DE DEUR VAN EUROPA - Kerkklok voor Hiroshima Geheime kernontploffing in de Verenigde Staten De Manchester Guardian over het plan voor een Europees vrijhandelsgebied Plan der Westduitse socialisten «1c f4 rtng van ^vrgus DE V 11 IJ E Z E E U W De toekomst van de jaarbeurzen hier en elders Geen markt meer Een vlucht Expositieland van Europa DE WERKLOOSHEID IN DE VERENIGDE STATEN DE KERNPROEVEN DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Grootste wetenschappelijk experiment ooit vertoond VERKLARING VAN COUVE DE MURVILLE Congressen voor vrijgezellen en alleenstaanden Dc conservering van voedsel door radio-actieve stralen Vrijdag 20 maart 1959 Pagina 7 Elk jaar tekenen de inkopers van de grote handelshuizen in oude en nieuwe wereld nauwkeurig de data aan van de jaarbeurzen in Europa. Reeds lang voor de affiches met de mercurlushoed aan de aan plakzuilen verschijnen, regelen de grote zaken hun reizen naar de uitstallingen van de Europese fabrikanten. Er zijn er verschei dene, die geen enkele firma van naam mag missenParijs, Wenen, Hannover (dat de befaamde Leipziger Messe van voorheen ver vangt) enUtrecht, Voor de oorlog hebben wij ons wel eens afgevraagd, of onze Nederlandse jaarbeurs wel ooit zou kunnen uitgroeien tot een expositie van internationale orde. De Franse en Duitse jaarmark ten vormden geduchte concurrenten. Thans wordt over bestaans- voi'gen niet eens meer gesproken. Belangrijker is het ruimtepro bleem teneinde de voortdurende uitbouw te kunnen opvangen en liet tempo van de tijd maar te kunnen bijhouden! Onze jaarbeurs heeft uit inter nationaal oogpunt bezien na de oorlog de wind in de zeilen ge kregen. Duitsland is verdeeld. De Leipziger Messe heeft voor de Westerse zakenlieden haar Aantrekkelijkheid verloren. Han nover is pas in opkomst. Utrecht daarentegen ligt in het centrum van een landje, dat opmerke lijk van zich deed spreken in de laatste tien jaar. Wij denken aan onze moeilijkheden met In donesië; aan de gunstige prijzen van onze produkten, die elke za kenman interesseren; aan de grote waterramp, die onze naam op ieders lippen bracht. Is het wonder, dat een zakenman, die op reis gaat, dat merkwaardig stukje grond onder de zeespiegel wel eens wil bezoeken? De opgesomde factoren zijn echter maar bijkomstig. Het be langrijkste is wel, dat voor velen uit andere werelddelen ons va derland de ,,deur tot Europa" betekent. Nu is het bij deuren altijd prettig verkopen, omdat bet publiek zich daar concen treert om daarna weer uit te vliegen naar alle windrichtingen. .Schiphol en de K.L.JI. zijn deels groot geworden door onze gun stige ligging en daarnaast de jaarbeurs. Nationaliteiten uit alle delen van de weneld vinden elkaar in Utrecht, wanneer er de voor- of najaarsbeurs wordt ge houden. Het aantal Inzendingen ter Jaarbeurs uit den vreemde heeft een enorme uitbreiding onder gaan. Hierdoor is het nationale kunnen en de voordracht daar van wel thlgszins op de achter grond gerjjakt, al Is het niet ver loren gegaan. Bovendien heeft elke bedrijfstak niet meer die gelegenheid om met haar veren te pronke» als voorheen. Het massale karakter bracht een beurs met technische nieuwtjes op allerlei gebied. Het werd een bonte aaneenschakeling van nieuwe vindingen en technische vooruitgang. Bij alle voordelen daaraan ver bonden, zoals het toenemend in ternationaal contact, heeft de Nederlandse jaarbeurs twee na delen gekregen. In de eerste plaats is haar betekenis als markt achteruit gegaan in die niet meer de hartslag voelt van zijn bedrijfstak. Het prijsverloop in zijn branche kan men op een jaarbeurs