RONDOM DE VERKIEZINGEN KERKDIENSTEN Nieuwe Tweede Kamer voor de eerste maal bijeen De kolencrisis rERS AU 9a AAAAAAAl Voor de zondag DS GSHUUQDS SCHTGSNOOT dag 21 maart 1959 Zaterdag 21 maart 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 8,— ieelte lektie iirniiiiiiwiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!! TERNEUZEN g s I!IIIII!I!II|[|1!IWI!I!!1I!I1IIIII!III!IIIIIIIIIIIIIIII1IIII de n 4 m Snelle, maar foutieve uitslag. Het politieke beeld. Informateur Beel. De Willem Barendsz. Suriname en Singapore. Huurverhoging en afbetaling. De (officieuze!) uitslag der Kamer verkiezingen 1959 was in recordtijd bekend. Had de verkiezingsdienst van het A. N. P. er aanvankelijk rekening mee gehouden, dat de eindcijfers 's nachts om 1 a 2 uur zouden kunnen worden gepubliceerd, thans liepen de laatste telegrammen al om half twaalf binnen, zodat juist te middernacht de eindtotalen op het televisiescherm ver schenen. Gelukkig heeft het A. N. P. ook ditmaal er op gewezen, dat de ge noemde en gepubliceerde cijfers slechts voorlopige waren, omdat de definitieve uitslag pas later zou kunnen worden bekendgemaakt. Echter hebben noch de verschillende partijen, noch het publiek, noch de officiële instanties met dit feit vol doende rekening gehouden. De heer Laning van het Gereformeerd Politiek Verbond hoorde pas nadat hij aan de Koningin zijn door Hare Majesteit ge vraagde advies had uitgebracht, dat aan zijn partij de ene zetel, die haar aanvankelijk was toegewezen, toch niet toekwam, omdat de definitieve uitslag had uitgewezen, dat het G. P. V. juist 24 stemmen tekort kwam voor deze zetel. De P. v. d. A. ging strijken met de winst. De heer Laning was uiteraard zeer teleurgesteld. „Maar", aldus zijn com mentaar, „ik heb een groot incas seringsvermogen. Ik zie ook deze ver gissing in het licht van Gods leiding. Dankbaar ben ik, dat ik het gesprek met de vorstin mocht hebben". Kamerzetels en kabinet Het meest opvallend was ook bij deze verkiezingen weer de enorme winst, die de V.V.D. be haalde: van 13 zetels in 1956 be reikte zij nu een aantal van 19. De P.v.d.A. kwam nu officiéél van 50 op 48. De C.P.N. kreeg de hardste klappenvan 7 tot 3 zetels betekende een halvering en erger. De Pacifistisch Socialis tische Partij, in 1956 nog niet in de Kamer, verkreeg met één klap (daarvan?) 2 zetels. Tevoren had minister-presi dent Beel aan H.M. de Koningin het gezamenlijk ontslag van de zittende ministers en staats secretarissen aangeboden. Alge meen werd nu verwacht, dat aan prof. Oud van de V.V.D. opdracht zou worden gegeven, een nieuw kabinet samen te stellen. Even algemeen was men echter van oordeel, dat de heer Oud vrijwel geen kans van slagen had. Welnu, deze verwachting zal stellig in de adviezen, die de voorzitters van Eerste en Twee de Kamer, de vice-president van de Raad van State en de ver tegenwoordigers der verschillen de partijen bij hun respectieve lijke bezoeken aan paleis Soest- dijk hebben gegeven, naar voren zijn gekomen. Hare Majesteit heeft kennelijk geen tijd ver loren willen laten gaan met een vrij nutteloze formatieopdracht en eerst de mogelijkheden wil len aftasten. Nadat de lands vrouwe ook dr. Drees nog op Huis ten Bosch had ontvangen, heeft zij namelijk aan de demis sionaire minister-president prof. dr. L. J. M. Beel opdracht gege ven, „de mogelijkheden na te gaan van de vorming van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwer king met de volksvertegenwoor diging". Traanfabriek te koop Weliswaar zijn we in ons land nog niet aan de uitverkoop van al onze schepen toe. (Het vlieg kampschip „Karei Doorman" houden wij bijvoorbeeld nog, al thans voorlopig), maar de wal visvaarder „Willem Barendsz" willen we misschien toch wel verkopen. Een combinatie van Noorse walvisvaartondernemin gen heeft een bod gedaan van ruim 29 miljoen gulden. Voor waarde voor de koop zal echter o.m. zijn, dat internationaal een voor de Noren bevredigende re geling inzake de quotering van de walvisvangsten zal worden bereikt. De Nederlandse regering wil wel onderhandelen over de zaak, OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 22 MAAKT 1959. (Zevende Lijdenszondag.) Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 2.30 uur Ds. E. E. Stern. Sas v. Gent: 10 u. Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. Scholten; 3 uur Cand. L. K. Bos, van Spijk (Gron.). Gebouw Kerkhof laan: 10 uur Ds. P. A v. d. Vlugt. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamaiag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. Ziet, nu is het de welaangjïia..,_- tijd, nu is het de dag der za.ig- heid. 2 Cor. 6 2. In de Zendbrief aan de gemeen te van Efeze zegt de Apostel: „Koopt de tijd uit, dewijl de da gen boos zijn". Onder ons zou h(j zeker met niet minder reent deze bewering herhalen. Niet in wereldse zin, maar ziende op de zondenmacht, die de wereld be heerst, en op de toeneming der ongerechtigheid en het verkoelen van veler heide. In tegenstelling daarmede noemt hij hierboven het heden de welaangename tijd e.i de dag der zaligheid. En hij zegt dat met het oog op de be lofte van onze Heiland: „Ziet, lk ben met u alle dagen"! Zijn gena- oe wijdt als 't ware iedere dag tot ten welaangename tijd. Die gena de verandert elke aag, ook de droevigste, in een dag des neus. Overal waar wij rondzien ontdek ken wij de sporen van Zijn op zoekende en trouwe liefde. Ook daar, waar wij terugzien op da gen en jaren, waarin wij rond zwierven zonder God in de wereld. Ook in tijuen van zonaen, waar voor wij nu het aangezicht met schaamte bedekken. Want het woord onzes Gods heeft deze machtige vertroosting voor ons: „Naarmate de zonde veel is ge weest, is de genade overvloediger geworden". Naarmate gij langer de roepstem van uw Heiland hebt weerstaan, is Zijn kloppen luider en dringender geworuen. Mocht het heoen voor ons een dag van overgave en dus van za- ligneid zijn! Dat heet gadelooz' ontferming, Dat genade, rijk en vrij, God schenkt redding, schenkt L bescherming, Schenkt ze aan zondaars, (schenkt z'ook mij! (UU Nieuw Bijbela Dagboekje.) GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. C. Brou wer, van 's-Hertogenbosch. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. van Leeuwen, van Axel. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswykstraat.) Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug. GEREF. GEMEENTE (Syn.). (Gebouw „ProRege".) Terneuzen: 10 uur en 2.45 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur heiligingssa menkomst; 7.30 uur veriossings- samenkomst o.hv. kapt. J. Gout. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLA.ANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 22 MAAKT 1959. (Zevende Lydenszondag. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even- huis. Breskens: 10 uur Dr. J. H. van Beusekom. Carlzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat; 10 uur Ds. J. Eygen- daal. Niruwvliet: 11 uur Ds. C. van Evert, van IJzendijke. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 10 uur Ds. S. Tvjmstra. SchoondUke: 10 uur Ds. P. A, L. Brinkman; 4 uur Ds. T. H. L. Beernink (Streekjeugddienst). Sluis: 2 uur Ds. H. Kuylman, van Zuidzande. St. Anna ter Muiden: 3.30 uur Ds. H. Kuylman, van Zuidzande. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke; 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande10 uur Ds. H. Kuylman. maar de directie van de Ned. Maatschappij voor de Walvis vaart acht het bod onaanvaard baar, omdat de vloot van jagers en het tankschip „Bloemendael" (totaal 15 schepen) hier niet bij zijn inbegrepen. En deze schepen verliezen hun waarde totaal, wanneer de kern van de walvis- vloot, namelijk het fabrieksschip „Willem Barendsz", verdwijnt. Maar misschien is er over de verkoop van de rest van onze „walvisvloot" met de Noren ook nog wel te praten. De welvaart van de West De Ned. Antillen en met name Aruba heben een lelijke pil te slikken gekregen, omdat zo als overigens reeds werd ver wacht de Ver. Staten de in voer van olie en olieprodukten aan banden hebben gelegd. De Nederlandse diplomatieke stap pen van enkele weken geleden hebben blijkbaar hun doel ge mist. Overigens, niet alleen in Ame rika hebben wij de kous op de kop gekregen. Engeland heeft beslist, dat de K. L. M. met in gang van 1 april toch slechts één maal per week in Singapore zal mogen landen. Het beroep, dat minister Luns persoonlijk in Londen op de hoogste Engelse autoriteiten heeft gedaan, mocht dus evenmin baten. De Neder landse regering heeft met grote teleurstelling kennis genomen van het Britse besluit. Zij is van oordeel, dat de „protectionisti sche mentaliteit, waarvan deze beslissing getuigt, een gezonde ontwikkeling van de burger luchtvaart ernstig belemmert". Maar ja, ook bij Amerikanen en Engelsen is het hemd blijkbaar nader dan de rok. Een meer optimistisch geluid kon vernomen worden ten aan zien van Suriname. De bespre kingen, die de Surinaamse mi nisters Essed en Sedney al ge durende een paar weken in ons land hebben gevoerd, hebben er toe geleid, dat een combinatie uit het Nederlandse bedrijfsleven de mogelijkheden zal onderzoeken om een „projectenpakket" aan Suriname aan te bieden. Deze projecten zullen o.a. havenwer ken, wegenaanleg en woning bouw omvatten en zij zullen los staan van het bekende tienjaren plan. Dit Nederlandse aanbod zou in de plaats kunnen komen van een reeds eerder gedaan Amerikaans, dat een bedrag van tien miljoen dollar wilde inves teren in Suriname. 50 procent omhoog? „Het is geboden thans in de eerste plaats de wanverhouding tussen de huren en de voerige prijzen op te heffen. Dit moet gebeuren voordat de woning markt verzadigd is. Wanneer nog langer wordt gewacht en er, in verhouding tot de vraag, een maal te veel woningen zijn ge bouwd, zal het niet meer moge lijk zijn de huren nog te verho gen". Aldus een rapport van de liberale mr. B. M. Telderstich- ting, dat concludeert: „Een lo nende exploitatie van de voor oorlogse woningen is op den duur wanneer de bouwkosten en de rente weer op een redelijk peil zijn gekomen mogelijk bij een huurpeil, dat ongeveer drie maal zo hoog ligt als het peil van 1940. Aangezien de huren van de oude woningen momen teel 85 hoger zijn dan in 1940, zouden zij gemiddeld nog met 50 k 60% moeten worden ver hoogd". En het Consumenten Contact Orgaan heeft bij de Tweede Ka mer een aantal verdergaande waarborgen ter bescherming van de consument bepleit inzake de afbetalingsregeling. Er ligt na melijk een ontwerp van wet op het afbetalingsstelsel bij de Ka mer en de samenwerkende orga nisaties zijn van oordeel, dat bij aankopen op afbetaling steeds het gevaar dreigt, dat de koper zich te diep in de schuld steekt. Hospitaalschip huishoudbeurs In het dorp Millingen, vlak bij de Duitse grens aan de Rfln ge legen, is het hospitaalschip „J. Henri Dunant", eigendom van het Ned. Rode Kruis, van stapel gelopen. Het is de bedoeling, we kelijks met een 80-tal invaliden en chronische zieken tochten over de Nederlandse wateren te ma ken. In oorlogstijd kan het vaar tuig ook als hospitaalschip dienst doen. In het RAI-gebouw te Amster dam is de i4e Internationale Huishoudbeurs geopend. Wage- ningen krijgt, als eerste stad ter wereld, een kernreactor speciaal ten behoeve van landbouwkundig onderzoek. Aan mej. mr. M. A. Teilegen Is op haar