iSport RADIO EN TELEVISIE RECHTSZAKEN BURGEMEESTER BRANDT OVER TOESTAND IN WEST-BERLIJN BRIDGE VOETBAl Jf 20 matrif 1959 ot dwangarbeid veroordeeld 'e1ural<L hoo8Sereehtshof srlhe heeft Lothar Jn, Krisponeit, voormalis [enieur van de Henschel [fabrieken te Kassei, gis ,d.ne Jaar dwangarbeid wegens verraad t o Oost-Duitsland. }neit zal verder voor de 11 zÜn straf zijn burger- verhezen De 15 maan- nij m voorarrest heeft •acht, zullen in minde rden gebracht, arige Krisponeit was er- ;chuldigd gegevens over serwagen, die in de Hen- irieken werd vervaar- handen van agenten van duitse inlichtingendienst n gespeeld. neit verklaarde hierom- hij dit had gedaan om. leende dat deze pantser- j Ie „Hispano-Suiza 301', jn orpen vorm niet deugde 'ruik door het Westduit- Hij voegde hieraan toe ens, naar hij meende, te doorgegeven aan verte- digers van een Oostduits rsbureau. st niet, dat de personen, Ie ik toen te maken hei' waren van de Oostduitst dienstaldus Krispo- xemburgse regering t het vertrouwen n het parlement uwe Luxemburgse rege- 1 de Christen-democraat leeft donderdag met 31 legen 19 het vertrou- het parlement gekregen én onthouding, namelijk voorzitter, oud-premier orstemmers waren de democraten en de libora- socialisten en commu- emden tegen. wen voor Russisch wartier bij Berlijn ■sterheriijnse blad „Der leeft vernomen dat in ij Berlijn nieuwe gebou- het hoofdkwartier van sche strijdkrachten in sland gereed zijn geko- t blad vernam dat er -n voor Russische offi- hun gezinnen, barakken bataljons en bunkers generale staf zijn ge- |v oorts is een nieuw angelegd dat geschikt raalvliegtuigen en zijn station en een speciaal ■t geïnstalleerd. •verzekering voor ïdse automobilisten n Frankrijk nse regering heeft een ekering" voor buiten- tomobilisten ingevoerd rijk binnenkomen. De is de buitenlandse sten in staat te stel- an te passen aan een n 1 april ef W.A.-ver- roor automobilisten in verplicht stelt, nlanders zullen zich bij kunnen verzekeren ing van een premie, zekering is alleen voor sten die geen „groene nen tonen. n 100 gulden voor ngen van haan chtshof te Amsterdam ierdagmorgen de 40- 'ieksarbeider A M. v. ergen (N.-H.), 'dje uit haan van zijn buur- -eehouder had opge- vereenkomstig de eis I tot een boete van erste instantie had de er te Alkmaar de man iete opgelegd. De offi- ^en vrijheidsstraf had tegen dit vonnis in •p gegaan. had de haan met een i een balk in het hok t, omdat hij zich er- het gekrakeel van de n ongeveer 1000 hen- i buurman er op na mming te Delft leiding van een dooi het Centraal Stem- s-Gravenhage gericht verzoek om herstem- gevolgd zou moeten or een desbetreffend i de Tweede Kamer, eventuele onregel- heeft te oordelen, eer C. D. Goudappel, bestuur van de Gere- ditieke Vereniging te :e is aangesloten bij -meerd Politiek Ver- medegedeeld, dat hij ien van het zenden odanig request. Hij sluit genomen omdat rage wil leveren tot In eigen kring. WOONPLATEN EN OOKS GESTOLEN rdamse politie heeft zijn in de binnenstad de 18-jarige scho- an der H. en de 17- itudent P. A. van H-, Rotterdam, die daar immofoonplaten had- Toen men bij de nis een kijkje ging nen nog eens 75 pla- pocketbooks voor da was afkomstig uit ijnen in Rotterdam. Vrijdag 20 maart 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 GEEN HOOP VOOR OOST-DUITSLAND IN NAASTE TOEKOMST In een onderhoud met enkele Nederlandse journalisten, die een rcls door de Bondsrepubliek en naar W'est-BerUJn hebben ge maakt, verklaarde de regerende burgemeester van Berlijn, de heer W. Brandt, dat de jongste rede van president Eisenhower door hem wordt beschouwd als een zeer gewenste verheldering van een standpunt, waaraan in Berlijn overigens niet werd ge twijfeld. De heer Brandt voegde eraan toe, dat ook Chroesjtsjef inmid dels reeds heeft getoond te be grijpen, dat Amerika geenszins van plan is zijn positie in Ber lijn te laten ondermijnen. „De Russische premier sprak reeds in zijn rede te Leipzig niet meer over een demilitarisatie van de stad, noch over een ultima tum. Integendeel