nog maar gebrekkig meten. En daarnaast is er door de splitsing in twee delen (ge bruiksgoederen en techniek) geen plaats meer om een goed inzicht te verkrijgen in hetgeen op elk terrein wordt aangeboden. Er is schade toegebracht aan de mogelijkheid tot marktinzicht te komen op de jaarbeurs. Dit is schadelijk voor het bedrijfsleven. Het jaarbeurswezen is uitge groeid tot een internationale manifestatie van nieuwtjes op allerlei gebied. Het technische karakter treedt op de voorgrond, het wordt een show, die zeker geweldige propagandistische waarde heeft en daarom econo mische betekenis. Men zou dit Instituut niet kunnen missen. De technische vooruitgang, de massa-produktie, de steeds gro tere en meer uiteenlopende be hoeften van het publiek, maar vooral de toenemende drang naar specialisatie op elk terrein hebben het vroegere jaarbeurs gezin van branches doen uit groeien tot een geweldige fami lie, waarbij de kinderen zelfs zijn uitgevlogen om een eigen bestaan te gaan leiden. Naast de jaarbeurs vinden we in onze da gen speciale beurzen voor aller lei branches, die bijna even groot zijn als vroeger de gehele jaar beurs en die in een behoefte voorzien. Want in die vakbeur zen vinden we terug, wat in de maart- en septemberbeurs in het gedrang was geraakt: een uitstekend marktinzicht. Niet alleen worden daar de nieuwste snufjes van een bepaalde bran che getoond, maar men biedt een reeks van variëteiten aan In één branche, zoals men zelfden bijeen ziet. Hier kan men tech nische kennis opdoen en tevens een perfect inzicht krijgen in de prijsverhoudingen. In de loop van de laatste jaren zag Utrecht de geboorte van een reeks van nieuwe beurzen, die uit de jaarbeurs zijn ontstaan. Wij noemen de zuivelbeurs, de schoen- en lederbeurs, de land- bouwbeurs, de beurs voor meu belen en woningtextiel en de j wintervakbeurs voor koffers en dam zijn jaarlijkse expositie van auto's en motoren. Rotterdam herbergt de laatste jaren een grote beurs voor levensmiddelen. Er is onmiskenbaar een vlucht uit de jaarbeurs naar de vak beurs, waarbij de jaarbeurzën steeds intemationaler worden en de vakbeurzen (voorlopig) het nationale karakter meer behou den. Men mag niet spreken van een concurrentie tussen de twee in stituten. Beide hebben hun eigen functie t.a.v. het economische leven, waarop wij reeds doelden. Beide hebben ook hun eigen pu bliek. In de vakbeurs ziet men collega's en de overige schakels in de eigen bedrijfstak, in de jaarbeurs gaat het contact met de overige deelhebbers aan bet economische leven de belangrijk ste plaats innemen. Zij die hun activiteit uitstrek ken over een groot aantal bran ches in het economische leven of bij voorkeur zoeken naar inter nationale uitbouw, appreciëren de jaarbeurs het meest. Hoe meer men gespecialiseerd is, hoe meer men verlangt naar de eigen vakbeurs. De toenemende ge compliceerdheid van het econo misch leven doet daarbij zijn in vloed gelden. De steeds meer ge organiseerde en gespecialiseerde produktie dringt elke vakman en zakenman naar zijn eigen hoek. Deze drang heeft gevolgen voor het beurswezen, dat zich uit breidt met een reeks van vak beurzen, die er elk op hun ter rein mogen wezen. In dit verband mogen wij ons in Nederland gelukkig prijzen met onze Koninklijke Nederland zin, dat men elk op zijn terrein lederwaren. Reeds kent Amster- Het te Rijssel verschijnende blad „La Voix du Nord" heeft onlangs in zijn verspreidings gebied een actie op touw gezet om de uit Noord-Frankrijk ge boortige en in Hiroshima werk zame pastoor De Ia Perrière aan een klok te helpen voor zijn kerk