verzoek eervol ontslag verleend uit haar functie van directeur van het kabinet der Koningin, terwijl als haar opvol ger werd benoemd ihr. mr. W. F. Roëll. En mgr. E. Lagerwey, oud-katholiek bisschop van De venter, is op 78-jarige leeftijd overleden. (Nadruk verboden). HONDJE Het tramverkeer naar het} [Centraalstation te Amsterdam} moest 20 min. worden stop- gezet, de motorwagen van lijn) [4 worden opgevijzeld, belang-j stellendenhet gebeurde) [donderdagmiddag op het Fre-} derikspleinop enige af stond worden gehouden om! een hondje ongeschonden in< veiligheid te brengen dat} [eigenwijs bleef weigeren zijn) [pas gevonden prachtige maar) levensgevaarlijke plekje on-) der de tram te verlaten. Vrijdagmiddag te twee uur is de Tweede Kamer in haar nieuwe samenstelling voor het eerste bij eengekomen. Enige ministers en staatssecretarissen hebben thans als Kamerleden hun plaatsen in genomen. De heer Kortenhorst heeft als laatst opgetreden voorzitter de leiding der vergadering. Het is gebleken, dat niet alle processen-verbaal juist zijn inge vuld. Dit heeft eenter voor de uitslag geen invloed gehad. Men zal er zich volgens de commissie moeten bij neerleggen, dat niet alles strikt in orde was. V erscnii- ien welke werden geconstateerd in tellingen in éen bureau in Amsterdam zouden op de heer vvagenaar 6 stemmen zijn uitge bracht, terwijl nader bleek dat het er 31 waren geweest hebben op de einduitslag geen invloed gehad. In overweging ware te nemen om voorzitters, die niet voor hun taak berekend bleken te zijn, niet meer in een derge lijke functie in aanmerking te uoen komen. De commissie geeft o.a. in over weging te onderzoeken of een verbetering van de redactie van het proces-verbaal, dat de stem bureaus hebben in te vullen, mo gelijk is. Aan bezwaren, welke gebleken zijn, zou overigens bij een volgen de verkiezing tegemoet gekomen kunnen worden, zo adviseert de commissie. De commissie is van oordeel, dat er geen reden is voor een her telling, zoals mr. P. Smits te Bilt- hoven had gevraagd op grond van het feit, dat er in enige bu reaus te Amsterdam enige voor schriften van de Kieswet niet in acht zouden zijn genomen, dat enige voorzitters weigerden ge opperde bezwaren in het proces verbaal op te nemen en dat een minderjarige jongen aan het openvouwen van stembiljetten zou hebben deelgenomen. Van vijf bureaus heeft de commissie de stemmen opnieuw geteld. Bij deze hertelling is gebleken, dat de cijfers klopten met die in het pro ces veroaal. In één Amsterdams stembureau bleek een verschil van één stem. Er was namelijk één stem meer uitgebracht op de neer Hofstra van lijst 1. Dit verschil kon geen wijziging in de einduitslag bren gen. Yvat de vermelde gebeurtenis in Delft aangaat is er geen ver schil ontslaan al wos ue Handel wijze niet geoorloofd. Aangezien meer dan 75 leden zijn beëdigd stelt de voorzitter vast, dat de Kamer is geconsti tueerd. RADARSIGNAAL NAAR VENUS Het radarstation van het Lin- coln-laboratorium te Westford in de Amerikaanse staat Massachu setts heeft in februari een radar signaal naar de planeet Venus gezonden, dat teruggekaatst is naar de aarde, zo is door dit la boratorium bekendgemaakt. Men heeft echter een jaar nodig ge had om de gegevens nauwkeurig te verifiëren. Zo heeft men nu met grote zekerheid kunnen vast stellen dat Venus zich op 93 mil joen kilometer van de aarde be vindt. Het radarsignaal had cir ca 2% minuut nodig om Venus te bereiken. Aan de orde is het opmaken van de nominatie voor het voor zitterschap. De heer Romme (KVP) doet mededeling van een schrijven van mr. Burger dd. 17 maart, aat mede is gericht aan de fractie voorzitters de heren Oud, Tila- nus en Bruins Slot. De heer Bur ger deelt daarin mede ernstig be zwaar te heoDen tegen het georek aan