Provinciaal nieuws Maak eerst uw eigen erf in orde Binn< OS GSWJUROS SCHTGSNOOT Grivas houdt toch niet (meer) van de Britten Nu ook e< grote sorterii HAVEN WE3IELDINGE. Als de haven van Wemeldinge geheel bezet is zal dit voortaan ler kennis van de scheepvaart worden gebracht. Op de westelij ke oever van het Zijpe nabij de vludhthaven zal dan een bord worden geplaatst met de waar schuwing ..Haven Wemeldinge is vol". Boven het bord zal over dag een wit-zwart gestreepte cy linder getoond worden. 's-Nachts zal het bord met natriumlampen worden verlicht. TERNEUZEN Receptie burgemeester en me vrouw Teilegende Boer. Nadat burgemeester mr P. H. W. F. Tellegen donderdag 1.1. te 's-Gravenhage in 't huwelijk was getreden, stelden de heer en me vrouw Teilegen allen, die hun ge lukwensen wensten aan te bie den, hiertoe zaterdagnamiddag in de benedenzaal van hotel ..Rotter dam" in de gelegenheid. Deze receptie werd buitenge woon druk bezocht. De gemeenteraadsleden, de Ter- neuzense geestelijke overheid, vele burgemeesters uit Zeeuws- Vlaanderen, de hoofden der ge meentelijke diensten, van de rech telijke macht, rijks- en provincia le waterstaat en van de belasting, doktoren uit Terneuzen en omge ving, rector en docenten van het Petrus Hondiuslyceum, leer krachten van middelbare en lage re scholen, vertegenwoordigers uit het openbare en het bedrijfs leven, fabrieksdirecties, een depu tatie van het St. Elisabeth zieken huis te Sluiskil, vertegenwoordi gers van de middenstandsvereni ging „Klimop", het „Oranjekwar tier" en van het reiscomité ouden van dagen, en zeer vele anderen hebben op deze receptie de heer en mevrouw Teilegen hun geluk wensen aangeboden. Zeer vele bijzonder fraaie bloemstukken werden vóór en gedurende de receptie binnenge- oracht, terwijl talrijke gelukstele grammen van hen, die verhin derd waren om persoonlijk hun gelukwensen te komen aanbie den, en nog een groter aantal kaartjes uit alle kringen der be volking de heer en mevrouw Tel legen waren toegezonden. Vóór de receptie aanving werd door de „Harmonie Terneuzen" de heer en mevrouw Teilegen de Boer een muzikale hulde ge bracht aan de woning op de Scheldekade, waarbij de waarne mend voorzitter van de Harmo nie, de heer J. F. Filius, namens net gezelschap zijn gelukwensen aanbood en mevrouw Teilegen een welkom in Terneuzen toeriep. Uit deze grote belangstelling is duidelijk gebleken welk een hartelijke vriendschap de burge meester van Terneuzen in de kiop van zijn langdurige ambts periode heeft verworven. 3Ir. Van Os naar Karatsji, als adviseur inzake douaneforma liteiten voor de Pakistaanse regering. Naar wij vernemen is de heer mr. L. W. van Os. hoofdinspec teur-titulair, hoofd van de In spectie der Invoerrechten en Ac cijnzen alhier, aangezocht door net ministerie van Financiën te Den Haag, namens het Ameri kaanse hulpprogramma, om aan de Pakistaanse regering te advi seren omtrent de verbetering van douaneformaliteiten te Ka ratsji en aan de grensstations bij Chaman. De verwachting bestaat, dat de heer Van Os zich daartoe voorj geruime tijd naar dit Aziatische, land zal begeven. Zilveren jubileum bij de P.Z.E.3I. Het was zaterdag 1.1. 25 jaar ge leden, dat de heer H. Voorhans, alhier, chef van de tekenkamer bij de P.Z.E.M., zijn zilveren jubi leum vierde. In de morgenuren was de jubi laris met zijn echtgenote, zoon en dochter, op het kantoor genodigd tiaar hij hartelijk werd toege sproken door de directeur, ir T. Michielsen uit Middelburg. Deze prees de heer Voorhans om zijn verdiensten voor het bedrijf en schilderde de jubilaris als een uit stekend ambtenaar en een goed rollega. De directeur overhandig de de heer Voorhans daarna de gebruikelijke enveloppe met in houd. Ook de hoofdingenieur, de heer R, Froyen, en de heer R. Vis, be- drijfsingenieur voor Zeeuws- Ylaanderen, hadden vele goede woorden voor de jubilaris. De heer A. Strubbe, chef van de tekenkamer in Middelburg, felici teerde daarna de heer Voorhans ■en zijn familie en vervolgens werd het woord gevoerd door de voorzitter van de personeelsver eniging, de heer J- Huser uit Mid delburg, terwijl de heer W. Leen- houts de jubilaris