in Hiroshima. Deze actie heeft een bedrag van vier honderdduizend frank opge bracht, waaroor niet alleen de klok kon worden gekocht, maar er tevens een aanzienlijk bedrag overblijft dat de pas toor kan gebruiken voor het 'enigen van de nood onder de armen. „La Voix du Nord" heeft de mok gisteren in zijn kantoorge bouwen te Rijssel opgesteld. Vandaag zal de klok over de weg naar de luchthaven Le Bourget van Parijs worden ver voerd, waar mgr. Betin, die de leiding heeft van de missie ac tiviteiten der Rooms-Katholie- in Frankrijk, zaterdag de mok zal zegenen. Vervolgens de klok in het lijnvliegtuig van de K. L. M. worden geladen dat zaterdagmiddag om twee bur op Schiphol zal aankomen. Aan boord zullen zich bevin den o.a. verslaggevers van de radiozender „Europa no. 1" van de Franse televisie en een Franse filmjournaalmaatschap- PiJ. Deze verslaggevers zullen zaterdagavond met de klok in de lijnmachine van de K. L. M. over de Noordpool naar Tokio gaan. Vandaar *zal het gezel schap met de klok naar Hiros hima reizen, waar de klok op eerste Paasdag zal worden ge wijd en geluid. Radio „Europa no. 1" zal deze gebeurtenis uit zenden. Getracht wordt een zodanige radioverbinding tot stand te brengen dat het eerste klokgelui van de nieuwe klok in Rijssel en Rome zal kunnen worden gehoord en via de ra dio zal worden beantwoord door het luiden van klokken in Rome. De organisatoren van de ac tie hebben hoop dat de Paus de nieuwe klok door middel van de radio van Rome uit zijn ze gen zal willen geven. ;e Jaarbeurs. Zij kan het vak- en jaarbeurswezen in Nederland uitbouwen tot een vorm van dienstverlening, die zeer zeker in Europa en liefst in de hele wereld de eerste plaats kan in nemen. Juist door de ligging van ons land. door zijn omvang (vrij van politieke besmetting) en door de kwaliteiten van zijn be woners, zoals handelsgeest en talenkennis, heeft ons beurs wezen een enorme toekomst. Wanneer wij deze vorm van dienstverlening steeds uitbou wen met meer vakbeurzen en toenemende reclame en service, dan heeft dit tal van goede ge volgen voor ons economisch le ven. Wij verdienen aan de expo sities. Wij kweken deviezen met bet verlenen van gastvrijheid. Wij maken relaties voor handel en industrie door de komst van vreemdelingen naar ons vader land. Op onze bodem wordt dan liet nieuwste op allerlei gebied het eerst gebracht. Dit komt de efficiency en de vakkennis in ons bedrijfsleven ten goede. Door dit alles verbreden wij de werk gelegenheid en verhogen wij de welvaart. Nu het voorjaar is gekomen met zijn voorjaarsbeurs, is het de tijd om erop te wijzen, hoe wij met inspanning van alle krachten er naar moeten streven, om van Nederland te maken het expositieland van Europa bij uitstek. Daarna wordt het ook tot een eerste marktplaats van dit continent. Het tentoonstel lingswezen staat nog aan het begin van zijn ontwikkeling. Door goede service en van „Utrecht" een begrip te maken in de wereld voor jaar- en vak beurs kunnen wij er ons deel van krijgen. Drs. MIERLO. (Nadruk verboden.) De Manchester Guardian heeft donderdag uitdrukking gegeven aan haar grote teleurstelling over de impasse, waarin de on derhandelingen over het plan voor een Europees vrijhandels- gebied zijn geraakt. Het blad drong er echter op aan, dat Engeland niet deel neemt aan een „contra-groepering". Al le hoop om tot een overeenkomst met de Euromarkt te komen moet thans volgens de „Manchester Guardian" worden opgegeven. De grootste teleurstelling van het economische herstel in de Ver. Staten is volgens de „Finan cial Times" op het ogenblik het aanhouden