen. Op giro 835120 van de Twentsche Bank te Musselkanaal is een fonds voor giften ingesteld, ten gunste van het „Actie-comité Terapelkanaal en omstreken". PHILIPS EN AXU'S VAST De handel in de Philipsaandelen was gistermiddag vrij levendig. Er bestond goede belangstelling van publieke zijde alsmede van die van de beleggingsmaatschap pijen. De arbitrage gaf eerder af. De openingskoers werd op 540% vastgesteld, waarna in snel tem po 542 werd gedaan tegen dins dag als slotprijs 540. Zolang de grote beleggingsmaatschappijen plus Amerika belangstelling voor de Philipswaarden aan de dag blijven leggen, blijft de koers van deze waarden zich in een stijgen de lijn bewegen. Ook de conver teerbare obligaties Philips noteer den boven dinsdag. Van de vrijwel onveranderde slctkoersan uit Wall Street kon op het Damrak moeilijk een sti mulerende invloed op. de koers- vorming van de aandelen uit gaan. Toch waren naast Philips ook AKU's zeer vast. Voor de rayon-aandelen bestond eveneens publieke vraag, terwijl ook koop orders uit het buitenland in de markt aanwezig waren. De ope- ningskoers bepaalde zich op 286 en in het verdere beursverloop werd 290 gedaan. De slotkoers van dinsdag bedroeg 285%. De aandelen sloten op vrijwel de hoogste prijs van de dag. Kon. Olies liepen op van 163.80 tot 164.20 en verbeterden zodoende circa een halve gulden vergele ken bij de slotkoers van de vori ge dag. Pariteit Amerika bedroeg voor de olieaandelen 162.60. Unilevers bijna twee punten ho ger op 467%. Aandelen KLM kwamen 1% dollar hoger uit Amerika. De adviesprijs voor de aandelen in Amsterdam was 135.00 tegen 132.00. Op deze prijs bleven de aandelen echter nog ca 1,40 beneden pariteit New York. Obligaties KLM wer den op 114 (113%) geadviseerd. In de scheepvaartsector ging wel het. een en ander om, maar de koersfluctuaties bleven binnen nauwe grenzen, evenals de ver schillen t.o.v. de koersen van dinsdag. Van de leidende cultures waren certificaten Deli aangebo den, terwijl ook HVA's en Senem- bah's iets lager in de markt la gen. Staatsfondsen doorelkaar prijshoudend. Participatiebewijzen Europa fonds 1 werden een paar gulden hoger geadviseerd. Donderdag 9 april a.s. stelt de beleggingmaat schappij Unitas N.V., te haren laste, bij enige bankinstellingen de inschrijving open op 58.000 ge wone aandelen met claimrecht. De prijs van uitgifte bedraagt 400 gulden per aandeel van nomi naal 50 (koers 800 pet). Prolongatie 3 pet. BEURSLNWCES 23/3 24/3 25/3 Int. concerns 375.50 373.37 375.67 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 187.92 187.18 386.83 143.08 143.52 143.52 151.44 150.95 150.79 260.38 259.15 259.83 260.38 259.15 259.83 NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 165.20-163.50 (164.10) Unilever: 469 ged. laten-468 (46S) Philips: 544%542% (542) A.K.U.: 293 ged. laten-291 (291%) Conv. obl. Philips: 247% (246%) Frankrijk, dat al eerder carnet en triptiek afschafte, laat in gaande 28 maart ook het systeem van het vignette touristique los. Deze plakker op de voorruit, die bij de Franse grenzen voor per sonenauto's werd verstrekt, had een begeleidend gedeelte, waar op de afgifte van benzinebonnen moest worden aangetekend. Deze registratie zal nu voortaan plaats vinden op de groene verzeke- ringskaart. De K.N.A.C., die deze mededelingen doet, voegt eraan toe, dat Frankrijk ingaan de 1 april de groene kaart ver plicht stelt voor buitenlandse motorrijtuigen. Ook voor motor en scooterrijders die overi gens, evenals, in het verleden, geen bonnen voor goedkopere Franse benzine zullen krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3