feliciteerde na mens het personeel. Het bleef niet bij woorden al leen. De vele fraaie en soms kost bare geschenken, die de heer Voorhans in ontvangst mocht ne men mevr. Voorhans werd een fraai bloemstuk aangeboden waren even veel bewijzen van hartelijke vriendschap tegenover de jubilaris. Hoewel de heer Voorhans nu technisch tekenaar is en chef van de tekenkamer, begon hij zijn loopbaan bij de P.Z.E.M. bij de ad ministratie. Dit duurde slechts heel kort. Spoedig daarna ver- nuisde hij naar de tekenkamer. In 1939 kwam hij naar de P.Z.E.M. te Driekwart en woonde eerst te Sas van Gent en daarna te Sluis kil. In 1919 verhuisde hij naar Terneuzen en in 1955 werd ook het kantoor van Driekwart naar Terneuzen overgebracht. Momen teel huist het P.Z.E.M.-personeel in houten barakken op de plaats waar het oude ziekenhuis stond. Hieraan zal evenwel spoedig een einde komen, want ongeveer half mei a.s. zal het moderne nieuwe P.Z.EM.-gebouw gereed zijn. Buiten zijn gewone werkzaam heden ontplooit de heer Voorhans nog veel activiteit als bestuurslid van de P.Z.E.M.-personeelsvereni- ging O. O., de Terneuzense Schaakclub en de bridgeclub „Luctor". Ook van deze beide ver enigingen en van vele goede vrienden mocht de jubilaris ge lukwensen, geschenken en bloe men in ontvangst nemen. Palmpaas voor zieken en bejaarden Wanneer op Palmzondag in de R.K. kerk de palm is gewijd zorgt het ziekenapostolaat van de Katholieke Actie te Terneuzen er ieder jaar voor dat nog diezelfde dag de zieke parochianen, die in het St Elisabethziekenhuis te Sluiskil, het Julianaziekenhuis te Terneuzen of thuis worden ver pleegd, en de bejaarden een ge wijde palmtak met een kleine ver rassing krijgen. Dit jaar werd te ruggegrepen op een oud gebruik, n.l. de Palmpaas. Gidsen, kabouters en welpen maakten de Palmpaas, die be staat uit een houten kruis met ge kleurd papier omwikkeld, ver sierd met palm en gekleurde pa pieren stroken. Bovenop prijkt een haan van koek. De versnape ringen eraan bevestigd, werden door de leerlingen van dé R.K. jongens- en meisjesschool meege bracht. Daar de palmwijding dit jaar wegens het minder goede weet niet in de tuin der eerwaarde Zusters kon plaats hebben, had deze plaats in het Parochie huis,, waarbij een 80-tal Palm- paasstukken. Na de plechtighe den van Palmzondag werden zij bij de zieken en bejaarden ge bracht. Geslaagd Bij een onlangs te Almelo ge houden examen slaagde de heer A. Weterings uit Terneuzen, leer ling van de Kunstnijverheid school te Almelo, iwdr étaleur en voor het eerste gedeelte van het examen voor' reclame- en mo de-ontwerper. BIERVLIET. Schiieting op liggende wip. In hotel „De Vriendschap" hield de handboogmaatschappij „Getrouwe Broeders" een schie ting op de liggende wip. Aantal deelnemers 39. De hoogvogel werd geschoten door C. v. d. Steene te Bouchau- te België)le zijvogel Cl. de Pré te Biervliet; 2e zijvogel Aug. Provoost te Biervliet. Het grootste aantal kleine vo gels werd verschalkt door A. Leenhouts te Biervliet. HOEK. Winteruttyoering muziek vereniging „E.N.Z.K." Door de muziekvereniging „E.N.Z.K." werd op de Gemeente lijke Gehoorzaal een tweetal uit voeringen gegeven voor leden, donateurs en belangstellenden. Deze avonden werden geopend door de voorzitter van het voor lopig bestuur, de heer P. A. Ocké. Hij neette in zijn openingswoord de ere-voorzitterj purgemeester Hanssens, en verder de vele aan wezigen hartelijk welkom. Daarna gaf hij een uitvoerige uiteenzetting over de wederop richting van „E.N.Z.K.", en prees daarbij in het bijzonder het ge meentebestuur voor zijn goede medewerking. De tegenwoordige directeur, de heer P. W. Eekman, stelde hij aan de aanwezigen voor en sprak de hoop uit dat de ze het muziekgezelschap uit Hoek nog vele jaren ten dienste zal mo gen zijn, daarbij roemende zijn goede leiding. Het muziekgezelschap bracht vervolgens enKele stukken ten gehore. Als dank voor het gebodene mochten de directeur met zijn ge zelschap een daverend applaus in ontvangst nemen. Dan volgde eerst een voorspel van het blijspel in drie bedrijven „Gespikkeld en getikt" door Jan nes Bosker Oz. Na het eerste be drijf volgde de