van de werkloosheid in dat land. Hoewel de produktie is geste gen, blijft zij nog steeds aanzien lijk onder het peil, dat met de beschikbare arbeidskrachten kan worden bereikt. De werkloosheid in de Ver. Staten is volgens de „Financial Times" niet alleen voor Amerika zelf maar ook voor de buitenwereld van belang, daar de spanningen en conflicten, wel ke uit de grote werkloosheid voortvloeien, nu de voornaamste hinderpaal zijn geworden voor het voeren van een liberale han delspolitiek door de Amerikaanse regering tegenover de buiten wereld. Het Westen en de Sowjet-Unie zijn het er op de Geneefse con ferentie over een staken van de kernproeven over eens gewor den, dat er een verdrag voor onbepaalde tijd zal worden ge sloten, onder voorbehoud ech ter, dat ondertekenaars zich kunnen terugtrekken als het verdrag door een der partijen wordt geschonden. Op den duur is een zekere vorm van associatie tussen de Euro- markt en de rest. van West-Euro pa wenselijk. Maar er zullen ja ren moeten verlopen, alvorens een nieuwe poging in het werk kon worden gesteld. Inmiddels zal men moeten trachten een modus vivendi te vinden. Wij hebben de belofte gekregen, al dus het blad, dat de politiek van de Euromarkt tegenover de rest van de wereld liberaal zal zijn. Indien dit betekent, dat dc com missie van de E.E.G'. hoopt pro tectionistische druk binnen de Euromarkt in bedwang te kun nen houden, is er hoop, dat een conflict zal kunnen worden ver meden.- Het volkomen negatieve karakter van het rapport Hall- stein zal evenwel grote teleur stelling veroorzaken in Engeland en andere delen van Europa. Hoe eerder dit rapport is vergeten hoe beter, zo meent de „Man chester Guardian". De Engelse minister van Ar beid heeft in het Lagerhuis me degedeeld, dat op het ogenblik het aantal werklozen ongeveer 550.000 bedraagt, tegen 612.000 in februari en 621.000 in janua ri. Het aantal geheel werklo- lozen is met 48.000 verminderd. Het percentage van de be roepsbevolking, dat zonder werk is, verminderde van fe bruari op maart van 2,8 tot 2,5 procent. De vermindering van het aantal geheel werklozen be draagt, 48.000 personen. Tijdens het debat over de werkloosheid in het Lagerhuis vergeleek de Engelse minister van Arbeid, Macleod, het per centage voor Engeland van 2,5 met dat voor Canada (8,9 °,o) Italië (eveneens 8,9 °'o) Dene marken (8,3 °,o), België (7,2 de Verenigde Staten (6,1 °/o), West-Duitsland (5,6 Vo), Zwe den (4,3 Noorwegen (4 °,o) en Nederland (3,2 l!o). Een door de oppositie inge diende motie werd met 309 stemmen tegen 247 verworpen. De Verenigde Stalen hebben iu september op een hoogte van circa 480 km een serie geheime liernontploffingen teweegge bracht, zo meldt de „New Vork rimes". De proeven zijn door de marine genomen onder toezicht van het ministerie van Defensie en de commissie voor atoom energie. Zij zijn reeds aangeduid als liet „grootste, wetenschappe lijke experiment dat ooit is er- richt". Het blad zegt dat dc proeven die nog niet eerder zijn bekend- gemaaKt niet zouden zijn waar genomen door andere landen en gegevens van grote militaire en wetenschappelijke waarde heb ben opgeleverd. Militair gezien waren ze vooral van betekenis voor de ontwikkeling van het systeem voor alweer tegen ra ketten. De „New York Times" schrijft dat het experiment bekend .staat onder de naam „project argus". Duizenden mensen zouden bij de waarnemingen die de gehele wereld hebben omspannen, inge schakeld zijn geweest. Het blad zegt dat het pas tot publikatie van oen en ander is overgegaan nadat gebleken was dat de Russen op de hoogte wa