repte hij daar van verzekering van de toegang tot de stad. Desondanks zijn wij zeer dankbaar voor deze nieuwe verheldering van het Amerikaan se standpunt". Sprekende over de mogelijk heid van een topconferentie dor „grote vier" zeide burgemeester Brandt: „De verklaring van pre sident Eisenhower dat hij bereid is deel te nemen aan een top conferentie beschouw ik als een technische tegemoetkoming aan de Russische wensen. Zulk een conferentie kan in elk geval niet schaden. Tot deze conclusie is ook MacMillan gekomen. Wat daarbij het vraagstuk van Ber lijn op zichzelf betreft geloof ik te kunnen zeggen, dat wij niet in een slechte situatie zijn komen te verkeren. De verklaring van Eisenhower maakt toch zeker indruk en tijdens mijn recente reis naar de Verenigde Staten heb ik kunnen constateren, dat het Amerikaanse volk werkelijk ontstemd is over het lot van onze stad. Er is geen andere kwestie van buitenlandse politiek, waar over het Amerikaanse volk zo eensgezind is", aldus burgemees ter Brandt. Communistische pers zingt een toontje lager Burgemeester Brandt wees er op, dat ook de toon van de com munistische pers van Oost-Ber- lijn aanzienlijk lager was gewor den. Zo verzekerde de Oostber- 'IfThSé burgemeester Friedrich Ebert zojuist in de voornaamste bladen van zijn stadsdeel, dat geen der Westelijke mogend heden er bezorgd voor behoeft te te zijn, dat zij rechten en plich ten in Berlijn zou behoeven prijs te geven. „Dat is een heel andere taal, dan die welke wij uit die hoek in november hoorden. Ik meen er eenzelfde wending in te zien als die welke de oostelijke pers tegen het einde van de blok kade in 1948 te zien gaf", aldus Brandt. „Het Westen behoeft niet naar een oplossing voor de huidige crisis te zoeken", zo ging de heer Brandt voort. „Deze crisis is immers slechts kunstmatig door het Oosten in het leven geroepen om als een argument te kunnen dienen. Naar onze opvatting is er van een echte crisis geen sprake. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat onze situatie normaal ge noemd kan worden, maar wij hebben desondanks grote voor uitgang gemaakt en wij kun nen nog veel verder komen. Brandt: „Geen formules" Wat wij bij komende onder- derhandelingen niet kunnen doen is ons inlaten met een geïsoleer de oplossing voor de stad Ber lijn. Ons probleem kan slechts worden opgelost in samenhang met dat van de hereniging van Duitsland daarom kan er van een erkenning van de Oostduitss republiek geen sprake zijn. Ook moeten wij er voor blijven wa ken, dat geen formules worden opgesteld, waardoor de Weste lijke mogendheden zouden wor den uitgeschakeld. De Sowjet- Unie zou immers, ook wanneer zij zich formeel eveneens zou terugtrekken, altijd in het spel blijven door middel van haar sa tellietregering in Pankow. Dit al les sluit echter niet uit, dat we bereid zijn met de Russen te spreken over verbeteringen van de situatie der stad. Wanneer we bijvoorbeeld als afvalprodukt van een conferentie geordende verkeersmogelijkheden onder in- DE STEUN AAN DE ENGELSE LANDBOUW Regeringssteun 36 miljoen pond sterling minder dan het vorige jaar De regeringssteun aan de En gelse landbouw wordt voor het jaar 1958/1959 geschat op 248 miljoen pond sterling of 36 mil joen pond sterling minder dan voor het vorige jaar, zo maakte het Engelse ministerie van Landbouw donderdag bekend. Hieraan werd in het jaarlijkse overzicht van de landbouwga- ranties, dat als witboek werd gepubliceerd, toegevoegd, dat de financiële steun aan de land bouw voor de Engelse belas tingbetaler een zware last blijft en dat in het ruimere belang van de nationale economie en van de internationale betrek kingen, in het bijzonder met het gemenebest, de afhanke lijkheid van de landbouw van steun zo gering mogelijk ge houden moet worden. In het overzicht wordt verder medegedeeld, dat de netto agra rische produktie in Engeland gehandhaafd wordt op het ho ge niveau van de afgelopen 2 jaar en dat er voor 1958/1959 een produktie voorspeld wordt, die 61 procent groter is dan v oor de