pauze, waarin een verloting werd gehouden. De hoofdprijs, een taart, werd de eer ste avond gewonnen door de moe der van de directeur. Na de pauze volgden de overi ge bedrijven. De dames en heren tonelisten hadden hun rol zeer goed ingestudeerd, zodat dit lang niet gemakkelijke blijspel op keu rige wijze werd vertolkt, zodat de aanwezigen ten volle hebben ge noten. In zijn slotwoord sprak de voor zitter de hoop uit, dat de volgen de uitvoering het muziekgezel schap nog groter zal zijn. Hij be dankte alle medewerkers voor het welslagen van deze avonden, in het bijzonder de heer L. J. Kot vis voor zijn regie, en de heer J. Kervink voor de grime. De beide avonden was de zaal zeer goed bezet. SAS VAN GENT. Aanrijding. Vrijdagochtend omstreeks 11 uur had op de hoek Tramstraat Westkade een aanrijding plaats tussen een luxe-auto en een bromfiets. De luxewagen, bestuurd dooi de heer L. H. L. uit Goes, wilde vanuit de Tramstraat de West kade oprijden, terwijl op het fietspad vanuit de richting Zelza- te over de Westkade de brom fietser P. A. C. H. M. van R. uit Zuiddorpe kwam gereden. De Westkade is ter plaatse voorrangsweg en de autobe- Advertentie.' RAADSEL xv* wx»** x X X X X X x EEN LEPELTJE iS EEN LEPELTJE, MAAtU. WAT IS eets ECHT KOFFIE-LEPELTJE? (Oplossing volgt morgen in dit blad) X X' X X XXkXXXXXXXXX stuurder verleende geen voor rang. Een botsing was onvermij delijk. Er kwamen geen persoon lijke ongelukken voor, terwijl er slechts lichte materiële schade was. Botsing. Vrijdagmiddag omstreeks kwart vóór twee had aan het Stations plein een botsing plaats tussen twee luxe-auto's. De personenauto bestuurd door de heer O. B. uit Goes wilde van af het Stationsplein de Stations straat inrijden. Op dat moment naderde uit de Poelstraat, ko mende van de suikerfabriek der C. S. M., de auto bestuurd door de heer E. J. de K. uit Sas van Gent. De heer O. B. verleende geen voorrang met het gevolg dat beide wagens tegen elkaar opreden. Er ontstond grote ma teriële schade, die wel op een paar duizend gulden geschat kan worden. Persoonlijke ongeluk ken deden zich ook hierbij niet voor. SLUISKIL. Kanalenkwesties. Na een oprichtingsvergadering inzake de kanalenkwestie, waar van wij vorige week reeds mel ding maakten, werd uit een groep van 14 belanghebbenden een bestuurscollege gekozen. Deze kwamen thans in besloten zitting bijeen om tot formering van het dagelijks bestuur te ge raken. Candidaten hiervoor wa ren de heren: Ch. P. v. d. Bilt, J. Bleijenberg, P. van Cruynin- gen, G. van Hoeve, A. Kooman, A. J. de Krijger, Morret en C. H. A. Vermeulen. Hqt bleek geen gemakkelijke opgaVp pm uit dit gezelschap de drie functies van het dagelijks bestuur te benoemen, daar men algeheel het oordeel was toege daan dat de taken, waarvoor men gesteld kan worden zeer delicaat zijn en men voorts, naast een grondige kennis van zaken, op elk tijdstip van de dag over de benodigde tijd moet kunnen be schikken. Deze en meerdere argumenten leidden ertoe, dat men eerst na geruime tijd in een formering slaagde, welke door allen en spe ciaal door de voorzitter slechts voorlopig werd aanvaard. Tot voorzitter werd benoemd de heer C. H. A. Vermeulen; se cretaris werd de heer J. Bleijen berg, en penningmeester werd de heer P. van Cruijningen. Als adviseur buiten het be stuur was bereid gevonden de heer J. v. d. Voorde, die reeds op de eerste contactbijeenkomst aanwezig was om het oriëntatie comité van advies te dienen. De eerst te ontplooien con tactactiviteiten zullen na Pasen een aanvang nemen. Zodra het bestuur zich voldoende heeft kunnen oriënteren, zullen de Sluiskilse belanghebbenden inza ke de kanalen-kwestie in de ge legenheid worden gesteld om als lid toe te treden. Vrouwenbond N. V. V. De plaatselijke afdeling van de N. V. V.