onpartijaigneid van de heer Kortennorst ais voorzitter. Deze neeft z.i. in zijn slotrede vóór de verkiezingen nodeloos partij ge- Kozen in de controverse over ue namerontumding. De heer Bur ger deelt in zijn Drief mede, aat zijn lraciie niet op ae heer Kor tenhorst zal stemmen. De heer Komme zegt dat het hem juist voorkomt qat voor ae geschieuenis deze brief komt vast ie liggen, uoor opneming in de „Hanaelingen". Na deze mededeling van de heer Romme gaat de Kamer over cot de stemming voor de eerste plaats op ae nominatie. Uitgeoracht woraen 143 stem men, waarvan er 140 geldig zijn. .iiervan zijn er uitgebracht op ae neer Kortenhorst 95 en op de neer l ens 4ö. De heer Kortenhorst komt dus als nummer 1 op de vooruracht. Alvorens gestemd wordt voor de tweede plaats zegt de heer ilomme (KVP), aat het hem en zijn politieke vrienden voorkomt dat de Kamer verstandig zal doen wanneer hij in het presidium niet zal opnemen een persoon, die ge acht moet worden van oordeel te zijn, dat de eerste van de nomi natie met in die zetel thuis hoort. Voor de tweede plaats op de nominatie worden uitgebracht 144 stemmen, waarvan er 141 gel dig zijn. De stemmen zijn als voigt verdeeld: Korthals (VVD), 81, Hommer (Arb.) 54, Schurer (Arb.) 3, Van Dijk (VVD) 1, Wihems tArb.) 1 en Franssen 1. De heer Korthals komt dus op de tweede plaats op de voor dracht. (in de vorige Kamer was ue heer Bommer tArb.) eerste plaatsvervangende voorzitter.) Voor de derde plaats zijn 141 stembiljetten ingeleverd, waar van 1 ongeldig. Er zijn 96 gel- uige stemmen uitgeoracht. Deze zij ais volgt verdeeld: Roosjen (A.K.) 84; Bommer (Arb.) 1; Schurer (Arb.) 2; Die penhorst (C.H.) 2 en Romme (KVP) L De heer Roosjen komt dus op de derde plaats. In de oude Ka mer was hij tweede plaatsvervan gend voorzitter. De nominatie, welke dus als voigt is komen te luiden: 1. Kor tennorst (KVP), 2. Korthals (VVD) en Roosjen (A.R.), zal schriftelijk aan H. M. de Ko ningin worden ingezonden. Te kwart over 4 sloot de voor zitter ue vergadering. Van officiële zijde te Luxem burg wordt vernomen, dat de i-ioge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal op het ogenblik niet voor nemens is de maatregelen tot SLUITING VAN BELGISCHE KOLENMIJN 800 mijnwerkers op 28 maart met ontslag Onlangs is de sluiting aange- tonaigu tan de mijn Du Rieu au Coeur te <%uaregnon, op de weg van Bergen naar Valenciennes, z-r wordt mans bevestigd dat de siuiting op 12 april zal geschie- uen en dat ae aroeiders op 28 maart ontslag zal worden aange zegd. Door ae sluiting zullen 125 bovengrondse en 675 ondergrond se arbeiders werkloos worden. Het nieuws heeit in de streek een zekere onrust gebracht en „sommige mijnwerkers verwijten ae regering naar belofte niet te hebben gehouden dat de Natio nale Raad van de kolenmijnen de tijd van de sluiting zou bepalen." GELD UIT FOOIENPOT VERDUISTERD De politie te Rotteraam heeft de 37-jarige oberkelner 1'. A. van H. aangehouden. Sinds januari j.l. heeft hij uit de fooienpot van het restaurant in de binnenstad, waar hij werkte, 500 verduis terd. Hiermee benadeelde hij 8 colega's. Bovendien heeft hij ten adele van zijn directie nog 400 laten verdwijnen. (Advertentie.) door LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertaling; W. FICK—LUGTEN 24) Nadruk verboden. U had me beloofd, dat u niet weer zou stelen Ik heb mijn woord niet ge broken. Als u het artikel geheel had uitgelezen, zoudt u weten dat prinses Luzati na afloop van het bal in de Ambassade met enige vrienden naar een „nachtkroeg" is gegaan. Zij neeft verklaard niet te weten wanneed zij het sieraad kwijt geraakt is. Het staat vast, dat dit op deze laatste plek is ge beurd. Dacht u mij te kunnen overtuigen? Ik ben niet achter lijk Hoeveel vraagt u voor de clip? Ik zal hem