oorlog. Verwacht wordt, dat de in voer van veevoeder met 600.000 ton zal toenemen tot 6,1 miljoen ton, waarvan de kosten in 1958/ 1959 ongeveer 140 miljoen pond sterling zullen bedragen. Een ander verontrustend feit is de voortgezette toeneming van de eierproduktie, ondanks de prijs dalingen. Volgens het overzicht moet de landbouw in het bijzonder streven naar: 1. het meer bou wen op in het binnenland ge produceerd veevoeder; 2. pro duktie van meer rundvlees van de door de markt gevraagde kwaliteit; 3. verlaging der kos ten van de lammerproduktie met het oog op de marktvoor- uitzichten; 4. verdere verlaging der produktiekosten van var kensvlees en nieuwe inspannin gen om in de behoeften van de markt te voorzien en 5. produk tie van minder eieren dan op het ogenblik in het vooruitzicht ligt. De regering heeft de garan tieprijzen voor hoornvee, var kens, schapen en suikerbieten onveranderd gelaten, doch die voor eieren en wol iets ver laagA Soeslof bij de Britse socialisten De Russische leider Soeslof heeft woensdagavond op een bijeenkomst van de Britse so cialisten te Londen gezegd dat de Sowjet-Unie stellig bereid is buitenlanders te doen deelne men aan het toezicht op de na leving van een overeenkomst over ontwapening en beëindi ging van kernproeven. De Sowjet-Unie heeft er echter bezwaren tegen dat de waarnemingsposten geheel door buitenlanders worden bezet. Eerlijk gezegd, zo betoogde Soeslof, vreest de Sowjet-Unie dat één van de motieven van een desbetreffend Amerikaans voorstel spionage is in plaats van toezicht. Over de reis van de Britse minister-president, MacMillan, naar Moskou zei Soeslof van oordeel te zijn dat de premier het Russische standpunt in de ze kwestie heeft begrepen. Mac Millan heeft, zo deelde in deze hij mee, informeel suggesties aan de Sowj et-leiders gedaan die thans in studie zijn. Plan voor 's werelds langste brug in Denemarken Een speciale commissie van 't Deense parlement heeft zich bezig gehouden met de bespre king van een plan voor een 22 km lange brug voor weg- en treinverkeer, die de eilanden (Seeland) met Kopenhagen en Fuenen (door de Kleine Belt- brug verbonden met het vaste land) moet verbinden. De brug die 's werelds langste zou wor den en de bestaande kostbare en tijdrovende veerverbinding tussen Nyborg en Korsoer moet vervangen, zou een 2000 mil joen kronen (ongeveer een mil jard gulden) gaan kosten. De staalconstructie zou zich op zijn hoogste punt een 140 meter bo ven de waterspiegel verheffen, 350.000 ton wegen en in zeven jaar voltooid kunnen worden. De commissie is van oordeel dat een brug ondanks de bouw kosten toch voordeliger zal zijn dan het onderhouden van de bestaande reuzenveren voor het trein- en autoverkeer. Duitser dreigde met namaak-pistool Toen donderdagnacht de „Rijn dam" van de Holland-Amerika Lijn uit New York in Rotterdam aankwam werd een der passa giers, de 19-jarige E. K. A. N. uit Kaiserslautern, van boord ge haald. Hij had toelating in ons land verzocht, maar zou zonder middelen van bestaan zijn. De vreemdelingendienst ontfermde zich over hem en waarschijnlijk zal hij wel over de grens worden gezet. Aan boord van het schip ver oorzaakte hij op zekere avond nogal wat opschudding. Hij zou toen onder invloed van sterke drank hebben verkeerd. Een door hem besteld drankje werd hem niet gebracht en daarop dreigde hij te gaan schieten. Tot ieders schrik zwaaide hij opeens met een pistool. Stewards gre pen de man vast en daarop bleek, dat het pistool niet echt was. Het werd afgenomen en de jonge Duitser werd ter ontnuchtering in zijn hut opgesloten. ternationaal toezicht zouden krij gen, dan zou dat zeer zijn toe te juichen. Neerslachtigheid heerst in Oost-Duitsland Burgemeester Brandt ge waagde aan het slot van het onderhoud van de grote neer slachtigheid, die thans in Oost- Duitsland heerst. „Voor Oost-Duitsland is er voor de naaste toekomst geen hoop. De mensen ginds vrezen dat de kloof die hen van het Westen scheidt steeds dieper zal worden. Wij zullen van hieruit steeds nieuwe