ren van de theoretische gevolgen die men van kernproeven op grote hoogte kan verwachten. Voor de wetenschap is speciaal van belang dat men door de proeven een flinke dosis nieuwe kennis heeft verworven over het magnetische veld van dc aarde en de aard en werking van de stralen in de bovenste luchtlagen en de ruimte. De straling afkomstig van drie kernbomontploffingen op meer dan 480 km hoogte boven 't zui delijke deel van de Atlantische Oceaan had nog geen uur nodig om de aarde te bereiken. Het blad vestigt er dan de aan dacht op dat de resultaten van de proeven voorspeld waren. Door middel van raketten, ge lanceerd in de Verenigde Staten en daarbuiten, heeft men de re sultaten kunnen verifiëren. De Amerikaanse satelliet „Explorer IV" ging geregeld door de steeds groter wordende stralingsgor- dcl. De radiosignalen van deze satelliet maakten het mogelijk de omtrek van het magnetische veld om de aarde vast te leggen. Om het resultaat \an de proe ven nauwkeurig te kunnen be palen, moesten twee kunst manen en een aantal raketten gelanceerd worden. Een satelliet kwam niet in zijn baan, de andere „Explorer IV" heeft de aanwezigheid van straling over de gehele wereld geregistreerd. De „New York Times" zegt dat de Russen mogelijk op de hoogte waren van hot experiment om dat de „Explorer IV" dicht ge noeg in de buurt van het luis terstation voor satellieten te Tasjkent is gekomen om waar nemingen mogelijk te maken. Om zeker te zijn van het suc ces van het experiment is het drie keer herhaald. Elke proef hield een kernexplosie in, aldus het blad. Volgens de „New York Times" is er onder dc deelnemers aan hat project „soms nogal heftig" gedebatteerd over de vraag of de resultaten al dan niet bekend moesten worden gemaakt. De geleerden waren voorstan ders van bekendmaking, de mili taire en politieke leiders waren er echter tegen gekant. Kortgeleden zouden echter en kele topleiders van het minis'c- rie van Defensie zich voor be perkte publikatie hebben uitge sproken. De kernapparaten, die voor de ontploffingen zijn gebruikt, zou den door raketten met meerdere trappen gelanceerd zijn. Dc ra ketten waren voorzier. van vloei bare of vaste brandstof. Het blad weet te melden dat de raketten gelanceerd zijn vanaf het dek van de „Norton Sound" een 15.000 ton metend vliegtuig- De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Maurice Couvc de Murville, heeft donderdag in de commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergade ring verklaard, dat wat presi dent Eisenhower in zijn rede via de televisie over Berlijn en Duitsland heeft gezegd vrijwel precies met het standpunt van de Franse regering overeenkomt. Volgens een woordvoerder van het ministerie, die dit meedeelde, zei Couve de Murville dat de eventuele verschillen van mening tussen de Westelijke mogend heden meer schijnbaar dan wer kelijk zijn. Het Westen moet zijn rechten in Berlijn, waaronder de vrije toegang tot de stad, niet opgeven, aldus de minister, die zei dat Frankrijk bereid is met de Rus sen te onderhandelen, maar niet onder druk. moederschip dat enkele jaren ge loden is verbouwd tot een schip voor het doen van raketproeven. Een woordvoerder van de Ame rikaanse commissie voor atoom energie verklaarde later in Washington dat hij de berichten in de „New York Times" beves tigen noch tegenspreken kon. Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie zei geen commentaar te kunnen geven op het verhaal van het blad. IIe( ministerie van Defensie gaf later een verklaring uit waarin werd bevestigd dat de Verenigde Staten in september boven liet zuidelijk deel van de Atlantische Oeeaan een serie van drie kleine Uernontploffingen op zeer grote hoogte buiten de dampkring van de aarde hebben teweeg gebracht. In de verklaring van het mi nisterie wordt verder gezegd, dat het doel tweevoudig was, ten eerste om belangrijke weten schappelijke theorieën over het magnetische veld van de aarde te beproeven en ten tweede om op grote hogtc gevolgen van mi- lilair belang, waarvan de bijzon derheden niet bekend zullen wor den gemaakt, na te gaan. Wat het eerste doel botrelt verschaften de experimenten ge gevens over het magnetische veld van de aarde welke een aanvul ling vormden van do gegevens over natuurlijke straling die in de afgelopen lente door de sa telliet „Explorer" werden ver zameld. De „Explorer IV" ver zamelde vervolgens gegevens over dc proeven boven het zui delijk deel van de Atlantische Oceaan cn deze zullen langs de normale wetenschappelijke weg worden bekendgemaakt nadat zij zijn onderzocht, aldus dc mede doling. Dr. Herbert York die verant woordelijk is voor het weten schappelijk onderzoek van het ministerie van Defensie, ver klaarde dat er wegens de zeer grote hoogte van de ontploffin gen geen radio-actieve besmet- litlg op aarde zou voorkomen. De radio-actjviteit verspreidt zich op zulke hoogten in de ruimte, zo zei hij. Ook in 1959 zal te Greven- bricht een vrijgezellen-congres gehouden worden De data voor deze, tot een traditie ge worden en wat de deelname betreft zelfs internationale, ontmoeting van vrijgezellen zijn bepaald op 15, 16 en 17 augustus. De leider van dit vrijgezel len-feest te Grevenbricht, de heer Ger Greyn, zal ook dit jaar weer een congres voor z.g. alleenstaanden voorbereiden. Deze bijeenkomst, bedoeld voor vrijgezellen boven de 30 jaar, weduwen en weduwnaars, is vastgesteld op 4, 5, 6 en 7 sep tember te Breda. Terwijl voor het vrijgezellen- congres te Grevenbricht het normale program van ope- nings-ceremonie, voordrachten, avond-feesten en slotplechtig- heid van vorige jaren in grote lijnen zal worden gehandhaafd, is voor het congres van alleen staanden te Breda een geza menlijk bezoek der deelnemen de alleenstaanden vastgesteld aan Zundert, waar op 6 sep tember het bloemencorso wordt gehouden. Gedurende het Bre dase congres zal een expositie worden ingericht over de mate. riéle noden en behoeften van vrijgezellen en alleenstaanden. De Westduitse socialistische op positiepartij heeft een „plan voor Duitsland" gepubliceerd, dat voorziet in de instelling van een Midden-Europees gebied, waarin geen buitenlandse troepen zou den mogen worden gelegerd. Bo vendien zouden de militaire een heden in dit gebied niet over kernwapens mogen beschikken en hun bewapening zou beperkt moeten zijn. De voorgestelde zone zou Oost en West-Duitsland, Polen, Tsje- cho-Slowakije en Hongarije moe ten omvatten. Volgens de Westduitse socia listen moet een militaire ont spanning in Europa noodwendig vooraf gaan aan een hereniging in fasen van Duitsland. De betrokken landen en de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie zouden een gemeenschappelijke veiligheidsovereenkomst ter waarborging van dit akkoord moeten tekenen. In het gebied zouden posten moeten komen voor toezicht op grond- en lucht strijdkrachten. De huidige status van Berlijn zou, volgens dit plan der West duitse socialisten, moeten wor den gehandhaafd totdat een der gelijke overeenkomst tot stand zou zijn gekomen. 