-vrouwenbond geeft op haar bijeenkomsten gaarne de voorkeur aan het demonstratie ve. De verscheidenheid is hierin zó groot dat ook ditmaal door het bestuur de leden, die in goede opkomst naar de zaal „Beaart" waren getogen, van het gepre senteerde kon doen genieten. De firma Rath en Doodeheefer had de heer Kennis naar Sluiskil gezonden om de dames een uit eenzetting van wandkleding te geven. Hij deed dit op interessan te en grondige wijze door een uiteenzetting vanaf de eeuwen vóór Christus tot de hedendaag se periode, waarin abstract mo derne behangsel-tinten vele ka mers sieren. Een en ander onder toelichting van een filmpje met prachtige kleurendia's. De dames waren over het gebodene zeer tevreden, hetgeen door de presidente in haar slotwoord werd vertolkt. Kaartavond bij A. B. C. De plaatselijke Algemene Be drijfsgroepen Centrale heeft de zaterdagavond in de bovenzaal „Beaart" kaartend doorgebracht. Het werd geen strijd in teamver band, doch de benen werden voor een individueel gevecht onder tafel gestoken. De beste troeven en prijzen werden achtereenvolgens be haald door de heren; 1. G. van Doeselaar; 2. M. Hemelsoet; 3. C. Drabbe; 4. J. Dubbeldam en 5. J. Breepoel. ZAAMSLAG Feestavond ijsclub Sluisje". ,Het Vrijdag werd bij de heer R. J. v. d. Veke een feestavond gege ven door de ijsclub „Het Sluisje". De leiding van deze avond be rustte bij de heer F. van Arent- hals, voorzitter van de ijsclub. De huishoudelijke zaken had den een vlot verloop, en waren spoedig afgewerkt. Uit het jaarverslag van de se cretaris-penningmeester bleek dat het een bloeiende vereniging is. De vereniging telt 120 leden en donateurs. Bij de rekening en verantwoor ding en het jaarverslag van de penningmeester bleek dat het batig saldo bedroeg 500. De avond werd verder verzorgd door de heer R. de Jonge uit Kloetinge, een bekende Zeeuwse humorist, terwijl het muzikale gedeelte werd verzorgd door het gezelschap van het M. L. O. uit Axel en de heer C. van Vrede- gem uit Goes, terwijl ook de jeugdige Rien Verbrugge uit Ter neuzen, veel succes oogstte. Aan het slot van deze feest avond werd door de voorzitter dank gebracht aan allen die tot het welslagen van deze avond hadden bijgedragen en de bezoe kers voor hun belangstelling. Jaarvergadering C. 31. V. en C. J. 31. V. Vrijdag- en zaterdagavond werd in het verenigingsgebouw de jaarvergadering gehouden van de C. M. V. „Wees een Zegen" en de C. J. M. V. „Stroomopwaarts". Vrijdagavond werd de bijeen komst door de. voorzitter van de C. J. M. V., de heer P. de Leeuw, met gebed geopend, terwijl de dankzegging werd uitgesproken door ds. Ph. M. Becht. Zaterdagavond werd het ope ningsgebed uitgesproken door de presidente van de C. M. V., mej. Reijnhout en de dankzegging door de heer Heijboer. Uit de aard der zaak was het programma van beide avonden gelijk. Als openingszang werd gezon gen „Bron van ons leven". De bijbellezing werd verzorgd door de heer Jac. Pladdet en als onderwerp van zijn meditatie be handelde hij: „Petrus en Judas", waarna mej. Reijnhout een ge dicht, getiteld ..Petrus'', decla meerde. In haar welkomstwoord wees zij met dankbaarheid op de gro te belangstelling voor het werk der C. M. V.. Aan de stichting „Kinderzorg" kon weer een belangrijke zen ding worden gezonden en verder hadden veel activiteiten plaats. door LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertaling: W, FICKLUGTEN 25) Nadruk verboden. Volgens haar gewoonte, hls zij uit haar humeur was, begon ze met haar voeten te trappelen. Met een blik naar Miguel maakte Don Nicolas een gebaar van berusting. Ik zal mijn best doen, je alles naar de zin te maken. Tussen duim en wijsvinger pakte hij een stapeltje ham- sandwiches op van het dien blad met Miguels ontbijt en peuzel deze stuk voor stuk op. Ik zal proberen de zaak te regelen, voegde hij er nog aan toe. Miguel zou op slag bij Cook plaatskaarten kunnen ha len voor het vliegtuig naar Pal- ma op Majorca. Neen, verklaarde Estrella vastberaden. Miguel kan nu niet weg. Julio moet maar gaan. Zij was bang, dat de een of andere politieagent hem bij zijn kraag zou vatten, als hij zich op straat vertoonde. Maar kindje, Julio is geen kruier of boodschappenloper Ik stuur Albert wel. Tot straks, zei hij en ging naar de deur. Al dat gedoe vermoeit me veel te erg, per slot leg ik er het loodje nog bij Zodra ze alleen waren, vroeg Miguel quasi-onschuldig aan Estrella: Wat heeft die vlucht te be duiden? Precies, wat u zegt: een vluchtIk schaam me, dat ik u onttrek aan de