pogingen moeten doen om hun hoop levend te hou den. Daarom hechten wij waarde aan een cultureel program. Wat de houding van de bevolking van West-Berlijn betreft, zij is vrij van paniek, vol van ertrouwen. Wij uiten dit vertrouwen minder luidruchtig dan tijdens de blok kade van 1948. Maar dat is niet meer dan natuurlijk. Toen werd er in Berlijn honger geleden en hadden we niets dan onze idealen", zo zeide burgemeester Brandt. CORRESPONDENT VAN AFP IN DJAKARTA GEARRESTEERD Kolonel Umar, de garnizoens commandant van Djakarta, heeft donderdag medegedeeld opdracht te hebben gegeven tot de arrestatie van de correspon dent van Agence France Pres- se. de heer H. Kalee. De heer Kalee, Nederlander van geboorte, opteerde in 1950 voor het Indonesische staats burgerschap. Umar deelde aan journalisten mede, dat de arrestatie is bevo len door de procureur-generaal, Suprapto. Hij zeide de reden van de aanhouding niet te we ten. Vermoed wordt, dat de arres tatie verband houdt met een bericht van A.F.P. van de vo rige week, waarin werd gezegd dat de Indonesische regering had besloten de benzineprijs met 60 procent te verhogen. De heer Kalee is sinds vorig jaar correspondent van A.F.P. in Djakarta. Hij is 32 jaar oud. Tot eind 1957 werkte hij voor de „Javabode", die bij de anti- Nederlandse acties door de In donesische regering werd ver boden. Hij kwam als Neder lands militair naar Indonesia en is gehuwd met een Indone sische. In 1957 bracht hij twee maan den in hechtenis door nadat de Javabode" een bericht had af gedrukt, dat Hatta op een con ferentie van Indonesische lei ders had geweigerd de hand van Soekarno te drukken. HET FRANS- ITALIAANSE OVERLEG OVER BERLIJN De Franse premier Debrê en zijn Italiaanse collega Seni zijn donderdag bij hun overleg te Pa rijs over de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk tot volko men dezelfde opvattingen ge komen, zo heeft een woordvoer der van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Aan de besprekingen hebben de ministers van Buiten landse Zaken der twee landen, Couve de Murville en Pella, deel genomen. De Franse ministers hadden zich welwillend uitgelaten over de rol die Italië eventueel zal spelen bij een conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken van Oost en West. Zoals ge meld wil Italië aan dit overleg deelnemen, als de conferentie een aangelegenheid van niet al leen de „grote vier" wordt. De ministers Couve de Murvil le en Pella hadden, volgens de Franse woordvoerder, zeer be vredigend van gedachten gewis seld over het Midden-Oosten, het Middellandse- zeegebied en over vraagstukken betreffende Afri ka. Hierbij was een zeer ruime mate van overeenstemming ge bleken. Italiaanse kringen zeiden dat na het overleg dat minister Pella te Londen heeft gevoerd, en zijn besprekingen te Parijs, de stand punten van Londen, Parijs en Rome ten aanzien van komende onderhandelingen met de Russen „elkaar zeer dicht zijn genaderd." Vandaag zullen Segni en Pella aan een lunch in het Elysee de gasten van president De Gaulle zijn. Daarna zullen zij naar hun land terugkeren. AMERIKAANSE SEKTEN IN RUSLAND De „Prawda" heeft woens dag melding gemaakt van de toegenomen activiteit van de Amerikaanse religieuze sekte die bekend staat onder de naam van Jehova's getuigen. Deze sekte is in de Sowjet- Unie verboden. Vooral in de gebieden rond Irkoetsk en Tomsk en in het westelijk deel van de Oekraine zou deze sekte actief zijn. De „Prawda" schrijft dat het hier niet mo gelijk is om onverschillig te blijven tegenover de wederop standing van deze „macht der duisternis." Het partijorgaan van de Rus sische communisten bericht voorts dat de „adventisten van de zevende dag" eveneens een sekte van Amerikaanse oorsprong hun netwerk in de Sowjet-Unie uitbreiden. De „Prawda" vraagt dan om meer aandacht voor „deze apostelen, die spionage bedrijven en wer ken voor de oorlogsophitsers." AMERIKAANSE PERSSTEMMEN OVER DE VERHOUDING TUSSEN NASSER EN KASSEM De „New York Times" en de „New York Herald Tribune" zijn van