14. Eric's hoop ver vliegt even snel als zij gekomen is, nu blUki, dat de schepen tot de vloot van de groot vorst van Ierland be horen. Maar de aanvoerder der Denen slaakt een luide schreeuw en hij springt naar do voo,- piecht, waar hjj zijn hand opsteekt. „Wij zün vreedzame zeevaarders en werke lijk blij jullie te zien", roept hjj de Ieren toe. „Nu weten we ten minste zeker, dat ons niets gebeuren kan". „Wees er niét zo zeker van, vreemdelingen zün niet geliefd langs de kusten van Erin", geeft een forse Ierenkrügsman ten ant woord. „aangezien de meesten slechts komen om te plunderen en te moordenen zeker het volk van drakenschepen". „Maar wij komen om wat te bren gen", valt de Deen rap in. „We hebben een gevangene, waarin uw vorst zeker belang zal stellen; zo hy ons eencneen rond sommetje wil betalen voor alle moeite die wü doen, zullen wij deze gevangene netjes bü hem brengen". Er valt een stilte. De Ierensche pen zijn tijdens deze bespreking in een kring om de drakkar heen gaan liggen en de Denen zowel als Eric voelen zich weinig op hun ge mak, want zou het tot een strüd komen, dan zouden zü geen schijp van kans maken „Hoe is de naam van de gevan gene, die jullie hebben", vraagt de ter. „vertel ons de bijzonderheden". „Op mijn eer, dat zeg ik alleen de grootvorst zelf", antwoordt de Deense aanvoerder. „Wat willen jullie? Als wij een maal aan bet hof van jullie koning zpn, kan hü met ons doen wat liü wil..." „In orde", roept de Ier kort, „ik zal jullie een escorte meegeven, dan kan je doorgaan... hoewel het mij benieuwen zal of je veel zuil bereiken... want de gevangene, die jullie hebben kan nooit zo belang rijk zün als de man, die nu naar hem onderweg is... of het zou de tw eelingbroer moeten zijn van Fer gus de Stormvogel"! RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Dc aanvaring van de „Amsteldijk" met het Noorse schip „Hansa" op de Westerschclde De Raad voor de Scheepvaart heelt de 41-jarige kapitein J. v. D. uit Voorburg van het s.s. „Am- steldijk" gestraft met een beris ping wegens het aan zijn schuld le wijten zijn van de aanvaring van de „Amsteldijk" met liet Noorse m.s. „Hansa" op 17 aug. j.l. op de Westerschelde. Dc „Amsteldijk", eigendom van de Holland-Amerika Lijn N.V. te Rotterdam, was op reis van Ant werpen naar Rotterdam. Toen het op de Westerschelde nabij de Hoek van Borssele wegens slecht zicht ten anker wilde gaan kwam het dwars op de voorsteven van de „Hansa" terecht en dreef daar langs. Gelukkig waren de gevol gen niet ernstig, maar dat is naar de mening van de raad vooral tc danken aan de grote oplettendheid van de loods cn de stuurman van de „Hansa", die tijdig de ankerketting wisten op te vieren. De „Amsteldijk" was alleen boven water beschadigd, voornamelijk aan de verschan sing, en kon na onderzoek de reis voortzetten. De „Hansa" bleek ook slechts lichte schade te heb ben opgelopen en had verder geen hulp nodig. In zijn uit spraak maakt de Raad enige aan merkingen op het beleid van de kapitein van de „Amsteldijk", dia zich in de uitwerking van een volgens hem verantwoorde ma noeuvre heelt vergist. Het gebruik van radio-ac tieve stralen ter conservering van voedsel nadert het stadi um, v/aarin commerciële toe passing overwogen zou kunnen worden, zo wordt in een rapport van de Voedsel- en Landbouw organisatie van de Verenigde Naties meegedeeld. Volgens het rapport moeten nog vele fundamentele vraag stukken worden opgelost, doch zou commerciële toepassing spoedig mogelijk kunnen wor den voor het onschadelijk ma ken van vergiftigende organis men in eierprodukten en vlees, het desinfecteren van graan en bepaalde verpakte produkten en het tegengaan van het uit lopen van aardappelen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7