justitie, maar zie tenslotte geen andere uit weg. Ik wil geen kans lopen op een schandaal. Nooit vergeef ik u, wat u heeft uitgevoerd. U was me onverschillig, maar nu heb ik een hartgrondige afkeer van u en veracht u diep. Vol gens onze overeenkomst zullen we deze maand samen door brengen. De Almendros liggen zeer afgelegen. U krijgt daar geen kans u andermans spullen toe te eigenen. Het buitenleven trekt me aan en ik ben dol op hengelen. U had geen plan kunnen op vatten dat mij beter aanstond. Maak u geen illusies en geloof maar niet, dat ik u een gelukkig, gemakkelijk leventje zal bezorgen. Ik verdraag u om dat er niets anders opzit, maar niemand kan Estrella Vilar on gestraft dwarszitten en dit on hebbelijke gedrag zult u lelijk bezuren. Miguel barstte in lachen uit, greep haar bij de polsen en hield zijn gezicht, dat vuurrood zag van woede, dicht bij dat van EstrellaDaarna fluisterde hij als een verrukte bewonde raar liefjes in haar oor Het spijt me verschrikke lijk dat ik u altijd moet tegen spreken. Maar dit idee wil ik u toch uit uw hoofd praten. In de Almendros en onverschillig waar ik mij ook zal bevinden met mijn allerliefste vrouwtje, zal ik een heerlijke tijd hebben. Zij bracht dank aan allen, die de beide verenigingen steunden en besloot het „Wat de toekomst brenge moge, mij geleidt des Heren hand". Na samenzang volgde hersen gymnastiek „Wie, wat," waar?", en had in de pauze de gebruike lijke verloting plaats. Na de pauze werd opgevoerd het toneelspel in drie bedrijven „Zij, die gestuurd was", dat met volle aandacht werd gevolgd en de daarin optredende dames en heren na elk bedrijf met een welverdiend applaus werden be loond. Tijdens deze uitvoering had vrijdagavond een ongeval plaats, doordat de vertolker van de hoofdrol, de heer L. F. Wolse, zich zodanig door de scherven van een glas bezeerde, dat hij, nadat hem geneeskundige hulp was verleend, in het Juliana zie kenhuis te Terneuzen een na behandeling moest ondergaan, waarna hij huiswaarts kon keren. Zijn rol kon echter door de heer P. de Leeuw worden over genomen, zodat na een korte on derbreking, het toneelspel voort gang kon vinden. Dodelijk ongeval bij training voor autorennen. Nog vóór de befaamde 12-uurs- race van Sebring de eerste wedstrijd om het wereldkam pioenschap sportwagens is be gonnen, was er al rouw in het rennerskwartier. Vrijdagavond tijdens de training veronge lukte namelijk de 30-jarige Ame rikaan Lawrence in zijn "eigen „Maserati", die bij een bocht over de kop sloeg en in brand vloog. Kort daarvoor was een jeugdige mecanicien om het leven geko men bij een botsing tussen een „Bristol" racewagen en een vrachtauto. De coureur Johnson, die de wagen bestuurde, werd daarbij zeer ernstig gewond. Generaal Grivas, voormalig lei der van de Grieks-Cyprische ver zetsorganisatie „EOKA" heeft zaterdag in een gesprek met -een vertegenwoordiger van 't Atheen- se dagblad „Eleftheria" ver klaard: „Ik heb verklaard, dat ik ^en vriend der Britten was. Dat was inderdaad zo in de eerste en tweede wereldoorlog. Natuurlijk ben ik thans geen vriend meer van de Engelsen; dat kan ook niet anders". „HONEST JOHNS" VOOR DE DUITSE BONDSREPUBLIEK De Duitse Bondsrepubliek zal op 1 april beginnen met de vor ming van haar eerste legereen heid die atoomwapens kan af vuren, aldus heeft een woord voerder van het Westduitse mi nisterie van Defensie vrijdag te Bonn meegedeeld. De eenheid, een batajon met „Honest John" raketten, zal tegen het einde van dit jaar paraat zijn. De „Honest Johns" hebben een reikwijdte van 25 kilometer. Er zullen negen van dit soort bataljons worden gevormd. De Bondsrepubliek heeft thans reeds 288 „Honest Johns" be steld en 36 lanceerinrichtingen. De raketten kunnen worden voorzien van een conventionele lading waardoor zij dezelfde uitwerking hebben als een bom van 500 kilogram, of met een atoomlading waarvan de uit werking geheim wordt gehou den, aldus de Duitse woord voerder. (De atoomladingen van West duitse wapens worden in vre destijd onder Amerikaans be heer gehouden.) Grivas vocht de echtheid aan van de dagboeken, die door Brit. se miitairen op Cyprus in een door hem verlaten