mening dat de mislukte op stand in Irak een zware neder laag voor Nasser betekent. De „New York Times" schrijft dat Nasser een gevecht heeft ver loren en dat dit ook geldt voor het Westen. De strijd tussen Cairo en Bag dad heeft ernstige vormen aan genomen. Er bestaat niet veel hoop dat deze twist kan worden bijgelegd en daar een dergelijk conflict in het huidig tijdsge wricht niet geïsoleerd kan wor den, is er reden tot bezorgdheid, aldus het blad, het wijst er dan op dat Nasser, na zijn geflirt met Moskou, nu tot de ontdekking is gekomen dat de Iraakse commu nisten een hinderpaal vormen tussen hem en zijn hoop op rea lisatie van de Arabische eenheid. De „New York Herald Tribune" schrijft dat Nassers geïsoleerde positie in sche-pe tegenstelling staat tot de schitterende positie die hij twee jaar geleden als Arabisch leider innam. Het blad noemt Nassers falen 't meest betekenende aspect van de toestand in het Midden-Oos ten. Tunesië heeft Nasser voor het hoofd gestoten, Syrië is weer barstig en nu ziet Nasser zich geplaatst voor een volkomen mislukking van de opstand in Irak, aldus de „New York He rald Tribune". „SPARGELFAHRTEN" HEBBEN GEVOLGEN De laatste jaren mogen ook de aspergevelden in Noord- Limburg zich in een grote be langstelling van Duitse bezoe kers verheugen. De „Spargel" staat bij de Duitsers als fijne groente in hoog aanzien en analoog aan de „Butterfahrten" is men ook reeds van de „Spar- gelfahrten" gaan spreken. De kwekers verkochten het pro- dukt vers gestoken van 't land. Deze handel heeft echter zo danige vormen aangenomen dat de tuinbouwvereniging te Grubbenvorst thans besloten heeft om een boete op te leggen aan haar leden die buiten de veiling om asperges verkopen, en wel in de vorm van een areaalheffing. Met dit besluit wil men de verkoop te velde tegen gaan. Sommige tuinders plach ten 50 tot 70 procent van hun asperge-opbrengst op die ma nier te verkopen, hetgeen de tuinbouwvereniging op de der ving van de provisie, welke zij ontvangt voor produkten, die op de veiling worden gebracht, kwam te staan. DE STATUS VAN NAVO-TROEPEN In een te Bonn gepubliceerd officieel communiqué is medede ling gedaan van de beëindiging der onderhandelingen die sedert 1955 te Bonn gevoerd zijn voor het aanvallen van de NAVO- conventie van 1951 over de sta tus van strijdkrachten van het ene lid gelegerd op het gebied van een andere lidstaat. De on derhandelingen zijn gevoerd, al dus het communiqué, door af vaardigingen van de Duitse Bondsrepubliek en alle landen van de NAVO die daar troepen hebben namelijk België. Canada, de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en Nederland. Er is een ontwerp opgemaakt van een veelzijdig akkoord aan gevuld door verschillende toege voegde overeenkomsten die aan de belanghebbende rederingen zullen worden voorgelegd. In het communiqué wordt uiting gegeven aan de hoon dat de akkoorden spoedig zullen worden aanvaard. Door het in werking treden van deze akkoor den zou de Duitse Bondsrepu bliek tot de NAVO-conventie over de status der strijdkrachten toetreden en zouden de andere overeenkomsten, die sedert 1955 de juridische basis van de lege ring van buitenlandse troepen in West-Du'tsland vormen, komen te vervallen. ATLAS GELANCEERD Op Cane Canaveral is woens dagavond een intercontinentaal ballistisch projectiel van het type „Atlas" gelanceerd. Het is de bedoeling dat de raket een vlucht maakt van 24.000 km. per uur. Men zal een 'poging doen de neuskegel onbescha digd in handen te krijgen. De neuskegel heeft een andere vorm dan gebruikelijk. Tot nu toe zijn raketten van dit type altijd gelanceerd met een stom pe neuskegel. ARRESTATIES IN NOORD-RHODESIA Meer dan twintig Afrikanen, onderwie één vrouw, zijn in de afgelopen 24 uur in Noord-Rho- desia gearresteerd. Twaalf worden beschuldigd van samenzwering tot brand stichting en andere overtredin gen die voortvloeien uit een in cident in Kasama eerder deze week. Drie, onder wie de vrouw, werden gearresteerd toen de po litie groepen uiteendreef die