afkopen. Ik kan hem u met geven. Is hij niet hier? Wis en zeker niet. Verbergt uw medeplichtige hem? Bedoelt u Linda? Dat arme kindNooit heeft zij een byou gehad dat meer dan 25 peseta's waard was. Zij zal zich wel haast niet kunnen ontdoen van die clip. Ik betaal haar tweemaal zoveel als hij waard is. Blijf niet zo aanhouden; het geeft toch niets. Ik herhaal datBinnen! riep Miguel bij het horen van een beschei den klopje op de deur naar de hal. Op de drempel tekende zich de welgedane ge-talte af van de Betonkoning, gewikkeld in me ters en meters stof, waaraan men het model van een kamer jas had trachten te geven. Dag, kinderen! Neem mij niet kwalijk, dat ik kom bin nenvallen. Ik wilde julie een plan voorstellen. Zijn jullie aan aet ontbijten? Geef mij een kop koffie, meisje. Het is twee uur geleden, dat ik ontbeten heb en ik krijg alweer trek. Hij liet zich neerzinken op een divan, waarvan de veren kreunend protesteerden. Kijk eens hierNu jul lie huwelijk is gesloten in zulk een afzondering, aat die ge voeglijk overdreven en clande stien genoemd zou mogen wor den, heb ik besloten het thans ter algemene kennis te bren gen. Ik heb al een lijst van ge nodigden opgemaakt. Het feest zou plaats kunnen vinden op de Pardon, vadertje; het spijt mij vreselijk om u verdriet te doen, viel Estrella hem in de rede, maar ik blijf niet in Brus sel. Ik vertrek onmiddellijk! Wil je weer weg? Moeten wij weer vertrekken? Don Nicolaas keek verbijs terd. Ja, laten we allen samen weer weggaan. Ik vind het hier niet prettig. Liever wil ik mijn wittebroodsweken op een rus tige, afgelegen plek gaan door brengen. Maar, lieve kind! Je had besloten deze winter hier te blijven wonen en nu heb ik dit huis voor een vol jaar gehuurd 1 Ik ben van idee veranderd, beste papaatje, ik wil naar de Almendros. Naar de Almendros? Mag ik vragen, wat die Al mendros zijn? informeerde Mi guel bedaard. Een landgoed, dat ik on langs op Majorca heb gekocht, dichtbij Soler. Wij hebben er nog nooit gewoond. Daar zullen wij het alle drie heel prettig hebben, drong Estrella aan. Julio en zijn grootmoeder kunnen, als u wilt, wel meegaan om u bezig te hou den. Ontevreden schudde haar ar me pleegvader afkeurend zijn hoofd. Je lijkt wel een wervel wind, kindje. Nooit weet iemand hoe hij het met je heeft. Ik dacht, dat je het naar je zin had in Brussel? Brussel staat me wel aan, maar ik snak naar verandering. Ik verlang naar zon, vrolijk heid, zeelucht en vooral naar rust. Weet je zeker, dat jij je daar niet vervelen zult? Hij wendde zich om naar Mi guel. Deze vraag lijkt wel niet aardig tegenover jou, maar ik ken Estrella. Zij heeft behoefte aan afleiding. Ze is vreselijk ongedurig, een echt stout kindje. Neen, lieve papaatje, ik zal mij heus niet vervelen. Ik ga er zwemmen, paardrijden, jagen en wandelen. En je aan je man wijden... zei Miguel gekscherend. Stellig, verzekerde zij met een ijskoud glimlachje. Reeds half overgehaald zuch- te Don Nicolaas weifelend: Nu, goed dan. Wanneer wil je vertrekken? Vandaagper vliegtuig. Ditmaal ging het de perken te buiten. De Betonkoning wreekte zich op de suikerpot en gooide die om. Je bent bezeten, kindWat bezielt je? Men zou zeggen, dat de po litie ons op de hielen zit, merkte de pseudo-echtgenoot ironisch op. Verbijsterd over zijn drieste durf keek Estrella hem aan. Wat is het toch vervelend, dat u altijd verbaasd is over al les, wat ik doe, papaatje! Ik heb u nu aenmaal gezagd dat ik vandaag ga en ik stel het niet uit tot morgen. En als jullie geen van beiden met me willen meegaan, ga ik alleen! Als ik het toesta....! Miguels stem klonk helder en vastberaden en van verbazing kon Estrella heel even geen woord zeggen. Jij Natuurlijk. Ik Ben je ver geten wat de priester heeft ge zegd toen hij ons trouwde? „De