schuilplaat, waren aangetroffen en waarvan de inhoud later in Londen bekend is gemaakt. „Wanneer de tijd daar is, zal ik de Britten op dit punt een pas send antwoord geven", verklaar de hij. Grivas vervolgde: „Indien de Cyprioten ooit voor iemand een standbeeld willen oprichten, moe ten zij daarvoor de voormalige Britse gouverneur veldmaan schalk lord Harding uitzoeken. Harding heeft mij, met zijn ruwe en onverzoenlijke manier van op treden, meer dan iemand andei in mijn campagne geholpen. Hardings opvolger, sir Hugh Foot, heeft een andere politiek gevolgd: hij is een diplomaat", al dus Grivas. „Ons programma voor raket ten en ruimtevaartschepen is niets anders dan de zwanenzang van een stervende beschaving!", zei dr. A. R. J. Grosch, bedrijfs- 1 ;der van de „International Business Machines", die de z.g. „elektronische breinen" voor ge leide projectielen vervaardigt, tegen het slot van de te Pasade na, in Californië, gehouden we tenschappelijke conferentie van het Californische technologische Instituut uit. Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben geen betere raketten no dig, om elkander te vernietigen; die wij nu hebben zijn meer dan berekend voor hun taak. En wat hebben wij eigenlijk in de oneindige ruimte te zoeken? Het geld, dat wij hiervoor be steden, zouden wij beter kunnen gebruiken voor het oplossen van de vraagstukken van onze eigen planeet, voor hulpverlening aan de miljoenen, die ondervoed zijn en nauwelijks een onderkomen hebben. Waarom moeten de Verenigde Staten voortgaan met het schen ken van miljoenen dollars aan maatschappijen, welke niet in de eerste plaats belang stellen in de vooruitgang van de wetenschap, doch die het vooral te doen is om hun zeven procent winst? Reeds die zeven procent zou een aardige bijdrage vormen voor het oplossen van maat schappelijke vraagstukken, wel- HOOFDSTUK IX. JULIO BEGINT EEN NIEUW FLIRTPARTIJTJE. Alleenzijn is voor de ziel, wat dieet voor het lichaam is. Vauvenargues. Zenuwachtig sloeg Julio zijn benen over elkaar, vlijde ze weer naast elkander en besloot tenslotte de hangmat uit te gaan, die op het terras was uit gespannen. Hij lag er al twee uur in en gaf zich onderwijl over aan een van zijn chronische buien van neerslachtigheid, waartegen geen kruid was ge wassen. Om afleiding te hebben, pak te hij een verrekijker en speur de boven de rhododendron- en hortensiaperken van de tuin de horizon af. Hij liet zijn blik rus ten op een plekje in de op deze prachtmorgen stralend-blauwe zeer nabijgelegen zee. Julio draaide aan het wieltje van de kijker om deze zó in te stellen, dat hij alles het scherpst kon onderscheiden. Wat hem aanvankelijk een heel klein stipje in de oceaan had geleken, werd van lieverlede een bootje met twee grote men selijke gedaanten er in, die zich bezighielden met de aantrek kelijke hengelsport. Dat schouwspel bracht op zijn gezicht een spijtige grimas te voorschijn en hij bevoelde alle zakken van zijn sportjasje tot hij zijn sigarettenpijpje vond, een onschatbare en trouwe makker in zijn vele uren van mistroostigheid. Toen stak hij er liefdevol een van Don Ni colas' heerlijke sigaretten in en na deze aangestoken te hebben, amuseerde hij zich er mee rook- kronkeltjes te vlechten om het kunstvoorwerpje, dat de kop van een pelikaan voorstelde. 55 ke oorlogsdreiging doen ontstaan en die ruimtevaart en kolonisa tie noodzakelijk maken", aldus dr. Grosch. Het betoog van dr. Grosch sloot aan op een toespraak van dr. Louis J. Ridenour jr, plaats vervangend algemeen bedrijfs leider van de afdeling der Lock- heed-vliegtuigenfabrieken voor de vervaardiging van geleide projectielen, die verklaarde dat het Amerikaanse programma voor de vervaardiging van ra ketten werd uitgevoerd in over eenstemming met de „traditione le verspillingspolitiek der V. S.". „Wij ruilen onze auto's voor een nieuw model in, lang voordat ze zijn opgebruikt en de Ver. Staten zouden bankroet gaan, indien wij dat niet deden. En ook ons programma voor het maken van geleide projec tielen is weer bijzonder goed aan dit stelsel aangepast. Wij lance ren raketten, die nooit meer te rug komen en dan moeten wij