poogden Afrikanen die in een gebouw in Broken Hill wonen, te intimideren. De vrouw pro beerde de politie te raken met een houweel. Twee die brand zouden heb ben willen stichten, werden door burgers aangehouden en aan de politie overgedragen. De overige drie hadden ge poogd gebouwen, waaronder 2 Afrikaanse scholen en een kerk, in brand te steken in twee dor pen in West-Kanamrwa. MEESTE BUITENLANDSE BEZOEKERS OP EXPO WAREN NEDERLANDERS Volgens berekeningen van de hoge raad voor toerisme en hotelwezen van België hebben ruim twee miljoen Nederlanders de Expo te Brussel bezocht. Ve len van hen zijn er zelfs meer dan eenmaal geweest, zodat het totaal aantal Nederlandse bezoe ken op ongeveer 2.671.000 zou komen. Deze cijfers zijn donder dag meegedeeld op een perscon ferentie van het Belgische ver keersbureau te Amsterdam, waarbij ook de pas benoemde consul-generaal van België, de heer H. R. de Vleeschouwer en de culturele attaché van de am bassade in Den Haag, de heer A. Marien, aanwezig waren. Nederland staat met deze cij fers boven aan de lijst van bui tenlandse bezoekers, kort daarop volgen Frankrijk en Duitsland. Men heeft ook vastgesteld dat ruim anderhalf miljoen Neder landers voor een dag naar België kwamen om de Expo te bezoe ken. Dat de wereldtentoonstel ling voor het toerisme in België van grote betekenis is geweest blijkt ook uit het feit dat er in de periode van 1 april tot 30 sep tember van het vorig jaar 4.620.800 overnachtingen zijn ge boekt tegen 2.723.400 in dezelfde periode van 1957. De hotelprijzen in België zijn sedert het einde van de Expo over het Algemeen weer gedaald. Advertentie.) NEVEDA I w9' I 'n klasse L opart! Voor 2 Nevada wikkels 6 leuke borduurkaartjes :i' r/'*; \'Y Nevedo, Rokin 118, Amsterdam 9 Een bediende van het Deense hof is op heterdaad betrapt op diefsfal van kostbaarheden uit het paleis Maliënborg te Kopen hagen. Twee van heling verdach te antiquairs zijn gearresteerd, aldus meldt „Berlingske Tiden- de". Met de medewerking van de Belgische regering en enkele overheidsinstellingen zal van 2 tot 10 oktober in de Apollohal in Amsterdam een Belgische week worden gehouden, waarbij een beeld zal worden gegeven van 's lands economie, handel en in dustrie, kunsten, ambachten e.d. Er zullen ook verscheidene cultu rele en folkloristische manifesta ties in de hoofdstad worden ge geven. ZATERDAG 21 MAART. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Tij delijk uitgeschakeld; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.50 Annemarieke, hoorspel met muz.; 11.20 Buitenl. overzicht; 11.35 Twee violen en piano; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.40 Sport; 14.05 Voor de jeugd; 14.40 Vocaal dubbelkwartet; 14.55 Fries pro gramma; 15.20 Gelijke kansen; 15.45 Orkest; 16.20 Boekbespre king; 16.40 Jazzmuz.; 17.00 Nieu we gram.; 17.30 Weekjournaal; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Oneraconcert; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Passepartout; 19.40 Het liberale jodendom; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Operetteconcert; 20.55 Gram.; 21.15 Soc. comm.; 21.30 Het hangt aan de muur en het tikt; 21.55 Strijksextet; 22.25 Anecdotes; 22.50 Jazzmuziek; 21.15 Nieuws; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 7.00 TOeuws; 7.15 Gewijde muz.; T.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr,im.; 12.00 Middagklok; 12.03 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 I/chte muz.; 13.45 Voor de kleu ters; 14.00 Voor de jeugd; 14.10 Fanfare orkest; 14.30 Kron. van letteren en kunsten; 14.55 Koor zang; 15.15 Filmmuziek; 15.40 Boekbespreking; 15.50 Grego riaanse zang; 16.20 Voor de jeugd; 16.50 Gram.; 17.50 Engelse les; 17.20 Lichte muz.; 17.4C Instr. trio; 18.00 Journalistiek week overzicht; 18.10 Amateursprogr.; 18.30 Voor de jeugd; 18.45 En nu mijn geval; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Lichtbaken; 19.40 Or kest; 20.30 Voordracht; 21.30 Gram.; 21.55 De knipperbol; 22.05 Lichte muz.; 22.35 