vrouw mag haar huis niet ver laten zonder toestemming van haar echtgenoot." Maar.ik ben goedertieren. Wij gaan sa men, nu jij wegwilt. Gaat u mee, peetvader? Niet dadelijk. Dat zal niet kunnen. Ik heb afspraken ge maakt voor zakelijke bespre kingen, moet afscheid nemen van verschillende vrienden de woning ontruimen Julio kan wel hier blijven om alles te regelen. Daarna mag hij bij ons komen.... Maar Wees lief, vadertje. Ik ben op van de zenuwenAls ik niet direct naar de Almendros vertrek, krijg ik er nog wat van. t Wordt vervolgd.) contingentering van de kolenpro- duktie en van de koleninvoer, voorzien i.oor het verdrag der E.G.K.S. in geval van een duide lijke crisis, voor te stellen aan ue raad va,i ministers der E. G. K. S. In zijn bijeenkomst van 23 maart zal ue raad van ministers alieen woruen verzocht zich uit te spreken over het voorstel ïn- ake de verlening van tijdelijke nulp aan ae Belgische mijnwer kers, over welk voorstel het raad gevend comité der E. G. K. S. op 1 i maart een gunstig advies neeft uitgebracht. Dit voorstel noudt, zoals bekend in, dat ge durende een periode van twee maanden een bedrag van ten ïoogste 2 miljoen dollar beschik baar wordt gesteld voor ue ver lening an hulp aan werkloze mijnwerkers in België. De Hoge Autoriteit heeft de raad van ministers officieel mede gedeeld, dat zij van plan is in de komende zitting van de raad slechts een algemene uiteenzet ting te geven inzake de conclu sies, die zij getrokken heeft uit de debauen, welke in de jongste bij eenkomst van het raaagevend comité zijn gehouden. Vervol gens zal ue Hoge Autoriteit haar overleg met ae regeringen der zes landen hervatten. Daarna zal zij voorstellen inzake het gehele kolenprobleem formuleren en deze aan de raad van ministers voorleggen in een volgende bij eenkomst, die omstreeks midden april zal worden gehouden. Van de zijde der Hoge Autoriteit is geen enkele aanwijzing gegeven, omtrent de mogelijke strekking van deze voorstellen, die echter in ieder geval hulpmaatregelen zullen inhouden ten behoeve van de mijnwerkers, die door de ko lencrisis worden getroffen. Het schijnt, dat de Hoge Auto riteit verdeeld is ten aanzien van de houding, die zij moet aan nemen, nu het raadgevend comi té een afwijzend advies heeft ge geven inzake de contingentering van de invoer en de produktie van kolen en nu ook in de coör dinatiecommissie van de raad van ministers een meerderheid zich heeft uitgesproken tegen de toe passing van artikel 58 van het verdrag, dat betrekking heeft op de „duidelijke crisis". IWijziging van de winkel sluitingswet zal 1 april in werking treden Bij K. B. is bepaald, dat de jongste wijziging van de Winkel sluitingswet twet van 6 februari 1959, staatsblad 52) in werking zal treden op 1 april a.s. De onderhavige wet brengt enige wijzigingen van materiële zowel als van technische aard. De materiële wijzigingen brengen geen principiële punten, doch een tegemoetkoming aan behoeften, die in de praktijk zijn gebleken. DE DATUM VAN ELF MEI Naar aanleiding van het feit dat Chroesjtsjef op zijn perscon ferentie van donderdag de datum van 11 mei voor een eventuele ministersconferentie aanvaard baar noemde, is opgemerkt dat hij hiermede een Westelijke nota beantwoordde nog vóórdat deze hem is toegezonden. De kwestie van de datum van een conferen tie zou nog steeds een onderwerp van bespreking tussen de Weste lijke leiders zijn. Toen de woordvoerder van het Witte Huis vragen gesteld wer den naar aanleiding van Chroesjt- sjefs „aanvaarding" antwoordde deze de journalisten dat verschei, denen van hen zelf die datum handen genoemd en dat Chroesjt- sjefs commentaar klaarblijkelijk op die suggestie was gebaseerd. Si - IEF. 0 1173-305

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5