natuurlijk weer nieuwe maken. Zo gaat het goed, want hier door ontstaan er betrekkingen, die moeten worden vervuld en komt er geld onder de mensen. Maar er zijn nog meer moge lijkheden. In de niet al te verre toekomst zullen de Ver. Staten erop uit zijn de kunstmatige aardsatellieten van andere lan den te vernietigen. Deze moeten dan natuurlijk weer worden ver Radio-Moskou over Indonesië. Volgens radio-Moskou hebbet „vliegtuigen van Amerikaans of Britse makelij, die echter geen duidelijk kenteken hebben, de laatste tijd vluchten boven Indo nesië, in het bijzonder boven Su matra, gemaakt en talrijke wa pens voor de opstandelingen neergelaten". Het is niet moeilijk te raden wie deze vluchten leidt en het is duidelijk dat de opstandelin gen gesteund worden door kolo niale kringen in de Verenigde Staten en de andere Westelijke mogendheden. De steun aan de opstandelin gen is nog toegenomen na het Indonesische besluit om de Ne derlandse petroleummaatsehap- pijen te nationaliseren. Maar volk en regering van Indonesië zullen alles doen om de onafhankeelijk- heid van het land te verdedigen, aldus radio-Moskou. Amerikaans gezin vermoord In de bossen op ruim tien km ten westen van Annapolis in de Amerikaanse staat Maryland, zijn zaterdag de lijken gevonden van de 27-jarige mevr. Jack son en haar vierjarig dochtertje, Susan Ann. Zestien dagen dagen eerder had men in de omgeving van Fredericksburg in Virginia, 150 km ten zuiden van Annapo lis, de lijken gevonden van de andere twee leden van het gezin- Jackson, de 29-jarige vader en het anderhalfjarig dochtertje Janet. Het gezin van Jackson, een vrachtautochauffeur, was twee maanden geleden verdwenen. De vader en Janet bleken te zijn doodgeschoten. De moeder is waarschijnlijk door wurging om het leven gebracht. Susan Ann kwam waarschijnlijk door 'n harde slag tegen het hoofd ol door verstikking om. Elke aanwijzing van het motief van deze moord ontbreekt, aldus de politie. Twee man met één parachute gered. Een piloot en een navigator zijn met slechts één parachute op 300 meter hoogte uit een brandende straaljager van de Zweedse lucht macht bij Askersimd, midden- Zweden, ontsnapt. De piloot Roy Ingemar Pers- vangen, en zo zullen wij bereiken 1 S0J} 'n het ziekenhuis met een dat de nationale economische' gebroken dijbeen en een lichte mogelijkheden ten volle worden' hsrenschudding De navigator Nils Borg bleef praktisch onge deerd. Geen van beiden kunnen zich echter herinneren hoe zij uit het brandende toestel konden ont komen. De parachute van Borg was niet opengegaan, maar hij wist niet, of hij zich aan de piloot had vastgeklampt of dat hij de kooi den van diens parachute had ge grepen. uitgebuit", noud jr. aldus dr.- L. Ride- De aangename koelte in de tuin trok hem aan. Hij nam een lichte overjas op zijn arm en liep langzaam de trap van het terras af. Hij trachtte zijn sombere gedachten van zich af te zetten en met diepe teugen de heerlijke geuren in te ade men, waarmee de lucht was gebalsemd: die van de zee prik kelend en ziltig, van het gras vochtig, verder het aroma van de bloeiende amandelbomen, die hun naam aan het landgoed gegeven hadden. Als een ware wanklank in deze harmonie van geuren kwam echter, ter wijl hij langs de garage liep, een doordringende benzinelucht in zijn neus. Even stak Julio zijn hoofd binnen de halfopen- staande deur om te kijken, of Estrella's witte two-seater al terug was. Maar neen, de prachtige Rolls van de Betonkoning stond er alleen. Mismoedig liep Julio weer door, ging de tuin uit en wandelde de witte weg op, die over de klippen langs de zee liep. Onderhandelingen tussen België en Japan over Sabenadiensten afgebroken De onderhandelingen tussc' België en Japan, die verscheid ne weken lang te Tokio gevoerd zijn over de instelling van een vliegdienst BrusselTokio van de Sabena, zijn afgebroken. Ja pan weigert de diensten over Je Pool en door Siberië via Peking welke de Belgische maatschappij wilde openen, toe te staan. Het wil slechts toestemming verlenen voor een lijndienst langs de zui delijke route via India. Tibetaanse bevolking in opstand. Volgens het in Calcutta ver schijnende