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Es peranto; 23.22 Nouveauté's. BELGISCH KONGO In de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers is woensdag een debat gehouden over Belgisch Kongo, waarbij van liberale en socialistische zijde kritiek op minister Van Hemelrijck werd geoefend. De minister deelde mee dat de aanwezigheid van de leiders van de „Abako" (de inheemse nationalistische beweging In Bel- eisch Kongo) in Brussel bedoeld is om de rust te herstellen, maar ebt de betrokkenen naar Leo- noldst-d kunnen terugkeren zo dra zij flat willen. Het besluit om hen naar België over te brengen was in februari genomen. Hun aanwezigheid in Brussel beteken de niet dat de regering van' plan was, politieke besprekingen met hen te voeren. Van Hemelrijck kondigde aan. dat er nog acht Kongolese leiders op uitnodiging der regering naar België komen. De fractievoorzitter van de liberale partij, welke met de christelijke volkspartij de rege ring vormt, verweet de minister dat hij een „persoonlijke poli tiek" zou voeren. De socialisten, die tot dusver het bewind van de minister hadden gesteund, trachtten gebruik te maken van dit meningsverschil tussen de coalitiegenoten. Het debat ein digde. "zonder dat er was ge stemd. MOEDER EN DOCHTER UIT ZAKKENROLLEN. Donderdagmiddag heeft de of ficier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam in een voort gezette behandeling van de zaak tegen de 39-jarige C. van E.—G. uit Amsterdam wegens uitlok king subs, medeplichtigheid aan diefstal wederom twee jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek geëist. Op 22 januari van dit jaar was de vrouw reeds voor geweest maar de zaak was aangehouden voor het uitbren gen van een rapport. Zij had zich te verantwoorden omdat zij op 8 november van het vorige jaar in een groot confectiemagazijn aan het Damrak te Amsterdam met haar dochtertje op heterdaad was betrapt bij het stelen van een portemonnaie uit de tas van een klant. Verdachte liet haar dochter, die 16 jaar is maar er als een kind van 8 uitziet en geestelijk licht gestoord is, het werk doen. Zij zeil zorgde er voor dat het meis je tijdens haar arbeid niet gehin derd werd door de ongewilde blikken van verkoopsters of an dere warenhuisbezoeksters en stelde zich daarom achter het meisje op. De buitgemaakte por- temonnaies verdwenen in een grote tas. Bij de aanhouding trof de politie jn de tas acht gestolen porlemonnaies aan die de vrou wen in één uur tijds hadden ge rold. Bij huiszoeking werden 43 lege portemonnaies en portefeuil les aangetroffen. De vrouw, die in Indonesië werd geboren, was in 1955 met haar drie kinderen naar Neder land geëmigreerd. Ook in Indo nesië stuurde zij haar kinderen er op uit om te stelen. Het doch tertje was in Nederland wegens wangedrag in een tehuis voor meisjes aan de Lauriergracht ondergebracht, waar haar moe der haar iedere zaterdagmiddag kwam afhalen om in de stad haar slag te slaan. De president las donderdag en- :ele hoofdpunten uit het rapport voor. Hierin wordt gezegd dat de vrouw een slechte opvoedster is en niet ten volle toerekenbaar moet worden geacht. De officier van Justitie die de vrouw een onvoorstelbaar slech te moeder had genoemd zeide dat de inhoud van het rapport hem niet van mening had doen veran deren. Wanneer iemand met be perkte verstandelijke vermogens niet ten vol!» aansprakelijk ge steld zou kunnen worden zou het er droevig uitzien. Verdachte wist zeer goed wat ze deed en moet daarom ook de consequen ties van haar daden dragen. De verdediger, mr. dr. B. Stok vis, wees er op dat zijn cliënte reeds vijf maanden in de gevan genis zit in een milieu waar zij nog minder thuis is dan een Ne derlandse vrouw dat zou zijn. Hij bepleitte een gecombineerde straf. Op een vraag van de president of zij nog iets had op te merken zei verdachte met een benepen stem dat zij er veel spijt van had en het niet meer zou doen. Proef-„Atlas" bereikte doel niet Het internationale ballistische projectiel van het type „Atlas" dat woensdag was gelanceerd is op ongeveer 1.150 km van de lanceerplaats in de Atlantische Oceaan terechtgekomen. De be doeling was dat het projectiel een afstand van circa 8.000 km zou afleggen. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gespro ken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Muz. kaleidoscoop; 14.30 Journaal; 15.00 Gram.; 15.15 Gevar. muz.; 14.45 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Liturgische ge zangen; 17.30 Lichte muz.; 18.00 Orgelconcert; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram. 20.00 Cabaret; 21.00 Omroepor kest en koren; 22.00 Nieuws; 22.15 Amus. orkest; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. Televisieprogramma. NED. T.V.; 17.00 Voor de kleu ters; 20.00 Journaal en weerover- zicht; 20.20 Gevar. progr.; 21.00 Filmprogr.; 21.25 Gevar. progr. VL. BELG. T.V.: 15.50 Rugby wedstrijd; 17.30 Voor de jeugd; 19.00 Documentair progr.; 19.30 Nieuws; 19.45 De week in beeld; 20.20 Gevar. progr.; 21.00 Feuille ton; 21.25 Lichte muziek; 23.0.0 Danstoeznooi; 2f.0{. NièuwV. VIEETALLENWEDSTRIJDEN In de laatst gehouden viertal- lenwedstrijd bridge van het dis trict Zeeuws-Vlaanderen, afde ling Zeeland der Ned. Bridge bond verloor Hulst van Luctor 2 uit Terneuzen, waardoor Hulst definitief degradeert. Het viertal van Luctor 2, be staande uit mevr. Maatde heer J. de Feijter en de heer en me vrouw Voorhans staat nu met 11 punten gelijk met het huidi ge kampiconsviertal de heren Catsmanvan Veen en de Ge broeders De Smedt van Oost burg 1. Om het kampioenschap voor dit seizoen moeten Oost burg 1 en Luctor 2 dus nog een beslissingswedstrijd spelen. In de 1ste kasse is de stand: Terneuzen 1, 11 punten is uit gespeeld en ook uitgeschakeld. Terneuzen 2 heeft 12 punten en Terneuzen 3, 11 punten. Ook deze twee moeten nog tegen el kaar uitkomen. De Jongde Meurichy kam pioen van Zeeland paren In de hoofdklasse zijn de he ren De Jongde Meurichy uit Hulst kampioen van Zeeland paren. In de tweede klasse zijn het de heer en mevr. Fonteyne van de „Vlissingse Fles". Voor wat betreft de eerste klasse, hierin is de beslissing spoedig te ver wachter.. In iedere klasse spelen vier paren n.l. twee van de eilanden en twee uit Zeeuws-Vlaande ren. De uitslag iuidt als volgt: Hoofdklasse 1. De Jcng.de Meurichy (Hulst) 80'/2 pt. 2. CorvelijnKlink (Vlissingse Fles) 78 pt. 3. RanschaertRemery (Sas) 70'/j pt. Tweede klasse 1. de heer en mevr. Fonteyne (Vlissingse Fles) 82 pt. 2. de heer en mevr. Bode (Vlissingse Fles) 78 jit. 3. Willemsteijnvan Kerk\curt (Luctor) 65 pt. Nederlands amateureiftal verloor te Rome De voetbalwedstrijd tussen de amateurteams van Italië en Nederland, die donderdagmid dag in het Flamingo stadion te Rome werd gespeeld is geëindigd in een 10 zege voor de Italia nen. Het enige doelpunt werd in de 7e minuut van de eerste helft gescoord door Cianciama- ni. De Fransman Lesquen leid de deze wedstrijd, die door 7000 toeschouwers werd bijgewoond. Papa, ik heb honger Het gebeurde tijdens 'n voet balwedstrijd tussen twee vete- ranenelftallen en het verhaal gaat over 22 oude voetbalheren, een kleine jongen, een boter ham eneen doelpunt. „Papa ik heb honger", zei 'n klein jongetje, dat achter het doel zat tegen zijn vader die de opdracht had gekregen geen bal door te laten. Vader schonk er in de beginne geen aandacht aan zo druk had hij het de voorwaartsen van de tegenpar tij het scoren te beletten. Maar het zoontje bleef aan houden en de vaderlijke doel- verdediger liep naar de zijlijn waar zijn actetas lag. Hij gaf zijn zoon een boterham en een bekertje koude thee en juist op het moment dat hij zijn positie tussen de palen weer wilde in nemen rolde de bal langzaam over de doellijn: 10. De vader liep naar de scheids rechter en vertelde van de hon ger van zijn zoon. De tegen standers kwamen erbij men de batteerde en men besloot het doelpunt te annuleren. Het was weer 00. Laten we de regels de regels. Het verhaal is zo mooi, dat het, stond het niet hier, toch nog verzonnen moest worden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3