blad „The States man" is behalve in Lhasa, ook Drie dagen te voren was hij de Tibetaanse bevolking van de op de Almendros aangekomen. Die drie dagen had hij enkel aanspraak gehad aan zichzelf, want de bewoners van het huis hadden geen behoefte aan zijn gezelschap. Tijdens de weekj die hij in Brussel was blijven doorbrengen om Don Nicolas' aangelegenheden af te wikke len na diens overhaast vertrek met het jonge echtpaar, had Miguel die afwezighied benut om hem zijn bevoorrechte posi tie als vriend des huizes, ver trouweling en schaakpartner te ontfutselen. Wie had dat kunnen denken? Wat Julio ook verwacht had, allerminst een dergelijke rolverwisseling (Wordt vervolgd.) provincie Gyantgtse opgestaan tegen de Chinese autoriteiten Alle telegrafische verbindingen tussen India en de Tibetaanse hoofdstad, Lhasa, zijn verbro ken. Huwelijk op wankele basis De 19-jarige koorddanseres R°* land Schmidt en Francine Pary die een maand geleden een we reldrecord vestigden, zijn zatei dag te La Rochelle in het huwe lijk verbonden, wiebelend op een kabel die tussen twee torens was gespannen. De bruid, in witte jurk met sluier, en de bruidegom- in smoking, kusten elkaar in aan wezigheid van duizenden, die verheven schouwspel van de grond af gadesloegen. DODELIJK ON d n af Aan de voet van op rijksweg E 9, von val met dodelijke Een militaire vrac| mende uit de raakte eerst een gesorteerd had tegen een kleine personenwag bestuurder van d gen, de 50-jarige st,*a uit Eindhoven dood. richti aut en tegem :nwag deze N. jongetje verd aan hei de Bij de visloods Binnenhaven te werd dezer dagen vende gevonden van ge Johan Rog uit weg. De jongen is vermo lenderwijs te wate Niemand heeft het gebeuren. Toen lijkje vond, kon de ook niet direct v den. de id vastg 31 an yerdro: De 33-jarige heer uit Halfweg is, toen werf aan de Grasweg dam-Noord werkzaan richtte aan een speel gleden en te water een half uur is zi; overschot opgehaald Wilhelminagasthuis bracht. TIJDENS werkzai verdronk Vrijdag is de 33-jari A. K. de Joode, bij w den aan boord van ee liggende in het afge; Amsterdam, vermoed stapt en tussen wal water geraakt. Een o bleven burger heeft ling in bewusteloze t 't water gehaald en d matige ademhaling to levensgeesten ware reeds geweken. drank De politie te Delf vujdag op zaterdag v had met mensen, di( het glaasje hadden t vi aagt zich af, of rr feestvreugde ter gele de Dies-viering van h Studentencorps er van is geweest. Alth; middag vielen twee die verre van vast o - onden, tegen de bn aan, die daardoor st aan zijn kleding. Evei cm student, die zó d «at hij niet verder Oude Delft liggen. Hi, cel gestopt, waar koi mede-studenten ware Weer enige tijd latei en S. aangehouden, oionken met een door de stad slingerc wat later kwam G. ui in de cel terecht, die gouwseweg dronken stuur van zijn auto z: werd zaterdagochtend C. uit Rotterdam ing dat hij na een nach levensgevaarlijke wij weg 13 reed. Na eer waarbij slechts wa schade werd veroorz hij verder rijden, automobilisten verijd ƒ25.000 SCHAI boerderijb1 Een groot gedeelte bouwschuur en de h horende bij het bedi landbouwer J. Doe zaterdagmiddag brand ontstond om vijf. Zij was het feit, dat het zevenja van de heer Docht met een vriendje in een oude petroleum! uan te steken. Het eerst nog zelf te blussen, doch Het in de schuur kon' worden gered, namelijk het gevolg tastende optreden zuster van de eigen, gedupeerde bedrijf, middellijke nabijheii 'he zich ogenblikkeli brand ontdekte v. aagde en het vee «en uit de schuur vrij kostbare landb< veiligheid worden danks dit is er toch geveer 25.000 scl richt. De brandweer, met acht stralen bes brand na een half Het nablussen heeft tot laat in de avond "igenaar van het bei orand verzekerd. echtpaar gear Vrijdagavond laat litie de 46-jarige mat Rotterdam en zijn genote aan boord schip gearresteerd. an verdacht dinsda; 77-jarige handelaar 400 te hebben was toen onder een café in de Oranj waar het echtpaar naar huis te brengei inmiddels bekend portefeuille van hebben genomen. afg ge\ jc getrac d< I E r va in 1< n< g' 3! va Z bc dra he de

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2